Ik vlieg regelmatig uit de startblokken77 F terdag) krijgen de thuisblijvers in het kader van de Gemeente- 1 weer een kans om het nieuwe jongerencentrum te bewonde- (foto'sJan Pit) Leusder Krant. uchtere toekomst voor De IJsbreker Heuvelachtig terrein ongerencentrum neemt alcoholmatigingsbeleid serieus De humor van het parkeren op de barricaden Auto uit de bocht Autoruiten vernield Alcoholcontrole Dronken Nieuws uit de verenigingen Introductiecursus Triviant in Thuishulpcentrale 't Vooronder Nieuwe dominee Cursus zelfverdediging Kinderfilm izz Sociëteit Leusden begint seizoen met swingende big-band Inbraak woning Jongen mishandeld Auto aangetroffen Gestolen auto teruggevonden »nsdag 22 september 1993 1 I I# Pagina9 Persoonlijk heb ik het niet zo op veranderingen, ik ben nou eenmaal een gewoonte dier. Echter, de humor van het parkeren in De Hamers- hof was goed zoek. Het lave ren tussen vrachtauto's die druk doende zijn met laden of lossen, het werktuig en de kapsalonkeetjes die verschil lende parkeerplaatsen in be slag nemen, maakte de over stap noodzakelijk. Vaarwel knusse parkeer- pleintjes, op naar de vernieu wing. Vandaar dan ook dat ik later dan alle andere Leusde- naren op gepaste wijze de opening van de parkeerdek ken heb gevierd. Op verzoek van een joelende achterbank rijd ik moedig naar de eerste verdieping, me afvragend of dat verbodsbord nou ook voor mij geldt en of ik hier eigenlijk wel op mag. Zonder te zijn aangehouden boven gekomen, is het uitkie zen van een mooi plekje sim pel. Na het uitstappen blijkt het wel een hele puzzel om de uitgang te vinden waar ik, in middels tot voetganger ge worden, gebruik van dien te maken. Het gehele plateau wordt wanhopig afgezocht naar een wandelpad. Na een tijd vertwijfeld langs de om heining te hebben gezocht dringt het tot mij door dat ook voetgangers van de rij baan gebruik dienen te ma ken. Dicht langs de rand met de buggie, loslopende kinderen en boodschappentassen dalen we af. Na het koppentellen blijkt dat wij allemaal heel huids beneden zijn gekomen. Op de terug weg blijft het gevoel aan me knagen dat ik toch een speciaal voetpad over het hoofd moet hebben gezien. Een naar beneden scheurende dame, het is be hoorlijk stijl, maar even aan geklampt. „Nee hoor, er is geen afgeschermd loopge deelte, hier moet je lopen," klinkt het monter. Inderdaad, aan de rechterkant van de op/afrit zijn na enig speur werk twee poppetjes zicht baar. Nog niet helemaal over tuigd van het feit dat deze kunstwerkjes echt een voet pad aanduiden, loop ik er toch maar over heen en kom, wederom met mijn voltallige gezin, boven. Bij het wegrij den ontdek ik een in aantocht zijnde auto terwijl een dame met kinderwagen tegen de muur aan geplakt naar bene den loopt. Ik wacht vol ver bijstering, want volgens mij kan dit nooit allemaal tege lijk. Voor een gemeente die veel doet om de veiligheid te verbeteren zijn ze volgens mij een paar kleine dingetjes ver geten. Of is er toch ergens een verdekt opgesteld veilig voetgangerspaadje dat ik door al die pracht en praal over het hoofd heb gezien? Annelies LEUSDEN - Een 30-jarige man is vrijdagnacht om half één op de Treekerweg met zijn auto uit de bocht gevlogen. De auto kwam tegen een boom tot stilstand en raakte zwaar be schadigd. De man kwam met hoofdpijn en nekklachten vrij. LEUSDEN - De auto van een 33-jarige Leusdenaar is woensdagavond tussen 19.15 en 19.45 uur beschadigd. De man had zijn auto op de Para- dijsweg geparkeerd. Toen hij weer terugkwam waren de ruiten ingeslagen. ACHTERVELD - De politie heeft vrijdag tussen 16.00 en 18.00 uur op de Hessenweg een alcoholcontrole gehouden. Hierbij werden veertig auto mobilisten gecontroleerd, geen van hen bleek teveel gedron ken te hebben. LEUSDEN - Een 29-jarige Leusdense automobilist is woensdagnacht om 1.15 uur door de politie staande gehou den. De man reed op de Ha- mersveldseweg en vertoonde opvallend rijgedrag. Bij zijn aanhouding werd hem een blaastest afgenomen waaruit bleek dat hij teveel gedronken had. