„Er zijn hier mensen geweest die zochten naar een hond, maar die zielsgelukkig met W* een kat vertrokken" Nieuwe batterijen ifUffll' A, f •- Leusder Krant iet weer in ei afSSk* 01* Het asiel ontfermt zich over gevonden en weggelopen huisdieren W; A -V -• 'V y i. Pagina 5 idd JJUSDEN - De grote bouvier, wee weken geleden in Leus- !en gevonden, kreeg afgelopen maandag een nieuwe eigenaar. )e zwarte hond die na een he rig onweer kwam aanlopen in Achterveld, is terug bij zijn oas. „Zoveel honden worden niet meer achtergelaten, in Ie vakantiemaanden. Dit jaar ot nu toe hooguit twee of drie. )e drie pittbulls die bij ons erecht kwamen, nadat regi- tratie verplicht werd, niet leegerekend", weet Will de leer. Zij werkt bij het dierena- iel. „Katten vormen een gro- er probleem, die gaan zwerven odra de baas met vakantie is." len zomerverhaal. Twee weken geleden zag de chtjarige Basje Broere in ge- achten zijn grootste wens in ervulling gaan; langs het 'alleikanaal liep een bouvier, roter dan hijzelf, schijnbaar igenaarloos te dwalen. Het ïer had honger en was blij met 11e aandacht die hij krijgen on. Bas reed op zijn fietsje, ren lang, het dier vasthou- end aan zijn halsband, het ïetspad op en neer Van het iuisje tot aan het einde van de lanaalweg. Toen niemand ich meldde, beschouwde hij ichzelf als de nieuwe baas. De ouvier vond het best. Bas be ende achteraf zelfs paardje op em gereden te hebben. Zijn noeder schrok van de vondst an haar zoon. Ze is bang voor onden en dit exemplaar over- leeg haar tollerantiegrens. De ouvier moest in de schuur tot en buurman bereid gevonden erd hem naar het asiel te rengen. Tot groot verdriet van as. 'Zijn' bouvier bleek inder- aad een lief dier. Ongeveer nderhalf jaar oud, goed ge- ond. met vervuilde vacht har hij vandaan komt. weet iemand. De aanvankelijk oop zijn baas snel te kunnen psporen aan de hand van de atouagenummers in de oren. ing in rook op. De nummers aren vervaagd Een mede- erkster probeerde een dag mg alle daarvoor in aanmer ing komende cijfers te trace- w en. „Iedere door ons nage- na raagde bouvier lag bjj zijn aas op de bank te slapen." Zodra de wettelijke termijn :hn lat fiet waarbinnen de eigenaar zich kan melden, verstreken is, krijgt de Bouvier een nieuwe baas. Twee weken na Basje's vondst in Leusden, wordt de hond gewassen en getrimd voor hij naar zijn nieuwe thuis gaat. „Zo loopt het meestal af", zegt Will de Heer, werkzaam in het asiel in Amersfoort. „Het grootste deel van de dieren, ongeveer 97%, vindt een nieuw tehuis Vaak binnen een paar weken." De resterende 3% wordt afgemaakt. De Heer: „Dit betreft dieren die te ziek zijn om behandeld te worden of die te gevaarlijk zijn voor hun omgeving. Maar we doen het niet snel. Zwangere poezen worden bij ons niet geabor teerd. De kittens raken we al tijd kwijt. Zelfs poezen met bijvoorbeeld niesziekte, krij gen van ons een behandeling waardoor de meeste herstellen. Agressieve honden geven we een cursus. En oude honden zijn voor oude mensen precies wat ze zoeken." Jaarlijks vangt het asiel ongeveer 1000 dieren tijdelijk op. met een gemiddelde ver blijfduur van 23 dagen. Daar bij zitten ook de kleine hon derd dieren die als pensiongast dezelfde behandeling krijgen als de asielklanten. Behalve dan natuurlijk dat zij altijd te rug gaan naar hun oude baas. Ongeveer 10.000 bezoekers komen jaarlijks een kijkje ne men. Het aantal gevonden die ren valt volgens Will de Heer, reuze mee, en wordt steeds