„De hut druptf Leusder Krant Sportschool Meijer niet naar Paardenmaat de schijnwerper „Geef me een probleem en ik doe niets liever dan het oplossen" Onkruidbestrijding Rademaker weigert te betalen Bouwdorp 1993 Leusdens enige jeugdactiviteit van betekenis Woensdag 18 augustus 1993 Pagina 3 LEUSDEN - Het bouwdorp is niet meer. De ongeveer 70 hut ten, waar met zoveel inspan ning en zorg een week lang aan gewerkt is, zijn teruggebracht °ot een hoop hout. In drie grote containers werden de resten afgevoerd naar een milieuvei lige verbrandingsinstallatie. Want de oude spectaculaire af sluiting, waarbij het bijeenge- ,eegde dorp ter plekke in vlammen opging, is opgeofferd het belang van een schoon milieu. De 360 kinderen wer den zoet gehouden in het nieu- jongerencentrum, bij een kippentheater'. Terwijl een kip aan de legbatterij wist te ontsnappen om het ware leven als kip te kunnen ontdekken, sverden buiten de kinderdro men pijnloos in elkaar gedon derd. Geen kind protesteerde. Volgend jaar weer. In Leusden is het niet anders. Het enthousiasme voor het bouwdorp was dit jaar groter ian ooit. De negende editie trok meer kinderen dan ooit; 360 in getal. Dit was niet alleen wijten aan de bouwdrift. De medewerkers van De Til waren er dit jaar niet toe gekomen om iets voor de schooljeugd in de grote vakantie te organiseren. „Het is er gewoon bij inge schoten. Degene die het altijd organiseerde, deed het dit jaar niet en niemand heeft er aan gedacht het over te nemen", is de verklaring Bij de Blijhof waren dit jaar niet genoeg vrij willigers bereid zich hevig in te zetten, waardoor ook daar de vakantie-activiteiten achter wege bleven. Bij elkaar ontvin gen zij vorige jaren, ongeveer 150 kinderen tussen de 6 en 12 jaar. In tegenstelling tot het bouwdorp, veelal jonge kinde ren tot een1 jaar of negen en vooral meisjes. In plaats van het ruwe werk met hamers en spijkers, konden deze bij De Blijhof een bouwdorp maken met behulp van kartonnen do zen, plakband en scharen. Veel van deze kinderen maakten dit jaar voor het eerst kennis met de enige door de gemeente Leusden gesubsi dieerde vakantie-activiteiten voor de schooljeugd. Het en thousiasme en de verwachting voor deze vier dagen vol avon turen, was groot. „Buiten spe len gaat vervelen, we weten niet zoveel meer te doen. Bij ons in de buurt is alleen een stenen ping pong tafel en een voetbalveld", volgens Mark Kreupeling. „Alleen op de dijk kun je nog een beetje leuk spe len, verder is er nik leuks te doen. In de bosjes bij ons huis mag je niet eens komen", zucht een ander. Bij het bouwdorp lijkt alles te mogen Maar schijn be driegt. Frits Ringers, de eerst verantwoordelijk jongeren werker, weet de regels ieder jaar bij te slijpen. Dit jaar kre gen de ouders bezoekuren en waren de medewerkers her kenbaar aan gele t-shirts met daarop duidelijk hun voor naam vermeld. Waar de kinderen mochten bouwen was duidelijk afgezet en het milieu werd nadrukke lijker dan vorige jaren schoon gehouden. Dat het symbool van dit jaar, de pinguin, niet erg rijmde met het thema van glo's in alle soorten en maten, (foto: Fotobureau Ter Haar) de noordpool (Eskimo's zien alleen pinguins, die uitsluitend op de Zuidpool voorkomen, in de dierentuin), werd niet hoor baar opgemerkt. De reacties bleven enthousiast, ondanks blauwe nagels, regen en het tradionele gebrek aan spijkers. De vrijwilligers deelden 40 kilogram spijkers uit en voer den 100 'kuub' hout aan en af. Tel daarbij de kilo's spijkers en hout door de jeugd en hun ou ders zelf aangedragen, met de tientallen aangebroken en spe ciaal voor dit doel gekochte emmers witkalk, en het feest is compleet. Lange rij Na de lange rij van maandag, ging het bouwdorp dinsdag echt van start. Terwijl de eerste 'muren' verrezen en de roep om hout veelstemmig was, stond een klein jongetje, Marcel 6 jaar, met zijn Hamertje Tik ge reedschap, vragend om zich heen te kijken. „Wat moet ik nou doen, meneer?", vroeg hij aan Kees, één van de vrijwilli gers. Marcel