Wonen in het groen wordt lier iets te letterlijk genomen" Leusder Krant Het weer in ei Tropische stormen Technische storing )nkruid in Leusden-Zuid schiet manshoog op Autokrakers actief Duizendblad Paarden op hol geslagen Koe maakt amok Alcomobilist Bouwkeet opengebroken Door een technische sto ring kon dit verhaal, dat oorspronkelijk gepland was voor de editie van vo rige week, in dat nummer niet geplaatst worden. In middels heeft de actuali teit het verhaal op tal van punten achterhaald. Zo is de gemeente gestart alle Leusdense wijken syste matisch met borstelmachi nes te bewerken, waardoor het onkruid moet verdwij nen. In een andere krant zijn de afgelopen dagen bij die wijze van bewerken vraagtekens gezet. Zo zou er tevens gebruik gemaakt worden van omstreden be strijdingsmiddelen, om het effect van de borstelbeur ten te vergroten. /oensdag 11 augustus 1993 EUSDEN - Dat het onkruid tie maanden in Leusden elig groeit zal weinigen zijn otgaan. Dat mensen er daad werkelijk last van hebben is aa net zo logisch als een en ia twee is. Frank Otter uit eusden-Zuid is zo iemand, laast de enorme groei van het akruid groeide ook zijn erger- is, genoeg om de krant attent maken op het probleem. Wonen in het groen wordt ier naar mijn idee iets te let- rlijk genomen." Otter: ,,In het begin waren ze =er frequent aan het werk ;aar eerlijk gezegd heb ik al waanden niemand meer gezien an de groenvoorziening. Nou i, we zien wel eens mannen ier op het plein koffie drin- en, leunend op hun harken. Ik ind het echt onbegrijpelijk at een gemeente de boel zo lat verwaarlozen. Een paar eken geleden begon ik me cht te ergeren aan de paden ie overwoekerd raken door struiken. Na een regenbui kom ik niet meer droog mijn huis in. Natte takken waar met tussen door te komen valt bezorgen mij alsnog een nat pak, terwijl ik dus juist de bui had afge wacht." „Tussen de stoeptegels door groeien de stengels soms wel een tneter hoog. Kon je voor heen exact de rand van een pad zien, nu is het gissen naar de oorsprong. Alle paden zijn in breedte teruggebracht tot een centimeters smal paadje. En dan de goten naast de stoep, op sommige plaatsen gaat het nog, maar over het geheel genomen staan de goten gewoon vol on kruid. Om van de putten maar niet te spreken, daar kan geen water doorheen." Mevrouw Otter, zelf net be zig met onkruid wieden in haar tuin, vindt het ook maar niets. „Een poos geleden kregen we in onze buurt allemaal een brief van de gemeente met het verzoek om in onze tuinen te gaan snoeien. Na een tijd kwam er zelfs nog iemand aan de deur om te vragen waarom we nog niets hadden gedaan. Aangezien ik net mijn jurk ka pot had gescheurd aan een struik van de gemeente was mijn humeur nou niet echt be- vordelijk voor een goed ge sprek. Ik heb de man dus dui delijk gezegd wat ik vond van de tuinnierskunsten van de ge meente. Bijna dertig jaar gele den heeft de gemeente achter ons huis op het plein coniferen geplant, daar is nooit wat aan gedaan. Sommige mensen kun nen nog nauwelijks via de schuttingdeur naar binnen." Frank stelt voor om zelf op onderzoek te gaan en we lopen een rondje door de wijk. Door de Van Boetzelaerlaan, via de Anna Paulownalaan naar het pleintje achter de huizen. „Ik hoef alleen maar te wijzen. Kijk, hier heb je die struiken, die zijn echt wel een meter hoog. En hier achter is de speelplaats voor de kinderen. Moet je die brandnetels zien, je moet je wel heel wonderlijk kunnen bewegen om daar niet in te stappen of te grijpen. Vier weken geleden heb ik zelf met de hogedrukspuit het plein schoon gespoten, maar het staat er allemaal zo weer als de wortels blijven zitten. En mos groeit ook overal. Ik vraag me echt af hoe men dit wil gaan aanpakken, dat wordt een gi gantische klus. En hoe langer het duurt voor ze beginnen des te hardnekkiger zullen de wortels zich hebben vastgezet in de grond. Hier in de Willem de Zwijgerlaan worden huizen gebouwd van drie ton. Zoveel geld en dan tussen die verwil derde troep moeten wonen. Ik begrijp het sowieso niet, in