„Drie mannen hebben in vier minuten mijn hele leven overhoop gegooid" I ^4 .Leusder Krant. et weer in ei Vrij zacht Leusdense brandstichter veroordeeld Elzen Marga (33) was getuige van een bankoverval in een Leusdens filiaal f ,jrs Vf it 8 4 -i SÉ W li ensdag 8 september 1993 Pagina 7 LEUSDEN - De afgelopen maanden is het immer zo rustig ogende Leusden een paar keer opgeschrikt door bankovervallen. Vorige week woensdag nog was het postkantoor het mikpunt van criminelen, die in alle vroegte toesloegen. a de media worden dergelijke voorvallen meestal clean en zakelijk verslagen. Daarbij wordt niet altijd recht gedaan aan datgene wat de betrokkenen, klanten en personeel, in de luttele minuten dat een overval in de regel duurt noeten doormaken. Vorige week belde één van de klanten van het overvallen iostkantoor nog woedend naar de krant over het feit dat de politie meedeelde dat niemand iets van de overval zou hebben gemerkt. „We waren met zijn tweeën en moesten allebei op de grond gaan liggen. Ik moest zelfs, onder bedreiging van een vuurwapen, mee naar buiten. De overvaller beet mij daarbij toe dat hij me dood zou maken. En dan staat er op de kabelkrant dat ^iemand geschrokken zou zijn. Nou meneer, ik sta nog steeds te trillen op m'n benen!", aldus de getuige die verder anoniem wenst te blijven. Dat één en ander niet in de kouwe kleren gaat zitten, blijkt ook uit het verhaal van de 13 iarige Marga uit Leusden (om de privacy te beschermen blijft ook de echte naam van Marga uit de publiciteit). Marga was, bijna een jaar geleden, ook getuige van een bankoverval in Leusden. Daarbij werd haar zoontje van anderhalf met een pistool onder schot gehouden. Marga was bereid om haar verhaal te vertellen. Annelies Heuvelink zocht haar op en hoorde dat de nachtmerrie nog steeds voortduurt. „Drie mannen hebben in vier minuten mijn hele leven overhoop gegooid." Voor de 33-jarige Marga uit Leusden zal 20 -ember 1992 altijd een dag blijven waar ze sgstig aan terugdenkt. Tijdens haar bezoek het kantoor van de ABN/Amro-bank. imen met haar zoontje, is ze getuige van een erval. Drie gemaskerde en gewapende c jnnen beroven de bank in een tijd van vier inuten. Voor Marga duurden die minuten en. De verwerking van de traumatische aring is na negen maanden nog steeds niet orbij. „Precies om tien uur was het", weet Marga :h nog precies te herinneren. „Met mijn ontje van net anderhalf jaar ging ik geld memen. Terwijl ik aan het loket stond en eef bij de stoeltjes speelde stormden drie innen naar binnen. Gezien de tijd van het ar dacht ik heel even aan Sinterklaas met |n zwarte pieten, maar het werd al snel lidelijk dat dit dus niet het geval was." Voor Marga werd deze ervaring helemaal n nachtmerrie omdat één van de mannen i! reet bij binnenkomst een pistool op het lofd van Steef zette. Dit angstaanjagende :eld werd extra versterkt door de grove 'dreigingen die rechtstreeks naar haar zoon erden geuit. Zelf ook met een pistool in :ar rug hoorde Marga de man schreeuwend agen 'van wie godverdomme dat kind was', stinctief rende Marga naar haar kind, aardoor de overvaller haar een klap met het stool gaf. arga: „Ik schijn iets geroepen te hebben in trant van 'Als je mijn kind wat aandoet 'rmoord ik je', maar dat heb ik achteraf pas gehoord. Mijn hoofddoel was om mijn kind beschermen. De man dwong me op mijn rug te gaan liggen en Steef op mijn buik vast te houden. In mijn poging om het voor Steef zo normaal mogelijk te laten zijn probeerde ik mijn lichaam te ontspannen maar mijn benen trilde zo." „Zodra Steef huilde of wat zei riep een overvaller dat hij z'n kop moest houden want anders zou hij hem kapot schieten." Alle aan wezigen moesten op de grond gaan liggen en in haar angst voor haar zoon heeft Marga niets gezien van de verdere loop van de over val. Wel hoorde ze dat er veel geschreeuwd werd en met voor haar onbekende dingen werd gegooid. „Ik was doodsbang dat terwijl het pistool op Steef gericht was iemand de held wilde gaan uithangen. Hele verhalen heb ik aan Steef verteld, en dat we zo naar opa en oma zouden gaan, alles om hem niet mijn angst te laten voelen. Ik was daar zo op gefixeerd dat toen er geroepen werd 'mensen wegwezen' ik al overeind kwam. Onmiddelijk werd naar me geschreeuwd dat ik moest blijven liggen. 