Weerhaan op de operatietafel „Dit is het echte ouderwetse prutswerk'7 Leusder Krant leusden Ouders niet gelukkig igo in De Til emeentedag' Cees Vermeulen bouwt een echte stomobiei ensdag 25 augustus 1993 Pagina3 vervolg van pagina 1 SDEN - Jongerencentrum il opent vrijdag 27 augus- et nieuwe seizoen met een )-avond, die maandelijks 'orden gehouden. De bij- omst begint om 20.00 uur r zal een tiental ronden len gespeeld. Deelnemers len vijftig cent per kaart, jn leuke prijzen te winnen. ge dag voor een manneke met problemen zoals de zijne. De ouders maken zich ongerust over wat kan gebeuren wan neer zij niet op tijd bij de halte zijn. 's Morgens zullen ze, na een gemiste bus, het kind zelf ach terop de fiets naar school moeten brengen. De gemeente wuift deze be zwaren weg. „Wettelijk is de gemeente verplicht voor vijf kilometer vervoer te zorgen. Als we ons strikt aan de voor schriften hielden, zouden de kinderen door hun verzorgers tot aan de grens van Amers foort gebracht moeten zijn. Wij doen dit niet. We verzorgen keurig vervoer. De ouders die nen te zorgen dat hun kind op tijd is, bij de bushalte." Het verhaal wat de regeling is bij het ophalen, kent twee versies. Volgens Aleman is hem toegezegd, dat wanneer nie mand bij de halte staat, het kind wordt meegenomen naar het busbedrijf in Leusden- Zuid Volgens de gemeente kan daarvan geen sprake zijn. „Hooguit kan degene die voor de begeleiding zorgt, het kind helpen oversteken." Volgens het vervoersbedrijf zijn de reacties van de ouders over het algemeen positief. „We proberen het zo goed mo gelijk te doen maar het is voor de kinderen en voor ons nog even wennen." Zij hebben drie mensen beschikbaar voor de begeleiding op twee bussen. „Alle drie moeten alle kinde ren met de daaraan verbonden op en uitstapplaatsen leren kennen." „De route is uiteraard vast gesteld op papier, zonder kin deren erbij In de praktijk moet blijken of we hier en daar iets moeten wijzigen maar tot nu toe. lijkt het allemaal goed te gaan. De wachttijden kunnen misschien hier en daar wisse len maar echte grote verande ringen lijken ons niet nodig Maar een week rijden is nog te kort om een ordeel te kunnen geven De ouders willen best begrip hebben voor de aanlooppro blemen en zijn blij met de toe zegging dat gelet op de erva ringen, veranderingen moge lijk zijn. Waar zij zich boos over maken is 'het niet nako men van toezeggingen en het gebrek aan overleg De gemeente ontkent niet nagekomen beloftes en bena drukt altijd bereid te zijn, klachten aan te horen en zo nodig door te geven. Ze wil op de hoogte blijven van alle op merkingen om deze tijdens de evaluatie te kunnen gebruiken. „We begrijpen dat de nieuwe regeling een grote overgang betekent voor veel ouders. £n zich in het gemeentehuis den volke presenteren op politieke markt, terwijl het liek met de politici in dis- ;e kan gaan in het politiek Buiten het gemeentehuis leen 'speakers-corner' ko- waar iedereen ongezou- zijn of haar mening over lei uiteenlopende zaken ventileren. Of het laatste ;rdeel uiteindelijk in hét ramma zal worden opge- m, is op dit moment nog helemaal duidelijk t centrale thema van de eentedag is overigens 'So- iteit tussen de generaties', uderenproblematiek zal in lantal facetten aan de orde len gesteld in het kader het Europese Jaar van de ?ren. De organisatoren de Gemeentedag willen er ook de jongeren en de ratiekloof in het thema in- ;n Eén en ander moet ge- i krijgen in een