Leusden zijn de prijzen van de huizen hoog, voor de belastin gen moet je flink betalen en dan wordt er aan het onder houd van een buurt niets of nauwelijks iets gedaan, ik kan dat niet met elkaar rijmen hoor." De gemeente erkent dat er op enkele plaatsen in Leusden sprake is van een 'probleem'. Woordvoerder Hans Hermans verklaart desgevraagd dat er ook bij de gemeente klachten zijn binnengekomen over te hoog opgeschoten onkruid. „Eén en ander is het gevolg van het feit dat de raad in 1986 heeft besloten geen chemische middelen meer te gebruiken bij de bestrijding van het onkruid. Dat heeft echter tot gevolg dat de onkruidbestrijding minder efficiënt gebeurt." Dezer dagen is een proef ge start met borstelmachines. Deze zal de komende weken systematisch de wijken aan pakken, volgens een onlangs vastgesteld schema. De werk zaamheden zijn inmiddels be gonnen. Annelies Heuvelink Vandermeer stoot 'Auto Leusden' af; bedrijf gaat zelfstandig verder LEUSDEN - Het Leusdense filiaal van de Amersfoort se Ford-ga rage Auto Vandermeer, Auto Leusden, gaat na 16 augustus als zelfstandig bedrijf verder. Auto Leusden, dat overigens onder dezelfde naam zal worden voortgezet, komt in handen van Ger- brand van Dijk, die de zaak op de Paardenmaat met service-advi seur Leen Verburg voor eigen risico gaat exploiteren. Eén en ander wordt bevestigd door directeur Schroder van Auto Vander meer. In een brief, die binnenkort aan de clientèle van Auto Leusden zal worden verzonden, laat de de directie van Vandermeer weten dat er voor de klant zelf verder weinig zal veranderen. Vander meer blijft nauw verbonden met Auto Leusden Zo zal Vander meer als intermediair blijven fungeren in de contacten tussen Auto Leusden en Ford Nederland. Vandermeer geeft 'een betere kostenbeheersing' op als belang rijkste motief om het bedrijf over te doen. De nieuwe bedrijfslei der, Van Dijk, was al enige tijd als chef werkplaats werkzaam bij Auto Leusden. Ook Verburg was al in dienst bij Auto Leusden LEUSDEN - Dankzij kordaat optreden van een Leusdense werknemer van BFI, Edwin Vink, konden vrijdagmiddag omstreeks 14.30 uur drie op hol geslagen pony's op de Lock- horsterweg worden gepakt. De pony's maakten deel uit van een groep van tien jeugdige ruiters, die onder leiding van twee volwassenen een tocht door Den Treek maakten. Om nog onopgehelderde reden LEUSDEN - Een onwillige koe heeft zaterdagmorgen om streeks 10.30 uur een 61-jarige bewoner van de Kanaalweg flinke verwondingen bezorgd. De man was bezig een groep koeien een weiland in te laten. Eén van de dieren voelde daar weinig voor duwde de man om ver. De man kwam daarbij ten val en klaagde over een pijnlij ke rug. Medische controle wees uit dat de ongelukkige ook een lichte hersenschudding opliep en een hand brak. De man is in het ziekenhuis opgenomen. sloeg één van de paarden op hol, gevolgd door twee andere. In de omgeving van de Para- dijsweg wierpen de dieren hun berijders af en verdwenen. De dieren moeten de Arnhemse- weg zijn overgestoken om het Lockhorsterbos te bereiken Tijdens het oversteken van de Arnhemseweg heeft één van de dieren waarschijnlijk een auto geraakt. De betrokken auto mobilist werd naderhand ech- EUSDEN - Bij een controle heeft de politie in de nacht van zondag op maandag, om streeks 2.30 uur, een 37-jarige bestuurder van een bestelbus aangehouden, die aanzienlijk te diep in het glaasje bleek te hebben gekeken. Een blaa- sproef op het bureau wees uit dat de man bijna vier keer zo veel bleek te hebben gedron ken, als is toegestaan. Eén en ander resulteerde in een rijver bod van 12 uur. Ook raakte de man zijn rijbewijs voorlopig kwijt. ter niet meer aangetroffen Vink, de werknemer van BFI, hoorde over de intercom over de dieren en zette koers naar de Lockhorsterweg. Daar trof hij de dieren inderdaad aan Ter hoogte van het brug getje over de beek greep Vink één van de dieren bij de leid sels, waarna de andere twee dieren eveneens kalmeerden en zich lieten vangen. Passanten schoten Vink te hulp, in af