„De tijd dat de boer met zijn administratie in schoenendozen en plastic tasjes bij ons kwam ligt inmiddels achter ons" Leusder Krant GIBO/AMIL adviseert en ondersteunt agrariërs en middenstanders Structuur Starters Woensdag 11 augustus 1993 Paginal De boer, die met zijn administratie verpakt in schoenendozen en plastic boodschappen- tasjes, te rade gaat bij een adviseur van de bond, bestaat nauwelijks meer. De huidiger agrariër beschikt over een computer. Die hebben ze ook wel nodig. De regelingen van Nederlandse en Europese overheden vragen veel administratie. Om inzicht èn profijt te kunnen hebben van de wetten, regelingen, quota, voorschriften en bepalingen, laten veel boeren zich adviseren door een accoun tantsbureau waar men op de hoogte is van alle kleine lettertjes op dit specifieke onder- nemersgebied. Zo'n bureau is de GIBO- groep, met één van de 55 vestigingen, in Leusden. De GIBO-groep is in de jaren tachtig ont staan na fusies en reorganisaties van allerlei belangenbehartigingsorganisaties voor agrariërs. Met name de standsorganisatie ABTB. De Aartsdiocesane Boeren- en Tuin ders Bond ontstond als katholieke organisa tie begin deze eeuw. In deze tijd van verzui ling en opkomend arbeidsrecht kreeg iedere beroepsgroep, voor zijn eigen geloofsrichting een belangenbehartigingsorganisatie of vak bond. De plaatselijke afdelingen sloten zich aan bij de landelijke en de dienstverlening breidde zich uit. Bij de eerste coöperaties was het streven voordeel te halen voor de aange sloten boeren. Niet alleen door samenwer king en gezamenlijke mkoop, ook door het adviseren voor een goede administratie en boekhouding. Deze laatste twee functies werden steeds gespecialiseerder naarmate er meer landelijke en europese regelingen kwa men. Het invullen van de belastingformulie ren, het maken van verlies- en winstrekenin gen, balansen, subsidie-aanvragen, studiefi nancieringen, kortom alles wat met geld te maken had, vraagt in nog steeds toenemende mate niet alleen om een goede administratie maar ook om inzicht in een ingewikkelde regelgeving om het eigen bedrijf goed te kun nen sturen. Berekeningen waar een burger niet bij stil staat, vormen de essentie voor het agrarisch bestaan. Zoals hoeveel kilogram produkt is er geproduceerd per produkteen- heid. Oftewel, hoeveel melk gaf die koe en is dat te veel of te weinig volgens de normen. Of hoeveel gram groei per dag berekent per var ken? Om over de vergunningen nog maar te zwijgen die te maken hebben met de Hinder wet, de quota mest, melk, uitstoot van amo- niak, de ecologische voorwaarden, investe ringsmogelijkheden en subsidies en de be perkingen en mogelijkheden gelegen in de omstandigheden, de omgeving of de plannen van de gemeente. Er zijn maar weinig boeren die hun weg zelfstandig door deze jungle kunnen vinden. Om te overleven op de profijtelijkste manier hebben ze een gids nodig. Zo'n gids is de GIBO. De regio's waarop de 55 vestigingen van de GIBO-groep zich richten lijken de laatste overblijfselen die herinneren aan het ATBT verleden. Het zijn de grenzen van de bis schoppelijke aartsdiocesanen. De meeste van de agrariërs uit Leusden en nabije omgeving, 120 in het totaal, kiezen voor de GIBO vanuit dezelfde traditie, gecombineerd met de spe cialisatie die je bij de meeste administratie kantoren met vindt. Het zijn de laatste restanten van het verle den in een verder modern bedrijf. In de prak tijk is de verzuiling opgeheven en staat de GIBO open voor iedereen, agrariër en mid denstander. In Leusden werken in het gebouw aan de Olmenlaan tien assistent-accountants. Ze weten het regiokantoor in Soest in hun nabij heid. Daar zitten de regionale en register-ac countants en de staf van de regio-adviseurs. En mocht het nodig zijn dan staat het hoofd kantoor in Arnhem paraat om problemen te LEUSDEN - De gemeente Leusden, in oppervlakte één van de grootste van de provincie, is de afgelopen twintig jaar explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden gestegen, waarbij de concentratie heeft plaatsgehad in het voormalige, charmante dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinnering en nostalgie liggen achter ons. