Zelf de boodschappen kunnen blijven doen is belangrijk Mobiliteit afhankelijk van voomeningen .Leusder Krant. „Over sommige stukken ga ik biddend heen" Ouderennota officieel aangeboden Het jaar van de senioren Mobiel blijven Knelpunt© Actief L E U S D E N Woensdag 29 september 1993 Pigir 1993: LEUSDEN - Het jaar 1993 is uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. Nooit tevoren werden in Nederland zoveel mensen zo oud. Nooit tevoren speelden ouderen in onze samenleving zo'n prominente rol in zowel mogelijkheden, de zorg, als de problemen. De ontwikkelingen in Leusden weerspiegelen deze veran deringen in de maatschappij. Veel jonge mensen kwamen hier tien, twintig, dertig jaar geleden wonen, aangetrokken door de nieuwbouw. De kinderen van die generatie zijn nu veelal het huis uit en werd de VUT-of pensioengerechtigde leeftijd inmiddels bereikt. Anderen komen hier nu pas wo nen omdat men centraal in Nederland, in een mooie rustige omgeving, de 'derde levensfase' wil doorbrengen. Hoe gaat Leusden met de ouderen om? Kun je in Leusden goed wonen, van de wieg tot het graf? Wie is in Leusden voor deze leeftijdsgroep actief? Wat zijn de mogelijkheden, wat zijn de problemen? De Leusder Krant wil in een serie artikelen deze vragen proberen te beantwoorden en neemt daarvoor als leidraad de nota van de Seniorenraad. Aan bod komen onderwerpen als participerende ouderenzorg, de zorg, het welzijn, de voorzieningen, de huisvesting en de mobiliteit. Deze week de eerste aflevering na de zomerstop. Centraal staat de mobiliteit. Iedere oudere kan zelf veel doen om mobiel te blijven. Kleine 'hulpmiddelen' kunnen veel verschil uit maken. -Het eerste 'middel' dat genoemd wordt, om oude ren in beweging te houden is...een hond. De voor- en nadelen- van het houden van huisdieren, moet men afwegen, zowel in belang van de baas als de hond. Voor spreekt dat men wel wandelen moet, om het dier uit te laten. Tegen, dat dit in regen en kou niet al tijd gezond is en het dier de vrijheid om een paar dagen weg te gaan kan beperken. Overigens kan het dierena siel u helpen de voor en nadelen op een rijtje te krijgen. Daar beschikt men over veel ervaring en informatie en oudere, geschikte honden. -De 'concert-bus' naar het muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht, maakt bezoek aan het muziek centrum Vredenburg in Utrecht mogelijk. De WOL regelt zowel het vervoer als de plaatsen in het muziek centrum. -De hulpdienst van Leusden, staat klaar voor mensen die tijdelijk min der mobiel zijn. Ook zieken en gehandicapten die geen boodschappen kunnen doen, of de hond niet kun nen uitlaten, kunnen een beroep op deze vrijwilli gersorganisatie doen. -De WOL organiseert re gelmatig cursussen meer bewegen voor ouderen. In verwarmd water oefenen moet Üe spieren los hou den. In het Kruisgebouw kunnen geïnteresseerden meedoen aan ouderen- gymsnastiek. Bij dans school Tacke en Volks dansschool Ilona van den Burg geeft men danslessen voor ouderen. -'Echte' hulpmiddelen, zoals krukken, rollateurs en rolstoelen, zijn sinds kort via de gemeente, zie kenfonds en als vanuit via de kruisverenigingen te krijgen. Deze zijn NIET alleen verkrijgbaar wan neer een ongeluk al ge beurd is. Een steun in de douche kan uitglijden voorkomen. Net als overi gens het zorgen voor vol doende beweging, calcium en vitamine D. Een nieuwe bril geeft beter zicht, net als een extra lamp in de tuin of bij de voordeur. Van de stichting Consu ment en Veiligheid is een folder (bij de WOL) ver krijgbaar, vol handige tips. -In het gemeentehuis, bij de afdeling voorlichting, ligt een folder met infor matie over de rolstoelrou te. -Kapotte straatverlich ting kan gemeld worden bij de gemeente door het nummer van de lantaarn