Rustig bouwtempo in Achterveld Raad accepteert dure regeling over schuur .Leusder Krant. Zuivellab krijgt erkenning [sssissertjes Raad wil provincie niet in het harnas jagen Ondanks onbehagen over uitkoop huurder: Dufy Kwartet in Dorpskerk afvalverwerking Scholieren snuffelen aan het bedrijfsleven lensdag 13 oktober 1993 Pagina 3 JSDEN - Niet meer dan 10 15 nieuwe woningen per in Achterveld om de pro- ;je Utrecht niet teveel tegen laren in te strijken. Dat was louding die de commissie mtclijke Ordening donder- avond aannam bij de be- delng van de plannotitie terveld. Het stuk werd in commissie besproken ter rbereiding van het bestem- gsplan voor Achterveld. De elijkhcden in Achterveld nieuwbouw zijn gering, vel er genoeg plannen zijn de weinige ruimte, die er te benutten. Dat bleek er meer uit de grote publie- elangstelling. De commis- moest daarom niet alleen leien over de plannotitie, ook over de plannen die - af de publieke tribune wer- gepresenteerd. de komende tien jaar ite voor niet meer dan 113 ngen in Achterveld. Als aan de provincie Utrecht zal er zelfs helemaal niet in Achterveld gebouwd den. In het concept streek - dat binnenkort een defi- e status zal krijgen is ïgens de woningbouw in iel Leusden sterk aan ban- gelegd. Het aantal wonin- in 't Vliet mag volgens de incie niet groter worden 400 en de Pondriehoek in de provinciale plan- helemaal buiten beeld at heeft bij de gemeente de ge wrevel opgewekt, om- ir daardoor niet meer voor behoefte gebouwd zal ïen worden. Maar behalve ■revel heeft dat dus ook d tot de nodige voorzich- iid om de wankele relatie de provincie niet te versto- Niet teveel en niet te snel daarom het devies van de iiissie bij de behandeling de Achterveldse bouw- ïkele Achtervelders, die verenigd hebben in 'De p Hessenkar' wil vrije woningen bouwen op tuk grond tussen de Kerk ende Hessenweg. De groep zich genoemd naar het Iselijke café, waar zijn sa- kwamen om hun plannen werken. Met het plan [t de aanleg van een stuk pad langs die weg samen, eaansluiting moet vormen fietsroute met Barneveld in tb rekende stuk is de be ring van de kavel, die 'De groep Hessenkar' wil bebou wen. Om die reden wil de ge meente met de aanleg wachten tot de plannen voor die bebou wing klaar zijn. Commissielid Dick de Jong (CDA) die zich al lange tijd sterk maakt voor dat stuk fietspad, wilde daar geen genoegen mee nemen. Volgens hem had de gemeenteraad al eerder besloten dat het fiets pad er moet komen Hij zag niet in waarom er met de aanleg gewacht zou moeten worden. Hij vermoed de daarom dat wethouder De Jongh (VVD) het fietspad hele maal niet wil en de bouwplan nen als excuus gebruikt. De Jongh liet zich door deze ste kelige opmerking niet uit de tent lokken en bleef erbij dat eerst de bouwplannen bekend moeten zijn, voordat het fiets pad er kan komen. Later deze week kwam wethouder De Jongh het CD A-raadslid tege moet met de harde toezegging, dat met de aanleg van het fiets pad zal worden begonnen, zo dra het bestemmingsplan is vastgesteld De Jongh heeft zijn ambtenaren de opdracht gegeven daarvoor te zorgen. Het bouwplan bij de Kerk dijk maakt overigens een goede kans uitgevoerd te worden 'De groep Hessenkar' had vorig jaar al aan de gemeenteraad gevraagd of er op het stuk grond gebouwd zou mogen worden Probleem was toen, dat het stuk grond buiten de bebouwd kom ligt en dus tot het buitengebied hoort. Daar mag volgens het gemeentelijk beleid niet gebouwd worden. Het stuk grond moest daarom een andere bestemming krij gen. De groep kreeg daarom de toezegging dat het bestem mingsplan Achterveld met voorrang behandeld zou