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven kwamen en bedrijven gingen. Oude, sterk op de agrarische wereld gerichte bedrijven maakten plaats voor moderne industrieën. Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in het snel gegroeide Leusden. De centrale ligging blijkt in veel gevallen een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de keuze van de plaats van vestiging. Het bedrij venbestand binnen de gemeente wordt overkoepeld door de Bedrijvenkring, waarbij enkele tientallen bedrijven zijn aangesloten. Circa de helft daarvan is werkzaam in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren onder meer banken, de advocaten-, notaris- en makelaarskantoren, de accountants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. In de Leusder Krant wordt regelmatig aandacht besteed aan één van de Leusdense bedrijven. De lezer wordt meegenomen binnen de muren om te zien wat zich achter die soms sobere, soms uitbundige facades afspeelt. helpen oplossen dan wel uit te zoeken, des noods tot aan de Hoge Raad. Want hoewel de GIBO geen belangenbehartigingsorganisatie meer is, kan het in het belang van een cliënt zijn om onduidelijke regelgeving voor te leg gen aan rechtsinstanties. Naast de accoun tantskantoren gericht op de ABTB en de AMIL (Middenstanders) kent de GIBO vele adviesgroepen, waarop ook de mensen in Leusden kunnen terugvallen Zoals de Ad viesgroep Belastingen, Bedrijfskunde, Juri dische zaken, personeel en organisatie en het computercentrum. In Leusden richt men zich vooral op de bedrij fs-economische vragen van agrariërs en middenstanders. Dirk Jan Bleijerveld is kantoorleider voor de ABTB gerichte tak, Harry Nijenbrinks voor de AMIL. Deze laatste doelgroep is er sinds de jaren tachtig bijgekomen. Ze bestaat uit 'middenstanders', waaronder men na drukkelijk niet alleen winkeliers verstaat. 'Kleine ondernemers' met minder dan hon derd werknemers, en zelfstandigen zoals free-lance journalisten of adviseursbureaus horen daar nadrukkelijk bij. Harry Nijen brinks en zijn mensen houden zich met ethousiasme bezig met de begeleiding van 'starters' in het bedrijfsleven. Ze willen nadrukkelijk meer zijn dan een administrateur. Alleen cijfers ordenen voor bijvoorbeeld het belastingbiljet kan, maar het liefst geven ze daarbij persoonlijk advies. Dit geldt trouwens voor beide. Hoewel de middenstanders misschien iets meer oog hebben voor de adviesmogelijkheden dan de agrariërs. Mogelijk komt dit omdat subsidies en afrekeningen bij boeren veelal achteraf berekend worden en door de vele veranderin gen in regelingen, vooruit plannen veel onze kerheden meebrengt. De verschillen tussen agrariërs en midden standers zijn volgens Bleijerveld niet groot. „Beide zijn ondernemers die willen zoeken naar de beste oplossingen om het eigen be drijf zo winstgevend mogelijk te maken." Verrassend genoeg denkt hij dat de boeren daarbij op de middenstanders het voordeel hebben, van een grotere mobiliteit. „Agra riërs kunnen makkelijker dan bijvoorbeeld een winkelier uitbreiden. Menig boer in Leusden heeft in Friesland, de polders of de Achterhoek stukken land. Dat verhuurt hij, of hij verbouwt er maïs. Voor een winkelier is uitbreiding veel moeilijker en kostbaarder." Beide bevolkingsgroepen zijn puur zakelijke ondernemers. Het feit dat de meeste cliënten uit Leusden en omgeving op boerderijen wonen waar hun voorouders ook woonden, doet daar niets aan af. Beide groepen kunnen voordeel halen uit de betrokkenheid van de GIBO medewerkers met hun sector. „Aan vrijblijvende cijferlij sten waarmee men formulieren kan Invullen, hebben veel ondernemers niet genoeg. Wij kunnen op grond van de accountantsverkla ring en het rapport dat we maken voor de fiscus, persoonlijk advies