ir is daar echt niets, zelfs geen papier' De smoelen van D66 .Leusder Krant. Grond komt Leusden duur te staan ibo-studente vraagt spullen voor Surinaamse stage genda Huurder eist schadevergoeding nsdag 6 oktober 1993 Pagina 3 ;DEN - Op 9 november Leusdense PABO-stu- Judith van Loenen voor naanden naar Paramari- rrtrekken. Als onderdeel iaar opleiding zal Judith irplichte drie maanden in Suriname gaan lopen, oopt spoedig gevolgd te en door scheepsladingen schrijfbenodigdheden, Is papier, en vooral veel spulletjes. Tijdens de sereidingen op haar ver- rag Judith aan de hand ideobeelden de schrijnen- standen, waaronder leer- iten van de basisscholen iriname moeten werken, tehulp van slechts een les- bedoeld voor de leer- it krijgt een hele klas les. dan heb ik het nog niet over de staat waarin de twen vaak verkeren, de en die nog kippegaas in de ten hebben mogen van spreken, meestentijds zit {helemaal niets meer in", - ran Loenen. iformatie over de soms omstandigheden schrok- laar niet af, in tegendeel, h gaat in de betrekkelijke tijd voor haar vertrek ot het voeren van een een- vsactie. Van Loenen: ,,Er ar echt niets, zelfs geen r bijvoorbeeld. Dat zou n Nederland ondenkbaar taar in de klas wordt uit- nd met een schoolbord isdag 6 oktober uur: Inloopavond IJs- r, Bavoortseweg 25. erdag 7 oktober uur: Inloop- en spel- ig Zuidzij, Woelige Hoek, es Irenelaan. iur: Scholierencafé, tker, Bavoortseweg 25. uur: Inloopavond, IJs- r, Bavoortseweg 25. ag 8 oktober uur: Scholierencafé, eker, Bavoortseweg 25. uur: Ledenavond im- ereniging Eemkwartier, kantine, Henri ëtte kweg, Soest. uur: Inloopavond, IJs- r, Bavoortseweg 25. uur: Start Rock 'n Roll- IJsbreker, Bavoortse- 5 dag 9 oktober uur: Bazar en Rommel - I, centrum De Glind. uur: Start Hamersho- Cohensteeg. uur: Concert Konings- rk, Hamersveldseweg. uur: Muziek-theater- ipelare, Kasteel Stouten- Stoutenburgerlaan, enburg. uur: Dansavond voor staanden, De Mof, Arn- eweg 95. uur: Disco in De IJs- r, Arnhemseweg 95. ag 10 oktober uur: Toneelstuk 'De anse meesterhand' door ito, Ons Gebouw, Achter uur: Sundaynight IJsbreker, Bavoortse- 11 oktober week: Nationale col- verstandelijk gehandi- i. uur: Inleiding over itofferhulp, De Zuidzij, 'oelige Hoek, Prinses Ire- uur: Bijeenkomst 3 Leusden Centrum, itencentrum, Burge ter De Beaufortweg. lag 12 oktober uur: Bijeenkomst 3 Leusden Zuid, 't Tref- Arnhemseweg. uur: Bijeenkomst KPO, wn, Hamersveldseweg. uur: Lezing over na- Groot Krakhorst, Bolde- (18. ^dag 13 oktober uur: Voorleesmiddag, Meek Nieuw-Langen- Hamersveldseweg. uur: Inleveren pak- n voor Polen, W. van Poortstraat 24, Achter- uur: Scholierencafé, •kor, Bavoortseweg 25. gewerkt. Zo leren de kinderen schrijven. Pennen kennen ze daar niet of nauwelijks, het is gewoon niet voor te stellen. Ik had echt zoiets van. dat kan toch niet". Toen in september 1993 op de Marnix Academie in Utrecht, de school waar Judith haar opleiding volgt, een brief circuleerde over een stage plaats in Suriname besluit Ju dith zich daarvoor in te schrij ven. Een en ander was het ge volg van een bezoek door de directeur van de PABO, Piet Keus, aan Suriname. Op ver zoek van het Christelijk Peda gogisch Instituut werd Keus uitgezonden om te onderzoe ken waar financiële hulp het meeste nodig bleek. Naast een advies kwam de directeur ook terug met de mogelijkheden om stageplaatsen te ere eren voor Nederlandse PABO studenten. De interesse was gewekt. In de veronderstelling dat vele groepsgenoten hetzelfde zou den voelen was de verrassing groot toen bleek dat slechts twee mensen zich kandidaat hadden gesteld. Na een infor matieve bijeenkomst kwamen toch ook behoorlijk wat twij fels. Judith: „Thuis gekomen kreeg ik een spontane huilbui, wat had ik nu toch gedaan? Maar na een nachtje slapen sloegen de vervelende gevoe lens