'Ik zeg wel als je weg mag.' En dat zegt zoveel over de verhoudingen, je bent zo afhankelijk van die mannen en dat is verschrikkelijk." Nadat de overvallers daadwerkelijk ver dwenen ontstond een chaotische, hysterische toestand. Mensen liepen, sommige huilend, verdwaasd door elkaar heen. Om zo snel mo gelijk weg te kunnen neemt Marga in een roes alsnog geld op, geeft haar naam aan een bankemployee en vertrekt naar de super markt. Marga: „Het was een soort droomtoe stand, ik weet nog dat ik bij de groente-afde ling stond te bedenken wat er die vanavond gegeten moest worden. Na de boodschappen ben ik terug gegaan naar de bank en heb bij de inmiddels geariveerde politie een verkla ring afgelegd. Daar werd al direct verteld dat ik gebruik van Slachtofferhulp kon maken maar ik vond dat toen heel erg overdreven Immers, we leefden allemaal nog. Nog steeds enigszins verdoofd ben ik naar huis gegaan en heb ik Steef naar bed gebracht. En toen kon ik dus niet meer de trap af Ik stond daar bovenaan en durfde geen voet meer te verzetten." Uiteindelijk, in de weten schap dat na een telefoontje haar man zou komen lukte het Marga toch. Beneden geko men steekt ze een dikke sigaar op. „En ik was nog wel gestopt met roken. Sinds de overval rook ik weer als een ketter. Nadat ik mijn verhaal kon doen bij mijn man besloot ik om maar vooral normaal verder te leven. Van de bank heb ik een grote bos bloemen gekregen en dat kon ik zeer waarderen. De overval was op vrijdag en de daarop volgende maandag ben ik alweer naar de bank gegaan Alleen, dat wel. Precies een week later, vrijdags en om tien uur ben ik weer gegaan, maar nu samen met Steef. Aan hem was niets te mer ken maar mij stond het zweet in m'n han den." Op aanraden van de politie ging Marga toch naar een door Slachtofferhulp georga niseerde bijeenkomst. In het zeer emotionele gesprek waarin iedereen zijn beleving weer gaf, kreeg Marga een beeld van wat er alle maal precies was gebeurd. Het tweede ge sprek voegde voor Marga echter niets meer toe wat voor haar van belang kon zijn en ze probeert nu haar leven weer op te pakken. Ondanks de dromen en haar schrikachtig heid vindt ze dat het allemaal wel gaat. Zoon Steef, die aanvankelijk slecht sliep, lijkt niets aan deze aangrijpende ervaring te heb ben overgehouden. Marga: „Diep in mijn hart wist ik natuurlijk wel dat er te veel veranderd was om te veron derstellen dat ik er over heen zou zijn maar ik, normaal gesproken de nuchterheid zelve, kon niet begrijpen dat ik er zoveel moeite mee kon hebben. Ik weet nu dat ik al mijn gevoelens heb weggedrukt maar ik vond dat ik dat aan mijn zoontje verplicht was. Toen ik tijdens een vakantie in februari de hele dag liep te huilen kon ik pas accepteren dat er heel veel mis was. Waar ik het meeste moeite mee had was het feit dat drie mannen in vier minuten tijd kans zag om mijn hele leven zo ondersteboven te gooien. Op mijn werk ging het niet meer en ik heb me moeten afmelden Ik vergeet nog steeds dingen en ben ontzet tend schrikachtig geworden Ook de cursus waar ik mee bezig was heb ik afgezegd. En ik rook dus weer. De wraakgevoelens zijn dan ook nog steeds aanwezig. Na het lezen van een andere overval komt alles dan weer kei hard omhoog, dat raak ik denk ik nooit meer kwijt." Marga heeft-nog veel last van nare dromen en is overdag erg moe. Via de bedrijfsarts kwam ze uiteindelijk, vijf maanden na de overval, bij een instantie terecht die' met name in soortgelijke problemen gespeciali seerd is; SPEL, wat staat voor Samenwer king Psychologen Eerste Lijn in Amersfoort Elke week gaat Marga daarheen en al pra tend leert ze