J (arate geeft mij slfvertrouwen" teams 10 uur aan een stickie Vervoerder Kleinveld -Leusder Krant. ob Jan Duyst opent karate-school aan de Groene Zoom Exploitant De Korf: „Ik word gepasseerd" Inbraken in bedrijven drijvenavond wordt naar Euroase verplaatst wegens grote hoeveelheid aanmeldingen I sdag 8 september 1993 Pagina 3 DEN - Eind januari van begon Jacob Jan Duyst karate-school voor se- leerlingen die ouder ertien jaar zijn. De eer- anden verliepen niet zo omdat Duyst marinier •n half jaar in Cambodja doen om daar te helpen en rust te bewaren, maakt zijn school nu iuwe start. In de maand iber geeft hij gratis ka ssen aan belangstellen- lessen worden gegeven dependance van sport an de Groene Zoom, te- de Inslag, op maan- jnd vanaf 20.00 uur. '1 mensen hebben een rd idee van karate. Zij iren de sport met agres- ;eweld of zij denken dat hele dag stenen door ien. Karate is een oude •an vechten, ontwikkeld apanse priesters, die veel in reizen en geen wapens en dragen. Karate is rdediging. Dat heeft net macho-gedoe te ma- zegt Duyst b Jan Duyst staat op en n de kamer een aantal igsoefeningen voor. De •training, een training i eenvoudige technieken nd worden, de Kumite- een trainingsvormen waarbij afgesproken technie ken doorgenomen worden, en de Kata-training, een traditio neel voorgeschreven traimngs- vorm, waarbij tegen meerdere denkbeeldige tegenstanders gevochten wordt. De sierlijke passen en gebaren doen mij aan ballet denken. Duyst heeft het over het Kumite-gebeuren en het Kata-gebeuren. ,,Ik ben op mijn vijftiende aan karate en judo gaan doen. omdat ik me onzeker voelde", vertelt Duyst. ,,Als ik een groepje stoere jongens zag staan, liep ik een eindje om. Door veel karate en judo te trainen, ging ik me lekker voe len en straalde ik zelfvertrou wen uit. Ik ga voor niemand meer aan de kant en niemand wil nog met mij vechten. Ik ben tegenwoordig een stuk rusti ger." Brandhaarden Duyst geeft mariniers les in de vechtsporten judo en kara te, al wordt die laatste sport in het leger vechten zonder wa pens genoemd. Duyst heeft in dienst bijna alle diploma's ge haald. „Er werd gevraagd wie zich wilde specialseren als sportleraar Dat was een wens van mij. Ik heb een basistrai ning gedaan, waarin gekeken werd in welke sporten ik goed was. Bij mij waren dat judo, karate en turnen. Bij andere legeronderdelen blijven de sportinstructeurs gewoon op de'kazerne. Bij de mariniers rouleren we. Drie jaar thuis, drie jaar in het buitenland. In september ga ik mijn hoogste diploma judo halen, dat duurt meer dan een jaar en zolang hoef ik dus niet naar de brand haarden in het buitenland." Duyst vertelt dat hij tijdens zijn verblijf m Cambodja elke veertien dagen brieven schreef aan de Gereformeerde kerk, die in de Koningshof gehuis- vesd is. Ik vraag Duyst wat hij van de religieuze achtergron den van karate vindt. De Ja panse priesters hebben name lijk een religieuze leer rond de karate-oefeningen gebouwd, met meditaties en gebeden. Op Japanse karate-scholen wordt ook filosofie onderwezen en geleerd dat je geen goede ka- rateka kan zijn als je geen goed mens bent „Meditatie, daar begin ik niet aan en Buddah roepen wij ook niet aan op onze school", bromt Jacob Jan Duyst. „Maar het is wel zo dat karate rustig wordt. Het is gewoon een lek kere sport om te doen. Voor elke training is er een moment stilte; dat is verplicht. Maar dan mediteer ik niet, dan zet ik De karate-school van Jacob Jan Duyst traint. Uiterst links vechten Gerjon van den Berg en Inge Boele. (foto; Hans Verhorst) de