„Wij zijn aan de grauwe middelmaat ontstegen" Weergoden zijn De Eemelaar gunstig gezind Jeu de Boulers bleven thuis Vos en Boemaars zomerkampioen Tractor-pulling i slechte start handhaaft vriendenteam 'The Red Caps' zich in eerste klasse ,-r'. y" Leusder Krant 3nsdag 4 augustus 1993 SDEN - Het eerste (en senioren) team van de balclub 'The Red Caps' loveerde vorig seizoen de eerste klasse. „Wij zijn tde grauwe middelmaat egen," zegt pitcher Eli i trots. In deze klasse hou- de honkballers zich moei- op de been. Hun verdedi- staat als een huis, maar slag heef£ de aanval nog potten kunnen breken, alleen goed verdedigen je geen wedstrijden," weet ier Nick van Vulpen. De iballers hebben nu zomer- e.Een goed moment om de van het seizoen tot op noment op te maken en de toekomst van de club te niet de leiders van de Ediging. „Wij hebben als telling ons dit jaar te haven. En dat gaat zeker en," vertelt Van Vulpen, hebben al eens eerder te- degradatie moeten knok- ;n het jaar daarop werden ampioen. Het zou me niets azen als dat weer gebeur- oegt Blom daar aan toe. j jBlom is de archivaris van ub. Hij beheert een stapel I pen waarin voor de honk- ond geadministreerd It hoe de wedstrijden ver- J" azijn. „Andere clubs doen :oeken na verloop van tijd maar ik bewaar ze. Ik het leuk om een blad te m Dan kan iedereen later hoe de wedstrijd verlopen n gescoord blad is een wir- van getallen. Een rondje aan dat een speler uitge- is, een punt dat hi] een gescoord heeft. „Eli It de statistieken van ons fantastisch bij. Hi] weet er drie jaar geleden de slagman was. Hij rekent d geleden speelde Jong ije in 'De Galgenwaard' Jong Oranje in de rtfinale van het Europees lioenschap voor natio- ploegen onder eenen- tigjaar. Ik had een tje gekocht en wankelde de tribune op zoek naar plaats. „Wat leuk dat je ;omt steunen," zei een ére jongen, die eruit zag van verlegenheid onder oelen wilde kruipen, in- tegenmij. „Wij voetbal ster als er veel publiek kan niet meedoen, want in geblesseerd." „Wat antwoordde ik, al her- Ie ik hem niet. „Wij zul- emissen." Je kon zien hij zou gaan wenen als iet regelmatig compli- tjes kreeg. ater zag ik die zachtaar- jongen in Studio Sport, was het middelpunt van opstootje, nadat hij een ostander het licht uit de geschopt had. Hij bleek ser te heten, Henk Fraser. ibal was voor Henk een rtspel. In Utrecht, waar oen nog speelde, was hij publiekslieveling, want «schouwers van de itselijke FC zien hun bal graag gemengd met it geweld. Tijdens de gtijdagen vanFraserbij r 'omclub werden er op de ntribune weddenschap afgesloten: in welke mi- t krijgt Henk een gele ft, in welke minuut krijgt *n rode kaart. Ik wilde keer geld inzetten op gele kaart voor Henk ser. Maar de gokbaas wil- lat niet. „Als ik die inzet accepteren zou ik geld [je jatten. Henkie krijgt - jdeenkaart." tde loop van jaren heb ik rrichtingen van Henk Igd en me er altijd over Sasd dat zo'n verlegen ?zich zo agressief en irri- igedroeg. In het voorjaar kFraser tijdens een onge- troleerde actie zijn been. (as bang dat hij rustiger 'orden zou zijn. Maar 'k vierde vorige week te- oen Helderse selectie zijn bee. Hij veroorzaakte een 'ootje door naar tegen- iders te spugen. Zijn me- Pelers hielpen hem en ge- ikten hun vuisten goed. ^Fraser is terug op de tanen dat zullen wij we- °ok. Tijden veranderen, arhet goede blijft. Koen Koster Goed samenspel tussen pitcher Eli Blom (links) en catcher Nick van Vulpen (rechts). zelfs uit of je beter bent gaan slaan," vertelt Nick van Vul pen, die zelf de meeste ballen blijkt te raken. Eli Blom heeft de cijfers pa raat. „Nick slaat een gemid deld tussen de drie- en vier honderd. Dat is normaal, maar het gemiddelde van de rest ligt veel lager en dat is gewoon niet goed genoeg." Het slaggopiid- delde van