Schillenboer ter discussie Kinderboekenschrijver Paul van Loon op bezoek bij Leusdense bibliotheek Leusder Krant Keiharde blues breekt ijs 'Heuvelachtig tenein Brian, ik hou van jou Jongetje gewond Messentrekkers Leusdenaar bedreigd Rijden onder invloed Schrijver van 'Gezicht in de mist' favoriet bij kinderjury Woensdag 13 oktober 1993 Pagina 6 LEUSDEN - Er wordt de laat ste weken in de politiek heel wat afgepraat over het schei den, verzamelen cn ophalen van afval. Maar of de tuinvuil- depots, vuilniszakken of mini- containers nu zullen blijven, weggaan of nieuw zullen ko men, de schillenboer zal niet zomaar verdwijnen. Fokko Til- ma is al ruim zeven jaar met schillen in de weer. Onlangs werd op deze wijze de twee miljoenste kilo opgehaald. In het begin bij De Milieuboer in Amersfoort, daarna vier jaar als zelfstandig ondernemer en sinds maart 1992 in dienst bij de Kringloopstichting in Leus den. Tilma: „Eerst was ik als vrij williger in dienst bij De Mi lieuboer in Amersfoort. Toen die organisatie failliet ging ben ik als zelfstandig ondernemer verder gegaan. Omdat het Co mité Milieuzorg Leusden een schillenproject wilde starten hebben ze mij gevraagd. Ik had natuurlijk al de nodige erva ring omdat de milieuboer pa pier, karton en schillen inza melde In mei 1992 ben ik dienst gekomen bij de Kringloopstichting waar ik nu officieel bedrijfsleider ben, maar zonder Kringloopwinkel zegt deze titel mij niets Daar om noem ik mijzelf kringloop- werker." De functie van kringloop- werker of schillenboer zoals het in de volksmond genoemd wordt is een zwaar beroep. Het is vijf dagen per week hard werken waarbij Tilma om kwart voor acht 's ochtends al begint om dan door te gaan tot ongeveer vijf uur 's middags Gelukkig heeft hij sinds kort hulp op maandag, dinsdag en donderdag. Hier is hij blij mee omdat hij het alleen werken de minst leuke kant van zijn werk vond. „Ik vind dat ik te lang Fokko Tilma Iedereen een versmpperaar in de tuin (foto: Hans Verhorst) alleen gewerkt heb Er is van uit de gemeente te weinig ini tiatief gekomen om meer te doen. Initiatieven tot bijvoor beeld een kringloopwinkel zijn door de gemeente te lang te gengehouden." Er spreekt een ideologie uit het feit dat hij het leukste van zijn werk vindt dat de koeien de schillen opeten en dat ze niet in de vuilverbrandingsovens terechtkomen. Hij illustreert dit met een grapje. „Twee schillen komen elkaar tegen, zegt de één tegen de ander ik ben blij dat ik naar een koeiestal mag Zegt de ander, ik heb pech, ik moet naar een compostbak." Hieruit blijkt duidelijk hoe Tilma over het inzamelen van groente-, fruit en broodafval (GFB) denkt: „Het vervoeren en verwerken van afval uit een compostbak door een bedrijf kost enorm veel geld, alleen het vervoer al een miljoen per jaar. Daarom is het veel goedkoper als een schillenboer dit afval ophaalt en direct aan het vee voert. Dit is de kortst mogelijke weg van verwerking van GFB-afval." Als meest ideale oplossing voor de verwerking van tuinaf val ziet Tilma de versnippe raar: „Het mooist zou zijn als iedereen met een tuin een ver snipperaar zou hebben. De snippers kunnen in de tuin worden gedeponeerd om bij voorbeeld een rand te vormen. Hierdoor zullen de tuinafval- depots overbodig worden." Tilma prijst het voorzienin genniveau voor het milieu vriendelijk verwerken van grof huisafval in Leusden. „De LEUSDEN - Met een optreden van de Amerikaanse Michael Katonband werd