zorgen van de dag van me af, zodat ik kalm aan de training kan beginnen Bovendien groet je voor een partij je tegenstan der en toon je respect voor hem Dat is diep met karate verwe ven, respect voor je tegenstan der tonen. Zelfbeheersing is het allerbelangrijk voor een karateka. Daarom is het ook zo jammer dat veel mensen bij ka rate aan agressie denken." Duyst is tevreden over de zaal waarin hij de lessen geeft; „Het is wel een beetje duur, maar wel lekker groot Er zijn mooie spiegelwanden, zodat je kunt kijken hoe je bewegingen eruit zien en dat is belangrijk, want het moet er natuurlijk wel mooi uitzien Bovendien heeft de zaal een goede akoes tiek. Dat is belangrijk, want er wordt geschreeuwd bij de oefe ningen en die kreten moet je goed horen, anders denk je dat het niet lekker gaat." Duyst is er trots op dat Inge Boele en Gerjon van den Berg bij hem trainen. Zij deden vo rig jaar mee aan het Europees kampioenschap m Italië en worden dit jaar naar het we reldkampioenschap in Athene afgevaardigd Hij vertelt dat Gerjon pas weer examen heeft gedaan voor een hogere dan. Hij heeft dat examen gehaald. „Ik laat mensen alleen exa men doen, als ik denk dat zij het halen. Er zijn mensen, die willen voortdurend examen doen, terwijl ze daar nog hele maal niet rijp voor zijn. Ik wei ger dan mijn medewerking te geven. 'Je kunt beter een een goede gele-bander zijn dan een slechte oranje-bander' zeg ik altijd. Zulke dingen moeten rijpen. Je moet geduld hebben in het leven LEUSDEN - John Visser, ex ploitant van De Korf, zegt met verbazing kennis te hebben ge nomen van uitlatingen van wethouder Vroon tijdens de opening van de Culturade. Vroon liet zaterdagochtend doorschemeren volgend jaar zes ton ter beschiking te zullen stellen voor verbouw van een deel van De Korf tot cultureel centrum. Eén en ander is het gevolg van plannen die de Culturele Raad voor De Korf ontwikkelde. Visser is verbaasd over de uitlatingen van Vroon, omdat hij momenteel met de gemeen te in onderhandeling is over verregaande privatisering van De Korf. „Ik voel me eigenlijk een beetje voorbij gelopen", zegt Visser enigszins geïrri teerd. „De gemeente had me van tevoren wel even op de hoogte mogen brengen." Visser reageerde bij de presentatie van de plannen van de Cultu rele Raad voor De Korf even eens verbolgen, omdat hij ner gens van wist. „Niemand schijnt het nodig te vinden om mij op de hoogte te brengen van plannen, die voor De Korf gemaakt worden. Terwijl ik notabene één van de eersten ben die ermee te maken krijgt", aldus Visser. Wethouder Vroon laat in een reactie weten dat zijn woorden in de publiciteit niet geheel natuurgetrouw zijn weergege ven. „Ik heb alleen gezegd dat het college aan de raad zou voorstellen om in 1995 een be drag in de orde van zes ton te reserveren voor aanpassing van De Korf. De gemeenteraad maakt dat uiteindelijk uit. En hoe de raad erover denkt, we ten we pas over enkele weken Ik dacht trouwens dat die visie inmiddels wel naar Visser was doorgedruppeld", laat Vroon via de afdeling voorlichting weten. Vroon zou inmiddels telefonisch de zaak met Visser in het reine hebben gebracht. Vroon erkent dat er tussen de gemeente en John Visser wordt onderhandeld over privatise ring van De Korf Beide partij en willen een extern onder zoeksbureau inschakelen om daarin te adviseren Het infor matie- en adviescentrum Ho reca is inmiddels bereid gevon den, voor een bedrag van rond de 20.000-, dat advies te ver strekken. Beide partijen willen de helft van de kosten van dat onderzoek voor