agenda Overzichtstentoonstelling Gijs Keizer in De Ploegh Marjan Pennings op jacht naar het onmogelijke Leusder Krant September Nederlandse filmmaand Grand Theater opent seizoen met sterke 'Sneak Woensdag 8 september 1993 Pagina 14 ,sC De Stichting Nederlandse Filmdagen - welke jaar lijks de Nederlandse Film dagen in Utrecht organi seert- heeft het plan opge vat om september tot Ne derlandse Filmmaand uit te roepen. Ook het Grand Theater in Amersfoort heeft beslo ten om hieraan mee te werken. Er zullen op de zondagen 12. 19 en 26 sep tember, Nederlandse films worden vertoond. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Zondag 12 september: Mama is Boos Zondag 19 september: Dr. Vlimmen Zondag 26 september: Sol daat van Oranje Stuk voor stuk pure Ne derlandse films die met groot succes in de biosco pen hebben gedraaid. Wie (cén van) deze films gemist heeft of nog eens wil zien. heeft nu de kans bij uitstek om ze op het grote witte doek te bekijken. Alle films beginnen op zondagochtend opm 11.00 uur. De toegangsprijs is sterk gereduceerd en be draagt slechts F 5,-. De op brengst komt ten goede van de Stichting Biokin- derrevalidatie. Met uw be zoek steunt u dus ook nog eens een goed doel! zijn rol van geheim agent heeft hij de taak om een aanslag op de president te voorkomen. Een opdracht die hij met ge mengde gevoelens uitvoert om dat hij als lijfwacht van J.F Kennedy diens dood niet had kunnen verijdelen, t Over en-f kele weken beleeft deze sterke film zijn officiële Nederlandse première en zal dan ook in het Grand te zien zijn Clint Eastwood bewijst in 'In the Line of fire' dat hij nog lang niet aan zijn pensioen toe is. observeringsschetsjes die uit mondden in een konkreet land schappelijk gegeven, meer en meer gaat hij werken vanuit eigen belevingswereld Hij ob serveert, ervaart wat het land schap bij hem oproept. Ver werkt het landschap van bin nenuit als een eigen verbeel ding. Het werk krijgt grotere emotionele vrijheid. Natuur Zeer nauw komt hij met de na tuur in kontakt wanneer hij zich door het landschap in een kano gaat voortbewegen. Op de Biesbosch. de Wiede en Weerribbe in de buurt van Giethoorn. Telkens weer ver langt hij ernaaar zich tussen de rietkragen door te begeven. In het voorjaar ziet hij er de net- snijders aan het werk. Het ver branden van het riet roept een heel aparte sfeer op. Door de jaren heen merkt hij dat de beelden zich in hem vastzetten. Hij voelt er verwantschap in met zijn voorliefde voor 'gor ges', de kloven in Frankrijk. Eindeloos kan hij door die gor ges zwerven. Ook daar voelt hij zich geïnspireerd door de wan den die hem omgeven De gevoelens die de tochten bij hem oproepen manifesteren zich natuurlijkerwijs in zijn werk. Hij maakt een continue ontwikkeling door. Het groei proces is niet te stuiten Maar duidelijk blijft hij vasthouden aan zijn stiel als landschaps schilder. Het bevestigt hem in zijn besluit zich in zijn schil derwerk blijvend op de natuur, het landschap te konsentreren. Het beste dat een schilder kan doen is zoveel mogelijk zich zelf te zijn, ervaart hij. Wreedheid Wel stuit hij onvermijdelijk van tijd tot tijd op de tragische aspekten van vernietiging. Hij maakt een serie olieslachtof fers. Vogels die als gekruisig den op het strand liggen Slachtoffer van de olieliefheb- bende onverlaat 'mens' Als hij de Koerden ten tijde van de Golfoorlog ziet, alles verloren, hakt hij op een paar eigen doe ken in om te ervaren