„Lefs stick together" -Leusder Krant. oele luchtstroming Stemmachines Kruispunten Noorderinslag Zilverschoon et weer in i/intigjarig jubileum van de Mixed Hockey Club Leusden wordt een spetterend feest l e t together Trekkerwedstrijden bij Achterveldse KPJ Auto-inbraak Opgevoerde bromfiets Dronken bestuurders Fototoestel weg Luidruchtige jongeren Autoradio gestolen Motorrijder aangehouden nsdag 25 augustus 1993 Pagina 7 SDEN - De Mixed Hockey Leusden bestaat eind :mbcr twintig jaar. De lu- Dcommissie onder leiding Tjaard Horlings heeft een breid en veelzijdig pro- ima voor de lustrumweek }2 tot en met 26 september zet. Horlings: „Wij heb- ïet gevoel dat het meren- van de inwoners van Leus- veinig over de hockeyclub Wij zitten wat achteraf iet Valleikanaal en gaan eigen gang. Daarom heb- ivij besloten Leusden cen- te stellen tijdens ons De hockeyclub wil de dense gemeenschap mee profiteren van het jubi- en doneert een bedrag een kunstwerk dat op ter- ergens in Leusden zal ver- nen. Het motto van het n is „Let's stick toge- Voor de financiën van ►est is de hockeyclub hele- afhankelijk van de leden sponsors, omdat de ge- te voor dergelijke activi- geen gelden ter beschik- heeft. feestcommissie, die be- uit Herman Sol, Marjan khorst, Daniël Verhoef, ne Horlings, Mariette Jor- en Tjaard Horlings, heeft werk verzet en een aan trekkelijk programma samen gesteld. Bijzonder is dat bij de organisatie zoveel mogelijk ge bruik gemaakt is van Leusden- se bedrijven en instellingen. Het doel van de commissie is een tot de verbeelding spre kende lustrumweek te organi seren, waar zoveel mogelijk Leusdenaren bij betrokken worden.' Op woensdag 22 september is de jeugd van harte welkom op het Valleisportpark. Er wordt dan 's middags een zes kamp gehouden met onderde len onder andere skiën, koeien melken en als klap op de vuur pijl een zeephelling. De kinde ren krijgen eten en kunnen 's avonds naar de disco, die tot half tien duurt. De middag wordt georganiseerd voor de jeugdleden van de club, die al lemaal één introducée mee mo gen nemen Bedrijvenavond De donderdag heeft de naam 'Vriendendag' gekregen. Deze naam is afgeleid van de Vrien den van de MHC Leusden, een collectief van bedrijven dat meerjarig de hockeyclub fi- nanciëel ondersteunt. Op de hockeyclub wordt een thema avond gehouden met het thema 'De Leusdense markt voor het midden- en kleinbedrijf'. Er zullen bekende gastsprekers uitgenodigd worden, onder an dere de Belgische professor Roger E.C.. de Bruyn van de universiteit van Antwerpen, die over creatief ondernemen zal vertellen. Zijn boodschap luidt- 'Ondernemer, kom uit je stoel en grijp je kans in Leus den'. De Bruyn is professor in de toegepaste economie en hoofddocent creatief denken. Paul Verhoeven van het In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf zal een verhaal over de Leusdense markt, ge lardeerd met nieuwe cijfers en gegevens over die groeimarkt houden. Hij zal uitgebreid stil staan bij de manier waarop be drijven de jeugd kunnen berei ken Dertig procent van de Leusdense consumenten is be neden de twintig jaar. De jubileumcommissie heeft bovendien een expert op het gebied van sportsponsoring uitgenodigd. Hij zal zijn licht laten schijnen over de beste manier om publiciteit en aan dacht van het grote publiek voor de bedrijven te krijgen. Tjaard Horlings legt de ge dachte achter deze avond uit. „Veel bedrijven, winkels en in stellingen hebben te maken met concurrentie van Amers foort en Utrecht. Er zijn veel STICK VIERDE LUSTRUM MHC LEUSDEN ondernemingen m Leusden, maar je moet echt een