Goed bezochte Culturade bestrijkt breed terrein Leusder Krant ie schrijft, die blijft Utrechtse Heuvelrug wordt nationaal park Culturele agenda '93/'94 Retourtje Achterveld Een kleine boodschap ursus 'korte verhalen' Hamerpop Bassen gezocht ■nsdag 8 september 1993 Pagina 13 SDEN - Bijna vijftig kra- ol cultuur, bood de Cul- le. oanifestatie aan de voor- d van het nieuwe seizoen wederom georganiseerd de Culturele Raad. Voor anbod in de Korf, afgelo- zaterdag, was behoorlijk belangstelling, volgens de nisatoren. ifecr was gezellig en de te viel niet tegen. Voor wie weten wat Leusden aan ir te bieden heeft, boden lijna 50 stands vermaak, matie, discussie en veel erk. irig jaar, koos de organi- voor een Culturade be id voor de jeugd. Na een al jaren een ongeveer ge markt 'vol Leusdense uur' te hebben aangebo- leken de inwoners de dhouders en hun werk te als oude bekenden Door jaar over te slaan, kon men ;komen met nieuw elan en nieuwe standhouders. De :enplaets bijvoorbeeld de bescheiden iets van cursussen, de jeugdthea- roep de Boemerang was ukkelijk aanwezig, de uit- fij 'In Liefd' Bloeiend' en Schildersclubje' kwamen zichzelf op. Om maar een van de nieuwe namen te :n belangrijk deel van de r werd bepaald door de redens' van de stichting or Jara. Deze groep voor jns Amerikaanse school- tek liet kinderen tromme- dat het een lieve lust was. publiek werd yoortdurend modigd om mee te doen. effect was roerig en end. Het optreden van kin oor de Lieverdjes, daar- ontroerend en md. optredens van de jeugd- tergroep toonden hoeveel kinderen onder de bege- ing van Ernst Pels en zijn werkers kunnen krijgen, meer de jonge theatergek- imet op het geïmproviseer- odium speelden, deden ze omime. Hun pogingen om ichlust op te wekken, door «kers te schaduwen, viel bij iedereen in de smaak, jeugdige pantomime spe- waren dan ook niet als zo- danig te herkennen. De t-shirts van Boemerang ontbraken. De Leusdense afdeling van deze theaterschool bloeit des- alnietemin, voor ze goed ver schenen is. Maar liefst vijftig kinderen hebben zich aange meld voor toneelspelen in de IJsbreker. Men is daarmee ze ker van twee avonden/midda gen in de IJsbreker voor zes groepen. Men houdt meer voor mogelijk. In ruim twee jaar groeide deze theaterschool met groot enthousiasme van niets tot in het toaal 350 leerlingen, verpreid over verschillende af delingen in de regio Amers foort. Met een aantal van deze leerlingen heeft Ernst Pels grote plannen. Zij schreven zelf een musical. 'Riool in Rio de Janeiro' met straatkinderen in de hoofdrol. Het is de be doeling het stuk onder andere in theater Carré op te voeren. Daar moet tegelijkertijd het boek met het verhaal en een CD met de liedjes bij verschijnen. Boemerang timmert kortom aan de weg. Half september beginnen de lessen in de IJsbreker, opgeven blijft mogelijk. Milieu De stand van het Comité Mi lieuzorg Leusden en de milieu groep van de Raad van kerken, zorgde voor een openbare dis cussie. De simpele vraag of het een goede idee zou zijn om mensen, milieurechten te laten betalen voor iedere vuilniszak die ze buiten zetten, was goed om drie grote vellen papier vol te schrijven. Bijna iedereen leek wel voor een diffirentatie in tarief te zijn. Zelfs wethou der J. de Jongh was geen tegen stander. ,,Ze waren heel ver baasd over mijn mening", ver telde hij op een toon van 'ze zeiden meneer tegen me'. Maar naast zijn instemming voor het idee, gaf hij wel zijn bezwaren. Hij is bang dat