ty Cultuur Indrukwekkende high tech verdringt echt acteerwerk agenda Ky Cultuur .Leusder Krant. Eindelijk ook in Nederland: 'Jurassic Park' EXPOSITIE JEUGDTHEATER POSITIE GDTHEATER ATER DF1LM Uitslag Last Action Hero-prijsvraag FILM CABARET FILM sdag 29 september 1993 Pagina 11 met woensdag 29 sep- luren 23.00 uur Medea r rdag 30 september ïur: Europa jg 1 oktober ïur: Poison g 1 oktober ïur: Sneak-previevv ag 2 oktober n 20.30 uur: Novecento I ag 4 oktober ïur: Stalker ig 5 oktober 20 30 uur; The belly of an ar chitect Woensdag 6 oktober 20.30 uur. M, ein Stadt sucht ein Mörder Tot en met 31 oktober Filmaffiches Woensdag 29 september 14.30 uur: De Meekers met 'Beschadigde sprookjes' [fiches ende het Filmtheaterju- ii|i worden in het theater- i in het trappenhuis van t ;ater unieke filmaffiches oseerd uit de collectie et Nederlands Filmmu- Bijvoorbeeld: uit de tijd l}e zwijgende films een a(iffiche van de door Carl reyer geregisseerde film: La Passion de Jeanne d'Arc. En uit de 50-er jaren een filmpos ter met de karikatuur van M. Hulos. Dit is slechts een kleine greep van wat er tijdens het jubileum van het filmtheater te zien zal zijn. Foyer theater De Lieve Vrouw Donderdag 28 september tot en met zondag 31 oktober ekers met 'Beschadigde j'es' voorstelling wordt ge- gemaakt van de meest le sprookjes. Met deze ;jes wordt gespeeld. Ze op hun kop gezet, bin- buiten gekeerd en ver- op een verrassende ko- manier Assepoester, oosje, heksen, prinsen isessen zijn eerder men- ian sprookjesachtig. Ze erstrikt in sprookjes die rken zoals het hoort. Ze en hun krachten en pro- het beste te maken van uinhoop. Beschadigde sprookjes is de eerste voorstel ling van het nieuwe jeugddans- gezelschap De Meekers. In hun voorstellingen gaan zij ervan uit dat kinderen instinctief dy namische bewegingen en li chaamstaal begrijpen. Dat kinderen in staat zijn hun ei gen verhaal te maken op basis van visuele suggesties, dat jeugdtheater niet kinderachtig hoeft te zijn. Beschadigde sprookjes is een gedanste ko medie. Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 29 september Aanvang: 14.30 uur groep Amsterdam met eizoen trok Sigrid Koet- de voorstelling CAL- g;in volle zaal in Theater ;ve Vrouw. Voor diege- de voorstelling toen ge- komt Toneel- Amsterdam opnieuw kmersfoort met deze in- ïkkende solovoorstel- e in 1977 overleden ope- ïl; Maria Callas was al tij- il aar leven een legende, k aar carrière, maar ook ib aar relaties raakte de ardjpers niet uitge- Veel minder dan er i dlas gezegd en geschre- is de beroemde opera- zelf aan het woord ge weest. Jean-Yves Picq verza melde alle interviews die Cal las tijdens haar leven gegeven heeft. Hij reconstrueerde haar uitspraken over liefde, kunst en concurrentie tot een per soonlijk verslag van een leven dat even tragisch als succesvol is geweest. De pers over Callas: 'Koetse geeft heldere door kijkjes van Callas als mens en kunstena res, zonder de mythe plat te walsen of er een hijgeri ge ode van te maken.' (De Tele graaf) 'Wie van opera houdt of van toneel, doet zichzelf tekort als hij met gaat kijken.' (Trouw) Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 2 oktober Aanvang: 20.30 uur toetse als Maria Callas. (fotoPief Weyman) de chocolade fabriek oont met zijn doodar- :rs en grootouders in goedig huisje. Hij is dol )lade. Als hij een keer it, koopt hij er meteen voor. In de reep vindt Gouden Wonderbon, recht geeeft op een ing in de snoepfabriek y Wonka. Met nog vier andere kinderen bezoekt hij de geheimzinnige fabriek. Door allerlei onverwachte gebeurte nissen verdwijnen de andere kinderen. Jeugdfilmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 6 en zaterdag 9 ok tober Aanvang: 14.30 uur Eén van de dinosaurussen, die de stuipen op het lijf jaagt. AMERSFOORT - Jurassic Park-shirts, -petjes, -spel letjes, -bouwdozen, héél véél speelgoed en een enorme pu bliciteitscampagne. Dat alle maal kondigde al ver van te voren de komst van deze mega hit aan. De