oude Hamersvelder zijn om de weg te weten. Anders pak je de gou den gids en kom je in Amers foort terecht. Die afvloeiing van klandizie is geen goede zaak." „Met de thema-avond pro beren wij Leusdense bedrijven handvatten en ideeën te bieden om zich goed te presenteren aan het Leusdense publiek, zo dat zij klanten binnen kunnen halen en behouden. Op de avond zullen interessante cij fers bekend gemaakt worden. Al onze vrienden komen die avond en er zal veel belang wekkends gezegd worden. Het is een gebeurtenis, die Leus dense ondernemers en winke liers niet mogen missen", weet Horlings zeker. De hockeyclub biedt de geïnteresseerde ondernemers een totaalpakket van diensten aan. Behalve deelname aan de avond krijgen de sponsors een advertentie van een halve pa gina in het lustrumboek dat de Mixed Hockey Club Leusden in een oplage van 1.000 exem plaren zal uitgeven. Hun naam wordt tijdens lustrumviering op het complex vermeld en d,e sponsors krijgen kramen langs het terrein ter beschikking ge steld tijdens het wereldduurre- cord-poging hockeyen dat op vrijdag zal worden gedaan. Het totaalpakket kost driehonderd gulden. Twaalf uur hockey De poging het wereldduur- record te vestigen start op vrij dagmiddag om 16.00 uur. En zal naar verwachting tot een uur of half vier 's nachts door lopen. Het Leusdense publiek wordt, van harte uitgenodigd tijdens de poging een kijkje te komen nemen op het Vallei sportpark Er zal onder meer een jazz-orkest spelen en er zijn ook bevriende teams uit genodigd. Er is sprake van dat er een ploeg van RTL 4-mede werkers, met nieuwslezer Je roen Pauw in de gelederen, haar opwachting zal maken. De poging is zo opgezet dat de jongste teams het spits af bijten. Na één helft verdwijnt één van de elftallen en betreedt een andere ploeg het strijd perk. Op deze manier komt elk elftal aan de beurt en verleent zijn medewerking aan deze bij zondere poging. De laatste wedstrijd zal tussen heren en dames een gespeeld worden. Er wordt Veel werk verzet om alle elftallen op tijd aan de start te krijgen. Bovendien moet de stand van de wedstrijd bijgehouden worden en moe ten er scheidsrechters gevon den worden die deze twaalf uur durende match in goede banen kunnen leiden. Op zaterdag 25 september is de grote receptie van de hoc keyclub. Om zes uur begint dan een surprise-party op een plek, die door het comité nog angst vallig geheim gehouden wordt. De leden staat een groot feest te wachten belooft de organi satie, maar wil er verder nog niks over kwijt om de verras sing niet te bederven. Zondag is 'ontwenningsdag' gedoopt. Heren I en dames I spelen wedstrijden. Op het Valleisportpark wordt een brunch geserveerd en komt een orkest van de muziekschool een concert geven, waar zij al een half jaar voor aan het oefe nen zijn. Later zal er uitge breid mogelijkheden zijn om te dansen. „De hockeyclub wil zich bij haar twintigjarig bestaan na drukkelijk manifesteren naar de Leusdense gemeenschap", zegt Tjaard Horlings. „Wij willen als hockeyclub wat voor de gemeenschap doen en de mensen op ons bestaan attejit maken. Het jubileumcomité zou het fijn vinden mensen te laten zien dat hockeyen een leuke sport is en dat de Mixed Hockey Club Leusden een ge zellige vereniging is." logo van de hockeyclub zijn twee x-en verwerkt, wat op het twintigjarig jubileum van de club De figuren verbeelden bovendien twee juichende hockeyers. ACHTERVELD - De Achter veldse afdeling van de katho lieke plattelandsjongeren or ganisatie KPJ houdt zaterdag 28 augustus voor de twaalfde keer in successie de zogenaam de