o, „Ondanks alles hebben we het hoofd boven water kunnen houden" Leusder Krant. Het weer in eigen regio Moessonregens Dennenscheerder Aanrijding op A28 Aanrijding met vier voertuigen Valleiconcerten bestaan twintig jaar Programma Valleiconcerten vervolg van pagina 1 Woensdag 29 september 1993 f mm Pagina6 hoesten zijn, temeer daar de brief van 24 mei, geschreven door Heerma en d' Acona, aan geeft dat de regering vindt dat huursubsidie voor zorgwonin- gen niet van toepassing kan zijn WOZOCO-huren zullen betaald moeten worden met een bijdrage, waarvoor het ei gen vermogen dient te worden aangesproken De toepassing van de vermogenstoets waar de verzorgingstehuizen tever geefs hebben geprobeerd af te komen, dreigt daarmee sterk uit te breiden. Het derde grote bezwaar te gen de WOZOCO's, is dat de zorg in deze aanleun- of zorg- wonmgen, onder verantwoor ding moet vallen, volgens de minister, van de thuiszorgor ganisaties. „Terwijl deze orga nisaties het nu al niet aan kun nen Wanneer mensen een heup breken is hulp wel direct nodig en niet zoals nu vaak het geval is, na een wachttijd van enkele weken tot maanden." Samenwerking met de ver schillende zorg-organisaties lijkt dan voor de hand te lig gen. Maar deze mogelijkheid is geblokkeerd door de verschil lende financiële geldstromen. De verzorgingstehuizen krij gen hun geld dankzij de wet op de verzorgingstehuizen, ter wijl de Thuiszorg afhankelijk zijn van de AWBZ. Het plan van staatsecretaris Simons be helsde onder meer het neerha len van deze schotten maar de huidige minister trekt nieuwe op, volgens de Bruyn. „Niets te vrezen" De uitdrukkelijke toezeg ging van d'Acona dat de huidi ge bewoners niets te vrezen hebben, stelt nauwelijks ge rust. Zij gaat daarbij uit van een gemiddelde verblijfsduur in een verzorgingstehuis van vier tot vijf jaar. De huidige bewoners voelen zich nu al een beetje de laatste der Mohanicanen. Zij hebben vaak al kinderen van in de ze ventig, waarvoor de voorzie ning waarvan zij profiteren niet meer beschikbaar zullen zijn. De Bruyn: „Het stoort veel bewoners dat er m het al gemeen zo negatief over ver zorgingstehuizen gedacht wordt Natuurlijk wil niemand in een verzorgingstehuis wo nen. Niemand wil toch ook naar een ziekenhuis. Maar als het nodig is, ben je toch reuze- blij wanneer een goede voor ziening in de buurt is. De men sen die hier wonen, zijn blij dat 4 ze hier kunnen wonen. Mede daarom doen ze mee aan onze acties." C Aan de pui is inmiddels een spandoek bevestigd met de tekst „ouderenbeleid, een bele- j. diging". In twee dagen tijd werden 350 handtekeningen n' gezet onder een protestbrief. 111 Deze is, samen met duizenden n( handtekeningen uit de hele provincie, overhandigd aan een lid van de Tweede Kamer. Donderdag komt burge- meester Panis om 12 uur mee- n helpen om 'het verdriet over >e het beleid' weg te drinken, ,r daarna mag hij een bordje snert mee eten en krijgt hij een ijsje om weer af te koelen. De ie ouderenbonden zullen hierbij aanwezig zijn, om de protesten 5t van personeel en bewoners te lC ondersteunen. n Op vrijdag sluit men deze r. actieweek af met een gratis hl bingo voor de bewoner. De te to winnen taarten zijn om op te jt eten 'want het is zonde ze naar ht de minister te gooien'. ,[E Nieuwbouw p! Los van de acties maar wel het toekomstig beleid onder- strepend is vorige week op- n nieuw begonnen met de bouw van de 39 drie-kamerwonin gen, het woonzorgcomplex van n 't Hamersveld. Tegen de bouw m is van verschillende kanten be- I zwaar aangetekend bij de Raad I van State. Nadat de eerste twee I schorsingsbesluiten door de I rechter zijn verworpen, heeft men het risico genomen het I derde en laatste besluit niet af H te wachten. De Bruyn: „Gezien I de argumenten van de rechter H en de hoge kosten van verder In uitstel, zijn we gestart." Het I nieuwe wooncomplex bevat 39 woningen. Allemaal zullen ze I voor 100% geschikt zijn voor H rolstoelgebruikers. De toe- I komstige oudere bewoners I zullen volgens de huidige re- I gelingen nog huursubsidie