Leusder Krant Een volgeladen kruiwagen voor Aline van Beek Heer bloed gegeven dan in vorige jaren Arrestatieteams rekenen twee vuurgevaarlijke criminelen in op Zwarteweg i Vreselijke klap I Feest op jarige markt O ;nsdag 22 september 1993 Pagina 11 „Het leek wel Miami Vice!" (door Gerhard te Winkel en Daan Bleuel) EUSDEN - Op vrijdagmiddag om ongeveer kwart over vier stopte een Opel Senator met een ronkende motor op de stoep van de woning van Pim Jerghuizen op de Hamersveldseweg. René Gorter en Wim van de Hengel van Quick Easy Dineshop zagen dat vier mannen met kogelvrije vesten uit de Opel sprongen. Twee mannen werden meegenomen door twee auto's die chter de Opel Senator reden. Een andere, in een kogelvrije vest gehulde man hield een passerende personenauto aan. De vrouw in die auto schoof een plaats op, waarna de auto met rokende banden richting de Zwarteweg erdween. De in kogelvrije vesten gehulde mannen bleken later te horen bij de arrestatieteams van Utrecht en Gelderland midden, die jacht maakten op twee voortvluchtige criminelen uit Barneveld. Het tweetal wordt er onder meer van verdacht op 7 september in een Bunniks motel een politie-agent te hebben neergeschoten. Ook zou het duo betrokken zijn geweest bij een •verval op twee politie-agenten op 2 september in Varsseveld, waarbij onder neer twee politiewapens werden buitgemaakt. Beide arrestatieteams, die bij e aanhouding betrokken waren, bestaan uit acht man en waren de afgelopen weken full-time bezig met de opsporing van het voortvluchtige tweetal. Politievoorlichter Wijnand van Buuren uit Utrecht sprak tevreden van een eheerste en professionele actie, waarbij de bevolking geen enkel gevaar liep. De Leusdenaren, die de actie voor hun verbaasde ogen zagen ontrollen, denken daar iets anders over. „Het was net Miami Vice. Wat was er gebeurd als de criminelen waren gaan schieten of uit de auto gekomen waren om in paniek mensen te gijzelen?" Een reconstructie van de feiten, aan de hand van ooggetuigenverklaringen. Op de persconferentie, die vrijdagavond in trecht gehouden werd, vertelde O. Dros, ider van het recherchebijstandsteam regio trecht, dat de 23-jarige en 32-jarige Barne- 'ldse criminelen op vrijdagmiddag in Leus- :n gesignaleerd werden. De twee arresta- eteams hadden daarna de twee verdachten de Zwarteweg bij verrassing gearresteerd, et zou de eerste keer zijn dat de mannen na schietpartij in het Postiljon-motel Bunnik izien waren. Sommige Leusdenaren hebben de twee ar- istatieteams en de twee verdachten, die in i/ee gestolen auto's reden, al in grote vaart it Barneveld zien komen. Dat is niet on- aarschijnlijk, want de remmen van de Opel enator raakten op de Hamersveldseweg ververhit. De auto crashte waarschijnlijk gen een andere auto van het recherche-bij- landsteam. De auto werd later gehavend fgevoerd naar door een garagebedrijf. ,De mannen klommen uit het rokende rak", vertelt René Gorter „Ik dacht, wat ebeurt er nu? De mannen zagen er echt uit Is criminelen. Dat bleken later overigens olitiemensen te zijn. Twee mannen spron- en in twee andere auto's, die achter hen iden. Eén man dwong een vrouwelijke be- tuurder tot stoppen. De politieman nam laats achter het stuur en scheurde achter ijn collegae aan. Een man bleef achter bij iet wrak. Iedereen liep naar buiten om te ijken wat er gebeurde. Je kan je niet voor tellen dat zulke taferelen in Nederland mo- elijk zijn. Het was net Miami Vice." In de winkel van Lieshout hoorde men een reselijk klap. Toen de eigenaar naar buiten liep zag hij een gewapende man staan. Er stond een rokende auto op de weg met een forse deuk erin. „Hij rookte zo erg dat het niet mooi meer was. Ik zag nog een aantal gewagende mannen verschijnen, die snel in een auto klommen. Zij waren zo weer ver dwenen", aldus Lieshout. Zijn vrouw kwam later thuis en heeft nog met verbazing naar de verongelukte auto staan kijken. ,,Er lagen zoveel spullen ach terin, dat ik dacht d^t de bestuurder van de auto op vakantie ging. Ik vond dat sneu. Ga je op vakantie