kunstgrasveld |on wil 'herrie-ingang' niet verplaatsen .Leusder Krant J sssissertjes Baggerslib? Leusden in het donker swoners zetten procedure bij Raad van State door ■■v. Hoofd bezorging op vakantie Storing in hoofdverdeelstation Dakpannen gestolen ensdag 28 juli 1993 werk aan het kanstgrasveld vordert traag, (foto: Hans Verhorst) Er ,rdt met man en macht gewerkt aan aan de reparatie van de plantmachine. (foto: Hans Vernorst) Pagina 3 Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan dc redactie: 94 14 94. ervolg vari pagina 1 8 Mi komen, kan Roda het veld 1 tin oktober gebruiken Wij stuk] culeren eigenlijk in dat Des- en 3) ifspn kan voor in St e do ïhng 1 afge aant geii even de he roe art een besd of i gen or d< Sl voo 15 augustus niet haalt. Op datum moet men uiterlijk het inzaaien van het gras [innen, anders is het twee inden later nog niet sterk jeg. Bovendien komen we ma zover in het seizoen dat gras niet meer zo snel groeit geen nieuwe vertragingen oplevering met zich mee brengen." n Bosch hoofd van de afdelings- tzaken in Den Bosch, Theo 'hofstadt, typeert zijn hou- g ten opzichte van de 'Grass ster' als kritisch. ,,Ik geloof halen van mensen niet meer hun mooie blauwe ogen Ik geweldige dingen over de ass Master' gehoord, maar moet zich in de praktijk njzen." lij de aanleg van het veld bij Vliert' zijn er problemen ezen. Verhofstadt: ,,De ileg heeft zes weken langer uurd dan verwacht. Boven- n staan er plassen op het i. Maar wij gaan er voorals- vanuit dat de leverancier de aannemer hun beloften zullen komen Ik heb nog volste vertrouwen in het 1, maar het moet zich in de kti]k bewijzen erhofstadt voegt daaraan „Vooralsnog raken wij wi] in paniek. Wij worden ïn- iief begeleid door de Ne- derlandse Sport Federatie en de grondtechnische dienst van de KNVB, want wij zijn een pilot-project Zij moeten zor gen dat het veld goed voldoet aan onze eisen. Wij willen BW wedstrijden op het veld laten spelen en de profs van Den Bosch er op laten trainen. Het is de bedoeling dat er 600 a 700 uur bespeeld kan worden Ik moet dat nog zien. De komende drie jaar houden wij onze vraagtekens. Wij weten dat wij een risico genomen hebben met dit experimentele veld. Wij hebben er nu ook nog geen spijt van." Van Tets van Desso, de firma die het gras aanlegt, is van me ning dat er helemaal geen pro blemen rond de aanleg van het veld zijn. ,,De aanleg van de 'Grass Master' is vergelijkbaar met de aanleg van een normaal grasveld. Dat kan wel een paar weken uitlopen, maar dat is helemaal niet erg. In Den Bosch is men enthousiast. Bij de aanleg hebben zich daar geen problemen voorgedaan Wij hebben veel contacten in het buitenland Het gaat goed met de Grass Master." NSF Bij de afdeling onderzoek van de NSF is de heer Kamp, betrokken bij de proefnemin gen van het 'Grass Master'- veld nog steeds enthousiast over het Desso-produkt. ,,Het is een fenomenaal veld Het twee jaar oude proefstuk is weer helemaal dichtgegroeid.'' Kamp geeft toe dat er in Den Bosch problemen zijn geweest ,,In Den Bosch heeft men zelf de voorbereidingen gedaan. Wij zoeken nog uit waar die plassen vandaan komen. Maar in Leusden gaat het prima. Wij houden toezicht op de aanleg en zijn nog niet het punt gepas seerd dat wij denken dat het uit de hand loopt." „Er zij wat moeilijkheden met de apparaten, maar dat is logisch want het is allemaal experimenteel. Maar het veld wordt prachtig, daar hoeft men in Leusden geen zorgen over te hebben