Verwarring rond afgesloten wegen Leusder Krant 'Pyramide' sluit Lockhorsterweg af Dronken bestuurder veroordeeld Naar school L E U S D E N Anton Berg: „Ik snap niet waarom Leusden zoiets simpels niet goed kan" Mogelijk rotondes in Hamersveldseweg Zakkenroller Meisje bijna verdronken Autoradio gestolen Auto's opengebroken Portemonnee gestolen Woensdag 18 augustus 1993 Pagina 5 LEUSDEN - De Lockhor sterweg zal met behulp van een zogenaamde 'pyrami de', ter hoogte van het bruggetje over de Heili genbergerbeek, worden af gesloten voor het door gaande verkeer. Een pyra mide is een driekantig ob stakel dat met behulp van een speciale sleutel zoda nig in het wegdek kan wor den weggeklapt, dat spe ciaal verkeer er wel langs kan. De pyramides zijn on der meer in de binnenstad van Amersfoort toegepast om de pleinen De Hof en het Lievevrouwekerkhof af te sluiten. De maatregel is vooral bedoeld om het gemotori seerd verkeer uit het Lock- horsterbos te weren. Daar is al sinds eind juni een in- rijverbod van kracht, maar tot nu toe laten weggebrui kers zich aan dat verbod weinig gelegen liggen. In de nabije toekomst moet de Lockhorsterweg uitslui tend nog voor het langza me verkeer (fietsers en bromfietsers) toegankelijk zijn. In uitzonderingsge vallen (aanwonenden en verkeer als politie, brand weer en ziekenauto) moet de weg ook voor snelver keer bereikbaar blijven. De gemeente is daar naast van plan de aanvoer- routes naar de Lockhor sterweg voor het langzame verkeer te gaan verbete ren. Zo zal één van de fiets paden langs de Heiligen- bergerweg worden ver breed, zodat daar in twee richtingen gebruik van kan worden gemaakt. Dit moet voorkomen dat fiet sers de drukke Heiligen- bergerweg meermalen moeten oversteken om de Lockhorsterweg te berei ken. Met de maatregelen is een bedrag van ruim 300.000,- gemoeid. De gemeente zal trachten een deel van die kosten van het rijk terug te krijgen, door een beroep te doen op sub sidies. De politie heeft inmid dels aangekondigd na het komende weekeinde op de Lockhorsterweg te gaan bekeuren. Tot nu toe hield de politie steeksproefsge- wijs controles, waarbij de talrijke overtreders van het inrijverbod vermanend werden toegesproken. Zie elders in deze krant een uitgebreid verhaal over de afsluitingen van Lockhorsterweg en Lange- steeg. LEUSDEN - Het afsluiten van een weg voor auto's en moto ren, blijkt nog niet zo eenvou dig als het op het eerste gezicht lijkt. Een bord is niet voldoen de en de zes borden die er staan geven nog ruimte voor ondui delijkheid. Eenvoudige ver bodsborden als 'verboden af te slaan' of 'verboden voor alle verkeer', blijken onvoldoende of achterhaald. Op de Lock horsterweg rijdt men lustig door, tal van politiecontroles en perspublicaties ten spijt. Bij de afgesloten Langesteeg halen de omwonenden lachend hun schouders op, verbaasd als ze zijn over zoveel ambtenarij. Ie der nieuw bord roept nieuwe vragen en ergenissen op. Neem nou de situatie bij de Langesteeg, de verbinding tus sen Laapeerseweg en Hamers- veldseweg. Dertig jaar geleden besloot het gemeente bestuur haar buitengebied 'te ontslui ten'. De zand- en karrepaden moesten verhard worden. De Hamersveldseweg en de Laap eerseweg werden op kosten van de gemeente gedaan. Maar toen was het geld op. De bewo ners aan de Langesteeg vonden het heel vervelend dat uitgere kend de verbindingsweg tus sen deze twee toevoerswegen, om die reden onverhard zou blijven. Samen met andere be langhebbenden zoals de die renarts, het veevoerderbedrijf en de coöperatie vulden zij het financiële tekort