'Boekwijd' zet het boek wijd open «és lï'.' U L T U U R. ■Leusder Krant. Boekwijd sis£, 4 jam, hoe^goed Zondag 10 oktober gratis boekenfeest speciaal voor kinderen osdag 6 oktober 1993 Pagina 15 Een boekenfeest, zoals nog nooit gevierd in Amers foort, moet Boekwijd wor den. Tien schrijvers en te kenaars komen. De meeste zijn bekroond en beroemd. Sjoerd Kuyper, Joep Ber trams, Wim Hofman, ('t Vlot) Ingrid van Dieter Schubert (Krokodil onder bed), Gitte Spee (Meneer Spee), Jet Boeke (van Dik- kie Dik), Ted van Lieshout ('wat drink je' en 'O pies'), Joke van Leeuwen en An- nemarie van Haeringen. Drie theatervoorstelling zullen te zien zijn. 'Wijd weg' en ,Sprietcnkijker' geschreven door Joke van leeuwen en de 'Romeo en Julia' uitvoering door Jeugdtheater Mirakel. In de filmzaal draait de bekroonde film 'Zakmes' naar het boek van Sjoerd Kuyper. Overal in het ge bouw komt muziek, lezen of tekenen schrijvers en kinderen, kan men zich schminken, fotograferen en amuseren op veel ma nieren. Voor grote mensen is een aprate ruimte, waar schrijvers vragen beant woorden en volwassenen kunnen voorlezen uit boe ken waarvan ze al kind zelf genoten hebben. De middag wordt afge sloten met een boekenbal in de kelder. Op het eerste Amersfoortse Kinderboe- kenfeest, zijn alle kinderen vanaf zes jaar welkom. Met nadruk ook kinderen uit Leusden, Soest en Hoeve laken. Bij de Amersfoortse bibliotheken en de boek winkels die mee doen zijn gratis kaarten verkrijg baar. Daar is ook bekend hoe laat de bussen komen waarmee kinderen gratis naar en van het theater kunnen. Ouders, mits on der begeleiding van een kind, betalen vijf gulden voor een kaartje. Zondag 10 oktober van 12,00 tot 17.00 uur. V V K W - i- tSFOORT - Tien favo- ichrijvers, drie theater- elling, een film, zelf fo- llustraties en gedichten schminken, optreden irgelezen worden en met bt boekenbal als knallen- luiting. Allemaal gratis, at gebeuren, op 10 okto- theater De Lieve Vrouw. ai inderen uit Amersfoort streken zijn welkom. In bouw passen, denken de satoren, 900 kinderen. :n 'vrij' kaartje weet te :htigen bij de bibliothe- boekwinkels die aan dit - ikel mee doen, kan op 10 oktober van 12.00 00 uur terecht in theater ive Vrouw. YV K.K W .V o - \U Manon Mesdag, Paula de Jong en Marjolein van Dam, organiseerde het eerste Amersfoortse Kinderboekenfeest, Boekwijd. Het openingsfeest van de Kinderboekenweek belooft op zondag 10 oktober groots te worden, (foto: Hans Verhorst) feest ooit in Amersfoort en om streken gevierd Eind vorig plannen zijn veelomvat- De plannenmakers zijn isiast. Manon Mesdag, •oekhandel Veenendaal [woordelijk voor de in- ;n de pr van de jeugdaf- Paula de Jong, eigena- van kinderboekwinkel kio en Marjolein van hoofd van de centrale bibliotheek van Amers- verheugen zich bij voor- }p het grootste boeken- Marjolein van Dam, hoe goed het zou kunnen zijn als de bi bliotheek zou gaan samenwer ken met de verkopers van jeugdboeken. Niet om meer boeken te verkopen maar om meer kinderen te laten merken hoe leuk lezen is. Heel snel bleek dat veel boekwinkeliers dit een prima idee vonden Stuk voor stuk deelden zij al folders uit, waaruit moest blij ken wat een leuke, prachtige en goede boeken zij in huis heb ben Al die folders bij elkaar kosten heel veel geld. Vooral onderwijzers lieten merken helemaal niet blij te zijn met de stapels papier vol boekenin- formatie, waar vaak hetzelfde in stond. Zonde van het geld. Ze zeiden bovendien geen tijd te hebben alles te lezen. De boekenwinkeliers èn