leusder Krant :r ligt goed materiaal in de bak pala groeit og steeds l/aterpoloërs 'De Haaien' promoveren dit jaar weer 'De Haaien' wil succesvol seizoen evenaren Badwater duur Ronald Bast: Waterpolo is meer dan hardzwemmen met een balletje." (fotobureau Ter Haar) Dat levert problemen op voor trainer Bast. „Ik vind dat elk team minstens twee uur per week moet trainen. Wij hebben zeven uur het badwater ter be schikking en acht teams. Dan kun je zelf uitrekenen zoveel er van de doelstelling terecht komt. Als wij volgend seizoen in de derde klasse spelen moe ten we drie uur trainen, maar of daar iets van terecht komt is nog maar de vraag. Maar dat zijn gelukkig zorgen voor vol gend jaar." In Amersfoort speelt d$ Ne derlands kampioen waterpolo AZ PC en dat levert nogal wat concurrentie aan 'De Haaien'. Het is daarom belang rijk dat de sfeer goed is bij de Leusdertaren om de spelers te behouden. „Ik heb er nooit voor geleerd om de stemming er in te houden, maar het is altijd erg gezellig op de club", volgens Bast. Adriaanse valt hem bij. „Wij doen er veel aan om alle spelers goed met elkaar om te laten gaan. De spelers van het eerste gaan regelmatig tijdens de trainingen van de pupillen in het water liggen zo dat de kleintjes kunnen zien wat er later van hu verwacht wordt. Bovendien komen de pupillen dan naar de wedstrij den kijken en dat is leuk." Adriaanse en Bast hechten er waarde aan dat de spelers van af hun jeugd als waterpoloërs in de bak liggen. „Wij werken nu in de jeugd bewust aan de waterpolo-slag. Wij trainen balbehandelmg en tactische concepten", aldus Bast. „Wa terpolo is een collectieve sport waarin door middel van posi tiespel de tegenstander uit moet spelen. Daarom is het belangrijk dat je vanaf je jeugd met de sport bezig bent. Water polo houdt meer in dan hard zwemmen met een bal." Selectie 'De Haaien' waterpolo Marco Tijmensen, Michel van de Hoofdakker, Rob van Wegen, Ron nie Bokkers, Lars Ruitenbeek, Herman Streefkerk, Ruben Tol boom, Joost Jansse, Bart Borgman, René van de Vlist, Willem Burger. Programma Waterpolo Eerste klasse district Utrecht 25 september Haaien - Shell 2 oktober WZPC - Haaien 9 oktober ZPCH - Haaien 17 oktober Haaien - Zeist 23 oktober IJsselduikers - Haaien 31 oktober Haaien - Woerden 14 november Haaien - Wilskracht 21 november Triton Weesp - Haaien 27 november Haaien - VZV 11 december Otters - Haaien iensdag 1 september 1993 porten sie, die ook niet van groot spraak houdt. Beide mannen zijn ervan overtuigd dat de waterpolo-afdeling van 'De Haaien' een goed seizoen tege moet gaan. Adriaanse zegt: „Wij kunnen dit jaar meer teams inschrijven, omdat wij meer scheidsrechters hebben. Vorig seizoen hadden wij maar twee scheidsrechters, dus mochten we maar vier teams inschrijven voor de competitie. Wij moesten een aantal mensen teleurstellen. Dit jaar hebben we acht ploegen ingeschreven en zij zijn allemaal kansrijk." De waterpolobond heeft de regel dat elke vereniging twee ploegen per scheidsrechter mag inschrijven. Het scheids- rechtersvak is een moeilijke baan, omdat een gedeelte van de overtredingen met name on der water gemaakt wordt. 