met haar angstgevoelens om te gaan. „Ik ben er nog niet maar ik kan wel zeggen dat het een stuk beter met me gaat. Ik heb een levensbedreigende situatie meegemaakt, waarbij het leven van mijn kind in gevaar werd gebracht en dat is heel moeilijk te ver stouwen. Ik ben erdoor veranderd maar dat is nou eenmaal zo, ik moet toch verder Een nare ervaring tijdens een vakantie stelde de hervonden stabiliteit van Marga opnieuw op de proef. Terwijl een paar jon gens met een pistooltje speelden, greep Steef ineens het speelgoedwapen en drukt het te gen zijn wang. „AUW nep hij daarbij Mar ga: „Wat er toen door me heen ging is niet te beschrijven, alles in mij bonkte en raasde maar ik ben er heel rustig op in gegaan. Ik hoop dat hij, gezien zijn leeftijd, in staat zal zijn één en ander te vergeten. Wat ik wel zou willen is dat de overvallers weten wat ze onschuldige mensen hebben aangedaan. Zij creëren zo'n situatie, maar anderen worden er in meegesleurd. Nee, ik zou geen confron tatie willen, voor mij is het beter dat er geen gezicht bij hoort. Bovendien weet ik zeker dat ik ze zou aanvliegen." Annelies Heuvelink We zijn in het afgelopen weekeinde de kille noor delijke stroming kwijtge raakt. Een hogedrukge- bied dat bijna twee weken de scepter zwaaide in het zeegebied tussen Schot land en IJsland, is op transport gezet naar het vasteland. Dat leverde meteen een wat milder sfeertje op, mede doordat de wind op de maandag een dagje vrijaf had gekre gen. De temperatuur steeg tot 19 graden Die waarden komen wat dichterbij de normalen volgens het langjarig gemiddelde. Toch is dit geen aanzet tot een onvervalst nazomers toetje Blikvanger op de weerkaart de komende da gen is niet het genoemde hogedrukgebied. maar een depressie die uitdiepend zuidelijk van de Britse Ei landen voor anker gaat. De druk in de kern was gister ochtend gedaald tot 980 millibar. Het systeem is ge vuld met een boel vocht en warmte, aangezien het de restanten van de ex-tropi sche cycloon 'Emily' heeft opgezogen. De stroming was door die ontwikkeling dinsdag oostelijk en dat had positieve gevolgen Voor de temperatuur. Er kon nog een graadje winst worden geboekt in verge lijking tot maandag. De wind trok wel aan en draaide naar noordoost tot oost. Fronten van de de pressie drongen geleidelijk aan en die zullen later op de dag de zon steeds vaker hebben doen schuil gaan door het instromen van vochtiger lucht. Op deze woensdag lagen de fronten dicht bij ons in de buurt en dat zal de kans op neerslag groot hebben gemaakt. De depressie blijft vrijwel de gehele week het belangd rijkste weersysteem voor ons. Dat geeft zicht op wis selvalligheid, waarbij de temperatuur zich op een redelijk peil voor de tijd van het jaar weet te hand haven. Door de aanvoer van tamelijk vochtige lucht, zal het buiten de deur enigszins zwoel aan voelen en dat is een groot verschil met het weerbeeld van de afgelopen weken. De conclusie kan luiden dat we thermisch dan wel ruimer in het jasje zijn ge komen, maar van een echte mooi-weer periode is nog geen sprake Het lucht drukpatroon blijft voor ons onvoordelig, nu de ho- gedrukgebieden zich niet lenen voor een langdurig verblijf boven het midden van Europa. De augustus maand is in Leusden veel te koud verlopen. De ge middelde etmaaltempera- tuur bedroeg 15 2 graden, en dat is 1.5 beneden de normaal. Er werden wel 15 warme dagen geboekt, dat wil zeggen dagen waarop de temperatuur de 20 gra den wist te halen of te overschrijden, maar zo merse dagen waren er niet. Ook de Bilt kreeg in de af gelopen maand geen en kele zomerse dag en het totaal over de maanden juli en augustus bedroeg slechts 1. Een dergelijk lage score is zeer extreem en komt heel weinig voor. In totaal werden er op het landelijk institiuut 5 zo merse dagen geregistreerd tegen 16 normaal. De juni maand had met 5 het grootste aandeel in de sco re van zomerse dagen. Er viel in Leusden in augustus 38 mm en dat is ongeveer 30 mm