leusder Krant. „Een school met regels is nog niet persé een strenge school" Karig toetje et weer in eiaen gen regio Wederik i recteur Pierik van jubilerende Rossenbergschool 0, Pagina 7 Het huidige team van De Rossenberg, (fotoDe Rossenberg zich veiliger en beter op hun gemak voelen op een school met duidelijke regels en ver houdingen, waar serieus ge werkt wordt aan het afwerken van het programma. Het gaat hierbij niet om kadaverdisci pline of willekeurige streng heid. Veiligheid ontstaat wan neer kinderen weten wat mag en wat met mag, wat van ze verlangt wordt en wat niet ge wenst is. Kinderen willen we ten waar de grenzen liggen Het leerling willen zijn, tussen leerlingen werkt voor iemand die voor de klas staat, met. Deze lijn werd de afgelopen 25 jaar vastgehouden. Een goe de sfeer waarin gedegen onder wijs gegeven werd. Daarmee streek de Rossenberg wel eens tegen 'progressieve haren' in. ,,25 jaar geleden melden ou ders hun kinderen hier aan om dat ze katholiek waren en in de parochie woonden Daarna kwam de tijd van vrijheid en leuk. We werden beoordeeld op het aantal macraméwerkjes voor het raam en of de juf mocht worden aangesproken met Marietje. Nu is er opnieuw een omslag merkbaar. Ouders vragen naar of hun kinderen op deze school fatsoenlijk leren spellen en rekenen -en hoe groot het percentage is dat naar HAVO en VWO gaat. Men is het aanklooien zat. Het gekke is dat deze ommezwaai niet uit de onderwijsbonden komt maar vanuit de ouders Ik ben per soonlijk blij met de opnieuw gestegen waardering voor ge degen kwaliteit." Trots is het echtpaar Pierik, op het behoud van 'de kleuter school'. Na een heel gevecht is het gelukt om de dependance Klein Rossenberg voor de on derbouw te behouden. De wet op het basisonderwijs schrijft voor dat al de groepen in een gebouw moeten zijn onderge bracht De afstand tot de kleuterafdeling was echter dermate klein, 40 meter, dat men een uitzondering heeft willen maken. De school onder leiding van mevrouw M Pierik. heeft daarmee het eigen ka rakter behouden. M.Pierik is kleuterleidster van de oude KLOS opleiding, in onderwijs kringen is dit een compliment, want de nieuwe PABO is min der gewaardeerd. Zoals men tegenwoordig terugkomt van de volledige intergratie van kleuters, bij het basisonder wijs. De Rossenbergschool hecht aan deze 'oude basiszaken, zo als ook schoonschrijven. ,,Een slechte schrijfvaardigheid heeft spelfouten tot gevolg. Een balpen is moordend voor een beginnend handschrift. Met een pen moet je een letter lekker rond maken, iets wat lukt na veel oefenen. Herhalen, controleren en nog eens toetsen van de verwerkte stof, zijn ui termate belangrijke voorwaar den in het onderwijs." Pierik bekijkt de doorstane golven in het onderwijs scep tisch. ,,Van het idee dat een kind de wereld als totaliteit er vaart, is men weer afgestapt. Niks geen biologie aspecten meer in de geschiedenis We hebben voor alles weer aparte methodes. Dat is een stuk dui delijker „Dat betekent overigens niet dat iedere vernieuwing wordt afgekapt Veel is beter. Zelfs de Onderwijs Begeleidings Dienst begint te begrijpen dat energie beter in het geven van onder wijs dan in vergaderen gesto ken kan worden en dat zij er is voor het onderwijs, in plaats van andersom. ,,Op een ge richte vraag, komt nu een dui delijk antwoord in plaats van een onderzoeksnota." Door de invoering van de ADV-dagen staat de directeur regelmatig in alle klassen en leert hij zijn leerlingen en de sfeer in de klassen beter ken nen Hij weigert overigens