leert mensen kennen uit landen iarvan je nog nooit had gehoord" nkballers handhaven zich Schaakclub floreert a Leusder Krant fvalsmurf 7 htelingenwerk zoekt vrijwilligers Caps versterkt het nieuwe seizoen in Controle bromfietsen Kop-staart botsing Nieuws uit de verenigingen Bob Color in de IJsbreker Bloemschikavond KPO Heropening bibliotheek Activiteiten Zuidzij Fotoclub Zoom-ln Thema-avond over echtscheiding Autoradio's gestolen Thema-avond MHCL bedrijfsleven ag 15 september 1993 Pagina 11 >J - De vereniging genwerk is dringend aar vrijwilligers die xs van het Asielzoe- im (AZC) in Leusden jjeleiden. In diverse es en via herhaalde de media hebben Donald Thomas en dt Els van Beurden en opgeroepen zich het lot van de asielzoekers aan te trekken en zich aan te mel den als vrijwilliger. Een vluchteling is, volgens de definitie, 'iemand die af komstig is uit een land waarin hij gegronde redenen heeft te vrezen voor vervolging wegens godsdienstige of politieke overtuiging, nationaliteit of het behoren tot een bepaald ras of een bepaalde sociale groep' Zolang het na een asielaan vraag nog niet zeker is of een vluchteling in ons land zal worden toegelaten of een ver blijfsvergunning zal krijgen heeft hij of zij een juridische status als asielzoeker Vooral met deze groep mensen krijgen de vrijwilligers op het asielzoe kerscentrum te maken. Als een asielzoeker Neder land binnenkomt meldt hij zich bij een Vreemdelingen dienst. Hierna wordt hij door verwezen naar een Onder- zoeks- en Opvangcentrum (OC) Hier vindt het eerste ge sprek met een asielzoeker plaats. Dit is de eerste fase van de asielprocedure. Asielzoe- De laatste wed- het seizoen stond in van het behouden )laats in de competi- sonele bezetting liet over zodat coach ineiders mee moest het negental te com- !aps begonnen slecht De Soester pitcher nickerbockers wist drie slagmensen di- de dug-out te verwij- nickerbockers pakte k uit tegen de Leus- insie Via een aantal nkslagen wisten ze kers die na dit gesprek kans maken op een verblijfsvergun ning worden doorverwezen naar een AZC Hier wachten zij op de definitieve status die zij krijgen van het ministerie van justitie. Wat houdt het werk van de vrijwilligers bij de vereniging Vluchtelingenwerk precies in? Thomas en Van Beurden leg gen het uit „Vluchtelingen werk houdt zich vooral bezig met de juridische begeleiding van asielzoekers. Wij begelei den en adviseren ze tijdens hun toelatingsprocedure Wij heb ben vooral mensen nodig om de spreekuren 's middags te be mannen. Tijdens deze uren kunnen de bewoners van het AZC met vragen terecht." Vluchtelingenwerk is op zoek naar nieuwe vrijwilligers omdat zij mensen zijn kwijtge raakt die een baan vonden, doordat zij steeds meer vluch telingen in de eerste fase krij gen en doordat zij gaan werken aan een nieuw systeem waarbij elke client aan een vaste vrij williger zal worden gekoppeld Van Beurden ,,Dit maakt het werk persoonlijker In het AZC in Leusden komen steeds vaker cliënten die nog in de eerste fase zijn omdat er bij de opvangscentra te weinig medewerkers zijn om het werk aan te kunnen Thomas: ,,Als vrijwilligers zich aanmelden krijgen ze van ons een informatiepakket toe gestuurd. Hierin staat alle in formatie over het werk dat zij zullen gaan doen en over de inrichting van het AZC zelf." De vereniging is ook van plan een kennismakingsbijeen komst voor nieuwe vrijwilli gers te organiseren, Nieuwe vrijwilligers krijgen een scholing van drie maanden die één dagdeel in de week in beslag