Een fietsretourtje Lunteren mm .Leusder Krant. en Het weer in ei Enkele droge dagen 10 Misleidende kaartverkopers Honingklaver Woensdag 18 augustus 1993 Pagina 6 WtTTt. HGr\»r»c,KtAVC.P, KLAV nOMiric, tMAVCR ROUTEBESCHRIJVING 1. Over de Heiligenberg- weg richting Leusden en bij de stoplichten (na viaduct over de A28) op kruispunt Lockhorsterweg links af over de Burg. de Beaufortweg. 2. In Leusden-centrum richting Achterveld volgen (Biezenkamp en Asschatterweg). 3. Bij brug Valleikanaal bij p. 24226 richting Achterveld (4,3 km). 4. Bij eerstvolgende kruising richting Achterveld aanhou den. 5. Na bocht naar links rechtsaf richting De Glind over de Postweg (2 km). 6. Postweg steeds blijven volgen (p. 20317 Lun- teren 9 km). 7. Postweg ook blijven volgen in De Glind (p. 20319, Lunteren 10 km). 8. Idem na kruispunt met Helweg (p 20223, Lunteren 8 km). 9. Idem bij oversteek Scherpenzeelseweg (p. 20224, Lunteren 7,6 km). 10. Idem na enkele hon derden meters rechtsaf over Renswoudse- straat. 11. Bij Walderveense mo len linksaf richting Lunteren (p. 20226, Lunteren 6,4 km). 12. Richting Lunteren (Postweg) na kruis punt Ederveen en pas sage viaduct onder autoweg naar Ede. 13. In Lunteren-centrum rechtsaf over de Dorpsstraat en vlak voor de kerk rechtsaf over de Klomperweg (op de hoek WV-kan- toor). 14. Op Klomperweg via duct N 30 onderdoor en rechtdoor bij vol gende kruispunt (weg heet dan Bruinchorst- weg). 15. Bij volgende kruis punt rechtdoor over de Hoofdweg die verder op Bruinehorstweg heet. 16. Niet Ederveen inrij den maar bij p. 20580 rechtsaf over de Brinklanderweg naar Renswoude (3 km). 17. Na bocht verderop de Munnikeweg op en bij p. 20576 over de Veen- weg naar Renswoude (1,6 km). 18. Via de hoofdweg naar Renswoude, Scher- penzeel en Wouden berg terug naar Amersfoort. Afstand: ca. 50 km. Op deze vierde fietstocht trekken we opnieuw de Gelderse Vallei in met als meest oostelijke punt het dorp Lunteren. Vanzelf sprekend nemen we heen en weer niet dezelfde weg want variatie dient er te blijven. De variatie is ze ker op deze fietstocht mo gelijk want de Vallei heeft nu eenmaal diverse lande lijke kronkelwegen die naar een bepaalde bestem ming voeren. Op deze fietsreis gaan we door Leusden-centrum om via De Glind de duidelijk door paddestoelen aange geven route naar Lunteren te volgen. In wezen zouden we kunnen volstaan met de vermelding: Postweg vol gen. Maar de traditie na zoveel jaren fietstochten in dit blad is nu eenmaal dat we de tochten vergezeld doen gaan van een be schrijving van de wegen en de omgeving waarin u met uw fiets terechtkomt. We blijven één ding her halen: kies voor uw tocht een mooie dag uit met niet te veel wind, want een rit op de fiets door de natuur moet vóór alles een plezie rige zaak blijven. AMERSFOORT - Trouwe le zers van deze fietsrubriek we ten zich ongetwijfeld te herin neren hoe hierin enkele jaren geleden een toch naar 'het mid den van ons land' werd be schreven. Dat midden ligt vol gens de mensen die het kunnen weten ergens achter Lunteren. Hetzelfde Lunteren waarheen de tocht in deze aflevering van De Stad Amersfoort voert. Voor geroutineerde fietsers is het niet zo'n enorme afstand, voor minder geoefende ple- zierfietsers is Lunteren toch nog altijd zo'n flinke 20 kilo meter - zeg maar zo'n 50 kilo meter vice versa - dat men geen klein tochtje kan noemen. De computermodellen zijn ons de komende dagen gunstig gezind Niet dat er direct een overgang in de maak is naar onvervalst zomerweer, maar het blijft enkele dagen