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt, bovendien kreeg hij een rijverbod van zes uur opgelegd en werd zijn rij bewijs ingenomen. LEUSDEN - De Thuishulp- centrale zal de introductiecur sus 'Helpen bij een demente rende' starten. Deze cursus is bedoeld voor mensen die als vrijwilliger bij de centrale willen werken Deze vrijwilli gers worden vooral ingezet om de vaste verzorgers van de menterenden regelmatig tijd en ruimte voor zichzelf te ge ven. De cursus wordt op drie op eenvolgende dinsdagochten den in november gegeven. De eerste begint op 9 november en duurt van 9.30 - 12.00 uur. Be langstellenden kunnen contact opnemen met Lucie Wilder- vanck (tel 631334). LEUSDEN - De kerkeraad van de hervormde wijkgemeente Dorpskerk heeft besloten een beroep uit te brengen op domi nee C. de Boon uit Grijpskerke in Zeeland. Het gaat hierbij om een 34-jarige vrouwelijke pre dikant die sinds 1988 in Grijpskerke werkzaam is. Zondag zal zij op eigen ver zoek om 10.00 uur in de Dorps kerk voorgaan Na afloop van deze dienst zal er in het Tref punt naast de kerk gelegenheid zijn met haar kennis te maken. Maandag zal er voor een be perkt aantal groeperingen ge legenheid zijn haar te ontmoe ten. Dominee de Boon zal uiter lijk 7 oktober kenbaar maken of zij het beroep aanvaardt. LEUSDEN - In vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder aan de Burgemeester van de Postlaan zal woensdag 29 sep tember een Tnviant-avond ge houden worden. De avond be gint om 20.30 uur en zal om 23.00 uur afgelopen zijn. De toegang is gratis. Telefonische inlichtingen zijn verkrijgbaar onder nummer- 947138 LEUSDEN - Vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder organiseert een cursus zelfver dediging voor vrouwen die dinsdag 28 september om 20.00 uur van start gaat. De cursus bestaat uit 10 lessen en is be doeld om vrouwen weerbaar der en zelfverzekerder te ma ken. De kosten bedragen 50,- per deelnemer. Belangstellen den kunnen zich dinsdagoch tend tussen 10.00 en 11.30 uur aanmelden in 't Vooronder. Voor nadere informatie en op gave kunnen belangstellenden contact opnemen met Irmgard Dienaar (tel. 946627) of José Aben (tel.: 941998). ACHTERVELD - Op zaterdag 2 oktober kan de jeugd van Achterveld en omgeving weer volop genieten van de kinder film 'De Disney Show'. De film begint om m Ï4 00 uur terwijl de zaal reeds om 13.30 uur open is. De entree is 2,50. Daarbij inbegrepen is een glaasje fris en een zakje chips. -Maandag nam wethouder Com Verduin op het gemeentehuis uit handen van ouderen- ,-ije Jonker een nota van de WOL in ontvangst. De vereniging Welzijn Ouderen Leusden in de nota, die in het kader van de discussie over sociale vernieuwing is opgesteld, onder meer een gemeentelijke bijdrage in de huidige vervoersregelingen voor ouderen, een openbaar toilet winkelcentra en de aanstelling van zogenaamde 'dorpswachters'. Volgende week meer op de ciale ouderenpagina in deze krant, (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Op de Lamshoeve is donderdag tussen 9.00 en 17.30 uur een woning bezocht door inbrekers. Uit de woning werden twee telefoons, een broek, een jas en een horloge meegenomen De spullen zijn eigendom van een 24-jarige Leusdenaar De politie sluit niet uit dat de daders zijn aan gehouden bij een inbraak op de Dongerwijk op dezelfde dag. LEUSDEN - Een 13-jarige jongen is donderdagavond tus sen 20.15 en 20.30 uur door dne jongens mishandeld. De jongen verliet de kerk 'Koningshof' aan de kant van de Blekerij. Op het voetpad naast de kerk werd hij door één jongen vastgepakt terwijl een ander hem in het gezicht sloeg. Na een worste ling kon het slachtoffer zich losrukken en op zijn fiets weg rijden Hierbij passeerde hij een derde jongen die hem schopte. De jongen liep diverse blau we plekken op. De drie jongens waren ongeveer 15 a 16 jaar oud en ieder op een fiets. Eén van hen droeg een lichtbruine pluizige suède jack, een ander droeg een rood petje. Ze waren alledrie blank. De politie is in verband met deze zaak op zoek naar getuigen. LEUSDEN - Zaterdagmorgen om 5.00 uur is op de midden berm van de Doomseweg door de politie een auto aangetrof fen. De