)e Brink; al 30 jaar springlevend Leusder Krant let weer in Koele start van september T $t|iNpyj# Schakers hebben het systeem „Zelfs artsen zijn niet altijd bekend met het werk van een huidtherapeut" n- Pastinaak Vluchtheuvel Riekje Bijl eerste huidtherapeute in Leusden /oensdag 1 september 1993 Pagina 7 BUSDEN - Donderdag 2 (ptember is het feest op de usisschool 'De Brink' aan de indenlaan/Lijsterbeslaan, de [bool bestaat dan 30 jaar. Dit jbileum wordt uitgebreid ge vierd met twee dagen feest, niet alleen voor de huidige leerlingen, maar vrijdagavond zijn juist de oud-leerlingen van harte welkom op 'hun' oude la gere school. Brfink in de goeie ouwe tijd'. Delen van de school waren stijds in de Marcuskerk gehuisvest, (foto De Brink) LEUSDEN - Vooraf gaand aan de twaalfde en laatste ronde van de zo mercompetitie vond in de kelder van het gemeente huis een extra algemene ledenvergadering van de SVL plaats, waarin naast het aanscherpen van het huishoudelijk reglement der vereniging, het te spe len systeem voor de nieuwe wintercompetitie hoofdmoot van de agenda was. De negentien aanwezige leden maakten van het reeds eerder dit jaar geko zen systeem "van Tuyl" een nog perfektere uit gave zodat twee septem ber de klokken om één mi nuut over acht kunnen worden ingedrukt, of is de wens hier toch de vader van de gedachte... Hoe het ook is, alle Japen en Jannen hartelijk dank, we kunnen hopelijk jaren voort. Om precies 21.00 uur kon Andre Rietveld, vöör de indeling van de laatste ronde, de beide zo- merkampioenen 1993 feli citeren. Carel Vos en Jos Boe- maars, die met de schitte rende score van 6V2 uit 7 partijen, waren al enige weken onbereikbaar ge worden voor een groepje achtervolgers. In de laatste ronde wist Berry Beyer knap van Vincent van de Bilt te winnen en zo met 5¥2 uit 7 beslag op de 3e plaats te leggen. Jos Agterberg be haalde precies 50% in zijn totaalscore door J. de Ja ger sr. te verslaan en Ger- rit Nijhof en Jan Wijnbelt deelden het punt, waar door aan de nullenreeks van laatstgenoemde toch nog A een (happy) eind kwam. dc uitslagen: Van de Bilt - Beyer 0-1; De Jager sr. - Agterberg 0-1; Nijhof - Wijnbelt W-Vi. de eindstand: 1. Vos en Boemaars 6¥> uit 7; 3 Beyer 5% uit 7; 4. Nijhof en Van de Bilt 5 uit 7; 6. Halkes en Rietveld 4 uit 7; 8 Zaal, Van Kampen, Gerrits, Mey- lof en Agterberg 3V2 uit 7 'ouw verongelukt EUSDEN - Een 87-jarige ouw uit Maarn is zondag- iddag bij een verkeersonge- ilom het leven gekomen. De ouw reed met haar auto op de oornseweg in de richting van lar woonplaats. De politie rmoedt dat zij bij het kruis- int Quatre Bras onwel is ge- orden. Zij negeerde hier het de stoplicht en reed vervol- ns tegen een lichtmast aan. overleed ter plaatse. LEUSDEN - Een 82-jarige in woner van Amersfoort kwam zaterdagavond met de schrik vrij nadat hij met zijn auto op een vluchtheuveltje belandde De man reed met zijn auto op de Arnhemseweg in de richting Amersfoort. Ter hoogte van de Treekerweg keek hij naar rechts waarna hij een vluch theuveltje opreed. Hierbij reed hij een verkeerszuil plat In 1963 heette Leusden- Centrum nog Hamersveld en was het een klein, overwegend agrarisch dorp met bebouwing rond de Hamersveldseweg. Het lag dan ook voor de hand om de nieuw te bouwen protestants- christelijke lagere school 'Ha mersveld' te noemen. Een jaar eerder, 1962, was er een kleu terschool geopend; 'De Sring- plank'. Pas in 1985 fuseerden de scholen tot de basisschool 'De Brink'. Toendertijd werd er -bij gebrek