Grote drukte bij Miss Klaveet Storten sloophout kost geld .Leusder Krant. Centraal Beheer bouwt 't Vliet Leusden kiest voor stemmen per machine Fendt presenteert nieuwe tractor sssissertjes Agendo Verdachte diefstal ontoerekeningsvatbaar Voensdag 20 oktober 1993 EUSDEN - Wie een schuurtje ecft gesloopt of zijn huis heeft erbouwd en het sloophout dat aarbij overblijft op het afval- lation aan de Randweg kwijt iil, zal daarvoor binnenkort toeten betalen. De gemeente aat een tarief van 30,-- per i3 in rekening brengen voor it afvalhout onder het motto: )e vervuiler betaalt'. Tot nu je was het storten van dit hout ratis en werd het betaald uit ct afvalstoffentarief. Pagina3 Burgemeester en wethouders willen aan deze situatie een einde maken Reden daarvoor is dat het gaat om een kleine groep Leusdenaren, die van deze faciliteit gebruik maken, terwijl alle huishoudens in Leusden daaraan meebetalen. In 1993 krijgt de gemeente- werf een hoeveelheid van 580 ton afvalhout te verwerken De helft daarvan is afkomstig van verbouwingen en dergelijke. Door het storten in rekening te brengen kan de gemeente een bedrag van 74.000,— bij hasjr inkomsten optellen. Dat geld heeft inmiddels ook al een be stemming, omdat het afval af gevoerd moet worden en de hoeveelheid sloophout de af gelopen jaren flink is toegeno men. Voor dit jaar ging men uit van 460 ton, maar de prognose moest dus al bijgesteld worden tot 580 ton. Dat kost de ge meente een bedrag van bijna 34.000,— extra. Centraal Beheer uit Apeldoorn ordt de projectontwijkke- )ar, die van de gemeente mag aan bouwen in 't Vliet. Cen tal Beheer is hiervoor uitge- ozen, omdat het verzeke- ngsbedrijf, dat ook een vast- oed divisie heeft, het meest oldoet aan de eisen die de ge- ieente stelt aan de projectont- ikkelaar voor Leusdens jong- |e woningbouwgebied, iie eisen zijn dat er gebouwd ;oet worden volgens de kwa- tietsnormen van de gemeente iet betreking tot de omgeving. moet het Amsterdamse osje, dat midden in het gebied gt, in het project ingepast orden. De Woning Stichting eusden, dat zichzelf eerder andidaat stelde als projecto ntwikkelaar, moet bij de ont- ikkeling betrokken worden, erder dient Centraal Beheer it programma van eisen, die i gemeente voor 't liet heeft pgesteld, te respecteren Het bedrijf was overigens iet de enige kandidaat. Behal- Foensdag 20 oktober 5.00 uur: Kermis, parkeer- laats winkelcentrum Biezen- amp. 9.00 uur: Inloopavond IJs- reker, Bavoortseweg 25. ionderdag 21 oktober 3.30 uur: Bridgeles, Zuidzij, 'oelige Hoek, Prinses Irene- ian. 5.00 uur: Kermis, parkeer- iaats winkelcentrum Biezen- amp. i.15 uur: Scholierencafé, sbreker, Bavoortseweg 25. 9.00 uur: Inloopavond, IJs- eker, Bavoortseweg 25. rijdag 22 oktober ,00 uur: Kermis, parkeer- aats winkelcentrum Biezen- imp. 15 uur: Scholierencafé, sbreker, Bavoortseweg 25. ,00 uur: Inloopavond, IJs- reker, Bavoortseweg 25. iterdag 23roktober .00-14.00 r: Kledingophaaldienst nmaus bij kerk, Achterveld. ,30 uur: Poppenbeurs, iorthal De Korf, De Smidse 1. .00 uur: Kermis, parkeer- aats winkelcentrum Biezen- imp. .00 uur: Dansavond voor leenstaanden, De Mof, Arn- mseweg 95. ,00 uur: Back to the sixties, «kam, Hessenweg 212, hterveld. 00 uur: Disco, IJsbeker, ivoortseweg 25 indag 24 oktober •00 uur: Sunday Night ues, IJsbreker, Bavoortse- ïg 25. landag 25 oktober .00 uur: Start themaweek ar van de ouderen in Leus- nse bibliotheken. 30 uur: Speelgoedbeurs, ijhof, Ansfriduslaan. .45 uur: Thema-avond ondernemingen 'Oude- gsvoorziening, vermogen en cus', Ros Beyaart, Hamers- Idseweg. .00 uur: Najaars bruids- ow, De Roskam, Hessenweg 1 Achterveld osdag 26 oktober 00 uur: Spelletjesavond !0, De Kom, Hamersveldse- aensdag 27 oktober 00 uur: Rondleiding door Miotheek voor 55-plussers, imersveldseweg ■30 uur: Bijeenkomst Ou- 'enbonden, koffiekamer 't =mersveld, Asschatterweg. 15 uur: Scholierencafé, breker, Bavoortseweg 25. 00 uur: Bijeenkomst Post- ^elvereniging De Loupe, De Hamersveldseweg 30. 