wor den. De Jongh loste donderdag zijn belofte in. Hoewel er dus niet veel meer in de weg lijkt te staan bij de bouw van de vrije sector wo ningen op de Kerkdijk, waar schuwde Ton Voortman (WD) er wel voor dat er volgens de regels van het gemeentelijke huisvestingsbeleid gewerkt zal moeten worden. „Er wordt nu door particulieren een plan ge presenteerd, waarbij de be trokkenen zelf de belangrijkste gegadigden voor de kavels zijn Voor andere woningbouw plannen geldt dat de kandida ten moeten voldoen aan de cri teria van het huisvestingsbe leid. Het zou niet eerlijk zijn als in dit geval van die regels wordt afgeweken." Aan dit probleem werd tij dens de commissievergadering overigens niet te zwaar getild. De plannen van 'De groep Hes senkar' maken dus een goede kans om uitgevoerd te worden. Dat kan niet gezegd worden voor de bouwplannen van Ar- chitra. Het Leusdense bedrijf had zijn oog laten vallen op het terrein van de voormalige coö peratie Als het aan Architra ligt, krijgt zij toestemming voor de bouw van 45 ouderen woningen. De bewoners, 55 plussers, zouden gebruik kunnen maken van de faciliteiten van het na bijgelegen verzorgingshuis Sint Joseph. Het grote aantal woningen schrok de commissie echter af. Daarmee zou bijna de helft van het aantal nog te bouwen woningen in de ko mende tien jaar zijn 'opge bruikt'. Omdat het om oude renwoningen gaat zou de wo ningbouw voor andere groepen in het geding kunnen komen Die zouden daarmee niet meer aan bod komen. Een ander probleem is de ligging in de directe omgeving van een boerderij. De stan koverlast, die dit agrarisch be drijf veroorzaakt vermindert het woongenot. De eigenaar van de boerderij heeft bij de bouw van een aantal aanleun woningen (Esveld) zijn be drijfsvoering al aangepast, zo dat dat probleem zich niet voordeed bij de uitvoering van het project Esveld. Het ging volgens wethouder De Jongh te ver de boer opnieuw te vragen zijn bedrijf aan te passen. Bovendien zouden de wo ningen van Esveld dan weer binnen de 'stankcirkel' komen te liggen. Ton Geijsberts (D66) zei daarbij nadrukkelijk dat hij niet onder de indruk was van het argument van de verte genwoordiger van Architra, dat als zijn bedrijf geen toe stemming voor de plannen zou krijgen er wellicht in het ge biedje ongewenste ontwikke lingen zouden kunen ontstaan Vervolg van voorpagina Deze tactiek bleek achteraf de juiste te zijn. Twee van zijn belangrijkste concurrenten gingen hard van start waar door Vallentgoed even aan het twijfelen werd gebracht „Ik heb even geaarzeld of ik hen zou laten lopen of dat ik mee zou gaan, gelukkig kon ik de discipline opbrengen om te wachten en mijn eigen race te blijven lopen. Na ongeveer drieëntwintig kilometer had ik de twee koplopers ingehaald en lag ik eerste in de wedstrijd. Vanaf dit moment ben ik iets langzamer gaan lopen om te voorkomen dat ik in de laatste kilometers in zou storten. Hierdoor kon ik mijn geplande eindtijd van twee uur en dertig minuten echter niet halen." Vallentgoed legde de klas sieke afstand van 42 kilometer en 195 meter uiteindelijk af in 2.31.40. Dit was slechts twee ëndertig seconden boven zijn persoonlijk record dat hij in 1991 liep. De Nederlandse titel betekende de kroon op de vele trainingsarbeid die Vallent goed wekelijks verzet. Hij loopt gemiddeld ongeveer hon derdvijftig kilometer per week met een top van honderdtach tig- Hij heeft dit jaar alle te be halen Nederlandse titels in zijn leeftijdscategorie gewonnen en het zal daarom moeilijk zijn deze resultaten nog te verbete ren. „Ik wil wel proberen een grote marathon zoals Berlijn, Londen of Rotterdam