DeValleihorsf krijgt eindelijk gestalte tMKflIl VV v. y i .Leusder Krant, Stenen Man opgeknapt iHetweenj^igen i jfl yf p. f f 1 f Boete voor kleptomane Taxateurs iGeen stabiele sfeer r. I Verdwaalde hond Onderhoud CAI Losliggend paaltje veroorzaakt blikschade T 1 f f V Woensdag 28 juli 1993 Pagina 5 us ZO hf en p mol' is urer Tdaj ezie ng wi E voli 'eld rer v :hts bei len i es kc le L: it op in is ïdati n n< Du; dsev Bar zijn weei ifoori rri de H lome* |De nieuwbouw van 'De Valleihorst' aan de Ruige Velddreef vordert gestaag IJs en weder dienende moet het pand in oktober opgeleverd worden, (foto: Hans Roggen) |Nieuwbouw 'Groepswonen van ouderen' in eindstadium LEUSDEN - De nieuwbouw van het complex 'De Vallei horst' aan de Ruige Velddreef vordert gestaag. Inmiddels is men zo ver, dat het project 'groepswonen van ouderen' in oktober, na jaren van planvor ming en zware politieke lobby, daadwerkelijk van start kan gaan*. Op 25 september is er een landelijke open dag, waar be langstellenden kennis kunnen nemen van dit soort nieuwe en experimentele woonvormen. 'De Valleihorst' hoopt daaraan mee te kunnen doen. Momen teel stagneert de bouw van het complex door de bouwvak- vakantie maar de verwachting is dat vanaf oktober de wonin gen kunnen worden betrokken. Nu alvast een kijkje nemen zit er niet in want door het vanda lisme heeft de aannemer geen halve maatregelen getroffen; er is op geen wijze in te komen. Aspirant-bewoonster me vrouw Ph. van Leeuwen is be reid een overzicht te geven van de huidige stand van zaken. Van Leeuwen: ,,De Vallei horst is geen nieuw project; in Nederland bestaan al meerde re vormen van groepswonen van ouderen, dus wij hebben ons terdege kunnen laten voorlichten. Ik wil wel bena drukken dat het groepswonen VAN ouderen is en dus niet voor ouderen. Daarmee raak ik gelijk onze doelstelling want het gaat om mensen van 55 die nog geheel zelfstandig functioneren. Wij wonen daar gewoon in een mooie wijk. Daar wordt weieens verkeerd over gedacht maar het is een woning met een eigen voor deur, een woonkamer, twee slaapkamers, een keuken en een badkamer. Het accent van het groepswonen ligt in de vrij willige sfeer en het complex is dusdanig ontworpen dat er mogelijkheden zijn tot geza menlijke activiteiten maar met behoud van privacy." Aan de hand van een platte grond wordt duidelijk wat ze bedoelt. Het complex omvat 22 woningen, gebouwd in twee woonlagen. De woningen zijn binnendoor onderling te berei ken. Tot de gemeeschappelijke voorzieningen behoren een ontmoetingsruimte, een tuin en twee bergruimten. Van Leeuwen: ,,Men kan zelf bepalen in hoeverre hij of zij wil deelnemen aan gezamenlij ke activiteiten, daar komt geen moeten aan te pas Maar", ver volgt van Leeuwen, ,,een zeke re betrokkenheid bij elkaar is een wel vereiste. Daar is wel op gelet tijdens de kennisma kingsgesprekken. Belangstel lenden kregen een gesprek met een commissie waarin een en ander werd uitgelegd. Voor een periode van een half jaar had den de aspirant-leden de gele genheid om te kijken of ze zich hierin konden vinden. Deze gelegenheid werd geboden door het kunnen bijwonen van de maandelijkse vergaderin gen. We beogen toch een ideaal en daar moet iemand in passen Ook al woon je hier zelfstan dig, een omzien naar elkaar en het letten op eikaars welzijn staat hier natuurlijk wel op de lijst van voorwaarden. Gezien de tijd is voor deze inlooppe riode geen ruimte meer maar we blijven wel alert. Er zijn in de startperiode van vijf jaar al verschillende mensen afge haakt omdat men toch twijfel de over deze vorm van wonen. Dat is ook de reden waarom we nog voor twee woningen men sen zoeken. Echtparen of al leenstaanden kunnen nog te recht. De huurkosten voor een woning liggen rond de zeven honderdvijftig gulden per maand en er is zowel een bene den- als bovenwoning vrij, dus mocht iemand belangstelling hebben dan kan altijd contact