leusder Krant. „Deze overwinning is de kroon op het werk van de teamleden" O mmï— Opnieuw koeler en wisselvallig let weer in eiqen reqio igeiwegi Vliegenzwam (limrakker zeker van toekomst door inzet van promotieteam Exhibitionist Inbrekers betrapt oensdag 22 september 1993 Pagina 7 EUSDEN - „De Klimrakker as ooit de grootste school van itholiek Leusden en zal dat eer worden." Van Delen, de recteur van de rk basis- hooi, laat geen spatje twijfel zijn woorden doorklinken, en afnemend leerlingcnaan- I was er de oorzaak van dat Klimrakker dreigde te oeten fuseren met basis- hooi het Kinderland. Deze name was het gevolg van een echte naam die de school in tl verleden had opgelopen. een grondige campagne, igezet door een pr-groep van eelevende ouders, lukte het n enkele fabels de wereld uit helpen en de toekomst zeker stellen. Het blijde nieuws on maandag 13 september Ificieel bevestigd worden en :n fusie met Kinderland was ifinitief van de baan. De vlaggetjes hangen nog in school als stille getuigen van a niet onbelangrijke ge- urtenis. Een feestelijke ge- eurtenis. De kleine basis- hool aan de Zonnedauw mag iijven en dat werd dan ook ivierd. Maandagavond 6 september werden de ouders van de pr- groep plotseling uitgenodigd op de bestuursvergadering van de school Het bestuur had met de ouders afgesproken dat een eventuele beslissing over het voortbestaan, zelfstandig of in fusieverband, van de school eerst met de ouders besproken zou worden. José Huurdeman, één van de ouders uit pr-groep: „Het kon maar twee dingen betekenen. Fusie of zelfstan digheid Toen we echter gebak kregen bij de koffie konden we al iets positiefs vermoeden. Maar pas toen het bestuur van de school met bloemen en ge schenkbonnen aan kwam, wa ren we zeker van de zaak De ouders wisten niet hoe snel ze die zelfde avond nog terug naar de school moesten gaan, om de boel te versieren Dinsdagmorgen werden de kinderen verrast met een ver sierde school, muziek en limo nade. Het schoollied werd ge zongen, de vlag gehesen en en kele yellen schalden door het gebouw, 's Middags kregen de kinderen nog een ijsje en mochten de leerkrachten, te gen alle regels in, onder lestijd zich tegoed doen aan een feestelijk glas champagne De strijd om het voortbestaan van de school was gewonnen. Ook voor de kinderen was het niet onbelangrijk dat de school niet hoefde te fuseren, al hadden zij zo hun eigen redenen daarvoor. Van Delen: „De grootste zor gen bestonden op het terrein van de sport. 'Moeten we nu hrecteur Van Delen en José Huurdeman brengen een toast uit op afblazen van de fusie met Kinderland. (foto: Hans Verhorst) een shirt van Kinderland gaan dragen?' was een veel gestelde vraag. Zo'n ogenschijnlijk klein detail is voor de kinderen erg belangrijk omdat ze op sportdagen door hun shirt her kenbaar zijn ten opzichte van andere scholen. Daarnaast werd de uitroep 'Ik ken die an dere kinderen niet' ook veel ge hoord," vertelt de eveneens op geluchte directeur. De directeur probeerde dins dag aan de leerlingen door middel van een toespraak dui delijk te maken dat de fusie niet doorging. „Het valt niet mee om aan kinderen uit te leg gen dat een fusie niet doorgaat, vooral aan de kleineren. Toch was er bij de ouderen een zeke re mate van opluchting te mer ken. Ze begonnen spontaan te zingen en polonaise te lopen. Ook kwam er, toen ik 's mor gens de school binnenging, een leerling op me af die me de hand schudde en zei: „Gefeli citeerd meester". Dat doet je toch wel wat." Verleden Aan het begin van dit jaar leek het een verloren zaak. De Klimrakker die in mei van dit jaar haar tiende verjaardag vierde, dreigde voor januari 1994 niet aan het vereiste aan tal leerlingen van 111 te komen en was zodoende gedoemd te fuseren met een andere school. Volgens directeur Van Delen was de oorzaak daarvan de slechte naam die de school in Leusden had. Over het waarom van deze slechte naam: „De oorzaak zoeken is spitten in het