droog en dat is al heel wat in deze zomer van 1993. Steeds lagen er storingen op de loer die nattigheid produceerden. De verbetering werd giste ren op poten gezet op de Atlantische Oceaan, waar een hogedrukgebied in de steigers werd gezet en ver volgens op pad gestuurd naar de Britse Eilanden. Dat was goed merkbaar aan Ierland, want het groe ne eiland zag er via de Me- teosat vanaf 36000 kilo meter hoogte in de ochtend nagenoeg onbewolkt uit. Door luchtaanvoer van zee steeg het kwik er ondanks de inspanningen van de zon niet veel verder dan 16 17 graden. Hogedruk bo ven de Britse Eilanden is voor ons in de regel minder gunstig, zeker als het sys teem de tenten boven Ier land opzet. Dan is een kop pige noordwestelijke stro ming het gevolg, waarin veel wolkenvelden mee drijven Als het systeem wil doorschuiven in onze richting worden de zaken een stuk positiever. Giste ren lag het hogedrukge bied op de westelijke Noordzee en dat betekende bij ons een noordelijke stroming, waardoor de lucht een traject aflegde over water. Er waren wol kenvelden, maar de zon scheen ook af en toe en het bleef overal droog. Morgen ligt het hogedrukgebied nagenoeg bij ons op de stoep en wordt de stroming meer oostelijk Dan valt de luchtaanvoer van de Noordzee weg en krijgt de zon meer en meer in de melk te brokkelen Don derdag is het vrij zonnig en de temperatuur loopt op tot 23 24 graden. Zoals het er gisteren naar uitzag is de kans op regen van betekenis tot vrijdag klein te noemen, daarna kunnen storingen weer in onze richting trekken Een paar droge dagen is zeer gunstig voor onze graanboeren, die moeten oogsten. Van een medewerker uit de Achter hoek vernam ik dat de op brengst aan wintergerst een derde bedroeg van nor maal. Maar er zijn de af gelopen dagen betere zo- mercondities geweest dan de laatste weken en nu maar afwachten of augus tus ons nog op een smake lijk nagerecht wil trakte ren in de vorm van een wel verdiende nazomer in september. Aan de ooste lijke kant van de Grote Oceaan is de tropische storm Fernanda actief. Het systeem gaat op pad via Hawaii naar Honolulu. Dit soort raddraaiers kunnen het stromingspatroon da nig m de war sturen en het wachten is nu op de vol gende tropische storm op de Atlantische Oceaan. Dat moet volgens het boekje weer een dame wor den, Cindy genaamd De eerste tien dagen van au gustus verliepen wat de temperatuur betreft rede lijk normaal. In Leusden bedroeg de gemiddelde et- maaltemperatuur over de voorbije decade 16 6 gra den. Zomerse dagen kwa men niet voor en het is op vallend dat er in de Bilt vanaf 1 juli nog maar 1 zo merse dag in de wacht werd gesleept. Dat was op de 4e juli, toen het kwik op ons landelijk hoofdkan toor opliep tot 26.5 graden. Veel neerslag viel er in de eerste tien dagen niet, in Leusden werd 10 5 mm af getapt. Foto van de inbeslag genomen kaarten. De politie wil in verband met het onderzoek graag in contact I komen met mensen die dergelijke kaarten gekocht hebben (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - De politie heeft vrijdagmiddag omstreeks 15.30 uur in De Hamershof drie mannen aangehouden, die lie pen te venten met stickers en kaarten. Het drietal wekte de indruk één en ander te doen voor een goed doel. Volgens de politie was de portemonnee van de betrokkenen en de orga nisatie achter de kaartverkoop het enige doel van de actie. De aangehouden mannen zijn respectievelijk afkomstig uit Amsterdam (29 en 27 jaar oud) en uit Bussum .