een gedifferentieerde betaling het dumpen van huisvuil in sloten of elders aantrekkelijk maakt ,,En hoe los je dat op?" vroeg hij zich af. Zijn opgetekende opmerking krijgt repliek van ene 'Piet' van D66. ,,Niet zo bang zijn voor het probleem, Joost. Het is de moeite van het proberen waard En zo de waard is, ver trouwd hij zijn gasten." Wel wenste men, zo bleek uit de teksten, grof vuil op te ha len. ,,Voor ouderen en mensen zonder auto is de stortplaats geen uitkomst. Het mag in de plaats van het glas ophalen want daar hebben we glasbak ken voor", aldus een anomieme mening. De behoefte aan een kringloopwinkel, werd door een enkeling betwijfeld. ,,Is er wel voldoende markt voor, bij al die dure Leusdenaren?" Het laconieke antwoord stond er onder: ,,Op de rommelmarkt in Achterveld, zie je heel Leusden lopen" en ,,Er is veel onzicht bare armoede in Leusden" Tot zover de cultuur rond het milieu. Want hoe interessant ÜSDEN - „Wie schrijft die ft". Dat is het motto waar de Culturele Raad Leus een wedstrijd 'Korte ver in schrijven' organiseert als hoogtepunt het grote Wfestival op 23 januari waar niet alleen de win- le verhalen kunnen wor- voorgelezen maar ook an- Leusdenaren ruim- »ts aan bod komen om (eigen, al dan niet waar *urd) verhaal te vertellen. dat wil kan vooraf een is 'Korte verhalen schrij- volgen op dinsdag 26 ok- en 2 november a.s. On- leiding van de Neerlandi- Antoie van Roemburg 'u twee avonden lang uw ta niet reeds sluimerende 'iviteit activeren, wordt u *ld hoe u uw verhaal zou schrijven (vertellen) totdekt u wellicht onge- fe mogelijkheden bij u Als u mee wilt doen moet te lang wachten u hier- op te geven, omdat het dmaal aantal deelnemers aan de cursus op 15 is gesteld. U kunt u tot 30 september 1993 opgeven voor de cursus. En wie het eerst komt... Het Groot Vertelfestival op 23 januari 1994 vormt de afslui ting van de verhalenwed- strijd, maar Leusdenaren, jong en oud, die iets willen vertellen bijvoorbeeld over wat ze zelf hebben meege maakt, een verhaal willen voorlezen dat ze zelf het mooist hebben gevonden of iets willen vertellen over de geschiedenis van Leusden (Hamersveld), worden uitge nodigd om mee te doen. De sluitingsdatum voor de verhalen wedstrijd is 14 de cember 1993 Cursusgegevens: Data cursus: 26 oktober en 2 november 1993. Plaats: 't Vooronder (in de kelder van het Gemeente huis). Tijd: van 20.00 tot 22.00 uur. Docent: Antoine van Roemburg. Kosten 30, - p.p. Aanmelden tot: 30 september 1993 bij: Alie Vriese, Bohemen 4, 3831 ES Leusden, telefoon. 941729. de vraagstelling ook was, wat de milieuproblematiek met de Leusdense cultuurbeleving te maken heeft, blijft vaag. Maatschappelijk werk Bij 'cultuur' in Leusden hoort kennelijk ook welzijn en maatschappelijk werk, wan neer de Culturade als spiegel van de Leusdense cultuurbele ving mag worden beschouwd Naast de vele stands waar 'a- mateurs', die sinds kortere of langere tijd het Latent Ta lent-stadium zijn ontgroeid, hun werk tonen, stonden tien tallen stands waarbij de cul tuur wel zeer algemeen aanwe zig was. Manitoba, de scou- tingsgroep, de speel-o-theek Hamertje tik, de ouderenbon den, het vluchtelingenwerk, de paters Salesianen, postzegel vereniging 'De Loupe'de Zon nebloemafdeling van Leusden, de Unie van Vrijwilligers, de Vrouwenraad, 't Vooronder, Sportclub 2000, Impala, de ENFB. De Wereldwinkel, de Queeste en de schaakvereni ging. Allemaal prima organi saties op hun gebied. Maar op de Uitmarkt in