worden opgenomen. Ik per soonlijk vind dit een mooie ma nier om samen oud te worden." De brochure van de landelij ke vereniging van groepswo nen omschrijft het duidelijk: Baas in eigen huis blijven, zelf standig zijn en toch niet alleen, samen actief zijn in hobby's, lief en leed delen en ergens bij horen. Hoewel ook deze vere niging voorspelt dat er toch weieens wat tegen kan vallen, maar dat lijkt kenmerkend voor iedere vorm van samen wonen, dus niet verontrustend. Van Leeuwen- ,,Het zijn zeker aandachtspunten Het klinkt gelijk zo streng maar ook hier zullen duidelijke regels opgesteld moeten worden Naast een aantal praktische zaken zijn er problemen te bedenken waar bij vaste afspraken noodzake lijk zullen zijn. Op dit moment is iedereen zelfstandig maar er kan van alles gebeuren. Bij ziekte is het natuuurlijk van zelfsprekend dat je elkaar helpt maar de situatie kan zo danig worden dat de gevraagde hulp niet meer is op te brengen. Dat zijn redenen om van te vo ren goede afspraken over te maken Er zijn nog meer zaken waar de vereniging zich momenteel mee be^ig houdt. Door de hoge kosten zijn er geen liften in dit twee etages tellende gebouw. Op dit moment niet problema tisch maar op den duur lijkt het de bewoners een kostbaar be zit Kostbaar dus, vandaar dat nu gekeken wordt naar moge lijkheden voor een zogeheten traplift, op zich vrij duur maar vergeleken met 'gewone liften' (het moeten er twee zijn gezien de bouw) te doen. Geld blijft altijd weer een hindernis maar de leden van 'de Valleihorst' hebben de beschikbare fond sen aangeschreven en niet voor niets In het kader van 'het jaar van de ouderen' heeft het comi té 'Zomerpostzegels' gerea geerd en stelt gelden ter be schikking aan de woongroep. Deze gift zal op symbolische wijze aan de nieuwe bewoners worden overhandigd tijdens de open dag, 25 september. Van Leeuwen ,,Deze gift zal besteedt worden aan de ge meenschappelijke ruimte en de tuin Er zijn meerdere goede gevers over de brug gekomen en dat is natuurlijk fijn. Wil dit project slagen dan zijn er ge woon een aantal voorzieningen nodig, daar ontkomen we niet aan. Ik hoop dat we op korte termijn alle woningen 'be woond' kunnen krijgen. Het kan voor mensen een hele stap zijn om naar een andere wo ning te moeten maar dit lijkt me een prima alternatief, je ei gen plek en als je wilt de warmte van medemensen bin nen handbereik." Voor meer informatie: Me vrouw Van Leeuwen (tel. 948235) of mevrouw Van der Heide (tel. 950201). Annelies Heuvelink LEUSDEN - Een 50-jarige vrouw uit Leusden is vrijdag door de Utrechtse politierech ter veroordeeld tot een voor waardelijke boete van dui zend gulden. De vrouw kreeg de straf opgelegd omdat ze van oktober 1990 tot maart 1992 als apothekersassistente van Apotheek Soestdijk en Soest 2000 gulden heeft ver duisterd. De Leusdense die niet op de zitting verscheen, werkte sinds 1970 bij de apotheek. Na dat de apotheker destijds kas tekorten constateerde, liet hij de zaak onderzoeken door een bedrijfs-recherchebureau. Toen aan het licht kwam dat de vrouw het geld verduis terde, bekende -zij onmiddel lijk. Ze vertelde dat ze zich realiseerde dat ze klepto- maan-achtig gedrag ver toonde, maar dat ze er niets aan kon doen Uit een psychia trisch rapport bleek dat ze psychische klachten heeft en dat ze het geld heeft verduis terd zonder directe aanlei ding. De vrouw vertelde dat ze bereid is de 2000 gulden en de kosten van het onderzoeksbu reau - 12.000 gulden - terug te betalen Raadsman mr, P. Labee be treurde het dat de vrouw door justitie werd vervolgd Hij vond dat ze moest worden ont slagen van rechtsvervolging. De officier van justitie dacht daar anders over. Zij eiste een voorwaardelijke boete van 3000 gulden, met als bijzon dere voorwaarde dat de vrouw het verduisterde be drag terugbetaalt. De politie rechter achtte de vrouw ver minderd toerekeningsvat baar. Zij vond het niet