hun rekening nemen LEUSDEN - In de nacht van dinsdag op woensdag werden twee bedrijven door inbrekers bezocht. Bij een bedrijf op de Biezenkamp werd een ruit in gegooid waarna tien flessen jenever werden ontvreemd. Bij een bedrijf aan de Dode- weg werd eveneens een ruit in gegooid. Hier werden een tele foon en telefoonbeantwoorder vermist 'EN - Op vrijdag 24 iber gaat de Mixed Hoc- ub Leusden het wereld oord hockeyen verbete- it is tevens de dag dat inwoners van Leusden lustrum willen betrek- idereen is van harte wel- im vanaf vier uur tot een twee 's nachts naar het sportpark te komen om e club kennis te maken, is het wcreldduurrecord- g zullen meer dan vijf- rd spelers het kunstgras len. De happening zal wethouder Bram Vroon nd worden. De bedrij- igvan MHCL is overigens root succes. Het aantal ijvingen is al zo groot dat slen niet meer in de tent erdag 9 september uur: Inloop- en spel ig, De Zuidzij, de Woeli- oek, Prinses Irenelaan en-Zuid ig 10 september uur Open soos, de Til, ftveldseweg. dag 11 september 12.00 uur: Start t<ht 'Retourtje Achter- Culturele Raad, bij Krakhorst 3g 12 september 13.00 uur: Open soos, Hamersveldseweg. dag 13 september 11.00 uur Open dag itief Centrum Amers- in Vrouwenontmoetings- im 't Vooronder, Burge ervan de Postlaan 2 uur: Pergamano bij De ij in de Woelige Hoek aan inses Irenelaan uur: Heropening bi- eek Nieuw-Langenbeek, rsveldseweg 77. lig 14 september 21.00 uur Donor bloe- me-avond EHBO-vere- afdeling Achterveld, lebouw', Hessenweg 214 uur: Start nieuw sei- <CVB in 't Trefpunt naast orpskerk in Leusden- uur: Open soos, de Til, "sveldseweg. uur: Bloemschikavond De Kom, Hamersveldse- -dag 15 september uur-18.00 uur:Inleveren Uten voor Polen, W van ïfoortsestraat 24, Ach- i. uur: Thema-avond fthtscheiding in 't Voor- Burgemeester van de ün 2. op het complex geherbergd kunnen worden. De avond wordt nu in Euroase in Amersfoort gehouden. „Ons uitgangspunt was dat wij op vrijdag alle leden van de club rond de hockeyvelden wilden verzamelen. Iedereen moest gezellig aan het stickie. Eigenlijk hadden wij het prachtig gevonden als wij het Guiness book of Records had den gehaald, maar het bleek al gauw dat dat niet haalbaar was", zegt organisator Herman Sol. Sol vervolgt; „Om een ver melding af te dwingen, moet er meer an vierentwintig uur achter elkaar gehockeyd wor den en één team moet voortdu rend op het veld blijven Dat vraagt natuurlijk een aanzien lijke investering in conditie. Daar schrikken we op zich niet voor terug, maar het was ook een grote organisatie. Wij had den vergunningen moeten heb ben en daar was de tijd te krap voor. Toen hebben we voor deze opzet gekozen. Alle teams van de vereniging komen spe len en wij hebben vrienden teams uitgenodigd Deze opzet is ook uniek, daar ben ik van overtuigd." De vriendenteams zijn onder andere een team van de ge meente onder leiding van ge- meentevoorlichter Marcel Pel- likaan, een team van de regio nale politie. Er zal ook een wedstrijd gespeeld worden tij dens een team van 'De vrien den van MHCL', de sponsors, en het bestuur en het organi- VIERDE LUSTRUM MHC LEUSDEN satiecomité van het lustrum. De wedstrijden beginnen om vier uur met een wedstrijd van de allerkleinste hockeyers en eindigt met de wedstrijd tussen Heren 1 en Dames 1, de apo theose. De politie zal om kwart over acht het strijdperk betre den, de gemeente om half acht. De wedstrijd tussen het be stuur en de sponsors staat om kwart voor tien op het pro gramma. Sol is ervan overtuigd dat het ook voor met-hockeyers de moeite