'De Haaien' stimuleren dan ook le den om de cursus scheidsrech ter te volgen. Bovendien gaat Bast op een voorkomende wij ze met spelers, die ruzie met de scheidsrechter hebben, om. Aandebak „Ik haal ze direct naar de kant als ze ruzie hebben met de scheidsrechter. Ik kan me best voorstellen dat mijn waterpo loërs moeite hebben met de be slissingen, maar het is niet aan de spelers daar kritiek op te leveren. Als een speler een pri- vé-oorlogje met de man in het wit gaat voeren acteert hij en de scheidsrechter niet meer op niveau. Ik zet dan een speler in die wel aan het collectief denkt. De scheids denkt dat ik op zijn hand ben en raakt goed- gestemd. Als er kritiek op de beslissingen gegeven moet worden, doe ik dat wel", meldt de trainer. Bast is al een tijdje trainer bij de Leusdense vereniging. „Ik sta nu vier jaar langs de bak bij 'De Haaien'. Ik ben vier jaar geleden bij de jeugd be gonnen en die jongens hebben nu allemaal de overstap na het eerste gemaakt. Er ligt dit jaar goed en gemotiveerd materiaal in de bak. Met dit team kunnen we jaren vooruit en op een hoog niveau acteren. Ik kan i,vel roe pen dat wij naar de top gaan, maar als de mannen niet willen houdt alles op." Er zijn grenzen aan de groei van het waterpolo-team. Adriaanse is teleurgesteld in de houding van de gemeente. „De subsidie op badwater is teruggedraaid en elk uur dat wij meer in het badwater wil len liggen dan vorig jaar moe ten wij de volle poet betalen. Dat drukt zwaar op onze be groting. Badwater is vreselijk duur. En andere clubs stellen ons natuurlijk ook niet hun badwater ter beschikking." achten zich ook dit jaar met kansloos voor (foto: Hans Verhorst) Impala-voorzitter Henk Bun- nik. (foto: Hans Verhorst scouten goed en houden ook talentendag waarop kinderen met RSG kennis kunnen ma ken. Daar lopen soms echt mensen met kwaliteiten rond. Iedereen die zien heeft kan bij onze lessen komen kijken of een proefles komen draaien." Maar om tot ontwikkeling van de talenten te komen zou er veel meer getraind moeten worden. En dat blijkt altijd weer een probleem. Impala heeft sponsors gezocht, maar dat heeft tot nu toe geen succes opgeleverd. „Wij zoeken nog steeds naar een manier om top sport mogelijk te maken", vertelt voorzitter Bunnik. „Wie de oplossing weet mag ons bellen." In samenwerking met de ge meentelijke commissie Stimu lering Sportdeelname is de nieuwe afdeling trampoline springen begonnen. Impala heeft grote verwachtingen van dit onderdeel. Er bestaat al een wachtlijst voor de trampoli ne-afdeling, maar het aantal wachtenden is nog niet zo groot dat het zinvol is extra uren in te plannen. Voorzitter Henk Bunnik is trouwens wel heel tevreden over de manier waarop Impala met SSD heeft samengewerkt om de trampo line naar 'De Meent' te krijgen. „Met de gymtoestellen zorgt de gemeente goed voor ons", meent Bunnik. Op zondagmorgen gaat Im pala dit jaar van start met ski- gym Bunnik is daar enthou siast over. „Het bijzondere van onze leraren is dat ze gediplo meerd zijn en zelf ook goed kunnen skiën. Zij trainen de spiergroepen die je bij skiën gebruikt en zij trainen de spe cifieke ski-bewegingen, zodat de Leusdense skiers goed voor bereid de pistes op kunnen." Impala vierde in mei uitge breid haar 25-jarig bestaan met onder andere een spette rende show in 'De Korf'. Alle leden van de ereniging namen deel aan het spektakel dat on der leiding van de Impala-trai ners ingestudeerd was. De show was