Ze eten de oren van je hoofd' „De klanten hebben veel geduld gehad" .Leusder Krant. Kinderdagverblijven Leusden houdt vast aan eigen woningbouwplannen Vuilstort L E U S D E N De nieuwe bibliotheek wordt minder heet en heeft een toilet ^\chtervelds gezin bezorgt twee Poolse kinderen onvergetelijke vakantie Bossenbroek loensdag 11 augustus 1993 Pagina 3 Vrijdag 211 augustus Zaterdag 21 augustus resterende gedeelte krijgen de kinderen van het asielcentrum les. Ida Vaassen denkt niet dat de kinderen van de naschoolse opvang veel van de andere ac tiviteiten in ditzelfde gebouw zullen merken. Hooguit tij dens de studiedagen. Mis schien kunnen we in de toe komst wat organiseren om de intergratie te bevorderen .-zo als we ook bij Lisiduna doen maar daarover hebben we nog geen concrete plannen." Concrete plannen zijn er wel voor de verbouwing. De be doeling is dat de Wegwijzer, naschoolse opvang gaat bieden 'met uitdaging'. Architect Toi- ne de Wilde heeft tekeningen gemaakt waarin mveau-ver- schil en speelhokken belang rijk zijn. Zo komt er een 'gn- meer-kappershoek' met spie gels, een toneel en wordt de aanschaf van 'ontdekdozen' overwogen. De gang wordt na drukkelijk bij deze activiteiten betrokken en zal als gang straks nog nauwelijks te her kennen zijn. De gemeentelijke voorlich ter verklaart dat de verbou wing op 4 november moet zijn afgerond waarna het gebouw wordt opgeleverd. Na inrich ting kan het nieuwe kinderop vang centrum van start. Begin volgend jaar verwacht men ook de nieuwe landelijke subsisideregeling. waarbij de voorwaarde telt om op ieder door een particulier geplaatst kind, twee door bedrijven ge plaatste kinderen op de nemen. Deze regeling is nog in de maak bij het ministerie en kan van invloed zijn op de samenstel ling en doorstroming van de wachtlijst. Het lokaal voor de opvang van 0 tot 4 jarigen zal bestemd zijn voor kinderen door bedrijven geplaatst. In ieder geval betekent de nieuwe vestiging in De Weg wijzer een uitbreiding voor 1993 een totaal van 22 kinde ren, waarvan 10 kindplaatsen dit najaar. De vijftien arbeids plaatsen worden met twee uit gebreid, eventueel op te vullen door in totaal drie part-timers Meer dan bij Kummeling mogelijk is hoopt men een sfeer voor schoolkinderen te creëren waar men graag naar toe gaat, zich veilig en vertrouwd voelt en altijd wat te doen weet. Hoelang de Wegwijzer deze functie kan vervullen is op dit moment nog niet bekend. Maar wanneer de gemeente instemt kan volgend jaar met de bouw van een nieuw pand worden begonnen en zou de verhuizing naar een bedrijventerrein in 1995 kunnen plaatsvinden. Marianne de Valck LEUSDEN - „Het voorlopige standpunt van gedeputeerde staten over het nieuwe streek plan is volledig in strijd met het standpunt van de gemeen teraad en het gewest over de toekomstige ontwikkeling van Leusden. Het provinciale be leid heeft ernstige gevolgen voor de Leusdense bevolking, die voor een belangrijk deel naar elders zal moeten uitwij ken." Dat is de kern van een brief, die de gemeente dezer dagen richting provinciehuis verstuurt als een reactie op het voorlopige provinciale streek plan. Daarin wordt bijvoor beeld de Pon-driehoek als bouwlokatie geschrapt en wordt de ontwikkeling van 't Vliet geremd. Leusden dreigt daardoor in de knoop te ko men. Zo wilde Leusden in 't Vliet ongeveer 700 woningen gaan bouwen, met een snelheid van 180 woningen per jaar. Om dat te realiseren zouden een deel van de Liniedijk en een deel