Leusder Krant et korfbalteam van de 'omotie moet mogelijk zijn „Sterke ontwikkeling in de jeugdafdeling" Antilopen LHV tilopen voert drastische verjonging door udige en talentvolle vrouwenploeg van nieuw seizoen Roda'46 LHV bestaat 30 jaar isdag 1 september 1993 Pagina 7 LEUSDEN - „Dat Leus den in het bezit is van fraaie sportaccommoda ties geldt misschien voor de tennisverenigingen, de hockeyclub en de voetbal club, maar zeker niet voor clubs als Antilopen en LHV, om maar eens wat te noemen." Aan het woord is Nic Lahey, oud-bestuurs lid en lid van de beheers commissie van korfbalver eniging Antilopen. Lahey, die benadrukt op persoon lijke titel te spreken: „Er valt hier nog een hoop te verbeteren." De kritiek van de korf ballers richt zich op een aantal zaken, zoals trai ningsfaciliteiten en kleed kamers. Lahey: „Voor trai ningen zijn wij aangewe zen op een gravelveldje op het Buiningpark, dat zo slecht gedraineerd is dat één regenbuitje een hele trainingsavond in de war schopt. Het staat subiet blank. Dat is voor ons ei genlijk geen doen. Daar naast hebben wij de be schikking over één wed- strijdveld, dat al zo druk bezet is dat we daar niet ook nog eens kunnen gaan trainen. Daar slijt het te veel van." Op het gemeen tehuis vindt Antilopen, volgens Lahey, onvoldoen de gehoor voor de klachten van de club. Lahey: „Ook het aantal kleedkamers is al jaren een probleem. Korfbal is een gemengde sport, zodat je voor één wedstrijd eigen lijk al vier kleedkamers nodig hebt. We hebben er zelf twee en huren er inci denteel nog twee van de tafeltennisvereniging. Maar TTCL heeft die kleedkamers zelf ook no dig. Ook die situatie is ver re van ideaal." Het onderkomen van de korfbalvereniging is ge huisvest in de oude voet balkantine van Roda, cen traal op het Buiningpark. Maar ook dat is sterk ver- ourderd, vindt Lahey. LEUSDEN - „Ik hoor po litici vaak zeggen dat Leusden zo trots is op z'n spotaccommodaties. Of ze weten niet waarover ze praten, of ze bedoelen dat Leusden 'over het alge meen' in het bezit is van een aantal fraaie sportac commodaties. Het kan echter nooit slaan op de situatie van de handbal vereniging. Ik geloof dat LHV van alle sportvereni gingen in Leusden het slechtst af is." LHV-voorzitter Daan Bleuel laat duidelijk mer ken dat er wat hem betreft nog wel het één en ander te verbeteren valt aan de huisvesting van de vereni ging. Bleuel: „We hebben op het Buiningpark per manent de beschikking over één kleedkamer, die nauwelijks nog aan de ei sen van deze tijd voldoet. Incidenteel kunnen we te vens gebruik maken van een kleedkamer van korf balclub Antilopen, maar met name op de zaterdag levert dat nog weieens pro blemen op. Daarnaast ma ken we als onderhuurder gebruik van de kantine van Antilopen. Daarmee zijn we aardig gered, maar we missen gewoon iets van onszelf." „Het is overigens niet zo dat de gemeente blind is voor onze problemen. Inte gendeel, een jaar of zeven geleden alweer is er voor ons een subsidiebedrag ge reserveerd, waarmee we zo twee kleedkamers kunnen bouwen. Het probleem is altijd geweest een goede plek te vinden. Een plek waar tezijnertijd ook nog een kantine gebouwd zou kunnen worden. Die was in de nabijheid van ons veld nauwelijks te vinden." „Sinds vorig jaar zijn we serieus met Roda in ge sprek over de bouw van een gezamenlijke accom modatie, waar beide ver enigingen gebruik van kunnen gaan maken. Een goed plan als je het mij vraagt, alleen zal de ge meente daarvoor nog een keer over de