Cultuur Een drama voor jong en oud Veel mogelijkheden kunst te zien De Lieve Vrouw DE FLINT .Leusder Krant. 'Homeward Bound' een remake van een Disney-klassieker Overzicht van de tentoonstellingen in oktober THEATER EXPOSITIE FILM JEUGDFILM JEUGDTHEATER THEATER JEUGDTHEATER Woensdag 6 oktober 1993 «CULTUUR. Pagina 14 AMERSFOORT - Voor velen is de naam Disney synoniem voor tekenfilm. De tekenfilm 'Belle en het beest', die na de biosco pen nu op video zeer succesvol is, vijzelde dit imago nog eens op. Maar Disney maakt ook hele aardige (vaak ontroeren de) speelfilms. De film 'Home ward Bound' (de onvergetelij ke reis), deze week in premi re, illustreert dit. De film is een remake van de eigen gelijknamige Disney- klassieker uit 1963 Maarin die dertig jaar is er heel wat veran derd. Dus vond men het hoog tijd om een eigentijdse versie van de klassieker te maken. Waarom moeilijk iets nieuws bedenken als men makkelijk iets nog eens dunnetjes over kan doen. nietwaar7 De hoodrollen zijn wegge legd voor drie huisdieren: Nestor, een Golden Retriever; Mazzel, een Amerikaanse bull dog puppy en Sissy, een Hy- malaya kat. Hun opmerkelijke avontuur begint als ze van hun mensenfamilie worden ge scheiden en aan vriendin Kate worden toevertrouwd Maar de drie droevige lotgenoten heb ben het daar totaal niet naar hun zin en worden overmand door heimwee. Er zit voor hen mets anders op dan hun baas jes op te zoeken en terug te keren naar de veiligheid en ge borgenheid van thuis: 'Home Sweet Home' Ze besluiten dan ook de tocht door de West- Amerikaanse wildernis te wa gen om weer zo snel mogelijk bij hun baasjes Peter, Jamie, Hope, moeder Laura en haar nieuwe man Bob te kunnen zijn Maar zelfs in hun stoutste dromen kunnen de dieren niet voorzien wat voor onvoorstel bare uitdagingen hen te wach ten staat. Het trio wordt omge ven door diverse gevaren en opwindende gebeurtenissen, zoals wilde beesten en talloze verraderlijke natuurelemen ten De vastbesloten huisdie ren komen tegenover bijna on neembare hindernissen te staan en ontsnappen vaak ter nauwernood aan de dood als ze over de bergen van de Sierra Nevada trekken op zoek naar hun familie. Een onvergetelij ke reis dus Familiefilm In tegenstelling tot de oude versie heeft men in de remake een grotere rol toebedeeld aan de menselijk hoofdrolspelers. Opvallender is echter dat het illustere dierentrio meer diep gang heeft gekregen. Want ui teraard staan de fysieke in spanningen van de onvergete lijke reis nog steeds centraal maar is er veel ruimte gelaten voor de emotioneel kant hier van. Doordat de gedachten middels voice-overs hoorbaar zijn gemaakt, leert de kijker de karakters kennen: Nestor is de wijze die het trio aanvoert. Mazzel wil nog wel eens weg- dwalen. Sissy wil niet voor de anderen onderdoen maar kan het tempo bijna niet bijhouden. Door deze vermenselijking van karakters zijn er hele aardige sc nes ontstaan. Het feit dat de dieren elkaar feilloos aan lijken te voelen AMERSFOORT - Al weer de tweede maand van het nieuwe expositieseizoen in Amers foort. Er zijn heel wat lang lo pende tentoonstellingen die tot half oktober zijn te zien. Wie er nog niet toe was gekomen kan dus nog gaan kijken. Wij ma ken de galerieën en musea er nogmaals op attent, dat gege vens voor de agenda in bezit van de samenstelster van deze rubriek moeten zijn, uiterlijk in de derde/vierde week van de maand, voorafgaande aan de betreffende expositiemaand. De Zonnehof Nieuwe leden van AKG De Ploegh laten tot en met 10 ok tober hun werk in De Zonnehof zien. Eenentwintig kunste naars, die van 1990 tot 1993 lid zijn geworden van De Ploegh, zijn met enkele werken verte genwoordigd De technieken lopen uiteen De expositie biedt een gevarieerd beeld Met beeldhouwwerk, glas-objek- ten, keramiek, grafisch en ruimtelijk werk Van 24 oktober tot en met 5 december