(24 jaar). De kaarten worden uitgegeven I door een organisatie die zich I I.P.P noemt (International I Protest Promotions). De politie I roept eventuele kopers van I kaarten en stickers op zich te I melden, m verband met het on-1 derzoek. We starten weer in het cen trum en gaan naar Leusden. Dat betekent dat we de Heili- genbergerweg af moeten rij den Eerst dus rechts langs het Elisabethziekenhuis, dan die toch wel erg primitieve brug over de A28 (ongeschikt voor weifelend rijdende fietsers en vervelend als je daar met de fiets gaat wandelen) en ten slotte het kruispunt met de stoplichten bij de Lockhorster weg. Uiteraard kunt u via die weg ook uw start maken. Linksaf dus naar Leusden over de Burg. de Beaufortweg. Het wijst zich haast allemaal vanzelf hoe u moet gaan. In Leusden komt u op het kruis punt bij het winkelcentrum Biezenkamp waar u via een uitsluitend voor fietsers be stemd pad uw weg kunt vervol gen richting Achterveld. An ders gezegd: gewoon rechtuit blijven rijden tot u bij het Val leikanaal komt. De verleiding zou kunnen bestaan om langs dat kanaal te gaan fietsen maar het is zaak dat u richting Ach terveld aanhoudt en dat bete kent volgens de paddestoel 24226 bij het water 4,3 km. Daarna moet u toch wel oplet ten want bij de volgende krui sing zoudt u naar rechts kun nen gaan over de Lapeerseweg maar u moet gewoon de As schatterweg aanhouden In deze tijd van het jaar krijgt u te maken met hoog op groeiende maïsvelden en dat is wel wat jammer voor het alge hele uitzicht. U komt op een gegeven moment in Snorren- hoef, maar dat is in wezen al leen maar een naam. De fa briek ter plaatse is geen staal tje fraaie architectuur in zo'n landschap maar daarbij moet u letterlijk en figuurlijk niet stil staan. Er komt een bocht naar links en daar kunt u op de weg wijzer duidelijk lezen dat u daar even verderop naar rechts kunt gaan en het dan nog 2 km naar De Glind is. U passeert daar ook De Klaveet. Daar begint de Postweg, een historische weg waarvan de naam voor zichzelf spreekt. Al gauw komt er opnieuw een kruispunt maar u dient die Postweg te blijven volgen. Tot aan Lunteren toe. Op het ge noemde kruispunt vindt u pad destoel 20317 met de vermel ding Lunteren 9 km. Intussen bent u in de gemeente Barne- veld terechtgekomen, weder om een bewijs hoe groot deze gemeente wel is. Het is er mooi fietsen. Misschien ziet alles er wat neutraal uit, met dien ver stande dat je als fietser niet ge waar kunt worden welke dor pen er aan de horizon liggen. Maar zo is het landschap nu eenmaal in de Gelderse Vallei. U rijdt door een streek met mooie boerderijen en al snel bent u in De Glind en ziet u een grote kippenfarm. U leest ook dat de 'uiterste limiet' (is een limiet op zichzelf al geen uiterste?) 50 km is maar het is hier geen Tour de France, dus hebt u geen boodschap aan die waarschuwing. Merkwaar dig is wel dat een paddestoel in De Glind (p 20319) vertelt dat het nog maar 10 km is naar Lunteren. Een paar honderd meter eerder was het nog maar 9 km, maar het is aan de schrij ver bekend dat de ANWB zich hier en daar vergist. Vervelend maar niet zo rampzalig. De Glind is bekend als een oord voor bepaalde opvoed kunde maar het is hier niet de plaats om daaraan verder aan dacht te schenken. Doorfietsen over de Postweg is andermaal het parool. U kon op een punt waar de Helweg uit Achterveld op de Postweg uitkomt. In het gras verscholen staat een pad destoel (20224) die duidelijk maakt dat Lunteren nog 8 km verwijderd ligt en dat Amers foort 12 km achter u ligt U komt bij de grotere weg, die Scherpenzeelseweg