,Wij zoeken de juiste man op de juiste plaats" .Leusder Krant. HB Management Consultants streeft naar maatwerk Ervaring Schaap met vijf poten Geen sjablonen Woensdag 6 oktober 1993 Pagin; LEUSDEN - De gemeente Leusden, in oppervlakte één van de grootste van de provincie, is de afgelopen twintig jaar explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden gestegen, waarbij de concentratie heeft plaatsgehad in het voormalige, charmante dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinnering en nostalgie liggen achter ons. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven kwamen en bedrijven gingen. Oude, sterk op de agrarische wereld gerichte bedrijven maakten plaats voor moderne industrieën. Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in het snel gegroeide Leusden. De centrale ligging blijkt in veel gevallen een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de keuze van de plaats van vestiging. Het bedrijvenbestand binnen de gemeente wordt overkoepeld door de Bedrijvenkring, waarbij enkele tientallen bedrijven zijn aangesloten. Circa de helft daarvan is werkzaam in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren onder meer banken, de advocaten-, notaris- en makelaarskantoren, de accountants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. In de Leusdcr Krant wordt regelmatig aandacht besteed aan één van de Leusdense bedrijven. De lezer wordt meegenomen binnen de muren om te zien wat zich achter die soms sobere, soms uitbundige fafades afspeelt. LEUSDEN - „Het is niet zo eenvoudig om een goede typering van een ideale manager te geven. Het moet in elk geval een man of vrouw zijn, die oog en feeling heeft voor de ontwik kelingen in de samenleving van morgen. Hij moet mensen weten te motiveren door hen het 'wij'-gevoel te geven, niet door de baas te spelen, maar door echt leider te willen zijn. Hij moet loyaliteit geven en die vragen. Hij moet verantwoordelijkheid durven te nemen en indien nodig, knopen durven door te hak ken. Bij mislukkingen moet zij eerst de hand in eigen boezem steken voordat anderen als zondebok worden aangewezen Hij moet evenals een minister, consequenties durven te trekken, als het niet goed gaat, ook al is hij formeel niet 'schuldig'. Hij blijft verantwoor delijk. Kortom: hij (of zij) moet een 'vent' zijn! Dat is het wel ongeveer." Aan het woord is H. Bosch, sinds 1988 directeur/eigenaar van HB Management Consultants, i.e. Bosch Management Consult BV. Samen met enkele collega's runt hij het bedrijf dat in het voormalige gemeentehuis aan de Hamersveldseweg gevestigd is. Met hem hadden we een gesprek over de activi teiten van zijn bedrijf en die van collega's. Voordat Bosch, geboren in 1937, in 1980 eigen baas werd, had de Drentse boerenzoon al een langdurige loopbaan in het bedrijfsle ven achter de rug Achtereenvolgens was hij Hoofd Personeel en Organisatie bij AKZO, bij Silenka in Hoogezand en was hij Direc teur Personeel en Organisatie bij Douwe Eg- berts/Sara Lee. Bosch vertelt dat hij direct na zijn vijftigste die goede baan heeft opgegeven en zich in het ongewisse bestaan van onder nemer gestort heeft, omdat vooral in z'n laat ste baan zijn leven zich in toenemende mate in hotels en op vliegvelden ging afspelen. „Onze kinderen waren de deur uit en ik wilde m'n vrouw ook weieens wat vaker zien.", licht Bosch toe. Samen met z'n collega's die ook een jaren lange ervaring in het bedrijfsleven achter de rug hebben, adviseert hij bedrijven over de bemensing, de beste werkorganisatie, de cultuur en identiteit van de onderneming Bosch legt de nadruk erop dat de basis van hun advisering in de eerste plaats de prak tijkervaring van de partners is en pas in de tweede plaats een beroep gedaan wordt op de theorie. „Wij hebben op directieniveau gefunctio neerd en aan den lijve ondervonden voor wel ke problemen een directie kan komen te staan. Die