om in enthousiasme Uniek „Deze kans is zo uniek, die moest ik aangrijpen Ik wist dat als ik 'ja' zou zeggen de plek voor mij zou zijn, want er wa ren twee stageplaatsen. Ener zijds is het 'maar' drie maan den, maar dat kan natuurlijk ook een immens lange tijd zijn, praktisch alleen in een totaal onbekend land. In Paramaribo zelf zit een contactpersoon waar mijn collega-stageloper en ik natuurlijk wel contact mee zullen hebben maar de be doeling is toch wel om na een inwerkperiode van twee weken enigzsins zelfstandig te gaan werken." „Deze stageperiode gaat vooraf aan mijn eindexamen en is als zodanig dan ook een voorbereiding op het echte werk. Om zoveel mogelijk op de hoogte te zijn van de basis school aldaar heb ik ieder be schikbaar document gelezen en diverse videobanden bekeken. Daar zag ik de enorme chaos op de scholen, met name in de bin nenlanden maar ook in een stad als Paramaribo". Van Loenen heeft besloten te kiezen voor een basisschool in Para maribo. Deels om toch wat meer in de bewoonde wereld te zitten, maar ook uit veilig heidsoverwegingen wordt van uit de opleiding de hoofdstad van Suriname geadviseerd „Blond en blank in een vreemd land kan natuurlijk wel problemen geven, boven dien zijn de verbindingen in de stad ook beter Ik heb aan de directeur gevraagd waarheen hij zijn dochter zou sturen en die gaf ook 'Paramaribo'als antwoord De keuze heeft ver der niets te maken met betere omstandigheden op de scholen want die zijn in Paramaribo vrijwel net zo slecht". „Om niet machteloos toe te kijken kwam bij mij het plan opzetten om een aantal spullen te gaan verzamelen waarvan ik zeker weet dat ze daar heel hard nodig zijn. De verschillen tussen de scholen hier en daar zijn eigenlijk te groot om te negeren. Op de basisschool waar ik in eerste instantie mijn stage zou gaan lopen, de 'Loys- der hoek' in Leusden-Zuid, vonden ze het wel jammer dat ik moest afzeggen maar op voorwaarde dat ik naderhand een plakboek zou komen laten zien, hebben ze op mijn over stap heel leuk gereageerd." „Daarnaast waren ze ook heel enthousiast over mijn po gingen om papier, pennen en boeken mee te nemen Samen met de directrice heb ik een brief opgesteld waarin ik kin deren en ouders vraag spullen af te staan Ik ben er van over tuigd dat de schoolkinderen in Paramaribo daar echt heel blij mee zullen zijn." „Het valt me op dat de kin deren hier heel betrokken zijn en echt mee willen helpen Het gaat om relatief kleine dingen, ik bedoel, alles is uiteraard welkom maar als ieder kind een pen of schrift wil geven is er al een behoorlijk groot doel bereikt" Dat ook de Marnix Academie achter haar leerling staat wordt wel bewezen door de toezegging de kosten van het vervoer van de materialen naar Paramaribo op hun rekening te zullen nemen. Maar Judith wil meer. Na een schrijven naar alle basisscholen in Leusden hoopt ze op een gigantische toe stroom van artikelen. Volop medewerking ondervond van Loenen ook bij de bibliotheek van Leusden-Centrum Op zoek naar een geschikte lokatie waar de spullen ingezameld konden worden werd Van Loe nen in de bibliotheek met open armen ontvangen „Wat hele maal prachtig is, is het feit dat het hoofd van de bibliotheek, Liesbeth Ram naast de ruimte om de spullen op te slaan ook spontaan kinderboeken aan bood. Echt grandioos „Moet je voorstellen, Jip en Janneke in Paramaribo, dat moet een succes worden want De bibliotheek helpt Judith bij haar inzamelingsactie, (foto: Hans Verhorst). dat kennen de kinderen daar helemaal niet. Van de aangebo den spullen die ik van de Leus dense basisscholen hoop te krijgen, hoop ik dat er naast pennen en papier ook wat les materiaal tussen zit, de zoge naamde methodeboeken bij voorbeeld Misschien heeft een school net een andere serie in gebruik en hebben ze een oude serie over. Op de