Verrassende coup van Jorn Moraal „Erwin ontbindt zijn duivels" INTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN De Coach Op het scorebord fff Lekke band maakt Stefan Slager kansloos voor eindzege Erwin Pater, Stefan Vis, Jorn Moraal winnen de 36e Tour de Junior Woensdag 21 juli 1993 OUR DE ACHTERVELD - Tijdens de wegwedstrijd van vrijdag avond rijdt de nieuweling Ste fan Slager lek. De materiaal wagen heeft echtr geen pas send wiiel. De als negende ge klasseerde renner uit Rhenoy valt daardoor weg uit het klas sement. Samen met vader Sla ger komt hij verhaal halen bij Tour-directeur Johan Ossen drijver. De Tourleider kan echter alleen maar antwoorden dat het jammer is. „We hebben regelmatig aan de renners en begeleiders gevraagd om reser ve-materiaal. Als we niet vol doende krijgen, dan houdt het een keer op." De Slagers schudden vol onbegrip het hoofd. „Waarom heb je dan een materiaalwagen?", vraagt se nior zich wanhopig af. De vrijdagavond stond in het teken van de coup van Jorn Moraal. De nieweling deed een succesvolle aanval op de posi tie van de drager van de gele trui, JuJUen Smink. Samen met Boris Berkhout sloeg hij in de laatste ronden een geweldig gat met het peloton. De kloof bedroeg op de eindstreep 37 seconden, hij had een achter stand van 28 seconden Samen met de vijf seconden bonifica tie was dat genoeg om de gele trui om de schouders te krij gen Berkhout, die als tweede eindigde, kon niet voldoende profiteren omdat zijn achter stand in het klassement al mi nuten bedroeg De nieuwelingen knalden er vrijdagavond voluit in en be zorgden lijstaanvoerder Julien Smmk een lastige avond. De Hooglander in het geel kreeg geen kans de koers te controle ren, want de een na de ander demarreerde Moraal, Berk hout, groene truidrager Wim Bos, Rutger Ockhuizen, Eddy Sanders en Ron Hoogendijk waren steeds voorin te vinden en hielden het tempo zeer hoog. Op de Klettersteeg, het langste rechte stuk van het parcours, werden snelheden van 50 kilo meter per uur gehaald. Het bleef vrijdagavond, op een paar spetters na, gelukkig droog. Het sprintduel tussen de koplopers eindigde in het voor deel van Moraal De spurt van het peloton werd gewonnen door Joris Versluis, die Rutger Ockhuizen en Julien Smink voorbleef. De groene trui bleef stevig om de schouders van Hilversummer Wim Bos. Bij de 14-jangen ging het al lang niet meer om de eerste plaats. Stefan Vis uit Heerhu- gowaard regeerde het peloton met ijzeren hand; eerste in het algemeen en puntenklasse ment. bergkoning en ook nog drie ntoverwinningen. Vrij dagavond kon hij zich niet met de sprint bemoeien omdat hij zichzelf had opgesloten. Hij werd dan ook slechts zesde In eerste instantie gaf de jury hem de vijfde plaats, maar na een protest van Bas Knijnenberg zakte hij een plaatsje. Vis had daar geen moeite mee. Voor Knijnenberg daarentegen was de vijfde plaats wel belangrijk, want dat gaf hem recht op één bonficatieseconde Die ene tel bracht hem op gelijke hoogte me^ Raymond Barendse in het algemeen klassement. Een ge deelde tweede plaats op 22 se conden van de gele trui. Aan de hand van video-beelden van pa Knijnenberg kreeg de Hoek van Hollander de vijfde plek toegewezen. De winst ging deze avond naar Wouter Blanken uit Eem- nes. Hij bleef Arthur Rutte en de Deen Lasse