zo'n succes dat Im pala met gedeeltes van de show op toernee geweest is. „Wij werden overal uitgenodigd om het spektakel nog een keer op te voeren Zo zie je maar dat er veel kwaliteit in de vereniging ■zit" *7orrt Hp trntcp vnnrzittpr komt dat je rond je vijftiende zo goed zwemt. Dat moet haast wel met de combinatie kracht en lichaamsbouw te maken hebben Maar het blijft vreemd." De inzinking rond de zeven tiende is berucht in de zwem- wereld. „De meeste zwemmers hebbervdan zo'n jaar of elf kei hard getraind en als het dan minder gaat is het moeilijk je daar overheen te zetten. Ik kon dat althans niet," zucht Baars. „Ik ben gaan waterpoloën en dat was voor mij de oplossing „Ons beleid is er opgericht de mensen na de inzinking te behouden," zegt Cornelia Schoonaard. „Als je voortdu rend je jeugdleden kwijtraakt is dat niet goed voor de vereni ging. Daarom besteden wij ook veel aandacht aan het randge- beuren. Wij vinden bijvoor beeld dat als wij als groep naar een wedstrijd gaan, wij als een groep op de prijsuitreiking moeten wachten." Baars en Schoonaard onder houden intensief contact met de ouders van de pupillen. „Het in belangrijk dat de ou ders weten waarom bepaalde dingen gebeuren. Als zij achter ons werk staan maakt dat alles veel gemakkelijker," vindt Schoonaard. „Bovendien betalen de ou ders veel geld voor zwemmen, want wij moeten voor de trai ningen het hele zwembad af huren en dat kost nogal wat. De ouders hebben er recht op te weten waar zij geld voor geven. Topcoaches overlegden vroe ger totaal niet met de ouders van hun pupillen. Dat lijkt mij geen goede zaak, hoewel die mannen vaak wel successen boekten." Het komende seizoen wil 'De Haaien' op de ingeslagen weg verder gaan. „Wij hebben het afgelopen seizoen goed t ge presteerd. Dat willen wij even aren," zegt de coördinator Ron Baars. „Dat klinkt misschien niet zo ambitieus, maar een aantal succesvolle zwemmers is gestopt Dus zou het een groot succes zijn, als wij nieu we zwemmers naar een hoger niveau zouden brengen." „Wij willen ook de top ver breden, meer zwemmers in de finales krijgen. Maar wij vra gen van niemand dingen die hij niet kan. En als wij het gevoel hebben dat onze pupil geen kans maakt om goed te func tioneren tijdens een wedstrijd laten we ze niet gaan. Wij gooi en onze zwemmers niet zomaar in het Hi ene 'SDEN - Impala-voorzit- Henk Bunnik kan niet pre- aangeven hoeveel leden vereniging heeft. „Wij ben dit j^ar minder afzeg en gehad dan andere jaren, de aanmeldingen gaan be- lan normaal. Aan het begin het seizoen zullen wij rschijnlijk meer dan zes- derdvijftig leden hebben." gaat goed met de Leusden- ?ymnastickvereniging, die jaar twee nieuwe afdelin- opstart: ski-gymnastiek en apolinespringen. Henk mik heeft wel een verkla- voor het succes van Impa- ,Wij hebben uitsluitend ge- omeerde trainers in dienst, in totaal, en wij zijn goed- p, ook met jazz - skigym en bic. Wij zijn trots op het au van onze trainers st groeiende aantal leden de club is verheugend, ir toch zijn er grenzen aan roei van Impala. „Wij heb- gelukkig nog wel ruimte de nieuwe leden op te van maar er komt een moment wij om verantwoord bezig 'lijven de groepen moeten tsen. En dat betekent meer sn en er zijn nauwelijks n", aldus Bunnik. De normen liggen ook niet voor elke groep