We willen mensen creatief inspireren" r Leusder Krant schijnwerper „Hennie Huisman speelt wel aardig" LEZERSSERVICE Bevolking groeit Onderhoud Liniedijk Rampenbieb Pyromaan uit de cel r Saterdag open dag op Buytenplaets De Heiligenberg el bij klachten over de bezorging ran de Leusder Krant direkt onze loofdagent in Leusden GOED IDEE! NEEM NU EEN ABONNEMENT OP DE FLINT /oensdag 25 augustus 1993 Pagina 5 EUSDEN - De sfeer van oude oitenplaatsen, Harrods, bloe- lenhoeden en gedecoreerde rviezen, hangt in Leusdens gen 'Buytenplaets'. iads Roeline Hoogeveen hier, ree jaar geleden, haar werk fgon, krijgt het huis aan de eiligenbergerweg iets van jn alure terug. Roeline Hoo- jveen organiseert creatieve irsussen van zeer uiteenlo- ;nde aard. Van stoelen mat in tot wijn proeven, van pop- inhuizen maken tot tuin de- iraties. De overeenkomst in itzo gevarieerde aanbod is de ;nadering, de smaak, het oog ;or detail en vooral de sfeer. .Iedereen is welkom", her- ialt Roeline Hoogeveen vele alen. De drempelvrees waar- ior menigeen bevangen ordt, bij het zien van het sta te huis en het besef van eigen ihandigheid, veegt ze het ■1st onmiddellijk van tafel, zeker, ze ontvangt groepen stijl. Workshops waarbij de lerry voor de lunch al even langrijk is als de zorgvuldig dekte tafels. Maar 'haar litenplaets' tot de 'oude adel wie zich daartoe bij acht' orbehouden, hoort niet bij nr inventiviteit. Want op een lie creatieve wijze is Roeline cogeveen gedreven. Ze wil Ensen, en dan met nadruk ie reen, laten ontdekken dat ze 'meer en mooier in staat zijn. Daarbij weigert zij even na- ukkelijk 'de Buytenplaets, Heiligenberg' 'een cur- s-centrum' te noemen. Dit ar is toevoeging 'Instituut or Creatieve Vormgeving' op papieren verschenen. ,,We llen daarmee aangeven, dat mensen niet alleen tech- ?k willen aanleren in een rsu^. We willen mensen :atief inspireren." Mie veertig kamers van het mense pand, plus het koets- is en de oranjerie, zijn be- nkbaar voor cursussen, i nstens veertig, voor iedere mer één is het streven. Da- ijks denkt echtgenoot Si- n Hoogeveen, zeker 1000 rsisten te kunnen opvangen, ider dat men elkaar in de loopt. Dit aantal is nog it gehaald. Momenteel ver- cht men zo'n 500 cursisten d te kunnen schrijven voor de e- rsussen welke binnenkort van start gaan. Cursussen du ren een aantal dagdelen, 's morgens, 's middags of 's avonds. Workshops een aantal dagen, waarbij de 'gasten' el ders onderdag moeten zoeken. „Huize Den Treek is daarvoor geliefd omdat het bij de sfeer aansluit", weet Roeline Hooge veen. Het streven is om iedere ka mer op de Heiligenberg, in te richten voor en met de cursus. De voor veel subsidiegeld inge richte meisjeskamers voor het Hohorst internaat, veranderen langszaam maar zeker in ate liers en werkruimtes. Stenciling Mariëtte de Fijter is één van de cursusleidsters. Een week voor de open dag is ze druk bezig de haar toebedeelde ruimte, aan te kleden. De von- ge ruimte, waar de foto is geno men, dateert van het vorige cursusseizoen Sindsdien is de belangstelling voor wat zij te bieden heeft, dermate toegeno men dat ze uit kan wijken naar een grotere ruimte. De voorbeelden op de muren en kasten, moeten de liefhebbers inspireren en bijdragen tot de sfeer. Het werk van Mariëtte de Fijter is een duidelijk voor beeld van wat de Buytenplaets wil bieden. Zij geeft les in een Engelse techniek, waar steeds meer Nederlanders voor warm lopen. 