Russgard in de massaspurt net voor. Blanken had nog iets goed te maken, want eerder in de week was hij gevallen en had hij een keer pech gekregen. Ook de 14-jari- gen ontwikkelden hoge snelhe den en mede daardoor lukte het niemand uit de greep van het peloton te geraken. On danks pogingen van Vincent van der Kooi, Arthur Rutte, Raymonmd Barendse, Kees Kipping, Remi Torres, de Deen Lasse Russgard, Lucas Kleen- en en Dick Sanders. Vrijdagavond was de Brit Michael Heaven bij de jongsten de sterkste. Hij versloeg in de sprint Frank Leine en Erwin Pater. De Welshman nam de gele trui over van de Duitser Dirk Mark, die niet mee- spnntte Door de vijf'seconden bonificatie, die de dagzege op leverden, kwam hij één secon de tekort om het geel te kunnen behouden. Volgens Sid Rooker, begelei der van ritwinnaar Heaven, verknalde zijn pupil de sprint nog bijna (,,he nearly blew it! Rooker: „Hij dacht tien meter voor de streep dat hij al had gewonnen, maar de nummer twee (Frank Leine) dreigde over hem heen te gaan Geluk kig had Michael het op tijd in de gaten, zodat hij nog even kon aanzetten. Maar het scheelde niks It was a narrow escape." Rooker was uiteraard zeer content met de verrichtin gen van zijn beschermeling, maar realiseerde zich dat Hea ven de volgend dag alles zou moeten geven om de eindover winning binnen te kunnen ha len. Bij de jongsten is er ook nog een witte trui voor de beste 12-jarige. De hele tour wordt die al gedragen door Jacco Hel- mink Hij rijdt vrij onopval lend mee, maar staat op vrij dagavond nog steeds op een keurige vierde plaats. De meisjes komen er bij dit wielerspektakel niet echt aan te pas. Bij de jongsten zijn de verschillen nog niet zo groot. Zo won vrijdagavond Karin Bekking bijvoorbeeld een tus- sensprint Bij de 14-jangen worden de verschillen al gro ter. Rosemarie schuring uit Berkel en Rodenrijs reed daar steevast in laatste positie, maar haar humeur leed er niet onder Voor en na de wedstrijd had ze praatjes genoeg Ook bij de nieuwelingen kunnen de meisjes niet met de besten mee. De 'jongedames' hebben wel een trui te verdie nen; de rose natuurlijk Ook is er voor de beste klimster een bolletjestrui Hoewel er in dat deelnemersveld voor de toe komstige Knollen en van Moorssels weinig eer te beha len is, is het een goede zaak dat ze met een dergelijk evenement mee kunnen doen. Voor een aparte vrouwentour zijn er ge woon te weinig deelnemers Op een deelnemersveld van 150 is 16 natuurlijk niet veel Raymond Barendse en Stefan Vis zijn in een felle sprint verwikkeld. (foto Hans Roggen) ACHTERVELD - De renners waren zenuwachtig voor de laatste wedstrijd van de Tour de Junior, zaterdag in Achter veld. Vooral bij de twaalf- en dertienjarigen beloofde het een spannende strijd te worden tussen Michael Heaven uit Wales en Dirk Markc uit Duitsland, die vlak bij elkaar stonden in het algemeen klas sement. Bij de veertienjarigen had Stefan Vis een veilige voorsprong opgebouwd, maar bij de Nieuwelingen was er nog van alles mogelijk na de gewel dige coup die Jorn Moraal uit Ede vrijdagavond pleegde in samenwerking met Boris Berk hout. De held van de dag werd de dertienjarige Erwin Pater uit Woudenberg, die het hele peloton naar huis reed en ver rassend de gele trui veroverde. ,,Ik begrijp er niets van- "zuchtte Sid