is in De Zonnehof een tentoonstelling te zien van Poolse, grafiek, 'Het ironisch portret'. Deze expositie betreft een samenwerking met de stich ting Witrvna. die zich de pro motie van de eigentijdse Poolse kunst ten doel stelt. Getoond wordt het werk van vijftien kunstenaars, afkomstig van de akademie van beeldende kunst te Krakov. Naast kunstenaars, die in de 60er jaren reeds be kendheid genoten, zijn in de expositie jonge grafici verte genwoordigd Jongste deelne mer is de in 1989 afgestudeerde Marein Surzycki. De verschei denheid is groot Wat de werken gemeen hebben is de satirische benadering van het weergegeven objekt, het indi vidu of de groep mensen. De opening wordt op 24 ok tober om 16.00 uur verricht door de Poolse ambassadeur in Nederland. De Zonnehof, Zonnehof 8, is open van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Museum Flehite Nog tot en met 17 oktober is in Museum Flehite de over zichtstentoonstelling te zien van het schilderwerk van de Amersfoorter Gijs Keizer Op 30 oktober starten twee nieuwe exposities 'Feest in Amersfoort' is de ene. Over alle feesten, die in de loop van de tijd in Amersfoort zijn gevierd. Oranje-, Keistadfeesten en noem maar op. 'Beelden van een andere wereld' is de tweede nieuwe expositie, die op 30 oktober begint Het is de schil deres Esma Yigitoglu, die werken in krijt op papier, en beelden van papier maché, laat zien. Flehite organiseert dez.p expositie als bijdrage aan het Turkijejaar. Esma Yigitoglu is de laatste tijd bezig geweest oerwezens te visualiseren. Daartoe onder andere geïnspi reerd door de dodencultuur in Egypte, waar ook dieren wer den gemummificeerd. In Fle hite zal een dierensarcofaag te zien zijn, ingericht als grafka mer. Veel van Esma's beelden zijn vanuit de driehoek opge bouwd, een oud motief uit de Turkse cultuur Deze exposities duren tot en met 12 december. Museum Fle hite. Westsingel 50, is open van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur. Op zater dag en zondag van 14.00 tot 17 00 uur. Glerie de Ploegh Werk van Gijs-Keizer is tot en met 17 oktober te zien bij Galerie De Ploegh, in het kader van de overzichtstentoonstel ling van zijn werk ter gelegen heid van zijn 60ste verjaardag Bert Grotjohann laat glasob- jekten zien. Van 24 oktober tot en met 24 november een nieu we expositie Herman van der Hoff toont gemengde technie ken. Wicher Meursing komt met metalen objekten. Galerie de Ploegh, Westsin gel 50, is open van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur, op zaterdag en zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. Galerie Valke Nog tot en met 10 oktober pastel- en krijttekeningen van Hans Jebbink en beelden van Marielle Buckinx bij Galerie Valke. Vanaf 17 oktober schil derijen en objekten van Renate Vincken. Als beeldend kunste naar aan het werk sinds 1968. Begonnen met monumentaal werk in hout, polyester en ke ramiek, ging haar behoefte uit naar het schilderen. Deze ach tergrond verklaart haar veel-1 zijdigheid in gebruikt mate riaal, en de monumentale op bouw en vormen in het platte vlak van haar schilderijen. Renate Vincken is een verza melaar van indrukken, gevoed door het zoeken naar wat haar treft in kunst, voorwerpen, fo to's, mensen, ervaringen. Galerie Valke. Muurhuizen 38, is open op vrijdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Galerie Eewal Van 9 oktober tot en met 7 november bij Galerie Eewal werken op papier en schilderij en van André de Jong, en ob jekten en schilderijen van Jean le Noble. Van De Jong vooral tekeningen, waarin hij zoekt naar autonome vormen. Die echter geen vrijblijvende ab- strakte tekens worden. Er is sprake van spanning tussen fi guratie en abstraktie in zijn werk Jean le Noble vervaar digt elementaire, geometrische beelden, die onder invloed van krachten worden verstoord. In zijn schilderwerk