van een natuurgebiedje, het zogenaamde Anemonenbosje, moeten wijken. De provincie wil zowel de Liniedijk als het Anemonenbosje geheel bewa ren. Dat zou kunnen worden bereikt door in 't Vliet niet meer dan 400 woningen te bou wen, met een snelheid van 55 woningen per jaar tot het jaar 2000 en 38 woningen per jaar van 2000 tot 2005. Daarnaast zou de zogenaamde Pon-drie hoek, waar minstens 40, moge lijk 80 hectare bouwgrond voorhanden is, als bouwlokatie van de kaart verdwijnen Leusden vipdt die visie van gedeputeerde staten niet ac ceptabel, omdat daardoor het uitgangspunt van bouwen voor eigen behoefte in het gedrang komt. ,,Dan moeten alle Leus dense woningzoekenden, na het volbouwen van 't Vliet, naar elders uitwijken", aldus Leusden in de brief aan de pro vincie. Verder denkt Leusden dat de plannen van de provin cie voor 't Vliet de nekslag be tekenen voor de bouw van so ciale huur- en goedkope koop- woingen. „Alleen een sterke verschuiving in de richting van vrije sectorwoningen kan dan nog tot een exploiteerbaar plan leiden", aldus Leusden in de brief. Eerdere onderzoeken hebben aangetoond dat in de gemeente juist aan goedkope koop- en huurwoningen sterke behoefte bestaat Eind deze maand vergaderen provinciale commissies over het ontwerp-streekplan van gedeputeerde staten. Voor die tijd wil Leusden het college van GS en de betrokken com missies van haar standpunt op de hoogte stellen Met mijn Opeltje volge stouwd met verbouwings troep rij ik naar het nieuwe overlaadstation waar borden voor de geadviseerde rijrich ting mij de weg wijzen. De helling lijkt me angstig steil maar met mijn voet stevig op het gaspedaal wordt de hin dernis probleemloos geno men. Zodra ik boven ben aangekomen belemmert een stopbord verdere doorgang. De auto achter me begint ogenblikkelijk angstig te toeteren maar stoppen is stoppen. „U heeft toch wel de groene kaart bij u?", vraagt de onmiddellijk uit zijn hok gekomen beheerder. Zenuw achtig tuur ik op mijn ver keerd gekleurde, gele kaart. Het zal toch niet..? Gelukkig, opgelucht draai ik mijn kaartje om en zie de goede groene kaart. Ik mag naar de houtcontainer rijden en ein delijk kan de man achter mij zijn verkrampte hand van de handrem halen. Bij het hout aangekomen bekijk ik de nieuwe stort plaats. Het ziet er allemaal fraai uit, in ogenschouw ge nomen dat het hier om een veredelde vuilnisbelt handelt. Op dat moment ontdek ik in de diepte de container. Een laag verhoginkje attendeert mij erop dat een stap zetten vanaf dit punt zinloos is. De tijd van de huishoudtrapjes fobie is reeds overwonnen maar deze hoogte laat mijn hart sneller slaan. Ik begin maar snel met storten want ten overstaan van al die man nen wil ik me natuurlijk niet laten kennen. De beheerders blijken stuk voor stuk ont zettend aardig en behulp zaam; ongevraagd sjouwen ze mijn rotzooi naar de contai ners. Oplettend blijven ze wel, deze overlaadstatibn- mannen. Heel in de verte loopt een stortgooicr met een handjevol ondefinieerbare spullen. Direct alert roept de beheerder deze man tot de orde. Ik begin nu ook berip te krijgen voor de waakzame houding van de heren, het gaat natuurlijk om ons mi lieu, dus enige inzet mag dan ook wel van ons burgers ver wacht worden. Het tweede bezoek, een uurtje later, is al een klein feest der herken- ningv,,Hé, alweer, wat heb je nu weer bij je?", tutoyeert de meneer. Dat mag, want de band is er direct bij binnen komst. Wel nog even met een zeker gebaar