'Ze kunnen ons toch niet midden in de winter op straat zetten' Leusder Krant. et weer in Heuvelachtig tenein Voordringen Jongeren moeten weg uit 'illegale' woning L E U S D E N Celstraf en rij-ontzegging Nieuws uit de verenigingen Friday ight blues lazar loemschikken iolen Eau de toilette gestolen Naaimachine valt om... Kinderkleding gestolen Dennenscheerder (slot) Vochtig draaiboek 'oensdag 6 oktober 1993 I mm Pagina7 Ze stapelen zich op, de voorvallen van onbe hoorlijk gedrag. Even een situatieschets; in een winkel sta ik in een ui teraard lange rij, netjes op mijn beurt te wachten. Terwijl ik wacht, loopt een van mijn koters en kele schappen langs en trekt een paar willekeuri ge artikelen naar haar toe. Door mijn blik strak op een punt gericht te houden kan ik net doen of dit slecht opgevoede mensje absoluut niet bij mij hoort. Tot ik door een goed bedoelende dame op de chaos wordt geatten deerd. Ik schat mijn kan sen in, trek een sprint, sleur mijn kind weg en ga weer snel in de rij staan. Een toch heel aar dig ogende man zag ken nelijk zijn kans schoon en trekt fanatiek zijn beurs. Vriendelijk tracht ik op mijn strepen te staan. „Nee hoor, ik stond hier al eerder", kapt de man mijn laatste restje geduld af. Ik leg uit dat ik even moest opvoeden en dat ik het wel erg flauw vind, dat hij daar niet op wil wachten. De juffrouw achter de toonbank kat mij onmiddelijk af, maar het was dan ook de man zijn boek tegen mijn ene kaartje. Als er iets is wat ik altijd weet dan is het wel de volgorde van een rij wachtenden. Deze gave is reeds ontwikkeld in een grijs verleden. Als klein kleutertje kreeg ik van mijn moeder het vertrou wen en de portemonnaie en mocht ik patat gaan halen. De naam Mac Do nalds kende ik alleen van die farm, niets supersoni sche drive in dus, ik moest het zien te stellen met een houten keetje. Nou ja, ik was trouwens toch op mijn step. Veel van de omgeving ben ik vergeten, alleen dat alles zich hoog boven mij af speelde staat nog scherp op mijn netvlies gete kend. Enfin, na drie kwartier kwam mijn va der kijken waar ik bleef en trof mij nog steeds in de rij voor het patathok aan, het verkreukelde briefje met de-tekst 'vier patat zonder met' ver twijfeld omhoog houdend in m'n zweterige handje. De volwassenen moesten zich over mij heen buigen om hun bestelling te doen, maar niet een was bereid mij te helpen. Vertel mij dus niets meer over aan de beurt zijn. Zodra ik ergens binnen kom speur ik onmiddelijk de rij langs en weet altijd mijn plaats. „Nou, als u dan zo'n haast heeft", probeert de man de ove rige wachtenden op zijn hand te krijgen. Inder daad ja, ik heb nog drie kwartier in te halen. Annelies LEUSDEN - Claudia Bakker woont illegaal. De tot woon ruimte verbouwde stal staat in gebied met een agrarische be stemming waarin nieuwe wo ningen niet zijn toegestaan. Voor 1 januari moet ze haar kamer uit. De gemeente heeft één keer met de hand over het hart gestreken, maar nu wil ze dat de eigenaar van het pand zich aan de voorschriften houdt. Claudia Bakker en de drie andere kamerbewoners in de verbouwde stal moeten voor 1 januari hun 'huis' uit. „On mogelijk", zegt Claudia. „Na het begin van het studiejaar is er geen kamer meer vrij." Ze vreest dat ze midden in de winter op straat komt te staan. In een brief gericht aan de bur gemeester vraagt ze dringend om begrip, uitstel en als het kan, een beetje hulp. De boerderij aan de Hage- nouwselaan nummer 3 ligt op een plek die niet iedere Leus- denaar zal kennen Met uit zicht op de weilanden van As- schat met in de verte een streepje van de dijk langs het Valleikanaal. Eén van de stal len heeft alleen aan de