paal door te geven aan te lefoonnummer 961710. Wegverzakkingen: 961710. -Tegen een vergoeding van gemiddeld vijf gulden, brengen de supermarkten boodschappen met een waarde van minstens vijf tig gulden thuis. - Met de speciale voor Leusdenaren geldende vervoersregeling van Com biver kan, een uur van te voren besproken, voor vijf gulden gebruik worden ge maakt van taxi's en busjes voor vervoer binnen Leus den, telefoon: 951200. Ook verdere bestemmingen te gen laag tarief zijn moge lijk. LEUSDEN - „Over sommige stukken ga ik biddend heen", zegt mevrouw J. Gillen. Ze is tachtig jaar en woont zelfstan dig in één van de appartemen ten aan de Dorser. Ze is slecht ter been en heeft last van even wichtsstoornissen. Desalniete- min gaat ze, gesteund door haar 'karretje', overal heen. Want ze is 'voor de duvel niet bang' maar wel voorzichtig. „In Leusden kom ik waar ik zijn moet. Dankzij veel hulp van vriendelijke mensen. Soms is het wel griezelig en heel ver moeiend maar het lukt." Mevrouw Gillen heeft een oude, maar stevige 'kar' voor zien van twee grote bakken voor de boodschappen. „Hij is wel zwaar, veel zwaarder dan de nieuwe waarschijnlijk. Maar hij geeft evenwicht. De nieuwe karretjes kun je om draaien en dan kun je er op zitten. Dat is fijn want in lang niet alle winkels staan stoelen om even uit te puffen. Vooral in de supermarkt mis ik een zitje. Als je door de kassa bent en naar huis moet, zou je eigenlijk eerst even moeten uitrusten." Ze verkiest kleine winkels. Niet alleen om de stoelen, ook omdat ze met haar slechte ogen dan beter kan zien en aange reikt krijgen wat ze nodig heeft. „De boodschappen thuis laten bezorgen kost te veel geld." Bovendien heeft ze maar weinig nodig. Ze doet haar boodschappen zelf. „Alleen niet als het regent. Ik loop zo langzaam dat ik dan door en doornat wordt. Lieve buren halen dan de bood schappen. Bovendien zorg ik altijd dat ik genoeg eten in huis heb, voor als ik een keer vast kom te zitten." Alles wat ze nodig heeft, is in de buurt te vinden. „Ik zou graag eens naar de Biezenkamp gaan, maar dat kan niet meer. In een bus kan ik niet meer instappen. Het ergste vind ik dat ik niet zelfstandig in Amersfoort kan gaan kerken. Want voor de kerk in Amersfoort ben ik van uit Utrecht naar hier verhuist. Gelukkig rijdt een goede vrien din nog auto." Op haar bijna dagelijkse tocht van huis naar winkel centrum kent ze iedere kuil en hobbel. „De ribbels bij de Ra bobank aan de Hamersveldse- weg zijn doodeng. Als het kar retje daar omslaat, lig ik ook. De hellingen bij de bibliotheek en de apotheek zijn veel te steil. Griezelend en biddend ga ik daar stapje voor stapje over heen." Vooral de slechte bestrating op de Landweg en de oversteek over de Hamersveldseweg ge ven ploblemen. Ambtenaren zouden zelf eens voetje voor voetje achter een beladen, slecht te sturen karretje moe ten lopen, om alle kuilen en bobbels te ontdekken. „Soms sta ik 'uren' te wachten voor ik over kan steken. Het verkeer op dat kruispunt, komt van alle kanten en het duurt lang voor ik overgestoken ben. Wel zijn de meeste automobilisten voorzichtig en vriendelijk maar ze moeten mij wel zien en ik hen." De mensen in Leusden vindt ze aardig en behulpzaam. „Bijna dorps." De vriendelijk heid heeft zelfs lastige kanten. „Ze houden me vaak aan voor een praatje en dan sta ik veel te lang. Dat is moeilijk voor me." Liever krijgt ze thuis bezoek. Mevrouw Gillen blijft opge wekt doorgaan. „Door mijn geloof mis ik niet veel en ben ik blij met wat ik heb." LEUSDEN - „Wie geld genoeg heeft kan altijd een taxi ne men." Een harde waarheid. Daar valt uit op te maken, dat niet alleen de mate waarin men zich be wegen kan bepaalt hoe mobiel men is. Minstens zo belangrijk zijn de