verleden. Er was een aantal dingen grondig mis. Wat er mis was, weet ik niet Dat was voor mijn tijd." Van Delen, die be gin '89 directeur werd, blijkt achteraf toch een grotere voor kennis van zijn school te be zitten maar schijnt daar wat zuinig mee om te springen. Na enkele aarzelingen vervolgt hij: „Misschien moet men de oorzaak in de personele sfeer zoeken, maar ook het onder wijssysteem was nogal star en kende weinig vernieuwing. De leerlingen van De Klimrakker horen het goede nieuws, (fotoHans Verhorst) Met dit laatste overstemt hij het pikantere personele onder deel en vervolgt zijn verhaal over het onderwijssysteem. „De ouders hadden geen ver trouwen meer in het systeem. Als zo'n gedachtengang een maal in gang is gezet blijft het hangen." Jose Huurdeman, van de pr-groep die de school weer in oude luister hersteld heeft, voegt daar aan toe dat van de mensen uit de tijd van de slechte naam niemand meer over is. „Het personeelsteam is vernieuwd en alles is anders." „We hebben nu ook een ander onderwijssysteem", valt Van Delen op zijn beurt weer bij, „Het blokuursysteem De leer lingen werken daarbij een uur per dag aan een serie taken die ze zelf moeten plannen. Zo le ren ze zelfstandig werken en heeft de leerkracht de tijd om de kinderen die uit de boot vallen, te helpen. We werken hier nu al een jaar of vijf mee en het bevalt ons prima. Het sys teem zelf is uniek in Leusden." Huurdeman: „Zo konden we ook echt wat naar buiten bren gen als pr-groep Want je kan wel mooi een groep vormen om de school te promoten, je moet wel iets naar buiten kunnen brengen." Dit hebben de ouders gedaan door middel van informatie pakketten en inloopmiddagen. Zij legt uit: „Tijdens de inloop- middagen kunnen mensen die een school voor hun kinderen zoeken vrijblijvend komen kij ken en krijgen ze een rondlei ding door ouders van kinderen die al op de school zitten. Ou ders leiden ouders dus rond. Deze rondleiding hebben we van te voren vastgesteld zodat we geen enkele keer iets ver geten. De directeur heeft ook eerst met ons een proefronde gemaakt om alle facetten van de school te belichten En door de vragen van onze kant tij dens deze proefronde is hij nog uitgebreid Dat de school de bezoekende ouders, dus een kans op eventuele nieuwe leer lingen, niets in de weg wil leg gen blijkt wel uit de peuterop- vang die is geregeld tijdens de rondgang van de ouders De zelfstandigheid van de school is nu de komende jaren verze kerd Voordelen Volgens de wet moeten scholen vanaf januari 1994 111 leerlingen hebben om recht op zelfstandigheid te kunnen la ten gelden. Zij krijgen daar voor tot 1996 de tijd Hebben ze dan nog niet het vereiste aan tal, dan moet fusie of opheffmg het onverbiddelijke gevolg zijn De Klimrakker echter kan in 1994 rekenen op 119 leerlin gen. In '95 op 120 en in '96 op mmimaal 114 nieuwe kinde ren. „In dit half jaar hebben we 20 tot 30 nieuwe aanmeldingen binnen en dat is twee maal bo ven de opheffingsnorm. Dat begon al gelijk na de eerste in loopmiddagen," aldus het hoofd van de school. Het lijkt voor de hand te lig gen dat een school zelfstandig wil blijven. Maar is dat wel zo logisch? Zijn er geen voordelen aan een fusie die samengaan juist aantrekkelijk maken7 Van Delen: „Er zijn wel voor delen aan een fusie. Ten eerste natuurlijk het feit dat je niet hoeft te verdwijnen. Maar dat spreekt voor zich. Verder kun je met een groter team werken en zo tot een betere taakverde ling komen Maar toch zul je met een fusie water in de wijn moeten doen en helemaal als kleine school Zo zul je een hoop van je identiteit in moe ten leveren Met identiteit doelt Van Delen op de sfeer en het eigen systeem dat de school gebruikt. „Iedere school heeft nu eenmaal zijn eigen sfeer en samengaan betekent een lang proces. Het kost jaren voordat twee scholen samensmelten tot een geheel. En wat betreft ons blokuursysteem, dat loopt dan ook gevaar." Verder wijst de directeur op het feit dat