I kunnen krijgen Wanneer de H plannen van de regering door- I gaan, komt deze financiële ze- I kerheid op de tocht te staan. I Marianne de Valck Vorige week kwam het in de gebieden zuidelijk van de Alpen tot moessonach tige slagregens, maar het afgelopen weekeinde kre gen wij ook een flinke nat te draai om de oren Twee maal op rij wist september een prima weekeinde uit de bus te toveren, maar dit keer was het compleet herfst buiten de deur Vooral op de zaterdag wa ren er stromende regens en op diverse stations werden zeer hoge etmaal-aftap- pingen gemeten. In de re gio viel 45 mm en de oogst aan neerslag over septem ber is daar opgelopen tot 180 mm, terwijl 66 onge veer normaal is. Een betere timing voor een overgang naar de wintertijd had niet gekund. Een vrij stevige wind maakte het ook zon dag uiterst onaangenaam en de temperatuur was da nig uit vorm. Het werd niet veel warmer dan 12 13 graden en dat zijn waarden die thuishoren als oktober al een eind gevorderd is op de kalender Het was pri ma weer voor een boek bij de open haard. Door de sterke wind van vooral zondag vielen de bladeren als rijpe appeltjes van de bomen en dat is erg vroeg voor de tijd van het jaar. In het voorjaar, toen het vooral in april en mei volop zomer was, was de blad- groei juist de tijd sterk vooruit. De schade werd maandagochtend duide lijk. de moesson heeft flin ke sporen achterlaten op de akkers en de weilanden. Ze liggen er doorweekt bij. Nu kunt u zich wellicht een betere voorstelling maken wat een enorme chaos er is ontstaan in het zuidelijk deel van ons Continent In Zwitserland en het noor delijk deel van Italië kwam eind vorige week 200 300 mm binnen een etmaal in de trechters en dat leidde uiteraard tot zware over stromingen. Er moet wor den gevreesd dat met name de aardappeloogst bij ons in de problemen raakt als er niet snel een wat drogere periode op stapel wordt gezet. Ook de tijd vordert dat de bieten uit de grond moeten en de mais staat nog altijd boven de grond, al kan de oogst daarvan nog wel uitstel genieten tot eind oktober Hoewel de regenkansen wel afnemen, kan er toch voor de hele week geen absolute 100% droog-weer garantie wor den afgegeven. Dat werd allemaal veroorzaakt door een storing, die zich ter gend langzaam verwijder de. De storing droop af in de richting van het Kanaal en verloor op de dinsdag al de greep op het weerbeeld bij ons. Boven Scandinavië wordt een krachtig hoge- drukgebied in stelling ge bracht en dat zal een flinke daling van temperatuur geven in de oostelijke de len van Europa Die lucht zal ons niet kunnen berei den, maar de stroming wordt wel meer zuidooste lijk en dat geeft zicht op de aanvoer van iets drogere lucht De storing in het Ka naal wordt opgeslurpt door een groter depressie- gebied, dat zich nestelt bo ven de Britse Eilanden. Fronten daarvan dringen later vandaag weer aan, maar mogelijk houden we het een groot deel van de woensdag droog. In de tweede weekhelft dringen de fronten wel aan, maar in hoeverre ze de regenpro- duktie weer kunnen op voeren is even afwachten September zal niet in een nazomerse sfeer eindi gen en daarmee is de vol gende te koele maand wel licht een feit, de derde op rij en dat is in tijden al niet meer voorgekomen LEUSDEN - Woensdagnacht om 2 .45 uur zijn twee auto's op de rijksweg A28 ter hoogte van Leusden bij een aanrijding zwaar beschadigd. Een 18-ja- rige man uit Polen reed in een personenauto in de richting van Amersfoort toen een 30-ja- rige man in een bestelbus uit Kerkdriel hem wilde inhalen. In plaats van hem in te halen reed deze achterop de auto van de Pool. Hierdoor werd de per sonenauto naar rechts geduwd en kwam half op de vlucht strook, half in de berm tot stil stand Beide auto's liepen grote schade op en moesten worden weggesleept Rond 4.15 uur was de situatie op de weg weer normaal STOUTENBURG - Bij een aanrijding op de Hessenweg zijn maandagochtend om 11.50 uur vier motorvoertuigen be trokken geraakt. Een 31-jarige automobilist uit Amersfoort reed achter de tractor van