buiten kant nog iets weg van zijn vroe gere bestemming Na een in grijpende verbouwing kwa men hier vier kamers, een keu ken, douche en een toilet. Er wonen vier jongeren in de leef tijd van 18 tot 22 jaar Drie meisjes, één jongen. Alle vier zijn zij blij met hun eenvoudige onderkomen en met de lage huur. Het huis nummer werd aangepast. Ha- genouwselaan 5, komt niet voor in het stratenplan van de gemeente omdat de stal offi cieel op de grond van nummer 3 staat. Het kamertje waarin Claudia Bakker sinds dit voorjaar woont, is amper vier bij vier meter De huisbaas laat zijn huurders vrij. Hij is voor meer zaken aanspreekbaar dan alleen maar voor reparaties. Wie ergens mee zit is bij hem welkom. Dat betekent niet dat hij alles kan oplossen. Claudia zegt door haar huis baas, boer Van Eijden, nooit ingelicht te zijn over de illegale status van haar onderkomen. Haar blijschap met de gevon den zelfstandigheid sloeg om in machteloosheid, zodra ze be greep op straat te komen staan. Haar huisbaas lijkt zijn ver zet tegen de gemeente op te ge ven. Zijn pogingen om zijn be drijf 'rendabel' te houden, door de uitbreiding van de bewo ning op zijn terrein, is door de gemeente niet geaccepteerd. Hoewel zijn bezwaren nog niet door alle instanties zijn behan deld, heeft hij volgens Claudia de hoop op een positieve beslis sing opgegeven. De gemeente blijft bij haar standpunt, dat zij geen verant woording draagt voor de hui dige bewoners. Een van de vier staat ingeschreven als woning zoekenden. Claudia Bakker komt daarvoor niet in aanmer king, want ze werkt voor een Amersfoorts uitzendbureau in Barneveld, heeft in Leusden geen familie en woont nog geen twee jaar in deze gemeente. Dat zijn de voorwaarden om voor inschrijving bij huisves ting in aanmerking te komen. Geen van allen hebben ze recht op urgentiepunten. Overigens duurt het, zelfs met urgentie, drie tot vier jaar voor een wo ning kan worden toegewezen. Claudia Bakker legt zich niet zomaar bij de rampspoed neer. Ze wil haar in maart van dit jaar gekozen woonplaats Leusden en de daar gevonden vrienden, niet zonder slag of stoot opgeven. Eén van de be woners die al langer in het pand woont, tekende dit voor jaar bezwaar aan tegen de aan zegging van het college, dat zij per 1 augustus uit de stal weg moesten. Volgens haar werd de stal al vanaf 1983 bewoond. Dit zou betekenen dat er spra ke was van een zogenaamd overgangsrecht, waardoor de gemeente de bewoning van de stal zou moeten gedogen. Uit het an woord van de ge meente blijkt dat er onduide lijkheid bestaat over de datum waarop de stal verbouwd is. Bij de gemeente zijn daarover geen exacte feiten bekend. De ge meente concludeert dat het aantal mensen dat in het pand woont pas sinds 1989 toe neemt. Dat staat haaks dus op de bewering van de bewoonster die het bezwaarschrift indien de.Ingeschreven staan bij de gemeente betekent overigens niet dat daarmee de bewoning legaal is, want de burgelijke stand controleert niet of het betrokken pand al dan niet le gaal bewoond wordt. De bezwaren hadden wel tot resultaat, dat de gemeente de bewoners tot 1 januari te tijd gaf om te vertrekken. Claudia Bakker en de andere illegalen' hebben dit niet rechtstreeks van de gemeente gehoord, maar via de huisbaas. Ze schetst haar situatie als hope loos. „Recht op huurbescher- ming heb ik niet. De advocaat die ik had ingeschakeld, zegt niets voor mij te kunnen doen. Ook bij een van de andere be woonsters heeft de advocaat afgehaakt. Het kan toch niet zo zijn dat de gemeente ons mid den in de winter op straat zet." Ze stuurde inmiddels twee brieven, mede namens de ande re bewoonsters, naar het colle ge met