Maar hoelang duurt het nog voordat het prachtige veld speelklaar is. „Wij hebben drie maanden nodig nadat de vezels ingeplant zijn," volgens Kamp. „15 Oktober halen we dus absoluut niet. Ik reken zelf op vlak voor de winterstop, maar met een beetje tegenslag wordt het na de winterstop." De NSF begeleidt de groei van het veld niet „Dat doen wij alleen bij pilot-projecten," zegt Kamp. „En het Roda-veld is geen pilot-project. Maar er is geen enkele reden tot paniek Het 'Grass-Master' veld wordt fenomenaal Het heeft, alleen allemaal tijd nodig.' Kinderziekten „Wij hebben wat last gehad van kinderziekten," zegt Des- so-werknemer Teun Sloots, die één van de twee 'Grass Mas ters' op het Burgemeester Bui- ningpark bedient „Bij deze machine zijn de cilinders weer kapot Hij wordt vanmiddag (maandag) opgehaald en dan komt hij waarschijnlijk woensdag weer terug. Dat le vert oponthoud op Sloots: „Wij hebben ook de mat bij 'De Vliert' aangelegd, maar dat was met een andere machine, die niet beviel. Alle vezels werden tegelijkertijd van de spoelen getrokken en als er één brak, moest ik het hele apparaat stilzetten Er is dus een nieuwe 'Grass Master' ontworpen en die wordt nu voor het eerst gebruikt Nu kan ik elke draad afzonderlijk re- paren. Dat is een hele verbete ring," aldus Sloots. Eén van de kinderziekten is dat de fabrieken, die de cilin ders en de slangen leveren de verkeerde instellingen doorge ven „Deze machines draaien in de fabriek 'droog' proef Dan gaat het allemaal prima, maar hier werken ze onder druk en dat blijkt een groot verschil te maken." „Wij stellen de apparatuur precies zo in als de fabrikanten het voorschrijft, maar als je on der druk werkt, gaat het toch niet goed. Wij moeten het dan weer uittesten, er moeten monteurs bijkomen. Gelukkig kunnen we de spullen in Ne derland testen," vertelt Sloots. „Stel je voor dat je zulke pro blemen zou krijgen als je in Zweden of Italië werkt.. Dat zou echt veel tijd gaan kosten. Sommige dingen kunnen hier niet op het veld gedaan wor den. Als je de kapotte cilinders hier zou om wisselen zou er veel olie op het veld stromen en dat is natuurlijk niet de bedoe- ling." „De besturing van de 'Grass Master' wordt gedaan door een computer. Er zat eerst een goedkoop exemplaar in, maar die is vervangen door een duurdere. Nu hebben we met de besturing geen problemen meer. De machine poot nu 7,40 meter per uur Sloots heeft ook het veld bij 'De Vliert' aangelegd „In Den Bosch waar we het eerste veld neergelegd hebben ging het planten sneller, maar dat is hier onmogelijk. De besturing van het apparaat wordt gere geld met sensoren, die aan de tandwielen gekoppeld zijnAls wij sneller zouden rijden, mis sen de sensoren de tandwielen en staat de boel stil. Dan moet ik hem weer starten en dat kost uiteindelijk meer tijd." „De ondergrond is m Leus den veel beter geworden dan in Den Bosch. Wij hebben er in Leusden veel zorg aan beste den en het is mooi droog ge worden Bij de Vliert is het veel natter Roda krijgt echt een mooi veld. Wij liggen achter op het schema, maar begin sep- t'SDEN - Pon zegt niet in It te zijn een technische ver boorde oplossing te vinden het probleem van de jiidso verlast, die wordt ver pakt door het in- en uitrij- fde vrachtverkeer bij de in- van het bedrijf aan de jpelhoek. Verplaatsing van igang betekent volgens het Jrijf verschuiving van het jblecm naar een andere p- De auto-importeur heeft rom de bal teruggespeeld Jrde gemeente voor het