'The Firm', Tom Cruise in zijn element als advocaat {y FIRM y Cultuur 'Angie': niet onaardige Nederlandse jeugdfilm met veel debutanten 0k De Lieve Vrouw DE FLINT U L T U Ri .Leusder Krant. DANS JEUGDFILM JEUGDFILM FILM I EXPOSITIE JEUGDTHEATER THEATER JAZZ THEATER JAZZ JEUGDTHEATER Woensdag 13 oktober 1993 Pagina 10 Pfioto by Francois Dun»m«l m «8M'TCIMcCWr» *r.f.r.ncn iiu anacnocl *"o «ecnrH a pw«n .•-•'•vl (f *«v(ky M-rwKlw on'y K 4- i Ic fce Oa-.t J l'rjmi.-; Oi.'KI*dtn r'cO^:oa oy St«SI Mud n. Jov> Oa.w AMERSFOORT - Zonder twijfel is 'Jurassic Park' dè filmhit van het jaar (en waar schijnlijk van vele jaren). Maar in Amerika verscheen er afge lopen zomer nog een andere mega-hit in de bioscopen: 'The Firm'. Deze liet zich niet door de Dino's onder de voet lopen en werd een ongekend succes. De film heeft in Amerika al ruim 150 miljoen dollar opge bracht. Voor hoofdrolspeler Tom Crui se is het zijn grootste succes tot nu toe. Het lijkt wel of deze acteur grossiert in successen want nagenoeg al zijn films werden hits. 'A Few Good Men', de voorlaatste film waarin hij als advocaat optrad, werd zelfs met 4 Oscars geno mineerd. Met deze rol maakte hij zoveel indruk dat regisseur Sydney Pollack hem ook graag als advocaat voor zijn rolprent 'The Firm' wilde hebben. En wat voor een advocaat. Mitch Deere (Cruise) is een briljant student rechten. Door zijn indrukwekkende studiere sultaten aan de veelzeggende Harvard-universiteit liggen de baantjes voor het oprapen. De dollartekens zijn dan ook niet uit Mitch' ogen weg te krijgen. Zijn jacht op het grote geld wordt uiteindelijk beloond met een baan bij een firma (The Firm) van belastingspecialis ten. Al vrij snel blijkt echter dat er bij deze firma toch wat ge heimzinnigheid heerst. Mede door de vele praktijken die op het randje van de wet balance ren rijzen bij Mitch wat vraagtekens. Zijn vrouw Abby wantrouwt de zaak al van het begin af aan Maar het blijft voorlopig bij vermoedens. Door een ongelooflijk aanbod (een salaris van twee ton, een Mercedes en een landhuis van de zaak) leidt de directie Mitch van de problemen af en probe ren zij hem voor zich te winnen. Hierdoor raakt hi] ongewild steeds verder verstrikt in het web van de maffia-achtige or ganisatie. De pogingen van zijn vrouw hem hiervan te overtui gen lopen op niets uit. Als echter twee medewer kers op geheimzinnige wijze om het leven komen, begint Mitch te ontnuchteren en scha kelt hij een privé-detective in. Deze brengt het er echter niet levend van af. De problemen en verwarring worden nog groter als de FBI op dreigende onder toon hem om informatie over de firma vraagt. Hierdoor raakt Mitch in tweestrijd: moet hij zijn maffia-bazen verraden en alles verliezen waar hij zo hard voor heeft gewerkt of houdt hij vast aan het grote geld en blijft hij hen trouw? Spanning Met deze vraag schetst regis seur Sydney Pollack aardig het yuppie-beeld van de jaren tachtig snel heel veel geld ver dienen. En waar wordt er zo veel geld verdient als bij de Maffia? Het is dus niet verwon derlijk dat schrijver John Gris ham op dit verhaal uitkwam. Door Pollack is dit boek heel subtiel verfilmd. Het eerste half uur gebruikt hij om de situatie en karakters neer te zetten. Daarna bouwt hij langzaam maar zeker de spanning op door steeds iets meer over de firma te onthul len. Tenslotte vallen de stukjes van de puzzel in elkaar en moet Mitch uit zijn penibele situatie weten te ontsnappen. Het knappe van 'The Firm' is