het verzoek begrip te hebben voor hun situatie en uitstel te geven tot tenminste het voorjaar. Haar derde brief schreef ze op persoonlijke titel naar de burgemeester. Ze over weegt een handtekeningenac tie en een beroep op de Raad van State. „Mij is zelfs een procedure tegen de boer aangeraden om dat hij mij niets verteld heeft, maar die man staat dag en nacht voor mij klaar. En wat kan ik daar mee winnen? Al leen boze gezichten!" „Ik kan slechts hopen op de goedwillendheid van de ge meente. Dat dit 'huis' dicht moet, is wel zeker. De laatste beslissing lijkt definitief. Denk niet dat ik maar afwacht tot het laatste moment. Ik besteed ka pitalen aan advertenties om woonruimte in Leusden te vin den. „Ik zoek niets luxueus. Een kleine kamer met liefst een ei gen opgang. Veel betalen kan ik niet. De huren hier liggen rond de 250 gulden per maand." Aan een huis huren in de vrije sector, samen met de andere bewoners of andere ge gadigden, heeft zij wel ge dacht. Maar de last van de ei gen verantwoording voor een hele woning durft ze nog niet aan. ,,Ik heb hier een fijne tijd gehad", stelt ze vast, terwijl ze als was het voor de laatste keer, rond kijkt in haar kamer. In de gezamenlijke 'keuken', be staande uit een aanrecht waar net een afdruiprek op past en aan de andere kant van de was bak, het vierpits gascomfort, wordt de afwas gedaan van een bordje, een kopje en twee le pels. Buiten is het donker. Door de stalraampjes lijkt het bin nen heel gezellig. LEUSDEN/AMERSFOORT - Twee weken voorwaarde lijke celstraf en een rijontzeg ging van een jaar. Dat kreeg een 40-jarige Amersfoorter donderdag opgelegd door de Utrechtse politierechter we gens een forse serie verkeers delicten, waaronder een wei gering van de ademtest in Leusden. De feiten, variërend van rij den onder invloed van alco hol, doorrijden na een aanrij ding, weigeren van de adem analyse en uitlokking van au todiefstal, dateerden nog uit 1990 en begin 1991 De Amers foorter was hiervoor al in juli 1991 veroordeeld tot zes we ken cel en een rijontzegging van zes en een half jaar. Hij tekende beroep aan tegen het vonnis en het gerechtshof stuurde de zaak terug naar de politierechter. Eerder dit jaar was de ver dachte ook al voor soortge lijke feiten veroordeeld tot dienstverlening en een rijver bod van een jaar. Volgens raadsman mr A. van Har- develd had de man een pe riode van "excessief alcohol gebruik achter de rug, waarin hij letterlijk en figuurlijk los geslagen was", maar gaat het beter met hem nu hij een wo ning en een uitkering heeft. Officier van justitie mr. J van Spanje hield er rekening mee dat de feiten inmiddels be hoorlijk oud waren en eiste vier weken voorwaardelijke celstraf en een rijontzegging van drie jaar en drie maanden. Het klemmende verzoek van de verdachte om zijn rijbewijs zo veel mogelijk te sparen in verband met het zoeken van werk, bracht rechter mr. A. Scholten ertoe om de ontzeg ging te bekorten tot een jaar. Claudia,,Ik betaal kapitalen aan advertenties voor ivoonruimte. (fotoHans Verhorst) JUSDEN - Zondag zal in de sbreker de Sunday night ues in première gaan. Dit is yens de buitenlandse pri- eur voor het jongerencen- ïm. De Michael Katon Band t de Verenigde Staten zal ze avond optreden. De band eelt bluesrock en traditio- le rhythm and blues. De zaal I om 20.00 uur opengaan en entree bedraagt 10,- aarbij één consumptie is in grepen. l GLIND - Zaterdag zullen in het centrum een bazar en n rommelmarkt worden ge ilden De bazar duurt van ,00 tot 18.30 uur en de rom- rlmarkt van 10.00 tot 14.00 r. Er zullen een Rad van yontuur, een Kop van Jut een hiettent, een grote verloting andere attracties