kennis en ervaring nemen we mee als we ons in de problemen van onze cliënten-, gaan verdiepen. Het uitgangspunt van onze advisering is om mee te kijken door de bril van de directie van het bedrijf dat onze hulp ingeroepen heeft. Omdat wij buitenstaanders zijn, kunnen we tegelijkertijd de nodige af stand bewaren", zegt Bosch. „Dat is het geheim van ons succes. Ik zeg niet dat we het beste bureau van Nederland zijn. Ik zeg wel dat er niet veel zijn die volgens onze formule weten te werken. Omdat we praktijkmensen zijn, zoeken we allereerst naar haalbare oplossingen. Andere bureaus geven misschien theoretisch wel de beste op lossingen, maar of die haalbaar zijn, is nog weieens de vraag. Voor die invalshoek in ons werk hebben we gekozen omdat deze leidt tot betere resultaten", aldus Bosch. Uit de opsomming die Bosch geeft als ant woord op de vraag voor welke moeilijkheden het bureau ingeschakeld kan worden, blijkt dat hij en z'n partners van veel markten thuis moeten zijn. Ze kunnen deskundigen inzetten bij problemen met de afzet van produkten op wereldmarkten. Ze laten hun licht schijnen als de kwaliteit van de bedrijfsvoering ver beterd moet worden. Zij helpen de organisa tie zich meer bewust te worden van hun eigen identiteit, door verbeteringen aan te brengen in de bedrijfscultuur. Binnen een bedrijf kan er een onduidelijke verdeling van verantwoordelijkheden be staan, zodat snelle en slagvaardige beslissin gen achterwege blijven. Het democratise-, ringsproces .van de jaren zestig, waarmee woorden als inspraak en medezeggenschap onverbrekelijk verbonden zijn, heeft maar zijdelings te maken met de moeilijkheden in de bedrijven en het ontstaan van bedrijfsad viesbureaus. „In sommige gevallen worden beslissingen van de directie moeilijk aan vaard Dan kan het raadzaam zijn dat iemand van buitenaf wat hulp biedt." Als de grootste oorzaak van moeilijkheden in de bedrijven noemt hij de complexiteit van de maatschappij Er is in betrekkelijk korte tijd zoveel veranderd dat sommige managers weieens moeite hebben om daarop adequaat in te spelen. Zij hebben de identiteit van hun eigen onderneming uit het oog verloren. Als een manager het spoor bijster is, kan van de rest van de onderneming ook niet veel meer verwacht worden. In al die gevallen kan een management consultant, die overigens wel een schaap met vijf poten moet zijn, goed werk verrichten. Het komt ook voor dat een bedrijf zo in de rode cijfers beland is, dat de enige oplossing is om een crisismanager aan te stellen. In zo'n geval kunnen Bosch of één van z'n partners ook die rol vervullen Zij kunnen ook een beroep doen op collega's die als free-lancer zo'n klus meestal in een maand of negen kla ren. Bosch houdt dan wel de eindverantwoor delijkheid. Bosch legt uit: „Ons devies is: de juiste man op de juiste plaats We zoeken altijd, niet alleen in crisissituaties maar ook bij bemid deling in vervulling van vacatures in bedrij ven, waar geen vuiltje aan de lucht is, naar wat wij noemen 'branchegevoelige' mensen. Een bedrijf dat garens vervaardigt heeft vaak een andere bedrijfscultuur dan een produ cent van koffie." „Hoewel er wel algemene voorwaarden be staan waaraan een manager moet voldoen, blijft het altijd zoeken naar de juiste vrouw of man. We leveren geen confectie-, maar maat werk. Wij hoeven bijna nooit een advertentie te plaatsen, maar kunnen putten uit een groot arsenaal van mensen die we aardig goed ken nen", aldus de directeur. Bosch gebruikt bij z'n advieswerk geen sjablonen In het kennismakingsgesprek wordt geprobeerd deskundig en genuanceerd over de problemen te praten. „Dat kunnen we vanuit onze achtergrond. Meestal blijkt al gauw of we tot zaken kunnen komen. Het is niet zo dat we na elk kennismakingsgesprek een contract afsluiten. Soms moeten we advi seren met een ander in zee te gaan. Soms ook is de toestand zodanig dat van onze inbreng