trekkerbehendigheidswed- strijden. Vanaf 10.00 uur zul len de deelnemers strijden om de wisselbokaal. Eén en ander vindt plaats op het terrein van Van Burgsteden aan het Jan- nendorp 7 te Achterveld. Op verschillende onderdelen dienen de deelnemers hun vaardigheid in het besturen LEUSDEN - Leusden gaat bij de eerstvolgende verkiezingen gebruik maken van stemma chines. in plaats van de beken de biljetten. Met de aanschaf van de elf machines is een in vestering van een kleine 90.000,- gemoeid. De komst van de stemmachi nes heeft tot gevolg dat het aantal stemdistricten m Leus den zal worden teruggebracht van 17 naar 11. Achterveld, dat nu nog twee stemlokalen kent, zal het straks met één machine moeten doen In Leusden-Zuid worden twee machines ge plaatst en dat komt overeen met .het aantal stembureau's wat er tot nu toe was. Leusden-Centrum levert het meeste in. Het aantal stembu reau's wordt teruggebracht van 13 naar 8. De gemeente verwacht op langere termijn een besparing van een kleine twee ton te kunnen bereiken. van landbouwnachines te to nen Deelnemers kunnen zich tot en met 20 augustus opgeven bij de familie Vrijhoef onder tele foonnummer: 033-941316. De deelnemers aan deze trekker- behendigheidswedstrijden dienen minimaal 16 jaar te zijn en of in het bezit van een trek kerrijbewijs of in het bezit van een normaal rijbewijs te zijn. Men dient zelf voor een trekker te zorgen. LEUSDEN - De auto van een Leusdenaar vormde donder dagavond op de Bavoortseweg, bij het Burgemeester Bui- ningsportpark, het mikpunt van inbrekers. De dieven sloe gen twee ruiten van de auto in, alvorens de geluidsinstallatie weg te nemen. De inbraak moet tussen 19.00 uur en 20.00 uur hebben plaatsgevonden. LEUSDEN - De gemeente is van plan de kruisingen op de Noorderinslag beter te beveili gen. Met name de kruising Groene Zoom/Noorderinslag staat bekend als onveilig. De afgelopen drie jaar gebeurden daar zes ongelukken, waarbij in totaal acht verkeersdeelne mers verwondingen opliepen. Het is daarmee een zogenaam de 'black spot' in de plaatselij ke infrastructuur. LEUSDEN - Bij een routine controle heeft de politie vrij dag omstreeks 13.45 uur op de Lockhorsterweg een 21-jarige Hagenaar aangehouden, die een zwaar opgevoerde brom fiets bestuurde. De test op de rollerbank wees uit dat de bromfiets in de verste verte niet voldeed aan de normen, die de wet daaraan stelt. De man kreeg een bekeuring van 150,-. LEUSDEN - Surveillerende agenten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag om streeks 1.30 uur een 35-jarige Amersfoortse automobilist aangehouden, die te diep in het glaasje bleek te hebben geke ken. De ademtest op het bu reau wees uit dat de man onge veer twee keer zoveel had ge dronken als is toegestaan. De bestuurder kreeg een rijverbod van vier uur en kan een stevige boete tegemoet zien. Surveillerende agenten heb ben maandagavond op de La- rikslaan een 46-jarige inwoner van Maasland aangehouden, die onder invloed een auto be stuurde. De blaastest op het bureau wees uit dat de man aanzienlijk te diep in het glaasje had gekeken. De Maaslander scoorde 735 ugl en dat is royaal meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid. De man, militair van beroep, raakte zijn rijbewijs kwijt en is voor verdere afhandeling over gedragen aan de marechaus- LEUSDEN - Onbekenden heb ben in een onbewaakt ogenblik kans gezien uit een tent in een vakantie-oord aan de Para- dijsweg een fototoestel weg te nemen. Ook een polstasje met onbekende inhoud werd niet meer teruggevonden. De bena deelde is een 29-jarige inwoon ster van Woerden. Eén en