e Hamershof is vooral bedoeld m er fijn te kunnen winkelen" Leusder Krant Touwtrekken om de Pon-driehoek de schijnwerper Het is een gigantische organisatie" Flappen tappen porlichtingsbijeenkomst over inrichting H2 rominente motorrijders drukken arrie Roestenburg (50) de hand Bromfietser nog niet jarig Kunst aan de deur Naar school ensdag 1 september 1993 Pagina 5 >te JSDEN - Bijna 200 gega- len voor een winkelpand in 3e< itbreiding van De Hamers- kwamen vorige week nsdag naar de Korf. De\ sten hoopten van de gc- nte te horen, welke nieuwe kels waar in de Hamershof ïen. Ze werden teleurge- d. Volgens wethouder Joost ongh is men nog in overleg, bijeenkomst beperkte zich ?e,k oorlichting over de globale ncheverdeling en de loop- tes. zowel het nieuwe als het evitaliseerde' deel van ikelcentrum de Hamershof t meer duidelijkheid zijn, men waar kan vinden, looproutes lopen van 't Erf itstreeks naar het eind van nieuwe gedeelte, met een gelijk rondje door de passa- achterlangs uitkomend op nieuwe plein. De Kooikers- cht wordt daarbij 'hooguit aanlooproute'. Weliswaar [eknapt en 'opener' door on- andere het weghalen van muurtjes. >v<t»e Kooikersgracht is dan het domein voor de 'dienst- Ijlening'. r de Leeuwerk, sectorg- hoofd Ruimte van de gemeente, lichtte toe dat door de daar aanwezige banken, de Kooi kersgracht niet echt een gezel lige winkelstraat kan worden. ,,Maar banken horen bi] een winkelcentrum. Ze zitten graag aan de rand Daarvoor hebben ze de ruimte." De essentiële begrippen bij de invulling van de branches waren op deze bijeenkomst 're creatief winkelen en doelge richt winkelen'. Waarmee het verschil tussen op zoek naar mooie, leuke, duurzame dingen en 'de dagelijkse boodschap pen' werd bedoeld. De dage lijkse boodschappen zorgen voor het steeds terugkerende publiek. De supermarkten en het warenhuis, zijn 'de trek kers' van het winkelcentrum. De veelal kleine winkels met bijzondere, hoogwaardige of populaire artikelen (van kook winkel tot sprjkerbroekboek- tiek, van viswinkel tot life style artikelen) zorgen voor de sfeer, het winkelend publiek Hoewel men zoekt naar een evenwicht waarin zowel de noodzakelijke boodschappen als 'het shopping gebeuren', een evenredige plaats krijgen, ziet de gemeente de Hamershof als het hoofdcentrum Na de bijeenkomst verklaarde De Leewerk, de Biezenkamp te zien als een buurtcentrum waar men heen gaat voor dé dagelijkse boodschappen die men nodig heeft. Lichtbeelden Door middel van lichtbeel den werd de aanwezigen dui delijk gemaakt, welke 'bran cheverdeling' de gemeente voorstaat Rondom het Erf vooral 'food', verdeeld over een supermarkt en kleine winkeltjes. De hoek 't Erf, De Smidse geeft het begin aan van het terrein voor de doelgerichte diensten, met ruimte voor een horeca gele genheid. De Jongh noemde daarbij ook de ruimte voor 'een kop koffie met croissantje op een terras je'. De Komenij is het gedeelte voor vooral de modezaken In het overdekte gedeelte van de Brouwerij zijn vooral de klein schalige, hoogwaardige mode winkels te vinden 'met een high performance', waarbij het laatste stuk dient voor de snel le boodschap en de dienstver lening (politiebureau) beho rend bij het 'doelgericht' win kelen. In het nieuwe gedeelte, met de rug naar het oude deel, valt het zwaarste accent op de win kels met life-style' en 'vrije tijdsartikelen', terwijl de te genoverliggende zijde aange wezen is als 'foodstraat met specialistische hoogwaardige waar', zoals een viswinkel. 