te lopen En het mooiste zou zijn als ik een sponsor zou vinden om de marathon van New York te kunnen lopen." Als hij aan één van deze marathons meedoet wil hij er proberen zijn per soonlijk record te verbeteren. nsdag 13 oktober uur Inloopavond IJs- t, Bavoortseweg 25. derdag 14 oktober dag: Snuffeldag basis- ülleerlingen bij diverse ijven uur: Inloop- en spel- lag Zuidzij, Woelige Hoek, •es Irenelaan. uur: Scholierencafé, tker, Bavoortseweg 25. uur: Paul van Loon in otheek Nieuw Langen- Hamersveldseweg. uur: Lezing 'Angst dementie', De Zuidzij, ïge Hoek, Prinses Irene- uur: Inloopavond, IJs- er, Bavoortseweg 25. uur: Valleiconcert, iskerk, Arnhemseweg ag 15 oktober uur: Scholierencafé, iker, Bavoortseweg 25 uur: Inloopavond, IJs- Bavoortseweg 25. 'dag 16 oktober uur: Oogstdankviering en- en Tuindersbond, Sint kerk, Hamersveldseweg. uur: Dansavond voor nstaanden, De Mof, Arn- jeweg 95. uur: Optreden Silly IJsbreker, Bavoortse- 125. lag 17 oktober uur: Bezichtiging •ersiering, Sint Jozefkerk, ersveldseweg uur: Zangdienst, Mar- ïrk, Asschatterweg 23. idag 18 oktober uur: Pergamano bij de zij, Woelige Hoek, prinses laan. dag 19 oktober uur: Volleybaltoernooi scholen, Sporthal De uur: Bijeenkomst Ne- ndse Bond van Platte- •vrouwen, Het Vooronder, eraeester van de Postlaan isdag 20 oktober uur: Kermis, parkeer- s winkelcentrum Biezen- uur: Scholierencafé, fker, Bavoortseweg 25. Het Centraal Orgaan Zuivelcontrole (COZ) heeft vrijdag het Sterlab-accreditatiecertificaat uitge reikt gekregen. Het COZ is een organisatie die de naleving van de landbouwvoorschriften in de zuivelsector controleert. De toekenning van dit certificaat betekent dat deze organisatie werkt volgens nationaal en internationaal erkende kwaliteitsnormen, (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - „Een onbehaag lijk gevoel, maar wij kunnen niet anders." Zo was de stem ming te omschrijven van de le den van de commissie Ruimte lijke Ordening bij de afhande ling van de affaire van de schuur aan de Hamersveldse weg. De gemeente kocht eerder dit jaar de grond en opstallen, omdat zij het terrein nodig hebben voor de bouw van 22 terraswoningen, die deel uit maken van de uitbreiding van het winkelcentrum De Ha mershof. De schuur is door de vorige eigenaar verhuurd aan dierenspeciaalzaak Van den Berg, die de ruimte gebruikt voor de opslag van tuinmeu belen. Bij de koop van de grond moest de gemeente het huurcontract, dat loopt tot 1996 met een optie tot 2008, overnemen. De huur der wil de schuur alleen ontrui men als hij een schadevergoe ding krijgt van 125.000,— en de gemeente gratis vervangen de ruimte beschikbaar stelt tot het moment dat het huurcon tract afloopt. Daarvoor is het voormalige defensiegebouwtje aan de Hamersveldseweg be schikbaar gesteld. De gemeente zorgt verder voor aansluiting op de riole ring en op het water-, gas-, en electriciteitsnet Ook worden er op kosten van de gemeente speciale containers geplaatst, omdat de ruimte in de schuur groter is dan het defensiege bouwtje. Als de huurder in 1996 uit dat gebouw moet, krijgt hij de kans om met voor rang een nieuwe opslagruimte te bouwen op het toekomstige bedrijventerrein aan de Am- bachtsweg, dat overigens nog gekocht moet worden van het ministerie van Defensie. Een zeer kostbare zaak voor de gemeente dus, maar volgens de commissieleden zit er niets anders op, omdat de grond op 1 januari beschikbaar moet zijn. Dan begint de bouw van de 22 woningen. Als daarbij vertra ging optreedt, loopt de ge meente kans dat zj flinke scha devergoedingen moeten beta len aan projectontwikkelaar MBO. Dan gaat het