weinig resultaat verwacht kan worden. Dat zeggen we ook." Is het contract eenmaal gesloten, dan volgen er, afhankelijk van de aard van de opdracht, gesprekken met meerdere gele dingen van het bedrijf. Niet alle werknemers zijn enthou siast als een adviesbureau de poorten binnen komt. Een consultant moet het voor lief ne men dat hij soms als een bedreiging gezien wordt. Dat is inherent aan het werk. In dit verband wil Bosch een misverstand recht zetten Er wordt nog al eens gedacht dat de komst van een consultant automatisch bete kent dat de infrastructuur van het bedrijf wordt afgebroken. „Een advies uitbrengen over de manier waarop betere resultaten be reikt kunnen worden, leidt niet noodzakelij kerwijs tot inkrimping. We adviseren vaak om nieuwe investeringen te doen." Als HB Management Consultants inge schakeld wordt bij een reorganisatie, doet zij aanbevelingen voor de toekomstige beleids voering Ze helpt ook bi] de formulering van het arbeidsvoorwaardenbeleid en zo nodig bij de opstelling van een sociaal plan en biedt haar diensten aan bij de voorbereiding van de gesprekken met de ondernemingsraad en de vakbonden. Eén en andermaal bindt Bosch ons op het hart dat zijn bedrijf geen outplace- ment-activiteiten ontwikkelt. Zij doen niet aan omscholing van werkelozen en aan bege leiding die groep om weer een passende posi tie in het arbeidsproces te herkrijgen. Daar voor zijn andere bureaus op de markt. Bosch bemiddelt wel bij het aantrekken van een nieuwe directeur en zorgt ervoor dat deze een goede directiesecretaris krijgt. HB-MC ver richt -wat in vaktaal heet- 'executive search' voor de managementfunctie en hoogwaardi ge specialisten. Hoewel HB-MC niet met sjablones en an der vaststaand materiaal werkt, heeft het bureau toch wel een specifiek model ontwik keld voor het werken aan de ondernemings cultuur, waardoor waarborgen geschapen worden voor de verhoging van de kwaliteit van het bedrijf. De consultant gaat de be drijfscultuur in kaart brengen. Daarna wor den methoden ontwikkeld om 'de neuzen de zelfde kant op te laten wijzen'. Het kan zijn dat om deze doelstelling te bereiken, be- drijfstrainingen nodig zijn. Het bureau heeft goede contacten met centra die daarin gespe cialiseerd zijn. In die trainingen gaat het er om dat erknemers die elkaar op een andere manier dan op de werkvloer ntmoeten, leren om samen te werken om problemen onder de knie e krijgen en gelijkwaardige denkpatro nen te ontwikkelen. Het is namelijk van be lang dat in een bedrijf de normen en waarden van de werknemers onderling niet teveel ver schillen. „Rivaliteit is meestal voor een on derneming funest, een gezonde competitu drift kan geen kwaad", meent Bosch Hij ise dan ook een voorstander van dat wie presti ties levert, extra beloond wordt De filosofi die achter zijn bedrijf steekt luidt, dat het w bijdragen tot verhoging van het kwa'liteitsni n veau van organisaties. „Daarmee is inherei irs het welzijn van de werknemers", zegt h kj' beslist als antwoord op een vraag waarin d folder van het bedrijf de 'gewone' mensen vinden zijn. De trainingsdagen worden nii alleen opgezet om het rendement van hi bedrijf te vergroten, maar ook om het welzi] van de werknemers te bevorderen Dat <i het bedrijf vervolgens weer geen windeieri legt, wordt niet met zoveel woorden gezegi -H In elk geval streeft Bosch in zijn adviserin er naar dat de werknemers gekend en g< hoord worden in problemen die hen heel d j reet aangaan. Aan het eind van het gespre in vraag ik Bosch of hij nooit gedacht heeft oi )ri zijn ervaringen op schrift te stellen, zodi anderen daarvan kunnen profiteren. Nee, et I handboek zal Bosch nooit schrijven. Daai tt( voor is hij teveel een werker op maat. „Als ik iets op papier zou zetten, zou het mei op een biografie lijken dan op een handboek ad d |ax Jan te Winke y.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6