nodig een bijzondere voorwaarde op te leggen, omdat de verdachte had aangegeven alles terug te willen betalen. ACHTERVELD - Bij de familie Rosendaal in Achterveld, op de Jan van Arkelweg 47, is maan dagavond omstreeks 22.00 uur een zwarte hond met metalen halsband aan komen lopen. De hond is inmiddels overge bracht naar het dierentehuis aan Laan 1914. LEUSDEN - Wegens onder houdswerkzaamheden aan de centrale antenne inrichting kan de ontvangst van radio- en televisieuitzendingen in Leus den de komende drie weken problemen opleveren. De werkzaamheden nemen de pe riode van 26 juli tot en met 13 augustus in beslag. LEUSDEN - Een losliggende metalen paal heeft zaterdag een gat in het plaatwerk van een autoportier veroorzaakt. Een 52-jarige Leusdense auto mobiliste. die van 't Erf de Ómidse wilde oprijden, reed over het paaltje heen, dat daar door omhoog sprong en een gat in het portier sloeg. De schade is aanzienlijk LEUSDEN - In de maanden augustus en september zullen taxateurs een aantal wonin gen. winkels, kantoren en j boerderijen in Leusden bezoe- I ken. Dit gebeurt om de waarde ervan te bepalen. Die waarde is belangrijk voor de hoogte van de onroerend goedbelasting. Dergelijke taxaties worden om de vijf jaar uitgevoerd De vorige taxatie vond in 1988 plaats. Dit jaar zijn alle wonin gen, winkels, kantoren en boerderijen aan de beurt om opnieuw te worden getaxeerd De ogb-aanslagen, die de ge meente m 1994 gaat verzenden, zullen op die nieuwe waarde zijn gebaseerd. LEUSDEN - Tijdens een korte bijeenkomst heeft wethouder Joost de Jongh donderdagochtend leden van de Rotaryclub Amersfoort-stad bedankt voor het opknappen van de omgeving van het voormalige Kamp Amersfoort en het monument de Stenen Man aan de Appelweg. Ook burgemees ter Panis woonde de bijeenkomst bij. De werkzaamheden zijn in nauw overleg uitgevoerd met de afdeling groen van de gemeente onder leiding van landschapsarchitect Haver-Droeze en luitenant-kolonel b.d. Hoevenaars. De Amersfoortse Rotarians hebben twee zaterdagen in april snoeiwerkzaamheden verricht die tot doel hadden de visuele relatie tussen de wachttoren en klokkestoel van het voormalige kamp en het toegangspad naar het monument (de voormalige fusilladeplaats) te herstellen. Ook zijn de struiken naar de fusilladeplaats gesnoeid om daarmee beter zicht op het monument te krijgen. Het pad zelf werd eveneens onder handen genomen. Bij de wachttoren is een informatiebord geplaatst. In een volgende fase van het project wil de Rotaryclub een plaquette aanbrengen in de voet van het monument en een directe loopverbinding maken tussen wachttoren en het pad naar het mqnument. De atmosfeer ademde ook [gisteren bepaald geen stabiele [sfeer uit. Er vielen enkele [buien, die lokaal opnieuw ver- gezeld gingen van hagel en on- [weer. In de middag brak een [zonnetje door, maar bepaald [terrasweer was het zeker niet, [want als duidelijke spelbreker [fungeerde een stevig doorbla- [zende west tot zuidwesten- wind. Het kwik wist nog net de 119 graden te halen, maar dat is [wel een aantal graden beneden normaal. De wind kromp gelei delijk naar het zuidwesten en dat werd veroorzaakt door de nadenng van een depressie, die I het weerbeeld vandaag in be- I langrijke mate zal hebben la- ten verslechteren. De hogere I bewolking van een front drong I in de avond al door tot in het I zuidwesten van het land en in I de nacht regende het weer ste- I vig. Apeldoorn tapte vanoch- I tend maar liefst 38 mm af. Vandaag was er veel bewol king en periodiek viel er regen bij een opnieuw toenemende zuidwestenwind, die later op de dag af en toe (vrij) krachtig kan worden. De meeste neer slag werd in het zuiden van ons gebied verwacht. Ook woens dag liggen de fronten en storin gen nog dicht bij ons in de buurt en dat geeft zicht op be wolking en wat regen of enkele buien Later op woensdag kan het weer iets vriendelijker worden met wat