,Het zou verboden moeten zijn dat mensen zoals u in ie raad zouden kunnen zitten" Leusder Krant. PvdA-erGertde Weerdt na elf jaarweg uit Leusdense gemeenteraad „Iknoem die plannen zelf altijd de 'Valleiconcerten'; veel lawaai en weinig muziek" Carrière Politiek jensdag 29 september 1993 I mg - Pagina9 LEUSDEN - Na ruim elf jaar raadlidmaatschap komt er een einde aan de politieke carrière van PvdA-man in hart en nieren Gert de Weerdt. De Leusdenaar, die zich als wijkvertegenwoordiger in De Wetering een reputatie als 'luis in de pels' van het college verwierf en in voormalig wethouder Wagenaar een gerenommeerd tegenstander kende op tal van fronten, heeft het bijltje erbij neer gegooid. Niet van harte overigens, maar op aandrang van het bestuur van de plaatselijke afdeling van de partij. „Om een frisse ploeg vroegtijdig de kans te geven zich in te werken voor de nieuwe raadsperiode", heette het officieel, nadat van bestuurszijde eerst 'rugklachten' ten tonele werden gevoerd om het terugtreden van De Weerdt te verklaren. Met die lezing nam De Weerdt, een alom gerespecteerd self-made specialist met name op het terrein van de ruimtelijke ordening, zelf echter geen genoegen. De slecht geregisseerde gang van zaken rond het terugtreden van De Weerdt, die sterke associaties oproept met de 'Helderse affaire' die voetbalclub Feyenoord nu al maanden parten speelt, kreeg daardoor de kans als een slopende ziekte door te vreten. Verkrampte pogingen om een op zichzelf tamelijk onschuldig, maar uit de hand gelopen incident in de doofpot te stoppen, lijken ook de Leusdense Partij van de Arbeid parten te spelen. Zelfs tijdens de ledenvergadering van de partij, afgelopen maandag, werd de mogelijkheid om het kwaad met wortel en tak uit te roeien onbenut gelaten. Met halve waarheden werd gepoogd het onrustige parlement van de partij-afdeling te sussen, in plaats van opening van zaken te geven. Het afscheid van een gerenommeerd raadslid, waaraan progressief Leusden toch het één en ander verschuldigd is, kreeg daardoor iets ranzigs. De Weerdt: „Op zo'n manier afscheid nemen geeft een vervelend gevoel, al ben ik het uiteindelijk zelf geweest die de beslissing genomen heeft om terug te treden. Ik ben ook niet rancuneus, maar vind wel dat men duidelijker had kunnen zijn over de echte reden van mijn vertrek." Een interview over een afscheid met een nare bijsmaak. ver zijn afscheid: Volgens De Weerdt ligt name een sluimerend en onuitgesproken flict met fractiegenoot Nico Klerk, opvolger de tussentijds vertrokken Ineke Jansen, aan terugtreden ten grondslag. De Weerdt: „Het nd vorig jaar begonnen. Ik werd geveld door stevige griep en heb daardoor twee commis- ergaderingen en de algemene beschouwin- moeten missen. Dat kan de beste overko- i, nietwaar? Maar een week later stond het :uur op de stoep en verzocht mij om 'een rek'. In dat gesprek is mij toen netjes ge- gd op te krassen. En bij die gelegenheid is gewezen dat 'als ik niet weg ging, de ander ou stappen'. Dat wordt nog eens bevestigd in otulen van een bestuursvergadering in no- ber van het afgelopen jaar. Daat staat met el woorden in dat 'Nico laat weten het niet r aan te kunnen als er niets verandert'. In ari van dit jaar verweet het bestuur mij dat teeds vaker afwezig was'. Dat zou 'een te :e druk op anderen' leggen." e Weerdt: „Tot op de dag van vandaag weet iet precies wat er aan de hand is. Alleen zijn schijnbewegingen rond mijn verslechteren- 'ezondheidstoestand flauwekul. Toen ik in aad kwam had ik al zoveel