Over de Utrechtse Heuvelrug Leusder Krant Met Aat Daale op de pedalen Woensdag 25 augustus 1993 Pagina 10 11 AMERSFOORT - Iedereen kent natuurlijk wel die Heu velrug. Zeker als we de naam Grebbeberg noemen. Zo ver gaan we deze keer niet en we beginnen ook niet ergens in het Gooi waar die heuvelrug in feite een aanvang neemt. We beginnen in onze eigen plaats en gaan eerst naar Maarn Dat betekent dat u op de weg langs de Leusder Heide moet fietsen. Voor iedereen is dat weer een andere route om dat we in deze stad van meer dan honderdduizend inwoners met diverse wijken te maken hebben. Laten we het er op houden dat we starten bij het station. Dat lijkt ons eerlijk verdeeld. Vanaf het station rij den we de Berg op, laten we zeggen tot aan het Ziekenhuis de Lichtenberg. In deze moder ne tijd van veel wereldnieuws is de benaming 'berg' natuur lijk een giller maar dat neemt niet weg dat een Hollandse fietser toch even stevig op de pedalen moet gaan staan om de berg van vijftig meter te bestij gen Fietsers die uit het Soes- terkwartier komen kunnen beter over de Daam Fockema- laan naar boven gaan Hoe het ook zij, u dient op de Stichtse Rotonde terecht te komen om daarna over de Laan 1914 af te dalen. Een leuke afddaling ie dere keer weer. Het heeft niets met Indurain of Delgado en evenmin met Smeets en Nelis- ser te maken maar het is ge woon een prettige gewaarwor ding in dit vlakke land zo naar beneden te suizen. De tocht gaat nu beginnen. U wacht voor de stoplichten on deraan de Laan 1914, steekt over en begint uw echte rit langs de Leusder Hei. Naar Maarn is het dan volgens de wegwijzer 7 km. De Leusder Hei is nog altijd verboden ge bied. Er wordt nog dapper ge schoten en er scheren nog steeds vliegtuigen met dave rend lawaai overheen. Er staan ook nog altijd borden waarop te lezen staat dat het betreden levensgevaarlijk is. Er zijn hier en daar toch wel duidelijke sporen van wandelpaden maar daar heeft men kennelijk in de loop van de tijd vastgesteld dat je er niet zo maar in de lucht kan worden geschoten. Hoe het ook zij, betreden is nog altijd verboden en dat is jammer Het is namelijk een heel groot ge bied waar wij niet mogen ko men. Op het rijwielpad ligt hier en daar paardepoep maar gek genoeg is dat niet zo vies als datgene wat honden nalaten Even heel wat anders: we pas- Op de Utrechtse Heuvelrug, (foto: Hans Verhorst) seren daar op die weg ook het Asielzoekerscentrum. Dat is misschien goed te weten, want u zult daar veel wandelaars ge waar worden die duidelijk niet in Den Treek het levenslicht hebben aanschouwd. Bij het kruispunt, waar rechts het niet meer zo modern ogende restaurant van Aart Jansen de entree vormt voor een vermaarde klimtocht per fiets, is Maarn nog 3,4 km ver wijderd. Op het volgende kruispunt, waar een grotere weg alleen via het groene licht van de alom aanwezige stop lichten mag worden overgesto ken, is de afstand geslonken tot 2 km. Een wat alternatief ge klede jogger wiebelt ons tege moet, maar het is natuurlijk ook de vraag hoe de man over ons denkt. Het is maar goed dat mensen niet horen wat anderen over hun zeggen. Dat geldt in bijzondere mate voor automo bilisten. Maar wij hebben het hier over fietsen. We naderen Maarn en u moet even goed be denken dat u de plaats moet passeren. Er ligt vaak voor de kerk wel een weg naar het dorp (Poortsebos) maar u blijft ge woon doorrijden. Het viadukt van de trein on derdoor en daarna het viadukt van de auto's, die hier volop snorren en loeien. Eenmaal deze viadukten voorbij ziet u heel duidelijk meteen een weg naar links, de Maarnse Grind weg. Dat is een weg in de rich ting Leersum die evenwijdig met het dorp Maarn loopt maar dan aan de andere kant. Een mooie rustige weg, dat kunnen wij u verzekeren. U zult zien dat het een route is van de UMO, u zult ook ontdekken dat u ergens linksaf alsnog het echte dorp in kunt gaan. Dat moet u niet doen, u blijft recht uit rijden. Het is er rustig en mooi groen Het bos mag wel eens