zitten op de goede weg' .Leusder Krant, 'Dave': aangenaam amusant Ky Cultuur itheater viert 20-jarig bestaan met feestelijk programma THEATER FILM EXPOSITIE JEUGDFILM EXPOSITIE THEATER JEUGDFILM Edag 15 september 1993 Pagina 15 \oma, deze maand in het programma van de Liecve Vrouiu. 'Les vacances du cinema', een van de speciale activiteiten van het Filmtheater, (foto: A. Dekker). e 'OORT - We schrijven hter in café Oom Al- ji ïKrommestraat wordt handvol bezoekers, not van een shaggie en bier, een film ver jaar later is dit ini- tgegroeid tot een pro- l geleid filmtheater ijks ruim 12.000 men sen een gezeligge filmavond of -middag biedt. „Er is in die tijd heel wat ver anderd" begint Jan van de Brink, de filmcoördinator van het Filmtheater. „Tijdens de vertoning in Cafe Oom Albert 20 jaar geleden, moest iedereen zijn plas ophouden, omdat het filmdoek de toegang tot de toi- of Qui Ju of Qui Ju is de meest ilm van Zhang Yimou, ontbreekt echter de Ihcid die zo kenmer- voor Yimou's voor- !ilm, Raise the Red In plaats daarvan realisme benadrukt ns bijna documentai- aarbij de camera een speelt als vertellen- itie en als Qui Ju's Het verhaal is thematisch verwant eerdere werk;een klankbord voor een maatschappelijke Ook het platteland referentiepunt De tzich af in het heden- una. Gong Li is een ^Jiet een ijzeren wil. haar man verwond )r Wang Shantang, d>e haar dorpje, komt zij ld. Zij eist zijn excu- neer de hooghartige weigert, probeert zij uperieuren in beroep De mars door de bu- 1/ ïche instituties is aar en lang. Ier De Lieve Vrouw 5 september 20.30 uur erjaardag (voorpre- ugese regisseurs vat- ee op om gezamelijk e maken over de ele- Uiteindelijk werden hlms, allen met de n een speelfilm. Bo mt het element lucht rekening. Een ele- volgens de regisseur staat voor adem en iar ook voor woord leertijd en lichtheid ne mensen. Het ver- it om de kleine Mi- nog nooit zijn vader en omdat deze in de is zit. Maar over drie rdt Miguel zeven jaar <pt dat dan alles uit- worden. Voor deze ag geldt een speciale rijs van 5,—. er De Lieve Vrouw I september 20.30 uur mmitments (gratis vertoning op groot *t OLV-kerkhof) L vervelen zich stier ben "lousy jobs', wo- üet bijbehorende na- op kamers is onbe- raken per ongeluk v J1 moeten op kleine 5 LTot één van hen een plaatst: 'Have you 'so, the World's Har sig Band is looking Een band is geboren Hen en beroemd 1 U2. in stereo vertoond letten versperde. Nu anno 1993 is dit volstrekt ondenkbaar. Ons huidige filmtheater vol doet aan de eisen van deze mo derne tijd. Dus comfortabele stoelen en een professioneel beeld en geluid." Maar ondanks de provisori sche opstelling werden de café vertoningen van 20 jaar gele den snel populair Al spoedig verhuisde de filmprojector naar het theater aan de Appel markt waar 50 klapstoeltjes beschikbaar waren. De biertjes en shaggies hield men erin: deze werden tijdens het wisse len van de filmspoelen in de ernaast liggende ruimte ge dronken en gerookt. De vrij willigers genoten van een joli ge, ontspannen sfeer. worden op het plein voor het theater op een doek van 15 bij 7 meter Aanvang na zonsonder gang, rond 21 00 uur Toegang gratis. Lieve Vrouwenkerkhof Vrijdag 17 september Aanvang: 21.00 uur Avond van de korte film Het filmtheater brengt twee verschillende avonden vol met bijzondere en opmerkelijke korte film- en videoproduk- ties. Zo is er een programma met oud materiaal afkomstig van het filmmuseum eindexa menfilms van de film- en kunstacademie en een aantal videoprodukties te zien De vi- deoprodukties duren 3 tot 17 minuten en zijn in Europa, Amerika en Japan gemaakt. De ene film is gekozen om zijn es thetische waarde, de andere om zijn 'intellectuele lol' of de muziek die ook vaak van groot belang kan zijn. Enkele van de filmmuseumfilms zijn: Begin nings of the cinema (F/GB 1895-1900, 9 minuten) Met o.a. de allereerste filmbeelden ge maakt door de gebroeders Lu- mière en één van de allereerste trucfilms door Georges Méliès uit het National Film Archive, London. Brevet de pilote