aan een eigen schoolgebouw- her en der les gegeven, onder andere in de Marcuskerk. De start van 'Hamersveld' in 1963 ging al lerminst gemakkelijk; de bouw liep vertraging op en uit het archief blijkt dat het gebouw zelfs bezet is geweest om uit handen te blijven van een aan nemer die op het punt stond failliet te gaan; de bestuursle den namen bezit van de sleutel en eindelijk kon er verhuisd worden. De heer Gerritsen, toenmalig Hoofd der School, begon in 1963 ongeveer met 30 leerlin gen in een dorpsschool met vier lokalen, landelijk gelegen aan de rand van het dorp. Vanuit de hal van de school had men een mooi uitzicht op de Asschat- terweg, toen nog met klinkers bestraat. Dat Leusden in de ja ren zeventig de status van groeigemeente zou krijgen was niet bekend, maar dit zou wel gevolgen hebben voor deze eer ste protestants-christelijke la gere- en kleuterschool. Helaas is er weinig materiaal van de beginperiode te vinden, maar uit het 'rooster van lesu ren 1963-1964' blijkt dat de schooltijden anders waren Zo was het heel gewoon dat op woensdagmiddag naar school gegaan werd. Er bleken ook twee soorten van handvaardig heid te bestaan; het zogenaam de nuttige handwerken, spe ciaal voor meisjes, bestaande uit onder andere het leren breien en borduren. Voor de jongens was er de handenar beid, onder andere het leren timmeren en zagen. Forensenplaats Toen eind jaren zestig het dorp Hamersveld veranderde in de forensenplaats Leusden- Centrum werd er op grote schaal uitgebreid woning bouw, nieuwe leerlingen stroomden toe en de 'Hamers veld' en 'Springplank' moesten weer gebruik gaan maken van noodlokalen. Op dat moment had de lagere school 220 leer lingen en de kleuterschool 90 leerlingen, totaal dus 310 kin deren! Uitbreiding met extra lokalen bracht echter niet vol doende oplossing en moesten er nieuwe scholen komen Zo werd Hamersveld de moeder- school van De Groenhorst (1972) en De Vallei (1974) De scholen worden overkoepeld door de vereniging voor Pro testants-Christelijk Onderwijs in Leusden; momenteel heeft deze vereniging vijf scholen onder haar hoede: Loysder Hoek in Zuid, De Groenhorst, De Vallei, De Holm en De Brink in Leusden-Centrum. Hierna brak er een stabielere fase aan voor de 'De Brink'. ,,De leerresultaten van de Leusdense scholen liggen bo ven het landelijk gemiddelde", aldus Maarten Boter. De huidi ge directeur van De Brink is 1 oktober 20 jaar verbonden aan de school, evenals Anne van de Glas, die 1 augustus een lu strumfeestje te vieren had. Boter: ,,Zo heeft bijvoorbeeld onze school een groot voordeel door haar kleinschaligheid; wij hebben de mogelijkheden om kinderen een veilige en ge structureerde sfeer te bieden. De teamleden kunnen, gezien het relatief kleine aantal leer lingen (circa 110), aandacht besteden aan en zorgdragen voor eikaars leerlingen. Ieder een kent iedereen ,,Na een teruggang van het aantal leerlingen, door onder andere de vergrijzing van de buurt, is er nu weer een gestage groei te bespeuren, mede door de nieuwbouwwijken en na tuurlijk mede door de positieve sfeer in onze school Deze toen- name heeft tot gevolg dat naar alle waarschijnlijkheid de kleutergroep, die relatief groot is, in januari 1994 gesplitst gaat worden in twee groepen, zodat juist ook de kleutertjes alle aandacht van hun juf kun nen krijgen." ,,De Brink heeft wel degelijk een toekomst", vervolgt Maarten Boter. ,,Er liggen al weer plannen klaar voor een volgende verbouwing, zodat de school aangepast kan worden aan