voorzieningen waar over men beschikt. Voor veel ouderen wordt een groot deel van de wereld in snel tempo onbereikbaar, zodra ze slecht ter been raken. Wie auto kan rijden komt nog ver. Eenmaal aangewezen op de fiets kan, met meer moeite dan voorheen, nog wel overal in Leusden ko men, maar niet veel verder. De voetgangers kiezen voor hun boodschappen, noodgedwon gen, het dichtstbijzijnde win kelcentrum. Met het stijgen der jaren ra ken veel ouderen meer en meer aangewezen op hun directe woonomgeving. Wie slecht ter been is, begrijpt hoe belangrijk het is om een beetje in de buurt te wonen van de meest noodza kelijke voorzieningen, zoals het postkantoor, de kruidenier, de slage en de bakker Bij deze winkels kunnen komen en met boodschappen beladen weer thuis geraken, is net het ver schil tussen zelfstandigheid en afhankelijk zijn van anderen. Om ouderen zo lang moge lijk, zelfstandig te kunnen la ten wonen, is het daarom be langrijk dat de gemeente reke ning houdt met haar slecht ter been zijnde inwoners. Dit bete kent zorgen voor veilige en overzichtelijke verkeerssitua ties en doelgroepgerichte wo ningen binnen loopafstand van de meest noodzakelijke voor zieningen Een senior op zijn of haar beurt kan zelf veel doen om mobiel te blijven en aan ge dwongen isolement te ontko men. Een 50-plusser die uit kijkt naar een (kleiner) huis, zal de nieuwe wóning niet al leen kiezen op luxe. De mobi liteit van nu en in de nabije toekomst, speelt een minstens zo grote rol. Oudere mensen kiezen voor een kleinere wo ning, waarin ze geen trappen meer op en af moeten, liefst gelijkvloers, met goed bereik bare raamsluitingen. Gebruikswaarde De gebruikswaarde is pas goed te bepalen wanneer men ook de ligging meerekent. Een veilige route naar de meest be langrijke voorzieningen, ver hoogt de gelegenheid om lang zelf overal op af te kunnen gaan. Uit verschillende onderzoe ken blijkt een loopafstand van 200 meter voor wie slecht ter been is, haalbaar. Voor 95% van de ouderen is deze afstand dagelijks te overbruggen. Bij 800 meter telt 'de uitpuf factor', zoals bankjes onderweg Een aantal jaren geleden, heeft een onderzoek er toe geleid dat de gemeente een paar banken ge plaatst heeft. Op routes van bijvoorbeeld de Eurowoningen naar de winkelcentra, naar de Torenakkerweg, waar ooit het postkantoor stond, en langs het Cohenpad. Nu de nieuwe wij ken hun voltooiing naderen, kan het zinvol zijn de gemeente zonodig te attenderen op het ontbreken van banken op de nieuwe routes. Bijvoorbeeld op de wandelroute vanuit het Rui ge Veld naar de Biezenkamp of langs de Hamersveldseweg en Kupersingel. Uit CBS onderzoek blijkt 55% van de 75-jarigen, per dag gemiddeld zo'n 40 minuten, 2 x 600 meter, buiten te lopen. Daarna mindert de afstand en de snelheid snel. Bij mobiliteit speelt ook de sociale veiligheid een rol. In de omgeving van de woning, moet dan ook voldoende straatver lichting aanwezig zijn. Dan kan de hond ook 's avonds uit gelaten worden. LEUSDEN - Bijna een jaar nadat de nota ouderenbe leid, geschreven door de seniorenraad, verscheen is zij op 21 september, offi cieel door het college aan geboden aan de raad. Voorzien van commentaar van de wethouders kunnen de in deze nota genoemde adviezen en aanbevelin gen, door de commissies worden besproken. De uit eindelijke besluitvorming moet leiden tot een nieuwe gemeentelijke nota oude renbeleid, in juni 1994. De Leusder Krant besteedt sinds dit voorjaar maan delijks aandacht aan dit door het officiële adviesor gaan bestaande uit oude ren, op eigen initiatief sa mengestelde stuk. Het commentaar van de wet houder heeft zo lang op zich laten wachten omdat de nota door veel afdelin gen besproken diende te worden. De eerste com mentaren zijn nu aan de