an der moet donderdag of vrijdag zijn gebeurd. Het opheffen van dergelijke black spots komt in aanmer king voor subsidie van rijks waterstaat. Daarvoor moet eerst een plan gemaakt wor den, waarin staat hoe men de problemen denkt aan te pak ken. Leusden is van plan met alleen de kruising Groene Zoom/Noorderinslag aan te pakken, maar ook andere krui singen op de Noorderinslag De gemeente heeft hierover in middels overleg gevoerd met het een inspecteur van het mi nisterie. Leusden is van plan het Arn hemse adviesbureau ACE een ongevallen-analyse te laten opstellen, in combinatie met een plan van aanpak. Een der gelijk onderzoek zal tussen de 15.000,- en 30.000,- gaan kosten De gemeente verwacht van het ministerie een bijdrage van 200.000,- a 300.000,- te kunnen krijgen om de kruisin gen beter te beveiligen. De plannen moeten rond de jaar wisseling gereed zijn. LEUSDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een groep jongeren aange houden, die bij herhaling op diverse plaatsen in Leusden voor geluidsoverlast zorgden Nadat de groep verschillende keren was gewaarschuwd, nam de politie de jongeren mee. Eerder die avond had één var hen, een 19-jarige Leusdenaar, proces-verbaal gekregen voor het bezit van een ploertendo der. LEUSDEN - Onbekenden heb ben op de Lisidunalaan uit een aldaar geparkeerde auto de geluidsinstallatie weggeno men. De dieven sloegen een ruitje in om de auto binnen te komen De inbraak moet maandagavond tussen 17.30 uur en 22.00 uur hebben plaatsgevonden. De gedupeer de eigenaar is een 28-jarige in woonster van Leusden. LEUSDEN - De politie heeft donderdagavond omstreeks kwart over tien een 26-jarige Amersfoortse motorrijder aan gehouden, die onder meer de aandacht op zch vestigde door zijn rijstijl. De man reed zon der licht, haalde verkeerd in en reed met een gangetje van 100 kilometer per uur door de be bouwde kom. De man werd op de Noorderinslag aangehou den en kan op een forse boete rekenen. oogontsteking en als gor geldrank bij tandpijn. Een oud recept luidt: 'Voor bloedigh Tandvleesch, ende losse Tanden: Wascht het tantvleesch met het af gietsel van Ganserick met roode Wijn bereydt' De soortnaam anserina bete kent; van de ganzen, om dat ganzen de plant graag eten. Jonge ganzen werden vaak opgefokt met fijnge hakte bladeren van de zil verschoon. G. van Leeuwen zitv/e« èCHOOrt ia de regen van zondag oomde koelere lucht r ons uit. Het was zon- dan ook een pure fstdag met regen van ekenis. In Leusden ïd 14 mm, afgetapt, in oterveld zelfs 24 mm. gustus heeft de tempe- Jur op een bedenkelijk g niveau voor de tijd i het jaar gebracht en termiddag werd het in zon niet veel warmer '17 a 18 graden. Op de 'rkaart is voor ons een r onvoordelige situatie pan. Op de Atlanti- Oceaan is een krach- hogedrukgebied tot wikkeling gekomen I uitloper tot nabij IJs- 'd en daarentegen is de iklaag boven Scandina- en het Continent, bussen heeft zich een ttdwestelijke stroming testeld, waarmee koele onstabiele lucht een i eind Europa in wordt ünsporteerd. De zomer dan ook in veel lan- 1 de aftocht blazen en "n is het de komende ten alleen in de gebie- 1 ten zuiden van de Al- LdePyreneeen en in het •oostelijk deel van de Balkan, waar in Roemenië 37 graden wordt geno teerd. De aangevoerde lucht is afkomstig van hoge breedten en legt een vrij lang traject af over zee. Hierdoor kan er een boel vocht worden opgepakt, zodat er wolkenvelden meedrijven Bovendien is het water van de Noordzee relatief warm, zodat er on stabiliteit wordt opgewekt boven de grote waterplas. Het gevolg is de aanmaak van buien, die