'Food' is volgens de wethouder 'een rekbaar begrip' ,,Een re formzaak kan daar ook onder vallen". In het midden van het nieuwe plein, tenslotte zal minstens één modewinkel te vinden zijn Het streven is om zowel het aanbod te verbreden als in kwaliteit te variëren Joost de Jongh, „We moeten de mobili teit terugdringen. Leusdena- ren moeten niet meer naar el ders gaan om iets te vinden wat in Leusden niet aanwezig is. Mensen uit de omgeving moe ten naar Leusden komen, om dat het hier aantrekkelijk win kelen is." Met 'gratis' parkeren dat waarschijnlijk niet zo gra tis zal zijn als jarenlang beju beld is. De Jongh: In het najaar ver- HTERVELD - Een legenda- :h man in Achterveld en de omgeving, Harrie Roes burg, is afgelopen zondag in woonplaats Achterveld rakteerd op een enorme re- tie ter ere van zijn vijftigste jaardag. Op ludieke wijze d itarrie eraan herrinnerd zijn vijftigste verjaardag dus zijn ontmoeting met raham, niet ongemerkt Brbij zou gaan. en echt feestcomité werd rvoor in het leven geroepen deze organiseerde een lotse receptie voor de jarige rrie Roestenburg. Harrie is motorcrossfanaat in hart nieren. Hij bezoekt reeds er dan dertig jaar de natio- e en internationale crossen vel in Nederland als in de van Europa. Reeds tien- len jaren is hij op de motor- •sscircuits in geheel Europa I/inden. 'anwege zijn imposante fi- ïr is Harrie een man waar n niet snel omheen kan en >zeer bekend. Naast zijn be- ïdheid is hij ook bij vele zeer ie- iefd, getuige de grote op- mst bij zijn verjaarsreceptie. oud-wereldkampioen n van Heugten werd Harrie een heuse crosser met zij- in met nummer 50 bij zijn derlijke woning afgehaald, irrie en Ton zijn al jaren enden en Harrie begeleidde n in diens roemruchte kam- oensjaren op vrijwel elke oss en elk circuit in Europa, irrie nam deze dag naast Ton Heugten in het zijspan plaats en werd, begeleid door een aantal crossers, getrak teerd op een rondritje door Achterveld. De rit eindigde bij Ons Ge bouw aan de Hessenweg al waar een vier meter hoge Abraham, verkleed als sjeik stond opgesteld ter ere van de jarige. De jarige aanschouwde deze enorme pop en gaf te ken nen dat hij nog op zijn benen stond te trillen van de inspan ninggen om zich staande te houden op het zijspan. Harrie is in zijn jonge jaren als vak man-stoffeerder werkzaam ge weest in Saoedi-Arabie als leg ger van tapijten in menig pa leis, vandaar deze Sjeik als Abraham In 1974 was Harrie de man die de materialen ver voerde op een zeven weeks tournee van de Europeese top- coureurs die in de Verenigde Staten van Amerika reden In 1976 werd Harrie Roes tenburg tijdens de Grand-Prix van Lochem uitgeroepen tot 'Super-Fan'. Op het toenmali ge programma werd hij naast de foto's van de toenmalige we reldkampioenen afgedrukt en kon heel motorminnend Ne derland met hem kennis ma ken. Op de receptie waren naast familieleden en vrienden ook de in motorcroswereld be kende mannen als Mari Bens, Pierre Karsmakers, de wereld- kapioensduo's Timmersmans/ Verhagen en Van Heugten/ Kiggen, alsmede Rikus Lub bers. Dirk Steenbergen, Fons van Heugten, Wil van der Laan en Wiebe Plotz die de jarige Harrie Roestenburg samen op de foto met oud-wereldkampioen Ton van Heugten De Abraham verwijst naar het verleden, waar in Roestenburg in Arabische landen werkzaam was als tapijtleg ger. (foto: Jan Pit) kwamen feliciteren. Dat Har rie bij velen een begrip, een alleszeggend en voor iedereen klaar staand figuur is bleek wel uit de enorme grote op komst bij zijn receptie. Toen aan Harrie werd gevraagd wat hij graag als verjaardagsca deau wilde gaf hij te kennen dat hij graag geld wilde en dat hij dat wilde