zal nemen. In die drie maanden zullen alle aspecten van de juridische asielproce dure aan de orde komen. Van Beurden: ,,Je leert vooral wat je als vrijwilliger in deze pro cedure voor je cliënt kunt bete kenen." Naast de basiscursus bestaat er de mogelijkheid om elk half jaar aanvullende cur sussen te volgen. Hierin wor den onder andere gespreks technieken, individuele com municatieve vaardigheden en de juridische kennis bijge werkt. Momenteel zijn er op het AZC in Leusden zes vrijwilli gers, drie bestuursleden en één coördinator van Vluchtelin genwerk actief. Dit is op een aantal van driehonderd bewo ners. Elke middag houdt Vluchtelingenwerk spreeku ren met minstens twee vrijwil ligers. Elke ochtend is er een vrijwilliger beschikbaar voor individuele persoonlijke be geleiding. Die kan bestaan uit ondersteuning bij de asiel- proocedure, uitdiepen en op maken van het vluchtverhaal, verzamelen van documentatie en bewijsmateriaal, voorberei den op eventuele beschikking en uitzetting en, indien nood zakelijk, voorbereiden van de cliënt op een kort geding. Het leukste van het werken met asielzoekers noemt van Beurden: ,,Je leert mensen kennen uit landen waarvan je soms nog nooit hgd gehoord. En je leert de situaties in die landen kennen. Je ziet precies waar er wat aan de hand is. Komen er veel mensen uit een bepaald land binnen, dan ga je kijken wat er in dat land ge beurt. Daar leer je heel veel van." Specifieke eisen stelt de ver eniging niet aan vrijwilligers. Thomas hierover. ,,De enige ei sen die wij stellen zijn dat de mensen minimaal twee dagde len per week beschikbaar moeten zijn. Elke tweede en vierde dinsdag van de maand vindt er bovendien een verga dering plaats die zij moeten bijwonen. Verder is het handig dat zij Engels spreken, al is dit laatste niet absoluut noodza kelijk." Vrijwilligers kunnen op werkdagen tussen 13.30 en 16 .00 uur contact opnemen met het kantoor van Vluchtelin genwerk in het AZC in Leus den (tel. 606176). Of met coör dinator Els van Beurden (tel 03425 - 2417). Christine Schut een 3-0 voorsprong te nemen na de eerste inning. In de tweede inning wisten The Red Caps wat ze moesten doen De eerste man aan slag, gedurende de competitie (Leusdens beste slagman Nick van Vulpen) ging weinig hoop vol met drie slag uit. Hierna liepen de honken vol met coach Arjan Schneiders aan slag; dit seizoen af en toe inge vallen, maar aan slag nog wei nig gepresteerd. Hij wist de ban te breken met een fraaie honkslag waarop twee punten binnen liepen. Na deze klap vielen nóg vele mooie honkslagen in deze in ning. Na dertien slagmensen en er geen genoeg Leusden presen- vederom als unieke Als laatste in Ne- fluistert men, in ia is Leusden zon- ilcontainers. Lek- vets met van die lilniszakken blijft ren voor de bur- ig gebiedt het nicu- «kje dat deze klus alf uur des avonds en gestart. Natuur- geen mens zich n bovendien kan een klok kijken. En dus zodra het gc- Jit de luie stoel be- gelukkige' man/ kkend richting keu- ïdagochtend kan us weer genieten eek losbandigheid urt. Wat aten de 'zat er nou in die atst op nummer 83 rgd?Slalommend erzakjesen ge- andverband is het sen. En het is echt het werk van mijn elevan haarsoort aken zich zondag- 'ooreen waar Navraag bij dege- 'estigt de vermoe den financiële ^gemeente wil ons burgers niet meer laten beta len, een prijzenswaardige in stelling natuurlijk. Daar let ten ze goed op. Zo goed dat ik wellicht de voetbalwed strijd Nederland-Engeland moet missen, enkel en alleen omdat de