een speler wordt be rekend door de aantal keren dat hij de bal het veld in slaat. Van Vulpen krijgt gemiddeld één keer in drie slagbeurten zijn knuppel goed tegen de bal. Andere spelers van 'The Red Caps' hebben zes tot acht kan sen nodig om op de honken te komen. „Wij zijn gepromoveerd en worden nu met andere pitchers geconfronteerd Vorig jaar gooiden ze allemaal mooie, rechte strakke ballen," legt Blom het probleem uit. „En die ballen lelden wij lekker weg. Maar dit jaar komen er alle maal curve-ballen op ons af. En die raken we gewoon niet. Maar volgend jaar zijn we ook aan deze pitchers gewend." Mond Tijdens deze uiteenzetting komt de fotograaf Hans Rog gen binnenlopen om een foto van de honkballers te schieten. Blom herkent hem direct. „Jij bent de fotograaf, die hier ooit door Carolien met een bal ge raakt is. Dat waren schitteren de foto's. Op de eerste foto zie de bal op de lens af komen. Op de volgende slaat de werpster geschrokken haar hand voor haar mond. Je ziet haar den ken: 'Wat heb ik nu weer ge daan?' Prachtig." Deze opmerking brengt het gesprek op de gevaren van honkbal Nick herinnert zich een toeschouwer, die innig ver strengeld met zijn vriendin naar de verrichtingen van 'The Red Caps' stond te kijken. „De bal schiet hard van de knuppel af en schiet recht op het stel af. Het projectiel schampte de wang van het meisje. Zij had een grote striem op haar ge zicht De bal kwam tot stil stand tegen de mond van de jongen. Zo'n dmg gaat harder dan honderd kilometer per uur. Hij had echt geen tand in zijn mond meer. Hij ging naar de grond en bloedde vreselijk. Hij is met een ziekenwagen af gevoerd." Van Vulpen weet wel hoe hij een gang naar het honkbalveld aantrekkelijk moet maken. Maar Blom heeft een gerust stelling: „Dat soort dingen ge beuren maar zelden, hoor, want honkballers zijn goed op die harde ballen voorbereid Pijnlijke momenten komen zo wemig voor dat wij ons elk in cident nog kunnen herinneren. LEUSDEN - De schaak vereniging Leusden heeft dit jaar twee zomerkam- pioenen. Ook in de achtste ronde bleven zowel Carel Vos als Jos Boemaars on geslagen ten koste van Theo Elschot en Jan Nij- hof. Hierdoor zijn beide spelers met de schitte rende score van 6V2 uit 7 onbereikbaar geworden voor de achtervolgers. In theorie kan er nog een derde kampioen bij ko men, maar dan moet Ben Beijer wel zijn 4 reste rende partijen in winst omzetten. Tegen Sharoez wist hij in een briljante partij te remiseren en dat is tegen een ex-zomerkam- pioen een uitstekend re sultaat. Weygertze tegen Kampes was naar verluidt een grootmeesterlijke partij, al is de totaal score van 1 uit 4 dit predikaat niet waardig Peter! Leen Boo gaard zit nog steeds vol van 5 december. Dit keer gaf hij een toren kado aan André Rietveld. Het alco hol-vrije bier werd overi gens gelijkelijk verdeeld en zo hoort het ook. De uitslagen: Boemaars - Nijhof 1-0 Vos - Elschot 1-0 Rietveld - Boogaard 1-0 Halkes - Veenendaal 1-0 De Jager Sr - VanOoik 1-0 Meylof - Agterberg 0-1 Weygertze - Kampes 0-1 Beijer - Sharizadeh xh-xh Gerrits - Van Kampen Vz-Vz Nijhof - Van Dalen V2-V2 De stand aan de kop: 1. Vos en Boemaars 6V2 uit 7 3. Halkes 4 uit 7 4. Van Kampen S'/iuit? 5. De Jager Sr. en Van de Bilt 3 uit 4 7. Nijhof en Rietveld 3 uit 5 9. Veenendaal 3 uit 6 Het is niet zoals bij voetballen dat de spelers voortdurend krimpend van de pijn op de grond liggen. Honkballers hebben maar weinig last van blessures." Van Vulpen schiet in de lach. „Eli, weet je nog dat wij bij Quick speelden? Wij probeer den samen een bal te vangen Hij stuiterde uit jouw hand schoen recht in mijn oog." Blom kan het zich zo gauw niet meer herinneren. „Het was toch niet erg?" „Ik heb nog meer dan een maand bij een oogchirurg gelopen, want ik zag nog maar heel