wachting van de politie die snel ter plaatse was. LEUSDEN - Onbekenden heb ben het afgelopen weekeinde een bouwkeet op het sportpark aan de Bavoortseweg openge broken. Er werden onder meer 24 flessen frisdrank, kratten, koffie en suiker gestolen. Op de Ooievaarshorsterweg hebben onbekenden het afge lopen weekeinde uit een be drijf aldaar een bedrag van 100,- weggenomen. De die ven kwamen binnen door een ruitje in te slaan. üt n EUSDEN - Het afgelopen ?t eekeinde zijn niet minder n an tien auto's her en der in de n emeente vernield, vermoede- jk door inbrekers. In drie ge- allen werden er daadwerke- jk kostbare zaken weggeno- len. In 't Ruige Veld trof de olitie in de nacht van zondag p maandag drie verdachten in, maar die ontkwamen na en achtervolging te voet. Op de Walstro verdween bij en inbraak in een auto de ra- iocassetterecorder. De in- raak moet in de nacht van onderdag op vrijdag zijn ge- k leegd. Op de Treekerweg e ;erd eveneens een radio/cas- ir etterecorder uit een auto ont- e reemd. Dat moet zaterdag ge- eurd zijn. Zondag werd een luitse automobilist gedu peerd. Van zijn aan de Dode- weg geparkeerde auto werd het kofferdeksel opengebroken. Vermist wordt een koffer met portefeuille. Op de Eikenlaan vernielden onbekenden het kunststof dak van een cabrio let. De schade bedraagt zeker 3 000,-. Op de Walstro, Larikslaan, Goudplevier, Vogelwikke en Zilverreiger werden portier raampjes van geparkeerde au to's ingeslagen. Daar wordt echter niets vermist. Na een melding van getuigen heeft de politie in de nacht van zondag op maandag in 't Ruige Veld vergeefs gezocht naar drie vermoedelijke autokrakers. Het drietal werd door getuigen op de Bouwdnest gesigna leerd, toen ze zich verdacht bij geparkeerde auto's ophielden. De mannen zouden in de rich ting van Bitterschoten zijn ver dwenen. Toen de politie arri veerde, zagen agenten één man die zich uit de voeten maakte in de richting van Maten/Blok land. Daar werd de man op nieuw gezien, toen hij uit de struiken tevoorschijn kwam. De man vluchtte richting Mid denweg en werd daarbij ach terna gezeten door de politie. Via een grasveld op de Walstro en de Vogelwikke verdween de verdachte uit het gezichtsveld van de agenten. Bij controle op de Bouwdriest bleek uit een ge parkeerde auto de radio te zijn verdwenen. Autokrakers hebben in de nacht van zondag op maandag hun slag geslagen op de Kar per, Rietspinner en de Pirken. Eind vorige week ver scheen er nabij de Antillen de tropische storm 'Bret'. Het systeem trok gisteren richting Venezuela en zorgde daardoor voor veel minder wind dan eerder werd gevreesd. Tropische stormen ontstaan in de re gel boven Afrika, even ten noorden en zuiden van de evenaar. Op de evenaar zelf niet, want een voor waarde om de stormen te laten ontwikkelen is de zo genaamde corioliskracht, de draaiing van de aarde. Precies boven de evenaar ontbreekt een dergelijke draaiing De tropische stormen zijn in eerste in stantie gewone onweers buien, die hun toppen tot grote hoogte kunnen ont wikkelen. Met de NO/ZO passaatwinden worden de buien op zee geslingerd en zodra ze op zee verschijnen kan de genoemde coriolis kracht er voor zorg dragen dat er een wervelstructuur ontstaat. Als het zeewater een temperatuur haalt van 26 27 graden kan het gaan verdampen. Dat is de absolute voorwaarde om tropische onweersbuien te kunnen uitbouwen tot tro pische depressies en uit eindelijk tot de zo beruchte cyclonen. Als zeewater verdampt wordt het naar de hogere lagen van de at mosfeer afgevoerd en con denseert op een bepaald hoogte. Die condensatie geeft warmte vrij en dat is nu juist de brandstof die de gewone onweersbui de energie verstrekt om de status van storm of orkaan te krijgen. Door het voort durende proces van afvoer van zeewaterdamp naar de hogere lagen, die wordt omgezet in warmte, wordt uiteindelijk een muur van buien aangemaakt, waarin stijgende luchtbewegingen ontstaan. Eerst zijn de windsnelheden nog bene den de 100 km per uur en houdt het systeem de stormstatus. Maar als er