voorname lijk actief zijn in de kustge bieden en in de noordelijke helft van het land. Doordat het land in de nacht flink afkoelt, kan de buienacti viteit zich wel tot in de kleine uurtjes handhaven vlak aan zee en langs het IJsselmeer. Ook gisteren en vandaag was er een kans op een enkele bui, mogelijk met onweer en de temperatuur bleef met 17 graden gemiddeld een eind beneden de normale waar de die geldt voor de laatste fase van augustus In de loop van de week wordt de invloed van het hogedruk- gebied een tikkeltje groter en dat kan positieve gevol gen hebben voor zowel de Zilverschoon groeit bij na overal, maar voelt zich toch wel het beste thuis op een stevige en vaste grond. We vinden ze daarom dan ook het meest langs wegen en paden op het gedeelte waar de weg overgaat in de berm en de grond door voertuigen en betreding vastgedrukt is en waar plasjes water blijven staan. De plant heeft zich in het voorjaar ontwikkeld uit een overblijvende wortel stok en daaruit een bladro zet gevormd. De bladeren zijn afgebroken geveerd met tot meer dan twintig deelblaadjes. Van onder heeft het blad zijdeachtige beharing die een zil verkleurige glans geeft, evenals de bloemstelen. De dichte, zilver-zij deachtige beharing be perkt de verdamping en weert zowel zonnestraling als water, zodat de plant sterke afwisseling van temperatuur en vochtig heid kan doorstaan. De vijftallige bloemen zitten op, naar verhouding, lange stelen en zijn lichtgeel van kleur. Uit de rozetten worden ook veel uitlopers ge vormd, kruipende, vaak roodachtige stengels, die op de knopen wortelen. Op die knopen ontwikkelen zich nieuwe rozetten en bloemen. Die uitlopers kunnen meer dan een me ter lang worden. De Nederlandse naam heeft, na bovenstaande be schrijving, waarschijnlijk geen verdere uitleg nodig. De wetenschappelijke naam is potentilla anseri na. Potentilla is het ver kleinwoord van het Latijn se potens, wat machtig of krachtig betekent en duidt er op dat aan dit geslacht grote geneeskracht toege schreven werd. Aangezien zij veel looistof bevat werd de plant in de volksgenees kunst aangewend bij diar ree, dysenterie en als krampstillend middel bij krampachtige pijnen zoals maag- en darmkrampen, zowel als bij spier- en kuit krampen. Ook bij het vee werd het aangewend als de maag van streek was. Heel oud is het gebruik om het aftreksel te gebruiken bij zon als de temperatuur. Vanaf donderdag zal de buienactiviteit wat afne men en klimt het kwik in de richting van 18 a 20 gra den. De laatste jaren zijn we gewend geraakt aan allerlei warmte-records. Het ene na het andere ex treme feit sneuvelde, of het nu winter was of zomer, dat deed niets ter zake. De vorige zomer strooide met warme dagen en werd de op drie na warmste van de eeuw. Nu hebben we iets opmerkelijks in negatieve zin te pakken, de dag van zondag behoorde tot een van de koudste augustus dagen in deze eeuw. We zullen misschien in de na bije toekomst moeten leren leven met een teruggang in het klimaat. Dat is wel va ker opgetreden na een vul kaanuitbarsting van for maat, zoals de Pinatubo, die twee jaar geleden tot ploffen kwam boven de Filippijnen. Die heeft veel stof in de atmosfeer geslin gerd en dat was zichtbaar aan de felle scheme- nngskleuren. Dat stof heeft invloed op de zonne straling, waardoor er een geleidelijke afkoeling kan optreden. De tweede tien daagse periode van au gustus leverde in Leusden een gemiddelde etmaal- temperatuur op van 15 7, bijna een graad te koud. Er viel 8.4 mm regen, in Ach terveld 11 mm.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7