scholen in Suriname heeft alleen de leer kracht een boek, dus alles kan prima gebruikt worden. Ik ga in mijn stage echt niet allerlei nieuwe methoden invoeren, ik heb begrepen dat ze daar best trots zijn op het bereikte ni veau, maar voor de kinderen daar lijkt een beetje hulp wel op zijn plaats". Naast de schrijfbenodigdhe den wil Van Loenen benadruk ken dat ook andere spullen en thousiast zullen worden ont vangen. „Ballonnen zijn daar totaal onbekend, terwijl ieder een weet hoe leuk kinderen die vinden. Die mogen er dus ge rust bij gestopt worden, even als stickers, die zijn natuurlijk ook van harte welkom. Ze heeft ze nog niet maar daar komt nu vast verandering in, zijn sponsors. Uit het be drijfsleven bijvoorbeeld, om alvast een aanzetje te geven Het zou een mooi verloop zijn om de van oorsprong klein op zette actie te laten uitgroeien tot een groot succes. Zolang de tijd er nog is gaat Judith in ieder geval door met het bena deren van mensen. Voor haar was dat dan ook de reden om de Leusder Krant te benaderen om een breed publiek attent te maken op haar actie. ;Om de schoolkinderen in Leusden zoveel mogelijk te betrekken stelt Judith als sug gestie voor om bij een klein cadeautje ook een briefje in te sluiten „Het is toch helemaal spannend om ook iets te lezen van een kind uit een ander land. Uiteraard zal ik proberen de kinderen in Paramaribo te rug te laten schrijven, dat maakt zo'n cirkel dan compleet en is leuk voor beide partijen. Het vervoer van de spullen zal ongeveer een maand duren." „Dat wil zeggen dat ik daar dus al volop aan het werk ben. Om met allerlei pakjes aan te komen hoeft voor mij ook niet, ik zou me een misplaatste Sin terklaas voelen Trouwens, ik mag maar twintig kilo meene men, en dat is al aan de krappe kant voor een periode van drie maanden". De verwachtingen zijn bij Judith hoog gespannen, alle aandacht richt zich momenteel op de actie, terwijl het echte avontuur voor haar daarna pas begint. Naast de voorbereidin gen via de opleiding zal in Pa ramaribo de contactpersoon voor woonruimte zorgen. De kosten van deze drie maanden durende stage komen echter op Judith haar bord, evenals de bepaald niet goedkope vlieg reis. Stageplaats Van Loenen: „Tja, het kost mij wel wat meer dan een stage plaats in Leusden. Maar toch heb ik nog steeds het gevoel dat ik dit doen moet, het is echt een unieke kans om over de grens te kunnen kijken en er ook nog van te leren. Wie weet bevalt het me daar zo goed'dat ik lan ger wil blijven. Dan verzet ik mijn eindexamen gewoon naar volgend jaar Ik heb een jaar ticket gekocht dus wat dat be treft heb ik voldoende moge lijkheden. Laat ik maar eerst eens zien wat de actie oplevert, want daar ben ik echt heel nieuwsgierig naar". „In oktober starten de scho len in Paramaribo weer, dan is daar de vakantie afgelopen. Op de basisscholen hanteren ze dezelfde groepsindelingen als hier, dus de twee eerste groe pen voor de kleuters, oplopend tot groep acht. De stage is voor 96 procent rond omdat men nooit zeker is van ongeregeldheden in Suri name, de situatie kan daar met de dag veranderen maar in principe gaan we 9 november. Gelukkig blijkt mijn vriend maar zeker ook mijn moeder volledig achter me te staan, dat maakt het net iets makkelijker om te vertrekken." „Half oktober hoor ik welke groep ik krijg, maar zeker is al dat dat niet de eerste twee groepen zullen zijn. Hoewel de voertaal Nederlands is spreken de kleuters daar over het alge meen het Papiamento en dat geeft dus problemen. De hoog ste groepen zijn ook uitgeslo ten, bij aardrijkskunde bij voorbeeld zou ik lelijk door de mand vallen zodra blijkt dat de kinderen meer over hun land weten dan ik". Mensen die de actie van Ju dith willen ondersteunen kun nen hun spullen tot en met 1 november afleveren in de Openbare Bibliotheek