.Leusder Krant. I I Leusden warm kloppend hart van Nederlands grootste jongerenorganisatie Taxi! World Jamboree Pagina 9 Scouting, dat is pas leven! De gevel van Scouting Nederland op de Princenhof. (foto: Hans Verhorst) Scouting-voorlichter Frans van Heteren. (foto Hans Verhorst) kosten van dit grote evenement liggep boven de 50 miljoen gulden. Dit bedrag wordt ener zijds opgebracht door de deelnemersgelden en anderzijds door sponsoring en subsidies. De gemeente Dronten, de provincie Flevo land, het Ministerie van WVC en de Europese Gemeenschap tasten voor de Wereld Jambo ree in de buidel. Tijdens de rondgang wordt ook een kijkje genomen in de Scoutshop, het postorderbe drijf van de Vereniging Scouting Nederland. In eigen beheer wordt een dikke catalogus uitgegeven, waaruit de leden kleding, zak lampen, slaapzakken, pannen en tientallen andere kampeerbenodigdheden kunnen be stellen. Op onze ronde door het gebouw aan de Larikslaan komen we ook een bordje tegen met daarop Jong Ne derland. Frans legt het uit: „Jong Nederland is ook een jeugd- en jongerenvereniging die in Nederland actief is, maar een kleinere dan Scouting. Onze werkwijzen lijken echter erg op elkaar. De Minister van WVC wilde geld besparen en heeft deze twee verenigingen daarom verplicht om bepaalde zaken samen te ondernemen. Sinds enige tijd zijn we dus in één pand gevestigd en maken samen gbruik van computerapparatuur, de salaris administratie, het kopieerapparaat en ga zo maar door. De identiteit van beide verenigin gen zijn verschillend en daarom blijven het twee aparte verenigingen met een eigen be stuur en eigen leden. De samenwerking gaat overigens erg harmonisch." Daarmee zijn we aan het einde gekomen van de ronde door het gebouw. Hoewel het om een bijzondere club gaat is het Landelijk Bureau van Sc.outing Nederland als een nor maal bedrijf georganiseerd. Van Heteren: „ik denk dat veel Leusdenaren zich niet realise ren dat zich hier zulke leuke en belangrijke activiteiten afspelen. Maar misschien valt het ook wel mee, want veel van onze werkne mers wonen en leven ook in Leusden. Het is dus echt niet zo dat je persé lid van Scouting moet zijn om hier te kunnen werken." Ook de Leusdense politiek ontdekt Scou ting: op Prinsjesdag komt het College van Burgemeester en Wethouders op bezoek op het Landelijk Bureau aan de Larikslaan. Van Heteren: „We gaan eens wat beter met elkaar kennismaken. We gaan dan geen heikele po litieke punten behandelen (als we die al heb ben). Natuurlijk, als we de kans hebben zul len we het probleem met het openbaar ver voer niet voor ons houden We stellen de belangstelling zeer op prijs", zo concludeert Frans van Heteren. „We zijn zeer gelukkig in Leusden." En dat sluit mooi aan bij de slogan van de organisatie: 'Scouting, da's pas leven1' Annelies Heuvelink LEUSDEN - De gemeente Leusden, in oppervlakte één van de grootste van de provincie, is de afgelopen twintig jaar explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden gestegen, waarbij de concentratie heeft plaatsgehad in het voormalige, charmante dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinnering en nostalgie liggen achter ons. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven kwamen en bedrijven gingen. Oude, sterk op de agrarische wereld gerichte bedrijven maakten plaats voor moderne industrieën. Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in het snel gegroeide Leusden. De centrale ligging blijkt in veel gevallen een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de keuze van de plaats van vestiging. Het bedrijvenbestand binnen de gemeente wordt overkoepeld door de Bedrijvenkring, waarbij enkele tientallen bedrijven zijn aangesloten. Circa de helft daarvan is werkzaam in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren onder meer banken, de advocaten-, notaris- en makelaarskantoren, de accountants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. In de Leusder Krant wordt regelmatig aandacht