Leusder Krant. D™fa» J6UgQiddQ KI651 VOOi 1011661 GEME3NTEDAG Ruim duizend bezoekers stellen organisatoren niet teleur Gewichtige WD-fractie 'Woensdag 29 september 1993 I - Pagina 8 Ambtelijke medewerker Frits Naafs leidt een rondleiding in het I 1^1 I LEUSDEN - Tijdens de succesvolle Gemeentedag in Leusden, afgelopen za terdag, konden de bezoe kers onder andere mee doen aan een prijsvraag(je) van de VVD-afdeling Leusden. De grote vraag was 'hoeveel gewicht legt -in totaal- de plaatselijke WD fractie in de schaal?' Met andere woorden: hoe veel wegen de WD-frac- tieleden gezamenlijk in kilogrammen? De prijs die men kon winnen was een diner-voor-twee bon, te besteden bij het Ros Beyaart. Eén inzender schatte het gewicht op ruim 600 kilo, die waarschijnlijk de in tellectuele kant zwaar heeft doen meewegen. De juiste oplossing was 333 kilo, maar omdat er geen één goed geraden inzen ding was, besloot de jury de drie dichtstbijkomende oplossingen (334 kilo) tot winnaars te bestempelen. De gelukkigen zijn: de heer Van Laar uit Amersfoort, de heer en mevrouw De Roy van Zuydewijn en de heer De Heer uit Leusden. Door middel van loting ging de dinerbon naar Leusdenaar De Heer en als troost mochten de heer en mevrouw De Roy van Zuy dewijn uit handen van Syl via Brilstra, voorzitter van de WD afdeling Leusden, een flesje wijn ontvangen. De heer Van Laar, die we gens ziekte afwezig was, kan zijn troostprijs nog te- gemoetzien. Gemeentedag voor herhaling vatbaar Belangstelling voor politieke markt en ballonnenwedstrijd in de hal van het gemeentehuis (foto- Daan Bleuel) der van de gemeentedag, open dag had, niet voldoende jonge ren paraat had en dat nu geko zen was voor een homogeen ge zelschap. Want hoewel de pseudo-raadsleden het vaak hartgrondig met elkaar oneens waren, was het duidelijk dat zij allen welbespraakte VWO-ers waren. Daar zaten weinig roc kers, geen praktische lbo-ers of IJsbrekerfans tussen. Terwijl het wel de bedoeling was om het videoproject in ieder geval door de mensen van en in de IJsbreker te laten uitvoeren De gekozen jongeren hadden hier geen zeggenschap in ge had en zette zich voor meer dan het volle pond in. Onder hen zaten er minstens twee die al enige ervaring hadden. Arash, één van de weinige Leusdena- ren, nam al eens deel aan het Europees Jongeren parlement. Eén van zijn klasgenoten had bij iets soortgelijks m den Haag ervaring opgedaan. Projecten De jeugdgemeenteraad kreeg drie door de gemeente Leusden geselecteerde projec ten voorgelegd. De eerste be trof een grootoudercentrale, waarbij ouderen als oppas ge vraagd konden worden en kin deren bij ouderen een 'pseu- do-opa of oma' konden adopte ren. Het 'college' vond dit voorstel het meest praktisch; alle generaties werden hiermee bereikt en Leusden 'had hier iets aan'. Veel raadsleden vonden de voorgestelde vergoeding, 3 gulden per uur, waarvan een kwartje voor de organisatie, te weinig. „Daar zijn toch buur meisjes voor", terwijl het adopteren van opa en oma's 'pedagogische onverantwoord' werd genoemd omdat het 'de familiaire banden' zou scha den. Bovendien leken jongeren buiten de boot te vallen want die hebben niet meer zo'n goe de band dan wel behoefte aan een opa, en oma's hoeven niet meer bij ze te komen oppassen. Het tweede voorstel behels de een videoproject waarmee ouderen voorlichting kregen over het gedrag van jongeren. „Op die manier kunnen ang sten worden gereduceerd en meer was begrip te kweken voor afwijkend gedrag", vol gens het voorstel. Jongeren werker Frits Ringers ging bij zijn pleidooi de mist in toen hij enthousiast vertelde minstens vijfhonderd gulden over te kunnen houden. Wat daarmee moest gebeuren wist hij zo gauw niet. In latere termijn vond 'de raad' zelf de oplossing om dan ook maar een video te maken waarmee jongeren het gedrag van ouderen uitgelegd kregen. In de