de wensen en eisen van deze tijd. Frisse kleuren ade men een prettige sfeer uit en voor kinderen en ouders is het leefklimaat in een school be langrijk." ,,Kijk, scholen zijn een in stituut waar men met elkaar leeft, leert en speelt. Dit was dertig jaar geleden zo en wat dat betreft is er niets veran derd." ,,Wat wel is veranderd is bij voorbeeld het aanzien van het onderwijzend personeel. Toen dertijd behoorden zij -en voor al het Hoofd der School- tot de notabelen van het dorp. Later, door voortgaande democrati sering en het mondiger worden van de mensen, ontstond de interesse om ouders meer bij het schoolgebeuren te betrek ken. Pas in de jaren zeventig werden de ouderraden opge richt." Op De Brink bijvoor beeld is de ouderraad zeer ac tief, niet alleen nu met de orga nisatie van festiviteiten ter ere van dit 30-jarig bestaan, maar het gehele jaar door Liesbeth van Putten Het huidige team van De Brink, (foto: De Brink) $P' A* i LEUSDEN - Sinds kort is op Bergroos 4 een praktijk voor huidtherapie gevestigd. Riekje Bijl is de eerste huidtherapeut in Leusden en behandelt vier dagen in de week patiënten. „De mondelinge toezegging van het ziekenfonds is binnen maar in afwachting op de be vestiging ben ik maar vast be gonnen. Het is wel leuk dat ik weer in de krant kom. Acht jaar geleden ben ik ook gein- terviewd, toen wegens de ope ning van mijn schoonheidssa lon." Ik heb 23 jaar als schoon- heidspecialiste gewerkt, waar van de laatste acht jaar in Leusden. Die 23 jaar hetzelfde beroep uitoefenen was een aanleiding om over .te stappen op iets anders. Om tot mijn vijfenzestigste als schoon heidsspecialist werkzaam te blijven zag ik niet zo zitten. De actuele aanleiding om de oplei ding voor huidtherapeut te gaan volgen had een diepere achtergrond, in de praktijk kwam ik regelmatig huidklachten tegen waarmee ik met de toegepaste technie ken onvoldoende resultaat be reikte. Ik wilde meer weten over de talrijke aandoenmgen om mensen op een effectieve manier te kunnen behande len Hiermee geeft Bijl gelijk het verschil aan tussen een huid therapeut en een schoonheids specialist. Gaat een schoon heidsspecialist uit van een ge zonde huid, de huidtherapeut krijgt te maken met een pa- thalogische huid, een huid met een afwijking. Dat kan zijn bij een ernstige vorm van acné, .maar littekenbehandeling bij brandwonden, het verminde ren van vochtophoping en het definitief verwijderen van overtollige haargroei behoort ook tot de werkzaamheden van een huidtherapeut Riekje zette haar schouders eronder en drie jaar lang ging zij twee dagen in de week naar de Hoge School Midden Ne derland, worstelde zich door het eerste puur op theorie ge richte jaar heen, volgde in het tweede jaar de praktijklessen op school en sloot uitendelijk de drie jaar af met het meelo pen op diverse stage adressen, het afleggen van toetsen en het beeindigen van haar scriptie De inspanning heeft zijn vruchten afgeworpen, twee cum laudes kan Riekje naar zich toe halen, één voor haar scriptie en één voor haar stage verslag In juli 1993 studeerde zij af. Bijl" ,,Het was echt lood zwaar. Uren heb ik in de bi bliotheek van het academisch ziekenhuis in Utrecht gezeten. Ik ben minder gaan werken omdat ik anders niet uitkwam met mijn tijd. Naast mijn werk en studie was er natuurlijk het gezm en niet te vergeten het huishouden Maar eerlijk is eerlijk, het was ook bijzonder leerzaam en het voldeed ook wel aan mijn verwachtingen. De stages bijvoorbeeld Eén van mijn stages was