last van mijn rug het werken mij onmogelijk was geworden, ir dat heeft nooit tot overmatig verzuim in de 1 geleid. Sterker nog, ik denk dat ik uitein- jk minder dan het gemiddelde Leusdense islid ziek thuis ben geweest. Ik zal overigens ontkennen dat één en ander er niet beter op dt. En ik had al wel besloten niet nog een beschikbaar te zullen zijn voor een raads- tie Dat heb ik intern ook verteld," ver de achtergronden van het vermeende hil tussen Klerk en hemzelf blijft De Weerdt dgewongen vaag: „Ik weet het gewoon niet :ies. Er is één poging gedaan om een gesprek rrangeren, waarbij alle partijen rond de tafel den gaan zitten om zaken uit te praten, rbij zouden het bestuurslid Jan Jacobs 1-raadslid en inmiddels geen lid meer van de partij, red.), afdelingsvoorzitter Geiske Hibma en Nico Klerk aanwezig zijn. Helaas heeft dat gesprek nooit plaatsgevonden omdat Jan Jacobs die avond niet kwam opdagen Wel heb ik van die gelegenheid gebruik gemaakt Nico te vragen wat er nou precies aan de hand was. Daarop antwoordde hij 'dat het allemaal wel meeviel'. Toen begreep ik er helemaal niets meer van en heb contact gezocht met Jan Jacobs. Die beves tigde echter andermaal dat Nico bij het bestuur 'de stormbal gehesen had' De Weerdt: „Het enige wat ik weet is dat Nico kort na zijn aantreden al een paar keer ver zuchtte 'dat het hem teveel werd' en dat het raadswerk teveel tijd kostte. Bij die gelegenhe den heeft hij ook wel te kennen gegeven door tijdgebrek mij in geval van ziekte met te zullen vervangen. Dat is bijvoorbeeld bij de algemene beschouwingen vorig jaar ook gebeurd. Later heeft zich dat ineens tegen mij gekeerd, maar waarom weet ik gewoon niet." De Weerdt: „In het belang van de partij heb ik er uiteindelijk mee ingestemd om mijn raadsze- tel ter beschikking te stellen. Ik heb ook best begrip voor het standpunt van het bestuur dat de continuïteit van het werk voorop staat en dat men daar een verantwoordelijkheid in heeft. Ik heb alleen geweigerd om om de hete brij heen te draaien en de reden van mijn afscheid te verdoe zelen en op mijn gezondheid af te wentelen. Daarom ben ik ook behoorlijk boos geweest toen ik door mijn eigen bestuur in de pers feitelijk voor leugenaar werd gezet. Toen heb ik ook een rectificatie geëist, die er in zekere mate ook gekomen is." Afgelopen maandag nam de Partij afscheid van De Weerdt in een langdurige en turbulent verlopen ledenvergadering, waarin De Weerdt zich andermaal onprettig voelde over de wijze waarop zijn vertrek werd gemotiveerd. Op de ledenvergadering van de PvdA wilden de leden precies weten waarom Gert de Weerdt het veld moest ruimen. In de pers was de indruk gewekt dat er problemen op persoonlijk vlak waren. Voorzitter Geiske Hibma ontkende in alle toonaarden dat dit het geval was. Het be stuur had zich twee jaar geleden zorgen gemaakt over de continuïteit in de fractie, omdat Corn Verduin aangaf met het politieke werk te gaan stoppen. De Weerdt speelde met dezelfde ge dachte, waardoor het denkbaar zou zijn dat de complete PvdA-fractie van het politieke toneel zou verdwijnen. Het bestuur leek het geen goed idee leek met een geheel nieuwe fractie de nieu we periode in te gaan. Daarom was De Weerdt gevraagd voortijdig het veld te ruimen om ande ren de kans te geven zich tijdig in te werken. Er was volgens de betrokkenen absoluut geen spra ke van een conflict De Weerdt luisterde ver baasd naar deze uitleg. „Als dit waar is. heeft het bestuur mij voorgelogen." De politieke carrière van De Weerdt