schenken aan een goed doel. schijnt een nota over parkeren met oplossingsvoorstellen. Hierbij moet betaald parkeren niet worden uitgesloten We denken aan mogelijkheden waarbij de eerste anderhalf uur, gratis en langer een kleine vergoeding eist. Dit is haast te vergelijken met vrij. De belofte vrij parkeren mogelijk te hou den wordt „redelijk vrij parke ren met enige sturing", volgens de wethouder De opsomming vol 'specia listisch' en 'hoogwaardig', 'life-style' en 'high performan ce' mag ook niet de indruk wekken dat in de Hamershof uitsluitend dure zaken met specialistische hoog kwalita tieve waar te vinden zal zijn. „Juist een verschil in kwali- teitsaanbod moet het winkelen aantrekkelijk maken. Twee bloemenzaken dus met twee kwaliteiten", kreeg één van de aanwezigen te horen Het was de enige invulling die men kreeg. Wethouder en verant woordelijk ambtenaar verwe zen voor alle individuele vra gen en wensen, steevast naar projectontwikkelaar MBO De Leeuwerk. ,,Op dit mo ment zijn we bezig met een se lectie van de gegadigden. Bij hun aanvragen zitten veel ge gevens maar in sommige ge vallen hebben we meer infor matie gevraagd. Bij onze beoordeling kijken we naar de ondernemerskwaliteit, de beoogde vestigingsplaats, de financiële positie en de be drijfsorganisatie. Bij deze laat ste factor heeft de zelfstandige ondernemer voorrang Winke liers uit het bestaande gedeelte hebben prioriteit. Daarbij kij ken we ook naar wat de gega digde kan toevoegen aan de al aanwezige winkels zowel wat betreft de branche als de kwa liteit, de service en de marktge richtheid." Bij iedere aanvrage toetst men de criteria om 'het hoofd winkelcentrum van Leusden boven het niveau van een door snee winkelcentrum te tillen.' *-275 ingeschreven gegadig den voor een winkel waren voor deze voorlichtingsbijeen komst uitgenodigd. De pre sentielijst toonde veel bekende namen uit Leusden, Achter veld en Stoutenburg. 'Vreemde eenden in de bijt' waren onder andere vertegenwoordigers van Vendex en Blokker uit Amsterdam. Allemaal wilden ze weten of ze een kansje maken op een nieu we winkel, wie de gegadigden zijn. waar de concurrentie te vrezen is en wanneer de beslis singen vallen. De gemeente gaf daarover geen informatie Gemopperd Door de winkeliers van de Biezenkamp werd hardop ge mopperd. „Dit is centralise ring, waar de Biezenkamp bij achterblijft." De Leeuwerk bevestigt dit na afloop van de bijeenkomst. „We hebben in Leusden geko zen voor één centraal winkel centrum, zodat voor iedereen duidelijk is waar hij of zij moet wezen. De Biezenkamp is in onze ogen een winkelcentrum voor de dagelijkse boodschap pen. De Spar is daarvoor een belangrijke trekker We heb ben er alle belang bij dat deze kan standhouden en zelfs uit breiden. Welke winkels in de uitbreiding die men nu aan het bouwen is, komen is vooral een beslissing van aannemer Van de Belt. Hij bepaald in overleg met de gemeente met wie hij zaken doet Daarbij schrijft de gemeente biets voor maar spreekt ze de wens uit om te kiezen voor zaken waarin men terecht kan voor noodzakelijk heden en daglijkse boodschap pen. Een zuivelwinkel zou een goed idee zijn Het gerucht dat de gemeente heeft aangedrongen op de ves tiging van een vierde kappers zaak. spreekt hij tegen. „Het verschil tussen de Hamershof en deBiezenkamp zal het ver schil zijn tussen zitten en ha len. Bij de één haal je iets op, bij de ander ga je er even bij zitten op een terrasje of slen tert men op z'n gemak rond." „De Biezenkamp heeft alle kansen, nu en in de toekomst. Door de woningbouw in 't Vliet