minder. Kwamen in 1991 nog 246 gevonden honden naar het asiel, in 1992 waren het er 211 en dit jaar zullen het er waar schijnlijk nog minder zijn Daar staat een stijging van het aantal gevonden katten tegen over. 283 in 1992 tegenover 258 het jaar daarvoor. De Heer: „Veel mensen brengen hun kat naar een kennis, wanneer zij op vakantie gaan. Katten zijn snel Een moment de deur of een raam open is genoeg om ze te laten ontsnappen. Zo'n kat gaat dwalen. Het is een fabeltje dat alle katten aan hun huis gehecht zijn en daarheen wel terug zullen gaan. Veel dieren zijn aan hun mensen gehecht en lopen verloren rond." Een kat tijdens de vakantie in het eigen huis opvangen, is volgens haar daarom ook niet de beste oplossing. Het dier mist gezel schap, voelt zich verlaten en gaat op zoek. Het beste is vol gens haar om alle huisdieren in pension te doen. Niet alle binnengekomen katten zijn het slachtoffer van de vakantievreugde. Kittens worden met nesten tegelijk op de vuilnis neergezet, of met ze ven weken als ze met afgehaald zijn, op straat achtergelaten. Zwangere poezen sluit men buiten, net als onzindelijke katers. In negen van de tien keren is 'allergie' de reden om afstand te doen. Net als bij katten raken meer honden zoek door lust dan door last. Opgesnoven loopsheid doet de liefste en trouwste hond- alles wat hij weet en geleerd heeft, vergeten. Reuen en teven gaan door ramen en ruiten om el kaar te willen opzoeken. Ver liefde katers houden dagen de wacht op de stoep bij een ont vankelijk poesje en vergeten te eten, zich te wassen, laat staan naar huis te gaan. Reuen en katers vormen het merendeel van het binnengebrachte huis- Vreemd wild De receptionisten van het asiel kijken van vreemd 'wild' niet op In de altijd bij de tele foon liggende informatiemap zijn de nummers te vinden van de organisaties waar men re gelmatig naar doorverwijst. Zoals de eekhoornopvang (voor meldingen van zieke, moederloze dan wel gewonde eekhoorns), zoals er ook orga nisaties zijn gespecialiseerd in de opvang van roofvogels, of vleermuizen, schildpadden, egels en bijenzwerl¥ien. Voor de 'thuisdier'verzorging in noodsituaties neemt de Maat schappelijke Dienst Eemland verantwoording De vraag 'hoe wordt je boswachter' kan beantwoord worden en voor tatouage van konijnenoren kan men ook hier terecht De Heer; „In andere plaatsen heeft de dierenbeschermmg speciale 06-lijnen voor infor matie Wij doen alles zelf De telefoon gaat hier tientallen malen per dag." En daar zitten soms vreemde meldingen bij. Zoals onlangs een paniektele- foontje waarin iemand van de zelfmoord van tientallen pad den berichtte. De dieren, op weg naar hun paar- en broed plaatsen, doken met bosjes in het zwembad gevuld met chloorwater. Begin augustus staan bij het asiel zo'n 300 vermissingen ge noteerd. Het gaat daarbij voor namelijk om katten hoewel het er minder zijn dan in voor gaande augustus maanden. „Het slechte weer houdt ook dieren binnen en veel vakan ties zijn afgezegd." „Te vaak horen we nog dat de mensen waarbij een dier tij dens de vakantie verblijft, niet weten hoe en waar ze zoeken moeten. Briefjes ophangen, amivedi bellen, de politie, de gemeentereimging afdeling kadavers en ons." In kwaaie opzet wil ze niet geloven. „Over afstand doen, doen wij niet moeilijk. Daar zijn geen kosten aan verbonden De ploeg die hier sinds september 1991 werkt, werkt klantge richt Will de Heer heeft een thera peutische vooropleiding, ge richt op mensen Haar