Je zou je buurvrouw in 't Vooronder moeten vinden" Leusder Krant de schijnwerper „Het lijkt me leuk om naar Sydney te gaan" Nieuws uit de verenigingen ntroductie Thuishulp (ledingbeurs )orpskerk 'wee miljoen ilo schillen ctiviteiten Ie Zuidzij .ouisiana Night de IJsbreker unstuitleen Louise Mennes, Leusdens eerste emancipatie consulente Nieuws uit de verenigingen Franciskaans jongerenwerk T riviant in 't Vooronder Vrouwen in de WD Prikkeldisco in de Til Stickers uitverkocht Oud papieractie Onderlinge wedstrijd De Singels /oensdag 29 september 1993 Pagina 5 EUSDEN - De Thuishulp- entrale zal de introductiecur- us 'Helpen bij een demente- ende' starten. Deze cursus is ,edoeld voor mensen die als rijwilliger bij de centrale rillen werken. Deze vrijwilli- ers worden vooral ingezet om e vaste verzorgers van de- ienterenden regelmatig tijd n ruimte voor zichzelf te ge en. De cursus wordt op drie op- envolgende dinsdagochten- en in november gegeven. De erste begint op 9 november en uurt van 9.30 - 12.00 uur. Be- tngstellenden kunnen contact pnemen met Lucie Wilder- anck (tel.: 631334). EUSDEN - De Gemeentedia- onaat Dorpskerk houdt oensdag 6 oktober een kle- .ingbeurs. Deze wordt gehou- en in 't Trefpunt aan de Arn- emseweg en duurt van 14.00 it 16.30 uur. Wie goede en ruikbare kleding wil oprui- ien kan ze mieveren op maan- g 4 oktober tussen 19,00, en 00 uur en op dinsdag 5 okto- er tussen 14.00 en 15.00 uur in Trefpunt. De opbrengsten an deze beurs gaan naar 'Art- :<n zonder Grenzen' en de dia- onale stichting 'Timon'. De 'i /ergebleven kleding gaat aar het Lotjeshuis in Surina- ie en 'Mensen in Nood'. EUSDEN - Donderdag 30 ptember zal in Leusden twee iljoen kilo schillen opge- lald zijn. Deze hoeveelheid is nds 1985 verzameld. Eerst >or het milieubedrijf van >kko Tilma, later door de nngloop Stichting. Milieuge- ?puteêrde P.R. Smink zal >ze dag om 16.00 uur de twee- aljoenste kilo overhandigen \n één van de koeien van J.A. oersen aan de Schoonder- eekseweg in De Glmd. Al vijf ar worden de koeien van deze indveehouder gevoerd met roente-, fruit- en broodafval Leusden en Achterveld. EUSDEN - Stichting 'De aidzij' heeft een aantal acti- leiten gepland. Donderdag aat er een spel- en ïnloop- ïddag worden gehouden, ter- de heer Bos maandag ver- iien over historisch Leusden 1 komen vertellen. Beide bij- nkomsten zijn bedoeld voor •plussers en beginnen om .30 uur. middagen worden gehou- m in de Woelige Hoek aan de inses Irenelaan. IUSDEN - Zaterdagavond de IJsbreker in het teken lan van Louisiana, een ge- cd in de grensstreek tussen xas en Mexico. De Utrechtse nd 'Louisiana Radio' zal ze avond optreden. Hun mu- tk bestaat uit een mix van i)un, Zydeco, Accordeon- les en Bayou Music Loisia- Radio bestaat uit Hans de les (zang, gitaar en mond- taionica), Onno Kuipers (ac- rdeon, trekzak en zang), Ar- irBont (drums, rubboard en ng), Rob Verheem (akoesti- 'ie bas en zang) en Arend uwmeester (saxofoon, per- issie en zang). De zaal gaat ^21.00 uur open en de intree draagt 10,-. USDEN - Met mgang van 7 hber zijn er weer kunstwer- ite leen in de bibliotheek de Hamersveldseweg. Tot met 13 november is het mo- !jk een kennismakings- tnnement te nemen. Men taalt dan 25,- voor een half LEUSDEN - Louise Mennes, heeft hart voor vrouwen. Op 1 september is zij, als emancipa tie-consulente in dienst getre den bij de Vrouwenraad Leus den. In het als kleuterklas on herkenbare lokaal in de Wip Wap, geeft ze haar visie op deze voor Leusden nieuwe functie. Duidelijk wordt dat zij minder manager dan gesprekspartner zal zijn, meer consulent dan coördinator. Mennes: „Veel wat vrouwen doen of juist niet doen, heeft te maken met hun eigenwaarde en de manier waarop zij functioneren of be handeld worden. Daarvoor aandacht geven en daarover