in een praktijk van een plastisch chi rurg, zowel in de spreekkamer als in de operatiekamer. Daar raakte ik helemaal overtuigd van het idee dat in dit vak echt mensen geholpen kunnen wor den. Met name na een chirurgi sche ingreep kan een aanvul lende behandeling, verzorging en revalidatie van de huid no dig zijn Ik zie mijzelf dan ook als een verlengstuk van de huisartsen en specialisten." Huidtherapie is een para medisch beroep, en derhalve zullen patiénten via een ver wijzing van huisarts of specia list worden doorgestuurd naar een huidtherapeut Tijdens de behandeling zal de arts op de hoogte worden gehouden van de resultaten en indien nodig, bij de behandeling worden be trokken. Ondanks het feit dat het een vrij nieuw beroep is heeft de overheid het beroep erkent en is het opgenomen in het pakket van ziekenfonds en ziektekostenverzekeraars Het wordt dus vergoed, mits een aanvullende verzekering is af gesloten Studiehoofd. Riekje: „Omdat het een be trekkelijk jong beroep is zijn niet alle artsen op de hoogte van het werk van een huidthe rapeut. In Nederland zijn ongeveer honderd therapeuten werkzaam, en dat verklaart wellicht de onwetendheid. Vandaar dat ik alle huisartsen en specialisten in de omgeving zal aanschrijven om melding te maken van mijn praktijk en om duidelijk te maken dat mensen met ernstige huidproblemen niet na een paar doktersbezoe ken uitbehandeld zijn. Een huidtherapeut kan ve^l doen om pijn weg te nemen of om doormiddel van een camoufla ge behandeling mensen echt te helpen. Als huidtherapeut val ik onder de Nederlandse Vere niging van Huidthcrapeuten en via deze vereniging volg ik de nodige bijschohngscursus- sen Ik heb ingetekend voor een cursus therapeutisch kousen aanmeten. Gedurende ander half jaar ben ik dus weer onder de pannen maar dat hoort er allemaal bij. Op mijn leeftijd word ik nog een echt studie hoofd. Hoe ouder hoe gekker De glamour en glitter van de schoonheidssalon hebben plaats gemaakt voor een keurig ingerichte praktijk, compleet met wachtkamer en de foto aan dc muur van een keurig opge maakte dame is vervangen door een grote poster met dc dwarsdoorsnede van de huid. Riekje hakt vanaf heden met een ander bijltje. Informatie telefonisch bij 948684 Annelies Heuvelink Bewolking en wind ga ven het weerbeeld op de maandag een herfstachtig karakter. We hadden last van een koufront, dat in de loop van de dag naar het zuiden wegtrok. Het sys teem maakte deel uit van een depressie, die via de Noorse Zee naar de Oost zee is afgezwaaid Achter het front werd met een noordwestelijke stroming een vers portie koele lucht aangevoerd, waarin veel bewolking meedreef. In de ochtend viel er uit de be wolking wat regen, in de middag een enkele bui. De temperatuur kwam niet veel verder dan 16 a 17 gra den. Op de laatste dag van augustus en de meteorolo gische zomer van 1993 ver anderde er bar weinig Tussen een hogedrukge- bied met centrum nabij de Britse Eilanden en de naar Midden-Europa wegtrek kende depressie stond een noordelijke stroming, waarin wolkenvelden wer den afgewisseld door op klaringen Door het rela tief warme water van de Noordzee worden daar buien aangemaakt, die het meest actief zullen zijn langs de kust. Dieper lan dinwaarts kan het droog blijven, maar de tempera tuur bleef bij het afscheid van de zomer aan de lage kant Meer dan 17 18 gra den zat er voor vanmiddag niet in en ook de septem bermaand heeft bij de start op de woensdag niet veel beters in petto. Augustus zal zeker te koud