gebruikt hij naast lakverf pigmenten, waardoor in de geometrie het verschil in materialen zich af tekent. Galerie Eewal, Breestraat 1, is open van donderdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, op zondag van 14 00 tot 17.00 uur Galerie Coninck In Galerie Coninck een ex positie van recent werk van Toon Tieland Het anekdotisch element ontbreekt erin 'Er wordt meer gewerkt in vlak ken. Soms voert Tieland dat zó ver dóór, dat de schildering bijna abstrakt wordt Er is sprake van evenwichtige kom positie De vlakken zijn gro tendeels in getemperde kleuren opgezet, al behoudt Tieland zijn affiniteit met het steen rood. De expositie duurt tot en met 28 november. Galerie Coninck, Kleine Spui 8, is open van don derdag tot en met zondag van 13.00 tot 17 00 uur Adriaan Wulfse Startgalerie Hans van der Ham is met tekeningen en objekten aanwe zig in de Adriaan Wulfse Start- galerie De tekeningen hebben een sterk introspektief karak ter. Het onderbewuste, het in nerlijk, speelt een grote rol. Door konsentratie op stem ming, emotie en ervaringen laat Van der Ham een vorm van beeldende poëzie ontstaan. De ruimtelijkheid van zijn grote tekeningen legt Van der Ham sinds kort ook vast in konkrete ruimtelijke objekten In een werk als 'Der Tod und das Madchen' komt de samenhang in zijn werk met poëzie en mu ziek nadrukkelijk tot uiting. De expositie duurt tot en met woensdag 27 oktober. De galerie is open op woens dag, donderdag en vrijdag van 15.00 tot 18.00 uur. Op donder dag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 14 00 uur. Galerie Art Studio Kei Nóg tot en met 24 oktober laten José Capricoriie schilde ringen en Evert den -Hartog bronzen zien bij Galerie Art Studio Kei. Capricorne laat fi guranten zien, die dansend een ongeschreven ballet/toneel voorstelling opvoeren. Omge ven door dieren en symbolen uit het Caraïbisch gebied. Den Hartog is aanwezig met figu ratieve bronzen van vrouwen, kinderen, dieren, mythologi sche figuren De galerie is open van dins dag tot en met vrijdag van 10.30 tot 18.00 uur, op donder dag ook tot 21.00 uur, op zater dag van 10.30 tot 17 00 uur, op zondag van 14.00 tot 17.00 uur De integratie van luidsprekers in het interieur blijkt voor veel ontwerpers een moeilijk pro bleem. G Hemink van Eurola- tions verstrekte twee kunste naars de opdracht op vrije wij ze luidsprekers vorm te geven Slanke zuilvormige kasten van ruim één meter zijn door de beide kunstenaressen op fanta sierijke wijze bewerkt met lood, teerachtige substantie en stoffen. Bij Schrama staat centraal de tegenstelling tus sen een oud-industriële uit straling van lood en teer, en fijnzinnige muziek. Catsburg is uitgegaan van de gevoels waarde, die luidsprekers kun nen oproepen Met de speaker gaten als bron van muziek en vormgeving. Gerbrand van Veen van The Pied Piper van TSN houdt bij de opening op 10 oktober om 15 uur een inleiding in Okapi. De expositie duurt tot 7 no vember. Okapi, Bloemendalse Binnenpoort 12, is open op donderdag, vrijdag en zater dag van 11.00 tot 17.00 uur, op zondag van 14 00 tot 17.00 uur. Theater de Lieve Vrouw Naar aanleiding van het ju bileum van Filmtheater De Lieve Vrouw worden in het theatercafé en in het trappen huis filmaffiches geëxposeerd uit de kollektie van het Neder lands Filmmuseum. Uit de tijd van de zwijgende film bijvoor beeld een enorm affiche van 'La passion de Jeanne d'Arc' tot en met 31 oktober dagelijks te bezichtigen. 