praten is belangrijk." Louise Mennes komt uit de vrouwen-hulpverlening. Naast de twintig uur waarvoor ze in Leusden is aangesteld, werkt ze eenzelfde aantal uren in een vrouwencentrum in Zaandam. Zoals het daar gaat, heeft ze voor hier als ideaal. Haar aan treden is een uitvloeisel van het gemeentelijke emancipatiebe leid. Zowel salaris als de ver bouw van het kantoor komt uit de subsidiepot. Het gedeelte van de jaarlijkse 35.000,- die dit jaar niet gebruikt werd aan consulent en huisvesting, is méde gebruikt voor de inrich ting. Hiervoor hebben de leden van de Vrouwenraad hun zui nige instelling laten blijken. Stofzuiger en koffiezetappa raat zijn dankzij bijeenge- spaarde ducaten bij een spaar actie van Blokker verkregen. Het gebouwtje waar voor de grote vakantie de ouderenwer- ker nog in zat, is bijna onher kenbaar. Met nieuwe ingang, toiletten, vloerbedekking, en kantoormeubelen met PC krijgt dit eerste officiële kan toor van de vrouwenraad, een prachtig onderkomen. In deze zelfde ruimte komt de vrijwil- ligersvacaturebank, die tot het zover is 'handmatig' door Eve lien Blom beheerd wordt. Nieuwe muren scheiden dit ge deelte van de peuterspeelzaal en het maatschappelijk werk. „Hiermee kunnen vrouwen echt vooruit komen", denkt Louise. „Ik ben echt trots op de gemeente Leusden die hiertoe bereid is." De lange weg die de geëman cipeerde vrouwen in Leusden hebben moeten gaan, heeft dan eindelijk zo'n vijftien jaar na het eerste begin, tot een profes sionele kracht geleid. Terwijl landelijk de emancipatiegolf lijkt te zijn verdwenen en veel van waar naar gestreefd werd inmiddels gemeengoed. Is dan een emancipatieconsulente nog wel nodig? „Jazeker", zegt Mennes. „De dikke nota die daarover verschenen is, moet nodig uitgevoerd. Daarin staat dat we willen werken aan de Louise Mennes (met telefoon): „Je zou je buurvrouw moeten tegenkomen in 't Vooronder." (foto. Hans Verhorst) contuïniteit. Het doorbreken van rolpatronen blijft om aan dacht vragen, net als het bij stellen van machtsverhoudin gen tussen mannen en wou wen. Vrouwen horen nog steeds tot de achtergestelde be volkingsgroepen. Wie niet werkt is huisvrouw en dat schijnt niet te tellen. Mar wie wel werkt krijgt vaak te horen dat het voor 'de leuk' of 'de luxe' is. Vrouwen willen nog steeds te veel en gaan kapot omdat ze geen nee kunnen zeg gen „Nog steeds moeten achter standen worden ingehaald en moet sociale, econmische en juridische en financiële onaf hankelijkheid bevochten. We moeten blijven aandringen op concrete voorzieningen, die keuzes mogelijk maken, zoals kindropvang en vrijwillige vacturebank. Waarbij de her waardering van vrouwelijke eigenschappen en activiteiten te koppelen zijn. Vrouwen in de zorg en in het vrijwilligers werk niet als laatste redmiddel maar als bewuste keuze. Daar voor is het nodig, voorwaarden te scheppen voor een gelijk waardige samenleving." De opsomming van de aan bevelingen uit de nota, zijn de officiële richtsnoer. De per soonlijke invulling van Louise Mennes blijkt veel individuele, in plaats van naar de overheid beleidsmatiger gericht. Waar voogdij bij het Bodaertcen- trum. Hier werden kinderen opgevangen uit probleemsi tuaties. „Daar vooral kwam ik tot de ontdekking dat veel van de problemen waarmee ik te maken kreeg, te maken hadden met de situaties waarin vrou wen kunnen verkeren. Als ge volg van scheiding, financiële problemen, crisis of juist van alles moeten doen, staan zij er bij het een het ander niet hoefl, vaak alleen voor. Mijn eigen uit te sluiten, lijkt zij zich voor- -'ervaringen als gescheiden al bezig te willen houden met de vrouwen in plaats van met de politiek. Pleeggezin Ze is 44 jaar en kwam 20 jaar geleden vanuit Amsterdam naar Amersfoort Daar leidde ze met haar toenmalige echtge