samengaan ook af slanken van het personeel be tekent. „Als we geen leerlingen meer hadden verloren, zou er bij fusie een personeelslid moeten verdwijnen Bij afna me van de leerlingen zouden dat er meer zijn. Dat is ook niet echt wenselijk Jose Huurdeman: „Op een ge geven moment ben je zo bezig met het vechten tegen de fusie dat je inderdaad het waarom uit het oog verliest. En ja, ook ik heb me afgevraagd waarom ik eigenlijk tegen een fusie was. De dingen die je nu be langrijk vind, de dingen die de Klimrakker tot Klimrakker maken zie je dan even niet meer." Bij een eventuele fusie zou de Klimrakker een dependance worden van Kinderland De Klimrakker zou dan wel haar eigen plaats en leerlingen kun nen behouden. Een geluk bij een ongeluk. Maar dat is dan ook alles. Van Delen- „We zijn heus niet te trots om te fuseren maar je werkt nu eenmaal kei hard voor je eigen school en dan is het logisch dat je zelf standig wilt blijven. Deze overwinning is een vlag op het werk van de teamleden en is een erkenning van het werk van onze mensen. Vroeger had den we 250 leerlmgen en 6 lo kalen vol. We waren de groot ste school van katholiek Leus den. En dat worden we weer." Boudewijn Drechsler Het kwik in de thermo meter kreeg op de maan dag vleugeltjes Opgewekt door een zuidelijke stro ming steeg de temperatuur ook in Leusden tot ruim boven de 20 graden. In zuidelijk Brabant en in Limburg kwam de grens van 25 graden binnen handbereik, in het Maas dal werd zelfs 26 graden gemeten, voluit zomerse waarden. Het thermische cadeautje werd mogelijk gemaakt door samenwer king van een hogedrukge- bied boven het midden van Europa, op doorreis naar de Balkan en een depressie met zetel op de Oceaan. In de loop van de maandag zette de barometer een da ling in en dat is meestal een teken dat de depressie geen tegenstand van enige bete kenis duldt. De eerste te kenen daarvan werden zichtbaar aan een lang zaam dichtslibben van het zwerk met hogere sluier- bewolking. Een eerste front bezocht in de nacht van maandag op dinsdag de kustgebieden, met in Leeuwarden 17 mm en op Schiphol 15 mm neerslag. Bij ons bleef het droog bij een zeer hoge temperatuur Het werd niet veel kouder dan 15 16 graden, een waarde die vorige week overdag niet eens werd be reikt. Dan te bedenken dat het kwik zaterdagochtend in de vroegte op de vlieg basis Soesterberg daalde tot +0.5 graden op norma le waarnemingshoogte. Aan de grond kwam het die ochtend op beschutte plekjes tot wat grondvorst Gisteren werd de kans op nattigheid al groter, toen de fronten geleidelijk dichterbij kwamen. Er was in ieder geval meer bewol king dan maandag Van daag won de koelere lucht langzaam maar zeker ter rein en door botsing met de warmere lucht kan dat hebben geleid tot enkele buien of regen Hoe het ook zijn mag, er wordt vandaag een startsein gegeven voor een herleving van de wis selvalligheid later in de week. Zowel op de donder dag als de vrijdag is er wel wat zon, maar de kans op een bui is op vrijdag weer groter De temperatuur valt terug naar een niveau van ongeveer 16 17 gra den en dat is opnieuw iets beneden de maat. Maar dan staat wel de astrono mische herfst officieel op de kalender, want die gaat morgen van start. De twee de tiendaagse periode van deze maand verliep ther misch gezien iets beneden normaal. De gemiddelde etmaaltemperatuur be droeg 12 13 graden, onge veer een graad lager dan het langjarig gemiddelde aangeeft. In Achterveld werd over de tweede deca de 70 mm afgetapt en het totaal is nu al opgelopen tot 132 mm over de maand. Daarmee hebben we in feite ook al de normale oogst van oktober te pak ken Het zou wenselijk zijn als de landbouw wat meer droge dagen in de wacht zou kunnen slepen. Im mers er staan nog de nodi ge oogstwerkzaamheden op stapel en dan kunnen we geen nattigheid gebrui ken. Als er geen ingrijpen de wijzigingen op stapel worden gezet, zal septem ber opnieuw aan de koele kant uitvallen Dat zou betekenen