'Broem-cursus' om ouderen langer mobiel te houden Leusder Krant. de schijnwerper Nieuw Hagenouwe moet blijven" Nieuws uit de verenigingen kketten or Polen «avond i sp rog ram ma indeltocht nnesty oemschikken de KPO Nieuws uit de verenigingen Jeugdwerk Culturele fietstocht Sacred dance nsdag 8 september 1993 I urn Pagina 5 .TERVELD - Er is weer ■enheid tot het inleveren 2lr pakketten voor familie, iden en kennissen in Po rt Het pakket wordt in Po- ian huis afgeleverd, eren van pakketten kan lieden bij: fam. D. van nik, W. van Amersfoort - aat 24 te Achterveld op isdag 15 september van i-18.00 uur. Voor informa- :unü u bellen: tel 03425- Uw pakket kan ook wor- ingeleverd bij East Eu- ikc| Line. De Heuvel 3 te irsfoort op woensdag 15 :mber van 9.00-20.00 uur bereiken onder tel. 033- 55. pakketten moeten goed akt zijn, bij voorkeur in stevig kartonnen doos, plakband dichtgeplakt en een stevig touw erom- De adressen van ge beerde èn afzender die- duidelijk leesbaar op de geschreven te worden. iakketten mogen nu óók ven, tijdschriften e.d. be- maximale gewicht van cjoakket is 25 kg, de kosten 7,50 per pakket plus jlÓ per kilo. eb 'SDEN - Op donderdag september begint het we kaartseizoen van de kgroep 'Juliana'. Zoals gaande jaren, worden avonden gehouden in de ilige Hoek' aan de Irene- te Leusden-Zuid. hrijving vanaf 19.00 uur inclusief koffie plus Aanvang 19.30 uur. ireen, jong en oud, die wil erjassen of jokeren kan jehel^ seizoen bij ons te- t op een van de volgende derdagavonden: 23 sept., kt., 18 nov., 16 dec., 20 jan •br., 24 mrt. en 21 apr. inlichtingen: tel. 033- -3: SDEN - Op 13 septem- de dag dat de herbouwde derij in gebruik genomen dt, starten de Leusdense ïotheken met een leespro- nma Thema: 'Je ziet ze ?en' De bedoeling is de lere zoveel mogelijk boe- over dit thema te laten in. boeken die met vliegen te en hebben staan apart op display, zodat duidelijk is ke boeken bij het leespro- nma horen. Kinderen die willen doen krijgen een ;e pas met ruimte voor vijf :ers, voor elk gelezen boek gen ze één sticker. Is de vol dan wordt een 'vlieg- et' uitgereikt en naar ze een frisbee of een kleur- it. De aktie duurt t/m 13 ;mber. iSDEN - De mensenrech- rganisatie Amnesty Inter nal zal op zaterdag 25 ïmber een herfstkleuren- deltocht houden. De tocht ie deelnemers door de bos- en landelijke omgeving Leusden voeren Er kan 5, 5 en 25 kilometer gelopen ien. Tussen 10 00 en 13.00 kan men starten vanaf thai De Korf. Alle deelne- zullen een medaille ont wil Het inschrijfgeld be- ƒ4,-. De opbrengsten ?n gebruikt worden om de •iteiten van Amnesty In- lational te kunnen finan- 'SDEN - De Katholieke telandsvrouwen Organi- zal op dinsdag 14 septem- voor haar leden een bloem- -kavond houden. Joke Mei- zal deze avond verzorgen •eelnemers worden ver at een bakje of schaaltje tin een stukje ronde oase ,ecn mesje, wat bloemetjes eventueel een takje bessen te nemen Tegen een kleine toeding is er deze avond ook materiaal te verkrij- k avond zal in de Kom aan Hamersveldseweg worden fcuden en om 20.00 uur be- 3en Geïnteresseerden kun- contact opnemen met An ssen (tel. 944531). LEUSDEN - Van 19 tot en met 25 september vindt de jaarlijkse 'startweek' plaats van het jeugdwerk van de Hervormde Gemeente en Ge reformeerde Kerk in Leusden Deze week wordt het (symbo lische) startsein gegeven van alle kerkelijke