hetzelfde. Im pala geeft onder andere kleu- tergym. „Kinderen van af drie jaar maken wij met speelse vormen vertrouwd met gymnastiekvormen als koprol en handstand. Wij gebruiken daar veel muziek bij en de kleuters vinden het prachtig", vertelt Henk Bunnik. Bij kleutergym kunnen meer sporters aan de les deelnemen dan bij een selectie-training. Vijf jaar geleden verliet Im pala het uitgangspunt dat de vereniging zuiver recreatief was. „Wij willen de Leusdense jeugd de kans geven hun ta lenten te ontwikkelen", zegt Bunnik heel beslist. „Maar daar stuiten wij weer op het probleem zalen en geld. Boven dien moeten we dan topsport trainers aantrekken en dat kost veel geld. En wij krijgen geen cent subsidie van de ge meente." Trampolinespringen Bunnik is trots op de resul taten van de club „Ons beleid om tot de semi-subtop van Ne derland met gymnastiek en rit mische sport gymnastiek (RSG) te gaan behoren. Wij LEUSDEN - Het afgelopen seizoen verbeterden de resul taten van de zwemmers van 'De Haaien' spectaculair. Het was het eerste seizoen waarin Ron Baars hoofdtrainer van de club was. Baars wil niet dat hij alleen alle eer krijgt voor de verbeterde resultaten van zijn pupillen. „Het bestuur en vooral de zwemcommissie steunen mij op alle mogelijke manieren en verzetten veel werk. Zonder hen zou ik niet kunnen functioneren. Ik vorm met de andere trainers een goed team en de zwemmers hebben weer plezier in zwem men. 'De Haaien' zijn weer op de weg terug." Cornelia Schoonaard is een van de trainsters, die mee ge bouwd heeft aan de successen van 'De Haaien'. Schopnaard traint vooral de jeugd. Dat vraagt om een aparte benade ring. „Ik krijg de kinderen meestal als zij net hun zwemdi ploma B gehaald hebben. Ik moet ze dan eerst anders leren zwemmen. Op zwemles leren de kinderen van de ene kant naar de andere kant van het zwembad te komen. De stijl en de snelheid doen er dan niet zoveel toe," vertelt Cornelia Schoonaard. „Het is bij ons natuurlijk ook wel de bedoeling dat zij aan de andere kant van het water ha len, maar het moet ook wel snel gaan. Daarom leren wij ze door middel van spelletjes hoe zij zich in het water moeten ge dragen," legt Schoonaard uit „Het is belangrijk dat de kinderen een goede techniek leren. Het is bijvoorbeeld on natuurlijk om je hoofd onder water te houden, maar het zorgt er wel voor dat je harder door het water schiet, daarom moeten ze dat toch leren." „Wij hebben een uitgebreid trainingsprogramma opge steld," valt Baars haar bij. „De kinderen leren vaardigheden en gaan dan een andere fase in. Zij moeten een ander doel be reiken. Dat klmkt eigenlijk verkeerd. Zij krijgen een nieu we uitdagmg. Wij schoppen de kinderen niet naar het volgen de doel. Er ligt bij ons geen krankzinnige druk op de zwemmers." Afstomping Bij de Amersfoortse zwem- club AZ PC wordt weieens gesuggereerd dat als zwem mers ambitieus zijn, zij naar het Sportfondsenbad moeten komen en dat er bij 'De Haaien' alleen maar een beetje gedob berd wordt. Ron Baars en Cor nelia Schoonaard zijn het daar niet mee eens. „De resultaten waren een tijd lang niet zo goed bij 'De Haaien', dat geef ik toe," begint Baars. „Maar het is onzin om te zeggen dat wij niet prestatiegericht zouden zijn. Wij hebben vorig jaar de club opnieuw georganiseerd en een aantal