heet en die weg dient u over te steken. Ook m het onkruid verscholen be vindt zich links paddestoel 20224. Lunteren 7,6 km nog Een paar honderd meter verder rijden dan gaat u rechtsaf over de Renswoudsestraat. De pad destoel aldaar is wat vies Het gaat om nummer 20225 en het is nog 6,4 km naar Lun teren. Onwillekeurig schieten we toch op U bent dan bij de fraaie Walderveense Molen, al tijd geschikt voor een vakan tiekiekje. De molen diende in de oorlog als uitkijkpost voor de Duitsers en na de oorlog voor de Canadezen. Dat laatste klinkt wat geruststellender. De molen werd in 1962 en 1980 ge restaureerd. Er staat daar na-" tuurlijk ook een paddestoel. P. 20226 met de boodschap om linksaf te gaan om alweer die Postweg te kunnen volgen. De weg blijft er landelijk. Er staan mooie behuizingen en u ziet zwarte zwamen paraderen. Op een gegeven moment pas seert u de Nieuwehuizerweg en begrijpt u dat bij de Kruisbeek- weg rechts het dorp Ederveen moet liggen De natuur is er nog fraaier en de huizen zien er nog welgestelder uit dan eerder op deze weg. Op eert gegeven mo ment nadert de grote autoweg richting Ede en u moet daar on derdoor. Ook dat wijst de weg vanzelf. U fietst door een bocht naar het viadukt en het blijft steeds maar Postweg heten. Verdwalen kunt u dus niet. Overigens ligt Lunteren al vlakbij. Nog maar zo'n twee kilome ter. Het centrum van het dorp ligt weldra voor u en u ziet daar een levendig plein met rechts een ouderwetse 'muziektem pel'. Als u op zondag naar Lun teren gaat moet u er rekening mee houden dat er op die dag weinig open is in dit dorp en dat u dan misschien beter uw eigen boterhammetje mee kunt nemen. U moet maar zelf uw conclusie trekken. We gaan rechts over de Dorpsweg de plaats m en wie even in Lunte ren wil verpozen heeft daartoe (zie boven) de gelegenheid. Lunteren is vooral een plaats waar vroegerè vakantiehou ders met veel plezier hebben gebivakkeerd. Het is nog popu lair want niet iedereen gaat naar Hawaii, Cambodja enz. enz. We moeten terug naar huis en dat doen we langs een heel andere weg. Dat betekent even opletten geblazen. Vlak voor de kerk die u aan de linkerkant duidelijk gewaar wordt bevindt zich een kruis punt. Rechts op de hoek ziet u het VW-kantoor Die straat, de Klomperweg geheten, gaat u m. U zult zien dat dit de rich ting Ederveen is. We volgen voor onze terugweg een wat zuidelijker richting. De Klom perweg gaat op een kruispunt verderop over in de Bruine- hoVstweg en daarna dient u een bocht te maken. Intussen bent u ook weer onder de autoweg N 30 heengereden, die naar Ede gaat. Om het niet al te ingewik keld te maken: het is de bedoe ling dat u m Renswoude te rechtkomt. U zult zien dat u bij het volgende kruispunt recht door moet gaan en dat vanaf de daar geheten Hoofdweg een stukje volgt dat u weer op de Bruinhorsterweg brengt. U moet niet Ederveen ingaan en dat wil zeggen dat u bij de nadenng van dit dorp bij pad destoel 20580 rechtsweg gaat over de Brinklanderweg. Rens woude ligt dan nog 3 km ver wijderd. Er komt weer een bocht en daar heet de weg Munnikeweg. Bij alwéér een paddestoel, te weten p. 20576 is Renswoude al weer een stukje dichterbij gekomen. 