krijgen ze zeker klanten die dit dichtbijzijnste centrum ver kiezen om er hun boodschap pen te doen. Er komen naar onze stellige verwachtingen zo'n 700 woningen in 't Vliet." „Een winkel als Cooking doet het niet in De Biezenkamp maar zou uitstekend passen in de Hamershof." De gemeente heeft de hoop op woningbouw in de 'Pon driehoek' en het verlengde daarvan, ondanks de proble men met de provincie, niet op gegeven De Hamershof moet het kenmerkende, centrum van Leusden worden. „We moeten ervoor waken dat het nieuwe gedeelte het zwaarste accent krijgt. Het oude gedeelte be paalt mede de sfeer." De bran cheverdeling zoals tijdens de voorlichtingsbijeenkomst ge- presenteert. betekent niet dat winkeliers zullen moeten ver huizen. Wel dat wanneer pan den vrij komen, de uitgangs punten mede bepalend zijn bij het overleg voor de gegadigden voor de vrijgekomen ruimte. Eind dit jaar zal bekend zijn, welke winkels waar te vinden zullen zijn. Volgend jaar sep tember moet het nieuwe en vernieuwde winkelcentrum klaar zijn. LEUSDEN - Zegge en schrij ven één dag heeft een 16-jarige Leusdense jongen schadevrij rondgereden op zijn bromfiets. De knaap, die een dag eerder zijn zestiende verjaardag vier de, verleende woensdagoch tend omstreeks 8.20 uur op de Zwarteweg, ter hoogte van de Biezenkamp, geen voorrang aan een passerende auto. De jongen kwam ten val en liep daarbij kneuzingen en schaaf wonden op Brommer en auto werden beschadigd LEUSDEN - Een inwoonster van Leusden deed gisteren bij de politie aangifte van het feit dat ze aan de deur drie schilde rijen had gekocht van een zo genaamde student van een kunstacademie. De vrouw be taalde 650.- voor de 'kunst', maar bij controle bleek van het verhaal van de verkoper niets te kloppen. „Dit soort zaken niet aan de deur kopen", is het advies van een woordvoerder van de politie Geld trekken uit de muur, of 'flappen tappen', zoals deze handeling in het popu laire taalgebruik al gauw is gaan heten, is een doodnor male zaak. Zelfs het meest hardnekkig aan oude gebrui ken vastklampend mens heeft zich aangepast aan de pinco de. Toch wordt de vooruit gang belemmerd. De moge lijkheden, om maar een voor beeld te geven zijn uiterst mi niem. De automaten in Leus den kunnen steevast rekenen op een lange rij wachtenden. Ik schuif aan en als ik einde lijk aan de beurt ben voel ik de hete adem van een handje vol plaatsgenoten in mijn nek. Ai, te snel ingetoetst. Even rustig blijven en op nieuw proberen. Ondertussen heeft zich de helft van de Leusdense bevolking achter mij geschaard waarvan ik het ernstige vermoeden heb dat zij nauwe contacten onder houdt met de andere helft van het dorp. De limiet over schrijden staat nu gelijk aan een afgang ten overstaan van al die mensen. Ik heb geen behoefte om het onderwerp te zijn van een sappige dorps roddel en ik overweeg om vanavond terug te komen. Maar in het donker op zo'n plaats geld opnemen geeft me het gevoel van een vogelvrij verklaarde. Zo'n pilaar leent zich toch als prima plek voor ongure type's die rustig een sigaretje rokend staan te wachten op het moment dat mijn geld eruit komt glijden. Onverrichtcrzake druip ik af en ga ouderwets naar de bank. Daar hebben ze in ie der geval een streep getrok ken en loopt de bevolking niet rakelings langs me heen. De dame achter de balie schikt haar haar nog even, en dan ben ik aan de beurt. Ik vraag om een fractie van al het geld dat hier in omloop is en toch kijkt de dame alsof ze het zelf moet betalen. In ieder geval kan ik hier op een ze kere discretie rekenen. Keu rig op een