van Leusden. Meer informatie is te verkrijgen op tel. nr. 9§1291. Annelies Heuvelink LEUSDEN - De afdeling Leusden van D66 heeft op een bijzondere algemene ledenvergadering de kandidaten gepresenteerd voor de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Dertien D66-ers kregen de gelegenheid zich aan de leden voor te stellen en hun ideeën omtrent het raadlidmaatschap duidelijk te maken. Integenstelling tot wat bij andere partijen gebruikelijk is, hebben de leden van D66 in hoge mate inspraak bij het samenstellen van de zogenaamde groslijst en het bepalen van de volgorde van de kandidaten. In het zogenaamde 'smoelenboek' van de partij, dat op de ledenvergadering werd gepresenteerd, staan zeven kandidaten die zich daadwerkelijk beschikbaar stellen voor een plaatsje in de raad. Dat zijn Ton Geijsberts en Ep Oostra (beiden raadslid), Heieen Biicking-Boschma, René Corbee, Ad Kooijman, Rimmert Mulder en John Oeben. Pieter Brandsen, Piet Kreulen, Danielle Schots, Henk de Vries, Henk Wesenaar en Bert Woudstra hebben hun voorkeur uitgesproken niet op een verkies bare plaats op de lijst terecht te komen. Ton Geijsberts, Ep Oostra en Ad Kooijman zijn tevens kandidaat-lijsttrekkers. Binnenkort (november) zullen de leden en het bestuur hun definitieve oordeel over de volgorde uitspreken. Dan komt ook het verkiezingsprogramma van de partij aan de orde. D66 kandidaten LEUSDEN - Met de aankoop van een stuk grond met opstal len aan de Hamersveldseweg heeft de gemeente zich flink in de vingers gesneden. Het per ceel, dat begin dit jaar werd gekocht, is nodig voor de bouw van 22 terraswoningen in het nieuwe deel van de Hamershof. De gemeente kocht de grond met enkele opstallen waaron der een schuur, die door de in middels overleden eigenaar van de grond verhuurd was. Huurder is de eigenaar van die renspeciaalzaak Van den Berg aan de Hamersveldseweg, die een overeenkomst heeft tot de cember 1998 met een optie tot 2008. De gemeente heeft de grond vóór 1 januari volgend jaar nodig. Van den Berg wil de schuur, die hij gebruikt voor de opslag van tuinmeubelen, al leen maar ontruimen als hij vervangende ruimte van de ge meente krijgt en een schade vergoeding van 125.000,—. Eerder dit jaar dacht de ge meente onder de overeenkomst uit te komen door zichzelf als eigenaar van de grond te ontei genen. Deze week bleek echter dat deze juridische truc niet het gewenste resultaat heeft opgeleverd De gemeente heeft Van den Berg nu vervangende ruimte aangeboden in het voormalige defensiegebouwtje aan de Hamersveldseweg 123 A. Van den Berg kan daar tot uiterlijk 1 januari 1996 koste loos gebruik van maken. Op dit moment is de ge meente in onderhandeling met het ministerie van Defensie over de aankoop van het defen sieterrein aan de Ambachts- weg. Als de aankoop lukt, krijgt Van den Berg de kans op dit terrein een stuk grond te kopen voor de bouw van een nieuwe opslagruimte. De extra jaarlasten voor de koop van de grond en de bouw van de op slagruimte, een bedrag van 125.000,—, komen voor reke ning van de gemeente. Als de gemeente er niet in slaagt het defensiegebouwtje voor 1 januari 1996 van het ministerie te kopen, mag Van den Berg tot uiterlijk 31 de cember 2008 in het defensiege bouwtje blijven. Er wordt hem in dat geval geen huur inreke ning gebracht. Verder moet de gemeente zorgen voor de plaatsing van enkele zeecontainers bij het defensiegebouwtje, omdat de schuur, die Van den Berg op dit moment gebruikt, groter is dan zijn toekomstige opslagruimte Ook de kosten voor riolering, water en electriciteit komen voor rekening van de gemeen te. Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. *...Het lijkt eenvoudig, maar dat is slechts schijn. Het afsluiten van de Lockorsterweg gaat minder gemakkelijk dan wethouder De Jongh gedacht had. De Leusdense automobilisten leggen zich niet bij de maatregel neer en negeren deze massaal...