no. 1 (F 1905-1935, 17 minuten) Met o.a. authentieke opnamen uit het prille begin van de lucht vaart met commentaar van me vrouw Blériot. London to Brighton in four minutes (GB 1955, 5 minuten) Experimen tele film opgenomen met een camera die in plaats van 24 beeldjes per seconde draait met een snelheid van 2 beeldjes per seconde. Op normale snel heid afgedraaid zien wij het landschap voorbij schieten als of we reizen met de snelheid van het geluid. Jasper en het rokertje (NL 1962, 9 minuten) De rituele strijd tegen de siga- rettenverslaving door Jasper Grootveld, vastgelegd door Bas van der Lecq. De eindexa menfilms van de film- en kunstacademie zijn van de laatste jaren. Enkele van de makers zullen bij de vertoning aanwezig zijn voor een toe lichting Een greep uit de voorlopige keuze: een zelf-/ dubbelportret; een jonge vrouw die probeert door de ogen van haar gefusilleerde grootvader de Spaanse Bur geroorlog te laten zien; De leukste saaié film is een ani matiefilm in opdracht van TNO, mysterieuze horror en een bijzondere jeugdfilm. Uit gebreide informatie over het programma zal in september in hét theater liggen Filmtheater De Lieve Vrouw Zaterdag 18 september Aan vang: 20.30 uur Zondag 19 september Aan vang: 19.30 uur „Maar met de jaren tachtig brak een andere periode aan,." legt van de Brink uit. „De eer ste stappen m de richting van verzakelijking werden gezet. De groep vrijwilligers was nog steeds erg enthousiast. Maar het vertonen van kunstzinnige films behoefde een structurele organisatie. Betaalde krachten deden hun entree. Voor een aantal vrijwilligers hoefden het toen niet meer". Maar het alternatieve circuit was niet meer uit Amersfoort weg te denken. Hoe kon men echter een film tot zijn recht laten komen als het publiek zit te schuiven op ongemakkelijke stoelen en werd afgeleid door het geratel van de projector? En het aantal bezoekers groei de nog steeds,,. Modern filmtheater De oplossing kwam eind ja ren tachtig. Toen werd defini tief besloten om op de puinho pen van de voormalige Gracht- kerk een cultureel centrum te bouwen. Onderdeel hiervan werd het huidige Filmtheater met een professioneel afge scheiden projectiecabine en een zaal met comfortabele stoelen. Met de 'Last Waltz' viel definitief het filmdoek voor de Appelmarkt. Wat on veranderd is gebleven, is het enthousiaisme van de vrijwill- gers. „We hebben er meer dan 100. Daarnaast zijn er 5 betaal de stafleden. Maar zonder de hulp van al die vrijwillgers redden we het natuurlijk nooit," aldus Van de Brink De aanpak van de afgelopen jaren heeft duidelijk succes ge had. De artistieke leiding is erin geslaagd om een eigen stempel op het Filmtheater te drukken. Mede hierdoor steeg het aantal bezoekers van 9000- in 1991 tot 12.500 in 1992. En dat in een tijd da,t de Neder landse bioscopen klagen over het lage aantal bezoekers. Jan van de Brink: „We hebben m december veel succes gehad met de bezoekers-Top-10, stuk voor stuk door het publiek ge kozen films die we voor volle zalen vertoonden. Een ander succces is het Cinekidfilmfes- tival. In de herfstvakantie draaiden we toen voor kinde ren iedere middag een nieuwe film. Ook dit festival staat ze ker dit seizoen weer op de agenda. En verder hebben we goedbezochte voorstellingen op de zondagmiddag en leuke festivals rondom bekende ar tiesten zoals bijvoorbeeld- Ar mando". „We merken dat we op de goede weg zitten. Maar we blij ven niet stil zitten. Zo proberen we de groep middelbare scho lieren in ons theater binnen te krijgen. Met films voor 4 tot 12-jarigen zijn we zeer succes vol maar op de groep hierboven hebben we nog weinig greep. Misschien heerst in deze groep nog het oude beeld van allerlei zware, ingewikkelde en kunst zinnige films die wij hier verto nen. Maar dat is echt niet zo. Wel staat bij ons voorop dat we kwaliteitsdfilms wilen bieden. Maar dat zijn heus niet altijd van die moeilijke films. On- derlaatst vertoonden we de concertfilms van Jimmy Hen driks. De zaal zat toen bomvol met jongeren. Dus men weet ons