besteed aan één van de Leusdense bedrijven. De lezer wordt meegenomen binnen de muren om te zien wat zich achter die soms sobere, soms uitbundige facades afspeelt. kers van het Landelijk Bureau in Leusden." Op dit bureau werken zo'n 70 mensen waarvan ongeveer de helft part-time. De werkzaamheden zijn verdeeld over een drie tal sectoren: ontwikkeling, dienstverlening en beheer. Daarnaast is in het gebouw aan de Larikslaan de Scoutshop gevestigd: de win kel van Scouting. Sinds een aantal maanden staan in de achtertuin ook nog een aantal mobiele kantoren. Hierin zijn de werknemers van de Stichting Wereld Jamboree gevestigd. Deze kantoren verhuizen in 1995 naar het terrein waar dit grote Scouting-evenement plaats zal vinden. Het is allemaal echt begonnen met het boekje „Wenken voor verkenners." In 1903 schreef Robert Baden-Powell dit boekje dat gretig aftrek vond bij de jeugd. Toen steeds meer jonge mensen zich organiseerden was Scouting geboren. In 1910 werd ook in ons land Scouting opgericht, toen nog onder de naam Nederlandse Padvinders Vereniging. In de loop der jaren ontstonden in Nederland in totaal 4 verenigingen die zich met Scou ting bezighielden. In 1973 zijn deze vereni gingen gefuseerd tot één Scouting Neder land. Hiermee kwam ook een einde aan de alom bekende term padvinderij. Daarna bleef de Vereniging alleen maar groeien en daardoor groeide ook het bureau uit haar voegen. Een verhuizing naar de Larikslaan werd een feit. „We zijn zeer gelukkig met deze locatie in Leusden. Leusden ligt centraal, er zijn goede verbindingen, we hebben goede contacten- met de buurt en met de gemeente", zegt Van Heteren. „Eén van de zaken waar we wat minder gelukkig mee zijn zijn de mogelijkhe den van het openbaar vervoer. Voor ons is dat een dubbel probleem. Scouting is een vrij willigersorganisatie en veel vrijwilligers ko men na hun werkzaamheden, dus 's avonds, naar het Landelijk Bureau. De bus rijdt dan nauwelijks. Gelukkig hebben we een goede deal kunnen sluiten met een taxibedrijf." Alles veroudert, ook bepaalde spelmetho den. Omdat Scouting aantrekkelijk wil blij ven voor jonge mensen wordt er daarom veel aan ontwikkeling gedaan. Dat gebeurt bin nen de sector Ontwikkeling van het Lande lijk Bureau. Hoofd van deze afdeling is Joost van Alkemade. „De afgelopen jaren is veel aandacht besteed aan het ontwikkelen van nieuwe methoden. Zo hebben we nu een spel- programma voor 5 tot 7-jarigen: de Bevers en is er voor de 7 tot 11-jarigen, naast het Wel- penspel en Kabouterspel, nu ook het Estaspel waarin jongens en meisjes samen spelen." De sector Dienstverlening is een puur klantgerichte afdeling. Zo worden de trai ningen voor de leiders en leidsters vanuit deze sector georganiseerd. Ook het Infocen trum maakt deel uit van de sector Dienstver lening. Iedere Scout - en niet-Scout - kan met een brandende vraag het Infocentrum bellen en de medewerkers van deze afdeling geven het antwoord dan direkt of zoeken het op en bellen dan later terug. Ook voorlichting valt onder de sector Dienstverlening. De voor lichters maken onder meer enkele tijd schriften voor de leden, maar houden zich ook bezig met zaken als perscontacten. Zo is Scouting in de week van dit interview iedere dag in het landelijk nieuws geweest. Frans van Heteren houdt zich naast deze perscon tacten ook met een aantal commerciële acti viteiten bezig. Dat varieert van het benade ren van bedrijven voor promotionele samen werkingen tot het organiseren van een jaar lijkse loterij, de Scouting Jamboree Loterij, die in april plaatsvindt. Drukte in Dronten De belangstelling voor Scouting neemt toe. Dit houdt nauw verband met de Wereld Jam boree. Nederland mag voor de tweede keer dit immens grote evenement organiseren. (De eerste keer was in Vogelenzang in 1937). In de zomer van 1995 zullen zo'n 25.000 scouts uit meer dan 120 landen hun tenten opbouwen op een gigantisch kampeerterrein in de ge meente Dronten, naast de Flevohof. Scouting heeft voor