een 58-jarige man uit Stoutenburg. Toen de Amersfoorter de trac tor wilde inhalen zag hij twee tegenliggende automobilisten, een 52-jarige vrouw uit Leus den en een 35-jange man uit Achterveld, op hem afkomen Hij moest hierdoor weer naar rechts uitwijken. Hij raakte bij deze manoeuvre in een slip waardoor hij een achterwiel van de tractor raakte. De te genliggers moesten hierdoor ook remmen en uitwijken De Leusdense botste tegen een boom, de Achtervelder kon zijn auto op het fietspad tot stil stand brengen. Geen van de betrokken bestuurders raakte gewond over concurrentie, subisidies, de drijfveren van de organisa toren, storende fotografen en vanzelfsprekend mooie mu ziek. „Het is een uitstekende prestatie dat wij het zolang volgehouden hebben", meent Haselhoff. „Wij hebben veel concurrentie. In Amersfoort zijn er klassieke concerten in 'De Flint' en de Aegtenkapel In Utrecht in 'Vredenburg' en in Amsterdam in het 'Concert gebouw'. Toch hebben we het hoofd boven water kunnen houden." „De jeugd tot achttien jaar heeft bovendien gratis toegang bij de Valleiconcerten. Wij vin den het zo jammer dat er wei- nig jonge mensen in de zaal zitten. De laatste tijd zien we weieens een jongere die van ons aanbod gebruik maakt, maar wij zouden het fijn vin den als er meer kwamen. Wij staan open voor nieuwkomers. Wij zijn geen coterie", stel Du Guasco. „Maar bij sommige concer ten is de jeugd wel massaal aanwezig Frans Bruggen heeft weieens in de Dorpskerk ge concerteerd Toen waren er meer dan driehonderd bezoe kers en veel jongeren. Blokfluit is kennelijk een instrument dat jonge mensen aanspreekt, want toen het Amsterdam Loe- ki Stardust Quartet met de zoon van Bruggen speelde, was het ook vol", vertelt Haselhoff, die deze concerten hét hoogte punt uit de geschiedenis van de Valleiconcerten vindt, omdat het toen zo gezellig druk was. Subsidie Het steekt de heren een beetje dat de stichting zo wei nig subisidie krijgt. „Wij krij gen al tien jaar hetzelfde be drag 800,- per concert). Dat wordt dus eigenlijk steeds minder, vanwege de inflatie. Bovendien gaan de prijzen van de muzikanten omhoog. Dat maakt het voor ons steeds moeilijker om een mooi pro gramma samen te stellen Ge lukkig helpt het Nederlands Impressariaat ons een even wichtig concertreeks op te stellen. Anders zou het moei lijk worden Het Nederlands Impressariaat geeft ons wel subsidie", aldus Haselhoff „De gemeente zou het fijn vinden als wij de concerten op een centrale plaats zouden or ganiseren Maar in 'De Korf hebben we bij kamermuziek last van de geluiden van de sportende mensen En dat stoort vreselijk. De Jozefkerk galmt wat en dat is ook hin derlijk". vertelt Du Guasco. „Wij zijn erg tevreden over de Dorpskerk Per jaar wijkt de stichting twee keer naar 'De Harmonie' in Barneveld uit. De reden is simpel. Vroeger was er een re gel die zei dat als er klassieke concerten in één provincie ge geven werden, een stichting gebruik moest maken van de provinciale voorzieningen en orkesten. Aangezien Barne veld in Gelderland ligt, werd deze regel mooi omzeild en kon de nationale top hun opwach ting maken bij de Valleicon- certen. De muzikanten vinden dat de Dorpskerk een mooie akoestiek heeft. Fotograaf Een nadeel van die akoestiek is dat het duidelijk te horen is als een fotograaf op grote laar zen de kerk binnen komt stam pen. „Een keer bleef de foto graaf in een tijgergang rond de muzikanten sluipen. Dat was heel hinderlijk en het concert werd stilgelegd. Maar de meeste fotografen weten hoe zij zich moeten gedragen bij een concert", zegt Haselhoff „Wij zijn altijd blij als er een foto gemaakt wordt." De beide bestuursleden van de stichting 'De Valleiconcer ten' hebben grote verwachtingen van het komende seizoen. „Wij hebben met Abbie de Quant een echte trekker in huis" meent Du Guasco. „Frédénc Meinders is ook een internatio naal befaamde pianist", aldus Haselhoff. „Wij proberen een programma op te stellen, waar iedereen iets van zijn gadmg in vindt. Wij hebben nu ook weer middeleeuwse- en barokmu