waard zal zijn om een bezoek aan het Valleisport park te brengen. „Het hele park' zal vrolijk aangekleed zijn. Er zullen veel bedrijven, die aan de bednjvenavond deel hebben genomen, zich presen teren. Er zal een goed jazz-or- kest de mensen vermaken en er zullen nog verrassingen gepre senteerd worden. Er zal een tent staan, die sportpaviljoen gedoopt is. Daar kunnen de mensen iets drinken en maar alle sportposters en wandkle den kijken." Tot slot wil Sol nog wel kwijt dat hij hoopt dat de hockey club niet lang in het bezit van het record zal blijven. „Wij da gen andere hockeyclubs uit onze inspanning te verbeteren. Het lijkt me leuk als dit een traditie wordt. Dat onze po ging een succes wordt weet ik zeker." Het lustrum-comité van de Mixed Hockey Club Leusden vergadert wekelijks over het naderende feest. Van links naar rechts: Marjan Bronkhorst. Daniël Verhoef, Mariette Jordans, Bertine Hor- lings, Herman Sol en Tjaard Horhngs. (foto: Jan Pit) vervolg van pagina 1 nancieel maakt het rijden met touringcars weinig uit, het is alleen efficiënter en veiliger', stond er Dan breekt mijn klomp en begint de stoom mijn oren uit te komen", aldus Kleinveld Sinds de brief heeft hij mets meer van de gemeente verno men en het ook niet zinnig ge vonden verhaal te halen. Eer dere ervaringen hebben hem geleerd dat zelfs naar de rech ter stappen, niet meer kan op leveren dan de vaststelling dat de gemeente niet erg netjes ge handeld heeft „Van de één op de andere dag, heb ik geen werk meer voor mijn chauffeus en staan vier busjes onge bruikt. We werkten met een jaarcontract en het niet voort zetten hiervan heet 'bedrijfsri sico', maar ik vraag mij werke lijk af of men van een gemeen tebestuur niet meer zorg mag venvachten voor vijf mensen die tientallen jaren zijn ingezet ten dienste van diezelfde ge meente. Jarenlang hebben we investeringen gedaan om aan de wensen van de gemeente te kunnen voldoen en nu zijn de busjes van het ene op het ande re moment overbodig." Kleinveld; „Is dit verant woordelijk bestuur? Waarom geen enkel overleg? Waarom niet eerder ook maar iets me degedeeld over de voornemens om het vervoer anders te rege len en de argumenten daar voor? Ons is nooit gebleken dat de gemeente op zoek was naar een andere vorm van vervoer.' De redenen voor veranderin gen zijn Kleinveld onbekend. Ze hadden graag mee willen denken over andere vormen van vervoer, maar zeggen nooit iets gemerkt te hebben van plannen in die richting. Kleinveld; „Ons is nooit ge vraagd of wij misschien met een touringcar zouden willen rijden of meer of grotere bus jes Over opstapplaatsen geen woord. En dan lees ik dat we hiertoe niet in staat werden geacht. Weet de gemeente dat precies zonder het ons te vra gen? Waar halen ze die kennis vandaan?" „Het enige waarover wij door de gemeente werden ge beld was dat kind zus niet naast kind zo wilde zitten of we daar rekening mee wilden hou den of dat er een zijn brood trommeltje thuis vergeten was en we dat alsnog moesten op halen en wegbrengen. Dat de den we dan, het hoorde bij onze taak. Daaruit bestond het 'overleg', meer contacten hadden we niet." Kleinveld en De Vlugt ver wijten de gemeente een grote dosis ongevoeligheid. „Dit is een kleinschalig bedrijf. Ja renlang zijn we het enige taxi bedrijf geweest binnen de ge meente. Sinds dertig jaar ver voeren wij kinderen naar het bijzonder onderwijs. Dit heb ben we zeker twintig jaar lang met taxi's gedaan. De busjes reden tegen een dagvergoe ding. Dit is volgens een lande lijke regeling omdat ze de rest