Marjolein van Dam van de bi bliotheek bedachten dat er iets fantstastisch in Amersfoort moest gebeuren. Iets waar ie der kind wel enthousiast voor boeken van moest raken. Eén grandioos feest. Nou ja, één, om mee te beginnen. Het moest 7iin ole Act Ki_ een feest worden zo leuk en goed dat het ieder jaar terug moet komen. Een nieuwe Amersfoortse traditie waar alle kinderen naar uit kijken. De gemeente Amersfoort vond het een goed idee en gaf voor deze eerste keer 5500 gul den. Sponsors zorgden onge veer voor de andere helft van het benodigde geld Boekwijd In januari begonnen de me dewerksters van de biblio theek, boekhandel Veenden- daal, de Algemene Boekhan del, Dorresteinse Boekhandel, kinderboekhandel Pinokkio en Priska Maas van het Lieve Vrouw Theater, plannen te be denken. Voorop stond dat het een feest moest worden, niet bedoeld om boeken te verko pen maar om leesplezier te vie ren. „We zijn best een klein beetje erg idealistisch", stelt Pauia de Jong met instemming van Manon Mesdag en Marjo lein van Dam vast. Na negen maanden hard werken, heeft een gedreven enthousiaste groep mensen elkaar gevon den. Manon Mesdag, „We wil len een feest voor èlle kinderen tussen de 6 en 12 jaar. Echt alle soorten en maten. Niet alleen voor de slimmerds en leesgek- ken. Ook voor de kinderen die liever naar een film kijken dan dat ze een dik boek lezen of die liever knutselen terwijl ze voorgelezen worden." Wat ze verzonnen is het Eerste Amersfoortse Kinderboeken feest, kortweg BoekWijd. ,,De naam BoekWijd heeft te maken met de vele winkels en bibliotheken die meedoen Net zoiets als wereldwijd maar dan Boekwijd. Bovendien heeft de naam iets van boeken wijd open. Dat is wat we willen. En tenslotte is Boekwijd net zoiets als boekweit, het plantje van de grutten. Daarom staan op de prachtige poster, gemaakt door Margo Huisman, boek weit bloemen en grutten. Want net als van boekweit, is van Boekwijd alles te maken. Soms te pruimen, soms niet. Zoals sommige kinderen gruttenpap vies vinden maar boekweit- pannekoeken lekker, kan ie mand van het ene boek wel en het andere boek niet genieten." Gratis bus Eerst waren ze van plan om 'iets' te organiseren in alle boekwinkels en bibliotheken. Maar dat werd te ingewikkeld. Toen ze eenmaal besloten had den dat het feest in het theater De Lieve Vrouwe moest plaats vinden, bedachten ze wel dat kinderen daar, op zondag 10 oktober, zelfstandig heen moeten kunnen. Een gratis bus rijdt 's morgens twee maal langs alle bibliotheken in Amersfoort (behalve langs de Zonnehof want wie daar in de buurt woont kan naar het theater lopen). De vertrektij den van de bus zijn bekend in de bibliotheken Onmiddellijk na het instappen begint het feest. In de bus is van alles te doen. Van zingen tot vertellen en van spelletjes tot moppen tappen. Eenmaal in het theater, zal geen hoekje onbezet blijken. Overal is wel iets te doen Op de trappen spelen kinderen van theaterschool Mirakel 'Romeo en Julia' 'Overal' zijn schrij vers te vinden. Ze lezen voor uit eigen werk, of maken gedich ten en tekeningen samen met kinderen als ze al geen vragen beantwoorden of handteke ningen zetten. In de hal zal een 'lekker gek' iemand met steeds weer andere kledingstukken aan, vertellen wat waar te doen is. In de lift wordt voorgelezen. Op het podium zijn toneelvoor stellingen, gemaakt naar boe ken, te zien en treden kinderen op. Hier vindt zelfs een premiè re plaats, 'waar niemand van mag weten'. Schrijfster Joke van Leeu wen probeert hier voor de al- ler-allereerste keer een eigen voorstelling uit. 