jongerenactivi- teiten voor het seizoen '93/'94. Het doel van deze week is jon geren te stimuleren deel te ne men aan een speciaal voor deze gelegenheid georgani seerde activiteit en daarnaast enthousiast te maken voor de vaste jongerenactiviteiten die de kerk biedt Het programma van die week ziet er gevarieerd uit Het 'startsein' wordt gegeven op zondag 19 september met een speciale jeugddienst om 10.30 uur in de Marcuskerk In de week zelf worden in en om het 'Jeugdhonk' (Hamersveldse weg 100) verschillende activi teiten georganiseerd, zoals een fietspuzzeltocht, theater en een dropping. Iedere activiteit is speciaal afgestemd op een bepaalde leeftijdsgroep. De startweek wordt afgesloten met een groot volleybaltoer nooi. dat op zaterdag 25 sep tember in de sportzaal van Don Bosco plaatsvindt. Hier doen verschillende teams van uit het jeugdwerk en ker kelijk leven in Leusden aan mee. Voor nadere inlichtingen kun nen belangstellenden contact opnemen met mevr. J. Meij- boom, tel. 033-953086 (na 18.00 uur). LEUSDEN - Op zaterdag 11 september (Monumentendag) organiseert de Culturele Raad Leusden in samenwerking met de Historische Kring Leusden en het Comité Milieu zorg Leusden een fietstocht onder het motto "Retourtje Achterveld". De tocht voert door het fraaie buitengebied van Leusden en heeft de be zichtiging van de R.K. Kerk in Achterveld als onderbreking halverwege. "Retourtje Ach terveld" is het vervolg op de succesvolle fietstocht, die vo rig jaar veel deelnemers trok en door het gebied van Den Treek liep Dit jaar is de start bij "Groot Krakhorst" en ein digt bij "De Hakhorst", twee door de gemeente gerestau reerde karakteristieke Leus dense boerderijen die nog iets laten zien van het Hamersveld van vroeger. Het ligt voor de hand dat Achtervelders in ei gen dorp zullen starten en een "Retourtje Leusden" zullen nemen. Voor Achtervelders die dat willen doen is het start- en eindpunt café-hotel- restaurant De Roskam, even eens een monumentaal pand. De Historische Kring Leusden houdt in boerderij Groot Krakhorst "open huis" en geeft de deelnemers de gele genheid haar nieuwe onderko men met expositie te bezichti gen. In Achterveld, waar ook de controle-post is gevestigd, kunnen deelnemers de R.K. Kerk bezichtigen, een archi tectonisch gezien fraaie kerk met monumentale allure. Het inschrijfgeld voor deze mooie en ontspannende fietstocht is 3,50. Hiervoor krijgt u een prachtige herinneringsme daille en 2,- korting op de pannekoeken van De Hak horst. Men kan een "Retourtje Achterveld/Leusden begin nen tussen 10.00 en 12 00 uur. LEUSDEN - Op zaterdag 18 september houden Marlies van der Spek en Agnes Jan maat in "De Schuur", Pachter 16, een Sacred Dance-middag. De middag staat in het teken van het begin van een nieuw seizoen. Voor diegenen die eens kennis willen maken met Sacred Dance alvorens in te schrijven op een wekelijke cursus, is deze middag een goede gelegenheid, vandaar het kennismakingstarief van 20,-. In Sacred Dance wordt ge danst op klassieke muziek en authentieke volksmuziek uit diverse landen. Het is een ma nier om dansend de levensweg bewust te maken. De wekelijkse cursussen in "De Schuur" starten 6 okto ber: woensdagochtend van 9.30-11.00, o.l.v. Agnes Jan maat en Marlies van der Spek, en woensdagavond van 20.00- 21.30, o l.v. Marlies v.d. Spek. Kosten voor 10 keer: 