Leusder Krant Bewoners Achterveldse wijk De Brink werken aan eigen veiligheid Door Ivonne Wilken Als je naar de wc moet, kijkje even uit het raam" „Dat formulier komt ook bij de politie terecht" „Ook het graveren van waardevolle voorwerpen komt aan de orde" ,,De bewoners moeten de eerste stap zetten" „Omdat ze zich niet nog een keer aan dezelfde steen willen stoten, kloppen ze bij ons aan" „Inbrekers vermijden een beveiligde wijk" Woensdag 13 oktober 1993 Pagina 8 „Door het buurtpreventieproject is het aantal inbraken afgenomen" ACHTERVELD/LEUSDEN/WOUDENBERG - De criminaliteit stijgt, terwijl de politie moet inkrimpen. Het gevoel van onveiligheid neemt toe. Hier en daar tonen burgers echter eigen initiatief. In dertien wijken, verspreid over Achterveld, Leusden en Woudenberg proberen bewoners, gemeente en politie een sfeer te creëren die de buurt veiliger maakt; de buurtpreventie. De resultaten zijn volgens de betrokkenen zonder meer positief: de bewoners zeggen zich een stuk veiliger te voelen. „En daar gaat het om," zegt de Achterveldse wijkcoördinator W. Kleinveld, volgens wie het aantal diefstallen afneemt. Een verkenning. In de Achterveldse wijk De Brink is de buurtpreventie duidelijk zichtbaar. Borden markeren de gebieden waar de bewoners actief aan het project meewerken. Op de voor- en achterdeur van elk huis zijn stickers aangebracht om een ongewenste bezoeker te waarschuwen. De tekst, die zowel op deze gele plakkertjes als de borden staat, luidt 'Attentie Buurtpreventie' Het doel is de drempel voor inbrekers en dieven te verho gen Volgens bewoner J. Ossendrijver van de wijk is het project eigenlijk niets nieuws. „Vroéger letten de bewoners van een gemeen schap ook al op elkaar, maar toen had het beestje nog geen naam. Het project houdt gewoon in dan dat de buren elkaar wat beter in de gaten houden. De laatste tijd verslapte de aandacht die de bewoners sinds mensen heugenis voor elkaar hebben. Zo is het pro ject gestart Wijkcoördinator W Kleinveld legt uit dat het bij het project vooral om kleine dingen gaat. „Als je naar de wc moet, kijk je even uit het raam om te zien of er nog verdachte mensen in de buurt rondlopen Iedereen let eigenlijk op iedereen. Signaleert iemand een verdacht persoon, dan noteert hij dat en schakelt hij meteen de buurtcoördinator in. Die waarschuwt op zijn beurt de politie. Als het echt urgent is, wordt er natuurlijk meteen een beroep op de politie gedaan. Zo was er laatst een mevrouw die twee verdachte perso nen zag rondlopen. De politie werd er meteen bijgeroepen en de personen zijn afgevoerd. Wie het waren en wat ze van plan waren weten we niet, maar het geeft toch een veili ger gevoel. Het is wel van belang dat de buurt gemobiliseerd blijft en dat er een fanatieke buurtcoördinator aanwezig is." Kleinveld zegt dat niet voor niets, de laat ste tijd lijkt de preventieve aandacht in de wijk De Brink enigszins afgezwakt. „Bij ons werd het project altijd geleid door de heer Schouten Hij deed er ontzettend veel voor en had regelmatig contact met de gemeente en de politie Maar sinds zijn overlijden wordt er eigenlijk maar weinig meer aan gedaan. Op het moment hebben we nog geen plaatsver vanger voor hem." Als iedereen oplet, kan een buurtpreven tie-project inderdaad „drempelverhogend" werken voor het dievengilde Maar wat ge beurt er als de grote vakantie aanbreekt? „Tijdens de vakantie wordt een briefje met het vakantie-adres bij de coördinator ingele verd," vertelt Kleinveld. „Behalve het tijde lijke adres staan op dat papiertje gegevens over de manier van reizen, de duur van de vakantie en de aankomstdatum. Dat formu lier komt ook bij de politie terecht, die er in haar werk rekening mee houdt." Dat probeert men althans, want tijdgebrek bij het korps vormt een belemmering om extra op tijdelijk leegstaande huizen te let ten. De politie wordt dan ook niet frequenter ingezet dan in een vergelijkbare wijk waarin geen buurtpreventie is. Niet alleen de buurtbewoners, ook de ge meente en de politie zijn bij de buurtpreven tie betrokken. Volgens