raadsleden voorgelegd. De seniorenraad is blij met daarin voorkomende toe zeggingen en het beloofde overleg. Op 25 mei nam het colle ge voor het eerst kennis van de door de verschillen de afdelingen opgestelde reacties op de nota. Het hier op volgende overleg heeft tot het officiële com mentaar van de gemeente geleid. Hierin onder schrijft de gemeente het belang van participerende ouderen in alle geledingen van de maatschappij. Het spreekt de bereidheid uit hierop in te spelen door het creëren van 'voorzieningen op maat', zoals senioren- huisvesing, zorgvoorzie ningen en flankerend ou derenbeleid. Het college is het niet eens met de Seniorenraad dat ze, als gevolg van de decentralisatie van de overheid, een centrale rol vervult in het regionale se niorenbeleid. Volgens de wethouders heeft de ge meente een stimulerende taak, maar is ze voor de uiteindelijke vormgeving van het beleid mede afhan kelijk van organisaties en particulier initiatief. De gemeente vindt het niet haar taak, of minstens te vroeg om, zoals door de Seniorenraad geadviseerd, 'een breed stimulerend programma te ontwikke len'. Men is wel bereid te bekijken hoe meer senio ren in gemeentelijkse com missies en besturen kun nen komen. Voor de zorg voor wie niet meer in staat is tot functioneren in deze maatschappij, vervult de gemeente slechts een bijrol en niet zoals door de Se- nibren 'onze allereerste en hoogste plicht'. Uit de commentaren blijkt het college de aan dacht voor de informatie voorziening aan burgers, voldoende te vinden. De heffing van eigen bijdra gen naar draagkracht te willen onderzoeken. Het door de senioren voorge stelde idee om ouderen zelf te laten beslissen hoeveel ze willen bijdragen aan bijvoorbeeld Tafeltje Dekje, neemt men niet over. Net zo min als men van plan is om onderzoek te doen naar de ontwikke lingen van ouderen op de woningmarkt. Men denkt voldoende gegevens te ha len uit de peilingen vooraf gaand aan ieder bouwpro ject. In de commentaren staan wel de exacte gege vens over huursubsidie, waar de Seniorenraad om vroeg. Van de 780 aanvra gers waren er 275 55 jaar of ouder; 259 van hen (734 totaal) kwamen daadwer kelijk voor huursubsidie in aanmerking. Via bestuur lijk overleg met de Wo ningstichting Leusden zal de suggesties dat door ei gen onderhoud en met be hulp van contracten de on derhoudskosten voor be woners lager kunnen wor den. Nader overleg volgt onder andere over het achterlaten van een duur en groot koophuis voor een verhuizing naar een klei- net lager huurhuis. Enkele voorstellen zijn inmiddels aangenomen. Zo komt er een centraal meld en informatiepunt in het nieuwe gebouw van de WOL, heeft de ouderen- werker uitbreiding van uren en een administratie ve kracht gekregen. LEUSDEN - De Seniorenraad verstuurde deze week een ad vies aan de gemeente, waarin de raad het college vraagt aan dacht te besteden aan het stal len van fietsen in het winkel centrum. Zij vragen de ge meente, maatregelen te nemen waardoor het winkelcentrum voor voetgangers veilig en prettig begaanbaar is. Bijvoor beeld door strenger op te tre den tegen fietsers in het win kelcentrum en 'foutparkeer- Maandag nam wethouder Corri Verduin op het gemeentehuis de nota van de WOL, uit handen van Marije Jonker, in ontvangst. (foto: Hans Verhorst) ders'. Maar ook door te zorgen voor voldoende 'liefst over dekte' stallingen. De Senioren raad stelt voor om een gedeelte van de onderste parkeeruimtes van de parkeergarages voor fietsen te reserveren. Met een standplaats voor winkelkar retjes daarbij in de buurt, moet het mogelijk zijn om fietsen uit het winkelcentrum te weren, volgens de Seniorenraad. In de nota pleit de Senioren raad verder voor beter open baar vervoer, zowel binnen de gemeente