150,-. Inlichtingen, folder, opgave bij M. v.d Spek, tel. 033- 942020 of A. Janmaat, 033- 619433. een automaat. Voor wie scha kelen teveel beweging, con centratie en tijd vraagt, is rij den in een automaat vaak een verlenging van de mobiliteit." Wim Versteeg: ,.Op snelwe gen moeten ouderen mee met het verkeer. Ze mogen geen ob stakel zijn. Ik rijd graag op de rijkswegen omdat daar geen tegenliggers zijn. Maar ik weet dat veel ouderen, dit niet meer doen omdat ze het daar te druk vinden en men te hard rijdt." Wim Vos: ,,Het is beslist niet de bedoeling om mensen iets te laten doen, waar ze mets voor voelen. Veel ouderen rijden al leen over hun bekende wegen. Vaak binnendoor en op rustige tijden Wanneer dit ze goed af gaat, waarom dan dwingen om anders te doen. De snelweg is zeker geen verplicht onderdeel van de rijtest Wim Versteeg rijdt graag en fel maar dit jaar gingen ze met de bus op vakantie. Volgens hem had dit niets met zijn au torijden te maken. Zijn vrouw: ,,We wilden een verzorgde reis Met de bus zie je veel meer." Zij neemt zich voor aan de test mee te doen. ,,Aan de ene kant vind ik het doodeng dat ik moet laten zien hoe ik rijdt. Aan de andere kant wil ik graag een bevestiging. Wanneer ik door mij te laten informeren kan voorkomen dat ik iemand on gelukkig maak, moet ik het vervelende gevoel van bang zijn voor commentaar, van me af zetten." Aanmelding voor de test op woensdag 6 oktober, kan al leen schriftelijk bij het kantoor van de WOL, Postbus 299, 3830AG Leusden. Deelneming kost 25 gulden. Men verwacht zowel 's mor gens als 's middags een groep te kunnen ontvangen bij Pon, aan de Zuiderinslag 2. maximaal aantal deelnemers 36, voorwaarde 55 jaar of ou der Burgemeester Panis zal op 8.45 uur de openingshandeling ver richten LEUS DEN - Manege Nieuw Hagenouwe moet blijven!Annet van Bem- mel (11) en Marleen Vlie land (14) vragen burge meester Panis om aan dacht voor het paarden- enponycentrum aan de Hagenouwselaan. Ze krij gen daar beiden iedere week les op één van de 21 paarden en ponys Het is gezellig. De boeren de boerin zijn ontzettend aardig. Deze manage moet blijven Maar de boer krijgt geen toestem mingvooreen binnenbak. Bovendien mag hij geen stallen bijbouwen. Som mige van de 21 paarden zijn ondergebracht in noodvoorzieningen. Alle maal staan ze ontzettend dicht op elkaar, in de stallen De boer wil wel verhuizen. Maar dat is binnen de gemeente Leus den nogal moeilijk Aan de andere kant van het Valleikanaal, bij de hoc keyvelden is volgens boer Van der Sa lm, te weinig ruimte. Hij wil wel in de buurt van de sportvelden en het zwembad zitten. Maar dat kan volgens de gemeente weer niet. Als het niet lukt om te verhuizen, dan is hij van plan testoppen met de paarden en rijlessen. En dat willen wijniet Want bij Hagenouwe is het al tijd verschrikkelijk ge zellig", volgens de mei den De manege valt onder een stichting Maar de beide meisjes weten dat de boeren de boerin Van der Salm, als eigenaars van de boerderij beslissen over stoppen of doorgaan. De uitbreidingen zijn vol gen A nnet en Marleen, hard nodig De benodigde toestem ming om te bouwen bij de oude boerderij, krijgt de stichting of de boer niet, omdat de boerderij in een gebied staat waar een dergelijke uitbreiding niet wordt toegestaan. De pro vincie geeft geen vergun ning voor nieuwe bebou wing net over het Val leikanaal. Nieuw