weinig." Blom kan zich nog wel zijn eerste wedstrijd als pitcher herinneren. „Ik werd ineens op die heuvel gezet en ik wist echt met wat ik moest doen. Ik gooi de voortdurend wijdballen en alle tegenstanders liepen ge woon door. De scheidsrechter werd er gewoon flauw van. Hij begon steeds ongeïnteresseer der 'wijd' te roepen Ineens gooide ik een slagbal. De man riep zo enthousiast slag dat zijn kunstgebit met een boog uit zijn mond vloog en in het gravel belandde. Hij heeft hem door het zand gehaald en ge woon weer ingedaan." Vaardigheden Na dit vrolijke intermezzo keert de ernst weer terug De Leusdense honkbalclub heeft een probleem. Nick van Vul pen, die zijn team vijf jaar ge traind heeft, kan het uitleggen „Bij de jeugd groeien wij als kool, maar bij de junioren zit het probleem. Als de jongens vijftien, zestien jaar worden (foto: Hans Roggen) ontdekken zij ineens de meisjes en de brommers en dan zijn wij hen kwijt." „Dat is vervelend, want als je goed wilt leren honkballen, moet je jong beginnen. Ik was achttien toen ik me als lid bij Quick ging aanmelden. Zij vonden me toen al te oud. Maar bij 'The Red Caps' was ik wel welkom. Het duurt ongeveer vijf jaar voor je de sport een beetje begrijpt en voor je weet waar je op het veld moet lo pen," vertelt Blom. Catcher Nick Van Vulpen en de pitchers Eli Blom en Jac ques Knopf vormen het hart van de defensie. „Ik bepaal welke ballen de pitchers moe ten gooien," zegt Van Vulpen. „Ik geef ook de fielders aanwij zingen waar ze moeten gaan staan. Ik kan zien in welke richting de slagman de bal zal slaan. Verder moet ik alle ge worpen ballen vangen. Cat- chen is net zo iets als penalty's nemen bij voetballen. Het is normaal als je het goed doet. Maar als ik een bal mis, bestaat er geen grotere klungel op deze aarde." „Anticiperen is de clou van de sport," meent Van Vulpen. „Als ik een bal naar de derde honkman gooi, omdat een te genstander dat honk wil stelen, moet de verre fielder rugdek king geven. En dat is maar één van de vele duizenden voor beelden die ik zou kunnen ge ven. Bij honkbal moet je kun nen slaan, gooien, vangen, fiel den en tactisch inzicht hebben. Dat maakt het moeilijk om op latere leeftijd in een team te komen Bij 'The Red Caps' zijn honk balfanaten, die op latere leef tijd willen beginnen met het slaan van een balletje, welkom. Maar in de praktijk blijkj het toch lastig te zijn. „Wij hebben als team een bepaald niveau en dat kunnen we natuurlijk niet aan een nieuweling aanpassen. Het is daarom zo jammer dat wij geen tweede team hebben. Daar zouden nieuwelingen de kneepjes van het vak kunnen leren en als ze talent hebben naar het eerste doorstromen," zegt Eli Blom. „Het is voor nieuwe leden zonder ervaring ook vaak niet zo leuk. Zij worden direct voor de leeuwen gegooid. Tijdens wedstrijden zien ze de ballen van de pitchers snel langs ko men en zij kunnen die niet ra ken. Dat is frusterend. Maar wij kunnen niet aan de werper van de tegenpartij vragen of hij wat zachteF en makkelijker wil gooien omdat wij een nieuwe speler hebben." „Daarom hopen we op door stroming uit de jeugd, zodat wij een tweede team kunnen beginnen en dan is dat soort problemen voorbij. Wij zorgen zelf ook voor uitbreiding van de jeugd Wij zijn negen maan den geleden kampioen gewor den en binnenkort worden er meer dan vijf kinderen bij spe lers en speelsters van de eerste teams geboren. En keurig tij dens de zomerstop, zoals een echte honkballer betaamt. Dan hoef je geen wedstrijden te missen. De toekomst van 'The Red Caps' ziet er op lange ter mijn goed uit," grijnst Van Vulpen. Hij hoopt net als Blom binnenkort vader te worden. Bij 'The Red Caps' tramt af en toe een man mee met erg veel ervaring: oud-honkba linternational Erik Hagen Van Vulpen en Blom