mijn kaart laten zien natuurlijk, maar mijn entree is nu die van een vaste klant. Onvermoeibaar, terwijl mijn armen al hinderlijk be ginnen te trillen helpen de mannen mij wederom van mijn rommel af. De derde keer, in de stromende regen wuif ik nonchalant naar de mannen dat ze rustig kunnen blijven zitten. Gelukkig, ze trotseren de regen en daar had ik met een loodzware wastafel toch een beetje op gerekend. Vuil storten blijkt een stuk gezelliger dan ik had verwacht. Annelies fi< EUSDEN - Vanaf maandag 6 augustus is de openbare bi- liotheek drie weken gesloten. in 1991 afgebrande boerde- j is weer opgebouwd en wordt an ingericht. Het personeel ng>|il van deze gelegenheid ge- ruik maken om de indeling an de bibliotheek te verande- De bibliotheek zal ruimer a. pgezet worden. Er is een sys tem geplaatst dat 's nachts de arme lucht uit het gebouw ligt en koele lucht van buiten binnen blaast. Volgens 'ë^eskundigen zal dit er voor orgen dat het met name op de irste verdieping koeler zal orden. Er worden daar ook mien gemaakt die geopend CU! annen worden, zodat er over- -hj ag gelucht kan worden. Als de ieuwe bibliotheek opengaat jn er ook weer toiletten voor et publiek. De officiële een estelijke opening zal op za- ;rdag 13 november plaatsvin- en door wethouder Bram ki roon. Biliothecaresse Liesbeth 91 am is dolblij dat de boerderij ndelijk klaar is. Het perso neel had haar tijdelijke werk ruimte op de eerste verdieping van de bibliotheek waar nu de romans en de kinderboeken staan. Het was daar vaak vre selijk warm, tot groot verdriet van het personeel, de vrijwilli gers en het publiek. „Zo gauw de zon op de bi bliotheek schijnt, stijgt de tem peratuur op de eerste verdie ping", vertelt Liesbeth Ram. „Het was niet bijzonder als het kwik boven de dertig graden steeg en het werd erg benauwd en drukkend. Wij hebben geluk gehad dat het niet zo'n warme zomer was." Het was opvallend dat op da gen dat de zon scheen minder romans geleend werden „De ingeleverde romans lieten wij beneden staan voor mensen die niet meer de puf hadden de trap op te lopen. De mensen klaagden over de hitte. Dat was terecht. De Leusdenaren hebben zich overigens weinig geklaagd over de andere over last, die door de brand ont staan is. De klanten hebben veel geduld gehad De hitte was zo drukkend dat klanten zich op de eerste verdieping beroerd voelden. Een vrijwilliger ving een keer zelfs een oudere heer op, die aangeslagen de lift uit kwam wankelen en verklaarde dat hij op het punt stond een hartin farct te krijgen. Maar toen hij eenmaal buiten was, klaarde de man op. De hitte had alleen zijn tol geëist. Verbetering De hitte werd veroorzaakt door de koepel het dak van het nieuwe gedeelte met glas en staal. De architect heeft voor de in gebruik name van het ge- boliw aan de bibliothecarissen en de vrijwilligers uitgelegd dat het niet te warm zou wor den, omdat de hitte door een luchtafzuigsysteem geregu leerd zou worden. Het is nooit duidelijk gewor den of dat systeem werkt, want de regulator zat in de afge brande boerderij en heeft dus niet gefunctioneerd. De tempe ratuur werd met een soortge lijk apparaat geregeld, die kunnen, zelfs in deze zomer, nauwelijks soelaas bieden om de hitte in de bibliotheek te (foto: Jan Pit) MERSFOORT - „Ik wou dat ze kon houden," is de en- lousiaste reactie van Tiny ontje. Samen met haar man in heeft zij drie weken lang ree Poolse kinderen uit Kato- ice te logeren. In totaal zijn omenteel twintig