zondag de bluestradi tie in de Leusdense jongerencentra nieuw leven ingeblazen. Dit optreden was het eerste in de reeks Sunday Night Blues-concerten die één keer in de veertien dagen in jongerencentrum De IJsbreker gehouden zullen ivorden. De Michael Katonband was een zeer swingende, oorverdovende openings- act van deze serie. Deze driemansformatie speelde keiharde blues waarbij soms de geluidsbarrière leek te worden doorbroken, (foto: Hans Verhorst) voorzieningen zijn in onze ge meente ongekend. De Leus dense huishoudens zullen vol gend jaar in vergelijking met omliggende gemeente minder hoeven te betalen voor de ver werking van hun huisvuil. Dit komt omdat wij hier geen mini-containers hebben, als deze worden ingevoerd zullen de kosten stijgen." Van het aanwezige groent-, fruit- en tuinafval (GFT) wordt op dit moment ongeveer 50 procent verwerkt, dit moet 70 procent worden. Het gat van 20 procent is gelijk aan 1200 ton afval. De gemeente is op dit moment bezig te bepalen hoe deze 20 procent ook op te halen Volgens Tilma moet men hier voor eerst onderzoek doen: „De gemeente zou eens een onder zoek moeten doen bij de burger en ze vragen wat ze willen. Op welke manier de burgers hun afval zouden willen scheiden. Of dat is door het gebruik van compostbakken, mini-contai ners of tuinvuildepots. hier door ontstaat er een totaal beeld van wat de burgers wil len, hierop kan de gemeente dan het accent leggen. Als een bedrijf een nieuw produkt op de markt brengt doet zij daar voor tenslotte ook markton derzoek." 1 Fokko Tilma komt één keer in de week bij alle huizen in Leusden langs, behalve bij hui zen in de buitengebieden. „On geveer 50% van alle huishou dens zet de emmer van de Kringloopstichting aan de weg zodat ik hem op mijn kar kan legen. Het meest gebeurd dit bij onderen en gezinnen waar van de vrouw overdag thuis is. Deze emmers met een inhoud van zeventien liter zijn gratis af te halen bij de Kringloop- stichting Nu rijdt Tilma nog op een gewone tractor met aanhanger rond, hij hoopt dat deze tractor binnenkort vervangen zal wor den door een tractor met elec tromotor. „Een paard zou nog mooier zijn, vooral met het oog op de uitstoot van milieu-on vriendelijke stoffen." Zijn kennis over het milieu vriendelijk ophalen en verwer ken van afval is ook in de lan delijke politiek niet onopge merkt gebleven: „Voor het GPV heb ik een milieupara graaf geschreven voor hun pro gramma in het kader van de Tweede Kamerverkiezingen. Hierin heb ik de nadruk gelegd op preventie, dat wil zeggen het voorkomen van het ont staan van afvalstoffen aan de weg Want dit is volgens mij de meest milieuvriendelijke ma nier van af val verwerken Christine Schut LEUSDEN - Maandagmiddag om 17.10 uur is bij een aanrij ding op de Visotter een jongetje uit Zeist gewond geraakt. Het jongetje rende vanaf een door struiken omgeven paadje de rijbaan op waar net een bestel busje optrok. De bestuurder van dit busje, een 33-jarige in woner van Stoutenburg, zag het jongetje niet en reed hem aan Doordat het jongetje viel reed het bestelbusje over het linker onderbeen van de jongen dat hierdoor zijn scheenbeen brak. LEUSDEN - Op de Treeker- weg is een 46-jarige inwoner van Doorn door twee mannen beroofd. De man fietste vrijdag om 19.30 uur in de richting van de Doornseweg toen hij werd afgesneden door een zil verkleurige Opel Kadett. Uit de auto stapten twee mannen waarvan er één een mes in de hand had Onder bedreiging