brug moeten komen. Daarmee worden echter wel meteen een groot aantal problemen op het Buiningpark in één keer opgelost. Ik hoop dat men dat inziet en het ini tiatief van beide clubs met overtuiging wil steunen. Voor LHV loopt de klok inmiddels aardig in de richting van twee minuten voor twaalf." DEN - Het eerste achttal Leusdense korfbalver- Antilopen onderging omer een opvallende ge verwisseling. De oudere Nancy Lahey, Koos raa en Eddie Hendriks komend seizoen in het en Marjon Abbring met korfballen. Het eer- ittal werd drastisch ver- door de komst van Petra ongen, Corine van Dijk en Jack den Heijer. Trainer/ coach Bert Brandsen is erg en thousiast over zijn jonge team: „Wij gaan nu aan een ploeg bouwen, waar we nog jaren mee verder kunnen. Ik wil hooguit nog één mutatie in de vakken toepassen, maar verder blijven deze spelers gewoon staan. Dit achttal gaat harmo nisch met elkaar om. De sfeer is duidelijk verbeterd. Ik heb er gewoon zin in." open-trainer tiert uranasen„uit is net team van ae toe- (foto: Hans Verhorst In de voorbereiding op het nieuwe seizoen traint de selec tie van Antilopen regelmatig in 'Den Treek' op een heuvelach tig terrein waar de spelers da nig afgeknepen worden. De korfballers lopen zich warm terwijl Brandsen zijn licht over het nieuwe seizoen laat schij nen. „Ik heb dit jaar direct mijn ploeg bekend gemaakt. Boven dien staan nu ook de vakken vast. Vroeger deed ik dat nooit, maar ik heb nu voor rust in de tent gekozen," zegt Bert Brandsen. Het eerste aanvals- vak wordt dit jaar gevormd door Jack den Heijer, René Verweij, Petra van Dongen en Irene Veenendaal. Het tweede vak bestaat uit Joyce Osna- brugge, Corine van Dijk, Je roen Buisman en Chris Fokker. Met het vertrek van Hen driks, Lahey en Meinsma heeft Antilopen scorend vermogen ingeleverd, maar Brandsen denkt dat dit achttal dat pro bleem kan oplossen. „Vak I moet het hebben van gedisci plineerd spel. Ik denk dat zij veel gaan scoren. Vak II moet het hebben van explosiviteit en creativiteit Buisman en Van Dijk zijn nu eenmaal niet de meest voorspelbare korfballers van deze wereld." Kennis, kunde, houding Volgens hardnekkige ge ruchten binnen Antilopen is het tweede team dit jaar ster ker dan het eerste team. „Flau wekul", noemt Brandsen dat. „Na de voorbereiding wil ik wel een wedstrijd tegen het tweede team spelen. Het eerste wint dan gemakkelijk. In het tweede team zitten sterkere persoonlijkheden, maar dat wil niet zeggen dat het een sterker achttal is." „Soms moet je een goede korfballer uit het team laten om een vak beter te laten func tioneren Bij de samenstelling van het team kijk ik naar ken nis, kunde en houding van de spelers", legt de trainer uit. „De kunde van de spelers blijkt tijdens de trainingen. Hun kennis en inzicht leer je ook snel genoeg naar waarde schatten Het voordeel van het nieuwe achttal is dat zij qua houding en beleving goed bij elkaar passen. „Lahey, Hendriks en Meinsma hebben op een hoger niveau gespeeld. Zij stelden hoge eisen aan hun medespe lers en zijn gewend ruig met hun teamgenoten om te gaan. Vorig jaar botste dat weieens met hun medespelers", volgens de tramer. Irene Veenendaal, die licht geblesseerd is en dus niet mee- traint, voegt daaraan toe: „Wij hebben het daar vorig jaar vaak over gehad. Wij hadden geen ruzie, maar de ene helft van het team keek toch anders tegen de sport aan dan de an dere helft." „De vraag is altijd wat drijft een speler om te korfballen", zegt Bert Brandsen. „Speelt ie