kinderen vakantie in Amersfoort. Zij jn ondergebracht bij tien itgezinnen. Zij zijn de laat- groep van de in totaal 300 ilse kinderen, die in Neder- id hun vakantie doorbren- De actie wordt georgani- rd door de afdeling Amers- irt van de Stichting Pax isti Kinderhulp. [Katowice wordt wel het epi- itrum van de vervuiling in )len genoemd. Vooral de kin- hebben het lichamelijk avuiling) en psychisch (al- )holmisbruik, werkloosheid scheiding van ouders en mis- andelingen) zwaar te verdu- Zij hebben daarom dnn- ftd behoefte aan frisse lucht, ;n groene omgeving, wat aan- acht en liefde. Pax Chnsti inderhulp geeft èze kinderen een kans. De laatste groep Poolse kin- Ten, twintig stuks, uit Kato- ice arriveerde maandag 26 ili in Amersfoort. In totaal erden de afgelopen maanden um driehonderd kinderen uit atowice door heel Nederland een opgevangen. Pax Christi inderhulp zet zich al ruim ertig jaar in de welzijn van ftderen, die op een of andere lanier in de verdrukking zijn iraakt. De kinderen, in de leeftijd in 8 tot 12 jaar, zijn onderge- icht bij tien gastgezinnen en ftrekken maandag 16 au- Istus weer naar Katowice. De rste indrukken van de kinde- n zijn goed. Na een ver meiende reis werden de kin- Ten opgewacht door hun ieuwe' ouders. „Een aantal ft de kinderen wilde niet di mt onder de douche. Polen ft streng katholiek land en ze jn nogal preuts. Verder zijn gewend alleen onder een de ft te slapen, dus werden het Jvenlaken onder het kussen tfaan Jan Opdam van Pax Chnsti inderhulp Amersfoort: „Voor beide partijen is deze vakantie een hele ervaring. Er is één ge zin dat vaker kinderen heeft opgevangen, voor de rest is het de eerste keer. Het is, naar mijn mening, ook een verrijking voor het gezinsleven. Je eigen kinderen léren te delen met an deren. En er ontstaan heel vaak contacten met de kinderen in het buitenland. Zo ook met de kinderen uit voormalig Joego slavië die hier zijn geweest. Het grappige is dat de ouders van die kinderen in Joegoslavië zelf ook contact met elkaar hebben gezocht Een dergelijke vakantie betekent veel voor deze kinderen. Het is een steun in hun verder leven. Ze weten dat er nog mensen die aan hun denken." Alles zwart Actieleider Dick Veldhoen is in Katowice geweest. Hij heeft daar aan den lijve ondervon den hoe vies het daar is en hoe veel armoede er heerst, „in Katowice staan zo'm zeventig hoogoventjes; vaak midden de wijk Ook een loodmijn staat midden in een wijk. Er groeit niets meer en alles, huizen en straten, is gitzwart. Als door het open raam naar willen kij ken leggen ze eerst kussentjes op de vensterbank." „De mensen zijn vaak heel arm. De huizen, meestal oude flats, zijn klein en meubels hebben ze bijna niet. Een hangkast ontbreekt in vrijwel ieder huishouden. De kleren hangen door het hele huis De ledekanten staan overal en deuren zijn vaak uit de kozij nen verwijderd. Daarnaast wonen meestal de grootouders ook nog in en dat maakt het ook met makkelijker. De meeste gezinnen hebben geen cent te makken. Ondanks het feit dat ouders om beurten werken, vader overdag en moe der 's nachts, verdienen ze bit ter weinig. Naast werkloosheid is ook het drankprobleem bij de mannen groot." Gastgezinnen Angenieszka (11 jaar) en Da- mian Stepien (13 jaarjlogeren drie weken lang bij Tiny en Jan Bontje uit Achterveld. Zij heb- handmatig bediend werd. En dat functioneerde niet zo goed. Als de boerderij ingericht is gaat de regulator werken en blijkt of het werkt De regulator is geen aircon ditioning. De regulator regi streert als de temperatuur bo ven de norm komt. 