dat deze tot aan het eind de kijker aan zijn stoel kluistert zonder dat er gebruik is ge maakt van allerlei obligate ac tiescènes of high tech effects. Met deze geweldige rolbezet ting is dat ook helemaal niet nodig. Cruise schittert als nooit tevoren. Hij is duidelijk geschikt het prototype van de keurig verzorgde, nette, enig zins omhooggevallen, jonge man Zijn rol wordt gesterkt door tegenspeler en oude rot in het vak, Gene Hackman. Deze is in de loop der jaren gerijpt tot een uitstekend acteur. Zijn Oscar voor 'Unforgiven' illustreert dit. Ook de rol van vrouwelijk tegenspeelster Jeanne Triplehorn mag er we zen. In 'Basic Instinct' maakte ze nog furore als een psycholo ge die niet vies is van harde sex. Nu zet zij een doortastende vrouw neer en vult ze het spel van Cruise naadloos aan. Hier door is, ondanks al het Dino saurussen-geweld, 'The Firm' één van de beste films van dit ogenblik. J. van Burgsteden De Paardenkathedraal: Wies Merkx met 'De laatste dans' De laatste dans is een 'dans- concert' over leven en werk van de Nederlandse componiste Anna Cramer (1873-1968). Drie vrouwen, een danseres, een mezzo-sopraan en een pia niste, vertolken ieder vanuit hun eigen discipline de rol van Anna Cramer. De laatste dans is geen reconstructie van fei ten, maar een onderzoek naar de plaats van de componiste Anna Cramer in haar tijd. Anna Cramer, die in haar tijd werd verguisd en vergeten, wordt op dit moment be schouwd als één van de interes santste vrouwelijke compo nisten uit het begin van deze eeuw. Nadat Anna Cramer was afgestudeerd aan het conser vatorium in Amsterdam, ver trok zij als veelbelovend musi cus naar Berlijn. Zij compo neerde liederen, maat ontving matige recensies van haar werk. De algemene kritiek luidde dat ze 'te modern' schreef. Tegen haar veertigste (1910) trok Anna Cramer zich terug uit het openbare leven Dit betekende niet dat ze op hield met componeren. Na haar dood bleek dat zij zestig liede ren en anderhalve opera (o.a. de opera Der letzte tanz) in een neten koffertje bij een bankge bouw had gedeponeerd. Dit werk kwam terecht bij musi coloog Willem Noske, die het omschreef als 'brutaler dan Ri chard Strauss en de vroegere Schönberg'. In 1990 werden veertien van haar liederen uit gevoerd tijdens het Holland Festival. Sindsdien is de pu blieke belangstelling voor haar werk sterk gegroeid Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 15 oktober Aanvang: 20.30 uur Cinekid-festival Ook tijdens deze herfstvakan tie neemt Filmtheater De Lieve Vrouw weer deel aan het - in middels jaarlijks terugkerende - festival Cinekid op lokatie. Van 16 t/m 24 oktober is er een prachtig pakket aan gloed nieuwe, nog niet eerder ver toonde jeugdfilms te zien. Het TV-programma 'Klokhuis' be steedt uitgebreid aandacht aan de films, de regisseurs en de kinderjury die de mooiste en spannend- ste jeugdfilm uit kiest (zoals vorig jaar 'Het Zakmes'). In Amersfoort is er in de herfstvakantie bijna ie dere middag om 14.30 uur een Cinekid-film te zien, uit aller lei landen (Australië, Zweden, Iran, Denemarken) en voor al lerlei leeftijden. In de vakantie is ook de film 'De G.V.R naar het bekende boek van Roald Dahl, voor het eerst in Amers foort te zien, dus het zal moei lijk worden om te kiezen. Voor wie niet kan kiezen en alles wil zien, is er de bekende 5-strip- penkaart. Het is trouwens wel slim om te reserveren als je naar een film wilt, want vorig jaar waren alle voorstellingen uitverkocht. Jeugdfilmtheater