de zorg op zich te nemen van de eerste groep ,,Die moeten mis schien verschoond worden en daar begin ik niet aan." Pierik wenst Nederland 'rust in het onderwijs toe'. ..Veel van de onrust komt door de poli tiek. Men zou eens een beleid moeten uitstippelen over vijf tien of twintig jaar en niet om een regeringsperiode van 4 jaar te kunnen vullen met wijzigin gen, nieuwe regels en ideeën." Identiteit De indentiteit van de school is met overtuiging katholiek. Maar wat dit inhoudt is minder goed uit te leggen dan 25 jaar geleden. Lang niet alle kinde ren, zijn katholiek. De wereld oriëntatie projecten zijn min der op de hemel gericht en meer op de medemens. Het weten van andere godsdien sten zonder daar een afkeu rend oordeel over te vellen, hoort daarbij. 'De katholieke kerk is de enige ware', is niet langer het axioma. Ouders kie zen, in tegenstelling tot vroe ger, niet langer voor een school omdat ze katholiek zijn maar omdat het onderwijs ze bevalt Het geloof is in inhoud en vorm duidelijk aanwezig maar min der aanwijsbaar. De Rossenberg viert het 25-jarig bestaan Misschien is het opnieuw een mijlpaal waarna verandering volgen Jarenlang heeft hetzelfde team een stempel op de school ge drukt. In snel tempo verandert dit nu. Het overlijden van Wim Stikkelbroeck heeft daarbij, zowel bij team, ouders als kin deren, diepe indruk gemaakt. In de laatste drie jaar zijn vijf nieuwe leerkrachten aangetre den. Het schoolteam omvat nu 11 mensen, waaronder 6 part-timers voor 230 leerlin gen. Een aantal dat door de bouw van 't Vliet en in het Rui ge Veld zeker nog zal stijgen. De inspanningen van de ou ders zeggen iets over de ver bondenheid en de sfeer op school. Het jubileumfeest duurt drie dagen. Compleet met kerkdienst ter opening, volgende week woensdag, taart, vossejacht, lunch op school, kermis, sport, spel, to neel, receptie en reünie. Be langstellenden voor dit laatste kunnen op school terecht op vrijdag 24 september van 20 tot 22.00 uur Marianne de Valck recteur Pierik van de jubilerende basisschool De Rossenberg, to: Hans Verhorst) voor dat het jonge vee uitbrak. „Voor de kinderen het school plein op konden voor het speel- kwartiertje, moesten we eerst de koeien en kalveren wegja gen." De school was zoals het hoorde in die tijd, uitgespro ken katholiek. Iedere ochtend begon de schooldag met een Heilige Mis. Meisjes aan de ene kant, jongens aan de andere. Allemaal nuchter voor de Hei lige Communie. Het onderwij zend personeel verplicht aan wezig, een uur voor schooltijd, om de kerkliederen te begelei den en mee te zingen. Jongens die 'uitverkozen' werden tot misdienaar, moch ten 'rouwtjes en trouwtjes' doen, onder schooltijd. .Wan neer er een dienst was. moesten ze de klas uit. Ongeacht of je net rekensommen stond uit te leggen." Zoals de schoolkinderen jaarlijks meeliepen in de pro cessies, die onder schooltijd door de meesters werden voor bereid. De meisjes als 'bruidje', de jongens getooid met geel witte 'pauselijke' vlaggen. Pie rik. „We hebben ze nog op school. We gebruiken ze tegen woordig om sportvelden of feestterein af te zetten." Pastoor De pastoor was kind aan huis, op school. De kathechese lessen, uit de kathechismus, de voorbereiding van de eerste heilige communie en de her nieuwing van de doopbeloften vormden hoogtepunten in ie der schooljaar. Veel daarvan is verdwenen. Pierik bestrijdt dat 'zijn' school een parochieschool is. „We gebruikten in het nabije verleden de kerk weieens om dat in school geen gemeen schapsruimte was, waarin