Later frisser Leusder Krant Het weer in eigen regio Zeepkruid L E U S D E N Diefstallen uit auto's Diefstal fiets jensdag 13 oktober 1993 PaninaQ - r dgirid» )e rol van het IKV is ;USDEN - Het IKV-Leusden :ft recentelijk op gepaste jze het twintigjarig bestaan ïierd. De afdeling nodigde kopstuk van de landelijke V, Mient Jan Faber, uit om lustrumviering cachet te ge- i. De avond werd druk be- :ht en Faber gaf zijn gehoor boodschap mee om de han- uit de mouwen te blijven ken, met name in het voor- tlige Joegoslavië. Twintig jaar IKV (afkorting interkerkelijk vredesbe- td) staat garant voor veel nviteiten waar met name de igtijdagen van de jaren ihtig boven uitspringen, or IKV-ers van het eerste r, Lisa Hoelen en Henk Wes- ïng, reden o n de feiten nog is op een rijtje te zetten, or Henk begint de dag al ed, in de landelijke dagbla- n wordt melding gemaakt een datum voor overleg isen Israël en Palestina, iissen alle trieste berichten dit natuurlijk goed iuvvs", zegt Wesseling en irt daarmee zijn verhaal over logen, kernwapens en de ijd daartegen. Wesseling: ,,In 1973 werd uit werkgroep van verschil- ide kerkgenootschappen het V opgericht. Uitgaande van principe om vanuit een ristelijke overtuiging 'vrede' de breedste zin op te vatten dden veel mensen zich be- ikken bij deze groep. De gan- cht ging niet alleen uit naar bewapening maar zag ook problemen in Zuid-Afrika doel om wat tegen te onder men. In die tijd is dan ook het .udiefonds Zwarte Afrikaan' gezet, een duidelijk doel met icrete handelingen." „In 1977 kwam de toespit- ïg op de bewapening. Het V stelde een manifest op te- n de kernwapens en voor ize afdeling was dat de kans ons gezicht te tonen en dui- ilijk herkenbaar naar buiten treden." esseling trad in 1980 toe tot t IKV uit onvrede met het [koord van de regering tot xlernisering van kernwa as. Wesseling:Voor mij was maat vol. Ik wilde me aan- liten bij een groep om op ef- ctieve wijze iets te onderne en tegen de toeloop van kern- apens." Op initiatief van het IKV werd begin jaren tachtig het vredesplatvorm opgericht. De animo was groot en als verte genwoordigers van Leusden toog een aantal leden naar Am sterdam om deel te nemen aan een vredesdemonstratie. Tij dens een gemeenteraadsverga dering in 1982 maakte de club. zich sterk om de gemeenteraad zover te krijgen van Leusden een kernwapenvrije gemeente te maken. Wesseling:Dat ging er heftig aan toe, het standpunt van de gemeente om hier niet in mee te gaan vond ik getuigen van een zwakheid waar kenne lijk zestig andere gemeenten in Nederland geen moeite mee hadden. Helemaal als je dat af zet tegen het feit dat bij een actie in Leusden 3.300 mensen aangaven tegen kernwapens te zijn, kenbaar gemaakt met een handtekening, en dat is toch een heel respectabel aantal." De aantal aanhangers van het IKV groeide gestaag en voor de vredesdemonstratie in Den Haag bleken maar liefst elf bussen nodig om alle tegen standers van kernwapens van uit Leusden naar Den Haag te vervoeren. Helaas bleek een aantal nooit op de plaats van bestemmimg aan te komen door de enorme opstoppingen rondom Den Haag, wat op z'n zachts gezegd frustrerend moet zijn geweest. Hoelen: ,,Dat viel inderdaad wel tegen maar het zegt wel wat over de betrokkenheid van heel veel Nederlanders. De herkansing was trouwens twee jaar later, tijdens het beruchte Volkspetitionnement. In het hele land konden mensen door middel van het invullen van een ja/nee kaartje kenbaar ma ken hoe over de wapenwedloop werd gedacht. In de weten schap dat bijna zestig procent van de Leusdenaren ons steun de, zijn we naar het Catshuis in Den Haag gegaan en hebben