Rooker, de coach van Michael Heaven, halver wege het slotcritenum. „Ik heb hier nog nooit sneller tijden dan 1.15' geklokt, maar Erwin Pater rijdt het criterium m 57 seconden. Dat is geen flesten meer wat Erwin doet. Die jon gen vliegt gewoon." Microfonist Ton Rademaker, die dit jaar voor het laatst het Achterveldse wielerspektakel van commentaar voorzag, kwam woorden te kort om Er win te complimenteren. En Ra demaker zit meestal niet om een paar complimenten verle gen. „Erwin ontbindt zijn dui vels." riep Rademaker enthou siast uit om het geweld dat de Woudenberger ontketende te beschrijven. Pater deed er nog een schepje boven op en reed in zijn geest drift het peloton op driekwart ronde. Hij sloeg een gat van 47 seconden in een wedstrijd die maar 24 minuten duurde Hij maakte met zijn geweldige prestatie een verpletterende indruk op de toeschouwers. Erwin was zelf nuchter en bescheiden over zijn prestatie. Hij dacht oprecht dat hij zo ver had uitkunnen lopen, omdat er achter hem niet gereden werd. Het verbaasde hem echt te ho ren dat Michael Heaven en Dirk Marke wel geprobeerd hadden hem te achterhalen, maar al gauw het nutteloze van hun pogen hadden ingezien „Het ging wel lekker van daag," zei Pater. Het zal nog wel een paar dagen duren voor hij beseft wat hij gepresteerd heeft. IJzeren hand De winnaar bij de veertienjari gen Stefan Vis uit Heerhugo- waard is veel zelfbewuster en dat past uitstekend bij hem Vis wist tijdens de Tour wat hij moest doen om te winnen en deed dat uiterst nauwgezet Hij bepaalde de koers met ijzeren hand en liet af en toe een over winning aan een andere ren ner Toch probeerden zijn con currenten tijdens de laatste wedstrijd Vis uit het geel te rijden. Vooral Raymond Ba rendse uit Honselersdijk liet zich gelden. Om de drie ronden Patrick Sauer, Christiaan Haasdijk, Ronald Schur en Marcel Meijn scheuren tijdens de wedstrijd voor dertienjarigen door Achterveld (f°to: Hans Roggen) probeerde hij uit de greep van Stefan Vis te komen Maar Vis gaf zijn tegenstander nog geen centimeter ruioate. Barendse was na afloop tevreden dat hij het toch geprobeerd had. Vis was blij dat hij niet lekgereden was, want dat was zijn grootste angst geweest. Jorn Moraal uit Ede zette vrijdagavond met Boris Berk hout uit Schipluiden bij de Nieuwelingen de Tour op zijn kop Gezamenlijk reden zij Ju lien Smink en Frank Zwane- veld, de twee kemphanen aan de kop van het klassement, naar een achterstand van 37 seconden Moraal won die etappe en het geel Smink en Zwaneveld lieten dat niet op zich zitten en be stookten Moraal zaterdagmid dag met een spervuur van de- marages. De inwoner van Ede pareerde de aanvallen be kwaam Ook de Leusdenaar Vincent van Rijn, die een g'oed debuut in de Tour maakte, probeerde een paar keer het peloton te ontvluchten. Ton Rademaker was zo vriendelijk te melden dat Vincent buitengewoon goed tijd kan rijden. ,,Als jullie hem honderd meter geven, rijdt hij jullie allemaal naar huis Jorn Moraal reed dus op het wiel van Vincent van Rijn. Boris Berkhout vertrok en Moraal liet zijn oude vlucht- makker gaan. omdat Berkhout door pech en valpartijen een grote achterstanden het alge meen klassement opgelopen had. Berkhout haalde zijn meer dan verdiende overwin ning binnen. Achter Bons. die zijn zusje Natasja