van dat mes werd de man ge fouilleerd. Zijn tas met bood schappen, eer. portemonnee met 40,-, een bril en een para plu werden hem afgenomen. Nadat zijn beide fietsbanden waren lekgestoken reden de mannen met gedoofde lichten weg De mannen waren tussen de 20 en 25 jaar, blank en ze spraken accentloos Neder lands. De ene dader was 1 me ter 80 lang, had kort blond haar en droeg een lichtblauw jack. De ander had donkerblond steil haar en 1 meter 75 lang. AMERSFOORT - Een 20-jari- ge Leusdenaar is maandag middag om 17.00 uur in de Slijkpoortsteeg bedreigd en beroofd De man liep in de steeg tussen de Arnhemse- straat en de parkeerplaats achter de Hema toen een onbe kende man hem tegemoet liep. Deze trok een mes en eiste van de Leusdenaar geld. Deze gaf hem zijn portefeuille. De dader haalde hier zelf het geld uit. Vervolgens wilde hij ook de brillekoker van de Leusde naar. Hij haalde de bril eruit, liet hem vallen en trapte er op. Toen de dader bij deze actie naar beneden keek, schopte de Leusdenaar hem het mes uit de handen. De dader liet hierdoor ook de portefeuille vallen. De dader rende vervolgens weg in de richting van de Hema. De Leusdenaar mist 55,-, liep een kleine wond aan zijn voet op en verloor zijn bril die een waarde had van 550,-. De da der was een donkere jongen van ongeveer 18 jaar. Hij was ongeveer 1 meter 80 lang, droeg een blauwe spijkerbroek, een witte gebreide trui, zwartleren jack en witte sportschoenen. Hij had kort haar dat achter overgekamd was. Dat de straatnaambordjes altijd aan de verkeerde kant van de weg staan is iets waar mee te leven valt. Onduidelij ke borden, omdat ik de tekst niet snap, geven meer reden tot irritatie. Zo kom ik sinds enige tijd borden tegen met de tekst: 'Brian, ik hou van je, Betty'. Deze blikvanger pikt elke keer mijn onverdeelde aandacht maar als ik de tekst verder wil lezen ben ik er al langs, soms op de goede kant van de straat want het leidt behoorlijk af. Brian? Ik ken geen Brian. Nou zijn er wel eens meer van die lollige familieleden die de goegemeente met aangeplakte papiertjes kond willen doen van een op handen zijnd hu welijk. Van de al nauwelijks herkenbare foto's van het aanstaande paar, die ook nog eens een groot aantal keren door het kopieerapparaat moeten, weet de regen defini tief ^en eind te maken aan de herkenbaarheid. Maar de hartekreten van Betty zagen er iets professio neler uit. Betty wie? Ik ken geen Betty, of het zou dat hysterische stripfiguurtje moeten zijn met dat jarretel letje. Ik kan er niets aan doen, mijn fantasie slaat op hol. Gaat het om een vrouw misschien, die in een relatie is gewikkeld met een getrouwde man die daar nu eindelijk eens voor uit wenst te komen? Of betreft het een moeder die spijt heeft twintig jaar gele den met het vriendje van haar zoon weg te zijn gelopen nu blijkt dat onder de puber- teitspuistjes weinig verhevens zit? Of zou het zwarte Betty kunnen zijn, die na jaren lang in een rood kamertje te heb ben vertoefd, nu eindelijk de luxe mag meemaken in het welvarende Leusden en en passant haar eerste klant, Brian, meer weet ze niet, te rug wil zien? (Je kan het zo gek niet verzinnen, of het blijkt in de Oprah Winfrey Show te bestaan!) De waarheid moest naar boven komen, ik had geen remmingen meer in het be denken van verhalen. Wel, Brian is van Brian Goedtz, het adviesbureau. Stafmede werker Paul Sanders legt uit dat deze naam bedacht is om dynamischer over te komen, fictief