was alleen, had geen timmerervaring, werd weggeduwd bij het hout. Hoe hij aan een hut moest komen, leek op dat moment onmoge lijk. „De kleintjes maken het meest gebruik van het binnen- programma'Vvoorspelde Beer, naast Frits Ringers de tweede professionele kracht Ze maakte dit feest voor het eerst mee Dankzij Kees en zijn vrienden, kreeg Marcel een hutje. Zodr,a het dak erop zat, at hij daaron der zielstevreden zijn meege nomen boterhammetje. Tho mas, niet veel ouder, bofte om dat zijn broer erbij was. Hun iglo zonder ramen en met deur, was binnen lekker donker en warm. Later in de week zocht ook hij zijn heil binnen. „De hut drupt" Op zaterdag ver kocht hij apetrots 'sneeuwca- ke' waarbij hij zelf een groot deel van de handel voor zijn rekening nam. In tegenstelling tot veel andere kinderen, han-, delde hij zelf. Zijn moeder had dan wel ge bakken, hij strooide de suiker. Andere ouders vertrouwden de kinderen de verkoop niet toe. Zij verkochten liever zelf het keyboard, de Suskes en Wiskes recht uit de voorraad of de an dere produkten van wie appe len vaart die appelen eet. De rommelmarkt met vaasjes, puzzels en zelfgebruikt babys peelgoed kwam daardoor wat in het nauw Regen Op dinsdag stoort de regen niet. Hoewel de zaal waar kin deren video kunnen kijken, vol is, blijven de meeste kinderen maar even. De meesten timme ren te hard om van de regen iets te merken. Hun eerste zorg is een dak boven het hoofd, zodat ze droog en op elkaar gepakt hun eerste zak chips leeg kun nen eten. De beloofde 'kind vriendelijke' prijsjes van de Ijsbreker, vallen tegen. Een zakje chips of een glas fris drank geschonken uit de fles, voor een gulden. Maar er is goedkopere siroop en iedere dag wel wat gratis. Veel kinderen blijken over een ruim budget te beschikken. „Ze betalen 's morgens met een tientje en komen iedere dag met zo'n zelfde bedrag terug", merkt een medewerker ver baasd op Echte iglo's zijn de eerste dag niet de herkennen. Het zijn meer 'behouden huizen' opge trokken uit 'scheepswrakken- hout'. De eerste namen ver schijnen Geen 'Dit is 't', maar 'De be vroren iglo', onmiddellijk na gevolgd door de buren met een hut half zo klein met een dak vol gaten 'de gesmolten iglo'. In de daaropvolgende dagen verschijnt op ieder bouwsel wel een naam. 'De maffe ping- wins' (de latere winnaars van de mooiste hut), 'de IJskraker', de iglokerk, 't Vriesvak en 't Ijspaleis (zonder commerciële bijbedoelingen). Richard Veenendaal maakte het eerste ronde dak. Johan van der Pol bouwde iets wat echt op een iglo leek. De hoge vlaggestokken van vorige jaren ontbraken, op één na. Deze was getooid met een Griekse vlag Waarschijnlijk verbleef daar de Griekse pool expeditie van professor Mike- tesfayos Antonymarcos. De hoogte die zij met hun hut be reikte werd overtroffen door een vier verdiepingen tellend expemplaar voorzien van ra men. De vraag naar spijkers be leefde woensdag een hoogte punt. Het advies 'zaag ze door dan heb je er twee maal zoveel' werd serieus overwogen. Op zaterdag bleek de op woensdag zo gewenste waar, geen cent meer op te leveren Jink en De EHBO moet ingrijpen als één van de kinderen een spijker in z'n voet heeft gekregen, (foto: Fotobureau Ter Haar) Tibo probeerden tijdens de rommelmarkt de drie overge bleven en keurig gewassen spijkers te verkopen, maar ble ven met hun handel zitten. Het werk dat woensdag 'af' leek, bleek donderdag half werk. De regen viel met bak ken neer. Daken storten in, de grond veranderde in een mod derpoel. Kinderen die de rest van het jaar niet voor de televisie weg te branden zijn omdat ze geen tekenfilm willen missen, ver klaarden nu geen zin te hebben in de video's omdat deze 'te kinderachtig' zouden zijn. „Ik wou dat ze eens een goede film huurden", wenste Marcel. Desalnietemin bleef hij met zijn vriendjes binnen. „Ik heb per ongeluk mijn Naikies aan en die moeten wit blijveij." Kleintjes mochten om ste beurt bij de EHBO onder de deken warm worden. Even leek de sfeer om te slaan. De