bij de meisjes van der tien jaar in de prijzen zag val len, bleef het meer dan onrus tig in het peloton. Rutger Ock huizen, Stefan Slager, Zwane veld en Smink bleven Moraal op de proef stellen Maar niemand kwam weg, omdat geen enkele klepper een ander meer dan honderd meter voorsprong gunde. De concur renten hielden elkaar vast in het peloton. Jorn Moraal pro fiteerde dankbaar van hun in spanningen Na een zeer snel gereden wedstrijd kon hij met zijn gele trui om de schouders het podium beklimmen. ACHTERVELD - „Mi chael lost it", constateerde Sid Rooker, de coach van Michael Heaven uit Wales, mistroostig halverwege de laatste etappe van de twaalf- en dertienjarigen. Zijn pupil was in de gele trui vertrokken en had vooral oog voor Dirk Mar ke uit Duitsland, die een seconde achter hem stond in het algemeen klasse ment. Halverwege de koers de- mareerde Erwin Pater uit Woudenberg. De Wouden berger nam snel een grote voorsprong. Michael Hea ven en Dirk Marke keken naar elkaar en gaven geen gas. „Ik begrijp er niets van," zei de coach. Michael wist welke renners gevaarlijk waren voor het klasse ment. „Hij had het num mer 66 op zijn stuur ge plakt. Pater had meteen gecountecrd moeten wor den." De coach timde langs de kant voortdurend het ver schil en werd daar niet vrolijker van. want Erwin Pater raasde maar door. Sid moedigde Michael hartstochtelijk aan en riep dat er echt gereden moest worden. Maar Michael kon het gat niet meer dichtrij den. „Ik heb er vrede mee dat Michael van Erwin ver liest. Pater heeft aange- vallend gereden en ver dient de zege. Als hij voort durend bij mijn pupil in zijn wiel reed en dan op het laatst profiteert, vind ik dat waardeloos. Maar Pa ter is gewoon te goed van daag." „Michael kwam naar Achterveld om te leren. Hij heeft vier wedstrijden ge wonnen en wordt tweede in het algemeen klasse ment. Iedereen weet dat hij hier gereden heeft. Wij zijn tevreden. Hij heeft de hele tour vooraan gereden en hij is strijdend ten onder gegaan. Volgend jaar wint hij de Tour bij de veertien jarigen." Uitslag wegwedstrijd woensdag 14 juli 12 en 13 jarigen 1 Dirk Marke (DLD) 18 40' 2 Marcel Meijn 18 41' 3 Michael Heaven (GB) 18 42' 4 John Groot 18.43' 5.Alexander Gogoll (DLD) 18.44' 6.Peloton 18 45' 14 jarigen 1.Stefan Vis 24 00' 2.Pim de Leeuw 24 01' 3 Arthur Rutte 24 02 4 Vicent Spierings 24 03' 5.KeesKipping 24 04' 6.Peloton 24 05 Nieuwelingen 1 Rutger Ockhuizen 32 42 2 Jorn Moraal 32 43' 3.Stefan Slager 32 44' 4 Wim Bos 32.45' S.Bastiaan Berkhout 32 46' 6 Peloton 32.47' Uitslag ploegentijdrit 15 juli 1 DeHessenkar 3 29' (Voorn, Ockhuizen. Field Van Dagklassement Puntenklassement Leijen, Vis en Roeleveld) 2 Piet van Heugten 3 30 (Rayfield, Cartwright, Kors. Van Zanten', Knijnenberg, Kiers) 3.Fiets-Inn DickMeerveld 3 31" (Van Gucht, Lourens. Keijzer, De Leeuw. Van der Valk, Lageveen) 4 Electro Van der Pol 3.31' (Lok, B.Berkhout, Bos, Vruegden- hil, Hoskins, Pater) 5 Foto Bell 3 31' (Rozenbrand, Machuletz. De Jager. Kok, Heaven, Vriend) Uitslag wegwedstrijd 15 juli 12 en 13 jarigen 1.Marcel Meijn 25.