uit eigen zak aan De Langesteeg werd ver hard. Nu kunnen deze zelfde be langhebbenden niet meer over de mede met hun geld aange legde weg. De Langesteeg is afgeloten voor auto's en moto ren, uitgezonderd voor vergun ninghouders. Wanneer de veearts, de voederbedrijven en de veetransportondernemin gen, de verkeersborden serieus zouden nemen, konden ze niet meer bij de bewoners van de Langesteeg komen. Ze nemen de borden niet serieus. Net zo min als tientallen andere auto mobilisten dit doen. De Lange steeg is als sluiproute rond Leusden wel in onbruik ge raakt, de borden blijven vol gens Anton Berg, een van de bewoners en raadslid, 'een la chertje'. Volgens agrariër Berg leidt de afsluiting van de Langesteeg ook tot totaal onverwachte ne veneffecten. Bijvoorbeeld dat het weidende vee sinds de af sluiting van de Langesteeg va ker verwondingen oploopt of ernstig verstoord raakt. Voor dat de Langesteeg voor motor rijtuigen werd afgesloten, kwamen per week zeker een tiental hazen onder de auto's. Sinds de afsluiting is het aan tal verkeersslachtoffers onder de hazen drastisch gedaald. Met als gevolg een sterke toe name van de hazenstand. Wan neer deze dieren spelen in de weilanden, worden ze daar door steeds vaker opgemerkt door honden die bij het Val leikanaal worden uitgelaten en daar los mogen lopen. De wak ker geworden jachtinstincten maken de honden doof en blind voor alle bevelen. Ze jagen de hazen op en maken daarbij ook de andere dieren in de wei bang. Koeien raken daardoor van slag, verwonden zich aan de prikkeldraadafrastering of duikelen in een sloot. Volgens Berg kwam dit voor de afslui ting nauwelijks voor. Het zou een afweging voor de gemeente kunnen zijn om bij de afslui ting van de Lockhorsterweg een afschietgebod voor hazen, danwel een aanlijnverplich- ting voor honden te regelen. Berg met irionische ondertoon: ,,Daar zijn vast wel borden voor." Lockhorsterweg De Lockhorsterweg is sinds 28 juli afgesloten. De bedoe- Autoverkeer trekt zich nog weinig aan van het inrijverbod. op de Lockhorsterweg. (foto: Hans Verhorst ling was dat dat 21 juli zou gebeuren, maar op die datum waren de verkeersborden nog niet klaar. Bij de afgesloten wegen staan veel verschillende borden. De verkeersborden bij de Langesteeg zijn de afgelo pen jaren een aantal malen vervangen. Nieuwe moesten oude onduidelijkheden wegne men. Zowel bij de Langesteeg als het Lockhorsterbos staan de nu de nieuwste borden. De oude verbodsborden zo als 'verboden in te rijden' of 'verboden af te slaan', zijn door nieuwe EEG-bepalingen ver vangen door 'gebodsborden'. De oude borden, herkenbaar aan de rode rand, moeten tegen het jaar 2000 uit het straat beeld verdwenen zijn. In nieu we situaties kiest men voor borden volgens de nieuwe re geling. Henk te Roller, woordvoer der van de politie, verklaart. „Sinds het nieuwe regelement verkeersregels en verkeerste kens van kracht is, vervangt men verbodsborden door ge bodsborden. De gedachte hier achter is dat het verstand van de weggebruiker voorrang krijgt. De borden geven aan wat wel mag, waaruit de con clusie te trekken valt wat niet mag." Het ronde blauwe bord met de witte pijl zoals dit bij begin en einde van zowel de Langesteeg als het Lockhor sterbos staat, geeft de ver plichte rijrichting aan. Res pectievelijk wijzend naar de Laapeerseweg, Hamersveldse weg bij de Langesteeg en de Heiligenbergerweg, Arnhem- seweg bij het Lockhorsterbos. Eigenlijk zou daarmee het in rijverbod voor iedere automo bilist duidelijk moeten zijn. Henk te Roller wijst op de in spanningen van de