kennis en ervaring komt goed van pas. „Met een beetje doorvragen kom je er snel achter wa't er aan de hand is. Wie een zogenaamd gevonden hond komt brengen maar weet dat hij gecastreerd en geënt is, valt snel door de mand. Mensen die hier binnen komen, zijn dikwijls onzeker Wanneer ze afstand komen doen, kan begeleiding helpen om het acceptabel te maken. Soms blijkt hulp mogelijk. Bij voorbeeld omdat we de mensen kunnen leren omgaan met dit dier of voorzieningen kunnen aanraden. Er zijn hier mensen binnengekomen om een hond uit te zoeken, die na enig door vragen zielsgelukkig met een poes vertrokken." Op de op merking dat het asiel toch wel de laatste plek is waar je een dier heen brengt, merkt ze la coniek op- „misschien is het wel de beste plek. Hier is de ervaring in huis, hier komen de meeste mensen op zoek naar een nieuw huisdier." Zwerver Maar wat te doen wanneer een hond of kat om het huis zwerft? Is het lokken van zo'n dier niet vragen om moeilijk heden? Misschien is het dier ziek of agressief? En moet deze dierenliefde niet duur betaald worden? „Indianenverhalen", noemt Will de Heer deze bang makerij. „Een hond die mensen op zoekt* heeft hulp nodig en is in de regel niet agressief. Agressieve honden zijn er wel maar lopen zelden los. Dat zijn afgetrainde dieren die .niet zonder hun baas kunnen." Een kat in het nauw maakt gekke sprongen. Wie een dier wil hel pen moet het niet bang maken maar rustig benaderen. Een zwervende hond of kat is volgens haar makkelijk te lok ken met wat drinken of eten Zodra het dier is mgesloten, kan het asiel gebeld worden. In een omrasterde tuin, een schuur of kamer blijft een dier over het algemeen rustig af wachten. Wanneer er niemand te vinden is onfTiet naar het asiel te brengen, komen mede werkers het ophalen In de avonduren en het weekend haalt de politie ze op Voor de vinden zijn er geen kosten. De meeste dieren worden in de binnenstad en woonwijken gevonden. En omdat ze daar achtergelaten werden en om dat ze daar naar toe gingen op zoek naar gezelschap. De die ren die vanuit bijvoorbeeld de Treek in het asiel komen, vin den meestal hun baas terug Het voorbeeld van de bouvier, gevonden in Leusden en nu een nieuwe baas, is uitzonderlijk. De meeste dieren komen bij hun eigenaar terug De zwarte hond die geschrokken door het onweer, als gevonden werd aangemeld in Achterveld, bleek van de buren te zijn. De medewerkers van het asiel doen alle mogelijke moeite om de eigenaar te ach terhalen. Bandjes of penningen met naam erop, tatouages die regelmatig zijn bijgewerkt en meldingen van vermissingen kunnen daarbij helpen. In afwachting van de komst van de baas, verblijft het dier in een 'pension' hok, mag na een week qarantaine naar buiten, spelen met de andere honden. De poezen verblijven soms met elkaar in een grote ruimte die wel wat weg heeft van een huiskamer met serre, vol mandjes, oude stoelen, de kentjes en krappalen. Aparte kamers zitten vol kittens die voor een deel met de fles zijn grootgebracht Wanneer na twee weken de eigenaar zich niet gemeld heeft, is hij zijn hond of kat kwijt. Deze wordt mgeënt, ge wassen en getrimd, om gezond en mooi naar een nieuwe baas te gaan. Deze betaalt tussen de 75 en 150 gulden. Het asiel werkt op subsidies en giften, met drie betaalde medewer kers en veel vrijwilligers. In de nieuwe brochure 'Weg wijs m Leusden' staat een ver keerd telefoonnummer ge noemd. Het goede nummer is 616665. Het dierenasiel aan Laan 1914 