milieuvriendelijke verf op waterbasis bleek met tegen de regen bestand. Uit ballorigheid verfden kinderen zichzelf ook maar wit of wer den de eerste territoriumge vechten uitgelokt. „Ik moet naar huis, mijn vader bellen want het dak lekt", was de meest gehoorde opmerking. Kinderen lijken tegenwoordig minder waterproof dan vroe ger. Er gingen er veel naar huis Eén van meest indrukwek kende vrijwilligers, Wouter, deed wat moest om iedereen weer te laten lachen. Hij gleed languit door een modderpoel om vervolgens door de stro mende regen de polonaise door het dorp te leiden. Kapitein Biglo bleek echt een vriend van zijn inmiddels rijk- geworden vriend kapitein Iglo Deze laatste deelde met gulle hand ruim duizend ijsjes en 'kraakdingen' uit. Deze laatste bleken vissticks met een kro kant laagje, aanbevolen om het ijs te breken. Tonghakken Drie jaar geleden werden voor het eerst restjes verf ge bruikt om de hutten van afval hout, op te sieren Dit jaar wer den alle restjes wit, lichtblauw en lila opgemaakt. Met grijs om de ijsblokken specie aan te ge ven. De zeskamp viel in het water maar dat leek de pret nauwelijks te drukken. Lopen op lange ski's, zwemvliezenra- ce, vissenvangen, sneeuwbal len gooien op het luchtkussen, berenvel(zakken)lopen en de ijsglijbaan, verdroegen de 'ge smolten sneeuw' die uit de he mel bleef vallen Op vrijdag werd de laatste hand alweer gelegd. Er werd nog nauwelijks getimmerd. Bij de hutten van de meiden ver schenen gordijnen In het pin- guinhuisje werd een poster op gehangen met raadgevingen over 'de opvoeding van het kind'. Daarop aanwijzingen voor verstandige straffen zoals oren opprikken, tonghakken en voetspijkeren. Johan van de Pol dacht vooruit. Hij timmer de een etalage waarop hij de volgende dag de gipsen schil derijen kon uitstallen. Het Ka raoke zingen bleek geen suc ces. Kinderen kunnen niet zo snel lezen en wie de tekst volgt laat zijn stem tot onbekende diepten afdalen Iemand met een microfoon voor zijn gebogen hoofd, biedt geen aantrekkelijk theater. „Volgend jaar weer gewoon een playback of soundmix- show", belooft de leiding. En een volwaardige disco. Want meer nog dan het poppenthea ter viel het dansfestijn na de barbeque, als uitsmijter in de smaak. Op zaterdag ontbraken de kinderen uit het asielzoekers centrum. Wegens organisatori sche redenen en omdat deze kinderen toch niets tc koop kunnen aanbieden, laat staan iets kunnen kopen, verklaart Philip Hols hun coördinator Voor deze 20 kinderen die veel al geen woord Nedrlands spra ken was het een indrukwek kende week geweest. Niet alles was even goed gegaan maar volgend jaar weer en liefst met meer kinderen. Volgend jaar, voor de tiende keer. De medewerkers slijpen opnieuw de regels. De man die beweerde 104 kaartjes voor de kinderen van zijn school te ko men halen, maakte maandag in de rij een grapje. Maar de schrik was groot Volgend jaar moet iedereen zijn kaartje zelf komen halen en krijgt een per soon er maximaal vier De be zoekuren zijn bevallen en wes pen staken dit jaar zover be kend alleen de vrijwilligers. Marianne de Valck Nico Crull 40 jaar directeur Umefa. LEUSDEN- De grootste ha- nnghandelaar van Nederland ut in Leusden. Bij de Utrechtse Metaalwaren Fa briek, kortweg de Umefa, aan ieAmbachtsweg verwerkt ven jaqrlijks 10 miljoen ha ringen. Tentharingen wel te verstaan. Iedere Nederlander heeft caarschijnlijk weieens een wring van Umefa in handen vhad, zonder te weten dat Ut een Leusdensprodukt is. tentharingen in soorten en taten, net als tentstokken, eïlnngetjes, klemmetjes, Vlakjes en rubbers, kamp eer- bannetjes, brandertjes en 'wnplete, inklapbare keu- téns. Alles wat uit metaal te Hansen en te buigen is, en yJindig bij kamperen kan zijn, bordt bij Umefa gemaakt en 'aak door directeur Nico ruil verzonnen Haast zijn broer, de econo misch directeur, is Nico Crull erant woordelijk voorde 'chnische bedrijfsvoering, tij verzint n iet alleen nieuwe Eindigheden die het kampe- simpel maar comfortabel Eiuden, h ij creëert