van de dag niet gebruikt kun nen worden. We verhuurden ze ook niet. Het risico dat bijvoor beeld voetbalsupporters of dis cogangers de busjes vervuild achterlieten, konden we niet nemen als we 's morgens schoolkinderen moesten weg brengen." „Een jaar of vier vroegen alle gemeentes, vanuit de wijde omgeving, ineens offertes aan. Leusden ook. We vervoerden toen al zo'n vijftig tot zestig kinderen." Kleinveld schrok daarvan, maar het belang was dermate groot voor zijn bedrijf dat hij aan de wens voldeed en toen zijn vraagprijs te hoog bleek zich neerlegde bij het mogelijke. Het scheelde bijna 50%" volgens Kleinveld. De Vlugt legt uit. „De ver- voersprijzen zijn berekend vol gens de richtlijnen van de Ne derlandse Federatie voor het personenvervoer, zoals gelden per dag, per kilometer en per chauffeur Maar er bleek een flinke markt voor mensen die onder deze prijzen werkten. Daardoor werden we gedwon gen ieder jaar onze offerte la ger te houden Dat was geen gevolg van overleg of keuze. Het was niet anders We kregen daarna een jaarcontract. Dit betekende dat we geen ruimte overhielden om te investeren met een afschrijving over bij voorbeeld vijf jaar. Want we hadden geen enkele zekerheid over de duur van deze op dracht. We hebben daarom bij de gemeente aangedrongen op een meerjarencontract, juist voor deze investeringen. Hierop maakten we volgens de ambtenaar geen kans. We kre gen wel steeds meer voorwaar den opgelegd. De busjes moes ten voorzien zijn van mobilo foon, EHBO-kist (de chauf feurs hielden hun EHBO-di- ploma bij) en brandblusser. Terechte voorwaarden na tuurlijk want het vervoer moest veilig en goed zijn maar dit betekende wel dure inves teringen tegenover de wens van de gemeente om ieder jaar goedkoper te rijden „We zijn daar steeds op inge gaan. Vier jaar geleden hadden we nog vertrouwen dat het wel goed zou komen, drie jaar gele den dachten we 'we zien wel waar het schip strand, want dit kan niet duren', het afgelopen jaar hebben we aangedrongen op een meerjarig contract Volgens de verantwoordelijk ambtenaar heeft de gemeente tot het vervoer met touringcars besloten omdat dit efficiënter en veiliger zou zijn. Kleinveld en De Vlugt begrijpen dit niet. „In het verleden kregen wij, twee weken voor de scholen begonnen, een met de hand in gevuld lijstje met namen. Soms stond daarbij een telefoon nummer van de ouders, vaker niet. Dit lijstje maakten wij volledig en aan de hand van de gegevens stelden wij de route vast. Alle chauffeurs reden ja renlang, één zelfs al dertig jaar. Zij kenden de kinderen. Wisten veel van ze. Problemen pro beerden we te ondervangen door persoonlijk contact. Veel kinderen waren aan 'hun' chauffeur gehecht." „Ik denk dat we in de per soonlijke sfeer geen efficiënter vervoer mogelijk was, als waar wij voor zorgden. We waren zo specifiek gericht op de indivi duele aanpak Wanneer bij voorbeeld een kind alleen 's morgens naar school ging, haalden we het op om 12 uur Alle incidentele regelingen waren mogelijk Daar hadden we nooit problemen mee. Overleg daarvoer hadden we nooit met de gemeente. Wan neer via de gemeente klachten doorkwamen, meestal in de sfeer dat iemand zijn kind niet bij een ander kind in de bus wilde hebben, dan regelden wij het." De Vlugt: „Dat ouders onze aanpak op prijs stelden, bleek vooral na het begin van het nieuwe schooljaar. We zijn ge beld door mensen die er hele maal van onderste boven wa ren, dat wij niet meer kwamen. Ze waren zelfs bereid om de busjes op eigen kosten te laten rijden. We hebben toen duide