vin- li van een oplossing van het Ibleem. vonenden uit de wijk Wil- lurg vroegen eerder aan de ^eente het bedrijf te dwin- maatregelen te nemen te- de voortdurende geluids- rlast m de ochtenduren ral tussen 5.00 en 7 00 uur Winden de bewoners hin- van de in- en uitrijdende ers >n stelt zich echter op het idpunt, dat het bedrijf zich de jaren zeventig vestigde iet terrein aan de Zuiderin- De woonwijk werd pas f gebouwd. De geluidshin- s volgens Pon niet veroor- ktdoor een toename van de lesactiviteiten, maar is staan door de oprukkende puwing. importeur zegt altijd 1 te hebben gestaan voor de 'iten van de bewoners en er aan gedaan te hebben om problemen op te lossen. Pon •aarom teleurgesteld, dat groep bewoners naar de d van State is gestapt, nog rdat gesprekken tussen het en de gemeente over de idshinder zijn afgerond. bedrijf staat zich erop 'altijd oog te hebben gehad het milieu. Dat blijkt on- fleer uit de invoering van Bedrijfs Intern Milieuzorg- de investering in een ■^vriendelijke wasstraat aanvraag als één van de ,e bedrijven in Leusden milieuvergunning. De eisen daarvoor gaan verder dan de inmiddels afgeschafte Hinderwetvergunning. De bewoners van de Lage- maathof en omgeving hebben hun klachten over geluids overlast op de Zuiderinslag voorgelegd aan de Hoge Raad. Nu Pon weigert mee te werken aan een oplossing, kan het oor deel van de Hoge Raad de ge meente dwingen tot ingrijpen de maatregelen, zoals sluiting van het bedrijf, tot oplossingen zijn bewerkstelligd. De actievoerende bewoners vinden de geluidsoverlast, vooral veroorzaakt door de zware opleggers van automo bielimporteur Pon, onver draagbaar. Slapen is volgen hen onmogelijk vanaf het tijd stip dat de wagens gaan rijden. Dit is ongeveer vanaf vier tot vijf uur in de morgen Zij heb ben de gemeente al gevraagd om dringende maatregelen maar deze is hier niet op in gegaan, zolang zij in overleg was met Pon Ter afdwinging van maatregelen is een beroep schrift van 7 kantjjes op 14 juli naar de Hoge Raad verstuurd. De overlast van vooral het Ponverkeer is vastgesteld door een onafhankelijk onderzoeks bureau. Uit het onderzoek bleek een overschrijding van de geluidsnormen en in minde re mate van stankoverlast, vooral in de vroege ochtend. Voor één van de uitritten, de kruising Zuidennslag/KIepel- hoek, is geen vergunning ver leend. Deze is gezien de om standigheden wel wettelijk verplicht. De bewoners hebben de ge meente tot handelen proberen te dwingen. Deze wilde echter niet tot afsluiting van de be treffende uitrit overgaan, zo lang ze in gesprek was met het bedrijf. De onderhandelingen waren nodig omdat Pon een nieuwe vergunning nodig heeft voor al haar activiteiten. In het kader hiervan moesten ook de oplossingen voor de geluids overlast worden opgenomen Voorgestelde oplossingen Si 8^iüj&ï liuft <v •••4 gingen uit van medewerking van zowel gemeente als bedrijf- Aanvankelijk werd daarbij, zeer tot ongenoegen van de om wonenden, gedacht aan geveli- solatie en geluidswallen. Als tijdelijke maatregel dacht men aan aagepaste rijtijden terwijl verlegging van de uitritten ook een optie was. Nu Pon aan de gemeente heeft laten weten, niet langer mee te willen werken aan een oplossing, wordt het beroep schrift bij de Raad van State van belang. De bewoners eisen ingrijpen van de gemeente „We willen niet langer slapen met de rampen dicht en oor doppen in. Met gevelisolatie en geluidswallen pakt men de bron van de geluidsoverlast niet aan." „Wij