mand om de prestatie en ziet hij de winst als beloning en haalt daar voldoening uit of gaat het hem om het spel en is de prestatie minder belangrijk. Hendriks, Lahey en Memsma waren veel meer prestatiege richt dan de rest van het team en dat leverde veel gespreks stof op." Leerproces „Wij moeten dit jaar twee debutanten inpassen; Corine en Petra. Zij zullen veel moeten leren, dat is het enige dat ik van hen eis. Wij hebben een paar oefenwedstrijden gespeeld en ik moet zeggen dat het goed gaat. Dit team moet nog hele maal leren presteren, leren pijn te lijden", stelt Bert Brandsen vast. „Eerst zag ik het niet zo zit ten om met dit team de compe- de DEN - De Mixed Hockey usden is in de twintig an haar bestaan uitge- tot een volwaardig lid Koninklijke Ncder- Hockey Bond. Als in nber het vierde lustrum gevierd en MHCL haar jaren achter zich gelaten kunnen alle leden en :den met trots terugzien achterliggende periode, sultaat, de hockeyclub ikt over een prima ac- odatie: twee kunstgras twee velden van na- ras en een goed clubhuis, emeente Leusden heeft cent ook de toegang tot implex aan het Vallcika- iangepast aan de eisen, issen bij een zo grote club hockeyvereniging. De ecft hierdoor een positie- fdaanteverwisseling on- an. HL gaat een riante toe- tegemoet. Het mannen- speelt in de één na hoog- idehjke klasse. Het vrou- tam is heel jong en veel- :nd. De jeugdafdeling veel jonge teams, die veel teit herbergen, et gaat goed met de Mixed Club Leusden", zegt itter Pim Goldsmann. moet het bestuur met de it mogelijke zorg te werk Vooral op financieel ge- is het vaak moeilijk de aan elkaar te knopen. ian de club enkele grote en te wachten voor de wnodatie. Onder andere iderhoud van het club een steeds terugkerende mor het bestuur vereniging is enkele jaren gestart met het op- van de 'Vrienden van HCL' De groep sponsors voor een gedeelte van de iten van de club. Daar- zijn het de contributies inkomsten uit de kantine. die ervoor zorgen dat de uitga ven gedekt worden. De hoc keyclub zou graag entree bij de wedstrijden heffen, maar dat mag niet van de bond De MHCL streeft ernaar om naast prestatief ook recreatief hockey te bedrijven. In het be leid voor komend seizoen zal ook dit aspect weer duidelijk naar voren worden geschoven. Bovendien zal veel aandacht aan de jeugd besteed worden. Goldsmann is heel gelukkig met de vele vrijwilligers, die tijd en energie in de vereniging stoppen. „Dat is de kern van de club", aldus de voorzitter. Op deze mensen draait oze hele or ganisatie. Er wordt veel zelf werkzaamheid ondernomen en dat bevordert de clubgeest." De Mixed Hockeyclub Leus den is één van de weinige ver enigingen in Nederland voor wie de damesafdeling hetzelf de belang heeft als de herenaf deling. Het damesteam degra deerde twee seizoenen geleden. Er wordt hard aan gewerkt on der leiding van trainer Hans van der Linden het verloren gegane terrein terug te winnen. Het bestuur gaat er vanuit dat het dit jaar moet kunnen luk ken Er wordt alles aan gedaan. MHCL is in een andere poule als vorig jaar ingedeeld. Met veel inzet en kwaliteit moet het mogelijk zijn de promotie af te dwingen. Selectie vrouwen MHCL: Patricia van der Flier, Nicolette Goldsmann, Judith Janssen van Gelhcum, Jolanda en Marion Koopman, Annemarije Marree, Peggy Oostrum, Lieke Otten, Ta mara Ouderdorp, Fleur Portheine, Charlotte 'Pothoven, Josephine Pronk, Martine Verkoyen. Martine Westeijn en Kim van Wijngaarde Dameshockeytrainer Hans van der Linden lactie: ierhard te Winkel, Bleuel dredactie: 'aan Bleuel «grafie: lans Verhorst, Hans Roggen Baak: ■karles Rijken Jan LEUSDEN - „Roda'46 is op zich niet ontevreden met de huidige accommo datie op het Buiningpark. maar gezien de stormach tige ontwikkeling is uit breiding van de bestaande faciliteiten hard nodig." Aan het woord is Jan Hon delink, voetbalvoorzittcr en lid van het hoofdbe stuur van Roda'46. Hon- delink vindt dat de uitbrei dingsplannen van de vere niging, die in samenwer king met de Leusder Handbalvereniging zijn gemaakt, niet langer uit stel kunnen dulden. Hon delink: „Er lopen in deze club 300 vrijwilligers rond om de boel draaiende te houden. Die kun je niet blijven motiveren als de randvoorwaarden om hun werk goed te kunnen doen niet optimaal vervuld zijn. Het is gewoon keiharde noodzaak om bijvoorbeeld het aantal kleedkamers op korte termijn uit te brei den. Anders is het niet meer te behappen." Volgens Hondelink moet Roda in de huidige situatie zelfs overwegen voor be paalde secties binnen de club een ledenstop af te kondigén. Hondelink: „En dat vinden wij absoluut onaanvaardbaar." Boven dien komt een aantal ont wikkelingen binnen de voetbalsport bij Roda nog onvoldoende van de grond, door het gebrek aan ac commodatie. Hondelink: „De ontwikkeling van het vrouwenvoetbal en het ge mengd voetballen is bin nen de KNVB momenteel een belangrijk aandachts punt. Ook in Leusden neemt de vraag naar der gelijke mogelijkheden toe. Op dit moment kunnen wij daar als vereniging onvol doende op inspelen, hoe wel wij dat graag zouden willen. De gemeente heeft emancipatie hoog in het vaandel. Wij ook, maar op dit moment krijgen we niet de kans om daar daadwer kelijk iets aan te doen. Wat dat betreft verwacht ik veel van het emancipatie- bewuste D66, dat volgend jaar, gezien de opiniepei lingen, ongetwijfeld zetel winst gaat boeken in de Leusdense raad. Dan moet het politieke draagvlak voor het introduceren van gemengd voetbal bij Roda ongetwijfeld sterk toene men." Desondanks is Honde link niet bepaald optimis tisch als het gaat om de vraag of de wensen van de club op korte termijn ge realiseerd kunnen worden. Hondelink: „We hebben samen met LHV een prima plan gemaakt, dat het ver dient om ondersteund te worden en wel op korte termijn. Ik hoop dat de po litiek er dit jaar geld voor vrijmaakt, maar of dat werkelijk zal gebeuren vraag ik me af." „Er wordt steeds geroe pen dat er geen geld voor dit soort projecten is. Dat vraag ik me toch af. Ik las laatst dat de gemeente een meevaller van zeven ton incasseerde. Misschien schept dat ruimte? En ver der beschikt Leusden over een zeer goed gevulde pot 'bovenwijkse voorzienin gen'. Ik vindt een sport park een schoolvoorbeeld van een bovenwijkse voor ziening, waaruit dit soort investeringen prima gefi nancierd zou kunnen wor den. Alleen legt men in Leusden het begrip 'bo venwijkse voorzieningen' kennelijk anders uit, dan elders in ons land gebrui kelijk is. Bovendien denk ik dat zelfs in een stabilise rende of teruglopende eco nomie het realiseren van nieuwe (binnen)sportac- commodaties urgent is." Hondelink, cynisch: „Soms vraag ik met met betrekking tot het ge meentelijk sportbeleid in Leusden weieens af; is dit nu beleid, of is er over na gedacht? Er wordt vaak geroepen dat Leusden zul ke fantastische sportac commodaties bezit. Nou, als ik het gemeentebestuur was zou ik verenigingen die het woord 'Leusden' in de naam voeren dringend verzoeken dit te schrap pen. Aan anti-reclame