daar met grote borden de cij fers gedemonstreerd. Dat was bijzonder indrukwekkend." Naast deelname aan lande lijke actie's staat afdeling Leusden in de regio ook niet stil. Demonstraties bij de mi litaire basis Soesterberg, een dekenactie om totaaldienst weigeraars in het vredsekamp bij Woensdrecht tegen de kou te beschermen en het onder steunen van vrouwenvredes- kampen zijn een aantal van de activiteiten die door het IKV- Leusden werden georgani seerd. Ook in Leusden zelf bleek geneg te doen voor de leden. In 1984 protesteerde het IKV tegen de voorgenomen bouw van een atoomschuilkel der, onder een parkeerruimte. Wesseling: „Tijdens een com missievergadering hebben we getracht mensen te overtuigen van het feit dat je je niet kunt beschermen tegen atoomaan- vallen, wat door het creëren Mient Jan Faber recentelijk op bezoek bij de Leusdense afdeling van het IKV. (foto: Hans Verhorst) van een schuilkelder gesugge reerd werd. Bovendien zou er maar voor duizend mensen plaats zijn en ik vroeg me af wie daarover gaat beslissen." Ondanks een groot aantal Henk Wesseling en Lisa Hoelen: Helaas blijft er nog genoeg te wensen over op het gebied van de vrede." (foto: Hans Verhorst) sympatisanten kwam steeds meer kritiek op de stelling van het IKV om een eenzijdige ont wapening af te dwingen. De discussie's lopen hoog op, een zijdige ontwapening kan vol gens de tegenstanders niet, al les of niets is het tègenargu- ment Hoelen- „Uiteraard wil den ook wij nergens in de we reld kernwapens maar je moet ergens beginnen, dus dan maar eerst in het eigen land. Twee vrouwen die op uitnodiging van ons naar Leusden waren gekomen vertelden over het effect van atoomproeven in de Stille Oceaan. Ze woonden daar op een eiland en hun ver halen waren ronduit schok kend. Miskramen of misvorm de baby's waren onder andere een gevolg van die proefnemin gen." Met de ontspanning tussen de grootmachten Rusland en Amerika en de uiteindelijke val van de Berlijnse muur lijkt ook het IKV enigszins in te storten. Het ledenaantal op landelijk niveau halveerde en ook het ontbinden van diverse IKV- kernen in Nederland was een direct gevolg van de interna tionale ontspanning. Wesse ling: „Voor veel mensen lijkt het doel bereikt maar helaas blijkt er nog genoeg te wensen over op het gebied van vrede. Kernwapens worden dan wel op grote schaal afgeschaft maar de conventionele wapens nemen alleen maar toe. Het is een utopie om te stellen dat er een nieuwe toekomst open ligt gezien de Golfoorlog waarbij 150.000 slachtoffers zijn ge vallen. Daarmee wil ik direct de aandacht vestigen op de on doelmatigheid van de parle mentaire controle op de wa penexport. Twee bedrijven uit Nederland bleken via een om weg toch gewoon hun oorlog stuig naar de oorlogsgebieden te hebben vervoerd. Namens het IKV schrijf ik regelmatig naar de regering om maatre gelen te treffen tegen de nog steeds voorkomende wapen handel. De huidige strafsanc ties zijn boetes van ongeveer 300.000,- en dat bedrag werkt eerder bevorderend dan belemmerend. Voor die bedrij ven is dat een lachertje." Wat wel effectief werkte wa ren de uitwisselingen die het IKV organiseerde tussen jon geren uit de voormalige DDR en Leusdense jongeren. Jaar lijks togen de jongelui in een VW-busje naar Duitsland om daar met de plaatselijke jeugd van gedachten te wisselen. Na de val van de muur is er ook een groep naar Leusden gekomen en naast de goede gesprekken bleek meer mogelijk; twee hu welijken zijn tot stand ekomen Voor Hoelen blijft de reis een jaarlijks terugkerend feit, in het Duitse plaatsje Konigswal- de vindt ieder jaar een vredes- seminar plaats