.Leusder Krant. Stichting Podium organiseert intercultureel popfestival Popfestival Woensdag 22 september 1993 Pagina 10 AMERSFOORT - In een grote tent op het Onze Lie ve Vrouwekerkhof treden op 25 september pop-, punk-, funk- en volksgroe pen op. Op deze zaterdag tussen 16.00 en 23.00 uur laten lokale bands, afge- jvisseld door interculturele groepen afkomstig uit Amersfoort, horen en zien wat hen bezielt. Hoogtepunten van het programma zijn de optre dens van Ritual, met hard rock waar een vleugje funk bij hoort, Temmo! met poëtische rockmuziek, Sa- manyoly met Turkse volksmuziek, Boogie Bop Trio voor een revival of the fifties. Karim Saniavi ver zorgt Iraans tromgeroffel op de tombak, the Lost Pinguins, brengen poppy punk met rockinvloeden, Ko de Trouba, zingt Hol landse chansons, Ilima's Tropical Dancers staan voor Hawaïaanse dans en het Orquestra Caché is een echte Salsa band. Naast muziek en dans treden acrobaten, vuurspuwers en andere solisten op. In stands is informatie verkrijgbaar over het werk van Amnesty Internatio nal, zijn produkten uit de Wereldwinkel aanwezig, internationale hapjes te koop en presenteren de bands zich met eigen CD's, muziek cassettes en 'fan materiaal'. 'We laten horen wat ons bezielt' AMERSFOORT - Het initiatief ontstond op het terras van het theatercafé op het Lieve Vrou wekerkhof. Bij een kop koffie kwam Temmo de Hek tot de overtuiging dat een concert met Amersfoortse popgroepen, niet compleet zou zijn, zonder interculturele bijdragen. Een eigen antidisciriminatie pop concert voor Amersfoort. Van af die mooie dag in mei is hard gewerkt om de organisatie rond te krijgen van het eerste Amersfoortse interculturele popconcert. Op zaterdag 25 september gaat het gebeuren op het Onze Lieve Vrouwe kerkhof. Minstens tien groepen treden op, allemaal komen ze uit de buurt. Temmo de Hek is zelf naamge ver van zijn eigen band. Tem mo! speelt 'poëtische rockmu ziek'. De Amersfoorter heeft geleerd wat organiseren in houdt bij de voorbereidingen van het jaarlijkse grootse festi val Oerol op Terschelling. Zoiets in Amersfoort, lijkt te veel hooi op de vork maar Tem mo is behalve muzikant ook een idealist. Hij wil in zijn woonplaats twee dingen voor elkaar krijgen. In de allereerste plaats con certen waarbij door middel van muziek, zang en dans, ver schillende culturen elkaar kunnen ontmoeten. Dat is vol gens hem hard nodig. Van inte gratie tussen de verschillende bevolkingsgroepen is volgens hem nauwelijks sprake. Zeker niet wanneer Turkse bands al leen voor Turks publiek spelen en Marrokanen voor hun eigen achterban. Temmo de Hek wil daar wat aan doen, waarbij het nuttige met het aangename sa men moeten vallen. .Muziek is een internatio nale taal. Iedereen kan de daarin weergeven emoties en voorliefdes meebeleven. Je moet er alleen een keer naar willen èn kunnen luisteren. Ik zou willen dat de mensen niet bang zijn voor iets anders dan ze gewend zijn, maar dat ze nieuwsgierig zijn. Wanneer we open staan voor elkaar, is de kans groter dat we iets ontdek ken en dat we elkaar waarde ren. Muziek, zang en dans zijn dan heel geschikt", volgens Temmo. De antidiscirminatie- boodschap overbrengen door muziek is niet nieuw. In Am sterdam vond afgelopen week nog een goedbezocht concert plaats Voor Amersfoort zal het de eerste keer zijn, dat midden in het centrum lokale popgroe pen en Turkse, Iraanse en Zuid-Amerikaanse bands na elkaar optreden op één festi val. Zijn tweede en minstens even belangrijke doel, is het creeé- ren van een podium in Amers foort, waarop jonge bands zich kunnen presenteren. ,,In het begin zei ik weieens beginnen de bands. Dat geeft een ver keerde voorstelling van wat ik bedoel. De bands die ik uitno dig zijn ingespeeld en klaar voor optredens. Meestal zijn ze daarvoor aangewezen op kleinschalige gelegenheden zoals in De Kelder. Daar ko men overigens nooit Turkse of Marrokaanse bands. Misschien dat informatie geven daar ver andering in kan brengen. Informatie geven is een be langrijk onderdeel van pop concert In de tent zullen stands staan van bijvoorbeeld Amnesty International en de Wereldwinkel Amersfoort. Ook de hapjes zijn internatio naal. Naast Turkse kebabge- rechten, Surinaamse en Antil liaanse snacks. Voor wie meer informatie wenst over de op tredende bands komt een stand met alle informatie (en hun boekingsmogelijkheden). Met de door Temmo genoem de 'we' bedoelt hij zijn beide mede-stichtingsbestuursleden en de vier overige mensen waarmee hij de organisatie van de grond heeft gekregen Alle maal zijn ze rond de 25 jaar en actief in bandjes. Voor begelei ding en stimulans danken ze André van Gelderen van het theatercafé aan het Onze Lieve Vrouwekerkhof. Van begin