voorbespreking leek dit project een goede kans te maken. Hoewel men zich af vroeg „of de WOL wel weet hoe dat moet" en het bereik wel groot genoeg zou zijn. Negatief was dat met dit project de ge neraties met echt contact met elkaar zouden hebben Het voorgestelde toneelpro ject haalde het Vooral door 'inspreker' Ard Kruyswijk (zijn voornaam werd niet ge noemd, want ouderen hebben geen voornaam en jongeren werden alleen aangeduid met hun voornaam) Hij beloofde dat ouderen niet alleen betrok ken zouden worden bij de uit voering maar vooral ook bij de voorbereiding De bedoeling van het stuk is om jongeren te grimmeren als ouderen en zich zo te laten inleven in hun rol dat ze begrijpen hoe het voelt om ouder te zijn. Het nut voor de oudere toeschouwer zal vol gens Kruyswijk zijn dat 'zij zich begrepen voelen'. Te genargument was de eenmali ge opvoering voor een altijd te beperkt publiek. Het persoon lijke contact nam dit bezwaar bij de meerderheid van de raad weg. „Bovendien gaan oude mensen liever naar toneel dan dat ze video kijken." Onderste uit de kan De jeugdgemeenteraad haal de het onderste uit de kan. De vergadertermijnen werden ruim overschreden. Toen de burgemeester volgens het pro gramma nieuwe inwoners van Leusden te woord moest staan, moest de snel aangewezen loco-burgemeester Matthijs orde houden Daarmee onder vond hij, hoe slim zijn klasge noten waren die zich ondanks zijn protesten „lekker niks" zeiden aan te trekken van zijn regels waardoor de discussie moeilijk te volgen werd. Een duidelijker illustratie kon Cor- ri Verduyn zich niet wensen. Zij zei zich te verbazen dat nog zoveel mensen denken dat de burgemeester het binnen de gemeente voor het zeggen heeft en zovelen niet weten hoe be sluitvorming in de praktijk werkt. Na eindeloos heen en weer gepraat maakte de teruggeko men echte burgemeester de be slissing snel weer helder. Na dat de vergadering een uur was uitgelopen besloot de meerder heid voor het toneelproject te kiezen. Dit zal worden uitgevoerd in samenwerking met de Senio renraad en de IJsbreker LEUSDEN - De eerste ge meentedag in Leusden is een groot succes geworden. Meer dan duizend bezoekers vonden de weg naar het gemeentehuis en dat overtrof de verwachtin gen van de organisatoren ruimschoots. Het programma zat echter goed in elkaar, zodat velen iets van hun gading kon den vinden. Alleen de 'buiten- lokaties', zoals de werf, het af- valstation, de brandweergara ge en jongerencentrum De IJs breker kampten met tegenval lende belangstelling. Zo maakte slechts een handvol Leusdenaren gebruik van de gelegenheid om het pas ge opende jongerencentrum te be zoeken. Ook de pendelbus dienst, die bezoekers van de gemeentedag kosteloos door Leusden vervoerde, kampte met tegenvallende belangstel ling. Niet meer dan enkele tientallen maakten van de ge legenheid gebruik. Het slechte weer zal daar ongetwijfeld de bet aan zijn geweest. In het gemeentehuis daar entegen was het vrijwel de ge hele dag gezellig druk De rondleidingen in het gemeen tehuis vonden grif aftrek, evenals de informatiemarkt in de hal, waar de politieke par tijen en de gemeentelijke afde lingen zicg presenteerden. Er bleek ook veel belangstelling te bestaan voor het afsluitende politieke café, hoewel aan de formule nog enigszins gesleu teld dient te worden om die pretentieuze naam echt waar te maken Inhoudelijk zat het met de discussies wel goed. De sfeer werd, ondanks de infor mele flesjes bier op de tafeltjes, nooit echt café-achtig. Eerder op de dag ontvingen burgemeester en wethouders nieuwe inwoners van Leusden Deze bleken snel ingeburgerd gezien de soms scherpe vragen aan het college. Daaruit kwam de toezegging dat het Ponlijn tje voor openbaar vervoer ge bruikt zal gaan worden, iedere Leusdenaar in de toekomst waarschijnlijk een tuin-grof- vui container krijgt en