overheid om door middel van bijvoor beeld televisiespotjes, de ver keersdeelnemers over de ver anderingen te informeren. Maar de genoemde 'verstand' redenering blijkt nog niet op te gaan. Vrijdagmiddag vroegen we aan een aantal automobilisten die het Lockhorsterbos in of uitreden, of ze deze betekenis van het blauwe bord kenden. Niemand gaf het goede ant woord. Hoewel de redenen voor de overtreding uiteen lie pen, beweerden alle overtre ders niets van het inrijverbod te weten dan wel gezien te heb ben. De politiewoordvoerder gelooft deze verklaring niet Iedereen zou volgens hem op de hoogte moeten zijn Te Roller: „Als je op de opgegeven rede nen voor een overtreding af moet gaan, wordt er nooit een bekeuring uitgeschreven." De kans op een bon is tot nu toe overigens klein, want ook bij de politie vindt men de situatie onduidelijk. Derhalve heeft men tot nu toe volstaan met het uitdelen van waarschuwingen en reprimandes. Behalve het blauwe bord dat afdoende zou moeten zijn, kwamen er dus toch verbodsborden. Twee aan iedere kant van de weg. Verbo den in te rijden voor automo bilisten en motorrijders. Daar onder kwam eerst een bordje met de mededeling 'uitgezon derd vergunninghouders, later aangevuld met een zelfde soort wit bordje 'uitgezonderd ont heffinghouders', wat een ver warrende andere aanduiding voor hetzelfde blijkt te zijn De vergunning om van deze wegen gebruik te maken, betekent een ontheffing van de verbodsbe paling Alleen bewoners hebben recht op een dergelijke vergun ning. Aan de aanvraag zijn geen kosten verbonden, wel moet men het kenteken van de auto doorgeven voor een groe ne sticker voor op de voorruit wordt uitgereikt. De directrice van De Buy- tenplaets, het grote witte pand dat officieel aan de Heiligen bergerweg ligt maar haar in gang aan de Lockhorsterweg heeft, is in deze zin geen bewo ner Volgens mevrouw Hartog, bewoonster van Lockhorster weg 6, mag bij het letterlijk nemen van deze bepaling, zelfs de postbode niet meer langs komen. Anton Berg aan de Lange steeg klaagt dat ieder familie lid dat bij hem op bezoek komt, een overtreding begaat. Hij kan moeilijk een vergunning aanvragen voor deze mensen die door heel Nederland ver spreid wonen. Om dit pro bleem op te lossen, is aan me vrouw Hartog een nieuw Het nieuwe EEG-bord wekt verwarring (foto: Hans Verhorst) De Langesteeg is afgesloten, (foto: Hans Verhorst) bordje beloofd. Onder de witte tekstbordjes die er al hangen komt een bordje met „Uitgezonderd bezoekers be woners." 'Uitgezonder bestemmings verkeer' lijkt voor de hand lig- gender maar daar is bij de ge meente over nagedacht. „Wan neer er bestemmingsverkeer staat, denkt iedere automobi list dat hij toch in het Lockhor sterbos moet zijn en juist om deze natuur te beschermen, is de weg afgesloten", aldus de woordvoerder van de gemeen telijke afdeling verkeer. De kruisingen Hamersveld- seweg/Burgemeester de Beau- fortweg en Zwarteweg/Ruige Velddreef/Larikslaan komen LEUSDEN - Een 38-jarige in woner van Leusden is vrijdag door de Utrechtse politierechter veroordeeld tot een boete van duizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk en een voorwaardelijke rij-ontzegging van zes maanden. De politie rechter achtte bewezen dat de ruan in maart vorig jaar dron ken heeft gereden in Bunscho ten. De politie die destijds achter de ®an aanreed, vond dat hij op vallend langzaam reed. De man *erd aangehouden en uit de ademtest bleek dat hij een alco holgehalte had van 630 micro gram, terwijl maximaal 220 is ^gestaan. De Leusdenaar die nooit eerder met de politie