volgens wethouder De Jongh om be dragen, die groter zijn dan er aan de huurder van de schuur betaald moet worden Toch had Dick de Jong (CDA) nog boze woorden over de handelswijze van de 'oppo nent' van de gemeente. Volgens De Jong had deze in 1991 nog even snel met de vorige eige naar een huurovereenkomst afgesloten, hoewel hij wist dat de gemeente de grond nodig had voor de uitbreiding van De Hamershof. „Hij heeft in eerste instantie een redelijke schade vergoeding aangeboden gekre gen voor het ontbinden van de huurovereenkomst. Ik heb er daarom geen goed woord voor over dat deze middenstander, die zijn brood verdient binnen de Leusdense samenleving, die gemeenschap onnodig pro beert uit te melken." LEUSDEN - Het Dufy-kwar- tet werd opgericht in 1987 en heeft sindsdien een uitgebreid repertoire opgebouwd. Be halve op de meer klassieke composities voor strijkkwar tet heeft het zich toegelegd op minder bekende composities. In 1988 debuteerde het Dufy- kwartet in het Concertge bouw, waarna het regelmatig te beluisteren valt op radio en televisie, alsmede op andere concertpodia. Het ensemble studeerde intensief onder lei ding van het beroemde Ama- deus Quartet. Het kwartet bestaat uit: Janet Krause (viool), Frank de Groot (viool), Esther van Stra len (altviool) en Tqco Kooistra (cello). Zij spelen werken van Mozart, Sculthorpe en Beet hoven. Het Dufy-kwartet treedt don derdag 14 oktober op in de Dorpskerk aan de Arnhemse- weg in Leusden-Zuid. Het con cert begint om 20.15 uur Vervolg van voorpagina depóts, die op dit moment al op grote schaal oneigenlijk ge bruikt worden, bieden een ideale ontwijkmogelijkheid. De meerderheid van de com missie had daarom geen moeite met het voorstel die depóts op termijn af te schaffen. „Jam mer, maar het kan niet an ders," vonden de meestecom- tniisieleden. Alleen Dries Knoppien (VVD) ging heftig tekeer tegen de dreigende verdwijning van wat hij 'een serviceverlening aan het publiek' noemde, die volgens hem veel gebruikers- gemak oplevert „Het rapport van De Straat staat vol met veronderstellingen, die niet met cijfers worden waarge maakt," vond hij Volgens hem kan het probleem van de ver vuiling van de depóts worden tegengegaan, door betere con trole en voorlichting aan het publiek. Er was meer kritiek op het rapport van De Straat en het voorstel van Verduin, hoewel deze minder fel was. Het Comi té Milieuzorg Leusden (CML) en de Kringloop Stichting Leusden, die vanaf de publieke tribune commentaar gaven, pleitten voor een snelle invoe ring van het gedifferentieerde tarief. Verduin had de aanbe veling van De Straat overgeno men om nog te wachten met de invoering van een dergelijk ta rief, totdat duidelijk is dat de Leusdenaren voldoende bereid zijn mee te werken aan het nieuwe ophaalsysteem „Als Leusden nu al zo'n ta rief invoert, zou de gemeente tot de eerste tien plaatsen in Nederland horen, die met een gedifferentieerde heffing werken. Het is echter nog niet voldoende bekend of zo'n sys teem in de praktijk werkt Ook kan nog blijken dat een derge lijk tarief juridisch gezien on mogelijk is Er is nog geen rechter, die zich erover heeft uitgesproken," hield Hueting de commissie voor. CML en KSL willen echter dat het gedifferentieerde tarief zo snel mogelijk ingevoerd wordt. Dat kan door de Leus denaren de mogelijkheid te ge ven zelf te composteren. Verder kunnen de Leusdenaren hun groente-, fruit- en broodafval kwijt aan milieuboer Fokko Tilma. Tilma is werknemer van de KSL. Door deze wijze van afvalscheiding krijgt iedereen de kans de hoeveelheid huis vuil zo klein mogelijk te hou den, waardoor de