hype is overgesla gen uit Amerika waar deze produktie alle bioscooprecords heeft verbroken en nu al be hoort tot de 3 best bezochte films aller tijden. Morgen is de Nederlandse prèmiere en kan men zelf oordelen of al die aan dacht al dan niet terecht is. En alhoewel wij Nederlanders toch wat nuchterder zijn dan Amerikanen, zal ook in ons land Jurassic Park diepe in druk maken. Want het kan niet missen: de film is top-enter- tainment. Spielberg heeft het weer geflikt: hij heeft weer een film afgeleverd die door zijn magische uitstraling jong en oud over de hele wereld impo neert. Het bekendste voorbeeld is zijn verhaal over de wonder baarlijke avonturen van het lelijke schepseltje E.T., dat door miljoenen mensen met tranen in de ogen werd beke ken. En uiteindelijk de best be keken film aller tijden werd. Maar in de top 20 van deze lijst van best bekeken films ko men nog een groot aantal films voor waar Spielberg zijn me dewerking aan heeft verleend: zoals 'Jaws', 'Close encoun ters', de 'Indiana Jones-serie', 'Gremlins' en 'Back to the fu ture'. Stuk voor stuk films die gemaakt zijn volgens de Spiel- berg-formule: snel, vol met actie, ontroerend en bovenal magisch. Ook 'Jurassic Park' is vol gens dit concept gemaakt. En net als al die andere megahits is nu ook het verhaal weer vrij eenvoudig. De oude, schatrijke John Hammond (Richard At- tenborough) heeft zijn droom werkelijkheid zien worden: een super-pretpark met, hoe komt men erop, levende dino saurussen. Hij heeft deze pre historische monsters gekweekt uit fossiel DNA. Om ontsnap ping te voorkomen heeft Ham mond zijn pretpark met speel tjes op een eiland onderge bracht. Vlak voordat het park geopend kan worden eisen de investeerders echter een on derzoek naar de veiligheid van de toeristen. Een drietal ge leerden (Sam Neill, Laura Dern en Jeff Goldblum) neemt deze taak voor hun rekening en gaat hiertoe op een niet aller daags werkbezoek. Aanvankelijk zijn ze diep onder de indruk. Levende di nosaurussen krijg je ook niet iedere dag te zien, nietwaar? De laatste dino leefde toch al weer zo'n 65 miljoen jaar gele den. En dat zet de geleerden toch aan het denken. Want hoe zullen deze dieren op de aan wezigheid van mensen reage ren? Brachiosaurus, Tyrano- saurus Rex of hoe ze ook mogen heten, het zijn niet bepaald echte lieverdjes. Hun giganti sche afmetingen en kracht baart de onderzoekers, on danks de nauwkeurige bevei- lingsmaatregelen, toch zorgen. De monsters beginnen ook op de meest ongelegen momenten onrustbarend hongerig te wor den. Per elektrische auto gaat het onderzoeksteam de verschil lende soorten dinosuarussen langs. En dan begint het feest want tot hun grote schrik mis sen ze er een. Als ook blijkt dat de stroomvoorziening van de auto's uitgevallen is, is de cha os compleet en begint een wel heel bijzondere tocht waarin het gezelschap moet vechten voor hun leven. High Tech Jurassic Park is geen roman tisch sprookje a la E.T. gewor- AMERSFOORT - Enige weken geleden publiceerden wij in deze krant een prijsvraag. Deze werd in samenwerking met het Grand Theater georga niseerd en stond in het teken van de film 'Last Action Hero'. Om mee te dingen naar één van de vele prijzen hoefde men slechts antwoord te geven op de vraag wie in bovengenoem de film als de Terminator werd afgebeeld. Ogenschijnlijk een makke lijke vraag. Want alhoewel het natuurlijk Schwarzenegger is die met deze rol befaamd is ge worden, heeft men bij wijze van grap Sylvester Stallone in de film als de Terminator afge beeld. Ondanks dit 'addertje onder het gras' kwamen er vele goede inzendingen binnen. Hieruit heeft men de 5 hoofdprijswi naars getrokken. De gelukki gen zijn: - Frans Vroklage - S. Westcrlaak - R. Butselaar - S. Hofstra - M. Smit Zij ontvangen een prijzenpak ket met o.a. de Last Action Hero CD (met oa. de hit 'Big Gun' van AC/DC). Verder wor den er nog een aantal troost prijzen verdeeld onder de an dere inzendingen. Alle prijs winnaars krijgen thuis