.Leusder Krant. Met Aat Daale op de pedalen Woensdag 28 juli 1993 Pagina Routebeschrijving: 1. Vanuit de stad over de Hogeweg richting Nij- kerk en vlak vóór de spoorwegovergang (rich ting Apeldoorn) over de Koedijkerweg naar Hoe velaken. 2. Linksaf over het via- dukt over spoorlijn en autoweg en rechtuit naar het centrum van Hoevela ken. 3. Aldaar rechtsaf over de Oosterdorpstraat richting Terschuur. 4. Bij bocht linksaf naar Zwartebroek (paddestoel 20759). 5. Door Zwartebroek via de Plantanenstraat en rechtuit blijven rijden bij p. 20766. 6. Bij p. 20780 via fietspad (Vrouwenweg) naar de hoofdweg Nijkerk-Bar- ncveld (Zelderseweg). 7. Aldaar stukje rechtsaf langs de hoofdweg en ver derop bij p. 20783 (Voort huizen 5,9 km) over de Appelsestraat door Ap pel. 8. Bij p. 20784 over fiets pad richting Voorthuizen aanhouden. 9. Bij volgende vijfsprong niet meer fietspad volgen, maar schuin rechtsaf naar Voorthuizen over Schoenlapperweg (later Appelseweg). 10. Hoofdweg naar Voort huizen oversteken en aan de overzijde richting Bar- neveld via geasfalteerde weg (Verbindingsweg). 11. Na Verbindingsweg rechtsaf over fietspad van de Baron van Nagell- straat richting Barneveld. 12. Autoviadukt Al on derdoor (op- en afrit pas seren) en verderop bij de stoplichten rechtsaf door Industriekwartier over de Harselaarseweg. 13. Harselaarseweg ge heel uitrijden tot Nijker- kerweg, deze oversteken en aan overzijde over fietspad linksaf richting Barneveld (Amersfoort 17 km). 14. Ongeveer 100 meter vóór de overweg van de spoorlijn naar Apeldoorn rechtsaf de Bruneseng weg op. 15. Langs de spoorbaan blijven rijden, daarna viadukt van de A30 (auto weg naar Ede) onderdoor en meteen rechtsaf (blijft daar Brunesengeweg he ten). 16. Bij boerderij Veelust linksaf en daarna de hele weg (nog steeds Brunes- engweg) tussen spoorlijn en autoweg volgen. 17. Daarha spoorweg overgang (onbewaakt) over en richting viadukt bij Terschuur rijden (Dronkelaarseweg). 18. Niet over het viadukt gaan, maar rechtuit rich ting Achterveld via Stoutenburgerweg (pas sage van de molen Den Olden Florus). 19. Bij nadering kruis punt Achterveld rechtsaf over de Emelaarseweg en die weg geheel uitrijden tot Mussendorp en via Hessenweg en Barneveld- seweg weer terug naar de Hogeweg richting Amersfoort. AMERSFOORT - Deze week bieden wij een derde route in de groene omgeving van Amersfoort aan. Ditmaal gaan we wat oostelijker en komen we in het vlakke land van de Gelderse Vallei. Een gebied zonder markante herkennings punten aan de horizon, maar voor fietsers een streek waarin het prettig peddelen is. Amersfoorters starten weer vanuit het centrum, maar gaan deze keer aan de andere kant de stad uit. Dat wil zeggen, richting Nijkerk. Via de 'oude weg'. Dat betekent dat we de Hogeweg volgen en daarna het fietspad richting kruispunt Hoevelaken volgen. Zover hoeven we niet te gaan, want Hoevelaken kun nen we ook op een andere en een wat rustiger manier berei ken Wel moeten we wat stop lichten passeren, maar bij de nadering van de bewaakte overweg van de spoorlijn rich ting Apeldoorn is er rechts een landelijke weg, de Koedijker weg. In vroeger tijden was dat de verbindingsweg naar Ter schuur, maar sinds er een grote verkeersweg dwars door het fraaie land is getrokken (in de naoorlogse jaren), zijn de ver houdingen anders geworden. Aan het einde van de Koedij kerweg gaan we het viadukt over," als het ware het eerste colletje in deze rit en eigenlijk ook wel meteen de laatste. Af Door de Gelderse Vallei dalen naar het centrum in Hoe velaken is daarna het devies. De spoorlijn