hebben we niets!" Het korfbalteam van de toekomst: staand van links naar rechts trainer Bert Brandsen, Petra van Dongen, Irene Veenendaal, Corine van Dijk, Joyce Osnabrugge. Gehurkt van links naar rechtsJack den Heijer, René Verweij, Chris Fokker, Jeroen Buisman (foto: Jan Pit) titie in te gaan", valt Veenen daal haar coach bij. „Maar nu wij een paar weken bezig zijn, krijg ik er steeds meer zin in. De sfeer is fantastisch en Petra en Corine hebben zich goed in gepast. Het wordt een leuk sei zoen." „De enige verwachting voor de komende weken: Wij hebben er zin in", aldus Brand sen. De lichtgeblesseerde Petra van Dongen is het met Brand sen eens: „Corine en ik moeten nog veel leren. Maar ik geloof dat wij met dit seizoen gaan redden Wij maken alles voor het eerst mee en daar zijn we enthousiast over Wij hebben allebei zin in de competitie." Den Heijer en Buisman wor den waarschijnlijk de leiders van de nieuwe vakken. „Vorig jaar was er soms een machts strijd gaande in de vakken. Dan wilden meerdere spelers de lijnen uitzetten Dan func tioneert zo'n vak slecht. Het ideaal van elke korfbalcoach is, dat er één leider, een dienen de speler en twee spelers, die vooral voor hun eigen prestatie spelen. Ik denk dat wij dat ide aal nu aardig benaderen", vertelt de coach. Vorig jaar leek Antilopen re gelrecht op promotie tijdens de veldcompetitie af te stevenen. De tweede helft van de compe titie werd begonnen met een voorsprong van drie punten op de nummer drie, terwijl de nummer twee op de ranglijst ook nog promoveerde. Uitein delijk miste Antilopen de fel begeerde promotie. Bert Brandsen staat voor een raadsel. Voor hij een zware training aan zijn selectie gaat geven, zegt hij nog. „In de zaal speelden we vorig jaar de twee de helft van het seizoen prima. De oefenwedstnjd op het veld gingen ook prima. En toen kwam de tweede wedstrijd op het veld in Harderwijk en het was ineens puin. Wij verloren dik en die klap zijn wij eigen lijk niet meer te boven geko men De neuzen wezen niet de zelfde kant op en dat probleem konden we niet oplossen. Wij hebben menig traantje wegge pinkt toen wij de promotie misten." LEUSDEN - „Ondanks het feit dat de handbalsport er lande lijk niet best voorstaat, mogen we in Leusden bij LHV eigen lijk nog niet klagen. Een paar jaar geleden zijn we bewust be gonnen het accent te verleggen naar de jeugdafdeling en dat beleid is tot nu toe bepaald succesvol verlopen. De aanwas in die categorie houdt nog steeds aan en heeft er bijvoor beeld toe geleid dat we dit sei zoen het recordaantal van ze ven jeugdteams inschrijven voor de competitie." Voorzitter Daan Bleuel schetst met die woorden de stand van zaken van de handbalvereniging, die deze maand 30 jaar bestaat. De club is daarmee één van de oudste verenigingen van Leus den, maar speelt in het vereni gingsleven slechts een beschei den rol. Zowel qua ledenaantal (rond de 100), als prestatief steekt de club enigszins schril af bij tal van jongere Leusdense vereni gingen die de wind steviger in de zeilen hebben gevoeld. Bleuel: „Wij moeten ons ook niet de illusie maken dat we veel groter kunnen worden dan we nu zijn. Handbal is lande lijk een kleine sport en wat dat betreft is de situatie in Leus den volkomen in overeenstem ming met dat beeld." Toch denkt de LHV-praeses dat de positie op de lokale markt nog wel te verbeteren valt. Bleuel: „Maar dan moet eerst een aantal zaken goed ge regeld zijn. En dan denk ik vooral aan een goede accom modatie We zijn