politie vermoedt dat het om een gestolen auto gaat. De auto had een aanrijding ge had en er bevonden zich geen personen in de buurt van het voertuig. dagmiddag 26 september om 15.30 uur zal in res- ant de Mof, Arnhemsevveg n Leusden (gelegen in de it op de weg Leusden- idenberg) het Utrechts Orkest optreden: een band die in 1967 werd op- cht door enkele musici ronder Jaap Leben, de or van het LTJO, nog steeds ef als trompettist. Dat het tst al zolang bestaat is k, zeker voor een big- d. Het UJO trad op in bin- en buitenland, werkte aan radio-uitzendingen en diverse prijzen op Jazz- tivals. Arrangeurs zijn on- andere: Leo Gerritsen, p Leben en Eric van de rf. Het UJO staat onder lei van Leo Gerritsen, vroe- saxofonist bij The Sky- iters. Informatie over deze dag en reserveringen, tel: 226. ianist John van Asten had even tijd voor een gesprek in Stadskasteel Oudaen in Utrecht: ,,Ik maak muziek, daar ben ik erg druk mee. Tevens ben ik de mana ger, dat wil zeggen: ik leid de afdeling orkestzaken, alles wat met het orkest te maken heeft Soms vind ik het leuk, soms niet. Om het allemaal te laten werken valt niet mee. Het gaat nooit gestroomlijnd. Maar we hebben een vrij stevige basis. We zitten wel eens met de trombones, maar daar hebben alle big-bands problemen mee." -Waarom „Het is moeilijk aan de trom bone-sectie te komen Trombo ne is een moeilijk instrument. We hebben het geluk dat we goede eerste trompetten heb ben. De eerste trompet is heel belangrijk voor een Big-Band Ze zijn er haast niet. Die jon gens moeten vrij hoog blazen. Daar moet je goed tegenaan gaan Maar we hebben niet te klagen. Elk orkest heeft ups and downs. Er gaan mensen weg en er komen mensen bij. Daar zit je mee. Soms zit het orkest in een dal; het klikt bij voorbeeld tussen bepaalde mensen niet omdat ze wrevel opwekken. Het kan ook gebeu ren dat je in december zeven acht trompetten hebt en een paar maanden later drie." „Dat moet je wel oplossen. Als er namelijk een paar trom petten wegvallen, kom je met je arrangementen in de knoop, want de stukken zijn op dat bepaalde aantal trompettisten geschreven. Als je op de repe titie met te weinig mensen zit kan je het geheel niet overzien, dan komt de klankkleur niet tot z'n recht. Om maar eens iets te noemen." -Wat is jullie repertoire „Swingende muziek. Swin gen is de hoofdmoot. Count Ba- sie stukken, maar ook werk van Sammy Nestico. We bren gen een totaal jazz-oeuvre dat Optreden gedaan willen hebben Het kwam er met moeite uit. -Het kan toch nog? „Nee, want ik heb m'n han den vol aan piano. Weet je wat een gekke gewaarwording is? Dat ik vroeger de jongste was en nu de oudste. Nu ik ouder word merk ik dat ik me niet meer druk maak om futilitei ten, zoals zoveel mensen wel doen. Dan zeggen wij in Hol land. daar zakt je broek van af. Ik heb daar afstand van geno men." Ellen de Jong-de Wilde LUNTEREN/LEUSDEN Vrijdag is in Lunteren een auto gevonden die een dag ervoor op de Bavoortseweg in Leusden was gestolen In de auto zaten op het moment van aanhou ding een 30-jarige inwoner van Arnhem en een 25-jarige inwo ner van Lunteren. Beiden zijn naar het politiebureau van Leusden afgevoerd en ver hoord. De Arnhemmer is niet op vrije voeten gesteld omdat hij net voorwaardelijk vrij was tot luisteren en meegenieten dwingt. Lekker herkenbaar, dat is onze stijl Muziek is het brood voor de muzikanten of de zuurstof, hoe je het ook maar noemen wil." Van Asten neemt een forse slok koffie en kijkt verheerlijkt rond. „We hebben naast optredens op jazz-festivals ook koffie concerten gedaan, in Sparren- dam in Hoevelaken onder an dere, maar ook spelen we op een trouwpartij bij kennissen, dat is uniek. We zijn een hobbyorkest, er wordt niets mee verdiend." -Jullie hebben veel eigen ar rangementen? „Ja, van Leo Gerritsen die de specifieke mogelijkheden van dit orkest perfect weet uit te buiten en van Jaap Leben en Eric van de Wurf Maar we hebben ook aangekochte stuk ken uit Amerika. Gedrukte stukken worden natuurlijk door diverse orkes ten gespeeld. Een eigen arran gement maar door één orkest. Dat is