gemeente ons een paar duppie's toeslag wil be sparen. Wat ik er in dit geval gaarne voor over zou hebben, trouwens. „Maar", troost de ambtenaar: „Wij hebben toch de milieuboer." De man legt uit dat hel met containers zwaar tillen wordt en de spe ciaal daarvoor ontworpen op haalwagens kosten enorm veel geld. Het idee om met een paar straten samen een container te mogen vullen wuift de meneer weg met een gemompel over een prijs kaartje. „Niemand wil meer betalen", zegt hij nog en dat geloof ik graag. Van mij mag die tractor met de afvalsmurf blijven rij den. Maar het verhaal over milieuvriendelijk afval schei den doet niets af aan de enor me berg vuilniszakken die ik wekelijks naar de weg mag sjouwen. Want in mijn huis houden doen we ook aan emancipatie. Helaas. Annelies had de pitcher 3x een drieslag geproduceerd en dus in zijn eentje voor de benodigde nul len gezorgd. De stand was ech ter nu wel 8-3 in het voordeel van The Red Caps. De Knickerbockers probeerde in deze inning direkt wat aan de stand te doen maar gehol pen door vele veldfouten van The Red Caps kwamen ze toch niet verder dan 8-5. De rest van de wedstrijd bleef de marge drie punten en bete kende dat de zevende plaats in de competitie niet in gevaar kwam. Een plaats waarop aan het begin van het seizoen al leen maar gehoopt kon wor den. Lijfsbehoud stond als eerste op het verlanglijstje van The Red Caps aan het begin van het seizoen. Nu dit gereali seerd is worden de blikken reeds gericht op volgend jaar, met de veranderingen die er op tilt zijn voor het komende jaar. Een aantal sterke spelers zal The Red Caps-gelederen komen versterken en moet het mogelijk zijn om volgend jaar een plaatsje bij de eerste vijf in de competitie te behalen. Zeker nu te zien is dat er in de ploeg dit jaar al een stijgende lijn zit. Volgend jaar zal daarin nog meer verandering komen doordat voor elke posi tie minimaal drie personen be schikbaar zijn waardoor een sterke strijd op de trainingen moet worden gestreden. Dit zal ten goede komen aan het veldspel en zo een betere posi tie moeten bewerkstelligen LEUSDEN - De politie heeft woensdag tussen 15.00 en 16.30 uur een controle van brom- en snorfietsen gehou den. Er werden twee bekeurin gen uitgeschreven één voor het rijden zonder helm en één voor een verkeerde uitlaat. LEUSDEN - Bij een kop- staartbotsing op de Doornse- weg hebben woensdag drie personenauto's blikschade op gelopen Een 20-jarige vrouw uit Woudenberg, een 48-jarige man uit Wijk bij Duurstede en een 26-jarige vrouw uit dezelf de plaats reden in de richting Maarn. Toen één van hen rem de hadden de anderen dat te laat in de gaten, een botsing was het gevolg. LEUSDEN - De gelederen van de schaakvereniging wer den versterkt door de terug keer van Gerhard te Winkel. Na een langdurige afwezig heid kon Kees Linse weer op de clubavond worden begroet. De huiscompetitie draait op volle toeren, terwijl een start werd gemaakt met de beker competitie. Enige jaren geleden stapte Gerhard te Winkel over van de Leusdense schaakvereniging naar het schaakgenootschap Amersfoórt. Dat was in de tijd dat menig veelbelovend talent probeerde op die manier nog meer mogelijkheden te krij gen om zich op de 64 velden verder te ontplooien. Een op zichzelf logische ontwikkeling waarmee iedere vereniging in de regio van tijd tot tijd te ma ken krijgt. Omdat echter de speelavond op vrijdag moeilijk te combi neren valt mét zijn werk, be sloot Gerhard naar het oude nest terug te keren. In Leus den nam men de verloren