ook de yduktielijn. Zoveelmoge- kproduktie met inzet van imin mogelijk mankracht' zijn motto. En als er dan xh mensen nodig zijn, dan toet hij graag een beroep op 'mensen voor wie arbeids- Vensiefwerk welkom is. De 'handicapten in de werk- aats in A mersfoort hebben 'tfshun 'eigen 'dependance "da Leus densefabriek. Nico Crull bekent dat hij Maf zijn vroegste jeugd, Ongenoegen nam meteen nameen aanvaarde oplos- „Bij iedere wiskunde- som dacht ik al, kan het ook anders dan volgens het boek je En dan zocht ik met zoveel plezier naar een tweede ma nier van oplossen dat ik de rest wel eens verwaarloosde. Rotsharingen bijvoorbeeld, bleven lastige dingen, zowel om te maken als in het ge bruik. Nico Crull bedacht dat een enorme ongeveer dertig centimeter lange spijker voor zien van een overdwars balk je veel makkelijker in spleten te slaan is. Het is één van de succesartikelen waarvan jaarlijks duizenden exempla ren verkocht worden. Hetzelf de geldt voorde lichtgewicht wasrekjes, makkelijk te be vestigen aan een caravan, het karretje waarmee water halen met langen sjouwen betekent, de haakjes vooraan de tent- palen en de scharnieren van stretchbedden die hij verzon dan wel verbeterde In de vele hallen van het bedrijf werken oudestansmachines op mo derne computers, voorzien van snufjes waarover Nico Crull en thousiast kan vertel len. Geef me een probleem en ik doe niets liever dan het oplossen", verklaart hij. Het maakt hem, op eenproduk- tieve manier, eigenwijs. 1 Deze week is Nico Crull veertig jaar directeur van het Leusdensefamilie bedrijf. Een gelegenheid die hij aangrijpt om zijn personeel, inclusief de mensen van de werkplaats, het Friese land dat h ij zelf zo mooi vindt, te laten zien. Het uitstapje was al gepland, ware het niet dat één van Crull's medewerker de afgelo pen dagen bij een ernstig auto-ongeval om het leven kwam. Die nare gebeurtenis was aanleiding om de festivi teiten voorlkopig maar even uit te stellen. Volgend jaar, wanneer beide directeuren veertig jaar bij het bedrijf werken, zal de 'buitenwereld' van de feestelijkheden mer ken. Nico Crull. (foto Hans Roggen) LEUSDEN - De gemeente heeft het verzoek van Theo Meijer om een sportschool te mogen openen aan de Klok- hoek afgewezen. De reden hiervoor is dat het pand in de Paardenmaat ligt, waar alleen bedrijfspanden gevestigd mo gen worden. Het college van burgemeester en wethouders had al een week geleden een negatief advies van de ambte naren ontvangen, maar hield de zaak nog even aan. Deze week besloot het college het advies te volgen. Sportschool houder Theo Meijer is vreselijk teleurgesteld over de afwijzing en zoekt nu naar een nieuw pand in Leusden of Amers foort. Het college van burgemees ter en wethouders zou het een goede zaak vinden als er een sportschool in Leusden bij zou komen of blijven. „Maar deze vestiging mag niet ten koste van alles gaan", aldus het col lege in het besluit Meijer ont- LELTSDEN - „Het gebruik van het chemische onkruidbestrij dingsmiddel 'Finale' is abso luut geen geheim en al sinds 1989 geaccepteerd beleid door de gemeenteraad." Dat zegt milieu-wethouder Corri Ver duin in een reactie op publica ties over dit onderwerp, onder meer in de Leusder Krant. Verduin: „In 1989 heeft de raad de nota 'Chemische on kruidbestrijding' aangeno men. Daarin werd het gebruik van chemische onkruidbestrij dingsmiddelen sterk aan ban den gelegd. Sinds die tijd is in Leusden onderhoudsgevoelige beplanting vervangen door groen, dat makkelijker onder houden kan worden. Op stra ten en pleinen wordt nu ge veegd en geborsteld, in combi natie met het gebruik van het middel 'Finale'. Dat middel is destijds door de landbouwho geschool in Wageningen aan geprezen als 'onschadelijk voor mens en dier' en 'biolo gisch afbreekbaar'. Dat stand punt huldigt men nog steeds." Verduin: „Ik heb begrepen dat milieu-organisaties nu vraagtekens zetten bij het mid del. Daar ben ik ook van ge schrokken en is voor mij wel aanleiding te kijken of er een veiliger