bericht. den maar een behoorlijk grie zelige thriller. De Nederlandse filmkeuring waarschuwt dan ook dat de film scènes bevat die voor jonge kijkers zeer angst aanjagend kunnen zijn. Ver antwoordelijk hiervoor zijn de opnamen van de echte hoofd rolspelers; de dinosaurussen. Hiermee heeft Spielberg we derom filmgeschiedenis ge schreven. Nog nooit werden monsters zo realistisch en beangstigend in beeld gebracht. Na het zien van Jurassic Park zou je haast gaan denken dat Spielberg een paar levende exemplaren heeft ontdekt en ze in het geheim heeft gefilmd. Knappe koppen hebben twee jaar aan de voorbereidingen gewerkt om deze verbluffende effecten te realiseren. Ener zijds werd er in de Stan Winst on studio een aantal giganti sche dinosaurussen opge bouwd. Anderzijds was men druk in de weer in de compu terstudio's van George Lucas. Deze Industrial Light and Ma gic-studio's, wereldberoemd om hun computergraphics, ontwierpen een verbazingwek kende techniek waarmee men monsters levensecht op het scherm kan toveren. De opna men zelf gaven minder proble men. Het enige grote obstakel was de orkaan Iniki die een deel van de opnameset op Ha waii had vernietigd Maar aan gezien de film al in negen we ken meer dan honderd miljoen dollar heeft opgeleverd maakt men zich hier niet zo druk over. Drukker maakt zich men over de volgende projekten. Voorlopig blijft Spielberg nog even in het stenen tijdperk. Want inmiddels is hij volop in de weer met zijn versie van 'The Flinstones'. Gelukkig wordt hier weer 'echt' geac teerd. Want hoe indrukwek kend dan ook, het zou toch zonde zijn als al die steeds ver der oprukkende high tech- computertechnieken het echte acteerwerk zouden verdrin gen J. van Burgsteden The belly of an architect Rome, architectuur en dood. De zwaarlijvige achitect Stourley Kracklite gaat in Rome werken aan een tentoon stelling over de achtiende eeuwse Franse architect Etien- ne-Louis Boullée. Boullée ge niet in kunsthistorische krin gen enige bekendheid door zijn ontwerpen voor bouwwerken die zelfs met de modernste technieken niet te realiseren valt. Met steun van de familie Speckler kan Kracklite zijn gang gaan. De tentoonstelling moet plaatsvinden in het le lijkste bouwwerk ter wereld, het ten onrechte gerealiseerde monument voor Victor Emma nuel, ook wel bekend als 'de bruidstaart' en 'de typemachi ne'. Kracklite's verblijf in Rome wordt echter een ramp. De stad mag dan een onuit puttelijke bron van architecto nische inspiratie zijn, 'iedereen praat er over de dood' Dood in Rome, niet op de romantische klanken van Mahler, maar be geleid door post-minimal neo-barok van Wim Mertens en Glenn Branca. Geen pano ramische camerabewegingen, maar statische, frontale opna men. Geen sterk emotioneel drama, maar een grim mige, cynische sfeer. Evenals zijn an dere films, zit The Belly of an Architect vol symmetrie, ver dubbelingen, reeksen en geo metrie, zowel in de beelden als in de handeling Natuurlijk is The Belly of an Architect ook een verhandeling over cultuur, over veranderingen en con stanten daarin. Filmtheater De Lieve Vrouw Dinsdag 5 oktober Aanvang: 20.30 uur Niet Uit Het Raam met 'Uit verkorenen' In het nieuwe progamma van Niet Uit Het Raam worden de mensen voorbereid op - en ge confronteerd met - het onver wachte. Stel, er gebeurt plotseling iets en je moet weg. Wie neem je mee? En waarom? Of je mag ineens een wens doen. In het algemeen zijn de mensen op dergelijke zaken slecht voorbereid. Be- slissingsvaardigheid en -snel heid moeten kunnen worden verbeterd. Het leven, en met name het gevoelsleven moet efficiënter. Dan is er meer tijd voor goed en lekker. Niet Uit Het Raam begeeft zich daarom met Uitverkorenen op het ter rein van het gevoelsmanage- ment. In hun vorig programma 'Sprokkelaars' werden de grenzen van het verstand on derzocht. In Uitverkorenen worden de grenzen van het ge voel verlegd. In één avond wil Niet Uit Het Raam, in samen werking met het publiek, ko men tot een profielschets