's Nacht wordt de warme lucht uit het pand gezogen en koelere van buiten naar binnen geblazen. Er worden bovendien op de eerste verdieping ramen ge monteerd, zodat het door kan tochten „Op deze manier moet het koeler worden op de eerste verdieping", zegt Liesbeth Ram Vorig jaar werden venti latoren gemonteerd, maar die sorteerden niet het gewenste effect. De benedenverdieping van het nieuwe gedeelte van de bi bliotheek krijgt nieuwe vloer bedekking Alle boekenkasten moeten daarvoor van hun plaats. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt de in deling van de bibliotheek te veranderen. De romans en de kinderboeken wisselen van plaats met de studieboeken en de cd's. Ram: „Het blijkt dat het me rendeel van de leners romans of kinderboeken meeneemt, daarom zetten we die nu bene den neer. Zo'n verhuizing is een hele onderneming, maar wij hebben zo langzamerhand ervaring met verhuizingen. Deze keer kan het nog sneller gaan want we gebruiken nu rij dende boekenkasten, de rol lende roldo's. Wij hoeven de boeken nu alleen maar twee keer over te pakken", vertelt Liesbeth Ram. Deze week mogen er vier cd's, zes romans en zes studie boeken geleend worden. „Wij hopen dat de mensen daar op grote schaal gebruik van zullen maken. Als er veel uitgeleend wordt, hoeven wij minder te verslepen", aldus Liesbeth Ram. In het herbouwde gedeelte komt een gedeelte van de na slagwerken en de artotheek waar het bibliotheekbestuur en de bibliothecarissen grote verwachtingen van hebben. Voorzitter Bert Groeman: „Voor de brand hadden wij Vochtplekken in het dak van de bibliotheek, (foto: Jan Pit) binnen een paar weken al ze ventien abonnementen. Ik denk dat dat aantal in een plaats als Leusden moet kun nen groeien. Wij zullen de col lectie uitbreiden en in deze ruimte zullen de werken beter tot hun recht komen." De boerderij zal ook ge bruikt worden voor lezingen en activiteiten van de Culturele Raad Leusden. Voor de boe kenweek van volgend jaar is de schrijfster Liselore Gerritsen voor een lezing uitgenodigd. „Het is de bedoeling dat de boerderij een mini-cultureel centrum wordt", zegt Liesbeth Ram. In de boerderij zijn ook twee toiletten voor het publiek ge bouwd. „De mensen kunnen nu ook wat dat betreft weer met een gerust hart naar de biblio theek komen", aldus Ram. De laatste anderhalf jaar werd het ontbreken van een toilet door de bezoekers als een duidelijk nadeel ervaren De officiële en feestelijke opening staat gepland voor zaterdag 13 november. Wet houder Bram Vroon zal deze openmg verrichten. Het perso neel gaf er de voorkeur aan eerst even proef te draaien voor de bibliotheek officieel ge opend wordt. Voor het publiek maakt dat weinig uit, want de bibliotheek is op de normale tijden geopend en er kunnen gewoon boeken en cd's geleend worden. De bibliotheek staat op de drempel van een nieuw tijdperk en is er helemaal klaar voor. ben het zichtbaar naar hun zin bij het gastvrije gezin De Achterveldelrs voelen zich nauw betrokken met Polen. „We sparen al een jaar of vier kleren voor Polen. We brengen ze ieder jaar persoonlijk naar Polen toe; naar kindertehui zen. We zijn net terug uit Po len; we zijn drie weken op vakantie geweest. Het is een prachtig land, maar we zoeken natuurlijk wel de mooie plek jes op." Toen zij de oproep lazen dat er gastgezinnen voor Poolse kinderen werden gevraagd, hoefden zij niet lang