Amsterdam kom je soortgelijke clubs niet snel tegen. Wim Koetsveld en Jeanne Hermanus, bestuursleden van de Culturele Raad zijn zich van het sociale aspect van 'hun' Culturade bewust. Volgens hen toont de Culturade hoeveel Leusden te bieden heeft. Niet alleen de kunst en cultuur met hoofdletters maar veel activi teiten waarbij men kan genie ten van een zin- en smaakvolle beleving. Dat daarbij de vlag (de naam Culturade) de lading niet hele maal dekt, nemen zij voorals nog voor lief. ,,Het is in Leus den de enige gelegenheid waarop dergelijke organisaties zich aan een groot publiek kunnen presenteren." Het bestuur van de Culturele Raad is de afgelopen jaren uit gegroeid tot zo'n 10 12 mensen, waaronder velen met nieuwe ideeën. Het eerste doel is om zich letterlijk een podium te verwerven Leusden moet een sociaal cultureel centrum krij gen. Volgens wethouder Vroon zou dit Groot Krakhorst kun nen worden maar daar is de Culturele Raad niet gelukkig mee Zij willen de grote zaal van de Korf omgebouwd zien, tot een ruimte waarin professionele voorstellingen plaats kunnen vinden. Daarvoor kan deze 'geen privé-eigendom zijn. De gemeente zal bij inrichting en beheer een dikke vinger in de pap moeten willen hebben." Overigens zegde Vroon in zijn openingstoespraak afgelopen zaterdag tot ieders verbazing zes ton subsidie toe voor ingrij pende verbouwing van De Korf Hoe die toezegging moet worden verstaan is evenmin duidelijk. De raad heeft voor alsnog niet de kans gehad zich over die plannen van het colle ge uit te spreken. Een podium dient voorzien te zijn van een licht- en ge luidsinstallatie en een zaal met stoelen waarop het publiek het een paar uur uithoudt. Pas wanneer deze wens is gereali seerd kan de Culturele Raad zich gaan bezighouden met de invulling van het programma. Tot dan moet men het doen met wat de Culturade liet zien. De belangstelling voor deze manifestatie viel zeker niet te gen, volgens de organisatoren Wie kwam wist waar hij naar toe wilde, want in het centrum en aan de buitenkamt van de Korf was weinig te merken van wat Leusden binnen te melden had Marianne de Valck 111111111111111111111 i 111111111111111111111111111111111111111111111111 i 111111111111111111111111111111111111111111111111111: LEUSDEN - Al meer dan tien deelnemende groepen hebben zich er voor inge schreven: voor Hamerpop, de eerste aflevering van het popfestival dat de "Leusdense popgroep van het jaar" moet opleveren. De Culturele Raad Leus den deed eerder dit jaar een oproep voor deelname aan dit popfestival en de werkgroep Activiteiten programma van de Cultu rele Raad is dan ook zeer tevreden met de eerste reacties. Maar natuurlijk staat de inschrijving nog steeds open. Het ligt in de bedoeling om "Hamerpop" te hou den op zaterdag 30 okto ber of 6 november in het nieuwe jeugd- en jonge rencentrum "De IJsbre ker". Wie zich nog wil inschrij ven voor deelname kan daarvoor terecht bij Jan Kok, Ardennen 13, 3831 EW in Leusden. Voor waarde is, dat er teminste één lid van de groep in Leusden woont. Voor meer informatie kan men ook bij Jan Kok terecht, telefoon 942349. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim mimi minimi iiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiii hi illinium hui nn= UTRECHT - Gedeputeerde Staten stemmen in principe in met de aanwijzing van de Utrechtse Heuvelrug als na tionaal park. Dit in principe op het concept-advies 'Natio naal Park in oprichting Utrechtse Heuvelrug' van de voorlopige commissie natio nale parken. De in het con cept-advies genoemde finan ciële middelen zijn echter naar de mening van het college vol strekt onvoldoende om tot de instelling van het nationaal park te kunnen komen. De statusverlening van natio naal park voor de Utrechtse Heuvelrug kan volgens het college slechts een meer waarde voor het gebied bete kenen indien aanzienlijk meer zaterdag 11 september: donderdag 30 sept.: dinsdag 26 okt.: dinsdag 2 nov.: oktober of november: dinsdag 14 december: 1994: 23 januari: 18 februari: 22 maart: april: Tussen 10.00 en 12.00 uur: "Retourtje Ach terveld". Start van de Historische Fiets tocht in samenwerking met de Historische Kring Leusden en het Comité Milieuzorg Leusden in het kader van Monumentendag. Start: Groot-Krakhorst, waar de Histori sche Kring Leusden een tentoonstelling heeft ingerichof hotel-restaurant De Ros kam in Achterveld. Sluiting aanmelden voor cursus "Korte Verhalen schrijven". 20.00 uur, 't Vooronder (kelder Gemeente huis). Eerste avond cursus "Korte Verhalen Schrijven" onder leiding van Antoine van Roemburg. 20.00 uur, 't Vooronder (kelder Gemeente huis). Tweede avond cursus "Korte Verhalen Schrijven". Hamerpop. Onder voorbehoud! De eerste editie van het popfestival waarin Leus dense groepen zullen strijden om de titel "Popgroep van het jaar". Datum: 30 okto ber of 7 november 1993. Info: Jan Kok, Ar dennen 13, 3831 EW Leusden. Sluiting inzendtermijn verhalen voor de wedstrijd "Korte verhalen schrijven" Groot vertelfestival met onder veel meer voorlezen van de winnende verhalen van de wedstrijd. Plaats en tijd: nog niet bekend. Optreden van Caroline Mout. Liedjespro gramma in cabaret-achtige sfeer Tijd en plaats worden nog'bekendgemaakt. Bibliotheek Nieuw Langenbeek, Hamers- veldseweg: Lezing, in samenwerking met de bibliotheek, in kader van het Boeken weekthema "Poezie". Naam dichter of schrijver nog niet bekend. Entree: ƒ6,-. Lezing over tuinarchitectuur. Bij vol doende deelname excursie naar een be kende tuin. Verdere gegevens volgen nog. Tentoonstelling i.s.m. de Vereniging Beel dende Kunstenaars Leusden i.o. Verdere gegevens volgen nog. LEUSDEN - Op zaterdag 11 september 1993 (Monumenten dag) houdt de Culturele Raad Leusden in samenwerking met de Historische Kring Leusden en het Comité Milieu zorg Leusden een fietstocht onder het motto: 'Retourtje Achterveld' of 'Retourtje Leusden'. De tocht voert door het fraaie buitengebied van Leusden en heeft de bezichtiging van de kerk in Achterveld als onder breking halverwege. 'Retour tje Achterveld' is het vervolg op de succesvolle fietstocht, LEUSDEN - De cantorij van de Marcuskerk is bij de start van het nieuwe seizoen op zoek naar zangers, die baspartijen voor hun rekening willen ne men. Belangstellenden kunnen contact opnemen met T. van de Sande, telefoon: 942100 of W. Zigterman, telefoon. 943090. Het Leusdense mannenkoor De Valleizangers is eveneens op zoek naar bassen. Ook teno ren zijn welkom. Het koor re peteert vanaf dit seizoen elke donderdag van 20 00 uur tot 22.00 uur in Lisidunahof, Lisi- dunalaan 11. Belangstellenden kunnen contact opnemen met secretaris Joop Keur, telefoon: 946239. die vorig jaar veel deelnemers trok en door het gebied van Den Treek liep. Dit jaar is de start bij 'Groot Krakhorst' en eindigt bij 'De Hakhorst', twee door de gemeente geres taureerde karakteristieke Leusdense boerderijen die nog iets laten zien van het Ha mersveld van