alle kinderen pasten. Nu we deze, na een recente verbouwing, wel hebben, komen we niet va ker in de kerk dan de andere katholieke scholen Bij het betrekken van het nieuwe schoolgebouw werd de naam gewijzigd. De school kreeg de naam van de oude boerderij De naamsverande ring ademt de geest van die tijd. Men nam wat afstand van scholen met moeilijke verwij zingen naar heiligen. De oude naam verwees bovendien naar een jongensschool, terwijl in de nieuwbouw voor het eerst ook meisjes welkom waren. Later veranderde om die reden de Bernadette-school bij de ver huizing naar haar nieuwbouw, in de Klimrakker De finan ciële armslag was bij nieuw bouw in die tijd ruimer dan tegenwoordig Daardoor kreeg de nieuwe school een extra brede gang waarin een hand werklokaal kwam, nieuw meu bilair en niet onbelangrijk, nieuwe onderwijsmethodes. Bovendien werd de aparte kleuterschool voorzien van speellokaal en luxe die men he den ten dage nog zelden tegen komt. De verhuizing van de Til naar de nieuwbouw achter de kerk was in veel opzichten een nieuw begin. De komst van meisjes en de nieuwe methoden deden veel veranderen Pierik: ,,Het onderwijs werd individueler. Het stampwerk maakte plaats voor werkboe ken, in plaats van jaartallen aangevuld met een mooi ver haal, werd geschiedenis in zicht in oorzaak en achter gronden." Speelser De onderwijsvernieuwingen leken te betekenen dat alles vrijer, leuker, speelser moest worden. Pierik liet zich niet meedrijven Het is steeds onze bedoeling geweest om de Ros senberg een effectieve school te laten blijven. Bij alle maat schappelijke ontwikkelingen wilden wij rust in de tent hou den Niet in de betekenis van saai of ouderwets. Maar met duidelijke afspraken, een rus tige sfeer waarin we wat van kinderen eisten. Kinderen vin den dit niet erg. Integendeel. Onderzoek heeft onlangs nog eens bevestigd dat kinderen USDEN - De laatste school Leusden met een aparte uterschool is meteen één i de oudste scholen. De Ros- bergschool met haar depen- ice Klein Rossenberg voor i onderbouw, bestaat deze and 25 jaar. itart onder de huidige di- teur als voortzetting in •uwbouw' van de voormali- Johannes de Evangelist ooi, stammend uit 1921. i katholieke school maar, gens directeur W.Pierik, t katholieker dan de andere holieke basisscholen. De ;ing naast de Jozefkerk akt de school niet tot „tra- neel dorps-parochie- ooltje in de schaduw van de k". Toch hecht de Rossen- gschool aan oude waarden, ar de Rossenberg voor jt, maakt Pierik duidelijk. lij zijn aantreden als direc- r, kwam Winand Pierik te- ht in het dorp Hamersveld i de vooravond van de ver lering tot Leusden groeige- ?nte. In 1965 was daar nog t veel van te merken. De ms-katholieke school, ge- tigd in het oude, donkere ouw waar nu jongerencen- n de Til in huist. Drie hoge alen, vol schoolbanken, rzien van inktpotjes met uifdeksel, vulden zich da- jk met 70 jongens De :sten van hen afkomstig van boerderijen uit de wijde trek, allemaal katholiek. De k aan de overzijde hield een ke vinger in de pap, in het elijks gebeuren op de jon- sschool Johannes de Evan- st. Zoals de zusters de Ber- lette-meisjesschool bestier- regio Zijn drie collega's wa ren, op één na, jaren ouder. Binnen een paar jaar stond hij aan het hoofd van een team leeftijdgenoten, op een nieuwe school met een identiteit waar van de geloofsbeleving in een stroomversnelling terecht kwam en het tradionele onder wijs onder druk kwam van ver nieuwing, inspraak en indivi dualisering. De Rossenberg lijkt onder zijn leiding