hebben een offerte ge vraagd bij een erkend bedrijf om te weten wat het verleggen van de uitrit zal gaan kosten Wanneer net voor de spoorlijn een nieuw kruispunt wordt aangelegd, compleet met ver keerslichten, hoeft dit volgens de berekening niet meer dan 5 ton te kosten. Volgens ons een aanvaardbaar bedrag in ver gelijking tot wat gevelisolatie en lelijke geluidswallen zou den kosten „Het argument van Pon dat zij geen maatregelen willen ne men, omdat de problemen zich daarmee verplaatsen naar Leusden-Zuid, is volgens ons niet onderbouwd. De afstand tot de huizen is daar veel groter dan tussen de Zuiderinslag en onze woningen. Het is gewoon het uitspelen van wijken tegen elkaar met de bedoelingen om zich te ontrekken aan de kos ten." De Hoge Raad doet over het algemeen ongeveer zes weken na ontvangst van een bezwaar schrift, uitpraak. Dit zou bete kenen dat men eind augustus iets kan verwachten, hoewel behandeling van deze zaak door de vakantiemaanden vertraagd kan zijn. De gemeente reageert bij monde van wethouder De Jongh met de mededeling dat Pon eraan gehouden zal wor den een milieuvergunning aan te vragen „Het bedrijf is ver antwoordelijk voor het ont staan van de geluidshinder en zal daarom voor de oplossing moeten zorgen," zegt de wet houder ..Als de aanvraag bin nen is, zullen wij die toetsen aan de wettelijke normen Wat dat betreft zullen wij het be drijf precies hetzelfde behan delen als andere ondernemin gen." Volgens de wethouder gaat het vooral om de hinder, die ontstaat tussen 5.00 en 7.00 uur „Het is voldoende als Pon ervoor zorgt dat tussen die twee tijdstippen de overlast is afgenomen tot het wettelijke aanvaardbare niveau van 60 dba." Uit een onafhankelijk onderzoek bleek dat bij de Kle- pelhoek op sommige momen ten een geluidsniveau van 69 dB werd gemeten met uit schieters van 80 dba LEUSDEN - Het hoofd van de bezorging van de Leusder Krant, de familie Aleman, is in verband met vakantie in de periode van 4 tot en met 11 augustus niet bereikbaar voor het verwerken van be zorgklachten. De familie Aleman wordt in die perio de vervangen door me vrouw Goes, telefoon: 947037. tember zijn wij zeker klaar met i het poten van de kunstgrasve zels „Dan wordt het veld gebor steld om de vezels omhoog te halen en de onevenheden weg te halen. De keepershoek is niet zo goed gelukt, maar dat wordt verbeterd. Als het veld geborsteld is, kan het gras ge zaaid worden Als het gras op gekomen is is het speelklaar." Sloots kan niet zeggen hoe lang het planten nog gaat du- ren. „In principe werken wij vierentwintig uur per- dag maar nu zijn de apparaten ka pot. Wij lopen hier met twee mensen van Desso en twee van een uitzendbureau. Als die jon gens het saai en te luidruchtig werk vinden, gaat het allemaal j wat trager Roda rekende er op dat 15 oktober het trai ningsveld speelklaar zou zijn. maar het is uiterst dubieus of die datum gehaald zal worden. Gemeentewoordvoerder Hermans wil niet ingaan op de opmerking van Sloots dat het weven van het veld nog tot be gin september zou duren. „Wij hebben de toezegging van de officiële woordvoerder van Desso dat het veld op 15 okto ber licht bespeelbaar is. Ik ga niet reageren op wat anderen zeggen. Wij geloven dat het zal lukken." LEUSDEN - Leusden is één van de gemeenten die in aan merking komt als plaats waar de provincie baggerslib wil gaan opslaan. De provincie is op zoek naar een plek waar tot het jaar 2010 6,5 miljoen bag gerslib uit de Utrechtse