vroeger. Het ligt voor de hand dat Achter- velders in eigen dorp zullen starten en een 'Retourtje Leusden' zullen nemen. Voor Achtervelders die dat willen doen is het start- en eindpunt café-hotel-restaurant De Ros kam, eveneens een monumen taal pand. De Historische Kring Leusden houdt in boerderij Groot Krakhorst 'open huis' en geeft de deelnemers de gelegenheid haar nieuwe onderkomen met expositie te bezichtigen. In Achterveld, waar ook de con trolepost is gevestigd, kunnen deelnemers de R K. Kerk be zichtigen, een architectonisch gezien fraaie kerk met monu mentale allures. Het inschrijfgeld voor deze mooie en ontspannen fiets tocht is 3,50. Hiervoor krijgt u een prachtige herinnerings medaille en 2,- korting op de pannekoeken van De Hak horst. Men kan een 'Retourtje Achterveld/Leusden' begin nen tussen 10.00 en 12.00 uur. Slecht weer? Tot 9.30 uur bel len of het wel of niet doorgaat bij tel.:941729- financiële middelen ter be schikking worden gesteld voor de bestaande knelpun ten. Hierbij denken GS aan het saneren, verplaatsen of op heffen van ongewenste activi teiten. Een voorbeeld hiervan is het doorbreken van de bar rièrewerking van de Rijks straatweg in relatie tot de Amerongse Bovenpolder. Verder is geld nodig voor een stimuleringsbeheer gericht op handhaving en versterking van specifieke natuurwaar den in multifunctionele bos- Het college legt zijn reactie op het concept-advies ter advise ring voor aan de Statencom missie Ruimte en Groen op 22 september a.s. (MC) Aan alle kanten wordt hard gewerkt om het winkelcen trum beter, groter, overzich- terlijker, veiliger en tot kopen verleidend te maken. De toe stand van de minder koop- krachtigcn verbeteren zou ook een nobel gebaar zijn maar dit even terzijde. On dertussen zit ik met een enorm probleem. Het zit een beetje in mijn karakter maar daarnaast moet ik ook heel vaak. En dat kan dus ner gens. Ja, als je iets nuttigt bij een snackbar mag je gebruik maken van het toilet. 'Con- sumtie verplicht' staat er met grote letters op. Vroeger, toen het nog heet was en er lange rijen voor de ijskraam ston den was het mogelijk om stie kem naar binnen te lopen om snel een plas te plegen. En natuurlijk met een arrogant hoofd de zaak weer verlaten. Tijdens mijn zwanger schappen ondervond ik op vertoon van mijn dikke buik nog enig medeleven voor mijn pias-probleem. Meewarig werd ik in mijn toestand mee geloodst naar personeel w.c's. Onder begeleiding van een attent maar achterdochtig winkelmeisje heb ik al heel wat winkels van achter de klapdeuren mogen bekijken. Nou zijn mijn zwangerschap pen uitgegroeid tot levende wezentjes en wederom dient zich het probleem aan: „Ma ma, ik moet zo nodig." Als kinderen dat zeggen is het zaak om accuut een w.c. te kunnen aanbieden want 'op houden' is nog niet echt een doorgedrongen begrip. Snel dus de winkel uit waar ik natuurlijk net aan de beurt bleek en op zoek naar een goeie hoek of boom. Maar geeft het nu nog een vertede rend beeld, zo'n knulletje met z'n korte broekje op de en kels, ik vermoed dat bij de omstanders de sympathie om zal slaan in ergernis wanneer zo'n ventje tegen de puberteit aan loopt. Nou kan de gemeenteraad er ook wat van en ik ben toch wel benieuwd of er in het bouwplan rekening wordt ge houden met de kleine bood schap van zichzelf en haar burgers. Want met samenge knepen benen snel naar huis fietst zelfs vooreen wethou der niet echt comfortabel. Annclies

Leusder Krant | 1993 | | pagina 13