'Stenciling' heet haar cursus. Dit staat voor een deco ratieve verftechniek op muren, kastdeuren en panelen. „Het wordt wel omschreven als een soort aquarelleren met spuitbussen. Het voordeel van deze milieuvriendelijke verf .is dat ze prachtige mengt", vol gens de Fijter. De cursisten le ren mallen maken. De muren zijn bespoten met voorbeelden. De oude Engelse sfeer met rozen op de muren, een pauw op de kastdeur, met veel licht blauw en rose, wordt nog ver sterkt door het steeds weer ver schijnende uitzicht op het groen rond het huis. De scha pen in de wei, de dikke eiken bomen en essen achter de open slaande deuren met stijlen van hout. Men kan zich niet ont trekken aan de sfeer van dit oude huis in prachtige omge ving. De wisselwerking tussen cursussen en omgeving maakt deel uit van het gebodene. Old English style Het cursusaanbod toont zo wel de nieuwe trends als de voorkeur van de directrice Roeline Hoogeveen. Hoewel 'uiteraard' alle cursussen op en staan voor mannen, is de vrou wenhand duidelijk zichtbaar. Het merendeel van de cursisten is vrouw. Zelfs bij de 'wijncur sus' neemt hun aantal toen. De wijncursus welke overi gens gegeven wordt in 'de tuin kamer', met grote openslaande deuren voorzien van donker rode gordijnen ('echte wijngor dijnen volgens Roeline Hooge veen') en immens grote ovale tafel bij een open haard. Opnieuw de sfeer van de ruimte, aangepast bij wat men er kan doen. Aquarelleren blijft in de be langstelling. Na 'de horten sia's' en antieke poppen, schil dert men steeds vaker land schappen en portretten. Er zijn cursussen voor beginners, geoefenden en gevorderden. In groepjes van tien krijgt men intensief les. „Vooral in work shops van een week, ziet men hoe heel hard werken in korte tijd resultaten geeft. Al onze docenten trekken er hard aan. Het idee is om echt aan te pak ken, om met veel inzet, het prettige gevoel te krijgen op een hoger niveau terecht te ko men. In een cursus van een dagdeel per week, is dit effect wat minder opvallend. Maar na twaalf weken is wat bereikt is, duidelijk waarneembaar In 'permanente' ateliers kan men les krijgen in portret/mo delschilderen, gemengde tech nieken en olieverf. De werken, welke op de open dag te zien zijn, werden gemaakt door cursisten. Naast deze 'vaste kern' in het cursusaanbod, kenmerkt de Buytenplaets zich door cursus sen met enig trend gevoel, ge richt op interieur, tuin en kle ding. Homes en gardens sfeer, het glossy magazine Niveau en dichter bij huis, het zelfmaak- blad Ariadne. Associaties die niet uit de lucht gegrepen zijn. Activiteiten van de Buyten plaets vulden al meerdere ma len de redactionele pagina's van genoemde bladen. Op dit moment bereidt Ariadne, in het koetshuis een grote ïnte- rieurbeurs voor. 'Handwerken' krijgt in toe nemende mate een nieuwe klank. De oude handwerktech nieken, zo streng op netheid en vaardigheid ingeoefend, heb ben hun 'nut' gehad. Niet lan ger naaien, borduren, omzoo men en plisseren, vrouwen hun theedoeken, kastrandjes, la kens en gordijnen. Nu het niet meer om de zuinigheid en vlijt moet, wordt het een leuke luxe. Soft Furnishing bijvoor beeld, is een techniek waar voor groeiende belangstelling bestaat. Het bekleden van een oude keukenstoel met een hoes van rugleuning tot en met stoelpoot. Ooit afgeschaft als stofnest, nu als trendy inge haald en beter wasbaar dan toen. Trots toont Roeline Hooge veen de ruime WC op de bene denverdieping. met behulp van soft furnishing en het eerder genoemde steniclling, werden toilettafel, stoel, wc en muren aangekleed. Soft Furnishing pakt meer dan meubels aan, bij de cursus 'slipcovers' leert men vooral 'hoezen' te maken voor stoelen en banken, al dan niet voorzien van bloemen en contrasterende bies. Meubels leren bekleden kan ook, net als een introductie in de binnenhuisarchitectuur. In de Buytenplaets kan men minstens twee unieke cursus sen volgen. Poppenhuizen ma ken, met alle bijbehorende meubels, en hoedenmaken. Laatst genoemde cursus staat onder leiding van niemand minder dan Harry Scheltens. Hij ontwerpt en maakt de hoe den van onder andere Hare Majesteit de Koningin Het volksdeel dat zich een hoed aanschaft, beperkt zich sinds kort niet meer tot kerk- en offi ciële party gangers. Chique is weer in en een zelfgemaakte hoed maakt het daarbij hele maal af. Voor de daaronder noodzakelijke haute couture jurk is een andere cursus be schikbaar, onder leiding van Gabriélle van Oppen. Bij deze ambiance horen bloemenarrangementen en de coratief keramiek. De Leus- dense Barbara Caspers -Oos- terhoff is een waar kunstena- resse in het maken van ge bruiksvoorwerpen van kera