wate ren kan worden opgeslagen. Dat is een berg van 25 meter hoog, 1000 meter lang en 260 meter breed. Het gaat veelal om verontreinigde bagger. Eén en ander is het gevolg van het feit dat het Rijk heeft bepaald dat de provincies zelf voor de verwerking van het af- valslib moeten gaan zorgen. Omdat er onvoldoende ny)ge- lijkheden zijn voor de verwer king van het slib, is vrijwel elke provincie op zoek naar locaties voor de berging van bagger. Utrecht en het rijk streven er naar 10 k 20% van het slib te laten verwerken Voor de ove rige 80 tot 90% moeten stortlo- caties worden gevonden Voor het bergen van de hoeveelheid slib uit de provincie Utrecht is - als het wordt opgeslagen in één depot met een hoogte van 25 meter - een terrein van 25 hectare nodig. Naast locaties op het land is het ook mogelijk om bagger op te slaan in be staande of nieuw te graven putten. Na een eerste inventarisatie zijn in de provincie veertien lokaties overgebleven die in aanmerking komen voor het bergen van baggerslib Daar toe behoort onder meer Leus den. De andere gebieden in de regio Eemland liggen in Amersfoort, Baarn, B.unscho- ten en Eemnes. Volgend jaar zullen provin ciale staten een keuze maken over lokaties cfie in principe in aanmerking komen voor het bergen van baggerslib. Donker werd het in Leusden afgelopen zondag avond. De lichten floepten uit en de kaarsjes moesten aan. Vervelend vonden sommige mensen dit ongerief, maar voor anderen had het wel wat...* *...Maar liefst een half uur duurde het voordat de duisternis, die over Leusden en Amersfoort gevallen was, weer verdreven was door de mannen van de Remu... *...De storing onstond in de schakelkast aan dc Peter van de Bremerweg in Soest. De oorzaak: onbekend. „Een 50 KV-tje", zegt de om toelichting gevraagde technicus van de Remu. Hij slaagt er niet in aan de verbaasde redacteur uit te leggen wat dat precies inhoudt...* *...De vergelijking met een storing in de Amersfoortse wijk het Soesterkwartier, enkele weken geleden, brengt ook geen opheldering. „Dat was een 10 KV-er, meneer/' probeert de Remu-werknemer uit te leg gen...* Wat het ook geweest moge zijn, het blijft een unie ke gebeurtenis, dat uitvallen van de stroom. Je gaat dan pas echt beseffen hoe afhankelijk wij zijn gewor den van zaken als electriciteit...* Veel mensen in Leusden lieten zich er echter niet door uit het veld slaan. Het was een goede gelegenheid om op een ongebruikelijk tijdstip -'s avonds om 22.15 uur - contact te zoeken met de buren. Want hele buurten waren getroffen door de storing...* *...Een ongeluk komt nooit alleen, want de kabelkrant viel deze dagen ook langdurig uit. Dat heeft overigens niets te maken met de stroomstoring, maar alles met bet groot onderhoud aan het kabelnet...* *...Wij vragen ons af of de storing geleid heeft tot hetzelfde verschijnsel als destijds in New York. Die stad had negen maanden na het uitvallen van de stroom te kampen met een geboortegolf...* *...Een rekensommetje leert dat als in Leusden de mensen zondagavond vroeg naar bed zijn gegaan de gevolgen in april volgend jaar te merken moeten zijn...