dat we de derde opeenvolgende te koude maand gaan beleven. Dat is wel erg lang geleden. In 1991 waren mei en juni op rij te koud. LEUSDEN - Op de Paradijs- weg werd donderdagochtend om 10.40 uur een vrouw op een fiets opgeschrikt door man die ongevraagd zijn geslachtsde len toonde. De vrouw alar meerde de politie die een on derzoek instelde Zij trof de man, een 20-jarige inwoner van Baarn, op dezelfde plek aan. Hij is meegenomen naar het politiebureau LEUSDEN - Op de Donger- wijk zijn donderdagmiddag rond 12.00 uur twee inbrekers op heterdaad betrapt en aan gehouden. Een oplettende inwoonster van de Tjongerwijk zag de twee mannen bij de voordeur van een woning in deze straat met sleutels rommelen. Zij alar meerde de politie die op onder zoek ging Aan de hand van het signalement dat de vrouw had verstrekt surveilleerde de po litie door de buurt Bij de Tjongerwijk vond agenten de fiets die de mannen bij zich hadden. Bij nader on derzoek ontdekte een agent sporen van inbraak bij een bo venwoning in deze wijk, ook hoorde hij gestommel binnen. Toen de inbrekers naar buiten kwamen werden zij aangehou den. Eén van hen werd geboeid op de achterbank van een sur veillancewagen geplaatst. De agenten liepen even weg en toen zij weer terugkwamen was hij verdwenen Ander half uur later kon hij echter alsnog worden aangehouden en afgevoerd naar het politie bureau. De daders waren een 25-jarige inwoner van Amers foort en een evenoude inwoner van Capelle aan de IJssel Iedereen, ook al heeft hij helemaal geen verstand van paddestoelen, kent de vliegenzwam, ook van naam Al op de kleuter school zingen de kinderen van de mooie paddestoel; rood met witte stippen en in elk sprookjesboek zijn ze te vinden, al dan niet samen met kabouters. De vliegenzwam is de be kendste paddestoel en lijkt ook de meest voorkomen de, maar dat komt omdat we ze gemakkelijk ontdek ken door de kleur die zo opvallend is; variërend van vuurrood tot oranje rood. In het jeugdstadium zijn ze bolvormig, later uitge spreid en vlak. De hoed is bedekt met wratachtige, witte stukjes vleeshuid die bij veel regen weggespoeld kunnen worden, zodat we bij regenchtig weer rode paddestoelen zonder, of nagenoeg zonder witte stippen vinden. Die stippen zijn de res ten van een vlies dat het vruchtlichaam, zolang het nog in de grond zit, be schermt. Wanneer de pad destoel uit de grond komt scheurt het vlies en vormt de veelbezongen witte stip pen. Halverwege de steel zien we een kraagje. Dat is het restant van een tweede vlies dat tijdens het onder grondse stadium de hoe- drand verbond met de 77' 7>. steel, om de kwetsbare plaatjes aan de onderzijde van de hoed, waarin zich later de sporen vormen, te beschermen. De vliegenzwam kunnen we overal tegenkomen, maar in hoofdzaak wel in de naaldbossen. Maar met de berk heeft de vliegen zwam een speciaal bondge- noodschap gesloten; in de meeste gevallen zien we ze samen. De zwam komt aan zijn naam omdat hij vroe ger wel werd gebruikt voor het maken van een meng seltje om vliegen te vergif tigen. Erg effectief was dit middel echter niet want in de meeste gevallen onder gingen de slachtoffers slechts een tijdelijke ver doving. Maar nog altijd heeft de vliegenzwam de naam een fataal giftige paddestoel te zijn. Hij is weliswaar giftig maar do delijke gevallen zijn niet bekend. In veel streken van Midden-Europa worden ze, zij het op een^speciale manier klaargemaakt, ge geten. We willen het echter niemand aanbevelen, want behalve het giftige musca rine bevat de zwam ook an dere gifstoffen die op het zenuwgestel inwerken en, evenals alcohol, bedwel ming sv erschijnselen te weegbrengen. Noordelijke volksstammen, zoals de Samojeden, maken uit melk, Vliegenzwammen en enkele planten, een be dwelmende drank. Ook wordt wel beweerd dat de Noormannen de Vliegen zwam gebruikten om een drank te brouwen die hun doldriestheid zou hebben veroorzaakt. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7