miek in een pittoreske vorm. Na haar voorbeeld van bij voorbeeld een servies gemaakt naar het landgoed Middach- ten, kunnen belangstellenden aan de gang. De koekjespot ip de vorm van het tuinhuis. Het theeblad met een plattegrond van de tuin, een kommetje vol liguster. De meer theoretische cur sussen geven bij dit 'prettig le ven' gevoel, de ondertoon. Les sen in cultuur- en kunstge- schiedenies met name over de romantiek, muziekhistorie, fi losofie, en wijnwijzer of wijn proeven. Tijdens de open dag presen teert de Buytenplaats wat mo gelijk is in de komende maan den, zowel in cursussen als in workshops Simon Hoogeveen: „Dit wordt ons twee najaarsseizoen. We krijgen steeds meer mensen uit de regio over de vloer. Dat is wat we graag willen Dat men sen hier eens binnen komen kijken, rondneuzen en geïnte resseerd raken." Roeline Hoogeveen: „Wie zich in wil schrijven krijgt per soonlijke begeleiding en wan neer we van nieuwe mogelijk heden of wensen horen, zijn we altijd nieuwsgierig. We willen nog veel meer dan nu mogelijk is. Schilderlessen voor kinderen, bijvoorbeeld. Of beneden in de enorme keuken die nog uit de Hohorsttijd stamt, kook cur sussen. Koffieconcerten of 'iets' met toneel, want we heb ben tenslotte een toneeltje en van de vorige huurders overge houden." „Veel wordt aangeboden maar we doen niet alles. Het sociale aspect en de ambiance tellen voor ons zwaar mee We beogen meer dan het aanleren van techniek en houden van mooie dingen. Bezig zijn in een goede sfeer met dingen èn men sen die je verrijken, vinden wij minsten zo belangrijk." Open dag Buytenplaets De Heiligenberg, zaterdag 28 au gustus. Marianne de Valck LEUSDEN - Leusden telde eind juni 27.773 inwoners. Dat is bijna 100 meer dan op 1 ja nuari van dit jaar. Ten opzichte van de maand april was de groei veel kleiner. In het ach terliggende kwartaal nam de bevolking toe van 27.761 tot 27.773. Eén en ander was vooral het gevolg van een groot aantal verhuizingen naar elders in de maanden april en juni. Beide maanden kenden per saldo een groter aantal vertrekkers dan nieuwkomers. De maand mei vormde daarop een uitzonde ring. Toen overtrof het aantal nieuwkomers in de gemeente (102) het aantal mensen, dat elders domicilie koos. Het aantal geboorten over trof ook het laatste kwartaal het aantal sterfgevallen. In april, mei en juni werden in totaal 83 baby's geboren. Daartegenover stonden 38 sterfgevallen. LEUSDEN - De gemeente wil 50.000,- uittrekken om het onderhoud van de Liniedijk ter hand te nemen. Voor dat geld wil de gemeente onder meer de illegale vuilstortplaatsen aan pakken. „Om de Liniedijk voor ver dere verloedering te behoeden, is het opruimen van de rommel één van de eerste zaken die moeten gebeuren", schrijft de gemeente in een ambtelijk ad vies. „Een aantal mensen ziet de Liniedijk als een plaats waar men gemakkelijk van het tuinvuil af kan komen door het hier te storten; dit ondanks het feit dat overal in Leusden tal van tuinvuilstortplaatsen zijn", aldus de gemeente De Liniedijk wordt overigens niet alleen als tuinvuilstortplaats gebruikt. Ook grof vuil, huis vuil en pakketten niet bezorg de kranten en folders worden met enige regelmaat op de Li niedijk weggegooid De gemeente wil de opruim- werkzaamheden uitbesteden aan het RWA Amersfoort. De kosten daarvan worden ge raamd op 30.000,-. Daar naast wil de gemeente de Hei- demij een advies laten opstel len voor een beheersplan voor de Liniedijk. Eén en ander zou 20.000,- moeten gaan kosten. De lange rij mensen voor de balie's doen het al vermoe den; elke Leusdenaar komt wel eens in de bibliotheek. Nou is bekend dat er hard wordt gewerkt om het ge bouw aan de Hamersvcldse- weg op allerlei fronten te ver beteren en daar wil ik best op wachten. Maar ondertussen storten zich kleine en grote rampen uit over de leeslusti- gen. Dat de kinderboeken op de eerste etage liggen heeft on getwijfeld een goede reden maar die trappen blijven aantrekken. Helaas staan nergens hekjes. Mijn kinderen kunnen rekenen op zware