en dit wordt nog steeds bezocht door af gevaardigden van het IKV. Wesseling stelt vast dat de om schakeling op 'vredesindus- trie' doeltreffend is gebleken. „In fabrieken waar voorheen oorlogsmateneel werd ver vaardigd bleek een omschake ling mogelijk Tanks worden omgebouwd tot bulldozers, om maar een voorbeeld te noemen Het werk is er nog steeds, de jaarlijkse vredesweek blijft van kracht want er is nog altijd oorlog." Voor het IKV-Leusden ziet de toekomst er wat zonniger uit, het aantal leden wordt van acht naar negen uitgebreid en gezamenlijk zullen zij zich blijven bezinnen op vraagstuk ken van oorlog en ongerechtig heid en de mogelijkheid om dit te veranderen. Annelies Heuvelink 0^ Tijdens het weekeinde knapte het weerbeeld op, maar in de nacht van zon dag op maandag lanceer den de Oceaanfronten op nieuw een aanval. Dat gaf aanleiding tot wat regen en motregen, maar in de mid dag brak de zon gelukkig overal door en de tempe ratuur liep op tot 17 18 graden en dat is ongeveer 2 3 graden boven normaal in deze fase van oktober. Ln de nacht van maandag op dinsdag was het echter weer flink raak met de neerslag. Een gebied met actieve regen en onweers buien trok van zuid naar noord over de regio, maar bij ons onweerde het voor namelijk. In Achterveld viel slechts 3.5 mm. De temperatuur bleef daarbij zeer hoog voor de tijd van het jaar, want de tempera tuur steeg in de loop van de nacht tot 13 14 graden. Op de weerkaart zijn de veranderingen de laatste etmalen gering geweest Het krachtige hogedruk- gebied boven Rusland is vervangen door een nieuw bolwerk boven Groenland, dat zich naar Lapland heeft uitgebreid. Daardoor is het flink koud geworden in o.a Finland, waar al strenge vorst wordt geme ten. Tegenspeler van het hogedrukgebied is een de pressie, die zich nu al enige tijd ophoudt westelijk van Frankrijk. Dat systeem ging de afgelopen 24 uur op stap richting Noordzee en het zuiden van Zweden en bleef daardoor het meest belangrijke weersysteem voor ons. De regenkansen waren gisteren niet verke ken en ook op de woensdag moesten we rekening hou den met regen of enkele buien. De computers van Offenbach hadden toch weer de nodige neerslag voor ons in petto, vooral de landbouw kan dat zeker niet gebruiken. In sommige delen van ons land, met name in de noordelijke provincies, is in oktober al veel regen in de meters be land. In Drenthe heeft men op enkele posten meer dan 100 mm te pakken, dat is ruim boven normaal voor de gehele maand In het zuiden van Europa is de overvloed aan neerslag nog niet ten einde, het wachten is op een omslag in het stromingsproces. Dat staat op het programma later in de week. Donderdag wor den de eerste verschijnse len merkbaar aan een flin ke toename van de neer slagactiviteit en vanaf vrijdag nemen de hoofd rolspelers op de weerkaart andere posities in, het de- pressiebolwerk verhuist naar Scandinavië en de ho- gedrukgordel komt op het noordelijk deel van de Oce aan. Daartussen ontplooit zich een noordelijke stro ming, waarmee koudere lucht wordt aangevoerd. De temperatuur valt over dag terug naar een niveau van 12 13 graden en ook de nachten worden een tik keltje kouder. Een echte nazomerse sfeer, die okto ber best wel eens op de mat wil leggen, zit er dit keer kennelijk niet in. De eerste tien dagen van oktober verliepen thermisch iets te zacht, vooral door de nachten. Gemiddeld scoorde Leusden 12.3 gra den (+0.3). Er viel weer de nodige neerslag in onze re gio Leusden verzamelde 40 mm in de afgelopen de cade. Met de natte septem ber achter de rug is het natuurlijk kletsnat in het Valleigebied. Dat belem mert de oogstwerkzaam- heden