momenteel met Roda in gesprek over de bouw van een complex met kleedkamers en een kantine voor onze vereniging en daar zie ik wel brood in. Ik denk dat het gebrek aan een eigen on derkomen een verdere ont plooiing van de vereniging op dit moment in de weg staat." Voor de eerste paal van de nieuwbouw de grond in gaat zal er echter nog wel de nodige tijd verstrijken. Bleuel: „Roda zit nog op subsidie van de ge meente te wachten en het lijkt erop dat die pas op zijn vroegst in 1995 beschikbaar zal ko men. Tot die tijd kunnen de tekeningen in ieder geval in de kast blijven." LHV begint aan de competi tie met twee seniorenteams, een dames- en een herenteam. Die situatie is weieens rooskleuriger geweest. Bleuel: „Inderdaad, de afgelopen jaren is de seniorengroep beduidend breder geweest Er was tot vo rig jaar steeds sprake van vier teams. Dat dat aantal nu ge halveerd is, is mijns insziens het gevolg van een gebrekkig jeugdbeleid in het verleden. De seniorenafdeling heeft altijd veel meer gedreven op aanwas van buitenaf, dan op aanvoer vanuit de eigen jeugd. Het aantal nieuwkomers compen seerde over het algemeen het natuurlijke verloop. Alleen de afgelopen jaren is die aanwas vrijwel uitgebleven en dat telt hard door. De opbouw van de jeugdafdeling is nog niet zover dat de doorstroming al gestalte krijgt. Dat gaat op z'n vroegst volgend jaar gebeuren." De heren starten dit seizoen de veldcompetitie in de derde klasse van de afdeling, de da mes in de tweede. Vooral de indeling van de vrouwen in de tweede klasse is een verras sing. Bleuel: „Op grond van de prestaties van vorig jaar, toen LHV vierde werd in de derde klasse, is deze indeling niet erg voor de hand liggend geweest. Ik vermoed dat één en ander het gevolg is van de magere omstandigheden in de afdeling Utrecht. Er komen jaarlijks minder teams en met name de hoogste afdelingsklassen moeten toch op sterkte gehou den worden. Overigens Heeft de groep en de tramer er wel zin in en dat is voor mij de belangrijkste graadmeter. Bij ons staat het plezier in de sport op dit moment hoger in het vaandel dan het leveren van sportieve prestaties. En het spelplezier kan duidelijk deu ken oplopen als een team in een te zware klasse wordt inge deeld en week-in, week-uit te gen zware nederlagen oploopt. Ik denk overigens dat dit team voldoende kwaliteit in huis heeft om te voorkomen dat men in de tweede klasse wordt afge slacht." Bij LHV zal de jeugd het moeten gaan doen. Bleuel: „Als we weer eens aan prestaties willen gaan denken, zal dat op kortere termijn vooral van de huidige dames-jumorengroep vandaan moeten komen. Daar zit ook wel muziek in. Lager in de jeugd is de situatie vooral bij de meisjes aspirantengroep duidelijk verbeterd Dit jaar komen er twee teams aan de start en dat biedt de mogelijk heid om al op kwaliteit te gaan selecteren. Dat gaat dit seizoen ook gebeuren." Bleuel: „Verder starten we dit jaar met mini-handbal. Een paar jaar geleden hebben bond en afdeling het initiatief geno men om ook de groep 5-6 jan- gen te laten handballen. Op aangepaste velden en met aan gepaste doelen, in een aange paste spelvorm (toernooitjes). We zijn erg blij dat we dit jaar ook een mini-groep aan de start kunnen brengen en via een sponsorloop hebben we deze zomer voldoende geld binnengehaald om tot de aan schaf van vier mini-doeltjes over te gaan. Van die ontwik keling verwacht ik veel." De voorzitter van Leusder Handbalvereniging Daan Bleuel

Leusder Krant | 1993 | | pagina 19