* *...Dat is voor ons gemakkelijk te controleren. Op het kantoor van de Leusder Krant is het namelijk ook mogelijk geboortekaartjes te laten drukken. Wij zul len nauwlettend in de gaten houden of er in het voor jaar van 1994 een omzetstijging in bet familiedruk werk is waar te nemen... AMERSFOORT/LEUSDEN - Een zware stroomstoring heeft zondagavond grote delen van Amersfoort, Leusden en Wou denberg meer dan een halfuur in het donker gezet. De storing, waarvan de oorzaak nog steeds niet is achterhaald, veroor zaakte met name in de Keistad nogal wat extra ongemakken. Voor zover bekend is de over last in Leusden tot een mini mum beperkt gebleven. In Amersfoort trad een aan tal automatische brandalarm- installaties in werking (circa 20) en kreeg de politie veel in braakalarmen te venverken. Op dit moment is nog niet dui delijk in hoeveel gevallen het om loos alarm ging. Voorlopig gaan brandweer en politie er van uit dat het overgrote deel van de installaties door de stroomstonng in werking is ge steld De storing leidde even eens tot een stroom van tele foontjes van bezorgde burgers. De brandweer schat dat aantal op '150 tot 200'. De politie claimt een even groot aantal telefoontjes te hebben gehad De 'echte' overlast bleef ove rigens beperkt. Volgens woordvoerder Van der Zwan van de Amersfoortse brand weer traden in twee gevallen rookmelders 'in ieder geval te recht in werking, zonder dat er trouwens sprake was van brand. Van der Zwan: „In St- Jozef aan de Weversingel (een studentenhuis) in Amersfoort werden zoveel kaarsjes aange stoken, dat de rookmelder af ging. Bij de AKZO trad een zelfde melder in werking, om dat het noodaggregaat kenne lijk nogal wat rook produceer de." Aan de Verdiweg. eveneens in Amersfoort, moest de brandweer er aan te pas komen om een gestrande reiziger uit een vastgelopen lift te bevrij den. In totaal is de brandweer in Amersfoort acht keer uitge rukt In Leusden en Wouden berg hoefde de brandweer de kazerne niet te verlaten. Volgens de brandweer ver toonde de storing 'een vlekke rig patroon'. In sommige wij- j ken was de storing compleet. In j andere liet slechts de straat verlichting het afweten, terwijl bijvoorbeeld in Zielhorst slechts delen van de stroom voorziening (met name de ka beltelevisie) in de huizen weg viel. In bepaalde delen van het getrpffen gebied viel ook de telefoon uit. De ziekenhuizen in Amersfoort dienden over te schakelen op de noodstroom- voorziening om in de electrici- teitsbehoefte te kunnen blijven voorzien. Ook de spoorwegen zijn dooi de storing getroffen en leidde tot aanzienlijke vertragingen. Verder bleef door de storing een aantal overwegbomen ge sloten, zoals op de Barchman- Wuytierslaan, hetgeen chaoti sche verkeerstaferelen tot ge volg had. Talloze automobi listen werden het wachten beu en staken de overwegen, on danks de gesloten bomen, over. Gelijksoortige taferelen deden zich voor op kruisingen waar de verkeerslichtinstallaties ontregeld raakten, zoals op de Stadsnng ter hoogte van de het Soesterkwartier. Ook daar re den automobilisten massaal door het rode licht. Voor zover bekend heeft één en ander niet tot ongelukken geleid. De storing is volgens een woorvoerdcr van de PUEM ontstaan in een hoofdverdeel station op de grens van Amersfoort en Soest Die zette twee van de vijf kleinere ver deelstations in de regio zonder stroom Daardoor kwamen Leusden, een groot deel van Woudenberg en een aanzien lijk deel van Amersfoort geheel of gedeeltelijk zonder stroom te zitten. Over de oorzaak er van tast men nog in het duister. LEUSDEN - Bij een in aan bouw zijnde woning aan de Arnhemseweg hebben onbe kenden in de nacht van vrijdag op zaterdag circa 140 dakpan nen van het dak gehaald en meegenomen. Een 28-jarige vrouw deed daarvan aangifte.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3