'Wijdweg' heet haar programma dat na heel veel uitproberen in het Amsterdams Carré-theater officieel in première moet gaan. Bij iedere uitprobeer- voorstelling let Joke van Leeu wen op wat de kinderen goed en niet goed vinden. Ze pro beert deze reacties te gebrui ken om het door haar bedachte toneelstuk te verbeteren. Ze schreef ook het verhaal van Bobbel die in een bakfiets woonde en rijk wilde worden. Theatergroep Het Blauwe Huis maakte hier een toneelstuk van dat 'Spnetenkijker' heet. Het is ook op 10 oktober te zien. Tus sen deze voorstellingen door mag iedereen die zelf iets weet te doen, het toneel op.In de filmzaal draait de film, het zakmes naar het boek van Sjoerd Kuyper In de kleed- en-make up ruimte kan ieder een zich schminken en laten fotograveren met vriendjes en vriendinnen. Dit laatste past bij het thema van de boeken week; 'Vriendjes, maatjes, ka meraadjes'. Het moet een boekenfeest voor kinderen worden. Ouders mogen wel mee, onder begelei ding van een kind en tegen be taling van vijf gulden. Wan neer kinderen ze niet meer no dig hebben kunnen ouders naar de speciaal voor hen inge richte 'crèche'. Zij kunnen daar spreken met de aanwezige kin derboekenschrijvers en voor gelezen worden of zelf voorle zen uit hun eigen favoriete jeugdboeken. Twee leerling journalisten van de school voor de Journalistiek in Utrecht zullen zorgen voor de goede vragen aan de schrijvers. On derwijzers mogen daar bij zijn, maar hele klassen zijn niet wel kom op het feest. ,,We willen dat kinderen hier uit zich zelf voor kiezen, niet omdat het van school moet," zegt Marjolein van Dam. Het programma is vol Op 10 oktober zal in het Theater De Lieve Vrouw zoveel te doen zijn, dat het onmogelijk lijkt om alles mee te maken. Heel veel vrijwilligers, afkomstig van de Middeloo-opleiding, zullen helpen om iedereen te wijzen op een plekje bij het knutselen, schminken, de voor stellingen en waar ook maar iets te doen is. Wie even tot rust wil komen, kan als de film niet draait, wegzakken in de stapels kussens in de filmzaal, met een goed (strip)boek. Het is niet verplicht om de hele middag te blijven Vanaf drie uur rijden de bussen weer rond om wie wil af te zetten op dezelfde plaats als waar ingestapt is Wie eer der weggaat mist het klapstuk. Om 4 uur 's middags breekt in de kelder van het gebouw het boekenbal los Zorgden leer lingen van de Amersfoortse muziekschool en de Amers foortse Popschool de hele dag al voor muziek, de 'rock'-band 'Alles Kids' zal de boel hele maal op stelten zetten, De Ne derlandstalige band is bekend van haar optredens voor kinde- ren, die altijd uitlopen op een grandioos feest. Zoals op een echt boekenbal hoort, denken de organisatoren dat 'alle' kin deren tegen het eind van de middag fraai zijn uitgedost na een bezoek aan de kleedkamer en schminkafdeling. Het feest duurt tot vijf uur 's middags. Wanneer alles is opgeruimd, buigt een 'deskundige' jury zich over de tekeningen en ver sjes door kinderen gemaakt. Ergens in het theater zullen tij dens het boekenfeest boekillu stratoren tekeningen maken, waar kinderen teksten bij mo gen schrijven en andersom zullen zij teksten schrijven bij tekeningen van kinderen. De mooiste eindresultaten komen in deze krant te staan. De win naars krijgen prijzen van boekhandel 't Ezelsoor. Marianne de Valck De voorstellinq 'Svrietenkiiker' door theatergroep Het Blauwe Huis. (foto: Michiel Wamelink)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 15