knelpunten verhol pen. Wij gaan nu ook 's mor gens trainen. Iedereen, die de nationale top wil halen, kan uitstekend bij ons terecht Maar voor recreatieve zwem mers is bij ons ook plaats." „Desondanks is de sfeer bin nen de club heel belangrijk," zegt Schoonaard. „Wij willen de zwemmers iets meer meege ven dan uitsluitend hard zwemmen. Wij werken aan de ontwikkeling van het groeps gevoel en proberen onze pu pillen niet tot individualisten op te laten groeien." Baars legt daar sterk de na druk op. „Om succes te hebben met zwemmen moet je er veel tijd in steken. Ik weet dat uit ervaring, want ik heb nog aan het Europese kampioenschap voor de jeugd meegedaan en hoorde jaren bij de nationale zwemtop Dat betekende dat ik elf jaar achter elkaar dag in, dag uit getraind heb En ik heb gemerkt dat je daar behoorlijk van afstompt Je wordt een hy- per-individualist. En dat is niet goed." Puberteit In de puberteit zijn de mees te zwemmers het sterkst. Rond het zeventiende jaar krijgen ze vaak een inzinking waar ze niet overheen komen. Baars is daar zelf een sprekend voor beeld van. „Ik weet niet hoe het Ron Baars en Cornelia Schoonaard zijn twee van de succesvolle trainers van 'De Haaien'. Ron Baars heeft een verklaring voor het succes. ,,Wij leggen de zwemmers geen waanzinnige druk op (foto: Hans Ver horst) kunnen spelen. Drie jaar gele den zijn we serieus met de jeugdopleiding begonnen en daar plukken wij nu de vruch ten van." Ronald Bast is een beer van een vent, die eruit ziet of hij met twee slagen een vijfen twintig meter bad over kan zwemmen. Hij praat op de rus tige zelfverzekerde manier van iemand die weet waar hij over praat en ervan overtuigd is dat hij zijn woorden waar kan ma ken. Bij hem aan tafel zit Adriaanse van de polocommis- USDEN - Eind mei van dit r werden de waterpoloërs i 'De Haaien' afgetekend apioen in de tweede klasse ihet district Utrecht. Trai- Ronald Bast is heel gedeci- rd als hij naar de kansen izijn ploeg voor het komen- seizoen wordt gevraagd, ij gaan dit jaar weer ge- od promoveren. Er ligt goed teriaal in de bak. De op- iw binnen de vereniging is (eet verzorgd. Ik weet zeker wij de ons in de derde klas- landelijk kunnen handha- en ook over een langere ode een rol van betekenis Pagina 5 LEUSDEN - De Leusden se zwemtrainers Ron Baars en Ronald Bast zijn op zich heel tevreden over het zwembad 'De Octopus'. Baars zegt: „Wij hebben een goed contact met de leiding va het zwembad en voeren regelmatig overleg met Frans van de Konij nenburg, de directeur van het zwembad. Door die contacten kunnen wij ko mend seizoen ook 's mor gens gaan trainen. En dat is goed voor de ontwikke ling van de talenten in de club." Baars zou graag vaker gebruik maken van het badwater van 'De Octo pus'. „Maar het zwembad moet van de gemeente op bepaalde uren voor het puibliek open zijn. Dan kunnen wij er dus niet in. Wij worden op deze manier geblokkeerd in onze mo gelijkheden. Het water is trouwens duur. Een uur in het bad kost al meer dan honderdvijftig gulden." De waterpoloërs snak ken naar meer trainingsu- ren, maar kunnen dat niet betalen en voelen zich ook gedwarsboomd door de ge meente. „Wij willen dit jaar meer uren van het badwater gebruik maken. Maar de gemeente heeft de subsidie teruggedraaid en als wij extra uren in het bad