worden ly risch als zij over hem spreken. „Hij heeft zo'n goede kijk op het spelletje. Hij keek drie mi nuten naar mijn werpen en gaf een paar tips. Ik gooi dit jaar veel beter. Het is ongelofelijk. Hagen heeft vier jaar niet meer gehonkbald, maar slaat werkelijk alle ballen weg- Het zou fantastisch zijn, als hij va ker met ons zou trainen of mee zou willen spelen. Maar ja, Erik Hagen heeft een drukke baan en een gezin, dus dat zal er wel niet van komen," zucht Blom. Nick van Vulpen looft de goede sfeer op de club. „Wij worden langzaam maar zeker familie van elkaar, omdat wij zoveel met elkaar omgaan. Bij uitwedstnjden vormen we echt een karavaan met vrouwen, kinderen, huisdieren en kin derwagens. Wij zijn voor de ge zelligheid begonnen, maar het blijkt ineens dat wij talent hebben. Wij spelen nog maar drie klassen onder het eerste van Quick. Het gaat echt fan tastisch met 'The Red Caps'." Gerhard te Winkel LEUSDEN - Het 'thuisblij vers-toernooi' van de Leus dense jeu de boulesvereniging De Hakhorst is een groot suc ces geworden. Bijna vijftig boulers en boulsters namen af gelopen zondag aan dit toer nooi deel. Na een spannende strijd toonden Hans Jacobs en Harry de Winter zich tenslotte het sterkste doublette. Voorzitter Wim van der Laa- ken opende het toernooi en sprak zijn voldoening uit over het feit, dat zoveel boulers op dit toernooi aanwezig waren. Daarna liet wedstrijdleider Joost Jacobs de deelnemers vier voorronden spelen. De beste acht mochten zich daarna opmaken voor de fina leronden, de overige deelne mers speelden om de reste rende plaatsen. In de finalepoule vielen al meteen diverse verrassende uitslagen te noteren. Martin van Slingerland en Simon Jol, als besten door de voorrondes gekomen, moesten in de eerste middagpartij de eer laten aan Harry de Winter en Hans Ja cobs, die zich als achtste maar net in de finalepoule hadden kunnen plaatsen. In de halve finale schakelden De Winter - Jacobs vervol gens Gre Jol en Jan van den Mosselaar uit. In de andere halve finale bood het verras send goed spelende duo Bep Bloemendal en John Verhoef goed tegenstand tegen Joost Jacobs en Paulien van de kBrug. Toch moesten zij de eer aan laatstgenoemd duo laten. De finale van dit sportieve, ge animeerde toernooi was bij zonder hoogstaand Harry de Winter en Paulien van de Brug toonden hun goede vorm door uitstekend te plaatsen, Hans en Joost Jacobs schotenmenig carreaux, waarmee ze de han den van de toeschouwers vaak op elkaar kregen. Uiteindelijk wonnen Hans Jacobs en Harry de Winter met 13-11. De strijd na de beste acht werd gewonnen door Wim van den Berg en Jo van Riezen, die daarmee negende werden. De top-tien van dit toernooi luidt: 1. Hans Jacobs en Harry de Winter; 2. Joost Jacobs en Paulien van de Brug; 3. Gre Jol en Jan van den Mos selaar; 4. Bep Bloemendal en John Verhoef; 5. Simon Jol en Martin van Slingerland; 6. Jos Schregardus en Rob van der Werve; 7. Gerard Plattel en Wim Schouten, 8. Netty Sikkema en Hans Ma nuel; 9. Wim van den Berg en Jo van Riezen; 10. Han Markerink en Thea Rond ACHÏfeRVELD - Ondanks een aantal nachtelijke stortbuien is de start van het Eemelaar Open-tennistoernooi in Ach terveld vlekkeloos verlopen. De weergoden waren de wed strijdleiding van LTV De Ee melaar tot nu toe dan ook erg gunstig gezind. Het programma kon in het weekeinde, maandag en dins dag geheel volgens schema worden afgewerkt. Op zondag werden de eerste partijen in het B-toernooi gespeeld. Op vallend hierbij was het optre den van J. Koelewijn in het da mes enkel. De slechts 13-jarige versloeg met zeer overtuigende cijfers de veel sterker geachte Christa Bakker met 6-1, 6-1 De Nijkerkse, die in de catego rie tot en met 14-jarigen tot de nationale top behoort, kan bij de Eemelaar wel eens tot