invoering van het gedifferentieerde ta rief aantrekkelijk wordt. Knoppien wees echter op het risico van mislukking. „We moeten ervoor oppassen dat wij niet in een financiële fuik terecht komen. Dat gebeurt als wij nu kiezen voor een duur financieel systeem, dat wij misschien later weer moeten afschaffen." Om die reden twijfelde Jan Konijnenbelt van het CDA. Hij wilde meer informatie over beide modellen, voordat hij be reid was een keuze te maken. Ep Oostra (D66) vroeg aan Ver duin, waarom er niet gedacht was aan regionale samenwer king. Hij was vooral gechar meerd door het Amersfoortse duobakkensysteem, waarbij het afval voor een deel onge scheiden wordt opgehaald en later weer wordt gesplitst. Ver duin raadde dit sterk af, omdat dit zeer kostbaar is en nergens in Nederland navolging heeft gehad. De conclusie, die Ver duin trok was dat de commissie het wel eens is over een ge scheiden GFT-inzameling, maar nog twijfelt over de wijze waarop. LEUSDEN - Op donderdag 14 oktober zullen meer dan 450 kinderen een bezoek brengen aan 43 Leusdense bedrijven. De kinderen zullen op die ma nier tijdens de 'snuffeldag' kennismaken met het be drijfsleven. Maar ook andere instellingen, zoals de ge meente staan in het lijstje van te bezoeken bedrijven. Het gaat om kinderen uit de hoog ste groep van het basisonder wijs. De dag wordt georgani seerd door twee Leusdense serviceclubs: De Lionsclub en de Rotary club. De kinderen nemen tijdens de dag actief deel aan het ar beidsproces. Bijvoorbeeld koekjes bakken bij de bakker en het maken van de kabel krant bij de gemeente. Iedere leerling kon in de afgelopen weken uit de lijst van deelne mende bedrijven een voor keur aangeven. Bij de inde ling van de leerlingen is met die voorkeur zoveel mogelijk rekening gehouden. Elk kind bezoekt op donderdag 14 okto ber a.s. drie bedrijven: 's mor gens twee en 's middags één. De leden van de Lions- en Ro tary club zorgen voor de totale organisatie, waaronder de op vang en begeleiding van de kinderen, het transport en de catering. Ook de financiering van de snuffeldag gebeurt door de twee clubs. Al met al een ambitieus geheel, dat al leen kan slagen door de grote inzet van de leden. Het is de tweede keer dat de Snuffeldag in Leusden wordt georganiseerd maar de eerste keer dat het door Lions en Ro tarians samen wordt gedaan. Een enquête onder de deelne mers van vorig jaar, bedrijven en deelnemers, heeft aange toond dat men unaniem van mening was dat deze bijzon dere dag voor meer dan hon derd procent geslaagd was. Met name het educatieve ka rakter van de snuffeldag viel duidelijk in de smaak De clubs doen er alles aan om de snuffeldag tot een jaarlijks terugkerend evenement te ma ken. Op dit moment bestaan er gedachten om de organisa tie volgend jaar in handen te leggen van drie clubs. Lions, Rotary en Round Table. 3H8- Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. '...De afstand tussen de burger en de plaatselijke politici is te groot vinden veel gemeenteraadsle den. Er wordt daar de laatste tijd steen en been over geklaagd. Niet onbegrijpelijk met de ge meenteraadsverkiezingen in het vooruitzicht...' '...Deperszou bij het overbruggen van die afstand een cruciale rol kunnen spelen, vinden de betrok ken politici. Er zou meer aandacht in de krant moeten zijn voor het reilen en zeilen van de plaat selijke politiek... '...Dat verwijt hebben wij in deze rubriek als eens eerder gesignaleerd. Omdat wij niet de beroerdste zijn, zullen wij deze week in de Sisssers eens flink uitpakken en de heren en dames gemeenteraadsle den op bun wenken bedienen. Aandacht voor de politiek