willen moeten we het volledige bedrag betalen. Dat vinden wij merkwaar dig", aldus Adriaans van de polo-commissie van 'De Haaien'. Ronald Bast zou ook graag meer trainen. „Met de trainingsintensiteit, die wij nu hebben, moet je na tuurtalenten in de ploeg hebben om een beetje ni veau te halen. Het enige moment dat wij nog zou den kunnen trainen is zon dagsmorgens vroeg en dat is absoluut geen ideale tijd. Wij hopen dat er meer bad water gauw beschikbaar gesteld zal worden." Bast grinnikt na die opmerking. „Anders graven we met zijn allen een gat in de zon neweide van 'De Octopus' en gaan we daar trainen." Hij voegt er serieus aan toe. „Wij missen het bui tenbad." Wedstrijdkalender Haaien sei zoen 1993-1994 Datum: Plaats: Soort wedstrijd: (R Recreatief, S Startver- gunning) 04-09-93, Leusden, Speedolimiet 1 2 (S); 18-09-93, Veenendaal, Domstad Swimmeet (S), Speedo Jaargang 1 (S); 25-09-93, Vriezen- veen, Internationale wedstrij den (S); 02-10-93, Leusden, C- competitie (S); 09-10-93, Leus den, Club wedstrijden (R S), Veenendaal, Domstad Swim meet (S), Speedo Jaargang 2 (S); 16-10-93, Leusden, Kring A 1 (S). Speedolimiet 3 4 (S); 17-10-93, Amsterdam, Wisselbekertoer nooi (S), Koninklijke AZ 1870; 30-10-93, Leusden, Speedo Jaar- gan 3 (S); 30 31-10-93, Neder landse Sprintkampioenschap-, pen (S), 06-11-93, Utrecht, C- competitic (S). 13-11-93, Vee nendaal, Kring B2 (S). Bolder man Meet (S), Leusden, SNS- wedstrijd (R); 20-11-93, Leusden, Clubwedstrijden (R S), Vee nendaal, Domstad Swimmeet (S), Speedo Jaargang 4 (S); 27-11- 93, Nieuwegeln, C-competitie (S), 11-12-93, Leusden, Sponsor wedstrijd (S), Veenendaal, Bol derman Meet (S); 15-12-93, Leus den, Sprintkampioenschappen dl. 1 (R S). Leusden. 18-12-93. Leusden, Sprintkampioen schappen dl 2 (R S); 17 t/m 19- 12-93, Nat. winterkampioen schappen jaargangkampioen schappen meisjes o. 17 (t/m 1976) en jongens o. 19 (t/m 1974) (S); 08-01-94, Leusden, Speedoli miet 5 6; 15-01-94, Utrecht, C- competitie; 22-01-94, Vee nendaal, Domstad Swimmeet, Speedo Jaargang 5; 29-01-94, Veenendaal, Bolderman Meet; 29 30-01-94, Winterkringkam- pioenschappen; 05-02-94, Nieu- wegein, C-competitie, Leusden, SNS-bank wisseltrofee; 12-02- 94, Leusden, Sponsorwedstrijd Kring B 3, Veenendaal, Bolder man Meet, 19-02-94, Leusden, Clubwedstrijden, Speedo Jaar gang 6; 26-02-94, Leusden, Spee dolimiet 7 8; 25 t/m 27-02-94, Juniorenwinterkam- pioenschappen (meisjes geb 1978 t/m 1981; jongens geb. 1976 t/m 1980); 05-03-94, Veenendaal, Domstad Swimmeet, 12-03-94, Leusden, C-competitie, 19-03-94, Veenendaal, Bolderman Meet, Kring B4, Leusden, Karbouw bekerwedstrijd, 26-03-94, Speedo Jaargang 7; 09-04-94, Leusden, Clubwedstrijden, Kring A 2,16-04-94, Veenendaal, Domstad Swimmeet, Speedo Jaargang 8, 23-04-94, Leusden, Finale Recreatieve Meerkamp, 24-04-94, Amersfoort, Kring A 3; 27 t/m 29-05-94, Kringkam pioenschappen; 03 t/m 05-06- 1994, Kringkampioenschappen, 11-06-94, Kringkampioenschap pen (S); 17 t/m 19-06-94, Speedo Finales (S); 01 t/m 03-07-94, NK jeugd (S), meisjes t/m o. 15 (geb. 1979 en jonger), jongens t/m o. 17 (geb 1977 en jonger); 15 t/m 17-07-94, Drachten, NK Senioren (S), meisjes/dames v.a. o. 16 (geb. 1978 en ouder), jongens/he ren v.a. o. 18 (geb. 1976 en ou der).

Leusder Krant | 1993 | | pagina 17