ver- keersremmende maatregelen door middel van ribbelbestra ting in de Rozengaarde een succes is, dat voor herhaling vatbaar lijkt. De muziekschool nam de kans waar om in en om de raadszaal felrode pamflet ten neer te leggen. Daarop de tekst „Als de muziekschool Leusden gedwongen wordt om te bezuinigen, dreigt de mu ziekschool voor Leusdenaren minder bereikbaar te worden." Volgens gemeentesecretaris Van Elteren pasten dit soort pamfletten niet bij de bedoe ling van de dag, maar hij haal de ze niet weg. In de trouwzaal vond een aantal 'nep' huwelijken plaats. Een paar dat al twaalf en half jaar bij elkaar was, wilde het nu weieens bewust beleven. „De vorige keer waren we nog zo jong en onervaren." Hun plan om het ditmaal in het ge heim te doen, mislukte. De fa milie verrastte met een boeket. Het tweede paar deed het na veertig jaar nog eens over. Cor- ri Verduin kondigde' aan met Joost de Jongh te gaan trouwen maar of deze paarse coalitie een succes wbrdt, is allerminst zeker. Eén of de vier huwelij ken wordt ontbonden. Bij de kraampjes van politie ke partijen probeerden velen ludiek over te komen. Het af vallen van wethouder Joost de Jongh bleek te maken te heb ben met 'het gewicht van de WD'. Voor het GPV kwam Ti- mon Drenth (7) met vriendje Gerben van Loenen even kij ken. „Want dat is een gelovige partij." Bij de stand van de ge meentelijke afdelingen draai den veel onverstaanbare vi deo's. Vooral de heren bij de afdeling bouwvergunningen kregen veel belangstelling. De keuze voor een van de drie voorgestelde kunstwerken bij de gemeentewerkplaats was door Laurens Heideman snel gemaakt. Het bijna romeinse muurtje met de fontein, ge maakt door Bertus Blom, was volgens deze 11-jarige het mooist. Na in de wandelgangen te hebben opgevangen dat één van de veertig kandidaten voor de nieuwe winkels in de Ha mershof een heuse MacDonald vestiging is, leek de informa tiestroom op toeren De voltallige gemeenteraad (inclusief schaduwfracties en afdelingsbonzen) zingt 'de Leusder balla de', (foto. Daan Bleuel) LEUSDEN - Bij de voorbe sprekingen leek het toneelstuk geen kans te maken. Het was één van de keuzes waarvoor de jongerenraad, in het kader van de gemeentedag, voor gesteld werd. Het college, bestaande uit jongeren onder voorzitter schap van burgemeester A.Pa- nis, koos voor 'de grootou- ders-oppascentrale'. Twee van de drie werkgroepen kozen voor de video-presentatie. Maar waar een goede inspreker en felle verdediging toe kan leiden, bleek na een lange, lan ge zitting van de jeugd-ge- meenteraad. Met meerderheid van stemmen werd uiteindelijk gekozen voor de inoefening en opvoering van een toneelstuk. Jong en oud moet zowel bij voorbereiding als uitvoering betrokken zijn, bij de eenmali ge voorstelling. De bedoeling is om op deze manier de genera ties tot elkaar te brengen. Vijfentwintig jongeren vormden de jeugdgemeente raad Op de gemeentedag mochten zij ervaren wat het besturen van een gemeente nou eigenlijk is Na een training in besluiten nemen, maakten ze zaterdag het hele proces van voorbespreken, heroverwegen en discussiëren in de raad mee. Voor deze eerste keer was een VWO-klas van het Corderius- college uit Amersfoort ge vraagd. De 12 jongeren die zich namens de IJsbreker hadden aangemeld, werden vriendelijk maar beslist afgebeld „Dit was makkelijker", verdedigde de gemeentelijke voorlichter deze wat eenzijdige keuze. Frits Ringers, de jongerenwer ker, betreurde het dat hij, mede doordat de IJsbreker in het '*a- WD-voorzitter Sylvia Brilstra overhandigt één van de prij: aan winnaar De Roy van Zuydewijn. Geheel rechts winnaar Heer, die een dinerbon kreeg (foto: Janus Visser) De brandweer trotseerde, evenals enkele tientallen belangstel lenden, het beestachtige weer om demonstraties te verzorgen, oto Daan Bleuel)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8