in de boe ken verdwijnen, maar het is al heel lang geleden dat een oogstmaand waar schijnlijk een score gaat halen beneden de 15.4 gra den, tegen 16.7 normaal We moeten teruggaan tot 1978 en als de gemiddelde etmaaltemperatuur nog iets lager uit zal vallen, wordt het de koudste au gustus sedert 1965! Dat was trouwens in een fase, waarin het klimaat in ons land een duidelijke inzin king kende. In de eerste helft van de zestiger jaren waren de zomers geregeld aan de koele of zelfs zeer koele kant en de winters waren uitgesproken koud Drie koude winters op rij, wharvan de strenge winter van 1963 diepe indruk achterliet. Weer terug naar de actualiteit, mede door de eveneens te koele juli zal de zomer als geheel iets beneden normaal uitval len. Het aantal zomerse dagen blijft in de Bilt be perkt tot slechts 5 en daar mee komt 1993 op een ge deelde vierde plek in deze eeuw wat betreft zomers met het minst aantal zo merse dagen. Koplopers zijn nog altijd 1956, 1954 en 1907, die slechts 2 dagen konden ophoesten, waarin de temperatuur de 25 gra- dengrens wist te halen of te overschrijden Op ons lan delijk instituut werd geen enkele tropische dag in de wacht gesleept. Achter veld kreeg over augustus 58 mm, tegen 70 normaal i* - Nv>JrV U •>w P<ÓT Ih AAK ir De Pastinaak is een plant die in onze omgeving wel voorkomt, zij het vrij zeld zaam. Algemener zijn ze in kleigebieden en de duinen. Wanneer we ze in de weg bermen tegenkomen zullen we ze niet gemakkelijk over het hoofd zien, niet alleen omdat ze boven het gras uitsteken maar de schermbloemen van de Pastinaak zijn geel, terwijl praktisch verder alle schermbloemigen witte bloemen hebben. Die gele bloemen hebben een typi sche kokosachtige geur De gehele plant ruikt aroma tisch. De Pastinaak is waar schijnlijk door de Romei nen naar onze streken ge bracht want ze kwam in die tijd al in het Duitse Rijngebied voor Vanaf de 15de tot in de 18de eeuw werd zeveel gekweekt om de eetbare, zetmeelrijke wortel, die als winterop- slag diende en de basis ivas voor hutspot. Door de op mars van peen en aardap pel is ze later als voedsel gewas vrijwel geheel ver drongen, maar tegenwoor dig is ze weer in opkomst als alternatieve groente en als bestanddeel vanrsoep- conserven. Men probeert steeds weer aromatische krulden te gebruiken in de spijzen. In Midden-Duits- land kruidt men er de groentesoepen, stamppot en salades mee en wordt de plant met dit doel ge kweekt. Bij de gekweekte soor ten is de wortel peen- of bietachtig verdikt, terwijl hij bij de wilde vormen dun en spoelvormig is. Als wor telgewas heeft de Pasti naak, in verhouding met andere wortelgewassen, geen grote betekenis meer. Fijnproevers geven echter de voorkeur dan deze wor tel als aromatische specia liteit. De wetenschappelijke naam is pastinaca sativa, waarmee in de oudheid de Peen werd aangeduid, maar in de middeleeuwen kreeg de Pastinaak die naam. Pastinaca is afge leid van het Latijnse past1- num, een hak of eenvoudi ge ploeg, omdat de wortel voor voedseldoeleinden als hakvrucht werd ver bouwd. De soortnaam sati va slaat op het gezaaid en verbouwd worden, dus tot voedsel dienend. In de volksgeneeskunst bestrijdt men er slapeloosheid, reu ma en longkwalen mee Men gebruikt de thee die uit de vruchten wordt be reid. Jacob 'vadertje' Cats kende de plant eveneens en dichtte: 'Veracht geen cy- korey, veracht geen pasti- naken, Sij konnen voor u volck bequame spijse ma ken.' G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7