Hage- nou we zal moeten ver huizen naar een plek met meer ruimte en mogelijk heden In de buurt van het zwembad, zou bij voorbeeld mooi zijn meent Annet. Waarom nog niet tot een verhui zing besloten is, weten de meiden niet precies. Ze hebben wel begrepen dat de kans dat manege Ha genouwe helemaal ver dwijnt omdat de boer wil stoppen, steeds groter wordt. Marleen:„Iedereen is hevig aan het zoeken naar een ruimte en een oplossing. Maar niemand weet nog iets. Voor 2 maart 1994 moet de be slissing vallen. Wanneer dan verhuizen niet moge lijk is, zijn wij onze ma nage kwijt. Voorde meiden is dit een verschrikkelijk voor uitzicht De brief aan de burgemeester is een echte noodkreet. Ze schrijven daarin hoe fijn ze het vin den om bij Hagenouwe paard te rijden en waar om ze het zo belangrijk vinden dat Leusden haar eigen manege kan hou den. „Er is al zo weinig voor meisjes van onze leeftijd", vinden ze. De burgemeester wordt ge vraagd om te helpen. Om duidelijk te maken dat heel veel kinderen er Annet van Bemmel en Marleen Vlieland vinden, samen met boer Van der Salm, dat Nieuw Hagenou we moet blijven (foto: Hans Roggen) net zo over denken, ver zamelen ze handtekenin gen van meerpaardenlief- hebsters. LEUSDEN - Het is een fabel tje, dat wie veertig jaar of lan ger rijdt, zou zakken voor een rijexamen, volgens rijschool- instructeur Wim Vos. Wel zijn ervaren automobilisten niet altijd op de hoogte van de nieuwste verkeersregels en sluipen in de loop der jaren slordigheden in. Bovendien kan hij vanuit zijn ervaring automobilisten, met name ouderen, advies geven waarmee de rijvaardigheid kan verbeteren is. Via de WOL kunnen senioren zich dezer da gen, opgeven voor een rijvaar digheidstest, heel passend 'broemcursus'genaamd, op woensdag 6 oktober. Annet van Bemmel en Marleen Vlieland doen een beroep op de burgemeester ,,Het is geen cursus, geen ex amen, niemand kan zijn rijbe wijs worden afgenomen, laat staan dat ik iemand kan verbo den, te rijden." De rijvaardig heidstest voor ouderen, komt voort uit een landelijk initia tief, geconsentreerd in de Stichting Broem De 'Broem- cursus' staat voor Breed Over leg Ouderen En Mobiliteit Ma- rije Jonker, de Leusdense coör dinator ouderenwerk, wenst deze benaming zo min moge lijk te gebruiken. De associaties met het broem- broem van een spelende peu ter, vindt zij totaal niet passen bij het verantwoorde verkeers gedrag van ouderen. Wim Vos, de nj-instructeur, heeft voor het afnemen van deze rijvaardigheidstest, een speciale cursus gevolgd Bo vendien was en is hij jarenlang betrokken bij de door de actie ve Veilig Verkeer Nederland afdeling van Achterveld, regel matig georganiseerde opfns- curussen voor alle leeftijden. De bedoeling is in feite het zelfde Dat in Leusden slechts één leeftijdsgroep de gelegen heid krijgt een dergelijke rijvaardigheidstest af te leg gen, tegen een minimale ver goeding van 25 gulden, heeft te maken met het initiatief van de Stichting Broem en de daar voor verleende subsidie. De organisatoren van de Broem-cursus tijdens een vergadering, met onder meer Marije Jonker van de WOL. (foto Hans Verhorst) Argument hiervoor is dat ou deren er enerzijds een groot belang bij hebben om zo lang mogelijk mobiel te blijven, an derzijds het belang van de ver keersveiligheid telt voor alle weggebruikers Zoals rij-instructeurs jonge mensen