zoon weer graag in de gelederen op. Afgaande op het eerste resul taat moet worden vastgesteld dat zijn spelniveau tijdens de Amersfoortse periode behoor lijk is gestegen. Good old Hal- kes kreeg geen schijn van kans. In groep 3 zal men er ter dege rekening mee moeten houden dat Gerhard weer te rug is Feest Het was afgelopen donderdag een feest om Kees Linse na een lange afwezigheid weer op de clubavond te kunnen ontmoe ten. O a. als gevolg van een oogoperatie was hij tijdelijk uit de running. Gelukkig bleek dat hij hel; zicht op het mooie schaakspel niet kwijt geraakt is. Hi trakteerde de jeugdige Jeroen Wijnbelt op een puntgave nul. De tweede ronde van de huis competitie leverde een aantal opmerkelijke feiten op André Rietveld die een week eerder kans zag om binnen een uur zijn partij te winnen, werd nu in hetzelfde tempo door Vin cent van de Bilt in de vernie ling gespeeld André troost zich met de gedachte dat een topschaker op het ene moment tot alles in staat is, doch dat bij een volgende gelegenheid er niets lukt. Wat dat betreft is Jan Timman zijn voorbeeld. Erg boeiend was de partij tus sen Dick van Ooik en Elzo van Kampen. Tegen het midder nachtelijk uur werd de partij afgebroken in een stelling die op het eerste gezicht niet dui delijk maakt wie er aan het langste eind gaat trekken. Naser Aghlani bood goed te genspel in zijn partij tegen Shahrizadeh, doch uiteinde lijk kon hij het toch niet bol werken tegen de routine en het geweldige spelinzicht van laatstgenoemde. Er werden ook 3 partijen ge speeld voor de bekercompeti tie. Evenals vorige week in de huiscompetitie startte Cees Veenendaal ook hier met een overwinning. Het ziet er naar uit dat hij dit jaar hoge ogen gaat gooien De volledige uitslagen zijn: huiscompetitie Aghlani - Shahrizadeh 0-1 Agterberg - Van Tuijll 0-1 Rietveld - Van de Bilt 0-1 Elschot - De Jager 1-0 Van Kampen - Van Ooik afgebroken Boogaard - G. Nijhof 1-0 Te Winkel - Ha|kes 1-0 Verschuur - Meijlof 0-1 Van Dalen - Van de Pol 1-0 Linse - Wijnbelt 1-0 Fransen - Zaal 0-1 bekercompetitie Hubert - Veenendaal 0-1 Helemers - J. Nijhof 1-0 De Rijke - Oosting 1-0 Filmagenda Do. 9 sept. t/m wo. 15 sept. GRAND THEATRE SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 SNEAK PREVIEW Do 21.30 uur DR. VLIMMEN Zondagochtend 11.00 uur THE FUGITIVE Do 18.45-21 30 uur Dag. 13.45-18.45-21.30 uur Zo. 13.30-16.00-18.45-21.30 uur SLIVER Donderdag 18.45-21.15 uur Dag. 13.45-18 45-21 15 uur Zo. 13.30-16.00-18.45-21.15 uur INDECENT PROPOSAL Dag. 18 45-21.30 uur THE PIANO Dag. 13.45-18 45-21.30 uur Do., za., zo wo. 18.45-21.30 uur GUILTY AS SIN Do 18.45 uur Dag 13.45-18 45-21.15 uur Zo za., wo. 18.45-21.15 uur HOT SHOTS! F Donderdag 18.45-21 15 uur Dag. 13 45-18.45-21 15 uur Zo. 13.45-16 00-18 45-21.15 uur CLIFFHANGER Do. 18.45-21 15 uur Dag. 13 45-18.45-21 15 uur Zo. 13.30-16 00-18 45-21 15 uur THE LAST ACTION HERO Dag. (do. niet) 13.45 uur Zo. 13.30-16 00 uur DENNIS THE MENACE Za. en wo. 13.45 uur Zo. 13.45-16 15 uur BAMBI Za. en wo. 14.00 uur Zo. 14 00-16.00 uur LEUSDEN - Zaterdag 18 sep tember zal het concertseizoen van de IJsbreker geopend wor den door feestband 'Bob Co- lor'. De muziekstijl van deze achtmansformatie wordt wel omschreven als garagesoul Het is een wilde energieke mix van funk, ska, jump-jive, soul en metal In 1992 werd Bob Color geafficheerd als de meest optredende band in het Ne derlandse clubcircuit (foto: Bob Color) LEUSDEN - De Katholieke Plattelandsvrouwen Organi satie houdt dinsdag voor haar