De Lieve Vrouw zaterdag 16 'Lotta uit de Ka baalstraat' maandag 18 'De Rode Laars jes' dinsdag 19 'No Worries' woensdag 20 'De G.V.R.' donderdag 21: 'De G.V.R.' vrijdag 22 'Het Kale Spook' zaterdag 23 'De G.V.R.' zondag 24 'Blinky Bill' Aanvang: 14.30 uur Lotta uit de Kabaalstraat Lotta is vier en woont met haar broertje Jonas, zusje Mia en haar ouders in de Kabaal straat. Ze gaat nog niet naar school en haar trouwste vriendje is haar knuffelvarken Bamsi. Eigenlijk vindt ieder een Lotta een beetje te klein. Te klein om zelf boodschappen te doen, te klein om te fietsen En dat vindt Lotta niet zo leuk. Ze beleeft allerlei kleine en soms ook wel grote avonturen. Lotta uit de Kabaalstraat Is geba seerd op de boeken van Astrid Lindgren. De film ademt de zelfde hartveroverende sfeer uit In feite is Lotta een Pippi Langkous in het klein; nieuws gierig, eigenwijs en onderne mend. De film bestaat uit vier min of meer losse verhaaltjes, opgenomen in het Astrid Lindgren Openlucht Museum. Jcugdfilmtheater de Lieve Vrouw Zaterdag 16 oktober Aanvang: 14.30 uur De g.v.r. (De grote vriendelijke reus) De 9-jarige Sofie woont in een naar weeshuis met een gemene directrice. Op een nacht wordt zij meegenomen door een reus. Zij komt te weten waar dromen vandaan komen en dat er vriendeljke reuzen zijn, maar ook heel gemene met boze plannen. Om die boze plannen te verijdelen heeft Sofie de hulp van de koningin nodig. Jeugdfilmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 20, donderdag 21 en zaterdag 23 oktober Aanvang: 14.30 uur AMERSFOORT - Afgelopen juni maakten wij al melding van de opname van de nieuwste Nederlandse speelfim 'Angie'. Nu, bijna 5 maanden later, be leeft deze film zijn première. En het moet gezegd worden: het is geen onaardige film ge worden. Op zich al een hele verdienste, want zoveel Ne derlandse speelfilms verschij nen er nou ook weer niet en het aantal geslaagde is op één hand te tellen. 'Angie' mag zich wat dat be treft boven de middelmaat re kenen. Zeker als je bedenkt dat de cast uit vele nieuwkomers bestaat. Een zo'n debutant is Annemarie Röttgering. Zij vertolkt als Angie Kempers de hoofdrol. Deze Angie heeft een sterke emotionele band met haar broer Alex, een kleine cri mineel. Een dergelijke band ontbreekt in de relatie met haar moeder en voogd. Moe- der's nieuwste vriendje randt Angie zelfs aan. Hierop trekt ze bij haar broer in Als ze hem echter vraagt haar vriend Frank van zijn speelschuld af te helpen beginnen de proble men. Met z'n drieën gaan ze erop uit en stelen alles wat los en vast zit. Maar hoe harder ze hun best doen om de speel schulden af te lossen des te dieper zakken ze weg in het criminele milieu. Ook onder ling gaat het tussen de drie slechter. Broer Alex is jalours op de relatie van Angie en haar vriend en gaat door het lint om tenslotte te worden gearres teerd. De andere twee weten aanvankelijk te ontkomen. Maar vrij spoedig weet de po litie hen te omsingelen. Dan ondernemen de twee een laat ste wanhoopspoging en probe ren ze alsnog te ontkomen. Debutanten Over de Nederlandse film wordt nog wel eens minach tend gesproken. Ze zouden niet kunnen concureren met Ame- rikanse films en uitblinken door de vele sexscènes. Wat dat laatste betreft houdt regisseur Martin Lagestee de traditie hoog. Maar alhoewel het in deze film zeker niet ontbreekt aan sexscènes, wordt duidelijk dat dit slechts een onderdeel van het verhaal uitmaakt. Want 'Angie' is een modern