van de 'gelukkige' mens. Snel, mu zikaal, energiek en overwacht: Niet Uit Het Raam zorgt voor een efficiënt verloop van de avond met daardoor veel tijd voor goed en lekker Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 1 oktober Aanvang: 20.30 uur Pasolini retrospectief Pier Paolo Pasolini werd gebo ren in 1922, het jaar dat Mus solini aan de macht kwam. Zijn vader was militair Zijn moe der, Susanna Colussi, is zijn leven lang belangrijk voor hem geweest, zijn eerste gedichten waren in het Fruilaans, het dialect van zijn moeder. Paso- lini's broer sneuvelde in 1945.Na de oorlog woonde hij kort in Bologna, in 1949 ver trok hij met zijn moeder van wege een schandaal naar Rome. Zijn eerste roman kwam uit in 1955. Ragazzi di vita, over de jeugd in de achter buurten van Rome. In 1961 maakte hij zijn eerste film: Ac- catone. Hij werd vooral door zijn films beroemd. In de nacht van 1 op 2 november 1975 werd hij vermoord door een straat jongen. De films van Pasolini worden één voor één opnieuw in Nederland uitgebracht. Het Filmtheater biedt de gelegen heid een aantal hiervan de ko mende maanden (opnieuw) te zien. Filmtheater De Lieve Vrouw Tot en met woensdag 29 sep tember (behalve zaterdag) Medea Jason is naar Kolchis gekomen om het Gulden Vlies te roven en naar zijn vaderland te bren gen. Hij ontmoet Medea, een priesteres, en neemt haar mee terug naar Griekenland. Tien jaar later wordt Medea uit de stad van Jason als een heks verbannen omdat Jason zich voorbereidt op een huwelijk met koningsdochter Glauke. Onder het voorwendsel zich te verzoenen lokt zij Jason naar zich toe. Zij stuurt Glauke een betoverd gewaad, dat ontvlamt als het wordt aangetrokken. Medea vermoordt haar kinde ren en steekt vervolgens haar huis in brand. Pasolini heeft het Medea-verhaal zoals Euri pides het vertelt niet letterlijk verfilmd. Het ging hem niet om de persoonlijke tragiek van Medea maar om de confronta tie van culturen: de archaïsche wereld van Medea en de ratio nele van Jason. Ook fascineer de hem de liefde van Medea voor Jason Een moeder die, uit liefde voor een man, haar kin deren vermoordt. Filmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 29 september Aanvang: 20.30 uur 2Sneak-preview Opnieuw is het Filmtheater in staat u een vooruitblik te geven op het nieuwe filmseizoen. We derom gaat het om films die hun officile première nog moeten beleven. Welke films vertoond zullen gaan worden, blijft geheim. Zeker is dat voor beide films de verwachtingen hoog gespannen zijn! Voor alle duidelijkheid: op de twee da gen staan verschillende films geprogrammeerd Dubbel zo spannend dus. Om het extra aantrekkelijk te maken, geldt een speciale toegangsprijs van ƒ5,- Reserveren aanbevolen. Filmtheater De Lieve Vrouw Vrijdag 1 oktober Aanvang: 23.00 uur Novecento I II Bertolucci's beroemde filme pos NOVECENTO kan be schouwd worden als de synthe se van zijn voorgaande werk. politieke, maatschappelijke, individuele en psychologische aspecten zijn perfect uitge kristalliseerd. Strijd, harts tocht en vitaliteit voeren iri dit meeslepende meesterwerk de boventoon. Begin 1900 worden er twee jongens geboren op een landgoed in Noord-Italië Al fredo is kleinzoon van een he- reboer en Olmo de zoon van een landarbeidster. Ondanks de maatschappelijke tegenstel lingen groeien beide jongens in vriendschap op. De eerste we reldoorlog breekt uit en de jon gens dienen beiden hun land: Olmo aan het front en Alfredo er ver vandaan. Bij terug komst laaien de vijandelijkhe den tussen communistische landarbeiders en de met de fas cisten heulende landeigenaren fel op Alfredo raakt ondertus sen verliefd op Ada en Olmo trouwt met Anita, een onder wijzeres. In het tweede deel wordt Alfredo, nadat zijn va der gestorven is 'padrone' van het landgoed. Het fascisme komt steeds sterker op en Al fredo is daaraan met zijn laffe, passieve houding medeplich tig. Reden voor Ada om naar de fles te grijpen. Olmo's vrouw Anita is in het kraambed over