00 K Voorlichtingsavond er c.v.-ketels, Sporthal De -tf, De Smidse 1. ve de WSL toonde de Peter Stok Groep ook belangstelling voor het project. Dit bedrijf wordt door de gemeente ook als een goede kandidaat be schouwd. Centraal Beheer scoorde echter op een aantal punten beter. Zo wordt de fi nanciële draagkracht hoger in geschat, verhuurt het bedrijf de woningen zelf, zodat het belang heeft bij het handhaven van een hoog kwaliteitsniveau van de huizen en heeft het erva ring in de samenwerking met woningcoöperaties. De gemeente wil namelijk dat de WSL nadrukkelijk bij 't Vliet betrokken wordt Als het aan de WSL zelf had gelegen, was de woningcoöperatie als projectontwikkelaar voor 't Vliet opgetreden. De organi satie van de WSL wordt echter door de gemeente niet als sterk genoeg voor een dergelijk pro ject gezien Eerder dit jaar kwam een diepgaand conflict aan het licht tussen de directeur van de WSL en het bestur van de stichting. Directeur Flip Bak ker was door de WSL aange steld om de organisatie te ver sterken. Dit is nodig, omdat het rijk de woningcoöperaties wil privatiseren. Eigen projectont wikkeling zou tot de nieuwe taken van de woninginstellin gen kunnen horen. De Amers- foortse woningcoöperatie SCW is op dat gebied bijvoor beeld al een heel eind gevor derd. LEUSDEN - Als de raad ak koord gaat met het plan van b& w, gaat Leusden binnenkort over tot de aanschaf van elf stemmachines. Dó machines moeten bij de gemeenteraads verkiezingen in maart volgend jaar in gebruik genomen gaan worden. In 1994 staan drie ver kiezingen gepland. Met de aan schaf van de machines is een bedrag van 90.000,- gemoeid. Als de machines worden geïntroduceerd, zal het aantal stemdistricten in Leusden van 17 naar 11 worden terugge bracht Leusden-Centrum le vert relatief de meeste distric ten in (van 13 naar 8). Achter veld gaat terug van 2 districten naar 1, terwijl Leusden-Zuid 2 stemdistricten blijft houden Het terugbrengen van het aantal stemdistricten is moge lijk omdat de stemmachines een groter aantal kiezers kun nen verwerken, dan de tradi tionele stembureaus. De aanschaf van de stemma chines heeft onder meer als voordeel dat de uitslag onge veer een half uur na de sluiting van de stembureaus bekend kan zijn. Verder betekenen de machines een besparing op de personele kosten. De gemeente verwacht dat de aanschaf van de machines zichzelf zal terug verdienen. In totaal telt Leusden circa 20.000 stemgerechtigden, waarvan 16.000 in Leusden- Centrum, 2.200 in Leusden- Zuid en 2.000 in Achterveld woonachtig zijn. ACHTERVELD - Bij het Achterveldse bedrijf De Vor, gevestigd aan de Hessenweg, heeft fabrikant Fendt haar nieuwste serie tractoren gepresenteerd. Bij deze feestelijke presentatie op donderdag 30 september werd de Farmer 300-serie aan de genodigden geïntroduceerd, (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN/UTRECHT - "Ik wil weten of ik hem kan straf fen of niet." Met die woorden besloot de Utrechtse politie rechter mr. C. Nunnikhoven dinsdag om een 44-jarige Utrechter nogmaals te laten onderzoeken op toerekenings vatbaarheid. De Utrechter moest zich verantwoorden voor zestien winkeldiefstal len, waaronder een bij een drogisterij in Leusden In 1989 had een psychiater de verdachte volstrekt ontoere keningsvatbaar verklaard. "Dat plaatst ons in een ho peloze patstelling", aldus Nunnikhoven. "Als ik mijn heer niet kan straffen, kan hij ongehinderd doorgaan mét diefstallen. En de feiten zijn niet ernstig genoeg voor een terbeschikkingstelling De verdachte lijdt sinds een ongeluk aan een zogeheten frontaal syndroom, een her senbeschadiging. Daarnaast heeft hij epilepsie. Verder is hij al een jaar of vijf gokver slaafd. Inmiddels heeft hij zich al her haaldelijk voor de rechter moeten verantwoorden voor kleine diefstallen. "Ik weet niet waarom ik het doe. Ik wil zo graag stoppen, maar steeds doe ik het weer. Ik ben er bang voor", aldus de man. Een medewerkster van een drogisterij aan 't Erf in Leus den betrapte de