leden een bloemschikavond De avond zal verzorgd worden door Joke Meilink. Deelnemers worden verzocht een mesje, een bakje of schaaltje waarin een stukje ronde oase past, bloemen of een takje bessen mee te nemen. De avond begint om 20.00 uur in 'De Kom' aan de Hamersveldseweg LEUSDEN - Maandag zal de herbouwde bibliotheek 'Nieuw-Langenbeek' aan de Hamersveldseweg in gebruik worden genomen. Om 14.00 uur zullen de deuren weer open gaan. Deze dag starten de Leus dense bibliotheken ook een leesprogramma met als the ma 'Je ziet ze vliegen' De be doeling van deze actie is dat kinderen zoveel mogelijk boe ken over het onderwerp 'vliegen' lezen Voor elk gelezen boek krij gen kinderen een sticker op hun eigen pas, als ze vijf stic kers hebben krijgen ze een 'vliegbrevet' uitgereikt en naar keuze een frisbee of kleurplaat. De actie duurt tot en met 13 november. LEUSDEN - Stichting De Zuidzij heeft voor de komende week weer een aantal activi teiten op haar programma staan die speciaal bestemd zijn voor 55-plussers. Maandag wordt er een per- gamanomiddag gehouden. Pergamano is een kunst uit Brazilië waarbij perkament met pennen wordt bewerkt en vervolgens kan worden inge kleurd. Zo kunnen er bijvoor beeld kaarten worden ge maakt Donderdag staat er een be zoek aan wasserij De Hoop op het programma waarbij de oud-directeur een rondleiding zal geven. Voor deze excursie worden belangstellenden ver zocht zich van te voren op te geven bij mevrouw van Poel geest (tel 940192). Beide middagen beginnen om 13.30 uur bij de Woelige Hoek aan de Prinses Irenelaan in Leusden-zuid. LEUSDEN - Fotoclub 'Zoom-in' zal dinsdag 21 sep tember om 19.30 uur weer van start gaan Nieuw is dat men dit jaar de beschikking heeft over een Doka in jongerencen trum 'De IJsbreker'. Er staan verschillende activiteiten op het programma voor het nieu we seizoen Zo zullen er spre kers komen en zullen er excur sies worden georganiseerd. Verder zal er aandacht worden besteed aan portret-, land- schaps- en sportfotografie. Geïnteresseerden kunnen bij Foto Muns in De Biezenkamp clubbladen van Zoom-ln af halen.(foto: Zoom-ln) LEUSDEN - Donderdag zijn uit twee auto's de radio's ge stolen Uit de auto van een 38-jarige vrouw uit Leusden die gepar keerd stond bij zwembad Octo pus aan de Bavoortseweg is de apparatuur tussen 18 15 en 20 15 uur ontvreemd. Tussen 18.00 en 22.00 uur is hetzelfde gebeurd bij de auto van een 26-jarige Hoevelaker. Déze had zijn auto geparkeerd in de parkeergarage op de Ble ken j. LEUSDEN - In het Vooronder zal woensdag een thema avond rond.de echtscheidings- problematiek houden Mede afhankelijk van vragen van vrouwen die deze avond bezoe ken zullen diverse facetten van echtscheiding aan de orde ko men. De advocate Alice Punt zal deze avond aahwezig zijn om de juridische kant toe te lichten. Voor nadere informatie kun nen geïnteresseerden contact opnemen met R. Wolk (tel.. 951128) Het Vooronder be vindt zich in de kelder van het Gemeentehuis. AMERSFOORT/LEUSDEN - De Mixed Hockeyclub Leus den zal donderdag 23 septem ber een thema-avond voor het bedrijfsleven houden. Deze avond staat in het kader van het 20-jarig jubileum van deze vereniging op het programma. Deze avond staat het onder werp 'Creatief ondernemen op de Leusdense groeimarkt' centraal. De avond zal vanaf 19.15 uur worden gehouden in het Eu- roase hotel en congrescentrum in Amersfoort. De bijdrage voor deelname aan deze avond bedraagt 25.- per persoon.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11