weinig van koers te zijn afgeweken. Pierik: „Uit een kind willen halen wat er in zit, is altijd ons uitgangspunt gebleven Bij alle onderwijsvernieuwingen zijn wij eisen aan kinderen blijven stellen en hebben we daarvoor onze voorwaarden aangehou den. In toenemende mate vra gen ouders weer naar de in houd van het gegeven onder wijs. In plaats van aan de 'nieuwste' methode, hechten zij aan resultaten in plaats van gezelligheid en leuke dmgen Misschien dat daarom, tegen alle verwachtingen en officiële prognoses, onze school nog steeds bestaat." Nieuw gebouw Ruim 25 jaar geleden groeide de behoefte aan een nieuw schoolgebouw. De tegenwoor dige Til was donker, de nood zakelijke voorzieningen zoals een goede centrale verwarming ontbraken. Bovendien werd Leusden groeikern. De straten achter de Til stonden er al De eerste nieuwbouw van Ha mersveld leverde 'de Johannes de Evangelist' veel leerlingen. Geen boerenkinderen, maar 'stadse' zonen. Voor de nieuwe school werd grond gekocht van 'boer Van de Berg'. Het nieuwe gebouw verrees in de weilanden. De wijk Rozengaarde was er nog met. Heel in de verte, achter de school begon men enige jaren later aan de Eurowoningen. In het begin kwam het regelmatig )e heer Pierik, want voorna- zijn bij de Rossenberg niet enomen in het dagelijks trdgebruik, werd in 1965 de gste directeur van de hele De dagen van weleer, een klas van De Rossenberg een dagje uit bij een plaatselijke agrariër, (foto: De Rossenberg) R.K Basisschool de Rossenl Het nazomerse toetje is dit jaar wel erg karig. Hooguit een enkele dag wil de zon een goede beurt ma ken en kan de thermometer een waarde dichtbij nor maal bereiken. Zondag was het zeer aangenaam met de nodige zonneschijn, maar maandag werden de bladeren van de bomen ge rukt door een combinatie van nattigheid en een flink opspelende oostenwind. De oorzaak was een diepe depressie, die even weste lijk van Bretagne was aan gemeerd en de druk in de kern zakte tot beneden de 970 millibar. In die streken was het zeer ruig weer, met in de Golf van Biscaije, zuidelijk Engeland en Bretagne windstoten tot 140 kilometer per uur. Dat zijn voluit orkaanstoten. De depressie bulkte van de energie vanwege restanten van Floyd, de ex-tropische storm. Hij was de opvolger van Emily en het wachten is nu op een volgende dame, Gert genaamd Het draaide bij ons uit op een compleet herfstachtig sce nario op de maandag met bewolking, wind en de no dige regen. Achterveld noteerde gisterochtend 24 mm en de oogst over sep tember is bij medewerker Hak al opgelopen tot ruim 90 mm De temperatuur wees maandag zeer lage waarden aan voor de tijd van het jaar, want op veel plaatsen werd het overdag niet warmer dan 12 èt 13 graden. De laagste tempe ratuur van het etmaal werd overdag bereikt De depressie kwam dinsdag wat ruimer in het jasje te zitten en een van de kernen trok in onze richting. Dat had tot gevolg dat de wind geleidelijk aan de ketting ging, want de drukver schillen namen vrij sterk af in onze omgeving. Met een zuidoostelijke stroming werd nog wel onstabiele lucht aangevoerd, waarin zich in de loop van de dag enkele regen of onweers buien konden ontwikke len In de rest van de week blijft de depressie ons weerbeeld bepalen. Het systeem wordt regelmatig voorzien van nieuwe brandstof vanaf de Oceaan en de kern blijft in grote lijnen zuidwestelijk van de Britse Eilanden. De hoge- drukgebieden opereren op grote afstand van ons land. Er ligt wel een omvangrijk hogedrukgebied boven het noorden van Europa, maar dat zorgt