lijk gemaakt dat dit een veel te dure en onzekere onderneming zou worden." WW Vijf van de zes chauffeurs gaan de ww in. „Ze hebben een opzegtermijn van 8 tot 24 we ken. De man die dertig jaar lang kinderen heeft wegge bracht, komt pas in het voor jaar in de ww. Tijdens de op zegtermijn moeten de chauf feurs door ons volledig uitbe taald worden, terwijl er geen werk voor ze is In éën klap verdwijnt daar mee bijna de helft van het per- soneelsbestaand. Van de 12 mensen die (part-time) in dienst zijn, verdwijnen er vijf Het ontslag komt hard aan in de Achterveldse gemeenschap. Bij de verwijten naar de ge meente wordt verwezen naar de manier waarop onkruidver delger Ossendrijver onlangs een eind aan zijn gemeente contract zag komen. Ook hij had voor zijn jarenlange werk zaamheden voor de gemeente, grote investeringen gedaan en kreeg te maken met 'bedrijfsri sico'. Net als Kleinveld al eer der met het gehandicaptenver- voer en toen Leusden haar 'ei gen' taxi-bedrijf kreeg met daaraan gekoppeld het combi- vervoer-contract. Men voelt het m Achterveld alsof de ge meente Leusden alle Achter veldse ondernemers uit haar bedrijfsvoering wil halen Kleinveld" „Is men zich in het gemeentehuis van Leusden wel bewust van het leed dat men uitstort op ons bedrijf in deze kleine gemeenschap. Op voor ons ondoorzichtige gron den doet men dit ons aan, zon der overleg, zonder argumen tatie. Want wanneer wij niet 'te duur' waren wat was dan de reden voor een nieuwe rege ling7 Kleinveld en de Vlugt voelen zich staan met lege han den en geconfronteerd met vragen die zij niet kunnen beantwoorden „Het is triest voor het bedrijf en voor de chauffeurs. Als het nieuwe vervoersbedrijf nog mensen nodig heeft voor de be geleiding, hebben wij vijf goe de voor ze. Ze zijn ingewerkt en kennen alle kinderen met hun bijzonderheden." Reactie Verantwoordelijk wethou der Bram Vroom, bevestigt de keuze voor een ander vervoer bedrijf, en noemt 'zakelijke overwegingen' als reden Vroon; „Kleinvelds offertes waren steeds te duur. Hij heeft wat dat betreft signalen van ons gehad. Het afgelopen jaar, verhoogde hij zijn offerte on gemotiveerd. Hij heeft daar ook geen nadere toelichting op gegeven. Wij hanteren tegen woordig een zakelijke aanpak. Dat betekent dat wij kiezen voor de goedkoopste aanbie ding „Maar met alleen de finan ciële redenen gaven de door slag. Hoe wij aan de gegevens kwamen, weet ik niet omdat op dit moment de betreffende ambtenaar niet aanwezig is. maar wij gingen er van uit dat Kleinveld niet alle kinderen kon vervoeren Meer organisa ties inschakelen zou het alle maal nog duurder maken De kosten van het vervoer naar speciaal onderwijs, liepen in de afgelopen jaren op tot een to taal van 3,5 ton Vorig jaar hebben we maatregelen kun nen treffen waarbij we ƒ70.000,- hebben kunnen be zuinigen Dit betrof vooral het gebruik van de taxi's voor kin deren met een zwaardere han dicap „Bij de laatste heroverwe ging is verdere verfijnmg aan gebracht om een grotere effi- ciëncy te bereiken, wat kosten besparend kan gaan werken. De zakelijke aanpak betekent dat we kiezen voor de goed koopste vervoerder. Dat hier mee een Achtcrvclds bedrijf buiten de boot valt. hoort bij het gewone bedrijfsrisico en heeft niets met de plaats van vestiging te maken Het had net zo goed een bedrijf uit Woudenberg kunnen zijn Vroon „Wanneer de commu nicatie met Kleinveld niet goed is verlopen, dan spijt me dit, maar het had niets aan ons be sluit veranderd." Marianne de Valck

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3