bijzondere sdenng van de gemeente die voor deze gelegenheid el door jongeren zal wor- bemand. In een heuse ver- ring zullen Leusdense eren zelfstandig besluiten len nemen over een aantal eten. De jeugdraad krijgt •oe een eigen budget. De eten, waaruit de jeug- d zal moeten gaan kiezen, en voor een belangrijk de relatie tussen jongeren ideren als onderwerp. Zo ten voorstel tot het maken een videoproduktie [titel: 'Ook een vandaal een opa'), een toneelstuk, bij jongeren ouderen en spelen, en het opstar- lan een 'grootoudercen- die contacten tussen keurige opa's, oma's en kinderen moet gaan leg- e Gemeentedag gaat .500,- kosten. De BDU, on- neer uitgever van de Leus- Krant, gaat rond de Ge- ntedag een speciale krant aardigen, die huis-aan- versspreid zal gaan wor- De Leusdense t.v.-pre- atrice Marion Jager, onder r bekend van de Lotto- tjes, zal het gehele pro- ïma in het gemeentehuis lkaar praten. In het hoog oplaaiende vuur wordt het ijzer roodgloeiend gestookt voordat er met behulp van aambeeld, voorhamer en niet te vergeten vakman schap de juiste vorm in wordt gebracht. Zo'n klus heeft tijd nodig en smid Tolboom is dan ook niet van plan zich te laten opja gen. „Ik neem er de tijd voor en zie wel wanneer het klaar is", zegt de smid, terwijl de vonken van een witheet stuk ijzer afsprin gen. De werkzaamheden nemen volgens verwach ting nog enkele weken in beslag. Pas dan kan de weerhaan zijn vertrouwde ple. op de torenspits, weer innemen. De foto-impres sie is van de hand van Hans Verhorst. LEUSDEN - Een aantal weken geleden is de wind- haan van de toren van de Jozefkerk verwijderd, om dat haan en bijbehorend kruis hard toe waren aan een opknapbeurt. Het kruis vertoonde ernstige verschijnselen van slijtage, terwijl de haan in de loop der jaren verschillende deuken opliep, vermoede lijk veroorzaakte door ko gels uit windbuksen. Voor het ambachtelijke werk is de oude smidse van Tol boom aan de Hamersveld- seweg weer in gebruik ge nomen voor de speciale op dracht. Na pakweg 35 jaar belandde de koperen haan weer op de operatietafel bij dezelfde smid, die in dertijd een reparatie ver richtte omdat de haan steeds volliep met regen water. Vermeulen: „Ruim acht maanden heb ik hier aan gewerkt. Het was mijn eer ste stuk maar zelfs ervaren mensen kunnen beamen dat er veel mis kan gaan. Alles is zo klein en dan moet het ook nog aan el kaar gemaakt worden. Met als doel dat het kan rijden uiteraard. Tegenwoordig gaat alles computerge stuurd, maar dit was echt het ouderwetse prutswerk, soms met als enig hulp middel een luciferhoutje. Het krast al als je er naar kijkt maar koper is na tuurlijk wel heel makke lijk te bewerken en het is me uiteindelijk gelukt „Ik ben er trots op, hoor Het rijdt, ik moet er alleen wel zelf achter aan lopen. Vandaar dan ook dat ik heb besloten om over te gaan op groot en een echte stoomwagen ben gaan bouwen waar ik zelf in kan zitten Tenslotte is het een hobby en zo blijf je lekker bezig De eerste klus was om precies uit te rekenen hoe groot, lang en hoog al les moest worden." Vermeulen: „Iets wat zes keer zo groot moet worden kun je niet ongestraft ook zo maar zes keer zo groot bouwen. Daar waren echte bouwtekeningen voor no dig. Via mijn lidmaatschap bij de modelbouwvereni- ging kon ik voor zestig gul den de tekeningen bestel len, helemaal omgezet op de maten die in Nederland gangbaar zijn." „Een blik op de tekening zou iemand de adem kun nen benemen", zegt Ver