* *..De commissie Verkeer en de gemeenteraad heb ben nu al enkele keren over het probleem gepraat, maar een afdoende oplossing ervoor werd tot nu toe niet gevonden...* *...Deze week een hernieuwde poging. Het onder werp staat weer op de agenda van de commissie. Wethouder De Jongh beloofde vorige maand met een veilige en voor alle partijen aanvaardbare oplossing te komen... *...Als het aan Leusden '90 ligt, gebeurt er echter niets. De partij van onder andere Joop Kool wil dat de weg in ieder geval in één richting voor bet verkeer toegankelijk blijft...* *...Dc partij ergert zich in haar maandelijkse nieuwsbrief aan de grote aantallen verkeersbor den die bedoeld zijn om de weg voor de automobi list dicht te timmeren. Ze hebben bij Leusden '90 zelfs een naam voor dit fenomeen. Het Lockhor- ster-borden-bos... *...Wie maandag omstreeks 17.30 uur op de Rand weg reed, heeft ongetwijfeld de dikke rookpluim gezien, die ergens in Amersfoort traag omhoog steeg en urenlang bleef hangen...* Mensen met een goede neus zullen wellicht ge roken hebben wat er in het noorden van Amers foort stond te branden. Op de Nijverlieidsweg- Noord (industrieterrein De Isselt) stond namelijk een kaarsenfabriek in lichterlaaie...* "...De donkere dagen zijn weer aangebroken en de feestdagen staan ook weer voor de deur, dus een brandende kaars geeft altijd weer gezelligheid. Een complete opslag van een kaarsenfabriek op steken, lijkt ons echter weer wat overdreven...* *...Hct milieu en de aantasting daarvan is een ernstige zaak, waar vele mensen en instanties zich dagelijks mee bezighouden. Er zijn zelfs mensen die ervan leven, of er letterlijk een broodwinning aan hebben...* Bijvoorbeeld de milieubocr Fokko Til ma, die behalve groente- en fruitafval ook oud brood op haalt bij de Leusdenaren. De koeien van boer Boersen varen er wel bij, want die kregen vorige week de 2 miljoenste kilo voor hun kiezen... *...Een mijlpaal dus. Het is echter nog maar de vraag of deze gevolgd wordt door de drie miljoen ste kilo, want de inzameling van groente- fruit- en tuinafval GFTstaat ter discussie...* Het gaat er niet om of de Leusdenaren het GFT buiten het huiswil moeten blijven houden. Ster ker nog: er zal nog meer dan nu gescheiden moeten worden. Meer GFT uit de vuilniszak houden dus...* *...De vraag is of de milieubocr van deze ontwik keling zal profiteren. Het GFT moet namelijk een keer per twee weken in een container en zal dan door BFl opgehaald worden. Fokko mag overigens wel met zijn traktor door de Leusdense straten blijven rijden...* Wie gewend is zijn emmertje buiten de deur voor Fokko klaar te zetten kan dit blijven doen. Het is echter niet uitgesloten, dat er voor hem minder overblijft... Sinds enige tijd worden de belangen van Fokko waargenomen door een speciale stichting, de Kringloopstichting Leusden, waar Tilma werkne mer is. De Amersfoortse milieudeskundige Kees Huybregts heeft nu samen met Fokko een brief geschreven aan de gemeenteraad, waarin zij rea geren op de gemeentelijke plannen voor de GFT- iuzameling... *...Je moet even deskundig als Kees en Fokko zijn om te begrijpen wat zij de gemeenteraadsleden willen zeggen. Hun brief vereist letterlijk vertaling in 'gewoon' Nederlands, waarbij de Dikke van Dalen nauwelijks uitkomst biedt...* *...Zo heeft Kees geconstateerd dat er in het tuin- groen 'de persistente en milieugevaarlijke polycy clische aromatische koolwaterstoffen worden aangetroffen... *...Daar kunnen de heren en dames raadsleden het voorlopig mee doen, als zij er tenminste iets van begrijpen. De twee deskundigen mogen misschien een zegen voor het milieu zijn, hun bijdrage aan de taalvervuiling mag er ook zijn...

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3