wijzen op 'een hoed achter het stuur', als waar schuwing voor een misschien wat trager verkeersgedrag. Zo wijst Wim Vos de ouderen op 'de jonge honden', die beter voorrang kunnen krijgen voor dat ze deze nemen. ..Jongeren zijn sneller, fanatieker Oude ren hebben de wijsheid en het veran t woordel j kheidsgevoel om dit te kunnen accepteren ,,Het is een fabeltje om te denken dat mensen met veel rijervaring, zouden zakken voor hun rijexamen. Tegen woordig hoeft niemand meer rijexamen te doen, wanneer het rijbewijs om de een of an dere manier verloren of verlo pen is. Maar toen dit nog wel gebeurde, werd de rijervaring ingecalculeerd. Een automo bilist die na zoveel jaar nog even onervaren rijdt als een achtienjangen is een slechte rijder." Test Jan Everts is een van de men sen die van plan is om de rijvaardigheidstest af te gaan leggen. Hij haalde op 42-jarige leeftijd zijn rijbewijs. Sinds dien rijd ik auto. Het openbaar vervoer is prima, maar het kost zoveel tijd, hè? Nu heb ik te genwoordig wel alle tijd maar begint comfort een steeds be langrijker rol te spelen. De koude, tochtige perrons, wachten in de regen op de bus, zitten in de overvolle treinen. Hoe ouder ik wordt, hoe on misbaarder mijn auto is. Hij vervoert me onder alle weers omstandigheden van deur tot deur. Voor een ouder is het veel gezonder om auto te kunnen rijden dan te moeten wachten bij een bushalte." Om dit te kunnen blijven doen, moet men wel iets over hebben, is zijn overtuiging. Everts: ,,Mijn ver antwoordelijkheidsgevoel maakt dat ik dit zo goed moge lijk wil doen. Mijn auto moet in orde zijn Ik wil weten wat de regels zijn en mijzelf in staat achten op een veilige manier aan het verkeer deel te nemen Wim Versteeg, penning meester van de WOL, „We rea liseren ons dat een auto een moordwerktuig is, gevaarlij ker dan een kanon." Deze in stelling is kenmerkend voor ouderen, volgens de instruc teur. Mensen op deze leeftijd, staan open voor goede raad en informatie". De rijvaardigheidstest wordt afgenomen in de gebou wen van Pon's Automobiel handel. De kennis van borden en regels is men van plan te toetsen door middel van een verkeersquiz, waarbij vragen en informatie op elkaar aan sluiten Bovendien krijgt ie dereen een ogentest. Daarna rijdt de instructeur met iedere deelnemer apart, in diens eigen auto mee voor een rijvaardig- heidstoets. Vos: ,,Het is niet te bedoeling om te examineren. Onderweg praten we over wat we tegen komen, informatief, niet con trolerend Bijvoorbeeld hoe de verkeerslichten op een krui sing werken. Door iets te ver tellen over de moderne tech niek waardoor de lichten op rood en groen springen, kan wat onlogisch lijkt verklaard worden. Wie denkt onnodig voor een stoplicht te moeten wachten, rijdt door. Wie weet waarom hij moet wachten, blijft staan. Hij is niet van plan om iets over de technische rijstijl te zeggen ,,Of mensen nu beter voor of in de bocht kunnen remmen, moeten ze zelf uitma ken. Wie eenmaal met slippende koppeling rijdt, leert dit moei lijk af. Het is slecht voor de auto maar heeft geen invloed op de verkeersveiligheid Wel raad ik mensen soms aan over te stappen op een auto maat Vaak denkt men dan on middellijk aan een Daf met een pienter pookje Daarvoor moet je echt oud zijn. Dit is achter haald. Alle luxe auto's hebben

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5