wel te vinden". Jubileum programma Het is duidelijk dat de mensen van het filmtheater hard aan de weg timmeren. Keer op keer weten zij de filmliefhebbers met interessante programma's te verrassen. De medewerkers van het filmtheater ontbreekt het dus niet aan leuke initiatie ven. Dat blijkt ook wel uit hun afwisselende jubileum-pro gramma. Van 16 september tot en met 6 oktober zijn er een groot aantal festiviteiten georgani seerd die uiteraard allemal wat met film hebben te maken. Van de Brink noemt enkele hoogte punten. „We openen op 17 september het feestprogram ma met een openluchtvoor stelling van de muziekfilm The Commitments. Een echte aan rader. Datzelfde geldt voor de vele andere films die zullen worden vertoond. Sommige zelfs met live muziek. En ook kinderfilms zullen met ontbre ken". „Een heel groot filmfeest staat gepland op 25 september. Het Theater zal omgetoverd zijn tot een heuse filmset. De Kleine Zaal wordt omgetoverd in het beroemde Casablanca- hotel. De filmfoyer wordt ver anderd m expositieruimte waarin affiches, foto's geluid en muziek te bewonderen zijn. Er is eigenlijk te veel om op te noemen Het wordt echt een groot feest," besluit van de Brink zijn verhaal enthousiast. Het jubileum-programma is de kroon op het werk van de vele medewerkers van het Filmhuis. Zij hebben ertoe bij gedragen dat het Filmhuis een niet meer weg te denken feno meen is in het culturele uit gaansleven van Amersfoort. J. van Burgsteden AMERSFOORT - Hoe zou het voelen als je van de één op de andere dag de plaats van de President mag overnemen? Het antwoord wordt gegeven in de komedie 'Dave'. Een warme komedie die ondertussen ook nog even uithaalt naar de di verse misstanden op het Witte Huis. Dave Kovic (Kevin Kline) heeft een eigen uitzendbureau in Baltimore; niet echt wereld schokkend maar hij redt zich aardig. Hij bezit echter een unieke kwaliteit: hij lijkt spre kend op de President van de Verenigde Staten. Hij verdient er een centje bij door op feest jes de president te immiteren. Als hij door het Witte Huis wordt gevraagd om als stand-in voor de echte presi dent te fungeren hapt hij toe. Dit geeft de president de ruimte om ondertussen zijn ei gen weg te gaan. Maar tijdens een avontuurtje met zijn secretaresse raakt hij in coma. Voor de Chief of Staff van het Witte Huis is dit een bui tenkansje: door Dave m te hu ren heeft hij een nep-president die alles doet wat door hem wordt opgedragen. Dave raakt aanvankelijk in paniek door zijn nieuwe leven maar maakt uiteindelijk vastbesloten het beste ervan. Een tijdlang laat hij zich manipuleren. Maar dan komt hij tot ontdekking dat hij meer macht heeft dan wie dan ook. Tot grote schrik van zijn bewakers neemt hij zelf initiatieven: hij houdt zijn eigen speeches en neemt zelf de beslissingen Kevin Kline als Mister President. Het politiek gekonkel bezorgt Dave veel problemen maar het grootste probleem is de First Lady (Sigourney Weaver). Zij heeft een niet al te best huwe lijk met de president. Maar door Dave's positieve optreden raakt zij opnieuw verliefd op haar ineens zo anders lijkende echtgenoot. Hierdoor raakt Dave in een wel heel lastige situatie verzeild. De kleine man Het resultaat van dit alles is aangenaam amusant Want wat is er mooier dan de kleine man - met het hart op de goede plaats - die corrupte leiders aan het wankelen brengt. Re centelijk was dit ook te zien in 'The Distinghuised Gentle man' waarin kruimeldief Eddy Murphy de corrupte politici van het Congres onderuit haalt. De kracht van dergelijke komedies is dat ze op een her kenbare manier de spot drijven met de machthebbers. 