noot een beroepspleeggezin waar ze vijf kinderen opving. Via de jeugdhulpverlening en welzijninstellmgen waarmee ze te maken kreeg, groeide ze via de sociale academie naar een staffunctie in de gezins vrouw waren daar niet vreemd aan. Langzaam maar zeker koos ik daardoor voor de vrou wenhulpverlening. Veel van de klachten zijn niet het gevolg van een individuele situatie en reactie maar van een overle- vingsmechanisme. Kortom niet uit gekte maar uit kracht Het besef dat veel vrouwen reageren uit een laag gevoel van eigenwaarde, stimuleerde haar om zich bezig te gaan houden met het geven van cur sussen waardoor vrouwen weerbaarder werden. „Asser tiviteit is niet van 'nou bijt een vrouw van zich af', maar meer eerlijk zijn tegenover je zelf." „Dat vind ik zo mooi in Leusden, die overkoepelende vrouwenorganisatie die on danks verschillende achter gronden, elkaar als gelijk waardig zien." leidde tot Zaandam waar 'nuldelijns' hulpverlening bestaat, volgens haar. Geen bureaucratie, met een do'or een Vrouw te woord -gestaan, deskundigheid in le ven bij voorbaat. Louise wordt door de vice voorzitter van het Vooronder meer gezien als iemand die ons begeleiden kan. Louise „Ik zit hier niet in mijn eentje. Ik kan samenwerken met alle organi saties. Voor hulpverlening ben ik niet aangenomen maar het zal duidelijk zijn, ik ben er niet vies van." Bloeiend Ze is aangenomen om acti viteiten in het Vooronder te ontwikkelen en daarvoor meer vrouwen te bereiken De vrou wen die er komen, komen al jaren. Nieuwe aanwas ont breekt. „Als je de stap zet om naar een vrouwenontmoe tingscentrum te gaan, ben je al ergens doorheen Louise vindt de situatie in Leusden 'behoorlijk bloeiend', gezien de actieve deelname aan de vergaderingen van alle aan gesloten organisaties. Meer dan in het nabije verle den zal naast ontspanning aan dacht zijn voor de vrouwen problematiek. De themabij eenkomst van vorige week, over echtscheiding, was daar van een voorbeeld. We willen geen problemenclub worden maar wel een plek creëren waar vrouwen over hoe zij over denken en waar zij voor staan, kunnen praten." Officieel bestaat de werk wijze van 't Vooronder uit 50% emancipatorisch en 50% re creatief. Louise twijfelt aan deze indeling. „Ik zal meer oog hebben voor de beweegrede nen van vrouwen om bepaalde activiteiten te organiseren dan de activiteit op zich belangrijk te vinden." „Als het aan mij ligt zal 't Vooronder elk dagdeel een boeiende activiteit moeten bie den. Ook voor werkende vrou wen. Een burned-out thema past daarbij, net als een ont moetingsplaats voor koffie en een goed gesprek. Je zou je buurvrouw in 't Vooronder moeten vinden." Mennes: „Geen probleem- of roddelclub. Wel respect voor eikaars verhalen in een sfeer van openheid en vertrouwen die je door alle activiteiten heen moet kunnen voelen. Wel soms een confrontatie en waar nodig een schouderklop Praten of wat je tegen komt en hoe je daar op reageert leidt toch vaak tot de stelling dat wat je kwetst eerder een gevolg is van een gebrek aan eigen waarde dan van de situatie. Vaststellingen als die denkt er zo over, ik denk anders, kun nen bevrijdend zijn, bij zoveel ik durf niet, ik mag niet, dit hoort niet en zo kan ik het toch met. „Dit geldt voor bezoekers zowel als voor vrijwilligers. Het werk van vrijwilligers is alleen te verdedigen wanneer het ten goede komt aan de ei gen ontwikkeling. Ik zal vrij willigers dan ook niet vasthou den met contracten. Hun per soonlijke ontplooïng is belang rijk. Wij profiteren van hun ontwikkeling en zijn blij als ze verder gaan, zelfs als dat bete kent dat ze ons achter zich la ten. Ons werk en 't Vooronder heeft dan zin en functie ge had", aldus de nieuwe emanci patie-consulente Louise Men nes. De officiële opening van de nieuwe kantoorruimte