begon in de tweede helft van de jaren zeventig. De vakfo tograaf uit Zwijndrecht kampte op dat moment al zodanig met de gevolgen van een hernia, dat zijn nieuwe bedrijfje in Leusden niet echt van de grond kwam. De Weerdt: „Daardoor kwam ik in de jaren '75-'76 in de uitkeringssfeer terecht." Het gezin De Weerdt woonde op dat moment in de wijk De Wetering en daar werd Gert ge vraagd om zitting te nemen in het wijkorgaan. „En toen zat ik ook in de kortste keren in het bestuur; 'Kerngroep' heette dat geloof ik zelfs nog." Uit die periode dateren de eerste contac ten met de gemeente. Bijvoorbeeld op het mo ment dat de schietvereniging in de buurt van het Valleikanaal een schietbanencomplex projec teerde. De Weerdt. „Ik meen dat dat complex zelfs aan Olympische normen voldeed. Het was iets enorms. Daar hebben we tegen geprotes teerd en via een hier onophoudelijke stroom bezwaarschriften tegen geprocedeerd. En met succes. Die banen zijn er nooit gekomen. In die tijd werd ik wel langzamerhand een blok aan het been van de gemeente." Omdat de macht van de wijkverenigingen in Leusden tegen de zin van de gemeente zorgelijke vormen begon aan te nemen, lanceerde de VVD volgens De Weerdt een voorstel om één en ander in te dammen De Weerdt. „De wijkraden moesten een vereniging worden, waarbij min stens 50% van de bewoners moesten zijn aange sloten. Pas dan kon een wijkorgaan als ge sprekspartner van de gemeente worden geac cepteerd. Een waanzinnig voorstel, dus, maar het werd wel aangenomen. Toen hebben we on middellijk de wijkraad opgeheven Dat leidde er echter niet toe dat De Weerdt zijn taak als Tuis in de pels' verder wel geloofde Integendeel, vaak op persoonlijke titel verzette De Weerdt zich met hand en tand tegen de komst van een 'enkele tientallen meters hoge' zend mast ten behoeve van het CAI-systeem in De Wetering. Ook het plan van het college voor de bouw van 'een kantoortje' aan de Middenweg trok de aandacht van De Weerdt: „Dat kantoor tje bleek bij nadere bestudering de huidige bank-girocentrale te zijn, alleen wel twee keer zo groot als nu. Dat zou aanvankelijk worden gebouwd in het huidige Ruige Veld. Later ver schoof het college de bankgirocentrale naar waar het nu staat. Wij bleven ons ertegen ver zetten. Vonden het te grootschalig voor Leusden en vonden de polder een betere lokatïe. In dit geval tevergeefs en na een zeer schimmig spel letje, waarbij naar mijn idee zelfs minister Gruyters een dubieuze rol speelde Daar hebben we echter nooit harde bewijzen voor in handen gekregen." Het zogenaamde 'Huis van de Sport' kon ook op de warme belangstelling van actievoerder De Weerdt rekenen. De Weerdt: „Dat was werkelijk een waanzinnig plan. Volgens de eerste tekenin gen zou het complex zo'n beetje het hele huidige Ruige Veld vullen. Toen heb ik provinciale sta ten gebeld met de vraag hier tegen op te treden. Aanvankelijk deed men er in het provinciehuis nogal luchtig over, maar toen daar doordrong wat de plannen precies betekenden is men ervan geschrokken Vanaf dat moment is het in het provinciehuis een eigen leven gaan leiden, en werd het plan uiteindelijk afgekeurd. Hoewel ik daar slechts zijdelings mee te maken had, is de toenmalige wethouder Jan Wagenaar enorm boos op mij geweest. Hij rekende het mij per soonlijk aan dat het plan sneefde. Later heeft Wagenaar nog geprobeerd het plan naar De Horst te verplaatsen; pas na het aantreden van het nieuwe college is één en ander definitief afgeblazen Door het actie-verleden kwam Gert de Weerdt