aangebo- n worden. Bovendien zal er e-muziek aanwezig zijn. De jgang is gratis en de op- engsten zijn bestemd voor de lovatie van de gereformeer- kerk. IUSDEN - De Hervormde e ouwengroep zal donderdag s n bloemschikmiddag hou- n. De middag zal om 14.00 ir beginnen in Het Trefpunt li n de Amhemseweg. Deelne- n ers wordt verzocht zelf een •j kje en een mesje mee te ne- d en Belangstellenden kunnen ntact opnemen met Alie .j hut (tel.: 941160) CHTERVELD/AMERS- p )ORT - Woensdag 13 oktober innen er pakketten voor fa- ilie, vrienden en kennissen in ilen ingeleverd worden bij D. in Doornik, W. van Amers- 11 ortstraat 24 in Achterveld of jEast Europe Line, De Heu- e 1 3 in Amersfoort. De pak- il tten zullen in Polen aan huis irden afgeleverd. De pak- f tten moeten goed verpakt in, met de adressen van de adresseerde en de afzender duidelijk op vermeld. Het aximale gewicht van een c ikket is 25,- De kosten zijn 7,50 per pakket plus 2,50 r kilo. Voor inlichtingen innen belangstellenden te- Ionisch contact opnemen met nummers: 03425-1591 en 3-564555. LEUSDEN - Bij een winkel op de Brouwerij heeft een vrouw zaterdagmiddag om 13.20 uur 31 flesjes eau de toilette met een totale waarde van 1200,- gestolen De vrouw was ver moedelijk tussen de dertig en veertig jaar, ze had een flink gezet postuur en rood halflang haar dat bij de oren kortgekipt was. LEUSDEN - Een 47-jarige vrouw uit Woudenberg is za terdagmiddag om 13 00 uur met haar auto op een vlucht heuvel beland De vrouw reed vanuit de Amhemseweg de Maanweg op, hierbij viel een naaimachine die op haar ach terbank stond om Zij schrok en reed hierdoor een vlucht heuvel op Zij reed hierbij een paaltje plat waarbij de auto lichte schade opliep LEUSDEN - Op de Brouwerij zijn bij een winkel twee etala geruiten ingegooid. Onbeken den hebben vervolgens kin derkleding uit de etalage mee genomen meegenomen. Na ongeveer veertien da gen kruipen de larven uit de eitjes en beginnen da delijk een gang te vreten tussen de schors en het hout van de boom, waarbij het levende weefsel hen tot voedsel dient. De gangen worden, bij het groeien van de larven, steeds breder. Afhankelijk van de toe stand waarin de boom ver keert, dus van het voorban de zijnde weefsel, zijn de gangen korter of langer. Er kan een doolhof ontstaan van elkander kruisende gangen die soms de gehele stam omvatten. Als na vier of zes weken, ook afhanke lijk van het voorbande zijnde voedsel, de larven volgroeid zijn, dan verla ten ze de cambiumlaag en vreten in de schors een rui mere holte uit waarin ze zich verpoppen. De jonge kevers, die uit de poppen komen, boren zich een uitweg door de schors naar buiten. Plot seling zit de stam van de boom vol gaatjes alsof er een schot hagel op is gelost. Tot dusver is de aangerich te schade van de dennen scheerder niet verontrus tend daar de schade alleen plaats had op kwijnende bomen die, zonder de ke ver, ook wel zouden afster ven. Het zo zeer gevreesde schadelijke leven van de kever begint nu pas. Dade lijk na het uitkomen vliegen ze naar de de kro nen van de dichtstbijzijnde dennen en boren zich in de voet van de jonge scheuten. Ze vreten hier het merg uit en is zo'n scheut uitge hold dan nemen ze de vol gende. En daarvoor nemen ze bij voorkeur gezonde en grote groeiende bomen. De uitgevreten loten verdro gen en breken af, waardoor de bomen een 'geschoren' indruk maken. Begrijpe lijk dat hierdoor de groei van de bomen ten zeerste wordt belemmerd. Het kan jaren duren voordat de bo men zich van zo'n aantas ting hebben hersteld. Be strijding van de kever is uiterst moeilijk daar de larven, eieren en kevers alle goed beschermd zitten binnen