af aan is gezocht naar een professionele organi satie met ruimte voor een ver volg. Op 24 juli werd de Stich ting Podium, onder voorzitter schap van Temmo de Hek, een feit. Het popfestival is de eerste activiteit van hun organisatie en naar de nieuwe bestuursle den hopen, zeker niet de laat ste. ,,Onze plannen zijn overal heel positief ontvangen. Om Turkse en Marrokkaanse bands te vinden zijn we ge woon koffiehuizen binnenge lopen Via vriendelijke mensen en moeizame conversaties, want we spreken hun taal niet, kwamen we via de moskee uit bij de mensen die we contrac- teerdem. Het kostte uren uit leggen maar het resultaat maakt het de moeite waard." Op het programma staat on der meer de Turkse band Sa- manyolu Ze brengen Turkse volksmuziek. Een genre dat nog al afsteekt tussen de ande re bands met hardrock met een vleugje funk, revival of the fif- tiesmuziek en poppy punk met rock invloeden. Volgens Tem mo is dit contrast opzettelijk gezocht. ,,We wilden laten ho ren wat andere culturen aan muziek brengen. Het is beslist niet de bedoeling dat de tent vol loopt met uitsluitend Turk se mensen wanneer deze band speelt. De bedoeling is juist dat Nederlanders iets van hun cultuur beleven, even ruiken aan een andere sfeer." Hij geeft toe dat de intercul turele inbreng dit maal onder geschikt blijft aan het Neder landse pop en rock geweld. „Volgende keer hopen we een Afrikaanse band te vinden of weer andere groepen. Voor waarde blijft dat ze uit Amersfoort of directe omge ving moeten komen en dat ze willen optreden tegen een mi nimale vergoeding." Om deze laatste reden viel de Equatoriaanse muziekgroep (bekend van haar optredens voor Vroom en Dreesman) af Tot verbazing van de organi satoren bleken ze te rekenen op een gage vergelijkbaar met wat ze van het warenhuis ontvan gen voor hun straatoptredens. Een vuurspuwer, Indiaase en Hawaïaanse danseressen, een Iraanse trommelaar en een Salsa band uit Zuid Amerika, allemaal woonachtig in Amersfoort of directe omge ving, werden wel gecontrac teerd. In tegenstelling tot de 'buitenlandse' groepen, was het aanbod van de lokale bands groot. Op de oproepen via de stadsomroep en affiches opge hangen in het centrum, meld den zich veel belangstellenden. „We moesten kiezen. Uit het feit dat zoveel mensen wilden optreden, blijkt wel dat er in Amersfoort echt behoefte is aan een podium voor lokale groepen." Naar samenwerking heeft de nieuwe stichting niet gezocht. „We willen dit echt alleen doen, op onze eigen ma nier. Er kan van alles gebeu ren. Wacht maar af, het wordt een feest", beloooft Temmo de Hek. „De programmering is losjes. We willen ruimte hou den voor spontaniteit Wie tus sendoor op wil treden, moet daarvoor de kans krijgen." Subsidie De begroting van het hele festi val omvat ruim zesduizend gulden. Bijna de helft daarvan is bijeen gesprokkeld, dankzij de bijdragen van sponsors. Voor het resterende bedrag ligt een subsidieaanvrage bij de ge meente. De stichting Podium zou graag een bijdrage uit de nog volle pot bestemd voor amateur-pop-concerten ont vangen. Het hiervoor door de gemeente gereserveerde be drag, 4300 gulden, is in 1993 nog niet aangesproken. De stichting Podium voldoet aan de voorwaarden Ze is niet commercieel en richt zich op amateurs, die vooral eigen composities spelen. Bovendien moet de interculturele opzet, om de anti-discriminètie boodschap van het festival de gemeente aanspreken, vinden de organisatoren. Wanneer de gevraagde 3500 gulden wordt toegekend, zijn de organisatiekosten gedekt. Hoewel de potentiële subsidie gever niet onwelwillend tegen het initiatief staat, en alle noodzakelijke vergunningen verstrekte, valt de beslissing over de toekenning pas twee dagen na het festival. Een ex tra reden om te streven naar een geslaagd feest. „In de grote tent, die zal verrijzen op het Onze Lieve Vrouwekerkhof kunnen zeker 600 mensen. Met een beetje goede wil moet 1000 haalbaar zijn De toegang is gratis. In en uit lopen, blijft mogelijk." Iedere band zal ongeveer drie kwartier spelen, afgewis seld met kortere optredens van de dansgroepen en solisten. „Misschien brengen we de grote namen van morgen. Een aantal van de optredende groe pen verkopen in de daarvoor aanwezige stand cd's en cas settebandjes met eigen muziek. Twee van de aanwezige bands, mijn eigen groep Temmo en The Lost Pinguins, zijn door de eerste voorronde gekomen voor de Grote Prijs van Neder land. Van de 680 groepen, gin gen er slechts 120 door naar de volgende ronde. Dat daar twee Amersfoortse bands bijzitten, moet iets zeggen over de hier aanwezige kwaliteit." Op het komende festival kunnen de mwoners daarvan iets merken. The Booaie Bod Trio Temmo!

Leusder Krant | 1993 | | pagina 10