B. Goosman van de Leusder hermandad helpt de politie de bewo ners om beter op hun eigen spullen te letten. „Dit gebeurt door middel van voorlichtings avonden waarbij de bewoners getoond wordt hoe de woningen het best beveiligd kunnen worden. Door het aanbrengen van goede slo ten wordt het de indringers moeilijker ge maakt om het pand binnen te dringen. Ook het graveren van waardevolle voorwerpen, zoals radio's en televisies, komt tijdens zo'n avond aan de orde." Behalve de beveiligingen aan het huis zelf wordt ook rekening gehouden met de omge ving. Zo is op bepaalde plaatsen de groen voorziening aangepast. „Door hogere strui ken te snoeien wordt het zicht beter en beho ren donkere, lugubere plekjes tot het verle den. Dat versterkt het 'veiligheidsgevoel'," aldus Goosman. Verder motiveert 'oom agent' de bewoners om de politie eerder te waarschuwen als ze verdachte personen zien. De eerste twee projecten, die eind 1988 in Achterveld van start gingen, waren een ini tiatief van de politie. „Nu moeten de bewo ners de eerste stap zetten," vindt Goosman. „Als zij ge nteresseerd zijn in een betere bescherming, zijn wij meer dan bereid hen te helpen. Maar dan moeten we er op informa tie-avonden wel van overtuigd worden dat de meerderheid achter het plan staat. Zeventig procent van de bewoners van een wijk moet .-V 'Attentie buurtpreventie'. Elke bezoeker van de Achterveldse wijk De Brink weet waar hij aan toe is. 'ja' zeggen tegen de voorgenomen preventie." „Verder verwachten wij op de eerste voor lichtingsavond ook een aanwezigheidsper centage van 70%. Als daar niet aan voldaan wordt, geven we een grensgeval van ongeveer 65% het voordeel van de twijfel. Voorwaarde is dan wel, dat de tweede avond door mini- Wijkcoördinator ff. Kleinveld„In de buurten die aan het buurtpreventieproject deelnemen, is het aantal diefstallen gedaald. (Foto: Hans Roggen) maal 70% van de buurtbewoners wordt be zocht. Het initiatief moet dus echt van de bewoners zélf komen. De gemeenten spelen bij het project een coördinerende rol. Hun voornaamste aandeel is het beschikbaar stellen van geld en facili taire voorzieningen. „Zo stellen wij het be drag voor het plaatsen van de borden in de wijk beschikbaar," aldus mevrouw G. van Veluw, werkzaam bij de gemeente Leusden. „Maar ook de zogenoemde 'merkkoffers', die gebruikt worden voor het graveren van de waardevolle bezittingen, worden door de ge meente gefinancierd. Het is de bedoeling dat deze koffers, die worden beheerd door de politie, rouleren tussen de verschillende pro jecten. Er is dus geen koffer voor elke wijk." Verder stellen de gemeenten vergaderruimte beschikbaar en houden ze twee keer per jaar een bijeenkomst met politie en buurtbewo ners. Het aantal wijken met buurtpreventie lijkt langzaam te groeien, mede gestimuleerd door de politie en de gemeenten. Die veronderstel ling wordt gedeeld door agent Goosman. „Belangstellenden krijgen vaak via mond- op-mond reclame over de projecten te horen of lezen erover in de krant. Maar ook de borden, die de bezoekers van een beveiligde wijk 'waarschuwen' voor inbraakpreventie, wekt de nieuwsgierigheid en levert ons vaak nieuwe 'klanten' op." „En dan zijn er natuurlijk ook nog de mensen die zelf met een inbraak te maken hebben gehad. Omdat ze zich niet nog een keer aan die steen willen stoten, kloppen ze bij ons aan." Volgens Goosman gaat het er uiteindelijk niet zozeer om 'hoeveel inbrekers er gepakt worden', maar om de veiligheidsgevoelens van de buurtbewoners. „We hebben niet méér dieven in de kraag gevat, maar toch hebben we wel met inbrekers te maken gehad die verklaarden dat ze de beveiligde wijken mij den. Ze zijn voorzichtiger met buurten waar buurtpreventie is." Wijkcoördinator Kleinveld is van mening dat de aanpak zonder meer werkt. „In de buurten die aan het project deelnemen is het aantal diefstallen gedaald." rist jer lor lijk tre essi 1 I! ko< xle ns. m; lite ctie ent ipei Op l< l bu no bij Vl( tei ze< he tui na of vei etr He gel vei bo da

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8