'The Blues', een gemengde techniek op zijde, te zien inverpleeg- centrurn Birkhoven. Galerie Okapi In Galerie Okapi, in samen werking met Eurolations te Amsterdam, vanaf 10 oktober de expositie 'Luidsprekers en beeldende kunst'. Van Birgit Schrama en Sandra Catsburg. Hof 12 galerie In de Hof 12 galerie tot en met 13 november zeefdrukken en gouaches van Fijkje Fontij- ne en keramiek van Lucia Da- venschot-Fransen Fontijne volgde de opleiding dekoratie- ve nijverheid aan de Rotter damse akademie. Daarna werkte ze op de tekenkamer van een vlaggenfabriek. In 1982 begon ze met zeefdruk ken. Bij Lucia Davenschot, die onder andere aan de Amers- foortse akademie studeerde, zijn keramische torens aan de orde Een kegelvorm wordt in gesneden, en voorzien van kijkgaten. De torens worden beschilderd met engobes Ook worden er takjes, natuursteen, schelpen, draden aan toege voegd. De torens dragen kom men. De Hof 12 galerie, Hof 12, is open op donderdag van 13 00 tot 21.00 uur, op vrijdag en za terdag van 11.00 tot 17 00 uur. Stichting BAF/Forum Stichting BAF/Forum komt geeft de film soms een vertede rend aanblik. Uiteraard ont breken de ontroerende sc nes niet want daar is het tenslotte een Disney-film voor. En ge heel in de Disney-traditie: een film voor het hele gezin. Voor de jonge kijkers is het wel zo aardig dat het een Nederlands gesproken versie is. Voor de oudere kijkers is dit een nadeel Want de film had in Amerika zijn succes juist te danken aan de spitsvondige tektsten die waren ingesproken door Mi chael J Fox en Sally Fields. Maar desondanks is deze licht te verteren rolprent het aankij ken waard. J. van Burgsteden Vrijdag 8 oktober 20 30 uur: Jan Rot met 'Rot is liefde' Zaterdag 9 oktober 20 30 uur Mug met de gouden tand met 'Lost m hotel Paradi- Tot en met 31 oktober Filmaffiches Woensdag 6 oktober 20.30 uur M, ein Stadt sucht ein Mörder a Donderdag 7 oktober tot en met woensdag 13 oktober 20.30 uur: Simple men Vrijdag 8 en zaterdag 9 oktober 23 00 uur Alphaville Woensdag 6 en zaterdag 9 oktober 14.30 uur Sjakie en de choco ladefabriek Zaterdag 9 oktober 14.30 uur Sjakie en de choco ladefabriek Zondag 10 oktober 14.30 uur- Het zakmes Zondag 10 oktober 12.00-17.00 uur: Boekwijd Woensdag 13 oktober 14 30 uur Theatergroep Hobo met 'Trompet voor olifant' Donderdag 7 oktober 10.30-16 00 uur: Banenmarkt Vrijdag 8 oktober 20.00 uur: Amersfoorts Politie Muziekgezelschap! Zaterdag 9 oktober 10.00-17.00 uur: Verzamel- beurs met foto's van Hans Zoete on der de titel 'Dagelijks leven in Polen' De tentoonstelling is te zien tot en met 27 oktober. Galerie BAF, Soesterweg 253, is open van maandag tot en met donderdag van 10 00 tot 16.00, en 19.30 tot 22 00 uur Centrum Birkhoven De Nijmeegse kunstenares Anita van Kempen vervaardigt onder de naam 'La Pempf' schilderingen op zijde, die ze laat zien bij Birkhoven. Ook toont ze dassen, shawls en ka merschermen In haar werk brengt ze op een poëtische ma nier het wezen van de mens tot uitdrukking. Belangrijke in spiratiebronnen zijn de klas sieke mythologie en de Japanse Butho-dans Het gaat niet om de handelende mens, maar om de zijnde mens in relatie tot zijn omgeving. De expositie duurt tot en met 12 november. Verpleegcen- trum Birkhoven, Soesterweg 535, is dagelijks te bezoeken. Ziekenhuis Sint Elisabeth De 15 jaar bestaande Kunst stichting Sint Elisabeth komt tot 23 oktober met een exposi tie van het werk van Jan Keet en Gertjan van der Stelt Het schilderwerk van Jan Keet wordt gekenmerkt door een suggestieve abstraktie. Laag over laag, kleur naast kleur worden horizontale en verti- kale lijnen met elkaar in even wicht gebracht. Zijn werken zijn een innerlijke vertaling van visuele ervaringen. De ke ramiek van Gertjan van der Stelt stoelt op schelpen en ar- chitektuur. Wil een continue beweging weergeven. De expo sitie duurt tot 23 oktober. Is dagelijks te bezichtigen aan de Ringweg Randenbroek 110. Verpleeghuis Sint Elisabeth Tot 2 november zijn in het Verpleeghuis Sint Elisabeth pastels te zien van Wouter van den Hoogen. Van der Hoogens grootste inspiratiebron vormt het Zuid-Franse landschap. De warme sfeer en het heldere licht fascineren hem. Hij ak- sentueert kleuren, lijnen, be wegingen Vormt zelf een nieuw landschap. De