worden opgeruimd, wat takken en omgewaaide bomen betreft, maar die zien we haast overal. Een streekje huizen met buurtpreventie (geen wonder in de afgelegen streek) onder breekt even de groene lijn aan de linkerzijde maar weldra is het weer volledig groen aan weerszijden. Er zijn duidelijk ook wel campings in deze buurt. Die mensen daar zullen zonder twijfel een rustige vakantie hebben. In de verte is het rood-wit van een verkeers- aanduiding zichtbaar en dat blijkt het kruispunt met de Sandenburgerlaan te zijn. Aan de overzijde van de weg staat paddestoel 20554 en u dient daar rechtsaf te gaan Niet denken dat u deze weg gemakkelijk kunt berijden. Er zit veel vals plat in en zelfs hier en daar een flinke stijging. Dat heeft natuurlijk weer met die heuvelrug te maken Het is er ook weer heel mooi. In het bos ligt gekapt hout. Een beetje milieuvriendelijk dus, zoals men dat tegenwoordig noemt, u passeert tweemaal een blauwwit getinte ingang van een object dat te maken heeft met de Vuilverbranding Maarsbergen. Ook alweer niet zo'n gunstig teken dus in deze prachtige natuur. Het zij zo. U gaat dalen en op een gegeven moment ziet u weer iets blauw wits maar dat is heeft veel meer allure Het betreft de poort van het Natuurmonument De Rui- Dit is de vijfde en laatste fietstocht die wij u aanbieden. Waarschijnlijk is het ook wel de zwaarste fietstocht omdat er hier en daar wel wat moet worden geklommen. Ook de vermaarde Amerongse Berg is in het parcours opgenomen. Dat betekent dus wel moei zaam trappen met als het kan een versnellingssysteem op uw fiets. Het is niet onze bedoeling dat u de in ons blad beschre ven fietstochten meteen gaat maken. Gezien het slechte weer van de afgelopen maand zouden wij ons kunnen voor stellen dat u er weinig voor voelde om op pad te gaan. U kunt de tochten uitknippen en op het moment dat u goed dunkt gaan afleggen. Eén waarschuwing. Als de scholen weer gaan beginnen is het al tijd heel druk op de Amers- foortse buitenwegen, vooral in de ochtend-uren en zeker in de uren na drie uur. Probeer dus te vermijden dat u die brede slierten scholieren op uw weg krijgt. Ze gaan niet of nauwe lijks voor u opzij. Zoals u uit de kop hebt kunnen zien gaat de reis deze keer weer eens naar de Utrechtse Heuvelrug. William, waarom weten wij niet. We kunnen tegenwoordig in Leersum rechts blijven rij den, ook als we onze weg naar Amerongen vervolgen Het wijst allemaal de weg vanzelf We zien soms plotseling een veld met koeien, iets waarover buitenlanders zich soms ver bazen Wij doen dat niet We fietsen Amerongen in tot aan de stoplichten waar we over de Koenestraat linksaf (Scher- penzeel 11 km) de beruchte Amerongse Berg naderen. Kleine versnelling erop en daar gaan we dan. Met wind tegen hebt u een handicap, denk er goed om. Vanuit Ame rongen lijkt de stijging altijd wat mmder moeilijk, omdat er een stuk tussen zit dat haast vlak is. Eenmaal boven begint weer het plezier van het afda len Wij zien 45 km op de teller staan, kinderachtig natuurlijk vergeleken bij de renners uit de Tour de France die met dit tempo de aansluiting op de vlakke weg al verliezen. Maar voor plezierfietsers blijft het leuk Eenmaal weer beneden moeten we drie wegen passe ren: de spoorweg naar Veenen- daal (p. 20090), de autoweg (p. 20116) met een wat pover fiets pad onder het betrokken via dukt en de spoorwegovergang naar Arnhem (p 20089). Al die tijd fietst u op een heel smal fietspad en het is te hopen dat u daar niet te veel fietsverkeer aantreft. We moeten na de laatste spoorwegovergang even goed opletten, want daar gaan we meteen naar links, parallel aan de door mais verborgen spoor lijn richting Utrecht. U bent daar op de Heuvelsteeg. U na dert al snel de plaats waar het Valleikanaal eindigt en brui send en kolkend bij de spoor lijn overgaat in de Grift U zult zien dat het daar gemeente Leersum is Niet veel verderop is er een soort kruising. U kunt langs de spoorlijn blijven rij den maar u dient bij dat