eerder voor de introductie van de winter in die streken dan dat het systeem kan zorgdragen voor een nazomer bij ons. In delen van Lapland kwam het de afgelopen da gen al tot lichte en matige vorst in de nachten. Het wisselvallige en vrij koele weer houdt dan ook voor lopig stand. De eerste tien dagen van september ver liepen thermisch iets onder normaal. De gemiddelde etmaaltempera tuur be droeg in Leusden 13 7 gra den. Er kwam op een dag onweer voor en de neerslag bedroeg in Achterveld over de eerste decade 62 mm. Vanuit Berlijn zijn de eer ste herfst- en wintergelui- den hoorbaar De Duitse meteoroloog Roder voor ziet een vrij zachte okto ber, een wisselvallige en natte november. Vervol gens komen er herhaalde lijk koude tot zeer koude perioden in grote delen van Europa vanaf emd decem ber. Een van de winter maanden moet duidelijk te koud worden, bovendien verwacht hij dat er vrij rij kelijk met sneeuw zal wor den gestrooid en er is een grotere kans op een witte Kerst WC.ÖCRIK Plimus, die in de eerste eeuw na Chr.leefde en een verzamelwerk samenstel de voor plant- en dierkun de, een werk dat eeuwen lang als een standaard werk heeft gegolden, be weert dat 'men ossen en paarden, die niet met el kaar in het gareel willen lopen, tot bedaren kan brengen door een paar tak ken Wederik op het juk te leggen In sommige stre ken wonden de boeren tak ken van de plant om het hoofdstel en borsttuig van paarden om de vliegen te weren. Misschien dat hier van de dieren rustiger wer denOm vliegen te verja gen verbrandde men het gedroogde kruid in het haardvuur. Men beweerde dat de rook deze lastige in- sekten zelfs konden doden. Het schijnt dat ook de Ro meinen dit gebruik om vliegen te weren, hebben gekend. Plinius vertelt ook dat de Wederik het haar geel of roze kan kleuren. Of het daarvoor ook werd ge bruikt is niet duidelijk, maar het werd eertijds wel gebruikt om stoffen geel te verven. De wortel werd eveneens gebruikt om stoffen te kleuren, maar in dit geval om de stof een bruine kleur te geven. Wederik is een onder gronds overblijvende plant die een hoogte bereikt van een halve tot anderhalve meter. We kunnen de plant vinden langs oevers van sloten en plassen en op drassigebeschaduwde plaatsen, waar het uitge strekte bestanden kan vor men. De goudgele bloemen zijn zonder geur en bevat ten ook geen nektar. Ze worden dan ook alleen maar bezocht door wespen, zweefvliegen en kevers en inderdaad schijnen ze ge wone vliegen te weren, we zullen ze zelden of nooit op de plant aantreffen. De plant is echter niet van in- sektenbezoek afhankelijk want meestal vindt zelfbe- stuiving plaats. Behalve door middel van zaad ver meerdert de Wederik zich vooral door vorming van ondergrondse uitlopers. Aan de uiteinden van die uitlopers zitten knoppen waaruit in het volgend voorjaar de nieuwe bloem stengels ontstaan. Als een plant ontstaat uit zaad wordt de kiemplant slechts enkele centimeters hoog. Uit de oksels van de beide kiembladeren ontwikkelen zich uitlopers die wortelen en opstijgende stengels vormen De kiemplant sterft af nadat er twee nieuwe planten zijn ont staan. De naam Wederik is af komstig van de Oud-Ne derlandse naam Wede, wat wilg betekent, door de ge lijkenis van de lancetvor- mige bladeren met die van de wilg. In de volksgenees kunde werden de bloemen en bladeren aangewend bij scheurbuik, diarree en als koortswerend middel. Een aftreksel hiervan gebruik te men als gorgeldrank bij een ontstoken keel. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7