sprookje geworden waarin grootheden als familie, vriend schap, geweld, werk en ook sex een belangrijke rol spelen. Met 'Angie' laat Lagestee zien dat er in Nederland geluk kig best nog wel redelijke films gemaakt kunnen worden. Hij zal er echter niet snel een Oscar of Gouden Kalf voor ontvan gen. Nee, dat niet. Het verhaal van deze jeugd-cultuur-film laat daarvoor nog wel wat te wensen over en kan niet ander half uur lang de spanning erin houden. Waar de film het meer van moet hebben is het goede spel. Opvallend is het debuut van Daniël Boissevain. Door zijn overtuigende spel houdt hij zich met het grootste gemak staande tegenover de wat meer ervaren acteurs als bijvoor beeld Derek de Lint. Ook voor Annemarie Röttgering is het 3 Zaterdag 16 oktober 14.30 uur; Cinekid- Lotta uit de Kabaalstraat Maandag 18 oktober 14.30 uur: Cinekid: De rode laarsjes Dinsdag 19 oktober 14.30 uur. Cinekid- No worries Woensdag 20, donderdag 21 en zaterdag 23 oktober 14.30 uur: DE GVR Tot en met 31 oktober Filmaffiches Woensdag 13 oktober 14.30 uur: Theatergroep Hobo met 'Trompet voor olifant' Donderdag 14 tot en met zater dag 16 oktober 20.30 uur: Kamen Vrijdag 15 en zaterdag 16 okto ber 23.00 uur: The long day closes Zondag 17 tot en en woensdag 20 oktober 20.30 uur: The long day closes Vrijdag 15 oktober 20.30 uur: De Paardenkathe^ draal: Wies Merkx met 'De laatste dans' Zaterdag 16 oktober 20.30 uur: Theatergroep De Korre met 'Mirandolina' Donderdag 14 oktober 20.30 uur: John Engels Kwin tet met 'Jubileumtoernee' Donderdag 14 oktober 20.00 uur: Trompetterkorps der Cavalerie Maandag 18 oktober 20.15 uur: Youp van 't Hek met 'Ergens in de verte' Dinsdag 19 oktober 20.15 uur: Youp van 't Hek met 'Ergens in de verte' Woensdag 20 oktober 20.15 uur: Youp van 't Hek met 'Ergens in de verte' een verdienstelijk filmdebuut. Net als in een romantisch Hol- lywood-sprookje werd ze in een café ontdekt en voor deze rol gevraagd. Dat ze over geen enkele acteerervaring be schikte is er dan ook nog soms aan af te zien. Het zijn vooral de nieuwko mers die de toon zetten. Iets minder nieuw, maar duidelijk aanwezig, is Jack Wouters. Zijn rol komt het beste uit de verf. Het ongedwongen spel van deze nog niet zo heel be kende acteur getuigt van een natuurlijk acteertalent. Wat dat betreft laten de jongere acteurs oudgedienden als Peter Tuinman en Marijke Veugelers achter zich. Want hoe goed be doeld ook, het spel van deze oudere acteurs is te geaccen tueerd, te overdreven en daar door niet overtuigend. Deson danks is het toch een aardige film geworden en dat lijkt me voor de Nederlandse film een goede zaak. J. van Burgsteden Theatergroep De Korre met 'Mirandolina' Mirandolina (1751) wordt wel beschouwd als het meester werk van Carlo Goldoni, één van de belangrijkste Italiaanse komedieschrij vers uit de 18e eeuw. Gedurende zijn carrière verliet Goldoni steeds meer het pad van de destijds zeer popu laire commedia dell'arte en koos hij voor een serieuzere in valshoek. Vooral zijn latere werken worden gekenmerkt door een sociaal-realistische inslag. Mirandolina is een jon ge weduwe, althans in de fan tasieën van mannen. Een vrouw die bedreven is in het bedrijven van de liefde. Miran dolina runt een pension en bindt haar gasten en personeel aan zich middels haar verlei dingskunsten. Wanneer er een man ten tonele verschijnt die ongevoelig beweert te zijn voor haar vrouwelijk schoon besluit zij hem een lesje te leren maar loopt daarbij in haar