en heb je nog voor je de bebouw de kom uit bent een vreselijk ongeluk. Het viel gelukkig mee." Gorter belde de plaatselijke politie op, die nog van niets wist. Gorter: „Later verscheen er ineens een echte politie-auto en een takel wagen." De politie legde er tijdens de pers conferentie de nadruk op dat de Leusdense bevolking geen moment in gevaar gebracht is. De Barnevelders werden na de schietpartij in Bunnik als zeer gevaarlijk beschouwd. Er werden meer dan zestig politie-agenten inge schakeld om de mannen op te sporen. Vol gens Dros was dat nodig omdat de verdach ten zo gewelddadig waren. René Gorter is ook op de hoogte van de reputatie van de Barnevelders. „Na afloop hebben de vier agenten van de kapotte auto nog koffie bij ons gedronken. Een agent zei: 'Wij hebben net twee levensgevaarlijke man nen gearresteerd. Zij schoten eerder deze maand in een Bunniks motel in koelen bloede een politie-agent neer Meer kan ik er niet over zeggen. Lees dat maar in de krant of misschien zie je het wel op televisie.' Ik zag dat de mannen zwaar bewapend waren. In de andere auto lagen karabijnen en allerlei hulpmiddelen om verdachten ongezien te na deren, zoals rookbusjes." René Gorter wijst de plek aan. waar vrijdagmiddag een achtervolgingsauto crashte, (foto Hans Verhorst De Barnevelders hadden bij hun arrestatie vier politiewapens (Walther P5) bij zich. De pistolen waren geladen en schietklaar. De Barnevelders droegen de wapens tussen hun broekriem. Het is dan ook gelukkig dat de agenten alert reageerden, anders hadden zich gruwelijke taferelen kunnen afspelen. Maar gezien de 'gevaarstelling' van de ver dachten is toch merkwaardig dat de mannen op het drukste moment van de week midden in het dorp gearresteerd werden. Om nog maar te zwijgen over het feit er hard gereden werd terwijl er veel mensen op straat waren. De leider van het bijstandsteam Dros legde er de nadruk op dat de bevolking van Leus den geen enkel gevaar heeft gelopen en dat er sprake was van een beheerste actie. Gorter bevestigt dat de politiemannen zeer profes sioneel en koel waren. „Zij raakten absoluut niet van de wijs door het ongeluk. Zij stapten in en reden verder. Zij bleven op elk moment beheerst." De actie bleef in ieder geval niet onopge merkt. Bij Wielerzaak Blom kwamen klanten binnen, die zeiden dat het op de Hamersveld seweg net wild-west was. Zij waren erg ge schrokken. Ook vertegenwoordigers, die iets later binnenkwamen, klaagden dat zij met over de weg konden vanwege de obstakels die het pad blokkeerden. Gemeenteraadslid Joop Kool (Leusden'90) was ongewild ooggetuige van de arrestatie van tenminste één van de verdachten. Kool: „Het was precies 16.00 uur. Ik kwam met m'n auto van de A-28 en reed op de Randweg, toen op de kruising Zwarteweg/Randweg in eens van alles aan de hand was. Auto's kwa men aangieren, stonden daarna schots en scheef over straat (Kool: „zeker tienen het krioelde van de mensen. Uit een paar van die auto's kwamen geüniformeerde mannen, ze ker vijf of zes, in een soort marine-unifor men. Met baretten. Maar er liepen ook man nen gewoon in burger rond." Kool dacht aanvankelijk aan een ongeluk „Mijn eerste gedachte was dat er een enorme kettingbotsing had plaatsgevonden. Daarom heb ik mijn auto onmiddellijk in de berm geparkeerd en wilde er met m'n verband- trommeltje naar toe. Op dat moment zag ik ineens dat een groot aantal mannen met ge trokken revolvers rondliep, waardoor ik het idee kreeg dat er waarschijnlijk toch iets anders aan de hand was." Kool: „Op dat moment werden nieuwsgie rigen ook gesommeerd door te rijden, maar ik heb nog wel gezien dat er minstens één man op straat lag. Later werd die geboeid en in een geknikte houding in een Renault 25 ge gooid. Omdat ik nieuwsgierig was geworden, heb ik een rondje gereden en kwam daarna weer op de plek terug. Toen was er al niets meer te zien. Het ging allemaal razendvlug. Ik denk al met al nog geen vijf minuten. Van mijn zoon hoorde ik later dat delen van de Hamersveldseweg afgezet zijn geweest, in