beneden de maat. In Achterveld werd met 58 mm meer neerslag afge tapt, buien zorgen meestal voor de verschillen. Er werden in Leusden 2 dagen met onweer in de boeken geschreven en dat is wei nig Vooral de laatste tien dagen van de oogstmaand waren met ruim 13 graden zeer koud LEUSDEN - Dc Utrechtse rechtbank heeft dinsdag een 21-jarige Leusdenaar, die on der meer verantwoordelijk is voor de brandstichting in de Leusdense bibliotheek in de cember 1991, veroordeelt tot een gevangenisstraf van twaalf maanden. waarvan negen voorwaardelijk. Als bijzondere voorwaarde daarbij geldt dat de verdachte zich onder reclas- seringstoezicht stelt en zijn psychiatrische behandeling af maakt. De Leusdenaar had bekend dat hij in Leusden onder in vloed van alcohol brand had gesticht in onder meer de bi bliotheek. een bejaardenwo ning en een auto die onder een flat geparkeerd stond. Verder had hij zich schuldig gemaakt aan een groot aantal vernielin gen en een valse bommelding. De rechtbank hield èr in haar vonnis rekening mee dat de verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar was. Het feit dat de jongen naar verwach ting eind dit jaar zijn behan deling in de psychiatrische kli niek Groot Batelaar in Lunte- ren met succes zal afronden, was voor de rechtbank aanlei ding een groot deel van de straf voorwaardelijk op te leggen Tegen de Leusdenaar was een celstraf geëist van 48 we ken, waarvan 31 voorwaarde lijk. De resterende zeventien weken had hij al uitgezeten in voorarrest. Wat in onze omgeving knotwilgen worden ge noemd, zijn in de meeste gevallen geen wilgen maar elzen. Vroeger werden ze wel 'knoten'of'knotbomen' genoemd, wat eigenlijk een betere benaming is Dat hier meer gebruik werd ge maakt van elzen dan van wilgen komt doordat elzen het op onze zandbodem be ter doen dan wilgen. Ook de houtwallen be staan voor het grootste ge deelte uit elzen, afgewis seld met hier en daar een eik of een hazelaar. Deze houtwallen hadden vroe ger een tweeledig doel, na melijk afzetting voor het vee en het leveren van ge- riefhout, het hout dat de boer voor verschillende doeleinden gebruikte, maar in hoofdzaak als brandhout Met een onder groei van bramen en ande re doornachtige struiken vormde die wallen een goe de afzetting voor hel vee De meeste van deze wal len zijn, jammer genoeg, om economische redenen verdwenen en daarmee hun natuurlijke functie. Ze boden namelijk een prima dekking voor allerlei wild, veel vogelsoorten vonden daar voedsel, broedgele- genheid en beschutting. Van de ongeveer dertig soorten elzen kennen we er hier hoofdzakelijk twee, namelijk de zwarte en de grauwe els, tegenwoordig ook vaak witte els ge noemd. Het verschil tussen die twee bestaat voorna melijk uit de kleur van de bast en de bladvorm. Is de bast van de zwarte els donker van kleur en gebar sten, die van de grauwe els is glad en lichtgrijs De bla deren verschillen van vorm; de zwarte els heeft hartvormige bladeren, die van de grauwe els zijn ei vormig en sterker getand De mannelijke katjes ge ven in januari een purpe ren tint aan de boom en gaan omstreeks maart open met een dof geelbrui ne kleur De vrouwelijke katjes zijn roodachtig Tot in het najaar ontwikkelen zich daaruit houtige vruchtkegels, de bekende elzeproppen, waarin klei ne nootjes. Die nootjes zijn omgeven door een luchtbe vattend omhulsel, waar door ze op het water drij ven en op die manier ver spreid worden. De elze proppen blijven nog heel lang aan de takken zitten, ook al is hel zaad er al uil De bast bevat salicylzuur en in de volksgeneeskunst werd extract van de bast gebruikt ter genezing van ontstekingen. Getrokken (C. QA t «V* I*- V* 7AM13 T C $2? op witte wijn was het een middel tegen koorts en een pijnstiller. Hét geelach- tig-rode hout is bestand te gen steeds weer afwisse lend nat en droog worden en werd veel gebruikt voor raderen van water molens en andere water werken. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7