hoe het voelt. Hij wil de tragiek in beeld brengen. Weet niet wat hij ermee aan moet. Het ergst vindt hij dat het in al zijn triestheid van een ongelofelij ke schoonheid is. De kleurige kleding van vrouwen en kinde ren op de besneeuwde hellin gen doet hem rillen. De olievel den die in brand staan vindt hij, in uiterste dekadentie, fas cinerend. Hij ervaart de schoonheid ervan. Gruwt van de tegenstelling die de drama tiek oplevert Treurt om het rij ke planten- en dierenleven dat in de woestijnen verloren gaat Ziet hoe duizenden vogels de vuurhaarden in vliegen omdat ze op hun trektocht naar het zuiden gewend zijn dié we? te nemen. Hij besluit het los te laten. Belangrijker is dat hij in zijn landschapsschilderwerk blijft experimenteren. Anco Mali AMERSFOORT - Kern van haar werken is dat Marjan Pennings niets liever doet dan mensen ontmoeten. En met mensen bedoelt ze in de eerste plaats kinderen. Kinderen ziet ze geheel voor vol aan. Ze werkte veel met kinderen in het middelbaar onderwijs. Nergens beleeft ze zo veel ple zier aan als het in een flits vastleggen van een moment van pret, verstandhouding. Ze heeft zichzelf altijd weinig tijd gegund om 'echt' mensen te te kenen. Ze heeft dat geuit door spotprenten te maken. „Ga even zitten", en tjak tjak, daar flitsten de lijnen over het pa pier. Ze heeft honderden van die prenten gemaakt. Altijd voor haar eigen plezier. En voor dat van degene die er bij betrokken was. Drie jaar geleden kreeg ze een dochtertje, Jessie-Eileen. En nu is ze heel druk aan het teke nen. Ze wil diezelfde pret en direktheid pakken Ze zocht naar het materiaal dat voor haar het meest geschikt was. Dat was pastel. Omdat er dan niets tussen haar en het papier zit. Ze heeft het krijt in han den. Kan haar lijnen zonder meer op papier zetten. Eigen lijk vindt ze het tekenen een jacht naar iets onmogelijks Naar het onschuldige soort spontaniteit in jonge kinderen. „Als je een jong kind als mo del hebt heb je iets onmoge lijks Dat kind beweegt. Dan kan ik niet zeggen 'Zit stil'. Want dan ben ik het kwijt. Als ik zeg: 'Ga stil zitten' kan ik de neusvleugeltjes, de oorlelletjes en alles wat erbij hoort goed tekenen. Maar dan heb ik ie mand met een gezichtsuit drukking die er al helemaal op wijst dat hij in zichzelf terug getrokken is. Dat wil ik niet. Ik zoek mensen uit, kinderen, vol wassenen, die gaan zitten, en dan krijg ik al die problemen Er wordt bewogen. Er is kon- takt Eriseeninter-aktiedieik niet mag stoppen. Want dan ben ik de draad kwijt. Maar daardoor juist rèak ik de draad kwijt bij wijze van spreken! Jessie Eileen, tekening van Marjan Pennings. Echter* voor Marjans te ken-werkwijze is het onmoge lijke, het ongrijpbare een voor waarde. Ze is op zoek naar het wezenlijke achter de persoon lijkheid. Ze heeft nu drie jaar met veel plezier op deze manier gewerkt. Heeft een aantal werkstukken afgerond. Gaat opnieuw beginnen. Zoekt uit wisseling. Wil voorlopig geen expositie. Wil wèl dat mensen kennisnemen van haar werk wijze. Wie belangstelling daar voor heeft kan haar bellen na 20 uur: telefoon 033- 62 00 69. Blues De tekeningen die ze maakt zet ze af tegen de wereld waarin we leven. Die niet al te floris sant is. Om het wat eufemis tisch uit te drukken. Ze neemt de blues als voorbeeld. Daarin zit altijd zo'n sterk gevoel van verdriet om iets dat verloren is gegaan. Verloren hoop. Wat is het dat verloren is gegaan?, vraagt ze zich af. Het is niet echt goed te