briefje schrijft de juffrouw een behoorlijk be drag op een kladje, waarvan inderdaad blijkt dat het om mijn banksaldo handelt. Hier houdt de discretie dan ook op. Werd het bedrag nog op schrift gezet, de toevoeging wordt gefluisterd. Neeeeega- tief. Niemand hoeft ook maar enige vorm van liplezen te hebben beoefend om dit te kunnen vatten. Met de vage belofte dat er binnenkort een sloepje met geld binnenkomt word ik toch in staat gesteld om mijn bloedjes van kinde ren te kunnen voederen. Wat zou een afscheiding voor pri vacy en veiligheid bij de geldautomaten een hoop leed voor mij verzachten. Annelies LEUSDEN/UTRECHT - De voorzitter van het Comité van Verontruste Leusdenaren, J. van Hasselt, heeft vrijdag in de vergadering van de Staten commissie 'Ruimte en Groen' er nogmaals voor gepleit om de Pon-driehoek niet te bebou- De bezwaren die van Hasselt noemt tegen de bebouwing, aangevoerd door onder andere het Comité Milieuzorg Leus den, de Stichtse Milieufedera tie, de gezamenlijke land bouworganisaties en zijn Co mité van Verontruste Leusde naren, zijn de angst voor de aantasting van het landschap en het feit dat het gebied zowel infra-structureel als ver keerstechnisch ongelukkig ligt. De nauwelijks realiseer bare integratie van het gebied met zowel Leusden-Centrum als Leusden-Zuid, de beoogde beperkte bouwdichtheid van het gebied en de beëindiging van enkele goed geleide agrari sche bedrijven zijn andere be langrijke punten. Bovendien wordt de Tabakssteeg bij uit breiding overschreden en dan is volgens van Hasselt het ein de van de uitbreidingen zoek. Gedeputeerde Staten heb ben in 1990 meegedeeld dat ze af zullen zien van woningbouw in Leusden-Zuid om de natuur en het landschap te bescher men. In het ontwerp-streek- plan, dat nu onderwerp van politieke discussie is, herhaalt het college van GS dat stand punt. Van Hasselt drong er bij de Statencommissie op aan deze uitspraak niet aan te vechten. Van Hasselt vond indezelfde vergadering geen medestander in wethouder De Jongh van Leusden De Jongh hield een even vurig pleidooi, maar dat stond inhoudelijk haaks op de ideeën van het Comité van Ver ontruste Leusdenaren De Jongh vindt dat bebouwing van de Pon-driehoek, waar Leusden de eigen behoefte aan nieuwe woningen wil realise ren, niet bij vóórbaat moet worden uitgesloten. Bovendien wil De Jongh dat de provincie meer ruimte wil creëren voor bebouwing in het Vliet. In de visie van Leusden moeten daar ohgeveer 700 woningen wor den gebouwd. GS wil voorals nog niet verder gaan dan onge veer 400 woningen, een aantal dat Leusden duidelijk te laag vindt Daarmee zou de ontwik keling van 't Vliet, op de wijze zoals dat Leusden voor ogen staat, weieens zeer onrendabel kunnen worden. LEUSDEN - In het kader van de actie 'Wij gaan weer naar school' heeft de politie woens dagochtend op verschillende plaatsen in de gemeente het verkeersgedrag van scholieren gecontroleerd. Op de kruising Lockhorsterweg/Heiligenber- gerweg liepen 40 fietsers om uiteenlopende redenen tegen een waarschuwing op. Op de kruising Noorderin slag/Groene Zoom werd een aantal fietsers vermanend toe gesproken omdat het rode ver keerslicht werd genegeerd. Claverenbladstraat treft voor bereidingen voor straatfeest; de prijs in RTL 4-show 'Let's have a party' LEUS DEN- Het houdt niet op: Onder het mom van 'Let'shaveaparty' maakt de Claverenblad straat zich wederom op voor een feest Na het op treden in de televisiequiz van RTL 4 kan de gewon nen geldprijs worden om gezet in vlees en drank. Zondag 5 september wor den de barbecues aange