is iedere werkdag geopend. Marianne de Valck urlr )3.; Juli was een kledder natte en ook iets te koele maand in Leusden. De ge middelde temperatuur be droeg 16.4 graden, tegen 16.8 normaal. Het KNMI in de Bilt kreeg een etmaalge middelde van 16 graden en was daarmee nog wat koe ler. Landelijk viel er 130 mm aan neerslag, terwijl 75 mm ongeveer als nor maal mag worden be schouwd In Leusden werd over de afgelopen maand 162 mm afgetapt, in Ach terveld 173. Op een station in het zuidwesten van Apeldoorn werd zelfs meer dan 250 mm in de boeken bijgeschreven. Er werden in Leusden 3 zomerse da gen opgetekend en die vie len in de eerste 4 dagen. Daarna kwam de klad flink in de zomer en vooral in de laatste tien dagen van de hooimaand was het sop pen geblazen. Bij mede werker Kielstra heeft de afgelopen juli een vierde plek gekregen van alle natte maanden sedert 1983. Koploper is januari 1984 met 197 mm, tweede mei 1983 met 180, derde juni 1991 met 174 en vierde juli 1993 met 162 mm. Au gustus heeft de zomer van nieuwe batterijen voor zien. Hoewel de zon zeker geen hoofdrol kreeg toebe deeld, was het bijvoor beeld op de maandag zeer aangenaam, zeker in ver gelijking tot de vorige week De wind had een dag vrijaf gekregen en de tem peratuur liep op tot 23 24 graden Pluspunt was dat het een etmaal lang droog bleef en dat was al weer geruime tijd geleden. De oorzaak van de weersver- betering was een hoge- drukgebied, dat op reis ging richting Polen. Het gevolg was een zuidelijke stroming, die steeds war mere lucht ging aanvoeren Het hogedruksysteem is er voor verantwoordelijk dat de zomer in grote delen van Europa weer in het zadel is gehesen. Als tegenspeler van het hogedrukgebied fungeert een depressie, die is neergestreken in de Schotse wateren en daar eerder voor herfstachtig dan voor zomerweer zorgt. Woensdag draaide de wind tijdelijk naar het zuidoos ten en werd er opnieuw iets warmere lucht aange voerd. De temperatuur kan wederom tot ruim boven de 20 graden zijn opgelo pen. Vandaag heeft dat nog weinig gevolgen, maar op de donderdag wordt de at mosfeer gaandeweg voch tiger en onstabieler, zodat later op de dag een enkele regen of onweersbui kan worden verwacht. Dat leidt tot frisser weer op de vrijdag en zo is het een vallen en opstaan wat de temperatuur betreft en daarmee wordt aange toond dat de zomer niet 'blessure-vrij' is. De hoge re lagen van de atmosfeer zijn gevoelig voor onstabi liteit en dus is het wachten tot daar de bezem door heen wordt gehaald Zo lang dat niet het geval is, blijft het licht wisselvallig. In de Alpen is de tempera tuur op de wat grotere hoogte ook fors gestegen Misschien heeft dat bijge dragen tot lawine-vorming op de Mont-Blanc. Langs de Italiaanse kant van deze hoogste Alpenreus vonden enkele bergbeklimmers het leven toen ze verrast werden door een lawine. Bloedheet was het eerder deze week in de voormali ge republiek Joegoslavië. Het kwik steeg op diverse plaatsen tot ruim 35 gra den. Erg warm was het ook in Tunesie, waar de tempe ratuur eveneens op veel plaatsen tot boven de 35 graden opliep. In Turkije zag ik zelfs een station met bijna 40 graden Bibliotheek dicht LEUSDEN - Bibliotheek 'Nieuw Langenbeek' in Leus- den-Centrum zal 3 weken de deuren moeten sluiten vanwe ge een interne verhuizing van 21 augustus t/m 13 september. Aangezien niet alleen de boer derij, maar ook de begane grond van de nieuwbouw wordt voorzien van een nieuwe vloerbedekking, moeten