1,6 km nog over de Veenweg. Misschien had u dat niet in de gaten maar u bent dan met een op het fietspad langs de hoofdweg richting Scherpen- zeel en Woudenberg. Het is aan u om eventueel te besluiten een bmnenweg terug naar huis te nemen. Wij geven hier alleen het advies de hoofdweg te blij ven volgen. U zult dan ook, wellicht ook tot uw verbazing, zien dat u vóór Scherpenzeel door een tunnel moet, rijden Dat heeft te maken met het feit dat het grotere verkeer niet meer door Scherpenzeel voert (waar overigens plannen voor een restauratie van het dorps centrum bestaan) maar buiten om deze plaats richting Ede/ Wageningen kan rijden. In Scherpenzeel is het nu veel rustiger fietsen. Tussen Scherpenzeel en Renswoude moet u de nieuwe autoweg oversteken en zo ziet u maar dat er in korte tijd toch het een en ander kan veranderen. Langs de hoofdweg verder be tekent het volgen van het fiets pad naar Woudenberg en via Woudenberg kunt u op de ge bruikelijke manier de 9 km te rug naar Amersfoort fietsen. Eventueel kunt u langs het Valleikanaal of via Ekris langs het landgoed De Boom. Hoofd zaak is dat u van het fietsen geniet en bij uw thuiskomst een plezierige herinnering be waart aan uw uitstap(je). De tocht is - we herhalen het nog maar even - zo'n 50 km lang. Aat Daale Tot het geslacht ho ningklaver behoren drie soorten die in de Neder landse flora voorkomen en onderling een sterke over eenkomst vertonen. Het zijn de gele-, de witte- en de akkerhohingklaver. De witte honingklaver is te onderscheiden door de witte bloemen, maar het verschil tussen de gele- en de akkerhoningklaver is moeilijk te zien. Alle drie zijn het forse, sterk vertak te planten. Ze zijn tweeja rig, nauwelijks behaarden spaarzaam bebladerd De meeste tweejarige planten vormen in het eer ste jaar een bladrozet om pas in het tweede jaar in de hoogte te groeien, de ho- ningklavers vormen al da delijk in het eerste jaar een stevige plant, 60 tot 120 cm hoog, met een dikke pen- wortel voor reservevoedsel en overwintert met win- terknoppen Het tweede jaar ontwikkelen uit die knoppen de bloeiende stengels. De bloemen staan in een lange tros, waarvan de bloemen schuin naar omlaag zijn gericht en min of meer naar èèn kant. Na de eerste bloei volgt vaak nog een tweede, waardoor we aan dezelfde plant zo wel rijpe peulen als bloeiende trossen kunnen vinden. In het tweede na jaar sterft de plant af. De wetenschappelijke naam Melilotus is samen gesteld uit de Griekse woorden meli, wat honing betekent en lotus, wat het woord is voor klaver, dus letterlijk honingklaver De soorten van dit geslacht bevatten namelijk veel nectar en worden dan ook druk door insekten, voor namelijk bijen, bezocht. De hele plant bevat een hoog gehalte aan cumari ne, een zoetgeurende stof die vrijkomt als de plant verwelkt. Het is dezelfde stof die voorkomt in reuk gras en vroeger, toen de weilanden nog geen wei- landbrede grastapijten waren, aan het hooi de ty pische en lekkere hooi lucht gaf. Ook komt het voor in lievevrouwebed- stro. Vroeger werd cumari ne veel gebruikt als geur- stof in de tabaksindustrie en bij bereiding van par fum. Vanwege de geur werd de gedroogde plant tussen de kleren en het lin nengoed gelegd om motten te weren. De geur kan men nog jaren na het drogen waarnemen. Tegenwoor dig wordt cumarine toege past als geneesmiddel bij trombose. Het belemmert namelijk de werking van vitamine K, dat betrokken is bij de aanmaak van be paalde stolling sfactor en. Hierop berust ook de wer king bij het toepassen als rattenbestrijdingsmiddel. De ratten gaan dood door inwendige bloedingen. Van huisuit is de ho ningklaver een steppe- plant. We treffen ze aan in ruige terreinen zoals opge spoten zandvlakten en puinstortplaatsen. Ook op stenige plaatsen waar nau welijks bodem aanwezig is, kunnen ze groeien. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6