beschrijven. Het is iets dat zó zeer doet, en dat er echt niet is. Maar waar wel de gelijk naar verlangd kan wor den. Ze heeft het idee dat datgene dat ze probeert in haar teke ningen te leggen nog aanwezig is in jonge kinderen. Of in be paalde mensen die het uitstra len. En dat dit hetzelfde onbe noembare is, waarnaar ver langd en gezocht wordt. En dat de mens mist als het er niet is. Ze vraagt zich voortdurend af wèt dat dan is Waarom kin deren het wèl hebben. In hen ziet ze het wezen van hun per soonlijkheid door de ontmoe ting. In de tekening, als deze lukt zoals ze wil, heeft ze een échte ontmoeting. En die ont moetingen ziin zeldzaam in deze wereld. Héél zeldzaam helaas, „Als de tekeningen nog een poosje kunnen blijven bestaan heb ik daar eën verslag van. Ik vind het heel fraai als me dat een paar keer gegund is! Het is au fond een dwaze tegenstel ling Een tekenaar aan het te kenen. Stuk papier voor zijn hoofd. Ik kruip daar helemaal in. Ik werk geëngageerd met de persoon die bij me zit. En ben constant aan het zoeken met al die persoonlijkheden die ik te ken wèt dat dan is. Het is een raadsel Ik denk dat het vaak gemist wordt. Of dat het verlo ren kan gaan." Wat haar in het leven voort stuwt is de humor. Zo'n beetje tegen het stoutige aan. De sprankeling daarvan, de spontaniteit, geeft volgens haar het leven nèt een draai, waardoor ze het allemaal ziet zitten. Humor beschouwt ze als échte kreativiteit. Kreativiteit betekent voor haar dié intelli gentie die maakt dat de mens iets met zijn leven kan aanvan gen. Kreativiteit staat voor haar ook voor vrijheid. Het niet vastzitten in een eventueel problematische situatie. Goe de situatie, materieel' gezien. Maar geestelijk niet vrij. Jonge kinderen zijn aardig vrij. Hoe wel er uiteraard kinderen zijn, die niet ongeschonden hun jeugd uit komen Marjan Pennings is op zoek naar portretten van het leven zelf. Wat is dat dan? Ze weet het nog steeds niet. Maar ze blijft op zoek. En haar tekenin gen getuigen ervan. Ze pro beert het spontane, het on grijpbare, nèt zo spontaan weer tegeven. In een poging om dit onmogelijke te bewaren Anco Mali AMERSFOORT - Tot 17 okto ber is van het werk van Gijs Keizer een overzichtstentoon stelling te zien in Galerie De Ploegh en enkele zalen van Museum Flehite. In het audito rium hangt het vroegste werk. Saneringswijk, knotwilgen, kusten Bretagne, interieur vis- hal. In de achterzaal werk van een jaar terug en het meest re cente werk. De expositie laat zien hoe Gijs Keizer zo'n jaar of twintig terug in Het Ploegh- huis begonnen is. In de sfeer die de vereniging toen uit straalde. Met leden als Tieland, Traarbach, Luijgjes. Die hij in hun werk gevolgd had. De ex positie toont tevens in welke richting zijn werk zich heeft ontwikkeld. Een boeiende schildergang. Hij moet ergens starten als vrij kunstenaar. Had altijd geschil derd in het kommerciële vlak Standbouw, tentoonstellings- werk. Het wordt een aftasten. Waar begin ik? Wie ben ik? In de eerste fase worden allerlei stromingen verkend Op de tweede expositie kiest hij voor een thema. Dat van de knotwil gen. Dat het behoud van de knotwilgen in het landschap tot doel heeft. Die karakteris tieke bomen mogen niet uit het landschap verdwijnen. Reizen Dan gaat hij reizen. Van meet af weet hij eigenlijk dat hij een landschapsschilder is. Schil dert de Bretonse kust. Ruige partijen. Markante doeken. Later beeldt hij steenfabrieken en muurstrukturen uit. Uit