werd er overigens al in de vorige eeuw aangelegd, dus daar kunnen we weinig over klagen. In het centrum van Hoevela ken bevindt zich de hoofdweg die naar rechts Oosterdorpweg heet Deze weg voert uiteinde lijk naar de verkeersweg rich ting Terschuur, maar zo ver hoeft u niet te gaan. Halverwe ge de weg moet u bij een bocht op de weg links naar het dorp Zwartebroek, waar paddestoel 20759 duidelijkheid verschaft over de te volgen route. Heel eenvoudig natuurlijk. Zwarte broek is nog een dorp met een rustige sfeer en u kunt daar doorheen rijden via de Plata- nenstraat Dan volgen er weer in oostelijke richting enkele paddestoelen. U moet in Appel terecht zien te komen en dat is in de praktijk geen probleem Appel ligt aan de andere zijde van de verkeersweg van Nij kerk naar Barneveld. Via een mooi bosfietspad komt u op die verkeerweg en als u nog even naar het bord van de weg ach ter u kijkt, zult u gewaar wor den dat u op de Vrouwenweg bent geweest. Ons is niet be kend waarom die weg zo is geT noemd. Het ziet er in ieder ge val vriendelijk uit. Als u op de hoofdweg bent aangekomen ziet u weliswaar aan de overzijde een weggetje dat naar Appel voert, maar het is beter nog even naar rechts langs de hoofdweg, de Zelder seweg geheten, te gaan. Daar ziet u al snel een paddestoel (20783) die naar Voorthuizen verwijst. Paddestoel 20783: 5 9 km naar Voorthuizen via de Appelsestraat. Appel is een heel klem dorp dat getuigt van een bepaalde welstand. Waar om het dorp de naam van een vrucht heeft is ons met bekend. Wel hebben we gezien dat meer naariNijkerk de Peerweg aan wezig is. Een vruchtenbuurt? Op het kruispunt na Appel ziet u een leuk fietspad bij padde stoel 20784 Dat is weer zo'n ouderwets 'pad door het bos, dat speciaal voor rijwielbezit- ters is aangelegd. Het komt uit op een vijfsprong en u zou mis schien in de verleiding komen aan de overzijde uw weg via dat rijwielpad te vervolgen. Dan komt u ook in Voorthui zen, maar volgens ons schema dient u op dat kruispunt schuin rechtsaf te gaan. Als u moe bent kunt u daar nog even uitpuffen op een bank, anders gaat u meteen door in de richting Voorhuizen via de Schoenlapperweg Die weg heet verderop weer ge woon Appelseweg en brengt u op de grote we die al snel aan de linkerzijde in het forenzen- dorp (en vakantieoord) Voort huizen uitmondt. Als u naar Voorthuizen wilt is daar na tuurlijk geen enkel bezwaar te gen, maar alweer verwijzen wij naar ons schema. Dat betekent dat u gewoon de grote weg moet oversteken. Daar ligt een goed berijdbare geasfalteerde weg, die naderhand gewoon Verbindingsweg blijkt te he ten. Helemaal uitrijden maar en dan rechtsaf over het fiets pad van de Baron van Nagell- straat. Meestal worden baron nen verbonden aan lanen. Dit is eenvoudig een straat. On willekeurig komt u daar even in het drukke verkeer. Intussen bent u de richting Barneveld blijven aanhouden en u gaat het viadukt onder de grote weg Al onderdoor. Dat is wel even oppassen geblazen want u moet zowel de oprit als de afrit passeren. Dit gedeelte boven Barneveld is een kruispunt van grote verkeerswegen Bij de stoplichten na het viadukt vra gen wij u om rechtsaf te gaan, het industriekwartier in U be hoeft daar niet op een groen stoplicht te wachten, want een speciaal pad voor fietsers brengt u meteen waar u wezen moet. De Harselaarsweg ligt daar. Een weg dwars door een opvallend groot industriege bied. Buitenstaanders denken altijd dat Barneveld een dorp is met alleen maar eieren en zo. Dit gebied vol bedrijven en fa brieken getuigt wel van iets anders, van een zekere allure dus. De