de verrassingen gaan behoren. Vanavond neemt Koelewijn, die volgende week zal deelne men aan de nationale kam pioenschappen m Groningen, het op tegen de als eerste ge plaatste Ebbens. Verder vielen in de B-cate- gorie weinig verrassingen te noteren Of het moet zijn dat de als tweede geplaatste Manon Kolber aanzienlijk meer moeite had met Ingeborg Vis ser dan verwacht. Bij de heren won Achtervelder Scherpen- zeel van Treels uit Voorthui zen. De derde wedstrijddag, de maandag, is onder zeer goede weersomstandigheden ge speeld. In de B-categorie werd een aantal interessante partij en gespeeld. De opvallendste speler was echter de Indiër Aku Misra. Deze 18-jarige speler, die tien maanden in ons land verblijft, veegde de vloer aan met zijn opponent Rie- broek. Misra, die bij een gezin m Hilversum onderdak heeft gevonden, heeft al een aantal toernooi-overwinningen in de C-categorie op zijn naam staan en is door de tennisbond tus sentijds al naar de B-categorie doorgeschoven. Met zeer agressief spel wist hij zijn te genstander compleet te over rompelen. Oudgediende Enk Jan Tol- hoek wist, na een moeizame start, toch het initiatief in de partij tegen Marten Jonkheim naar zich toe te trekken. In drie sets zegevierde Tolhoek. In de tweede ronde zal Patrick Zon dervan van 't Stort de tegen stander van Tolhoek zijn Op de vierde speeldag van de Eeme laar Open heeft de 18-jarige Indiër Aku Misra voor een da verende sensatie gezorgd. In zijn tweede ronde partij kwam hij uit tegen de als nummer 1 geplaatste Jeroen Schuur. Na een strijd van drie sets kwam Misra als winnaar van het veld In de eerste set liep het voor Schuur nog volgens planning. Via de tiebreak won hij deze set. In de tweede set liep het foutenpercentage van Schuur op terwijl Misra steeds beter ging spelen. Eenvoudig won hij de tweede set met 6-0. Met zijn harde groundstrokes wist hij het initiatief in de derde set steeds naar zich toe te trekken en een enkele servicebreak was voldoende voor de uiteindelij ke winst. Voor de toernooileiding een mee- en tegenvaller tegelijk. „Dit had eigenlijk een finale moeten zijn," aldus wedstrijd leider Nol Wessels. „Wij zijn bij de plaatsing van de spelers van zijn door de tennisbond opgegeven speelsterkte uitge gaan." Achteraf blijkt dat het ver werken van zijn resultaten in zijn speelsterkte door zijn korte verblijf in Nederland (10 weken) wat achterblijft. „Wij zijn natuurlijk zeer blij met een exotische speler als Misra en hij heeft het toernooi natuur lijk nog niet gewonnen." In de andere helft van het schema staan Hans Bosboom en Taco Koelewijn nog. Spelers die zeker in staat geacht moe ten worden om uitstekend te genstand te bieden. In de helft van Misra staan verder ook Vincent van Wely en Michiel van Beem geplaatst. De als nummer twee geplaatste Hans Bosboom speelde tegen zijn Achterveldse dubbelpartner Arthur Scherpenzeel. Met 6-4, 6-4 trok hij de overwinning naar zich toe. In de volgende ronde neemt hij het op tegen Patrick Zondervan van 't Stort Patrick Zondervan ver sloeg in 3 sets oud-gediende Erik Jan Tolhoek. Er staat nog een aantal zeer interessante partijen gepland voor de komende dagen. Bij de dames speelde Celleke Tolhoek haar eerste partij tegen Stella Meerding. Na een moeizame start in de eerste set wist Celle ke de stijgende lijn door te trekken en de partij winnend af te sluiten. ACHTERVELD - In Achterveld bij 'De Klaveet' wordt op 7 augus tus een wedstrijd truck- en tractorpulling gehouden De wagens beginnen om elf uur 's morgens te rijden. De wedstrijden worden bestrijden in de vrije klasse, super-standaardklasse, minipul- lerklasse en two wheel dive klasse. Aan de wedstrijden doen alle nationale en regionale favorieten mee.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7