Utrechter toen hij in januari dit jaar drie portemonnaies weg nam. Toen ze hem mee naar achteren had genomen, werd hij plotseling agressief en duwde haar tegen een ruit. De verdachte had zijn werkterrein onder meer naar Leusden en Amersfoort ver legd, omdat de Utrechtse mid denstand hem inmiddels her kende. "U bent een heel moeilijke klant voor justitie, maar ook voor de samenleving", stelde rechter Nunnikhoven. "De ene na de andere zaak komt binnen bij de officier van jus titie, soms zo snel dat de par ketnummers opeenvolgend zijn." Hij had zijn twijfels over de volledige ontoereken baarheid van de verdachte omdat de man vaak planmatig te werk lijkt te gaan Raadsman mr. C. van Schaik wees erop dat eerdere gevan genisstraffen zijn cliënt niet op het rechte pad hebben kun nen brengen. Hij bepleitte een andere opstelling van het Openbaar Ministerie ten op zichte van zijn cliënt. Hij vond het echter niet zijn taak om te verduidelijken welke. De hui dige aanpak was in zijn ogen niet toereikend. "Iedereen die met hem te maken heeft, poli tie en justitie, heeft met hem te doen. De aandacht die hij dan krijgt is juist een soort be loning." Opnieuw ontslag van rechts vervolging, zoals in het verle den was gebeurd, zag de advo caat ook niet zitten. "Dat geeft hem een vrijbrief voor verdere diefstallen." Van Schaik wees er verder op dat de enige kliniek die zijn cliënt zou kunnen helpen, de Utrechtse dr. H van der Hoe- venkliniek, geen heil zag in een dagbehandeling voor de Utrechter. Officier van justitie mr. R. Terpstra wist ook niet wat hij met de zaak aan moest. "Ik hink op twee gedachten. Maar als hij wel enig normbesef heeft, zal ik toch maar zes maanden cel eisen gezien de enorme overlast die hij ver oorzaakt. Rechter Nunnikhoven besloot de zaak aan te houden voor een nieuw psychiatrisch on derzoek. "Als dan blijkt dat hem niks valt te verwijten, zal de maatschappij met hem moeten leren leven", aldus Nunnikhoven. ACHTERVELD - Een deskundige jury, be staande uit de tien eer dere miss Klaveet-win- naressen, besliste afge lopen zaterdag over hun opvolgster. In een uit verkochte en stampvolle Klaveet wist organisa tor Willem Koudijs uit Leersum weer alle aan dacht op de Achterveld Klaveet te trekken. Een groep dames, afkomstig uit geheel Nederland deed mee om de Miss Klaveet titel binnen te halen. Een strijd waarin de eerste drie weinig voor elkaar onder de den. Zowel in vrije tijdskleding als in avond kleding werd het publiek en jury geshowd wie de mooiste was deze avond. De eerste prijs werd gewonnen door de 16-jarige havostudentc Centine Naghtegaal uit Leiden. Zij werd op voet gevolgd door de 24-jari- ge Christien Wijnmalen uit Rhcncn. Derde werd de 20-jarige Renate Jan sen uit Zeist. De eerste prijs leverde de winna res een bedrag van 1.000,- op en een fraaie bokaal. Alle deel neemsters werden ge trakteerd op fraaie prij zen. De missverkiezing werd opgeluisterd door een optreden van de zangeres Tatjana. Sisssers is een rubriek voor het 'kieine' nieuws. Heeft u iets aardigs te meiden, of wilt u afreageren, bei dan de redactie: 94 14 94. '...Strijden voor de goede zaak is een aangelegen heid, die soms een lange adem vereist. Vasthou dendheid. geduld en doorzettingsvermogen zijn daarbij eigenschappen, die onontbeerlijk zijn. Dat is niet iedereen gegeven, maar wie over deze eigen schappen beschikt, kan in het leven soms wel eens wat bereiken...' '...Vasthoudendheid en doorzettingsvertmogen zijn zaken waren Gerard van Duin, bewoner van de Uilenhoeve, zonder meer over beschikt. Hij is al jaren bezig van de gemeente gedaan te krijgen, dat er in zijn straa t een verkeersdrempel wordt gelegd. Het verkeer in de straat zou namelijk gevaarlijk zijn voor spelende kinderen... Wie bij dit soort zaken nul op het request krijgt bij de gemeente, mobiliseert vaak als volgende stap de buurt om de voorziening of maatregel alsnog af te dwingen. Ook Van Duin bediende zich van deze strategie... '...Daar strandde echter zijn