straffen als ik merk dat ze met de trap gaan. En dan wil ik nog buiten beschouwing laten dat een kind van drie echt niet weet dat een bord met een rood rondje, dat er gens heel hoog hangt, bete kent dat van af die kant niet naar beneden gelopen mag worden. Wij gaan dus met de lift. Waar prompt kindlief op een wel heel pijnlijke manier met haar handje tussen de deur komt te zitten. Onop lettendheid van moeder, dat geef ik toe, maar het sluit natuurlijk lekker aan op de rampenlijst. Om veiligheidsredenen zijn kort na de start veranderin gen ingevoerd omdat het naar-beneden-val percentage te hoog bleek. De draden werden vervangen door een plank, maar ik voel het angstzweet nog uitbreken. Vanuit educatief oogpunt neem ik de kinderen vaak mee maar daar heb ik telkens weer spijt van. De in de haast mee gegriste boeken, omdat mijn kind van één jaar alvast zelfstandig naar beneden pro beert te gaan, bleken bij thuiskomst nooit leuk. De temperatuur is altijd wel een leuke aanzet voor een gesprek want daar heeft ie dereen problemen mee, niet in de laatste plaats het perso neel zelf. Er zijn mensen die om deze reden alleen nog 's avonds boeken gaan halen. Dat voorkomt een lange rij voor de balie maar ik kan me niet voorstellen dat de archi tect dit prijzenswaardige streven voor ogen heeft gehad tijdens het ontwerpen van dit kostbare gebouw. Het perso neel doet haar best maar wellicht kunnen wijze man nen en vrouwen alvast iets bedenken voor de volgende zomer w ant het zal toch eens weer echt heet w orden. „Wat een hitte", zucht een dame. „Ach, het is hier wel heter geweest", antwoordt de me neer achter haar. En hij kan het weten; hij is van de vrij willige brandweer. Wat kan het leven mooi zijn: er wordt aan gewerkt. De hitte zal worden verbannen, de indeling wordt kindvrien delijk, kortom, de rode loper wordt voor de klant uitgelegd en alle klagers worden op hun wenken bediend. Ach, het had een mooi verhaal kunnen worden. Annelies LEUSDEN - Tegen een 21- jarige Leusdenaar, die onder meer verantwoordelijk is voor de brandstichting in de Leus- dense bibliotheek in december 1991, is dinsdag voor de Utrechtse rechtbank een ge vangenisstraf geëist van 48 we ken, waarvan 31 weken voor waardelijk. De resterende ze ventien weken heeft de ver dachte al uitgezeten in voorar rest. Officier van justitie mr. M. Hoekendijk eiste als bijzonde- re voorwaarden dat de Leusde naar zich onder reclassermg- toezicht stelt en zijn behande ling afmaakt. Na een verblijf van bijna anderhalf jaar in de psychiatrische kliniek Groot Batelaar in Lunteren is de kli nische behandeling van de ver dachte bijna voltooid. Een am bulante vervolgbehandeling van de vervolgbehandeling blijft volgens de begeleiders echter wel nodig. In april dit jaar besloot de rechtbank op verzoek van de de officier de rechtzaak nog enige maanden uit te stellen omdat de verdachte nog onvol doende vooruitgang had ge boekt met zijn behandeling. Ook vond de rechtbank zijn toekomstplannen nog te vaag. Nu komt dan een eind aan de procesgang die in april vorig jaar begon De minderjarige medeverdachte van de Leusde naar werd al eerder veroor deeld tot zes maanden tucht school, waarvan twee voor waardelijk. De Leusdenaar heeft des tijds bekend brand te hebben gesticht in onder meer de bi bliotheek, een bejaardenwo ning en een auto in zijn woon plaats. Verder had hij toegege ven dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan nog tientallen an der feiten, waaronder een groot aantal vernielingen en een valse bommelding. Alle feiten zouden onder invloed van grote hoeveeldheden aco- hol hebben plaatsgevonden. Volgens de staf van Groot Ba telaar behoort het probleem van drankmisbruik inmiddels tot het verleden. Raadsvrouwe mr M. Wit kamp liet weten zich te kunnen vinden in de eis. Wat betreft de brandstichting in de auto vroeg zij op technische gron den om vrijspraak. De recht bank doet op 7 september uit spraak (advertentie) Bel: 033 -751184 De Flint Mike van Mosel in de Supriseshow LEUSDEN- De tienjarige