middel is." Verduin wijst erop dat ande re wijzen van onkruidbestrij ding kostenverhogend zullen gaan werken. Verduin; „Hele maal geen chemische middelen gebruiken is voor het milieu natuurlijk het beste. Maar dat heeft wel tot gevolg dat de kosten voor de bestrijding van het onkruid aanzienlijk zullen gaan stijgen. En of de raad dat zal accepteren lijkt mij zeer de vraag." plooit veel initiatieven om een pand te vinden waar hij zijn sportschool kan vestigen. De Amersfoortse top-judoka neemt regelmatig contact op met de gemeente als hij hoort of in de krant leest dat een ge schikte locatie vrij komt. De gemeente kan dat wel waarde ren, maar voegt daaraan toe. „Dat wil niet zeggen dat Meijer dan de eerste kandidaat is. Vaak is al geruime tijd van te voren besloten wat de nieuwe bestemming zal zijn Deze in stellingen zijn soms al jaren bezig om te zien naar andere huisvestiging", aldus de ge meente. Het probleem met het pand aan de Klokhoek is dat het be doeld is als bedrijfsruimte. De gemeente Leusden streeft er naar voor de helft van de Leus dense bevolking in het dorp werkgelegenheid te bieden Daarom wordt het bestem mingsplan niet gewijzigd om in het pand een sportschool te starten. Omdat een sportschool weinig werkegelegenheid biedt De gemeente vindt het bo vendien niet verstandig om grote groepen kinderen op een industrieterrein met veel ver keer te laten fietsen. Meijer wilde naast de sportschool een groothandel in fitness-appa- ratuur aan de Klokhoek star ten Voor zo'n bedrijf kon Me- jer wel toestemming krijgen LEUSDEN - Het college van b& w weigert oud-burgemeester Rademaker inzage te geven in een dossier met stukken over de procedure tussen de ge meente en de oud-burgemees ter. Leusden en Rademaker zijn al jaren in een proces ver wikkeld over 3.500,- advies- kosten, die Rademaker in 1987 ten onrechte zou hebben gede clareerd. Het verzoek van Rademaker om inzage in het dossier is het gevolg van het feit dat dezer dagen een deurwaarder bij de woning van de oud-burge meester in Baarn op de stoep stond om het bedrag in te vor deren. Tot nu toe weigert Ra demaker, evenals de familie van de inmiddels overleden oud-wethouder Jan Wagenaar, het geld te betalen. Het toenmalige college, waar Rademaker en Wagenaar deel van uitmaakten, schakelde buiten medeweten van de raad een extern adviesbureau in om zich te laten bijstaan in de pro blemen die tussen het toenma lige college en de raad ontston den. Die problemen leidden uiteindelijk tot het vertrek van Rademaker en de wethouders Wagenaar, Ummels en Van Woudenberg. De declaratie van de kosten van het advies bureau, 13.152,-, is nooit door de raad geaccepteerd. De oud-wethouders Ummels en Van Woudenberg hebben hun aandeel in de kosten inmiddels betaald. In totaal heeft de ge meente nog 7.000,- tegoed. Een teleurgestelde Theo Meij er: rBalen dat mijn verzoek is afgewezen, misschien moet ik nu naar Amersfoort uitwijken." (foto. Jan Pit) Maar uit gespreken met Meijer is de gemeente gebleken dat het hoofddoel van de sport schoolhouder een sportschool is. Daarom werd zijn verzoek afgewezen Theo Meijer, die in Barcelo na nog een bronzen medaille won op het onderdeel judo, is zeer teleurgesteld door de af wijzing door de gemeente. „Balen," vond de judoka in woorden van gelijke strekking. Meijer: „Het enige dat ik weet is dat het kennelijk niet in het bestemmingsplan past." De ju doka wacht nog op een brief met nadere motivatie van de gemeente. Meijer: „Ik ga nu op zoek naar een ander pand in Leus den. Ik ben in onderhandeling over een gebouw in de 'Prin- cenhof' Als dat mislukt moet ik uitwijken naar Amersfoort." De sportschool zit op dit mo ment in een sporthal aan de Lijsterbeslaan. Maar daar kan Meijer te weinig uren maken. „Ik heb al twee seniorengroe- pen af moeten zeggen. Ik kreeg minder uren, dan ik had ge vraagd. Men heeft mij gezegd dat de handbalvereniging ou dere rechten heeft en dus kan ik er niet in."

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3