leden en hij voedt hun doch tertje alleen op. Hij komt her haaldelijk in conflict met At- tila, de fascistische rentmees ter die inmiddels met Regina, Alfredo's nicht, is getrouwd. Aan het begin van de tweede wereldoorlog moet Olmo on derduiken Dit is voor Ada mede aanleiding Afredo te verlaten, een klap die hij nau welijks te boven komt. Na de oorlog ontstaat er op het land goed een soort boerenrepu bliek en wordt er met de fas cisten afgerekend. De heer schappij van de 'padrone' is voorbij Filmtheater De Lieve Vrouw- Zaterdag 2 oktober Aanvang deel I 14.30 uur, deel II 20.30 uur. Top vijf Ter gelegenheid van 20 jaar filmhuis in Amersfoort, stel den de medewerkers van het Filmtheater een Top 5 samen. Een haast onmogelijke opgave, bleek al snel. Op vele films viel wel één of meerdere etiketten te plakken als: 'vernieuwend', 'uniek', 'prachtig' of andere su perlatieven, zodat de lijst van topfilms al snel enkele tiental len besloeg. Na een strenge se lectie kon men het dan toch eens worden over het program ma. Het is een gevarieerd pro gramma geworden in zowel genre, stijl, produktiejaar en land van herkomst, maar alle films beschikken over (bijna) dezelfde superieure kwaliteit. Europa Een speelfilm waarvan de vormgeving menigeen heeft verbluft. Met behulp van ach tergrondprojecties, dubbelop namen en het gebruik van kleur binnen zwart-wit roept Von Trier een angstaanjagende wereld op. Hij zaait verwar ring, speelt virtuoos met onze kerheden m zijn verhaal en zijn beelden Als kijker waan je je in een hypnose van waaruit ontwaken niet mogelijk lijkt. Plaats van handeling is het Duitsland van vlak na de twee de wereldoorlog Het land ligt in puin en er zijn nog groepjes fascisten actief. De jonge naïe ve Amerikaan Leo Kessler komt naar Europa om mee te helpen een nieuwe wereld op te bouwen. Zijn idealisme wordt echter zwaar op de proef ge steld Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 30 september Aanvang: 20.30 uur Poison Voor de drie verhalen van Poi son, het lange-speelfilmdebuut van regisseur Todd Hayne, heeft de regisseur zich laten inspireren door het werk van Jean Genet. HERO is het cu rieuze relaas van een moeder wier zevenjarige zoon is ver dwenen nadat hij zijn vader heeft gedood. Het tweede ver haal Horror is een klassiek melodrama in zwart-wit over een wetenschapper die de men selijke sexdrift chemisch heeft weten om te zetten in een vloei bare vorm. In Homo, het laat ste verhaal, wordt een gevan gene verliefd op een beeldscho ne, maar wrede celmaat waar bij de gevangene zichzelf ver liest in een poel van obsessie, fantasie en geweld Poison is een dwarse en gedurfde film Niet alleen om zijn inhoud, maar vooral door de vorm. Juist door niet voor alle verha len één stijl te kiezen, krijgt de film een stijl die het tot een uiterst spannende maakt. Filmtheater De Lieve Vrouw Vrijdag 1 oktober Aanvang: 20.30 uur Stalker De film gaat over de geheim zinnige gids Stalker die een wetenschapper en een schrij ver de zgn. verboden zone bin nenleidt, een door militairen hermetisch afgesloten gebied, waar de regels van logica en gezond verstand niet meer gel den. Sommigen zeggen dat er een meteoriet is neergekomen, anderen bewe- ren dat er een boodschap ligt van een buiten aardse beschaving. Voor wie zich alleen bezig wil houden met de angstaanjagende thril lerkanten kan zich voor de ver schillende raadsels afsluiten. Maar Tarkowskij biedt meer. Zo is de tocht van Stalker en zijn lotgenoten te zien als een aftasting van wat leven is en wat een mens kan, mag, moet en wil. Geloof, verstand, inspi ratie en verlangen zijn thema's die Tarkowskij van verschil lende kanten benadert Let terlijk, want de film is vanuit verschillende personages te volgen. Mogelijk wordt hier mee het gerucht bevestigd dat Tarkowskij de film twee of dne keer in zijn geheel heeft over gemaakt. Filmtheater De Lieve Vrouw Maandag 4 oktober Aanhang: 20.30 uur

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11