ziek. Eigenlijk hebben we uit alle eeuwen wel een onderdeel Wij programmeren ook mo dern klassieke muziek, hoewel dat maar een kleine groep lief hebbers trekt. Die mensen moeten ook aan hun trekken komen." Beide heren zijn ervan over tuigd dat zij veel kwaliteit voor weing geld bieden. Een kaartje in de losse verkoop kost maar 16,50 en een abonnement voor alle concerten iets meer dan zestig gulden. Abonne menthouders kunnen ook zes cd's met prachtige muziek voor 75,- aanschaffen. „Dat regelt het Nederlands Impressariaat allemaal voor ons. Wij zouden het echt niet zonder die mensen kunnen bolwerken", zucht voorzitter Haselhoff. Haselhoff en Da Guasco voor de Dorpskerk in Leusden-Zuid. „De kerk heeft een prachtige akoestiek." (foto. Hans Roggen) LEUSDEN - Dc Valleiconcer ten gaan hun twintigste jaar in. Dat vindt voorzitter Haselhoff van de stichting, die korter be staat, een grote prestatie. „De concerten kunnen eigenlijk niet uit." Desondanks verzorgt de stichting ook dit jaar weer zes concerten die er mogen zijn. „Bij ons speelt de natio nale top van de klassieke mu ziek", zegt Du Guasco. „Ieder een speelt graag in de Dorps kerk in Leusden-Zuid, omdat die een prachtige akoestiek heeft." Er wordt dit jaar vier geconcerteerd in die kerk. Twee keer wordt Barneveld getrakteerd op uitstekende klassieke muziek. Een gesprek Donderdag 14 oktober, aanvang 20.15 uur Dufy Kwartet speelt onder andere Mozart en Sculthorpe Donderdag 11 november. De Har monie. Barneveld: Johannes Leertouwer en Menno van Delft spelen werken van Jo- hann Sebastian Bach en zonen Donderdag 9 december Abbie de Quant en Masumi Naga sawa spelen Bach, Fauré en Böhm Donderdag 13 januari Maarten Koningsbergen en Keivin Grout voeren Schubert en Schu mann Donderdag 10 februari Godfried Hoogeveen en Frédénc Meinders spelen Schubert, Rach maninoff Donderdag 17 maart. De Harmo nie. Barneveld: Beaufort Kwintet met Beno en Reicha Het Dufy kwartet treedt op 14 oktober op in de Dorpskerk, (foto stichting Valleiconcerten) aangelegd waarin de eie ren worden afgezet. Ieder nisje wordt tenslotte met een mengsel van hars en boorsel gesloten. Van deze activiteiten is aan de bui tenkant alleen het gaatje in de bast te zien, wat opvalt door het boorsel en als de boom het nog kan opbren gen, door een harsvloeiing rondom de opening. (wordt vervolgd) G. van Leeuwen Zodra de geschikte boom is ontdekt, vindt daarop de paring plaats. Het be vruchte wijfje boort een gaatje door de bast van de broedboom. Als de stam is bereikt vreet ze een zoge naamde moedergang tus sen het hout van de stam en de schors in de cambium- laag, het celvormige weef sel tussen hout en bast De moedergang is tussen de tien en vijftien centimeter lang Tijdens het boren worden gelijktijdig aan weerszijde hiervan nisjes Vaak wordt aan bosbou wers verweten dat zij de bossen te keurig houden door, onder andere, dode en zieke bomen zo spoedig mogelijk op te ruimen Hierdoor verdwijnen voor vogels en andere bosbewo- ners de zo broodnodige nest- en schuilplaatsen. De bosbouwers ruimen de zieke en dode bomen echter niet op omdat zij de vogels geen nestgelegen heid zouden unnen. Inte gendeel, zij zien ook graag vogels in het bos, hoe meer hoe liever Er schuilt een ander gevaar, namelijk een clandestiene kapper die in het bos woont; de Denne- scheerder. Deze kleine middenstander, hij is slechts vier millimeter lang, ziet kans de kruinen van de bomen letterlijk kaal te scheren. De dennenscheerder be hoort tot de familie van schorskevers en hun latijti- se naam betekent, vrij ver taald, Merg-eters. Pas uit de pop gekomen zijn ze licht van kleur, maar die kleur verandert spoedig via bruin naar zwart. De volwassen kevers overwin teren op beschutte plaat sen en komen gedurende de eerste zonnige dagen uit hun schuilplaatsen tevoor schijn. Dan gaan ze op zoek naar een geschikte broedboom. Dat zijn bij voorkeur zieke, zwakke, kwijnende en pas gevelde bomen Gezonde bomen komen niet in aanmerking.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6