de bomen. De enige manier is ze geen kans te geven zich te vermenigvuldigen, dus de Het zit onze landbou wers fors tegen de laatste weken, zeg maar gerust maanden De voorzomer verliep op rolletjes, zowel april als mei gaven een zo mers sfeertje te zien en dat kwam als geroepen voor de groei van o.a de mais. Droogte is schadelijk in de hoogzomer, maar dat kun je bestrijden met sproeien, tenminste als de water schappen het toelaten. De laatste zomers was berege nen een vertrouwd beeld op veel weilanden en ak kers. Dit jaar zorgt de na tuur zelf voor water, echter in veel te grote hoeveelhe den Toen alle cijfers van het afgelopen weekeinde waren binnengerold, bleek dat er opnieuw moesson achtige taferelen waren voorgekomen, met name op zondag. Vooral de oostelijke helft van Over ijssel en Drenthe kregen een compleet waterballet voorgeschoteld In Dene kamp viel in twee dagen tijd 70 mm, dat is meer dan er normaal in de hele okto bermaand in de regenme ters belandt. In Leusden werd op de zondag bijna 30 mm afgetapt, geen wonder dat de landerijen er tame lijk verzopen bij liggen Het is niet te hopen dat het uitdraait op een klets natte herfst, die bijvoor beeld in 1974 de oogst in Zeeland voor een groot deel liet mislukken. In ok tober van dat jaar werd ik belast met de verzorging van militairen die werden ingeschakeld om nog te redden wat er te redden viel Ik heb in die tijd een enorme bewondering ge kregen voor alles wat met de landbouw te maken heeft Het is wat, als je stevig uit de kluiten ge wassen Zeeuwse boeren ziet huilen als een klein kind vanwege het enorme financiële verlies dat ze voor de kiezen kregen. De oogst zal wel in de grond, maar kon er nauwelijks worden uitgehaald. De weerkaart zou voor onze akkerbouwers eens een krachtig hogedrukgebied op poten moeten zetten bo ven Scandinavië, waar door een schrale drogende oostenwind de kop kon op steken Maar de natuur heeft een ander draaiboek voor ogen. Het hogedruk gebied kiest positie boven Rusland en in samenwer king met een groot depres- siebolwerk boven de Oce aan wordt een zuidelijke stroming in stelling ge bracht, Daarmee wordt wel iets zachtere lucht aangevoerd, maar die is ta melijk vochtig en dat kun nen we nu juist niet gebrui ken Het blijft dan ook wis selvallig, waarbij opkla ringen worden afgewisseld door enkele buien bij een temperatuur van ongeveer 16 graden. Die waarde ligt aardig in de buurt van het normale peil voor begin oktober. Nu maar eens af wachten of de wijnmaand nog met een drogere perio de op de proppen wil ko men. September was in onze regio ook aan de koele kant. De gemiddelde et- maaltemperatuur bedroeg slechts 12.8 graden, tegen 14 normaal. Die waarde ligt nog iets lager dan in de Bilt, waar het gemiddelde 13.1 graden bedroeg. Daarmee werd september de derde te koele maand op rij. De neerslag verschilde nogal tussen Achterveld en Leusden In Achterveld viel 183 mm, tegen 123 in Leusden Buien veroorza ken die verschillen, waar bij de hoeveelheden van plaats tot plaats enorm ver uit elkaar kunnen liggen. zieke en kwijnende bomen tijdig te verwijderen en ge velde bomen van hun bast te ontdoen Tegenwoordig worden in de bossen, die vrij zijn van de dennen- scheerder, wel vangstam- men uitgelegd. Hiervoor worden kwijnende dennes- tammen gebruikt met dik ke schors. Deze worden vóór het broedseizoen in G.van Leeuwen het bos neergelegd. Even tuele kevers zullen daarin de eieren afzetten. De hier uit komende larven wor den gedood door de stam men van hun bast te ont doen. Ook het bevorderen van de vogelstand is een goede preventieve maatre gel.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7