geven. De cliëntbe geleiding hoort bij het leukste deel van ons werk." De kleine vestigingen in bijvoorbeeld Leusden en ook Hoogland, stimuleren een persoonlijke begeleiding. Terwijl de grote organisatie die daarachter schuilt voor effi- cienty zorgt. Harry Nijenbrinks: „De Amil richt zich met name op het midden- en klein bedrijf. Doordat wij geen historie zoals de ABTB hebben, zijn we ook niet regionaal gebonden. Onze rapportages gaan verder dan louter cijferoverzichten. Bij onze cliënten komt het maar heel zelden voor dat naar deze persoonlijke rapporten, met gekeken wordt. De AMIL-groep is al lange tijd nauw ver want aan de leden van de ABTB. De AMIL richt zich met name op de ondernemer die voor eigen rekening werkt. Daaronder vallen ook de particulieren. Ieder voorjaar voert de GIBO actie, waarbij het kantoor in de avonduren open blijft om hulp te bieden bij het invullen van het aangifte- b^Jjet voor de inkomsten belasting. Nijenbrinks: „Mensen die werken als klein ondernemer, bijvoorbeeld als BV, werken volgens een andere discipline als bijvoor beeld agrariërs. Dat komt vooral doordat zij gedwongen zijn om een aantal keren per jaar een overzicht te hebben op inkomen en uitga ven. Denk alleen maar aan de rekeningen van de inkopen die aardig kunnen oplopen. Het zorgvuldig bijhouden van een administratie en boekhouding is daarvoor belangrijk. Sinds de jaren tachtig is onze dienstverlening daardoor verandert. Onze taak is niet meer in de eerste plaats administratief, omdat onze cliënten die over het algemeen zelf doen of wij ze daarin kunnen 'opvoeden'. Wij zijn er vooral voor het constateren van knelpunten, zowel in de huidige situatie als zoals deze te verwachten zijn in de toekomst. Bijvoorbeeld doordat we de financieringsstructuur door lichten, het personeelsbeleid, de investerin gen. Onze adviezen zijn op contuiniteit en winstmaximalisering gericht. Daarbij hoort bijvoorbeeld nu bij een teruglopende omzet, de aandacht voor de te maken kosten, terwijl bij een opbloeiende economie het belang van bijvoorbeeld een man/vrouw maatschap en BV-vorming belangrijk is. Geldt bij een agrariër vooral dat hij zijn produktierechten wil veilig stellen, middenstanders willen hun bedrijfsstrategie veilig stellen. Daardoor zitten we kort op wat dagelijks gebeurd met alle daarbij behorende details en inciden ten." Jaarlijks schrijven zich 100 tot 150 mensen als zelfstandig ondernemer in bij de Kamer van Koophandel in Amersfoort. Velen van hen hebben advies nodig om tot een onderne mers- of bedrijfsplan te komen. Harry Nijen brinks: „Onze taak is het om leuke ideeën om te zetten in de voorwaarden die voor realise ring daarvoor tellen." Bijvoorbeeld hoe de investeringen moeten worden doorberekend in de prijs. Het aantal starters stijgt nog steeds. Vooral mensen die in de dienstverle ning op automatiseringsgebied willen gaan adviseren met een eigen onderneming. Voor men zich met de practische bedrijfsvoering kan bezig houden, moet veel werk verzet zijn Het ondernemingsplan met een investe ringsbegroting, fincancieringsplan en ex ploitatiebegroting zijn nog maar een eerste aanzet. Marketingplannen en het uitwerken van een organisatie, een tweede. Veel starters zouden het liefst zo graag aan de slag gaan dat ze deze eerste 'vervelende' cijferberg liefst links laten liggen. GIBO kan helpen de hindernis te nemen. Bedrijfskundige advi seurs begeleiden de te nemen stappen, waar bij de toetsing van de haalbaarheid centraat staat. De goede connecties met de banken en juridische adviseurs speelt daarbij een posi tieve rol. De GIBO weet ook welke vergun ningen waarvoor nodig zijn, hoe men con tracten moet opstellen en personeel kan aan nemen. Vanuit het kantoor in Leusden werkt men aan het waarmaken van dromen, door ze uit te drukken in cijfertjes, samen te vatten in rapporten met een rechtsgeldige handteke ning daaronder. Marianne de Valck >9 itis 1

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6