expositie in de Sinte Brandaenstraat 4 is dagelijks tijdens kantooruren te bezichtigen. Landgoed Schothorst In de zondagmiddag-galerie van Landgoed Schothorst nog tot en met 31 oktober beelden van Peter Petersen en akwa- rellen van Gerard Carbo Te bezichtigen op de zondagen van 13 tot 17 uur in het Cen trum voor Natuur en Milieu, Schothorsterlaan 21 Anco Mali Mug met de gouden tand speelt 'Lost in Paradise' (foto: Inez vai Lamsweerde). s Mug met de Gouden Tand met 'Lost in hotel Paradise' Vorig jaar stond Mug met de Gouden Tand in Theater De Lieve Vrouw met de voorstel ling 'De miraculeuze come back van Mea L. Lohman'. Deze maand zijn ze te zien in de reprise-voorstelling LOST IN HOTEL PARADISE Deze voorstelling is door de landelij ke pers zeer goed ontvangen en vanwege het succes dit seizoen opnieuw op het repertoire ge nomen Zij handelt over een dertigjarige vrouw die pro beert te ontsnappen aan de me- chanismes van deze tijd. Een zaam, met fragiele kracht trekt Joan Nederlof, geassisteerd door Marcel Musters, ten strij de tegen het leven als amuse ment. Dit wil niet zeggen dat eils^ niet gelachen mag worden. Dt lach is van alle wapens die \v< hanteren wellicht de minst ge vaarlijkste. Lost in hotel Para dise: een zoektocht naar d( breekbaarheid van het be staan. Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 9 oktober Aanvang: 20.30 uur Boekwijd Boekwijd is bedoeld als ope ningsfeest van de Kinderboe kenweek en is voor Amers- foortse begnppen een uniek feest. Het is namelijk voor het eerst dat de bibliotheek, de boekhandels en diverse cultu rele instellingen hun krachten hebben gebundeld om een groots kinderboekenfeest te organiseren Lezen is leuk. En dat willen we aan alle kinderen laten zien en horen. Onder het motto 'Vriendjes, maatjes, ka meraadjes' (het thema van de kinderboekenweek) vinden een aantal activiteiten plaats zo als: Er zijn auteurs en illustrato ren aanwezig, te weten Sjoerd Kuyper, Wim Hofman, Jet Boe- ke, Annemarie van Haeringen, Joep Bertrams, Ted van Lieshout, Gitte Spee en Ingrid en Dieter Schubert. Er zijn theatervoorstellingen van Het Blauwe Huis, Mirakel en een try-out van 'Wijdweg' van Joke van Leeuwen De film 'Het Zakmes' wordt vertoond. Muziekoptredens van de mu ziekschool en de popschool Creatieve activiteiten, zoals samen op de foto gaan, schmin ken in een echte kleedkamer, ver halen schrijven Voorlezen op diverse plekken in het theater, zelfs in de lift Het eerste kinderboekenbal als afsluiting in de Kelder, met de band 'Alles Kids'. Tijdens het feest kunnen kin deren ook zelf optreden, bijv een toneelstukje laten zien, eei gedicht voordragen of iet vertellen over je favoriet boek. Aan ouders vragen wi een passage voor te lezen ui hun favoriete kinderboek ui hun jeugd of om er over te ver tellen. Wij hopen dat veel kin deren en ouders hieraan me willen doen en nu al enthou w, siast beginnen na te denken Op de dag zelf kan een iede zich aanmelden Let ook op d< speciale folder over deze dag.l Jeugdtheater De Lieve vrouwl Zondag 10 oktober 12.00 tot 17.00 uur Theatergroep Hobo 'Trompet voor olifant' 'Trompet voor olifant' is verhaal van Max Velthuijs. Di is als uitgangspunt genomei voor het theaterstuk vai Theater Hobo. Zij draaien vele jaren met succes mee in d jeugdtheaterwereld. Olifant Krokodil zijn buren. Krokodi is muzikant en oefent de hel dag tot grote ergenis van Oli fant. Olifant doet dan ook ziji beklag Maar Krokodil kan di niet begrijpen. Olifant heeft d oplossing. Hij wordt ook muzi kant en oefent ook de hele dat Nu heeft Krokodil veel last va z'n buurman. Ze zijn beidei niet meer voor reden vatbaai het escaleert en goed ook. He belooft een leuke voorstellin te worden met veel muziek (o. accordeon en trompet) Jeugdtheater De Lieve Vroui Woensdag 13 oktober Aanvang: 14.30 uur

Leusder Krant | 1993 | | pagina 14