is begin volgende maand. Inge Boele wint brons bij WK karate LEUSDEN- Ze stond lange tijd publicitair in de schaduw van haar plaatsgenoot Gerjon van de Berg, maar sinds af gelopen weekend kan nie mand meer om haar heen. Want de Leusdense kara- teka Inge Boele (18) heeft in A thene bij de wereld kampioenschappen de bronzen medaille gehaald. Hoewel ze nogjuniore is, blijkt ze ook bij de sen io- ren al tot de wereldtop te behoren. Dit belooft veel voor de toekomst. De telefoon heeft, sinds ze maandag terugkeerde uit Athene roodgloeiend gestaan, en de mensen die haar willen feliciteren lo pen de hele dag in en uit. Inge vindt dit wel leuk al zegt ze moe te zijn omdat ze sinds zondagochtend met meerheeft geslapen Dit is haar echter niet aan te zien. Want ze straalt even fel als de net veroverde beker die in de kamer staat. Vorige week dinsdag stapte zij op het vliegtuig naar Griekenland, wat voor haar al een hele be levenis was omdat dit de eerste keer was dat ze vloog. Daar heeft ze een aantal dagen voor zich zelfgetraind voordat de rest van de Nederlandse ploeg op donderdagavond arriveerde. Op vrijdag volgde een training met de hele ploeg, waarna op zaterdag het toernooi be gon. De entourage van de wereldkampioenschappen hebben op Inge een grote indruk gemaakt:De wedstrijden werden ge houden in een stadion waar vijf velden waren aangelegd. Ik weet niet precies hoeveel toeschou wers er waren, maar in ieder geval waren het er heel wat. Er waren twee lagen met tribunes die ge durende de wedstrijden vol zaten met mensen. Het systeem bij karate is hetzelfde als bij boksen, Inge legt het uit: „Er wordt geloot voorde eer ste ronde, als je die wed strijd wint ga je verder, als je verliest ben je uit geschakeld. Ik had het geluk dat ik de eerste ronde was vrijgeloot waardoor ik gelijk een goede kans op een me daillehad. Ik won mijn wedstrijd in de tweede ronde waardoor ik in de halve finale kwam en ver zekerd was van brons. Ik verloor helaas mijn halve finalewedstrijd van een sterke Franqaise. Ik hoop volgend jaar de Franse vrouwen te kunnen ver slaan, hoewel dat moei lijk zal worden want ze wonnen hier goud en zil ver. Kara te is geen olympi sche sport, iets wat Inge betreurt: „Het lijkt me wel leuk om in 2000 naar Sydney te gaan. Helaas ■hebben de verschillende karatebonden onderling nog teveel hun eigen re gels om tot één sport te komen waardoor karate voorlopig nog wel niet olympisch zal worden Inge traint nu zo'n vier uur per week en daar naast loopt ze nog elke dag hard. Ze traint in leus den bij sportschool Duijsten in Putten bij de bondscoach. En één maal in de maand wordt er met het het hele Nederlandse Inge Boele werd afgelopen weekeinde derde tijdens de WK-karate in Athene, (foto- Hans Verhorst karateteam in Beverwijk getraind. Hoewel er vóórhaar dus voorlopig geen olym pische spelen op het pro gramma zullen staan heeft zij voor zichzelf wel een aantal doelen uitge zet. Zo wil ze volgend jaar weer aan de Eu rope se kampioenschappen meedoen. Over twee jaar staan er weer wereldkam pioenschappen op de ka lender waar ze zeker ook bij wil zijn. Bovendien wil ze in 1995 een toer door Japan maken „Ja pan is het land waar ka rate vandaan komt, ik heb gehoord dat het mo gelijk is h ier een aan tal weken te trainen, wed strijden te vechten en rond te kijken. Dat lijkt me heel leuk om te doen, vooral omdat ik denk dat ik daar heel veel kan le ren. Ik ga nu al vast spa ren om de trip te kunnen maken. Het toernooi om de we reldtitel is Inge qua te genstandmeegevallen, ze had verwacht dat het zwaarder zo u zijn:Ik dach t van te voren dat als er bij een WK meer lan den meedoen in vergelij king met een EK dat dan de tegenstand ook wel zwaarder zou zijn. Dat is me dus meegevallen, al leen de Franse vrouwen war