dus. De door het recla mebureau bedachte naam krijgt een relatie, jawel, Bet ty. Grapje van het reclamebu reau, dat op deze wijze wil vieren dat Brian Goedtz twaalfeneenhalf jaar bestaat. Opvallend is het wel maar eerlijk gezegd vond ik mijn ideeën een stuk smakelijker. Anneliesl LEUSDEN - De politie heeft woensdagnacht om tien minu ten over twaalf op de Randweg een automobilist aangehouden voor controle. Bij het aanspre ken van de bestuurder, een 38-jarige Amersfoorter, roken de agenten een alcohollucht. De Amersfoorter werd aan de blaastest onderworpen waar uit bleek dat hij teveel gedron ken had Hij kreeg een rijver bod van drie uur opgelegd en een geldboete van 400 gulden. Zondagochtend is een 22-ja- rige Woudenberger op de Arn- hemseweg aangehouden. Del automobilist reed om 1.10 uur slingerend in de richting van Woudenberg en trok daardoor de aandacht van de politie. Uit de blaastest bleek dat hij teveel gedronken had. Hij kreeg een rijverbod van zes uur opgelegd en zijn rijbewijs werd ingevor-l derd Bovendien bleek hij de| auto waarin hij reed even daar voor in Amersfoort te hebben] gestolen. .El LEUSDEN - Met ingang van vandaag start de kinderboe kenweek die tot en met 23 okto ber zal duren. De bibliotheek zal dan ook met name voor kin deren en jeugd een prima om geving zijn om in rond te lopen. Naast het puzzelen en kleuren voor verschillende leeftijds groepen zullen op twee midda gen speciale voorleessessies worden gehouden. Opa's en oma's werden opgeroepen om kinderen voor te lezen. Hierbij werd de hulp van een radio om roep niet geschuwd. Aan deze oproep is massaal gehoor gege ven. De eerste voorleessessie is vandaag maar de herkansing zal woensdag 27 oktober plaatsvinden. Bij een kinderboekenweek hoort een boek dat door de le zers zelf is uitgekozen. Door de landelijke kinderjury, be staande uit 27 000 kinderen, werd het boek 'Gezicht in de mist' van Paul van Loon geno mineerd, maar door de jonge- renjury van Leusden uitgeroe pen tot het boek van het jaar. Het bijzondere hieraan is de samenstelling van de jury Naast deelname aan de lande lijke kinderjury vonden de me dewerkers van de bibliotheek het een goed idee om ook de oudere kinderen aan bod te la ten komen Elf lezers hebben in drie maanden tijd vijf geselec teerde jeugdboeken gelezen, waarbij het boek 'Gezicht in de mist' van Paul van Loon als overduidelijke winnaar is ge kozen Donderdag komt Van Loon zelf naar de bibliotheek om kennis te maken met zijn fans, die ook in de gelegenheid wor den gesteld om vragen te stel len Voor iedereen dus de kans om de schrijver te ontmoeten. „In ieder geval zal de vraag waarom ik schrijver ben ge worden aan de orde komen, daar is altijd iedereen nieuws gierig naar", zegt Paul van Loon, die overigens zeer ver guld is met de uitslag „Ik vind het prachtig om te horen, de doelgroep die mij uitkiest, dat is toch het mooiste wat er is. Voorbereidingen op het vrage nuurtje zijn er nauwelijks, ik vind het veel leuker om te ho ren wat de jeugd wil weten want daar gaat het tenslotte om. Sinds 1983 schrijf ik exclu sief voor de jeugd, variërend van ongeveer zes jaar tot de wat oudere kinderen. Het boek dat gewonnen heeft was meer gericht op jongeren vanaf ne gen jaar Je kunt de leeftijd nooit helemaal aangeven aan gezien het ene kind nou een maal wat verder is met lezen dan het andere kind." De vraag waarover van Loon het liefst schrijft wordt direct duidelijk tijdens het