stoken onder toeziend oog van bijna alle bewoners tut de straat. Recht uit de super markt voor de laatste be stellingen komen Helen Ma rijn es en Jan Harms en 'om de pers te woord te staan. Druk met de voor bereidingen dus. ..Het is inderdaad een gigantische organisatie hoor, leuk maar tijdrovend", begint Manjnes. „Het scheelt dat er nu een aanleiding is voor een feest. Het zou tongoede traditie kunnen worden, maar ik hoop dat bij een volgend feest ie mand anders de organisa tie op zich wil nemen. Wat mij tegenviel was dat er vanuit RTL 4 totaal geen hulp of advies meer kwam. We hebben een programma gevuld en dat is het dan Haringen kan dit bea men Hij werd bij een te lefoongesprek met de pro grammaleiding afge poeierd: We bestaan echt niet voor die lui, einde televisieprogramma is einde contact, kennelijk Nou ja, we hebben een leuke dag gehad, echt waar 't Is jammer dat we tweede zijn geworden, ondanks hetfeit dat we steeds bovenaan stonden. We liepen stuk op het laatste onderdeel van de quiz. Eerlijk gezegd vond ik het woord dat wij moesten raden veel moei lijker dan dat van het an dere team. Maargoed, vierduizend piek is een mooi uitgangspunt voor een barbecue. Het moest trouwens wel zoiets wor den want bij de geldprijs zat de eis waar we het geld moesten besteden. Bij supermarkt Kipper- sluis dus Gelukkig zit in A mersfoort zo 'n zaak an - ders hadden we mooi ge zeten. Marijnes wil benadruk ken dat defiliaalhouder van de supermarkt per fect heeft mee gewerkt. Ze hebben ons bij Kip- persluis echt gematst, er kan nu net iets meer. Na tuurlijkzijn er mensen in de straat die niet mee doen, niet iedereen houdt van feestvieren en niet ie dereen kan zich vrijma ken van andere verplich tingen. Dat bleek ook tij dens de quiz, sommige mensen houden nou een maal niet van dit soort masale toestanden. Het doet niets af aan de buurt want het is hier prima wonen Een oppas voorde kat in een vakantie is nooit een probleem, keuze genoeg. Vandaar ook dat ik rustig de straat durfde aan te melden voor het televisieprogramma. Harms en, die wordt omschreven als de stu wende krach t ach ter deze hele organisatie, gaat ver der We rekenen op zo 'n tweehonderd mensen en daar komen dan ongeveer vijftig kinderen bij Alle kinderen zijn welkom hoor, ook waarvan de ou ders niet willen of kun nen komen. Voor de kin deren is een speciaal pro gramma bedach t. Er is een springkussen gehuurd en er worden spelletjes georganiseerd. Een heuse disco met discjockey zal de gehele tijd voormu- ziek zorgen. Alles over dekt natuurlijkéoant als je met zo 'n feest gokt op mooi weer dan ben je niet van deze tijd. Op de plaats van een aantal parkeerhavens zetten we drie tenten neer, een voor de barbecue, een tent voor het springkussen en de derde tent wordt om gebouwd tot disco, de dis cotent dus en er mag ge danst worden. Dit klinkt gezellig en waarschijnlijk denken er meer mensen zo over. Om te voorkomen dat illegaal wordt mee gefeest krijgen alle bewoners uit de Cla verenbladstraat consump tiebonnen uitgereikt en worden de boezems van de feestgangers afgeplakt met een sticker, voorzien van naam en huisnum mer. Stiekem in het feest- De organisatoren van het straatfeest spreken de laat ste zaken met elkaar door. (foto Jan Pit) gedruis storten zit er dus niet in. Marijnes eindigt de bij eenkomst met de uitnodi ging om gerust te komen kijken. „En je collega die bij de uitzending aanwe zig was mag ook komen. Zeg maar dat hij dan niet meer hoeft te klappen. Annelies Heuvelink

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5