in aanraking is geweest, vertelde •kt hij na een feestje bier had pdronken. De officier van jus titie had een boete van duizend Solden en een voorwaardelijke ^-ontzegging van zes maanden ieëist. nadrukkelijk in aanmerking voor beveiliging met behulp van rotondes. Die conclusie is het rechtstreekse gevolg van een ambtelijke notitie, waarin de resulaten van een onderzoek naar de toepassing van roton des zijn opgetekend. Eén van de belangrijkste bevindingen van dat rapport is dat rotondes in de aanleg nauwelijks goed koper zijn dan kruisingen met verkeerslichten. Ook in het on derhoud zijn dergelijke krui singen niet echt goedkoper dan kruisingen met stoplichten. In het rapport zijn criteria ont wikkeld, waaraan een kruising moet voldoen wil beveiliging met rotondes, danwel ver keerslichten zinvol zijn. Het onderzoek is een gevolg van het Verkeersplan, waarin onder meer werd voorgesteld de eer der genoemde kruisingen met rotondes te beveiligen. De raad vroeg naar aanleiding van het Verkeersplan om een nadere onderbouwing van die keuze. LEUSDEN - Een inwoner van Leusden is vorige week don derdag of vrijdag het slachtof fer geworden van een zakken roller. De man kwam tot de ontdekking dat uit zijn porte monnee een bedrag van 100,- was weggenomen. LEUSDEN - Een II-jarig meisje uit Ede is dinsdag in zwembad Octopus ternau wernood aan de verdin- kingsdood ontsnapt. Het meisje maakte deel uit van een groep van 37 vakan tie-vierende jongeren in de leeftijd van 9 tot 11 jaar, die in Leusden op kamp waren. Het meisjes, dat de zwemkunst niet machtig was, kreeg zwembandjes uitgereikt en de boodschap om in het ondiepe gedeelte te blijven. Rond 15.00 uur werden badmeesters er door een jongetje op attent gemaakt dat het meisje op de bodem van het diepe bad lag, zonder bandjes. Het meisje werd daarop onmiddellijk door een badmeester uit het water gehaald. Het slachtoffer, dat niet meer ademde, werd gereanimeerd en af gevoerd naar het zieken huis. Medisch onderzoek wees uit dat het meisje hoogstwaarschijnlijk geen nadelige gevolgen aan het voorval zal overhouden. Lever/darmcollecte LEUSDEN - In de week van 22 t/m 28 augustus vindt ook in Leusden, de jaarlijkse collecte plaats van de Nederlandse Le ver Darm Stichting. Deze Stich ting zet zich in voor de bestrij ding van spijsverteringsziekten (maag, darm, lever, gal, alvlees klier, enz Dit jaar staat de col lecte in het teken van kinderen met zo'n ziekte. Bijdragen kun nen ook gestort worden en wel op gironummer 2737 of bank nummer 70.70.70.538 t.n.v. de Nederlandse Lever Darm Stich ting te Breukelen. Expositie 'Loysden' LEUSDEN - Van dinsdag 31 augustus tot en met donderdag 30 september exposeert de schil dersclub "Loysden" in het Dienstencentrum Burg. de Beauforweg 18 te Leusden De leden van schildersclub to nen hier hun recente werken, die qua stijl en techniek de no dige varaties bieden. De onder werpen zijn o.a bloemen, land schappen, stillevens, uitge voerd in aquarel, olie. pastel en gemengde technieken. Deze ex positie geelt een goed beeld van de prestaties van de al 15 jaar bestaande schildersclub. De ex positie is op alle werkdagen vrij toegankelijk. LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van woensdag 11 op donderdag 12 augustus de radio weggenomeri uit een auto, die geparkeerd stond op de Snuifmolen. De inbrekers sloegen een ruitje in om de auto binnen te komen. De auto is eigendom van een Leusdenaar. Van een auto die geparkeerd stond op de Bavoortseweg na bij het zwembad werd donder dagmiddag een ruitje ingesla gen. Er wordt