-18' 2.Michael Heaven (GB) 25.49' 3.Dirk Marke (DLD) 25.50' 4.Alexander Gogoll (DLD) 25.51' 5.MatthijsLoohuis 25.52' 6.Peloton 25.53' 14 jarigen 1.Bas Knijnenberg 37 22' 2.Stefan Vis 37.23' 3.Raymond Barendse 37.24' 4.Michel Laursen (DK) 38 04' 5.Freek van der Valk 38 05 6 Peloton 38.06' Nieuwelingen 1 Frank Zwaneveld 1 00 03' 2JulienSmink 1.00.04' 3.Jorn Moraal 1.00.05' 4 Arjen Witsen l 00 06' 5.Ron Hoogendijk 1.00.07' 6.Peloton 1.00 08' Uitslag Tijdrit 12 en 13 jarigen 16 juli 1.Dirk Marke 2.34' 2.Erwin Pater 2 35' 3.Michael heaven 2 36' 4.Frank Leine - 2.37' 5.JaccoHelmink z.t. 14 jarigen 1 Vincent van der Kooij 2.25' 2 Stefan Vis 2.26' 3 Arthur Rutte 2.28' 4.Kees Kipping zt 5.Freek van der Valk 2,29' Nieuwelingen 1 Julien Smink 2.15' 2 Joris Versluis 2.17' 3 Frank Zwaneveld 2.19' 4 Rutger Ockhuizen 2 19' 5.Hans Voorn 2.20' Uitslag wegwegwedstrijd 12 en 13 jarigen 16 juli 1.Michael Heaven (GB) 25 45 2.Frank Leine 25.46' 3.Erwin Pater 25.47' 4.Marcel Meijn 25.48' 5RonaldSchur 25.49' 6.Peloton 25 50' 14 jarigen 1.Wouter Blanken 29.22' 2. Arthur Rutte 29.23' 3.LasseRysgard (DK) 29.24' 4 Vincent van der Kooi] 29.25' 5.Bas Knijnenberg 29.26' 6.Peloton 29.27' Nieuwelingen 1 Jorn Moraal 42 16' 2.Boris Berkhout 42 17' 3. Joris Versluis 42.55' 4.Rutger Ockhuizen 42 56' 5 Julien Smink 42.57 6.Peloton 42 58' Dagpunten 14 juli 12 en 13 jarigen 1 Dirk Marke (DLD) 2.Erwin Pater 3. Rudy Vriend 4. Ma reel Meijn 14 jarigen 1 .Michel Laursen (DK) 2 Vincent van der Kooi] 3.Bas Knijnenberg 4 Lasse Rysgard 5.Thomas vskov Nieuwelingen 1 Wim Bos 2 Guido van Gucht 3.Ron Hoogendijk 4 Jerry Cevat 5.Maarten Keijzer Dagpunten 15 juli 12 en 13 jarigen 1 Dirk Marke (DLD) 2.Erwin Pater 3.Karin Bekking 4 Marcel Meijn 5 Matthijs Loohuis 14jarigen 1 Stefan Vis 2. Raymond Barendse 3.Michel Laursen (DK) 4 Wouter Blanken Nieuwelingen 1 Guido van Gucht 2 Ron Hoogendijk 3 Wim Bos 4 Frank Zwaneveld 5 Arjen Witsen Dagpunten 16 juli 12 en 13 jarigen 1.Marcel Meijn 2 Dirk Marke (DLD) 3 Karin Bekking 4 Envin Pater 5.Ronald Schur 14 jarigen 1 Vincent van der Kdoij 2 Stefan Vis 3.Michel Laursen (DK) 4 Wouter Blanken 5 Fulcovan Gulik Nieuwelingen 1 Wim Bos 2 Bons Berkhout 3.Ron Hoogendijk 4 Guido van Gucht 5 Jorn Moraal Dagpunten 17 juli 12 en 13 jarigen 1 Erwin Pater 2 Dirk Marke (DLD) 3 Kari Bekking 4 Natasja Berkhout 5.Michael Heaven 14 jarigen t Wouter Blanken 2 Vincent van der Kooij 3 Stefan Vis 4 Jan-Willem van Valkengoed 5.Lucas Kiene Nieuwelingen 1 Wim Bos 2 Ron Hoogendijk 3. Rutger Ockhuizen 4 Hans Voorn 5.Boris Berkhout Algemeen puntenklassement p nt de nh Algemeen puntenklassemcnl 12 en 13 jarigen 1 Dirk Marke 2.Erwin Pater 4.Karin Bekking 17 juli 5 Matthijs Loohuis #r Uitslag wegwedstrijd 12 en 13 jarigen Algemeen puntenklassemcnl 1.Erwin Pater 24 51 14 jarigen 2.Michael Heaven (GB) 25 36' 1.Stefan Vis 3.Dirk Marke (DLD) 25.37' 2 Vincent van der Kooi] 4 Alexander Gogoll (DLD) 25 38' 3 Michel Laursen (DK) 5.Marcel Meijn 25.39' 4. Wouter Blanken 5.Raymond Barendse 1 Bas Knijnenberg 39 15' 2 Wouter Blanken 39.16 3 Raymond Barendse 39 17 Algemeen puntenklassemcnl 4.Lucas Kiene 39 18' Nieuwelingen 5 Stefan Vis 39.19' 1 Wim Bos 6.Peloton 39.40' 2 Ron Hoogendijk 3 Guido van Gucht 4 Hans Voorn Nieuwelingen 5. Boris Berkhout 1. Boris Berkhout 1 00.18' 6.Jorn Moraal 2 Wim Bos 1 00 35' 7 Frank Zwaneveld 3.Julien Smink 1 00.36' 8.Daniel Derksen 4Frank Zwaneveld 1.00.37' 9 Julien Smink 5 Stefan Slager 1 00 38 10. Jerry Cevat t <H

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8