schip, want de buurt voelde niets voor een drempel in de straat en vond het allemaal wel meevallen met de verkeersonvei ligheid. Daar hielp geen handtekeningenactie van Van Duin zelf en een enquête van de gemeente aan...' '...Doorgewinterde actievoerders weten dat zij, eenmaal op dat punt aangeland, een verloren strijd strijden en beter kunnen afbaken. Niet echter Van Duin, die een advocaat in de arm nam om zijn gelijk te halen...' '...Mr. G.E. Budding van Wolleswinkel trad na mens hem in het strijdperk en vroeg de gemeente om een hoorzitting. Van Duin kreeg nog een keer via zijn advocaat de kans aan te tonen dat w oonerf Uilenhoeve niet voldoet aan wettelijke minimale eisen van verkeersveiligheid...' '...De ambtenaar die de brief van Budding over deze zaak las, zal deze waarschijnlijk met een door verbazing opengevallen mond gelezen hebben. De meester in de rechten beriep zich op een ministe riële beschikking uit 1976. Die regeling is echter in 1988 door de minister weer ingetrokken en vervan gen door een andere... '...Het antwoord van de gemeente aan Van Duin en zijn advocaat luidt dan ook dat hun bezwaar schrift geen nieuwe of relevante informatie bevat. Geen verkeersdrempel dus op de Uilenhoeve. Van Duin is nu een desilussie en een hoge rekening van zijn advocaat verder in zijn eenmansstrijd...' '...Wij zijn benieuivd of hij inmiddels niet tot het besef is gekomen, dat zijn actie voor veiliger ver keer in zijn straat geëindigd is in een doodlopende weg...' '...Poppenliefhebbers opgelet. Zaterdag 23 okto ber is er in Leusden een beurs, waar maar liefst 30 poppenmakers acte de presence geven. Zij zullen het beste uit hun collecties laten zien. Als klap op de vuurpijl is er ook nog een stand met oude en antieke poppen...' '...Volgens het persbericht is de beurs in activei- tentcentrum De Korf aan de Smidse 1. Tot zover niets aan de hand, want de Korf is een bekend gebouw in Leusden. Organisator Max L. Woltersis echter bang dat niet iedereen De Korf weet te vinden en geeft daarom aanvullende informatie... '...De Korf is volgens hem in Leusden-Zuid. Nu weten wij dat er plannen zijn om De Korf te ver bouwen. maar die plannen gaan niet zover dat er ook sprake zou zijn van verplaatsing. Het gebouw is volgens ons gewoon in De Hamershof in Leus- den-Centrum... '...Het is Max Wolters overigens vergeven, dat hij niet precies op de hoogte is. Als iemand ons zou vragen waar zijn woonplaats Wissel ligt, moeten wij het antwoord ook schuldig blijven... '...De Korf was overigens vorige week het klop pend hart van de Snuffeldag, die de Rotary en de Lions voor de tweede keer organiseerde. Ruim 400 kinderen van groep 8 van de basischolen kregen een dag de kans te snufflen bij het Leusdense bedrijfsleven...' '...Ook de redactie van De Leusder Krant werden vereerd met drie bezoeken van in totaal 15 kinde- ren. Die wilden precies weten hoe het er op een krant aan toe gaat... '...Wij besloten daarom tot aanschouwelijk onder wijs. Onze persouel computers stonden een dag lang ter beschikking van de scholieren, die een verslag mochten schrijven over de snuffeldag of een ander onderwerp. Dat verslag kregen zij gezet en wel mee naar huis...' '...Het leverde enkele opmerkelijke arikeltjes op. Laurens deed hijvoorbeeld op professionele wijze verslag van een bomaanslag in Amerika. Het ging er nogal ruig aan toe, want een wolkenkrabber viel op een ziekenhuis... '...Het aantal doden bleef voorlopig nog onbe kend. Gelukkig kon Laurens meedelen dat de da ders gepakt zijn. „Wat er met hun zal gebeuren zullen de rechters beslissen," meldt Laurens. Een ding weet bij al zeker: „In ieder geval krijgen ze de doodstraf"... '...Gelukkig ligt ook in Amerika nog niet hij voor baat vast welke straffen misdadigers voor hun daden krijgen toebedeeld. Wij weten in ieder geval zeker dat die misdadigers met Laurens in de buurt zich wel twee keer zullen bedenken, voordat zij hun misdaden plegen...'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3