als naar elders. Vooral een betere vervoersver- binding tussen Leusden Zuid en Leusden-Centrum, Achter veld en Leusden-Centrum en Stoutenburg en Leusden- Centrum, zou voor veel oude ren de mogelijkheden om in Leusden boodschappen te doen, naar de ontmoetings centra voor ouderen te gaan en kennissen te blijven bezoeken, vergroten. De Seniorenraad pleit voor bussen met voorzieningen waardoor deze goed toeganke lijk zijn voor ouderen en ge handicapten. Deze bussen van Nederlands fabrikaat zijn tot hun verbazing vooral m het buitenland te vinden. Afgelo pen maandag bood de WOL het eindresultaat van de onder haar leiding gevoerde discussie over sociale vernieuwing, aan op het gemeentehuis. Hieruit blijken de huidige vervoersre- geüngen door ouderen onvol doende en (Combiver) te duur gevonden te worden. Men pleit voor een bijdrage van de ge meente. De Seniorenraad vraagt de gemeente om initiatieven van (en voor) ouderen, gericht op activiteiten in de eigen wijk, waar enigszins mogelijk de no dige ondersteuning te geven De mobiliteit van ou ren is niet alleen afhan lijk van gezondheid. woont in een huis, op begane grond, heeft der moeite met op str komen dan iemand 11 drie hoog, zonder lift. 1K winkelcentrum op meter afstand, is beter reikbaar dan hetzel1 centrum niet op loop stand. Met een rolstoel en aangepaste woning ook een gehandicapte de voeten." Tenmii wanneer de winkels en dere voorzieningen bert baar zijn. Eis van de B( lid van de DUWgroep zelf 'rolstoeler', pleit v aanpassingen bij alle ningen. „Laatst vroeg mevrouw mij, of ze bij op de koffie mocht koirh Zij zit ook in een rolst i Ze zei, 'Bij U kan ik t minste terecht, want ik wel een aangepaste ning maar bij mijn kern sen kan ik niet naar 1 e nen. Daarom kan ik n<p ergens heen." ff si N In Leusden is een aai groepen bezig met pleiten bij de gemet voor het goed begaanb houden en maken van Leusdense wegen en bereiken maken en hou van allerlei voorziening -De Seniorenraad sch in haar nota voor de meente, een aantal ad^ zen. Zoals deze week, over de fietsen en stal gen in de Hamershof. -Om ouderen zo lang gelijk, verantwoord, bruik te kunnen laten ken van de auto, org^n seerde de WOL rijvaardigheidstest ciaal voor ouderen. Me auto ergens naar toe nen is minstens zo bel rijk als de auto kun|?b parkeren. Vandaar voldoende parkeerpl sen, vlakbij de win! minstens zo belangrijk voor oudere automob ten. -De Duw-groep Leusfen houdt zich vooral bfdf met de mogelijkheden gehandicapten, waaror ?s mensen in een rolstoe met een rollateur. laatste ziet men steeds ker. Het zijn de steunre op wieltjes, voorzien genwoordig van een b< schappenmand en ge: ten in een frisse kl Mede dankzij het werk de Duwgroep, werd in dracht van de gemeent toegang tot de bibliotl en het vrouwenontn tingscentrum verbet Bovendien kwam onl; in Leusden een rolst route tot stand Volgens Els van de B namens de Duwgr werkt de gemeente L den hard om haar voel den in goede conditi< houden. Wie mel< maakt van lastige, I stoepranden of vei waar iets aan de si mankeert, zal merken de gemeente deze klacl snel verhelpt -De fietsersbond EI pleit voor goede en vei fietspaden, fietsenstai gen en vooral oversti plaatsen. Allemaal v< zieningen niet speciaal richt op ouderen waar ouderen wel voor van kunnen hebben, kunnen immers lai blijven fietsen op vei fietspaden dan door c verkeer. Goede fietsv< zieningen dragen bij de mobiliteit van oude -De werkgroep voor langzame verkeer, vo« een aantal jaren gele actie tegen de knip] lichten. Zij protested tegen het uitzetten vai stoplichten omdat ze onveilig vonden voor v n gangers en fietsers. De 0 meente laat sindsdien !r stoplichten overdag, in 'JG meeste gevallen, werken. v C Cc

Leusder Krant | 1993 | | pagina 10