beluiste ren van zijn antwoordappa raat. Griezelmuziek die zijn si nistere stem inluidt met de bocdschap niet thuis te zijn, geeft het antwoord op de vraag die ik door de schrik toch ver geten was. Bij de tweede po ging is de schrijver thuis en blijkt het een hele aardige man te lijn. Maar wel eng, heel eng. Gezicht in de mist 'Gezicht in de mist'. Zo luidt de titel van dit 'fantasy' boek, maar dan wel toegespitst op het huidige tijdbeeld In het kort komt het verhaal neer op een jongen die over magische krachten beèchikt en daar in de loop van het boek achter komt Het kwaad, in de vorm van een gedaante, moet worden bestre den en door een meisje samen met de magische krachten van de hoofdrolspeler wordt daar hard aan gewerkt. Van Loon: ,/Iet was niet de opzet maar dit verhaal leende zich meer voor kinderen vanaf twaalf jaar. Ik schrijf inderdaad het liefst griezelboeken maar daarnaast is zeker ruimte voor het meer komische boek. 'Weg met die krokodil' is daar een goed voorbeeld van. Dat boek is be- Jeugdboekenschrijver Paul van Loon komt naar Leusden om kennis te maken met zijn fans. (foto Paul van Loon) stemd voor kinderen vanaf ze ven jaar In 1991 komt het boek 'Grie zelbus' uit. De reactie's van kinderen, die massaal reageren in de vorm van ruim tweedui zend brieven, mogen gerust overweldigend worden ge noemd. Voor Van Loon is dat aanleiding om een informatief boek te gaan schrijven, om op die manier op de veel gestelde vragen antwoord te kunnen ge ven Het 'Griezelhandboek' be handelt dan ook allerlei grie zelige zaken zoals vampiers, monsters, heksen en griezel films Toch maar de vraag gesteld waarom Paul is gaan schrijven. „Tijdens mijn studie voor illu strator aan de kunstacademie kwam ik dagelijks in aanra king met kinderboeken want daarin wordt nu eenmaal veel geïllustreerd. Door het lezen van de boeken waarvoor ik moest tekenen begonnen zich als vanzelf verhalen in mijn hoofd te vormen. Schrijven is leuk, maar dat is te simpel. Wat in mijn hoofd zat moest er op de een of andere manier uit ko men. Mijn eerste stukjes wer den door een krant gepubli ceerd, maar na een tijd heb ik mijn werk maar eens opge stuurd naar een uitgever." Het resultaat moge duidelijk zijn, in 1983 komt het eerste boek van de hand van Van Loon uit, getiteld 'Boven op tante Agaat' en inmiddels zijn we vijfendertig boeken verder Paul: „Daar zitten ook wat dunnere exemplaren bij. Voor de groep kinderen die net be gint te lezen zijn de zogeheten 'botjesboeken' Dat valt trou wens niet mee, de beperkingen zijn talloos, maar het is wel heel leuk om te doen. Een nieu- EUS we serie -is de maan, roos ei >nd visboekjes Alle woorden mo ildir gen maar uit één lettergree| nkoi bestaan en het gebruik van d ruin letter 'd' op het eind is uit der len boze. De kunst is dan ook on ïi aa met al die beperkingen tod ijeenl een leuk boek te schrijven Voor Van Loon breken druk jrger ke tijden aan, de schrijver kat Vooi tijdens de kinderboekenwee] n rekenen op vele uitnodiging^ ende van bibliotheken in Neder r (tel land. Het is dan ook een uniek kans voor de jeugd van Leu5 den om te gaan kijken, luiste ren en vragen te stellen Don derdag 14 oktober zal Paul van Loon in de biblio theek speciaal voor hen aanwe zig zijn, vanaf 15.30 uur voo kinderen tot tien jaar en he tweede uur voor de groep vana tien jaar susi tof z< fond ordei sgint Annelies Ileuvelinl anse^

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6