de organisatie een aparte stichting opgericht. De voorbereidingen zijn reeds in volle gang. Scouting Nederland is blij dat ze de Wereld Jamboree mag organiseren. Van Heteren: „Daar is hard voor geknokt. Er worden door de Scouting-wereld-organisatie nogal wat regels gesteld, waaraan voldaan moet wor den. Als een land zich kandidaat stelt moet onder andere het terrein reeds gevonden zijn en de financiën moeten ook grotendeels gere geld zijn „Scouting Nederland kan op deze manier laten zien wat ze kan. We doen dat niet voor niets, die Jamboree organise ren. De Jamboree is een belangrijke peiler in ons groeiplan We willen met de Vereniging naar meer leden toe. Met de organisatie van de Jamboree krijgen we de blik weer op Scouting gericht. Later dit jaar starten we ook nog een reclame-campagne De speciaal verplaatsbare kantoren bevin den zich in de tuin van het bureau. Verplaats baar, want straks zullen deze kantoren in gedeelten worden overgebracht naar het ter rein van de Wereld Jamboree. Momenteel zijn de medewerkers van de Stichting Wereld Jamboree bezig met het werven van vrijwilli gers want ook de Wereld Jamboree zal door zo'n 3.500 vrijwilligers georganiseerd gaan worden. Het aantal beroepskrachten blijft beperkt tot minder dan 20. De geraamde In 1980 verhuisde het Landelijk Bureau van Scouting Nederland van de Amersfoort- se Stadsring naar de Larikslaan in Leusden. De organisatie was uit zijn jasje gegroeid en vond nieuwe ruimte op bedrijventerrein Princenhof. Dat groter worden had alles te maken met het groter worden van de Vereni ging Scouting Nederland: sinds het begin van de jaren zeventig jaren groeide het aantal leden van Scouting van ongeveer 90.000 tot bijna 125.000. Die leden zijn aangesloten bij ongeveer 1.500 Scoutinggroepen, verspreid over heel het land. De groepen worden on dersteund door de medewerkers van het Lan delijk Bureau in Leusden. Vanwege een aantal nieuwe activiteiten in het gebouw aan de Larikslaan, is de beschik bare ruimte nu ook al vol. Na wat geschuif wordt een plek gevonden aan het bureau van extern voorlichter. Frans van Heteren. „Veel mensen weten eigenlijk niet goed wat Scou ting precies inhoudt", zo legt .de voorlichter uit. „Misschien is het goed als ik daar wat meer over vertel." Scouting is de grootste jeugd- en jongeren vereniging van ons land. Zo'n 100.000 jon gens en meisjes tussen de 5 en pakweg 25 jaar zijn iedere week actief met Scouting. Daar naast zijn er zo'n 25 000 leidsters en leiders. Scouting is een actieve vorm van vrijetijds besteding. Iedere week is er iets anders te doen. Daarmee onderscheidt Scouting zich bijvoorbeeld van sportverenigingen waar je in principe iedere week hetzelfde doet. Er zijn zo'n 1.500 Scoutinggroepen in het land. Bij zo'n groep zitten 5-jarigen en 25-jangen plus alles wat daar tussenin zit Omdat verschillende leeftijden nu eenmaal verschillende interesses met zich meebren gen, kent Scouting een aantal leeftijdsgebon den spelwerelden, de takken: - van 5 tot 7 jaar ben je Bever - van 7 tot 11 jaar Welp, Esta of Kabouter - van 10 tot 15 jaar ben je Scout - van 14 tot 17 jaar Explorer - en idaarna word je lid van de Jongerentak en/of |van de leiding. Scouting is vooral voor jonge mensen erg leuk. Maar, al doende leren Scouts ook een heleboel: ze leren hun talenten te ontwikke len, om zelfstandig te worden en om samen te werken. „Die formule werkt goed", zo zegt Frans van Heteren. De voorlichter vervolgt: „Om uit te kunnen leggen wat we hier in Leusden doen, moet ik eerst wat meer ver tellen over de structuur van de vereniging. De 1.500 groepen zijn verdeeld over 100 Scoutmg-districten en vertegenwoordigers van deze districten vormen samen de Lande lijke Raad. Deze Landelijke Raad neemt be sluiten en controleert het bestuur van de ver eniging. Ook dat bestuur bestaat uit vrijwil ligers. De besluiten van het bestuur worden voorbereid en uitgevoerd door de medewer

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9