opklaringen Van die kortdurende oplevin gen zullen we het voorlopig moeten hebben, want een snelle weersverbetering die hout snijdt, staat er op de korte termijn niet op het program ma Daarvoor blijft de lucht drukverdeling bij ons ongun stig. Koelbloedige depressies zijn actief op het noordelijk deel van de Oceaan en krijgen alle mogelijk vrijheden, aange zien de hogedrukgebieden wei geren om hun vakantie te on derbreken in het zuiden van Europa Zolang ze geen op dracht krijgen naar onze om geving terug te keren, zal de zomer in de versukkeling blij ven. Daarmee kon het wel eens de eerste zomer worden in ja ren die afstevent op een nor male of te koele kwalificatie. Nu kan de augustusmaand nog een boel goedmaken, maar de ervaring leert dat het huidi ge stromingspatroon uiterst koppig kan zijn. Het wachten is op de komst van tropische cyclonen die worden geboren als het zeewater westelijk van Afrika 27 graden bedraagt Die monsters kunnen warme lucht naar het noordelijk deel van de Oceaan pompen, waardoor de hogedrukgebieden meer be langstelling voor ons krijgen. Door die aanvoer van warme lucht kan de golftop, die zich nu juist boven het oosten van de Verenigde Staten bevindt, geleidelijk worden verplaatst naar het oosten. Wie de Gele morgenster in bloei wil zien moet vroeg opstaan, want de mooie gele bloemen van deze plant zijn alleen geduren de de ochtenduren ge opend. Ze openen zich 's morgens vroeg en sluiten zich al om een uur of tien. Op bewolkte, vochtige warme dagen kan de bloem tot rond het middaguur ge opend zijn. De volgende morgen gaan ze opnieuw open en ook de daarop vol gende dag soms nog een keer, maar dan heeft de be stuiving in de regel al plaats gehad en blijft de kelk gesloten, waarin dan de zaden rijpen De acht groene omwind selblaadjes, die aan de ba sis zijn samengegroeid en ver buiten de bloem uitste ken, geven het geheel de vorm van een ster. Het is dus niet moeilijk te verkla ren hoe de plant aan zijn Nederlandse naam komt. Wannneer de bloem zich heeft gesloten is de plant. met zijn lange smalle bla deren, nauwelijks te vin den tussen het gras De Gele morgenster groeit op warme, grazige plaatsen in de wegbermen, dijkhellin gen en spoordijken, bij voorkeur op vruchtbare zand- en lichte kleigrond. Soms wordt de Gele morgenster ook wel Boks baard genoemd, wat een letterlijke vertaling is van zijn wetenschappelijke naam Tragopogon, samen gesteld uit de Griekse woorden tragos, wat bok- en pogon, wat baard bete kent, omdat het rijpe hoofdje met de spitse punt er als een sik uitziet Een oude Latijnse bena ming is Barba-senilis. Hier wordt het grijze vrucht- pluis vergeleken met de baard van een grijsaard. Na de bloei ziet men de bol- staande vruchtpluizen aan de planten, zoals bij de Paardebloem, echter veel groter. De lange, bleekgele zaden worden, hangend aan hun parachute, doorA de wind over grote afstan den vervoerd. Meestal is de plant niet overblijvend. Toch ziet men op dezelfde groei plaats het volgend jaar weer Morgensterren. In de kleine openingen in het gras ipeten de zaden de bo dem te bereiken omdat hun omhooggerichte weer- haakjes wel naar onderen, maar niet omhoog kunnen. De pluis en het steeltje zijn gevoelig voor vocht en ma ken door afwisseling van dauw en zonneschijn een pompende beweging die het zaadje naar onderen drijft. Vroeger werd de lange penwortel, die wel iets weg heeft van de schorseneer, als groente gegeten en daarvoor ook wel ge kweekt, ofschoon daarvoor ook wel de Oosterse en de Blauwe morgenster werd gebruikt. Deze zijn thans zeldzame verwilderde planten gworden. De Oos terse morgenster is her kenbaar aan de veel grote re oranjegele bloemen De wortel van de Gele morgenster werd in de volksgeneeskunst aange wend bij blaas-, lever- en nierkwalen. G .van Leeuwen i' ]v •A J 1 1 1 I i 4 H V f y. <1 f c',e.L+. hofcc K

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5