ieder geval ter hoogte van het winkelcen trum. Op de plek waar het gebeurde kon ook geen hond meer passeren. Zelfs de bus werd tegengehouden en moest achteruit." Volgens nog onbevestigde geruchten zou de zaak in een woning op de Boterkamp aan het rollen zijn gegaan. Op een parkeerplaats in de nabijheid van de bewuste woning zou het arrestatieteam een gezochte, gestolen auto hebben aangetroffen, waarna één van de verdachten in de woning zou zijn gearres teerd. Het is in dat geval denkbaar dat de andere verdachte er aanvankelijk in slaagde te ontkomen, voordat hij op de kruising Zwarteweg/Randweg alsnog in de kraag werd gegrepen. De woordvoerder van het recherchebijstandsteam weigerde dieper in te gaan op de werkelijke gang van zaken In ieder geval strookt de laatste lezing van de zaak niet met de officiële verklaring van de politie op een persconferentie, afgelopen vrijdagavond. Daarin werd gezegd dat de twee verdachten 'achter elkaar rijdend' in Leusden werden gesignaleerd en ingerekend CHTERVELD - Afgelopen week hield de EHBO-afdeling Achterveld de jaarlijkse bloedafname- ond. In Ons Gebouw stonden dë draagbaren weer gereed en waaren er vele hulpen die deze avond ilaagd maakten. Ook deze keer was de opkomst weergrcfter dan ooit, zij het dat de groei niet meer explosief is als voorgaande jaren. Zoals gezegd was de opkomst deze avond weer als vanouds teehonderdvierendertig mensen kwamen hun diensten als bloeddonor aanbieden en na keuring trden er tweehonderdenegenentwintig aangenomen. Dat was vier meer dan vorig jaar, wat als een Pjaar van de Achterveldse EHBO te boek staat, (foto: Hans Roggen) LEUSDEN - De jarige markt werd gisteren druk bezocht. Veel Leusdenaren kwamen af op de aanbiedingen en feeste lijkheden. Reikhalzend werd uitgekeken, naar de man of vrouw met de gratis bonnetjes voor het Rad van Avontuur. Presentator Piet Koelewijn draaide de geluksnummers waarop waren van de markt te winnen zijn. Aline van Beek met dochter Alice en zoon Tom vielen hele maal in de prijzen. Aline won, de kruiwagentocht. Onder ge lach en aanmoediging van het publiek nam ze de lege kruiwa gen ter hand. Met de markt meester van Dijk, achter de wandelwagen met haar zoon en de drie jarige dochter als hulp, mocht zij langs alle kra men. Bijna overal kreeg ze iets toegeworpen of mocht ze uit zoeken. Van een doos eieren tot waardebonnen van dertig gul den, een zak aardappelen, twee tassen vol fruit, planten, bloe men, kaas en coupons en nog veel meer De kruiwagen raakte volbeladen. Dochter Alice vond het eerst maar raar om haar moeder met een kruiwagen te zien lopen maar bij het stijgend aantal ca deautjes ging ze het steeds leu ker vinden. Moeder Aline kon het nauwelijks bevatten wat haar in de kar werd geworpen maar stelde alle geschenken zeer op prijs. De marktmeester achter de kinderwagen kreeg minstens zoveel commentaar als de winnares. Voor de vol gende week zou een toeter op de kruiwagen of de markt meester voorzien van bel voor op, geen overbodige luxe zijn. Wie zichzelf herkent op de foto, genomen op de markt, is volgende week dinsdag aan de beurt. Presentator Piet Koelewijn draaide dinsdagmorgen aan het Rad van Avontuur. Op de jubilerende markt reikte men gratis lootjes uit. De win nende nummers bleken goed voor grote en kleine marktarti- kelen De feest-actie op de markt duurt drie weken. Zowel vol gende week als de week daarop is de presentator op zijn feest- podium met Rad van Avontuur aanwezig. Iedere aankoop van vijf gulden is goed voor een waardebon. Vier bonnen zijn om te wisselen in een certifi caat. Daarmee dingt men mee naar één van de 90 hoofdprij zen. Een reis naar Keulen of een etentje in restaurant de Hakhorst. Voor de kinderen zijn er prijzen voor de mooist ingekleurde kleurplaat. Deze werd afgedrukt in de bijlage van de Leusder krant van 15 september. Een kruiwagen vol boodschappen was een van de prijzen die de jarige Biezenkampmarkt ter beschikking stelde, (fotoHans Verhorst)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11