meulen. „Maar ik heb wel eens breipatronen gezien die er heel wat ingewikkel der uitzagen. Gewoon ie der onderdeel rustig bekij ken, dan blijft het over zichtelijk." In plaats van de onder delen te bestellen streeft Vermeulen naar het zoveel mogelijk zelf maken. Dat vraagt om een zeer inven tieve denkwijze. Cees laat enkele doordachte truuk- jes zien. Zo blijkt het tand wiel afkomstig te zijn van een Harley Davidson mo tor en is er voor de op waartse druk listig ge bruik gemaakt van een fietspomp. Voor de bekle- dig zal het oude bankstel er aan moetén geloven. Mocht dit amateuristisch klinken, het is absoluut niet te zien. Cees legt uit hoe alles in elkaar steekt en zittend op de knieën wordt ook de onderkant uitvoerig door genomen. Het ziet er echt schitterend uit Vermeulen: „Eigenlijk bestaat een stoommachine uit twee harten waarvan de ketel er één is. Op advies van de vereniging heb ik daar iemand naar laten kijken. Daar hameren ze wel op, het moet allemaal voorzien zijn van een keur merk, maar dat is wel lo gisch. En er zijn nog zoveel Detail van de Stanley-stoomanto. De ketel is inmiddels voorzien van een keurmerk. meer dingen die je zou moeten weten voor je er aan begint. Bij de vereni ging kun je advies krijgen, maar als iemand serieuze plannen heeft om zelf te gaan bouwen wil ik best één en ander uitleggen." Deze hele onderneming vergt toch een behoorlijke mate van doorzettingsver mogen. Cees is nu ander half jaar bezig en denkt nog een goed half jaar no dig te hebben voor hij in zijn eigen stoomwagen de straat op kan. „Dat is nog niets, ik spreek op de contactdagen soms een man die al zes jaar bezig is met een stoomtrein. De geijkte vraag is dan ook altijd of hij nog getrouwd is Zelf werk ik gemiddeld twintig uur in de week aan mijn stoommachine. Het zou makkelijk een verslaving kunnen worden, nog even dit afmaken, kijken of dit werkt, maar ik kan het rustig ook een dag of wat laten staan. Er zijn meer dingen in het leven, geluk kig. In mijn eigen tempo werk ik op mijn eigen ma nier aan mijn stoommachi ne. Mijn zoon gaf al te ken nen dat hij in deze wagen wil trouwen maar dan zal hij wel moeten wachten tot ik klaar ben." Annelies Heuvelink LEUSDEN - In zijn ach tertuin zet Leusdenaar Cees Vermeulen zijn fasci- aatie voor stoommachines em in het daadwerkelijk bouwen van een eigen stoomwagen. „Puur voor hobby", aldus Vermeu len. Op zoek naar een leuke vrijetijdsbesteding voor na njn pensionering kwam bij op deze bezigheid door bet zien van verschillende stoomtreinen tijdens een tentoonstelling. Vermeu len ging, zag en was ver kocht. „Ik was zo enthou siast dat ik niet tot mijn pensionering wilde wach ten maar gewoon begon nen ben, in eerste instantie door me te oriënteren in de modelbouwwereld." Cees las de oude boeken over deze vervoersmidde len waarvan soms het lezen met dubbel o en dubbel a moeilijker leek dan het bouwen van het model. Met het vakblad elke maand in de bus en het be zoeken van de maandelijk se contactdagen besloot Cees over te gaan tot het bouwen van een schaalmo del van een Stanley Rond 1906 was deze stoomwa gen slechts enkele jaren te zien in het Engelse straat beeld. Het schaalmodel wordt van de kast gehaald en Cees laat zien dat alles naar behoren draait, be weegt en bestuurbaar is. ■*u$denaar Cees Vermeulen bij de replica van de Engelse stoomauto: ,,Dit is nog het ouderwetse etswerk." (foto: Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3