voldoende brandstof kan worden aangemaakt kun nen er uiteindelijk wind snelheden tot ontwikke ling worden gebracht bo ven de 120 km per uur en dan wordt de orkaanstatus bereikt. Voorwaarde is wel dat de stromingen in de ho gere luchtlagen niet al te krachtig zijn, want anders kunnen de buien niet tot de vereiste hoogte klimmen om de verwoestende snel heden te creeren. De buien worden dan ontdaan van nun 'koppen' en dan zullen ze veel minder actief wor den. Bij ons blijft het weer beeld voorlopig wisselval lig, al kan de temperatuur vanaf morgen wel iets in stijgende lijn. Donderdag kan het misschien droog blijven en de temperatuur stijgt dan tot 20 22 gra den. De westelijke hoogte stroming blijft echter op volle toeren draaien, zodat het weerbeeld sterk sto- ringsgevoelig zal blijven. We moeten het in deze mislukte zomer hebben van enkele oplevingen, die nooit langer dan twee da gen duren. Pas als de westelijke circulatie aan de ketting wordt gelegd, is er een wat grotere kans op herstel van enige omvang. Tot zo lang blijft het suk kelen geblazen. De natuur heeft overigens de laatste dagen voor veel ongemak ken gezorgd in o.a Oosten rijk en de landen rond de Middellandse Zee. Een koufront zorgde in Kuf- stein voor een waterballet, waardoor overstromingen ontstonden, die de vakan tiegangers in de problemen bracht. In het zuiden van Frankrijk, Spanje en Sar dinië hebben bosbranden de nodige problemen aan gericht en daarbij zijn he laas slachtoffers te betreu ren. Hoewel sommige van die branden zijn aangesto ken, is de langdurige droogte en hitte mede schuldig aan de vuurzee. Achilles, de held om de strijd om Troje, had van zijn leermeester, de cen taur Chirgn, een geheim middel gekregen om de le vens van zijn soldaten, die in de strijd verwondingen hadden opgelopen, te red den. Zelfs Telephos, zijn tegenstander in de strijd, kreeg van het orakel de raad om zich, ter genezing, tot Achilles te wenden. Dat geheime middel was dui zendblad, Achillea mille folium. Het geslacht van duizendblad kreeg daar door de wetenschappelijke naam Achillea, naar Achilles. De soortnaam millefo lium betekent letterlijk duizendblad en heeft be trekking op het fijne, ver deelde blaa. In omtrek zijn de bladeren langwerpig, maar bijna tot de nerf inge sneden, waardoor het er uitziet als 'duizend blaad jes'. Als het hoogzomer is ge worden verschijnen de taaie bloemstengels die een scherm van, meestal witte, bloemen dragen. Hier en daar komen ook bloemen voor die min of meer roze gekleurd zijn Dat kan erfelijk zijn, maar ook een reactie op bepaalde voe dingsstoffen die in de bo dem aanwezig zijn. Moge lijk heeft het kalkgehalte daarop enige invloed. Duizendblad kan op elke grondsoort voorkomen, zelfs op de meest schale grond, zeer goed droogte verdragen en bloeien als andere planten het laten afweten Over gebrek aan belangstelling van de zijde der insekten heeft het dui zendblad niet te klagen. Aangezien alleen stuifmeel aanwezig is, is dat bezoek nogal eenzijdig en bestaat overwegend uit vliegen in vele soorten, die met hun slurf het gele stuifmeel op nemen Een bepaalde soort kleine boktorren behoort ook tot de vaste bezoekers. Door de eeuwen heen is het kruid bekend gebleven als wonderkruid en heeft bloedstelpende eigen schappen; het bevat na melijk looi- en bitterstof- fen. Bij neusbloedingen liet men een weinig sap van de plant in de neus drup pelen. Tevens werd het toe gepast bij maag- en leve raandoeningen Nog altijd is duizendbladtinctuur verkrijgbaar in de apo theek. Duizendblad bevat te ook magische krachten. Een oud gezegde luidde: 'wie netels draagt met dui zendblad, heeft nimmer last van een spook gehad'. Om spoken en andere kwa de geesten ver van huis en hof te houden moest men het kruid op Sacraments dag onder de dorpel leg gen. Vanwege de bitterstoffen werd duizendblad soms, inplaats van hop, gebruikt bij de bierbereiding Zeer gevoelige mensen kunnen, door aanraking van de plant, huiduitslag krijgen. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5