en te sterk. Vooraf werd gezegd dat het team van de Verenigde Staten zeer sterk zou zijn, dat viel dus tegen. Behalve alle positieve aspecten die het toernooi met zich meebracht wa ren ervoor Inge ook wat tegenvallers: Ik vond het toernooi matig georgani seerd, je zou verwach ten dat bij een wereldkam - pioenschap alles tot in de puntjes is voorbereid maar veel dingen waren van te voren nog niet dui delijk. Zo was het bij voorbeeld onzeker of ik na mijn verloren halve fi nale nog voor de bronzen medaille zou moeten vechten. Dit bleek dus achteraf niet het geval te zijn. "Ook het feit dat zij van de gemeente nog n iets heeft gehoord vindt zijjammer:,,Er is nog nooit door iemand van de gemeen te gevraagd hoe het met mij gaat en ik heb ook nog nooit een fe licitatie ontvangen. 'Dit is zeker jammer omdat Leusden niet zoveel top sporters rijk is waar men trots op kan zijn. STOUTENBURG - Het Fran ciskaans Jongerenwerk orga niseert van woensdagavond 6 oktober tot vrijdagmiddag 8 oktober een creatieve midweek voor jonge volwassenen van 21 tot ongeveer 35 jaar. Het thema van deze midweek zal zijn 'Li chaam en dans' en is bedoeld voor jongeren die hun religieu ze ervaring willen verbreden of verder willen onderzoeken. De kosten bedragen 60, 80 of 100 gulden, afhankelijk van het in komen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het Franciskaans jongeren werk (tel.: 945500) LEUSDEN - In vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder aan de Burgemeester van de Postlaan zal woensdag 29 sep tember een Triviant-avond ge houden worden. De avond be gint om 20.30 uur en zal om 23.00 uur afgelopen zijn. De toegang is gratis. Telefonische inlichtingen zijn verkrijgbaar onder nummer- 947138 LEUSDEN - De afdeling Leus den van de Vrouwen in de WD zal woensdag 6 oktober een avond beleggen. Tijdens deze avond zal er over het onder werp 'Vrouw en ruimtelijke or dening' gesproken worden. Sprekers zijn Wil van der Kar, lid van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) en de Pro vinciale Planologische Com missie (PPC) en Ton Voortman, lid van de gemeenteraad voor de WD. Er zal gelegenheid zijn om naar aanleiding van de spreekbeurten vragen te stel len en te discussiëren. De avond begint om 20.00 uur in 't Vooronder, Burgemeester van de Postlaan 2. Het bestuur van 'De Til' zal vrijdag een prikkeldisco hou den. De disco is bestemd voor de kinderen uit de hoogste klassen van het basisonder wijs Er kunnen deze avond plaatjes aangevraagd worden. De entree bedraagt ƒ1,-; dit is dezelfde prijs die voor een comsumptie moet worden be taald. De disco begint om 19.00 uur en is om 21.45 uur afgelo pen. LEUSDEN - De stickers tegen ongewenst drukwerk die op het gemeentehuis te koop wa ren zijn uitverkocht Omdat het ministerie eerst wil kijken of de proef geslaagd is, zullen er voorlopig geen stickers ver krijgbaar zijn. ACHTERVELD - In verband met de oud papieractie van de muziekvereniging DWS zal zaterdag een container worden geplaatst op het Groot Achter veldplein. Inwoners van Stou- tenburg kunnen het oud papier ook deponeren bij W. Wouters, Hessenweg 95 in Stoutenburg. ACHTERVELD - Zaterdag wordt er bij ponyclub De Sin gels de laatste onderlinge wed strijd gehouden Deze wed strijd geldt tevens voor het clubkampioenschap De dag begint om 10.00 uur met de dressuurwedstrijden voor po ny's en paarden Na de dres suur staan de springwedstrij- den op het programma. Om 14 30 uur zal er een parade ver reden worden waarbij de win naars van de dag bekend zullen worden gemaakt. Vanaf 20.00 uur zal er in de kantine een feest gehouden worden, hierbij worden ook de clubkampioe nen gehuldigd. Het terrein van de singels is gelegen op indus trieterrein 'De Fliert'.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5