echter niets ver mist. De auto is eigendom van een inwoner van Ede. LEUSDEN - Een 32-jarige in woonster van Veenendaal is donderdagmiddag haar ra- dio/cassetterecorder/cd-speler uit de auto kwijtgeraakt. De vrouw had haar auto. niet af gesloten, op de Klepelhoek ge parkeerd. Op de Claeverenbladstraat hebben onbekenden in de nacht van zaterdag op zondag een radio/cassetterecorder ge stolen uit een aldaar gepar keerde auto. De dieven sloegen een ruitje in om de auto binnen te komen. Uit een geparkeerde auto op het Van den Hengelplein heb ben onbekenden zondagnacht de radio/cassetterecorder/cd- speler weggenomen. De inbre kers sloegen een ruitje in om de auto binnen te komen. Een 43-jange inwoner van Leusden deed bij de politie aangifte van het feit dat zijn autoradio/cd-speler was ont vreemd. Eén en ander moet maandagmiddag tussen 14 00 uur en 17.30 uur zijn gebeurd op de Smidse in De Hamershof. De dieven sloegen een ruitje in om de auto binnen te komen. LEUSDEN - Bij een bedrijf aan de Burgemeester de Beau- fortweg hebben onbekenden een portemonnee gestolen In de portemonnee zaten onder meer creditcards, bankpasjes en dertig gulden aan contan ten. De gedupeerde is een vrouw uit Hoevelaken. Het kan toch niet waar zijn. Op de allereerste school dag kunnen ze het weer niet laten; werkzaamheden aan het kruispunt op de Asschat- terweg. Drie half blote man nen staan uit alle macht aan een stoplicht te trekken en op de achtergrond staat een wa gen vol zand en gereedschap. Op mijn voorzichtige vraag of het stoplicht er uit moet blaft één van de mannen mij toe: „Natuurlijk niet." Het is niet vast te stellen of één van de andere lichten nog wel tot stoppen maant; de auto's blij ven rijden. Daar gaan we weer, ogen dicht en hard fiet sen. Gelukkig, we zijn over. Na anderhalve maand vakantie blijkt een aanpas sing nou net op de eerste schooldag te moeten. Waar ken ik dit verhaal van? Met grote zorg heb ik vorige week toegekeken hoe hard werd gewerkt aan een wegvers malling in de Asschatterweg. Met angst en beven heb ik nauwlettend de vorderingen gadegeslagen. De vraag of ze het zouden halen voordat de school weer begint heeft mij nachten wakker gehouden. Ten onrechte. Vrijdagmiddag waren alle werkzaamheden keurig afgerond. Niets leek een veilige door gang van schoolkinderen meer in de weg te staan. De ontdekking van de arbeiders met een buiten werking gezet stoplicht had dan ook een klein shockeffect. Het gemis van de spandoeken met de waarschuwende tekst 'wij gaan weer naar school' was op dit drukke punt al opval lend. Na de toezeggingen van Veilig Verkeer Nederland om met nog scherper geschut de automobilisten te attenderen op de beginnende schoolpe riode had ik wel wat ludieke actie's verwacht. Het tegen deel blijkt dus waar. In plaats van harde actie's vond iemand het kennelijk nodig om deze dag uit te kiezen voor werkzaamheden op dit drukke kruispunt. Dan zal ik maar een keiharde eenmans actie gaan voeren. Tandenk narsend en met een paar schitterende volzinnen in mijn hoofd fiets ik om drié uur naar school. Ik zal ze eens even gaan vertellen wat ik vind van deze onveilige toestand. Helaas, de blote borsten hebben de aftocht ge blazen. En wat blijkt, ze zijn nog klaar ook, alle stoplich ten functioneren naar beho ren. Behoorlijk gefrusteerd waag ik onder begeleiding van het groene licht de over tocht. Mopperen en klagen heeft dus geen zin meer. Maar laat ik ze daar niet weerzien! Dit soort klussen doen ze maar in hun eigen tijd! Aiinelies

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5