alle boeken worden ingepakt en de kasten afgebroken. Tevens krijgt de bibliotheek een andere indeling; De ro mans en de jeugdleesboeken gaan naar de begane grond; de informatieve boeken, compact discs en bladmuziek naar de verdieping; in de boerderij ko men de naslagwerken, de ar totheek, en de tentoonstel lingsruimte. Bezoekers kunnen van 9 tot en met 21 augustus nog terecht op de normale openingstijden Van 9 tot en met 21 augustus kan het dubbele aantal mate rialen worden meegenomen 6 romans, 6 informatieve boe ken. 6 tijdschriften, 4 compact discs. Wij vragen de bibliotheekbezoekers begrip voor deze overlast (voorlopig verhuizen we niet meer!en wij hopen iedereen na 13 sep tember in een vernieuwde en ruimere bibliotheek te mogen begroeten. IVN-wandeling LEUSDEN/AMERSFOORT - Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt zondag 15 augustus een wan deling in het gebied van het Valleikanaal. De boom van de maand is de populier die extra aandacht zal krijgen. Het ver trekpunt is de Undineflat in de Juliëttestraat te Amersfoort, (start: 14.00 uur). Meer infor matie tel.: 03497-1157 of 033- 945437). Zevenblad kennen we voornamelijk als een bij zonder lastig, vrijwel onui troeibaar onkruid. Door middel van zijn talrijke, ondergrondse uitlopers verspreidt de plant zich, met onvoorstelbare snel heid, in alle richtingen Een bijzonderheid is dat de punten van de uitlopers bij het voortkruipen in de bo dem door schubyormige bladeren worden be schermd Hij is gesteld op halfschaduw en daardoor vinden we hem vaak aan de voet van vruchtbomen, heggen en parkbomen De natuurlijke standplaatsen zijn bossen met vochtige maar niet al te moerassige, voedselrijke, stikstofhou- dende bodem. Zevenblad is een lid van de schermbloemfamilie, dat wil zeggen dat de bloei- wijze bestaat uit een sa mengesteld scherm. Een aantal bloemen waarvan de steeltjes ontspringen aan één punt vormen sa men een scherpje De ste len van een aantal schermpjes ontspringen ook weer aan één punt en samen vormen de schermpjes het samenge stelde scherm. De afzon derlijke bloemen zijn klein maar door de massa vallen ze op. De vele insekten die op zo'n scherm rondwan delen kunnen zeer gemak kelijk bij het stuifmeel en de nektar en zorgen tijdens hun wandeling voor de be vruchting. De wetenschap pelijke geslachtsnaam van zevenblad is aegopodium, samengesteld uit de woor den aigos wat geit betekent en podion, het woord voor pootjedus geitepootje, naar de vormgelijkenis van de kroonblaadjes met de poot van het dier. De soort naam podagraria komt van het Griekse woord poda gra voor voetjicht, een kwaal waartegen deze plant zou helpen De heili ge Gerardus, een abt die tijdens de tiende eeuw leef de, zou al van zijn jicht zijn genezen door het gebruik van deze plant, waardoor zevenblad in verschillende landen en streken ook wel Gerardskruid heet. Voor dit doel werd tij dens de Middeleeuwen de plant in Engeland inge voegd waar, voor die tijd, zevenblad niet voorkwam. Later waren ze daar blijk baar met die import niet zo gelukkig want de Engelse naam nu is 'gardenplague' (tuinplaag). De naam zevenblad komt vanzelfsprekend van de vorm van het blad, of schoon lang met alle blade ren uit zeven deelblaadjes bestaan. Tot voor kort werd het zevenblad nog in diverse streken, zoals Noord- Duitsland gegeten, meest al naar oud gebruik op Wit te Donderdag. G. van Leeuwen w NV 'I JA iM - V ZCVCnViL/VD

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5