Corsica komt hij teleurgesteld terug. De techniek gaat over heersen. Het beeld raakt op de achtergrond Hij maakt een moeilijke tijd door. In die pe riode vernietigt hij veel van zijn werk. Hij reist naar IJsland. Bouwt dat werk uit. Wordt in Frank rijk gekonfronteerd met de jui chende kleuren van de herfst. In Denemarken met het werk in het atelier van Jorn Waar door hij definitief een punt kan zetten achter zijn werkwijze tot dan toe. Zijn werk wordt aanmerke lijk vrijer, vitaler en kleurrij ker. De laatste jaren straalt het deze kenmerken zelfbewust en kloek uit. Maakte hij voorheen Gijs Keizer voor één van zijn schilderijen. Eastwoodfilm zet de toon het niet te laten want die is slechts f 8,50 p.p. Met ingang van 2 september wordt er weer iedere donder dag om 21.30 uur een 'Sneak Preview' vertoond (niet op feestdagen en tijdens de vakanties). Er zullen de aller nieuwste films worden ver toond. Films die zo nieuw zijn dat ze soms nog niet eens zijn ondertiteld en pas vele maan den later in première zullen gaan. Een absolute must voor de filmliefhebber dus Verleden week donderdag was dus de eerste preview Nu de zomervakanties over zijn was dit tevens de aftrap voor het nieuwe filmseizoen. Een heel sterk begin. Want de be zoekers werden onthaald op de film 'In the Line of Fire', de succesvolle actie-thriller met niemand minder dan Oscar winnaar Clint Eastwood in de hoofdrol. Deze toch al op leef tijd geraakte acteur bewijst met deze film dat hij nog lang niet aan zijn pensioen toe is. In seerd Het publiek krijgt hier bij een film voorgeschoteld die rechtstreeks van de montage tafel komt. Deze film is dus nog nergens eerder vertoond. Na afloop wordt aan de kijkers een oordeel gevraagd. Maar ook wordt tijdens de filmvoorstel ling gelet op de reactie van het publiek. Zo wordt er bijvoor beeld bij een komedie streng gelet of het publiek wel lacht, wanneer, hoe lang en hoeveel keer Het oordeel van het pu bliek is voor de filmproducen ten van groot belang: heb ik een top- of flopfilm? Soms worden voor dergelij ke films zelfs nieuwe scenes opgenomen en aan de film toe gevoegd. Zo werd het originele einde van de film 'Fatal At traction' na een aantal 'Sneak Previews' gewijzigd. Eenmaal in Nederland kunnen de films natuurlijk niet meer worden gewijzigd. Maar wel kan de Nederlandse filmverhuurder middels een enquete inzicht krijgen in de mogelijkheden van een film Allernieuwste Het bijzondere van een sneak- preview is dat de kijker van te voren niet weet welke film er vertooond wordt. Zelfs de mensen van het Grand Theater weten dit pas een paar uur voor aanvang. Zo kan het gebeuren dat men onverwachts de aller nieuwste Bond krijgt voorge schoteld, of de nieuwste Schwarzenegger en ga zo maar door. Elk genre komt aan bod. Daarom houdt men een ad viesleeftijd aan van 16 jaar en ouder Voor de prijs hoeft men In Hollywood is het begrip 'Sneak Preview' een niet meer weg te denken verschijnsel. Sinds jaar en dag worden daar door de filmstudio's al van deze voorpremières georgani- AMERSFOORT - Wie het jam mer vindt dat sommige films pas maanden na hun (Ameri kaanse) première in Nederland gaan draaien, zal blij zijn met het initiatief van het Grand Theatre om weer wekelijks een 'Sneak Preview' te organise ren. De reeks previews die men in de afgelopen winter ver toonde waren een groot succes. Een vervolg hierop kon dan ook niet uitblijven.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 14