P op co rn verkoper, tijdens de dierenweide dag op de Val- leischool, kreeg dit jaar de verrassing van zijn leven. Een tordige mevrouw vroeg wat 'ij wenste. Mike van Mosel 'stegen deze voor hem onbe kende dame, precies wat de timenstellers van een bijzon de Surpriseshow wilden ho- 'en. Op 4juni plukt Hennie Huisman hem uit deklas. Net twee zevende jaars. Die liepen daardoor een uitstapje ^arde Efteling mis. Zij bochten op Safari met Hen- eHuisman Hoe dat ging, is te zien tij dens de speciale RTL4 uitzen ding op 4 september. Mike van Mosel wenste dat edereen nou eindelijk eens Nukkig moch t zijn, de na- zoals vroeger, het bo- menkappen gestopt. Heel wat anders dan zijn medeleerlin gen. Die wensten rijk te wor den. Mike's wenspasttepre cies bij het thema van een bijzondere RTL4 uitzending. Op 4 september, in een mara thonprogramma van 26 uur besteedt, RTL4aandacht'aan het Wereld Natuur Fonds Daarbij gebruikmakend van de formules en presentatoren van de populaire program ma 's op deze zender. Uiteraard is Mike van Mo sel WNF'ranger'. Zoals trou wens het merendeel van zijn klasgenoten. Op de Vallei- school hoort het lidmaat schap zo ongeveer bij het les programma. Met regelmaat winnen school en leerlingen prijzen, uitgeschreven om de milieubewustheid te stimule ren. Het was dan ook niet toevallig dat deze school op de Dierenweidedag door RTL4 medewerkers 'incogni to bezocht werd. Mike van Mosel wist niet dat zijn natuurvriendelijke antivoord hem had uitverko ren. Zijn moeder werd geïn formeerd maar mocht niets vertellen. Uit haar reacties op het tele foongesprek begreep Mike dat er een verrassing boven zijn hoofd hing. Maar waar die vandaan zou komen, wist hij niet. De voorbereidingen verliepen in stilte. Pas bij het interview met de Leusder Krant be grijpt Mike, waarom hij zo vroeg met zijn moeder vakan tiekleren moest kopen. En laarzenterwijl hij die nooit draagt! Op 22 juni vertrok hij met zijn gymtasje naar school. In zijn zak zoals altijd een stuk komkommer om de ochtend mee door te komen. Onge merkt volgde zijn moeder op gepaste afstand met een weekendtasZij stelde zich verdekt op, samen met zijn zus en vriendin. Zijn vader, bleek niet naar zijn werk. Hij stond, gewapend met camera, op veilige afstand. Bij de school stond een bus klaar. Daarmee gingen de ze vende groepers naar de Efte ling. Het was de prijs van al- weereen milieuvriendelijke wedstrijd door de Valeischool gewonnen. CarlyenAnne werden daar door Hennie Huisman uitgevist. Zij moch ten ook mee Mike wist nog steeds van niks. Toen Hennie Huisman deklas binnen kwam gilde hij even hard als de rest. „Ik dacht wel dat hij ergens voor zou komen, maar niet voor mij want ik win nooit iets". Huisman zocht 'MikHuisman 's engels is nooit zijn sterkste punt. Mike begreep dat de man, probeer de zijn naam te noemen. Pas bij het vertrek werd de jon gen duidelijk hoezeer zijn ou ders in het complot zaten. Mike en zijn vriendinnen werden gekleed in safanpak- ken en verdwenen via 's-Her- togenbosch naar België. In Den Bosch werd het vierde kind opgehaald. De tocht per jeep eindigde in het natuurreservaat het Hochter Bampd. De kinderen zochten en von den, goed geregisseerd Poolse paarden, Schotse runderen, reigersnesten, moerassen en vleermuizen, 's Avonds bij het kampvuur speelde Huisman gitaar en vertelde het span nende verhaal van de man met het zilveren been. „Hij speelt best goed', stelt Mike met enige bewondering vast. Voor de rest bleek de p res en - tator even onhandig buiten beeld als in beeld. „Maar hij was aardig". Na een haast slapeloze nacht, in een klein tentje, gingen ze met de jeep naar huis. Kleding en 'overlevings- mes' mocht Mike houden Maar het avontuur krijgt nog een staartje. Mike en zijn mede safari-gangers gaan op zaterdag, 4 september naar Aalsmeer. Ze wonen de recht streekse uitzending van het programma bij. De uitzending van 'zijn 'te levisie-debuut begint om 10 voor half 11, RTL 4. Mike van Mosel (foto: Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5