gele verbodsbord rechtsaf te gaan. Die fraaie lange bosweg heet De Steeg. Het is er landelijk en u hebt een mooi uitzicht op het weidelandschap. Als u De Steeg bent uitgereden moet u een klein stukje naar links om bij die fraai landelijke bunga low op de hoek rechtsaf de Broekerweg op te gaan. Padde stoel 23744 geeft aan dat hel nog 1,7 km naar Scherpenzeel is We dienen evenwel richting Valleikanaal te gaan. Rechts ziet u de bedijking van dit Val leikanaal. U belandt op.een punt bij dt inrit van het landgoed Lam- balgen en gaat daar bij 23737 over de Lambalgerweg verder. Woudenberg is dan nog 5 km verwijderd. Als u mo? bent kunt u links op dat gezel-, lige bankje gaan zitten. Maar doorrijden is verstandiger. (J komt op een hoekpunt bij p 23732 en gaat dan naar rechts over de Bnnkanterweg rich ting Woudenberg. Het is even een klein ommetje maar het is er mooi. U komt uiteindelijk nj een klein bruggetje bij hei Valleikanaal. Daar staat 24233 en kunt u langs het ka naal weer huiswaarts. Zoals gewoonlijk geldt hier weer het- zelfde recept: u moet zelf maa; beslissen wat voor u de leukst* weg naar huis is. Langs het Valleikanaal is in ieder geval het mooiste, vooral als het weer u niet in de steek laat. Weder om veel plezier gewenst. Aat Daale tenberg, geheel in stilte gele gen. Het afdalen blijft leuk maar vindt een einde op een heel nuchter punt, waar aller lei vrachtwagens voor de ver koop gereed staan. U bent daar meteen op de grote weg van Doorn naar Arnhem. De pad destoel ter plaatse no. 20819 geeft aan dat het nog 5,1 km naar Leersum is en 6,9 km naar Amerongen. Met beide afstan den krijgen we te maken. Eerste dus naar Leersum, ge woon rechtsaf op het fietspad langs de grote weg. Een beetje vals plat weer hier en daar, links en rechts ook weer bosrij ke gedeelten, hier en daar cam pings, maar ook fraaie behui zingen en verderop ook de weg die de Hoogstraat heet. Mensen die moesten revalideren zullen daaraan zeker een herinnering hebben. We naderen het hoek punt waar we links terug naar Amersfoort kunnen en rechtuit naar Leersum. Dat laatste moeten we doen. Even bij de Donderberg direct oversteken om rechts op het fietspad te komen. Leersum nadert, een dorp met veel consumptiegele- genheden, inclusief pannekoe- kenhuizen Het grappige van Leersum blijft voor ons gevoel de aanwezigheid van een drankhuis naast de kerk U leest daar de naam van King Routebeschrijving: 1. Starten vanuit Amersfoort bij voor keur door Bergkwar- tier naar Stichtse Ro tonde. 2. Afdalen via de Laan 1914 naar kruispunt grote weg naar Maarn/Doorn. 3. Over Fietspad langs de Leusderhei naar Maarn. In Maarn twee viadukten passeren (spoorlijn en autoweg) en meteen daarna linksaf richting Leer sum over de Maarnse Grindweg. 4. Maarnse Grindweg geheel uitrijden tot kruispunt met San denburgerlaan p. 20554) en aldaar rechtsaf richting Doorn. 5. Sandenburgerlaan uitrijden tot grote ver keersweg Doorn- Amerongen en bij p. 20819 linksaf over fietspad naar Leer sum en verderop naar Amerongen. 6. Midden in Amerongen bij verkeerslichten linksaf richting Scherpenzeel (11 km) over de Amerongse Berg (Koenestraat, la ger Bergweg). 7. Na Amerongse Berg over fietspad via spoorwegovergang Veenendaal, viadukt autoweg en spoorweg overgang Arnhem. 8. Na laatstgenoemde spoorwegovergang meteen linksaf over de Heuvelsteeg evenwij dig aan de spoorlijn. 9. Na passeren van het Valleikanaal bij de spoorlijn even verder op rechtsaf over de Steeg en deze (lange) weg geheel uitrijden. 10. Aan het einde van De Steeg heel even links af en daarna rechtsaf bij bungalow de Broe kerweg op (p. 23744). 11. Bij inrit landgoed Lambalgen bij p. 23737 linksaf over de Lambalgerweg rich ting Woudenberg. 12. Op volgende hoek punt bij p. 23732 rechtsaf over de Brin- kanterweg richting Valleikanaal. 13. Bij Valleikanaal (p. 24233) langs het ka naal richting Leus- den. 14. Langs Valleikanaal huiswaarts. afstand: ca. 55 km. A UT 7U

Leusder Krant | 1993 | | pagina 10