eigen val. Al de zekerheden waar ze blin delings op vertrouwde, komen op losse schroeven te staan. Goldoni's komedie toont een wereld vol erotische voetan gels waarin het happy-end wellicht niet zo gelukkig is als het doet vermoeden. Mirando lina wordt bij het Vlaamse ge zeischap De Korre geregis seerd door Karst Woudstra. In het verleden hebben deze 5t< theatergroep en regisseur vele malen succesvol samenge werkt. De goede reputatie die beiden in Nederland hebben opgebouwd, doet vermoeden dat Mirandolina een voorstel ling zal zijn om reikhalzend naar uit te kijken. Karst Woud stra stond in het middelpunt tijdens het recente Neder lands/Vlaamse Theaterfestival in Den Haag. Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 16 oktober Aanvang: 20.30 uur John Engels kwintet 'Slagwerker John Engels be dient zich van de logica van het hart en niet van het koele ver stand'. Dat was de kernzin van het juryrapport waarmee En gels de Boy Edgarprijs 1988 werd toegekend. De jury bracht daarmee op treffende wijze een hulde aan 'een be scheiden musicus van groot formaat'. In de figuur John En gels zijn namelijk sociale ei genschappen op een dusdanige wijze vervlochten met een nooit verflauwend gevoel voor swing dat Engels door een keur van binnen- en buitenlandse jazzmusici als dé favoriete drummer wordt aangemerkt. John Engels werd in 1935 ge boren in Groningen en is auto didact. In 1958 ontstond het vermaarde kwintet The Dia mond Five, waarvan de leden gevijven eigenaar waren van de legendarische jazzclub She- herazade. De club was een fa voriete jamstek van mensen als Stan Getz, Phil Woods en Clark Terry. In 1960 werd Engels drummer van Boy Edgars big band. Later in dat decennium kwam hij, zoals zoveel jazzmu sici in die tijd, in aanraking met de avant-garde, o.a. in de persoon van Theo Loevendie Tegenwoordig begeleidt En gels veel buitenlandse solisten rt en in 1985 werd hem de eerste ®P Bird-prijs toegekend. Naast jjj uitvoerend muzikant is Engels gastdocent op diverse binnen en buitenlandse conservatoria. Omdat Engels dit jaar veertig jaar beroepsmusicus is, is door de Stichting Jazz en Geïmpro- s' viseerde Muziek in Nederland (SJIN) een toernee langs een groot aantal Nederlandse po dia georganiseerd. John Engels iJ.V heeft voor de gelegenheid een kwintet samengesteld van top- musici die zich tot zijn favo rieten mogen rekenen. Uit de Verenigde Staten zijn afkom stig trombonist Jimmy Knep- per, saxofonist Lew Tabackin en contra bassist James Long Cees Slinger beroert in hel John Engelskwintet de piano- toetsen Jazz Donderdag 14 oktober Aanvang: 20.30 uur iel Debutante Annemarie Röttgering. Theatergroep Hobo met 'Trompet voor olifant' 'Trompet voor olifant' is een verhaal van Max Velthuijs. Dit is als uitgangspunt genomen voor het theaterstuk van Theater Hobo. Zij draaien al vele jaren met succes mee in de jeugdtheaterwereld. Olifant en Krokodil zijn buren Krokodil is muzikant en oefent de hele dag tot grote ergenis van Oli fant. Olifant doet dan ook zijn beklag. Maar Krokodil kan dit niet begrijpen. Olifant heeft de oplossing. Hij wordt ook muzi kant en oefent ook de hele dag Nu heeft Krokodil veel last van z'n buurman. Ze zijn beiden J niet meer voor reden vatbaar, e het escaleert en goed ook. Het belooft een leuke voorstelling^ te worden met veel muziek (o accordeon en trompet) Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 13 oktober Aanvang: 14.30 uur <c

Leusder Krant | 1993 | | pagina 10