dus...' '...Het wordt ons daarbij overigens niet gemakke lijk gemaakt. Het gemiddelde Leusdense raadslid heeft namelijk als kenmerk dat hij zwijgzaam is. Als er werkelijk iets aan de hand is, waar wij als krant iets mee kunnen doen, houdt hij zijn mond...' '...Zo hadden wij wel enige reactie verwacht op het inten'icw met Gert de Wcerdt, dat enkele we ken geleden in de Leusder Krant stond. De Weerdt heeft afscheid genomen van de gemeenteraad, na dat hij door zijn partij, de PvdA, onder druk was gezet plaats te maken voor nieuwkomer Cees de Kruijff...' '...De omstandigheden waaronder dit afscheid plaats vond, waren op z'n minst dubieus te noe men. De Weerdt wilde er pas wat in de krant over kwijt, nadat hij geen deel meer uitmaakte van de fractie...' '...Wat ons betreft had hij zijn mond veel eerder open kunnen doen, maar zo vanzelfsprekend is dat niet in de Leusdense politiek. Hoe dan ook. De Weerdt trok de beerput open en zei enkele opmer kelijke dingen over de rol van het partijbestuur in deze affaire... '...Sindsdien is het grote stilzwijgen ingetreden. Niemand van de PvdA voelde zicli geroepen com mentaar te geven op de behartenswaardige dingen die De Weerdt in bet interview zei. Het gewezen raadslid wacht al dagen naast de telefoon op reac ties uit zijn partij, die hij toch 11 jaar loyaal heeft gediend...' '...Het enige geluid dat de afgelopen dagen uit die hoek kwam, was van fractievoorzitter Nico Klerk, waarmee De Weerdt het aan de stok heeft gehad. Klerk liet trots in de commissievergadering Wel zijn en Ondepwijs weten, dat zijn fractie al klaar was met het opstellen van de tekst voor de Algeme ne Beschouwingen, die pas in november aan de orde zijn... '...CDA-er Rikus Renting vroeg stekelig aan Klerk voor welk jaar Klerk die geschreven had. En Alrich Parson van de WD maakte deze voorzet af met de vraag voor welke fractie die beschouwingen dan wel bedoeld waren...' '...Inmiddels is de opvolger van De Wcerdt, Cees de Kruijff, met zijn werk begonnen. Hij moest vorige weck maar liefst twee keer opdraven. Hij maakt namelijk deel uit van de commissies S VE!\1 en OREV...' '...Dat eerste optreden was niet onverdienstelijk. Het is nog te vroeg om te zeggen hoe hij zich als nieuwbakken gemeenteraadslid de komende maanden zal ontwikkelen. Hij deed in ieder geval zijn mond open en liet merken dat hij de stukken had doorgenomen...' '...In schrille tegenstelling daarmee staal het op treden van Tiny Bontje-Prouk van Leusden '90. De Achterveldse volgde enige tijd geleden haar partij genoot Gjalt van Biezen op, die met zijn raadswerk moest stoppen, omdat hij het te druk kreeg met zijn nieuwe baan...' '...Bontje-Pronk blinkt vooral uit in het voorbij laten gaan van haar beurt of het maken van opmer kingen, waar niemand iets van begrijpt. Donder dag verving zij collega Joop Kool, die verstek moest laten gaan bij de vergadering van de com missie OREV. Aan de orde was een plannotitie, dat als voorbereiding is bedoeld voor het bestem mingsplan van Achterveld...' '...Een onderwerp, dat haar toch had moeten aan spreken. De tribune zat vol met mensen uit Achter veld. die iets over het plan te zeggen hadden of er iets over wilde horen. Een uitgelezen kans voor haar dus om zich te profileren... '...Tiny kwam echter niet verder dan de opmer king dat er een fout was gemaakt bij het tellen van bet aantal winkels in Achterveld. Bij de opsom ming miste zij er een. Dat dit detail haar zo scherp was opgevallen, was trouwens niet onbegrijpelijk. De ontbrekende winkel was namelijk haar eigen kledingzaak...'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3