uiteindelijk in de politiek terecht. „Ik heb me destijds aangemeld bij de zogenaamde 'progres sieve combinatie', een samenwerkingsverband tussen PSP, PPR, PvdA en D66 Begin jaren tachtig bezette Gert de Weerdt voor het eerst een zetel in de raad. De Weerdt: „Mijn reputatie was me wel vooruit gesneld. Dat maakte de samen werking met andere partijen met name in het begin erg moeizaam Ik herinner me zelfs dat de toenmalige burgemeester Rademaker mij bij een bepaalde gelegenheid ooit toevoegde: 'Het zou verboden moeten worden dat mensen zoals u in de raad zouden kunnen zitten'. Dat tekent een beetje de sfeer van die jaren. In de loop van de tijd zijn daar de scherpe kantjes wel vanaf ge gaan." Over de periode voorafgaand aan de bestuur lijke ommezwaai, waarbij het voltallige college van b&w uiteindelijk vertrok, zegt De Weerdt: „De credits daarvoor heeft uiteindelijk voorna melijk Leusden'85, het huidige Leusden'90, voor zich opgeëist. Historisch gezien is dat naar mijn mening niet geheel juist. Het is voor een belang rijk deel ons werk geweest; wij hebben jaren voorwerk gedaan. Toen de tijd er rijp voor was heeft Leusden'85 gescoord; zij hebben het ei over de rand geduwd Ik zie dat overigens als een verdienste van die partij, begrijp me niet ver keerd. Wij zijn in die periode gewoon te lief geweest." Over het nieuwe verkiezingsprogramma van de PvdA. „Ik vind het nieuwe verkiezingspro gramma van de Partij niet briljant. Maar ik teken daar wel bij aan dat het duidelijk moeilij ker is om veel kritiek te oefenen op het beleid, als jezelf in het college zit. Ik denk dat ikzelf bij voorbeeld veel kritischer zou zijn geweest ten opzichte van de plannen van de Valleicommis- sie. Ik noem die plannen zelf altijd de 'Valleicon certen'; veel lawaai en weinig muziek. Het zijn prachtige plannen, maar ze kosten teveel en ze zijn teveel gefundeerd op halfzachte afspraken. Als het op uitvoeren aankomt, moet ik nog zien wat ervan terecht komt." „Waar ik me echt kwaad over maak, is een passage in het huidige verkiezingsprogramma over woningbouw. Corri Verduin en ik hebben ons altijd hevig verzet tegen de plannen om in de zogenaamde Pon-driehoek woningbouw toe te staan. In het nieuwe programma wordt dat uit gangspunt naar mijn idee losgelaten. In ieder geval wordt dat standpunt niet keihard verde digd Over de nieuwe generatie politici. „Ik proef toch een duidelijk andere sfeer dan vroeger. In mijn tijd stortte je je onvoorwaardelijk in het werk voor de partij, zelfs tot diep in de nacht, als dat nodig was. De sfeer is nu anders. 'De calcule rende burger' zou ik het willen noemen. Men wil bepaalde zaken nog wel doen, maar onder voor waarden Er zijn ook nog andere dingen in het leven. Zoiets. En verder krijg ik de indruk dat zaken waar de partij vroeger pal voor stond (sociale zaken, bijvoorbeeld) nu worden losge laten. In de hele commotie rond de WAO heb ik ook heel duidelijk overwogen om m'n lidmaat schap van de PvdA op te zeggen. Ik heb het uiteindelijk niet gedaan, in het belang van het werk op lokaal niveau, hier m Leusden." Over zijn motivatie. De Weerdt: „De rol van de lokale overheid in Leusden is de afgelopen jaren veranderd. Het huidige bestuur heeft veel meer een beherende functie, dan een ontwikkelende. Die fase hebben we achter de rug. Maar ik voel mezelf niet zo'n 'beheerder'. Ik ben meer een 'doener', een 'kritisch volger' Dat is ook duide lijk een reden om er een punt achter te zetten. Daan Bleuel

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9