'Dave' geeft dan ook een warm en te vreden stemmend gevoel. Het gegeven van de film wordt op charmante wijze ge bracht door hoofdrolspeler Kevin Klme. Met een goed ge voel voor timing zet hij zijn rol overtuigend neer Deze veelzij dige acteur bewees al eerder zijn komische talenten in de komedie 'A Fish called Wan da', een rol die hem een Acade my Award opleverde. Wat mij betreft ontvangt hij wederom een dergelijke onderscheiding voor zijn rol in deze verrassen de komedie. Vrijdag 17 en zaterdag 18 20.30 uur: Thalia met 'Over een oorlog' Tot en met 26 september Jan Dekker Schilderijen Zaterdag 18 september 14.30 uur. Dunderklumpen Woensdag 22 september Vincent en ik Woensdag 15 september 20.30 uur: The story of Qui Ju Donderdag 16 september Geen voorstelling Vrijdag 17 september 21.00 uur. The commitments Lieve Vrouwekerkhof (open lucht) 20.30 uur: Op mijn verjaardag Zaterdag 18 september 20.30 uur Avond van de korte film Zondag 19 september 14.30 uur: Cinema pur project (filmmuziek) 19.30 uur: Avond van de korte film Maandag 20 tot en met woens dag 22 september 20.30 uur: Mamma Roma Schilderijen van Jan Dekker De schilderijen van Jan Dek ker maken meteen indruk op de toeschouwer. Niet omdat ze hun boodschap van de muren schreeuwen; ze zijn eerder 'in trovert' dan 'extravert', als je dat van schilderijen kunt zeg gen. Het werk van Dekker trekt op een andere manier de aandacht. De vormen zijn een voudig - vaak herkent mep vo gels, kommen - maar altijd dramatisch. De kleuren, laag op laag geschilderd, lijken on derhuids te gloeien De compo sitie is meestal rustig, altijd evenwichtig, nooit saai. Dek ker (1950) laat zich inspireren door bijvoorbeeld klanken, of bewegingen van vogels Maar bij het tekenen - voor hem de basis van zijn werk - raken die aanleidingen op de achter grond. 'Betekenis, kern en ge wicht krijgen vrijaf', zegt hij zelf. Van Jan Dekker, die in Amersfoort woont en werkt, zijn in De Lieve Vrouw olie verf- en acrylschildenjen te zien. Maar ook werk op kleine re formaten, in pastel en gra fiet. Foyer Theater De Ljeve Vrouw Tot en met 26 september Toneelgroep* Thalia met 'Over een oorlog' Bijna zestig jaar geleden woed de er in Spanje een burgeroor log. De wettig gekozen rege ring streed tegen een aantal opstandige generaals, waarvan generaal Franco de bekendste is. De voorstelling is opge bouwd rond een éénakter van Bertolt Brecht ('De geweren van mevrouw Carrar') en tekstfragmenten uit korte ver halen en gedichten van Neder landse auteurs die destijds be trokken waren bij deze bloedi ge strijd. Deze voorstelling valt buiten de eigen programme ring van Theater -De Lieve Vrouw. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 17 en zaterdag 18 sep tember Aanvang: 20.30 uur Dunderklumpen Een betoverd Zweeds land schap tijdens de lange midzo mernacht. Het eenzame tover mannetje Dunderklumpen steelt om niet zo alleen te zijn de poppen van Camilla, die dan levend worden. Ook Camilla's schatkistje steelt hij. Jens. Ca milla's broer, heeft alles gezien en gaat Dunderklumpen ach terna Zonder krampachtig ge moraliseer, worden thema's als eenzaamheid, vriendschap, vrijheid, liefde voor de natuur en een houding tegenover geld aangesneden. Vormgegeven in een bijzondere jeugdfilm waarin tekenfilmfigurcn met levende acteurs in een echt natuurdecor als één samen gaan. Jeugdtheater De Lieve Vrouw Zaterdag 18 september Aanvang: 14.30 uur Pasolini retrospectief Pier Paolo Pasolini werd gebo ren in 1922, het jaar dat Mus solini aan de macht kwam. Zijn vader was militair. Zijn moe der, Susanna Colussi, is zijn leven lang belangrijk voor hem geweest: zijn eerste gedichten waren in het Fruilaans, het dialect van zijn moeder. Paso- lini's broer sneuvelde in 1945.Na de oorlog woonde hij kort in Bologna, in 1949 ver trok hij met zijn moeder van wege een schandaal naar Rome. Zijn eerste roman kwam uit in 1955: Ragazzi di vita, over de jeugd m de achter buurten van Rome. In 1961 maakte hij zijn eerste film: Ac- catone. Hij werd vooral door zijn films beroemd. In de nacht van 1 op 2 november 1975 werd hij vermoord door een straat jongen. Do films van Pasolini worden één voor één opnieuw in Nederland uitgebracht. Het Filmtheater biedt de gelegen heid een aantal hiervan de ko mende maanden (opnieuw) te zien Filmtheater De Lieve Vrouw Maandag 20 tot en met woens dag 29 september (behalve za terdag)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 15