natuurlijke in be hoorlijke mate. LEUSDEN - Uit een auto die geparkeerd stond op de Hegge- rank zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag een radio/cas setterecorder en een zonne- briol gestolen. De dieven kwa men binnen door een ruit in te slaan. De auto is eigendom van een 31-jarige Leusdenaar. Tussen vrijdag en maandag is in een auto die op de oprit naast een woning aan de Gor zen geparkeerd stond ingebro ken De eigenaar, een 45-jarige inwoner van Leusden, mist een lange beige regenjas ter waar de van 800,-. Uit een auto die geparkeerd stond op de Dodeweg is zon dagmiddag tussen 15.00 en 16.00 uur een handtas gestolen. In de tas zaten cheques en een geldbedrag van 300,-. Op een parkeerplaats aan de Dodeweg is maandagavond tussen 17.30 en 22.15 uur inge broken in een auto. De beide portierramen werden ingesla gen waarna de autoradio uit het dashboardkastje werd ge haald. Bovendien werd de sle de gedemonteerd. Er werd ook een attachékoffer meegeno men, maar deze werd later achter de auto teruggevonden LEUSDEN - Op de Grutterij is donderdagavond de fiets van een 16-jarige Leusdenaar ge stolen. Het was een herenfiets met handremmen en drie ver snellingen De fiets stond niet op slot. Zeepkruid is van oor sprong geen inheemse plant, maar afkomstig uit de landen rond de Middel landse Zee. Het kruid is in de Middeleeuwen door monniken uit die landen meegenomen en aange plant in kloostertuinen. Het diende als wasmiddel om hun wollen kleren te wassen. De plant heeft na melijk de eigenschap dat, wanneer men de groene delen van de plant kneust, of de wortelstok in stukken snijdt en in water kookt, er een schuimende vloeistof ontstaat. Vanuit de kloos tertuinen is de plant ont snapt en verwilderd. In navolging van de monniken gingen ook de boeren de plant kweken voor hetzelfde doel en later werd Zeepkruid op grote schaal aangeplant ten ge rieve van de wolverwer- kende bedrijven. In sommi ge streken wordt de plant ook wel Waskruid ge noemd, een naam die voor zichzelf spreekt. Zeepkruid ist een tot 70 cm hoge, welriekende en overblijvende plant, die zich het beste thuisvoelt op zandige grond; langs spoorlijnen, wegen en in stedelijke gebieden. Ook tussen kribben en basaltoe vers langs de grote rivie ren. De zachtroze tot witte bloemen van het Zeep kruid openen zich bij hel der weer pas tegen de avond en lokken door hun geur talrijke nachtvlinders aan. Wanneer de lucht be trokken is gaan de bloemen ook overdag open. Hier en daar komen planten voor met vollere bloemen. Dat zijn afstam melingen van een ge kweekte vorm die als sier plant wordt gebruikt. De wetenschappelijke naam Saponaria is afkomstig van het Latijnse woord sapo, wat zeep betekent. In de geneeskunde werd de plant gebruikt voor afdrij ving van de urine en ter bevordering van de stoel gang, "...en verdrijft vrou wekwalen. Zwakke, kou welijke mannen helpt het op de been.. ..ook heelt het builen en harde knobbels door het op de huid te leg gen. ..In azijn of wijn ge kookt is het heilzaam als omslag en verdrijft de schurft en hoofdzeer...". In 1811 gelukte het aan Bu- cholts de werkzame stof in de plant te isoleren. Hij noemde het saponine. La ter bleek dat deze stof ook in andere planten voor komt, maar niet in die hoe veelheden. Van Zeepkruid bevatten alle delen saponi ne, de wortelstok zelfs 5%. Vanwege de reinigende werking van de slijmhuid wordt saponine nog steeds gebruikt in tandpasta en mondwater. Volgens een oude legen de is Zeepkruid ontstaan uit het badwater van de Griekse godin Aphrodite. G. van Leeuwen ^CXPKrtOiO

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9