na te den ken. „We waren direct enthou siast. Nu konden we eens op een andere manier helpen En ik moet zeggen het gaat perfect met deze twee. Ze zijn heel be leefd en ze eten de oren van je hoofd. Twee keer scheppen ze op. Ik wou dat ik ze mocht hou den Dat kan natuurlijk niet, maar we genieten er elke dag van." Het echtpaar Bontje weet uit eigen ervaring hoe slecht de ecomische situatie in Polen is „Je bent of arm of rijk; een tussenweg is er niet. Je kan je niet voorstellen hoe erg het is. Ze hebben niet te vreten; om het maar eens zo te zeggen. In de winkel kochten mensen een kwart vloerbroodje voor een kwartje Meer geld hadden ze niet; dat kan je je bijna niet voorstellen. De woonlasten zijn daar ook ontzettend hoog. We hebben een keer een bio loog in huis gehad. Die ver diende vierhonderd gulden in de maand en de helft daarvan ging op aan de huur." Bij het brengen van kleren aan tehuizen zagen zij mens onterende taferelen. „In een groot herenhuis zaten 80 ge handicapten kinderen. Er was één oude wasmachine, die da gelijks duizend luiers moest wassen. Op maandag waren dat er tweeduizend omdat er op zondag niet gewassen werd Hoewel de vrijwilligers het huis wel goed schoonhielden, stonk het er toch. Gewoon om dat ze goede schoonmaakmid delen niet hebben. Kinderen sliepen op een matras met een zeiltje en onder een dekentje Je kreeg er werkelijk de tranen van in je ogen." Ze zijn daarom heel blij dat ze deze kinderen aan een ge zonde vakantie kunnen helpen. „Je verstaat ze wel niet, maar met handen en voeten kom je heel ver. Van Pax Christi heb ben we een woordenboekje ge kregen met een groot aantal eenvoudige zinnen. De kinde ren komen daar ook steeds mee aanlopen als ze iets willen. De eerste dag waren ze nog wel een beetje stil, maar dat trok gelukkig snel bij." „We weten nog niet zoveel van ze. Maar ze komen wel uit een heel arm gezin, want vader heeft geen werk. Ze hebben nog een broertje van 8 jaar en een tweeling van één. Vorige week toen het de hele dag re gende hebben ze 's middags van 13.00 tot 18.00 uur met een grote doos lego zitten spelen. We hebben ze niet gehoord. Verder doen ze veel spelletjes en televisie kijken doen ze wei nig. Het bezoek aan het zwem bad was eveneens een hele be levenis." Het echtpaar Bontje is vol lof over Pax Christi Kinderhulp. Ze zijn goed voorbereid en de begeleiding is uitstekend. „De kinderen krijgen ook nog 25 gulden zakgeld. Dat is voor Poolse begrippen heel veel geld; zo'n 225.000 zloty's. Onze dochter was vorige jarig en daar wilden ze een cadeautje voor kopen. Ik heb toen maar gezegd dat ze maar een zak drop moesten kopen, want het gaat tenslotte om het gebaar." Tiny Bontje vindt dat meer gezinnen kinderen zouden moeten opnemen. Volgens Jan Opdam van de afdeling Amersfoort van Pax Chnsti Kinderhulp is dat zeer moeilijk te realiseren. „Het is heel moeilijk gastgezinnen te krij gen. We zijn daar vaak maan den mee bezig. Aan de andere kant kosten meer kinderen ook meer geld. En aangezien onze afdeling de kosten zelf moet betalen, wordt dat zeer moei lijk. We hebben voor deze actie een collectie gehouden en daarmee ruim 8000 gulden op gehaald. Om de busreis van de kinderen te kunnen betalen komen we nog 4000 gulden te kort." Ali en Jan Bontje met de Poolse gastkinderen: „Ik wou dat ik ze kon houden." Een naam in dtijl. Kerkstraat 21. Voorthuizen.. Tel. 03429-1378 l 'rijchigawtu1 koopavond

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3