authentiek, daar gaan we voor." -Wat gaat er in Leusden gebeu ren? „Dat zal je wel merken. We hebben halverwege de middag een optreden van zangeres Mo nique van Roosmalen Ze zingt jazz en ballads Combo John van Asten begeleid haar; dat zijn vier mensen uit de big band Ik speel heel fel, vlieg regelmatig uit de startblokken. Het moet geladen zijn. Je moet spanningen gaan kweken. Net zo als een dirigent van een klassiek orkest." -Hoe kweek je die spanning? „Ik weet het niet, dat komt van binnen uit Het zijn ge voelskwesties. Inzet en betrok kenheid is voor mij het belang rijkste. Ik bots dan wel eens met mensen, omdat je merkt dat het niet voor iedereen geldt." -Hebben jullie al eerder opge treden in Leusden? „Met mijn combo heb ik er, een paar keer gespeeld, op 26 september voor de eerste keer met mijn orkest." -Wat verwacht je van zo'n op treden? „Dat het goed gaat Je kan soms een slechte repetitie heb ben maar het optreden gaat al tijd goed. Meer dan dat De mensen zitten op het puntje van hun stoel als we losknal len. Het is een prima luisterpu bliek dat ik kwalitatief hoog inschat. Heb je nog een vraag? Men vraagt, wij draaien'. Die kreet ken je vast wel -Wat zijn je hoogtepunten? „Zo'n concert is eigenlijk in zijn geheel één groot hoogte punt." -Waarom koos je piano? „Mijn moeder speelde piano. Ik heb geen andere reden. Van mijn zevende jaar tot mijn elf de jaar heb ik les gehad, in de oorlog van een nichtje. Langer niet. Op mijn vijftiende jaar ben ik gaan optreden in kleine orkestjes. Ik ben nu 43 jaar be zig." Van Asten kijkt mij door dringend aan. Was ik niet on der de indruk? Ja dat was ik. -Heb je nooit iets anders dan de piano willen bespelen? „Saxofoon." -Waarom? „Weet ik niet." -Weetje best. „Okay, met een saxofoon kan je meer klanken bereiken dan op een piano. Zou ik best 'gelopen zaterdag hield de IJsbreker open huis. Dit weekeinde LEUSDEN - Wethouder Vroon heeft woensdag het nieuwe jongerencentrum 'De IJsbre ker' officieel geopend. Onder aanwezigheid van een groot aantal genodigden gaf hij door middel van een druk op een knop het startsein voor een nieuw hoofdstuk in het jeugd- en jongerenwerk in Leusden. Deze nieuwe start werd geïllu streerd met beelden op een groot videoscherm1 waarop achtereenvolgens het oude brandende jongerencentrum 'De Geut' en, met ondersteu ning van heroïsche muziek, de intocht in de nieuwe 'IJsbre ker' te zien waren. Vroon benadrukte in zijn openingstoespraak het feit dat het gebouw in overleg met de jongeren is gebouwd. „De ge meente dus ook oog heeft voor de wensen van deze groep", al dus Vroon Hij vond bovendien dat de het nieuwe jongeren centrum snel tot stand is geko men. Hij benadrukte verder het belang van een alcoholmati gingsbeleid in het nieuwe jon gerencentrum: „Bij een mo dern jongerenbeleid hoort het proberen te beheersen van het alcoholprobleem." Hij besloot zijn toespraak met het uitspre ken van zijn hoop dat 'De IJs breker' het ijs zal breken tus sen de Leusdense jongeren met een verschillende achtergrond en leeftijd onderling en andere Leusdenaren. Flip Mij zen, voorzitter van de Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Leusden, gaf in zijn toespraak aan dat 'De IJsbre ker' aan alle eisen van het jon gerenwerk voldoet. In navol ging van de woorden van Vroon sprak hij de hoop uit dat 'De IJsbreker' een belangrijke rol op het gebied van ontmoe diging van alcohol- en drugs misbruik bij jongeren zal kun nen spelen. Frits Ringers, staflid van 'De IJsbreker', sprak tenslotte de hoop uit dat eventuele oproer kraaiers in het nieuwe gebouw geen kans zouden krijgen. „De IJsbreker heeft duidelijke huisregels die door iedereen nageleefd dienen te worden Mensen die denken dat zij dat niet hoeven te doen zullen hier niet langer welkom zijn. Hier over zijn afspraken gemaakt met de politie", aldus Rmgers. Hij gaf verder aan dat de draad van vroeger zal worden opge pakt alleen grootser en moder ner. Flip Mijzen en wethouder Bram Vroon toasten op de feestelijke ingebruikname van De IJsbreker, (foto- Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9