weg, waarop u rechts zelf nog een mini-Eiffeltoren zult ontdekken, gaat u helemaal af. Dan komt u wederom op een grote weg, de weg van Nijkerk naar Barneveld. U moet deze weg wel even oversteken om op het fietspad aan de overzijde te komen. Daar gaat u linksaf en weldra is daar opnieuw een spoorwegovergang, die u mis schien zou kunnen ophouden Dat is niet nodig, want zo'n honderd meter voor die over gang ligt recht een B-weggetje, de Brunesengweg geheten Die weg gaat u op, u rijdt daar pa rallel aan de spoorlijn richting Amersfoort en gaat daarna het viadukt-van de autoweg A30 (richting Ede) onderdoor. We zeiden het al. het is daar qua verkeerswegen een drukte van belang Je zult er maar wonen tussen al die wegen, zoals de bewoners van de boerderij Veelust, die u na het viadukt, rechtsaf gaande, duidelijk ziet liggen. Lust' doet hier voor een boerderij, ingeklemd tussen grote autowegen en de spoor lijn, wat wrang aan. Maar mis schien valt het allemaal wel mee. In ieder geval gaat u bij die boerderij linksaf en u zult gewaar worden dat het nog steeds de Brunesengweg blijft heten. Zo blijft die weg ook verderop heten. Met verderop bedoelen we de op zichzelf toch wel stille slingerweg tussen spoorlijn en de AlSoms bent u daar dichtbij de trein en een andere keer weer dichter bij de weg met voorbij stuivende au to's. Er staan alleraardigste woningen langs die weg. We hebben er wel eens eerder over geschreven. Je moet het maar weten dat daar zo'n leuke weg ligt. De Brunesengweg houdt op een gegeven moment op en dan moet u toch wel degelijk eens de spoorlijn over. Een on bewaakte overweg weer, maar er is daar voldoende zicht Na de overweg gaat u evenwijdig aan de spoorlijn fietsen. Dus niet rechtdoor rijden, want dan komt u in Barneveld en dat is zeker niet de bedoeling. U bent daar op de Dronkelaarseweg Een beetje vreemde naam, maar het zal wel een held uit vroegere tijden zijn geweest. Dronkelaar bedoelen we. Via die weg komt u bij het viadukt dat naar Terschuur voert. Dat gaan we niet over. We rijden gewoon rechtuit in de richting Achterveld U moet niet een weg naar rechts nemen, want dan komt u in een gebied van doodlopende weggetjes of van agrarische paden, waarop nau welijks valt te fietsen. Eerst passeert u nog de beroemde molen Den Olden Florus molen ziet er niet meer zo fris uit, maar dat kan een soonlijk indruk zijn. De mol die wordt beheerd door ïem; uit Barneveld (op bepaal zaterdagen te bezoeken), enkele malen gerestauree Op die bepaalde zaterdag wordt de molen als bezie waardigheid in werking steld, maar alleen als er \vi is. Dat kan eigenlijk nooit sen. Weer terug naar de te vols weg. Niet naar Achterveld den is het devies. Niet ver Achterveld ziet u rechts Emelaarseweg en dat is bes; een leuke route. Wat opvalt de Emelaarseweg is de len ervan. Het is verder rijden je denkt. Maar aan alles k< een eind, dus ook aan de E: laarseweg. Die komt uit op weg vanaf Achterveld in dorp Mussendorp Eigenliji dat geen dorp, maar dat 1st probleem niet. We moeten woon verder en we doen dat de Hessenweg (Hessen ro herinneringen op aan de vit gere handelaars uit het Dn Hessen) en de Barneveldse? U passeert dan ook de Bat veldsebeek bij één van zijn takkingen. Dan bent u weer de oude weg van Amersfoort Nijkerk en herhalen we mi weer wat we iedere keer het einde van zo n fietsverh schrijven. Iedereen op zijn nier huiswaarts. Goede Het gaat om zo'n 40 kilome) dus dat valt best mee Brunensengweg (foto: Hcin-s Verhorst). Zwartebroek (foto Hans Verhtf Den Olden Florus (fotoHans Verhort

Leusder Krant | 1993 | | pagina 4